Dosya: Kent Konseyleri

Dosya: Kent Konseyleri

  • 7 Mayıs 2021

Ülkemizdeki tüm Kent Konseyleri Mayıs ve Haziran aylarında, olağan seçimli genel kurullarını yapacaklar ...

Değerli hemşehrilerim merhaba,

Ocak ayında başlayan salı akşamları saat 20:21’de, Solfasol TV’deki düzenli buluşmalarımız benim için çok keyifli bir sorumluluk olarak devam ediyor. “DEMOKRASİ OKULU olmalarını dilediğim KENT KONSEYLERİ ile ilgili” bir “dosya” hazırlanması önerimin haftalık koordinasyon toplantısında kabul edildiği günden beri de keyifli sorumluluğum, telaşlı ve meraklı bir sorumluluğa dönüştü. Merakımın içeriği, dosyadaki yazıları okuduktan sonra kaç kişinin “kendi için farklı ve küçük” ama “Kent Konseyleri için ise çok büyük” bir adımı atacak olması. Telaşımın nedeni ise; yazıların baskı ve öncesindeki tasarımı geciktirmeden yetiştirilebilmesi idi. Bu satırları okuduğunuza göre yaşanan telaş bitmiştir ama “merak” heyecan ve coşku ile devam ediyor. 

Biraz önce okumaya niyetlendiğiniz Kent Konseyleri dosyasınının amacı; “Ankara, Çankaya, Yenimahalle Kent Konseyleri ve Meclisleri” özelinde Kent Konseylerinin genelde “ne olduğundan ve şemsiyeleri altında neler başarıldığından çok, ne/ler olmasını dilediğimizin öne çıkarılması.” Sağ olsunlar, aşağıdaki yazıları kaleme alan hemşehrilerim, komşularım tüm yoğunluklarına rağmen ciddi özveride bulunarak “farkındalık yaratma çabamızın” parçası olmayı kabul ettiler. Hepsine, Kent Konseyi ve Meclisleri ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaştıkları için çok özel teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu fırsatı değerlendirerek; 5393 sayılı Yerel Yönetim Yasasının 13. maddesini okumamış olanlar için ilgili maddenin ilk iki cümlesini paylaşmak istiyorum. “Herkes ikamet ettiği beldenin hemşehrisidir. Hemşehrilerin, belediye karar ve hizmetlerine katılma, belediye faaliyetleri hakkında bilgilenme ve belediye idaresinin yardımlarından yararlanma HAKLARI vardır.” Bu cümleleri LÜTFEN UNUTMAYIN!

Ayrıca, 08 Ekim 2006 tarih ve 26313 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ve 06 Haziran 2009 tarih 27250 sayılı Resmi Gazetede değişikliğe uğrayan “Kent Konseyleri Yönetmeliği” ve yerel kültürlere uygun olarak özgünleştirilen “Kent Konseyleri Yönergeleri” ile sizlerin yaşam alanları ve yaşam kaliteleri ile ilgili gönüllülük çalışmalarının titizlikle sürdürülmeye çalışıldığını da bilgilerinize sunmak isterim. LÜTFEN MERAK EDİN!

Umarım, binlerce gönüllünün ürettikleri ve on tanesinin yazdıklarıyla, Kent Konseyleri ve Meclisleri ile ilgili İLGİLİ SORUMLULUKLARINIZA dair bir farkındalık ve motivasyon yaratmayı başarabiliriz. Yaklaşık yarım saat sonra yine görüşmek üzere, keyifli okumalar. 

Dosya Editörü Mehmet C. Peker
  • Paylaş