Doktora Öğrencilerinin Burs ve Kredileri “Yaş” Gerekçesiyle Kesildi!

Doktora Öğrencilerinin Burs ve Kredileri “Yaş” Gerekçesiyle Kesildi!

2020-2021 eğitim-öğretim yılında Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne burs ve kredi başvurusunda bulunan 35 yaş üzerindeki doktora yapan öğrencilerin burs ve kredileri kesildi.

Burs ve kredileri sonuçlar açıklandığında almaya hak kazandığını öğrenen öğrenciler, taahhütname onayını gerçekleştirip Ziraat Bankası’ndan hesapları açıldıktan sonra heyecanla ödeme yapılacak günü beklerken aldıkları cevap şok etkisi yarattı.
KYK’dan yapılan sözlü ve CİMER üzerinden yapılan yazılı açıklamalara göre, yeni bir kararla Burs ve Kredi yönetmeliği ve usul ve esaslara göre lisansüstünde 35 yaş ve üzerine kredi ve burs ödemesi yapılamayacağı belirtildi. Almaya hak kazandıklarını ve taahhütname onayladıklarını dile getiren öğrenciler ise “MERNİS ve bilgi işlem hatası” olduğuna dair cevaplar aldılar. Söz konusu yönetmelik veya usul ve esasların ilgili maddesi sorulduğunda ise mevzuatta böyle bir hüküm olmadığı için cevapsız bırakıldılar.

“KYK’dan yapılan sözlü ve CİMER üzerinden yapılan yazılı açıklamalara göre, yeni bir kararla Burs ve Kredi yönetmeliği ve usul ve esaslara göre lisansüstünde 35 yaş ve üzerine kredi ve burs ödemesi yapılamayacağı belirtildi”

Twitter’dan #eğitiminyaşıyokKYK etiketiyle seslerini duyurmaya çalışan bazı doktora öğrencilerinin paylaşımları:
• Doktora öğrencileri olarak onaylanan, taahhütnamesini imzaladığımız, banka kartlarımızın geldiği, kazanılmış hakkımız olan öğrenim kredilerimizi alamadık. Kimse bizi duymuyor, görmüyor. Kredi almak için yalvarır olduk.
• Mevzuatta bulunmamasına rağmen doktorada 35 yaş sınırı koyduk diyerek kredilerimizi iptal ettiler. Kazanılmış hakkımız elimizden alındı.
• Doktora öğrencilerinin üç kuruşluk bursuna mı kaldı devlet bütçesi?
• KYK'nın onaylandığı krediye güvenip bütçemizi ona göre ayarladık. 35 yaş sınırı gerekçesiyle son anda iptal edilince doktora öğrencileri olarak çok zor durumda kaldık. Mevzuatta yaş sınırı yok. Mağduriyetimiz giderilsin.
• Bizler de bu yola baş koymuş ihtiyaç sahibi doktora öğrencileriyiz. Gerçekten son anda iptal edilen kredi ve burslarımız olmadan nasıl yol alırız bilmiyoruz. Çaresiz kaldık, tüm ayarlamalarımızı bu yönde yapmıştık.
• Akademi yoluna gönül verdik. KYK yolumuza taş koydu. Önce onaylanan kredimiz, 35 yaş üstüne vermek istemiyoruz denilip geri çekildi, yönetmelikte olmadığı halde.
• Doktora öğrencileri olarak son anda 35 yaş sınırı geldiğini öğrendik. Onaylanan öğrenim kredilerimizi alamadık. Oysaki taahhütnamesini bile imzalamıştık.
• 2020/2021 KYK burs/kredi başvurusu yaptık, onaylandı. Taahhüt imzaladık, banka kartlarımız geldi ancak son anda doktora öğrencilerine 35 yaş sınırı koyduk diyerek kredilerimizi iptal ettiler. Sesimizi kimseye duyuramıyoruz.

“Konu ile ilgili TBMM milletvekillerinin verdiği soru önergelerine umuyoruz ki yasal bir açıklama getirilebilir ve keyfi alınan bu kararın yarattığı mağduriyet giderilebilir”

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun pek çok kez aldığı “kredi ve burslarda yaş sınırı olamaz, bu eğitim hakkını engeller” kararı KYK tarafından ne yazık ki ciddiye alınmamış. Konu ile ilgili TBMM milletvekillerinin verdiği soru önergelerine umuyoruz ki yasal bir açıklama getirilebilir ve keyfi alınan bu kararın yarattığı mağduriyet giderilebilir. Mevzuata uygun olmayan bu keyfi kararın bir an evvel geri çekilmesi ve doktora öğrencilerinin mağduriyetinin giderilmesi için seslerinin duyurulması şart.

Yazar Elçin Özer Uygur
  • Paylaş

YAZININ BASILI HALİ

POPÜLER İÇERİK