“CORONA BIZE NE YAPTI” Bölüm 1

“CORONA BIZE NE YAPTI” Bölüm 1 Düşünceler, Kaygılar, Umutlar

Covid-19 pandemisini ve ardından gelen sosyal izolasyonu herkes kendince deneyimliyor. Zaten ev ortamında yaşamını geçiren birisi için izole olmak ile, hergün işe giden, giderken toplu ulaşım araçlarını kullanan, iş ortamında başkalarıyla beraber olan, öğle yemeğini arkadaşlarıyla birlikte yiyen, işten çıktıktan sonra başkalarıyla kahvede, kafede, barda, meyhanede buluşan, sonrasında eve gidip eşi ve çocuklarıyla eyleşen birisinin bu durumu farklı yaşayacağı kuşkusuz. Salgının resmi ifadesinde kullanılan ölüm, test sayıları vb göstergeler yanısıra, farklı yaşam pratiklerine sahip kesimlerin pandemiyi nasıl deneyimlediğini anlamak için yapılacak çalışmalar anlamlı olabilir.
İzolasyon çağrılarına uyum gösterenlerle buna direnenlerin veya uymayanların hangi saiklerle hareket ettiğini anlamak için yapılacak sohbetler paylaşımı artıracak, yalnızlık duygusundan bir nebze uzaklaşmayı sağlayacaktır.
İzolasyon dolayısıyla işini kaybeden, ücretinde kısıntıya uğrayan çok kişinin olduğu biliniyor. Bu kesimleri temsil eden örgütlerin, mağduriyetlerin giderilmesi ve/veya karşılanması ve hakların korunması için çalışmaları anlamlıdır. Ancak bunların yeterliliği ve mağdurları ne ölçüde tatmin ettiği, yaşanan durumun gelecek beklentilerinde ne tür umut veya çöküntü yarattığı da kapsamlı çalışmalara elbette konu olacaktır. Bununla birlikte sohbet konusu olarak paylaşılması da dar günlerde psikolojik dayanışma ve destek anlamı taşıyabilecektir.
“Pandemi bize ne yaptı?” çalışmasi bu seslerin tümünü duymaya çalışan, mağduriyet ve kayıpları istatistiğin malzemesinden ibaret olmaktan çıkarıp, gündelik yaşamı gerçek kişiler üzerinden görüntü ve sese büründüren bir samimiyeti aramakla ilgilidir.

Proje tasarım
Bülent Atamer
Yayına hazırlayanlar
Sema Alpan Atamer
Bülent Atamer
K. Can Bircan
Görüşmeye Katılanlar
Macit Şahinbaş
Arzu Eylem
Yılmaz Demiral
Birsen Demirağ
Sezgin Pepeler
Gökçe Birinci
Kemal Yarımkaya
Hala Hankan
Mesude Soylu
Koray Doğan Urbarlı
Nuri Mehmet Kocabey
Neşe Ürel
Nesim Erkip
Şeyma Soylu
Ziya Özsökmenler
Kamera
Behiye Erinç Taş
Kurgu
K. Can Bircan
Teşekkürler
Mehmet Onur Yılmaz
Alanur Çavlin

Programı hazırlayan Bülent Atamer

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR