Ankara Saraçoğlu’nu Konuşuyor ve Daha Çok Konuşmalı!

Ankara Saraçoğlu’nu Konuşuyor ve Daha Çok Konuşmalı!

Solfasol olarak uzun süredir Saraçoğlu’nda olan biteni takip ediyor ve haberleştiriyoruz. Son dönemde bu tartışma gittikçe yoğunlaştı… Bu yoğun dönemde dahi, Saraçoğlu Projesi ile ilgili tartışmada az kişinin sesinin çok çıktığına, sorumlu konumda olanlar sessizliğe bürünürken bu projeden doğrudan etkilenenlerin ve arka planda kalan çoğunluğun ise sesinin hiç duyulmadığına şahit olduk. Bu sebeple, tartışmanın platformunu genişleten bir yaklaşımla daha çok kişinin görüşünü paylaşabilmesini sağlamak için çalışmaya koyulduk.

Bu kapsamda uzun süredir konunun takipçisi olan Şehir Plancıları Odasına da, okulları apar topar kapatılan Namık Kemal Ortaokulu öğrencilerine ve velilerine de, ODTÜ Mimarlık öğrencilerine de, şimdiye kadar görüşlerini duyurmamış olan Ankara Kulübü gibi, Ankara Kent Konseyi gibi bu kentin köklü kurumlarına da, mahallede 32 yıldır esnaflık yapan kırtasiyeci Necati Çelik’e de, Kumrular’ın 30 yıllık marketçisi Mustafa Kayalar’a da, 65 yıllık mahalle sakini Mustafa Zahir Altıok’a da görüşlerini sorduk. Ne garip ki herkesin derdi ortak, kimsenin kendilerine proje ile ilgili hiçbir şey sormamış olması, hiçbir açıklama yapma gereği duymamış olmasıydı. 

Bu kapsamda ulaşabildiğimiz herkese mikrofon uzattık. Gazetemizin bu sayısında bu söyleşilerin bazılarına dair yazıları ve video söyleşilere ulaşabileceğiniz video haber linklerini bulabilirsiniz. 
 

Saraçoğlu Mahallesi'nin konumu Saraçoğlu Mahallesi'nin konumu

Ankara Konuşuyor, Belediye Başkanları susuyor

Görüşlerini öğrenmek istediğimiz ama başaramadıklarımız da oldu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e ulaşmaya çalıştık. Mansur Yavaş’ın “yalnızca hizmetleriyle konuşulmak istiyor” olması gerekçe gösterilerek nazikçe reddedildik. Alper Taşdelen’in ise pandemi sebebiyle yüz yüze görüşmelerden kaçındığı belirtilerek yazılı sorularımıza yanıt verebileceği söylendi. Bunun üzerine 30 Ekim Cuma günü sorularımızı basın müşavirine ilettik. Sonraki hafta boyunca yanıtların gelmesini bekledik ancak gazetemizin basıma girdiği 11 Kasım 2020 Çarşamba günü saat 12:30’a kadar yanıtlar elimize ulaşmamıştı. Dolayısıyla şimdilik sadece soruları yayımlayabiliyoruz. Yanıtları, elimize ulaştığı anda elimizdeki tüm kanallardan ve gazetemizin takip eden ilk sayısında elbette yayımlayacağız. 

Bu aşamada şuna açıklık getirmek önemli; Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in, Saraçoğlu Projesi hakkında şimdiye kadar yaptığı açıklamaların kapsamı ne olursa olsun bu konudaki sessizliğini bozarak tutumunu ilan etmiş olması, hatta ilerleyen günlerde bazı konularda tavrını olumlu anlamda değiştirmesi bu konuda hiçbir açıklama yapmayan diğer yetkililerle, örneğin Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’la karşılaştırıldığında not edilmesi gereken, olumlu anlamda bir fark. Bu tespitimizle birlikte sorularımızın yanıtlarını da yayımlayabiliyor olsaydık Alper Bey’in Saraçoğlu ile ilgili tavrı konusunda kafamızdaki soru işaretlerini ve son yaptığı açıklamalardaki tutarsızlıkları da gidermiş olurduk. En kısa zamanda bunu yapabileceğimizi ve aşağıdaki soruların, bu soruları ve fazlasını yanıtlaması gereken diğer yetkililere de bir çağrı olmasını umuyoruz.  
 

22 Ekim 2020 tarihli Saraçoğlu Mahallesi Koruma Yenileme ve Yaşatma Projesi Tanıtım Toplantısı 22 Ekim 2020 tarihli Saraçoğlu Mahallesi Koruma Yenileme ve Yaşatma Projesi Tanıtım Toplantısı
None

Yetkili, sorumlu konumda ve seçilmiş olanların bu kadar önemli konularda susmalarının hiçbir mazereti, bu kentin insanlarına açıklayamayacakları hiçbir şey olamayacağını düşünüyoruz. Saraçoğlu’nun, Güvenpark’ın, İmrahor Vadisi’nin, Gençlik Parkı’nın, Cebeci Stadı’nın aslında bu kentte olan biten her şeyin, her birimizi ilgilendirdiğini peşinen kabul etmeleri ve buna göre davranmalarının seçim zamanı verilen açıklık, şeffaflık sözlerinin gereği ve seçmenlerine karşı sorumlulukları olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Gazete Solfasol olarak bunu hatırlatmaya ve bunun gereği olarak sorular sormaya devam edeceğiz.

Yazar Mehmet Onur Yılmaz

POPÜLER İÇERİK