HABER / YAZI / KONUŞMA / SÖYLEŞİ SEÇKİSİ

HABER / YAZI / KONUŞMA / SÖYLEŞİ SEÇKİSİ OCAK 2021 (4.Sayı)

 • 9 Şubat 2021

SUNUŞ

Seçki’nin 4.sayısıyla karşınızdayız.

İnternet üzerinden yayın yapan siteleri her gün tarıyor, tarama sonuçlarına dayalı girişleri de her gün yapıyoruz. Seçki’ye girişlerde ”Haber”, ”Yazı”, “Konuşma” ve “Söyleşi” kategorilerinin hepsinden yararlanmaya çalışıyoruz. Ama Seçki’nin gövdesini haberler ve yazılar oluşturuyor. Bu vesileyle yararlandığımız haberlerin çoğu kez yazılar gibi derinlikli biçimde işlendiklerini ve ustalıkla kaleme alınmış olduklarını belirtmemiz gerekiyor.

“Sunuş” metinlerinde yüzlerce girdiden oluşan seçki içeriğinin bütün yönleriyle tanıtılmasına ne lüzum ne de imkan vardır. Aşağıdaki paragraflarda, önceki sayılarda olduğu gibi, Hazırlayanın gerekli gördüğü hususlarda okurların dikkatlerinin çekilmesiyle yetinilecektir

4.Sayı içeriği 21 konu başlığı altında kategorileştirildi. ”ABD Kongre Baskını”, ”Uğur Mumcu Cinayetinden 28 Yıl Sonra”,”Hrant Dink Cinayeti”, “Yerel Dayanışma Örgütleri”, “Boğaziçi’nde Özerklik Mücadelesi” , “Whatsapp Tartışması” ve “Gençlik” bu Sayıda açılan başlıklar.

Uğur Mumcu cinayetinin 28.yıldönümü dolayısıyla Seçki’de beş girdi yer alıyor .Bunlar: Gökçer Tahincioğlu’nun “ Mumcu cinayetinden 28 yıl sonra: ‘Bu devletin topluma borcu var, umutlu olmak zorundayız’” başlıklı ,Özge Mumcu’yla yapılan sohbete dayalı özel haberi, Dilan Esen’in Prof. Dr. Emre Kongar’ın anlatımına dayanan “Uğur Mumcu cinayeti Türkiye’ye suikasttır” başlıklı haberi, Mumcu’nun çalışma arkadaşı Faruk Bildirici’nin “Karların üzerinde yatıyordu üzeri örtülmüş” isimli ,yaşanmışlıklara dayalı uzun yazısı ve Prof. Dr. Raşit Kaya’nın anılarla bezenmiş “Uğur Mumcu’yu anarken: Gerillacılıktan tehlikeli !” başlıklı yazısı ve nihayet Faruk Bildirici’nin “Uğur Mumcu'nun belgeli gazeteciliği, anılar ve 'Korku Duvarı'nı geride bırakanlar” başlığını taşıyan yazısı.

Ocak ayında siyasette dilden başlayıp fiziki müdahaleye varan şiddet ve gazetecilere yönelik saldırılar üzerinde basında çok duruldu. Fatih Yaşlı’nın “Şiddet ve siyaset: Türk sağında ‘aile içi’ kavga”, Alpaslan Savaş’ın “Siyasetteki şiddetin altında sınıfa yönelik şiddet var”, Mehveş Evin’in “Gazetecilere yapılan son saldırılar neyi gösteriyor ?” başlıklı yazılar ve Hikmet Adal’ın “Cezasızlığın sembolü :Gazetecilere saldırılar” başlıklı haberi okurlarımızın ilgilerini bekliyor.

Koronavirüs aşısı tedarik program hedeflerinde gecikmeler ve sapmalar söz konusu. Aşı dağıtım ve uygulama adaletinin gerçekleşmediği yönünde yaygın şikayetler var,Meraklı okurlar Ümit Kıvanç’ın “Aşıyı önce kendine yapmak”, Gaye Usluer’in “Aşı ve adalet”, L.Gülden Treske’nin “Ben büyüyünce devlet büyüğü olacağım” başlıklı yazılarına, Ayça Söylemez’in "Sırası gelmeyen siyasiler neye göre aşı oldu?", İsmail Arı’nın “Covid-19 aşısında torpil dönemi” başlıklı haberlerine bakabilirler.

Bilim insanları, bundan yüz yıl önce kabul edilen Anayasa’da solun izlerinin bulunduğunu belirtiliyorlar. Tolga Şirin’in “Solun ve Türkiye'nin ilk anayasası olan 1921 Anayasası'nın 100. yılı her şeye rağmen kutlu olsun!”, İbrahim Ö.Kaboğlu’nun “1921 Teşkilât-ı esasiye kanunu: Ulusal egemenlik ve Ulus-Devletin doğuşu” başlıklı yazılarının incelenmeye değer olduğunu düşünüyoruz.

Basında, Hindistan’daki siyasi gelişmeler hakkında haberler ve değerlendirmeler yer almaya devam ediyor. BirGün’de yayımlanan “Hindistan’ın en genç komünist belediye başkanı: İyi bir gelecek için mücadele” başlıklı haberin ve Erhan Nalçacı’nın “Hindistan’da köylü direnişi” isimli usta işi makalesinin okurlarımızın ilgisini çekeceğinden eminiz.. Ayrıca, Gazete Duvar’da çıkan ”Hindistan’da tarım yasalarını protesto eden çiftçiler Kızıl Kale’ye girdi” isimli haberi okuyabilirsiniz.

Boğaziçi’ne rektör atanmasından sonra Üniversite öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin başlattığı görkemli ve şenlikli direniş başka üniversitelerden verilen desteklerle devam ediyor. Bu konuda çok zengin bir fikri üretimi Seçki’ye yansıtabildiğimizi düşünüyor ve yazılar arasında bir ayrım yapmak istemiyoruz. Yine de Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Oğuzcan Ünlü’nün “Hafıza ve direniş: Boğaziçi” başlıklı yazısının mutlaka okunması tavsiyesinde bulunuyoruz.

Seçki’nin içeriği hakkındaki kısa tanıtımları burada noktalıyor ve Prof. Dr. Raşit Kaya’nın “Uğur Mumcu’yu anarken: Gerillacılıktan tehlikeli !” başlıklı yazısının son paragrafını aşağıya aynen alarak “Sunuş”u tamamlamak istiyoruz:

“Türkiye’de gazeteciliğe, gazetecilik mesleğine yönelik baskılar hep yaşandı. Pek çok gazeteci gözaltına alındı, tutuklandı, hapse mahkûm edildi. Ama son günlerde gazetecileri korkutma, yıldırma çabaları çok daha yoğunlaştı. Gazeteciler hedef gösterilip düşmanlaştırılıyor. Fiziksel saldırılar yapılıyor. Umarım yeni Uğur Mumcu suikastları ya da Hrant Dink cinayetlerine tanık olmayız. Esasen, bu cinayetler “medyacı” değil de gerçekten “gazeteci” olanları yıldıramadığı gibi, mesleklerinden de vazgeçiremiyor. Dileğim “gazeteciliğin tehlikeli bir meslek” olmaktan artık kurtarılması.”

Selamlar ve sevgiler…

KONU BAŞLIKLARI

1- SİYASET

2-  DÜNYA

3-ABD’KONGRE BASKINI’

4- SAĞLIKTA DURUM

5-  ADALET/ İNSAN HAKLARI

6- UĞUR MUMCU CİNAYETİNDEN 28 YIL SONRA

7- AİHM ‘DEMİRTAŞ KARARI’

8- HRANT DİNK CİNAYETİ

9-  EKONOMİYE BAKIŞ 

10- EMEK DÜNYASI 

11- YEREL DAYANIŞMA ÖRGÜTLERİ

12- KADINLARIN GÜNDEMİ

13- BİLİM / TEKNOLOJİ 

14- BOĞAZİÇİ’NDE ÖZERKLİK MÜCADELESİ

15- GAZETECİLİK / GAZETECİLER

16- KENTSELYAŞAM 

17- TARIM /GIDA

18- ÇEVRE /DOĞA / HAYVAN HAKLARI

19- FELSEFE / KÜLTÜR / /SANAT

20- WHATSAPP TARTIŞMASI

21- GENÇLİK

GİRDİLER BÖLÜMÜ

1- SİYASET

 • Murat Belge / Başörtüsü ve türban

200 yıllık sorunumuz. 200 yıla girerken ne kadar sorunlu olsa da, bunca zaman içinde "iki ayrı millet" haşinde yaşamanın sorunlarına bir ölçüde alışmış, sorunların bir kısmını da bir ölçüde çözmüştük

T24, 03/01/ 2020  https://t24.com.tr/yazarlar/murat-belge/basortusu-ve-turban,29308

 • Mesut Yeğen: Demirtaş, silahsız çözüm hülyasının tercümanı

Prof. Dr. Mesut Yeğen’e göre iktidar 1990’larda HEP’le birlikte ortaya çıkan Kürt siyasi ve sivil dinamiğinin taşıyıcı unsurlarını tasfiye etmeye çalışıyor. Dolayısıyla devlet sadece PKK öncesi duruma değil HEP öncesi duruma da dönmek istiyor. Yeğen’in “bir tür star” dediği Demirtaş ve partisi HDP, tam da bu nedenle hedef tahtasında. Yeğen’e göre Demirtaş’ın serbest bırakılması, Kürt ve Türk siyasi elitleri arasında varılacak bir mutabakata bağlı görünüyor.

İrfan Aktan, Gazete Duvar, 03/01/ 2021   https://www.gazeteduvar.com.tr/mesut-yegen-demirtas-silahsiz-cozum-hulyasinin-tercumani-makale-1509076

 • İrfan Aktan / Herkese göre kendisi dışındaki herkes kötü!

Toplumsal kutuplaşmayı siyasi iktidar mı yaratıyor, yoksa siyasi iktidar bizatihi toplumsal kutuplaşmanın tercümanı mı oluyor, kestirmek mümkün görünmüyor. Muhtemelen ikisi birden. Dolayısıyla iktidar kadar toplum da masum değil.

Gazete Duvar, 04/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/herkese-gore-kendisi-disindaki-herkes-kotu-makale-1509148

 • Güven Gürkan Öztan/ Sağ vasatın cenderesinde hep mağlup (mu) olmak

Düzen içi muhalefet ve ona destek veren aktörler bir adım ileri, iki adım geri attığı için bir arpa boyu yol gidemiyor. Sağ vasatın belirlediği sınırları aşmayı göze alamayınca siyaset dönüp dolaşıp İslami sembolizme ve hamasete sıkışıyor. Bundan da her defasında yararlanan iktidar kanadı oluyor. Resmi kurumlar “adı konmamış” bir dini düzene göre dizayn edilirken, gündelik yaşama her geçen gün farklı bahanelerle politik İslam’ın ajandasına göre ayar çekilirken sessiz kalan düzen içi muhalefet yine türban–Ayasofya gibi iktidarın sevdiği başlıklarla köşeye sıkıştırılmak isteniyor.

BirGün, 04/01/2021 https://www.birgun.net/haber/sag-vasatin-cenderesinde-hep-maglup-mu-olmak-328979

 • GENCAY ŞAYLAN’LA “YARIN ENDİŞESİ” ÜZERİNE - Sistem krizi, neo-faşizm ve ihtimaller

Üçü bir arada: Pandemi, ekonomik kriz, neo-faşizm. Bu üçgende geçen bir yılı geride bıraktık, aynı üçgende yeni bir yıla başladık. 2020’de yayınlanan “Yarın Endişesi” adlı kitabında içinde bulunduğumuz siyasal iklimi enine boyuna ele alan siyaset bilimci Gencay Şaylan’a bağlanıyoruz...

Tuba Çameli,Bir+Bir,04/01/ 2021 https://www.birartibir.org/siyaset/994-sistem-krizi-neo-fasizm-ve-ihtimaller

 • Metin Çulhaoğlu / Üç gündem ve bir öneri

Türkiye’de iktidar blokunun tepe tepe kullandığı, fırsat buldukça üzerine üzerine gittiği önemli kimi gündemlerin, aynı zamanda sosyalistler dahil olmak üzere genel olarak solun tereddütlere düştüğü, kafasının karıştığı ve farklı sesler çıkardığı gündemler olduğunu not ederek başlayalım.Söz konusu gündemleri de sıralayalım: Demokrasi, laiklik ve bağımsızlık.

İleri Haber,05/01/ 2020 https://ilerihaber.org/yazar/uc-gundem-ve-bir-oneri-121490.html

 • Oğuz Oyan / Kabaran suç dosyaları

Suçları örtmenin en çok denenmiş yolu karşı-suçlamalardır; hele ki bütün kolluk, yargı ve medya güçleri emrinizdeyken. Ama bunlar ancak kısa vadeyi kurtarır; hesap verme günleri bir şekilde gelir.

soLGazete, 05/01/ 2021  https://sol.org.tr/yazar/kabaran-suc-dosyalari-23118

 • Fuat Keyman / 2021’de Nasıl bir Dünya; Nasıl bir Türkiye?

Yeni bir yıla girerken, her ne kadar COVID-19’a karşı geliştirilen aşı çalışmalarının başarısıyla geleceğe karşı biraz umutlansak da riskin güvenden, kaygının umuttan, kötümserliğin olumluluktan, çıkarın ahlâktan ve kızgınlığın eleştiriden daha görünür ve yaşanır olduğu bir dönem bizi bekliyor.

Perspektif, 05/01/ 2021 https://www.perspektif.online/2021de-nasil-bir-dunya-nasil-bir-turkiye/

 • Murat Yetkin: 'Bir daha darbe olmaz' derken naif bakmışım!

Yetkin, Türkiye'de darbeler tarihini incelediği yeni kitabı Meraklısı İçin Darbeler Kitabı'nı T24'e anlattı

T24, 05/01/2021 https://t24.com.tr/haber/murat-yetkin-bir-daha-darbe-olmaz-derken-naif-bakmisim,924819

 • Kemal Can / Liderlik ve hayal kırıklığı

Sayısal ve niteliksel olarak iktidarın ciddi biçimde gerilemesine rağmen çok güçlü bir değişim ihtimalinden söz edilememesinin en önemli sebebi, iktidar ve muhalefet bloklarında yaşanan (algılanan) “liderlik” farkı. İktidar, kendi -kutuplaştırma ve kimlik siyasetinin- imkanları ve popülizmin kolay enstrümanlarıyla, kendi tabanını da rehin alabilen güçlü bir liderliğe sahip. Üstelik başarı mecburiyetinden kendisini kurtarmış, zorlayan bir liderlik bu.

Gazete Duvar, 06/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/liderlik-ve-hayal-kirikligi-makale-1509353

 • "6-8 EKİM 2014/KOBANÊ OLAYLARI" YARGILAMASI - Kürkçü: "Bu dava HDP'ye yönelik bir siyasi suikast girişimidir"

"6-8 Ekim 2014 olayları" iddianamesini değerlendiren Kürkçü, "HDP, diktatörlüğün genel oya dayanarak rejimi elde tutmasını imkansız kılan en kritik siyasi güçtür. O yüzden hedeftir." dedi. "HDP'siz siyaset diğer muhalefet güçleri için de "ebedi kış" demektir.

Bianet, 09/01/ 2021  https://bianet.org/bianet/toplum/237302-kurkcu-bu-dava-hdp-ye-yonelik-bir-siyasi-suikast-girisimidir

 • Ahmet Murat Aytaç / Anti-elitizmin temel arzusu nedir?

İster sosyal adalet mücadelesi isterse milli bir yeniden dirilişin öğesi olarak sunulsun hiç fark etmez; anti-elitizm Türkiye’de en başından beri kurumları işler kılan meşru kadroları yerinden etmenin bir aracı olarak kullanıldı. Yani akademinin dışında da hukukçular, doktorlar, ekonomistler veya eğitimciler gibi seçilmiş diğer hedeflere karşı bugüne kadar yürütülmüş seferberliklerin tümünün temel motivasyonunu hep şu arzu oluşturmuştur: Onun olduğu yerde ben olmalıyım.

Gazete Duvar, 09/01/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/anti-elitizmin-temel-arzusu-nedir-makale-1509685

 • Oya Baydar / Mesele Gezi'deki ağaç değildi, Boğaziçi rektörü de değil

Bu "teröristlerin!" derdi nedir diye sormak, anlamaya çalışmak, çözüm bulmak, yanlışı düzeltmek, düzeltemiyorsanız çekip gitmek yerine, her "yetti gayrı", "edi bese" diyene şiddet uygulamaya kalkarsanız, 80 milyon potansiyel "terörist"in yaşadığı bir ülkede haklı olarak paranoyaya kapılır, korkar, korktuğunuz için de büsbütün gaddarlaşırsınız. Ve benden söylemesi: Yetti gayrı diyenler hızla artıyor

T24, 09/01/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar/mesele-gezi-deki-agac-degildi-bogazici-rektoru-de-degil,29380

 • Oğuz Oyan / Siyasal İslamcı hareketin yükselişi ve tükenişi

Bir tükeniş sürecine girdiğini söyleyebilmek için sadece oy oranlarına bakmak yeterli değildir. AKP, ideolojik olarak tükenmektedir.

soLGazete, 12/01/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/siyasal-islamci-hareketin-yukselisi-ve-tukenisi-23653

 • Tarık Ziya Ekinci / İkili devlet düzeni ve Anayasa Mahkemesi'nin sorumluluğu

Kısa süreli de olsa geçici acil önlemler almaya ihtiyaç vardır. Böyle acil bir ihtiyacın karşılanması, ancak, en yüksek yargı organı sıfatıyla Anayasa Mahkemesinin devreye girmesiyle gerçekleşebilir

T24, 12/01/2021  https://t24.com.tr/yazarlar/tarik-ziya-ekinci/ikili-devlet-duzeni-ve-anayasa-mahkemesi-nin-sorumlulugu,29424

 • Seren Selvin Korkmaz / Yeni Bir İttifak Stratejisi Muhalefete Alan Açar mı?

Popülist liderler duygu siyasetini kullanmakta çok mahirler. Buna karşılık demokratlar “nötr” bir dil kullanmaya meylediyorlar. Sağ-popülizmin panzehirinin sol-popülizm olduğunu düşünmüyorum ama duyguların dışlandığı bir siyasetin de popülistlerle mücadelede etkin olacağı oldukça şüpheli.

Perspektif, 13/01/2021 https://www.perspektif.online/yeni-bir-ittifak-stratejisi-muhalefete-alan-acar-mi/

 • Fatih Yaşlı / Liberalizm: İktidarda ve muhalefette

İstenen, restore ve rehabilite edilmiş bir kapitalizmdir, istenen düzenin bekasının yeniden tesis edilmesi ve liberal ajandanın yoluna devam edebilmesidir. 

soLGazete, 13/01/ 2021  https://sol.org.tr/yazar/liberalizm-iktidarda-ve-muhalefette-23730

 • Menderes Çınar / AKP’nin Kültürel İktidar Anlayışı

AKP’nin İslamcı kültürel iktidar olma projesi en başından itibaren, kendi İslami alternatifinin güzelliğini, doğruluğunu, geçerliliğini göstermeye dayanmadı. AKP, kültürel bir iktidar değil, yalnızca iktidar olmaya çalıştı. Muktedir oldukça kültürel (iktidar) olacağını varsaydı. Hal böyle olunca “çekiciliği” ister istemez dağıtacağı iktidar nimetlerinden ya da kullanacağı iktidar sopasının korkusundan kaynaklandı ve onlar kadar oldu. Bu iktidar odaklılığa ve güç biriktirmeye mesafeli/karşı olan herkesi, İslami bir çerçeveden konuşsa bile, Batılı/Batıcı paradigmaların esiri olmakla itham edip, düşmanlaştırdı.

Birikim/ Haftalık, 14/01/ 2021 https://birikimdergisi.com/haftalik/10436/akp-nin-kulturel-iktidar-anlayisi

 • Prof. Dr. Sencer Ayata:Bugün 'siyasi elitler' AKP’lilerdir; iktidarla uyuşmayan kültürel elitleri ise arka bahçeye atma çabası  var

Türkiye'nin dünyada da bilinen önde gelen sosyoloğu Prof. Dr. Prof. Sencer Ayata, 'rektör atamaları' ve 'elitizm' tartışmalarını Murat Sabuncu'ya yorumladı

T24, 14/01/ 2021 https://t24.com.tr/video/prof-sencer-ayata-siyasi-elitler-akp-liler-kultur-elitleri-ise-iktidarla-uyusmayanlardir,35462

 • Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması çağrısının hukuki boyutu üzerine Osman Can ile söyleşi – “HDP Anayasa’nın 69. maddesine bakarak kapatılırsa, Türkiye’de kapatılamayacak siyasi parti kalmaz”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) derhal kapatılması çağrısında bulundu. Bahçeli gerekçe olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği 6-8 Ekim olaylarına ilişkin iddianamesini gösterdi. Bahçeli Başsavcılık’tan HDP hakkında süratle kapatma davası açmasını istedi. Bahçeli, aksi taktirde MHP olarak Siyasi Partiler Yasası’nın 100. maddesini temel alarak gereğini yapacaklarını söyledi. 

Gökçe Çiçek Kösedağı, Medyascope, 15/01/ 2021https://medyascope.tv/2021/01/15/bahcelinin-hdpnin-kapatilmasi-cagrisinin-hukuki-boyutu-uzerine-osman-can-ile-soylesi-hdp-anayasanin-69-maddesine-bakarak-kapatilirsa-turkiyede-kapatilamayacak-siyasi-parti-kalmaz/

 • Aydemir Güler / Parti kapatmak mı dediniz?

Biz ise parti kapatma lafını, sahiplerinin ağzına tıkamayı öneririz. Önermek ne kelime, taahhüt ediyoruz.

soLGazete,16/01/2021 https://sol.org.tr/yazar/parti-kapatmak-mi-dediniz-23981

 • Yeşil Siyaset Dergisi yayın hayatına başladı

Dergi, Türkiye’de Yeşil Hareketin gelişmesinde ihtiyaç duyduğu sağlam bir düşünsel zeminin oluşmasına katkı sunmak amacı ile yola çıkıyor.

Bianet, 18/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/kultur/237737-yesil-siyaset-dergisi-yayin-hayatina-basladi

 • Azmi Karaveli / 'Hocam hiç utanmanız yok mu?'

Geçmişte neler söylediğinizin hiç önemi yok, ihalelerin başkasında değil hep sizde kalmasının da hiç önemi yok… Ahlaken, pragmatik bir carpe diem’i şiar edinmiş, ahlaksızlığın ahlakı olarak formüle edilebilecek bu düzende, her şey Breaking Bad dizisinde Walter White’ın dediği gibi (Pandemide de bu kavramı sık duyar olduk) bir hal aldı: “Her şey kontamine oldu.”

Gazete Duvar, 18/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hocam-hic-utanmaniz-yok-mu-makale-1510534

 • Başak Demirtaş: AKP'li, MHP'li olmayan herkes terörist maalesef

Başak Demirtaş, AİHM'nin Selahattin Demirtaş kararıyla ilgili "Uygulanacağını bekliyor muydunuz" sorusuna "Hayır düşünmedim" diye yanıt verdi. Başak Demirtaş, "Yargının sopası sürekli başınızda duruyor. Yani mesela Türk Tabipleri Birliği terörist oluyor. Neden? Sağlıkla ilgili eksiklikleri söylüyor. Barolar terörist oluyor. Ya da Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri terörist oluyor. Yani AKP ve MHP’li olmayan herkes maalesef terörist" dedi.

Gazete Duvar, 18/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/basak-demirtas-akpli-mhpli-olmayan-herkes-terorist-maalesef-haber-1510658

 • Oya Baydar / Dertler farklı, amaç aynı, çözüm ortak

Sorun, ülkenin dört bir yanında çakan ışıkların birbirleriyle buluşup kurtarıcı bir aydınlığa dönüşememesinde. Daha doğrusu ortak talebin ve amacın çözümde ortaklaşmaya varabilmesindeki güçlükte

T24, 19/01/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar/dertler-farkli-amac-ayni-cozum-ortak,29516

 • Oğuz Oyan / Bir toplumu nasıl çökertirsiniz?

AKP iktidarı, kendi ideolojik hegemonyasını sağlamlaştırabilmek adına, ülkenin entelektüel/bilimsel kapasitesini imha sürecini sonuna kadar götürmeye kararlı gözükmektedir

soLGazete, 19/01/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/bir-toplumu-nasil-cokertirsiniz-24185

 • Ergun Özbudun / Demokratikleşme ve Seçim Kanunu

Görünür gelecekte Türkiye siyasetinin, iki ana bloğun rekabeti biçiminde olacağı ve bunlar arasındaki oy ve sandalye farklarının  çok büyük olmayacağı tahmin edilebilir. Böyle bir durumda küçük marjinal partilerin bir çeşit “kral yapıcı” rolü oynamaları, diğer bir deyimle sayısal güçlerinin çok üzerinde bir pazarlık gücü elde etmeleri mümkündür.

Perspektif, 19/01/ 2021  https://www.perspektif.online/demokratiklesme-ve-secim-kanunu/

 • Fatih Yaşlı / Şiddet ve siyaset: Türk sağında 'aile içi' kavga

Bu saldırıların bize gösterdiği şey, Türkiye’de düzen siyasetinin sağ içi bir iktidar kavgasına dönüşmüş, AKP-sonrası Türkiye’ye dair geliştirilen projeksiyonun da yeni bir sağ iktidar olduğudur.

soLGazete, 20/01/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/siddet-ve-siyaset-turk-saginda-aile-ici-kavga-24257

 • Alpaslan Savaş / Siyasetteki şiddetin altında sınıfa yönelik şiddet var

Şiddet tek çare. Bu nedenle siyasette dilden başlayıp fiziki müdahaleye varan şiddet, sınıfa uygulanan şiddetin kaçınılmaz bir yansıması.

soLGazete, 21/01/ 2020  https://sol.org.tr/yazar/siyasetteki-siddetin-altinda-sinifa-yonelik-siddet-var-24340

 • Ahmet Murat Aytaç / Siyaset, suçu 'nezihleştirir' mi?

Daha önce Ahmet Türk’e veya Kemal Kılıçdaroğlu’na değişik şekillerde saldırı yapılmıştı. Ancak bu saldırılarda belli bir ideolojik yaklaşıma, belli bir ideolojik görüş açısına, örneğin milliyetçiliğe veya muhafazakarlığa özgü bir bağnazlık temel bir güdü olarak öne çıkıyordu. Bugün yaşanan etkileşimin sonucu bu bakımdan da belirsiz, muğlak bir karışım olmanın ötesine geçememektedir. Mesela sokak saldırılarının üstlenilme biçimi dahi siyasetten çok suç alemine özgü pratikleri andırmaktadır.

Gazete Duvar,23/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/siyaset-sucu-nezihlestirir-mi-makale-1511108

 • Tolga Şirin / Solun ve Türkiye'nin ilk anayasası olan 1921 Anayasası'nın 100. yılı her şeye rağmen kutlu olsun!

Bundan yüz yıl önce kabul edilen Anayasa'da solun izleri vardır. Bu izler, yok sayılmak ve gizlenmek istense de gerçek budur

T24, 20/01/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sirin/solun-ve-turkiye-nin-ilk-anayasasi-olan-1921-anayasasi-nin-100-yili-her-seye-ragmen-kutlu-olsun,29530

 • İbrahim Ö. Kaboğlu / 1921 Teşkilât-ı esasiye kanunu: Ulusal egemenlik ve Ulus-Devletin doğuşu

Osmanlı-Türkiye anayasal gelişmeleri bakımından, 1909, 1921, 1924, 1961, 1982 şeklinde sıralanan yıllar, hem şeklî ve hem de içerik olarak, dönüm tarihlerini ifade eder dönüm tarihlerini ifade eder. 20 Ocak 1921 tarihli “Teşkilât-ı Esasiye Kanunu” (TEK), bir “en”ler ve “ilk”ler Anayasası olarak da nitelenebilir: “en” demokratik, metin olarak “en” kısa, uygulama süreci olarak da “en” kısa.

BirGün, 21/01/ 2020 https://www.birgun.net/haber/1921-teskilat-i-esasiye-kanunu-ulusal-egemenlik-ve-ulus-devletin-dogusu-331182

 • Edgar Şar / Muhalefetin Parlamenter Sistem Mutabakatı Neden Önemli?

Demokrasinin kurumsallaşma yoluyla pekişmesinde Türkiye için olmazsa olmaz gereklilik, toplumsal uzlaşı ile yapılacak yeni bir anayasadır. Kadim sorunlarımızın çözümü için gereken uzlaşma ortamı ise mevcut siyasi yapının bekası için sürekli yeniden ürettiği kutuplaşma ile maalesef sağlanamamaktadır.

Perspektif, 22/01/ 2021  https://www.perspektif.online/muhalefetin-parlamenter-sistem-mutabakati-neden-onemli/

 • Ali Çarkoğlu / Muhalefet Erdoğan Karşıtlığı Yerine Alternatif Siyaset Üretmeli

Muhalefet açısından belki de en önemli konu değişim isteğini yaratmaktır. Ekonomi kötü, pandemiye karşı etkin ve şeffaf önlemler alınamadı, dış politikada yalnız kaldık gibi eleştiriler sonuç olarak seçmende artık bu iktidar değişsin düşüncesini yaratamıyorsa muhalefetin işine yaramayacaktır. Değişim gerektiğine ikna olmuş bir seçmen kitlesi kendine en yakın alternatifi bulmakta da zorlanmayacaktır.

Perspektif, 23/01/ 2021 https://www.perspektif.online/muhalefet-erdogan-karsitligi-yerine-alternatif-siyaset-uretmeli/

 • Merdan Yanardağ /  ‘Süreç olarak faşizm’

Dr. Ergin Yıldızoğlu yeni yayımlanan ve iki baskı yapan,“Yeni Faşizm” * adlı kitabında günümüzde faşizmi;toplumu ve devleti aşağıdan yukarıya fetheden klasik faşist rejimlerden ya da yukarıdan aşağıya emperyalizm güdümlü askeri darbeler şeklinde gelen diktatörlüklerden farklı olarak, süreç içinde şekillenen, yayılan, topluma ve devlete egemen olarak yerleşen bir durum olarak tanımlıyor.

BirGün, 24/01/2021 https://www.birgun.net/haber/surec-olarak-fasizm-331553

 • Necmi Erdoğan / Günümüz faşizmi üzerine bazı notlar

Günümüz faşizmi ile ilgili tartışmalar büyük ölçüde temsili demokrasi, hukuk devleti, din, milliyetçilik-ırkçılık gibi eksenlerde yoğunlaşıyor… Ancak bununla sınırlı kalan bir analiz ve yaklaşım faşizm ve siyasal liberalizm ikiliğine hapsolmaya da mahkûmdur. Sözünü ettiğimiz ikiliği aşan üçüncü bir hattı ise ancak devrimci bir yol açabilir.

BirGün Pazar, 24/01/2021 https://www.birgun.net/haber/gunumuz-fasizmi-uzerine-bazi-notlar-331564

 • Hakkı Özdal / Karanlık tünelin içinde

Şimdilerde hem esnek çalışma hukukunun hem de ücretsiz izin dayatmasının muhatabı olan işçiler, 2003 ve 2021 AKP’leriyle aynı anda karşılaşmakta; bu iki AKP’nin, emek karşısındaki pozisyonu açısından, aslında tek bir AKP olduğuna tanık ve kanıt olmaktadır. Üretici köylü hacizlerle, esnaf iflaslarla boğuşuyor. Bu koşullarda, başlangıç AKP’si aktörlerinin ‘demokrasi-sermaye girişi’ masallarıyla kurulmuş bir muhalefetin, işaretleri artan faşist tahkimat karşısında dayanıklılığı yok.

Gazete Duvar, 25/01/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/karanlik-tunelin-icinde-makale-1511292

 • Ümit Kıvanç / Uğur Mumcu, Gaffar Okkan ve bozuk pusulalar

CHP genel başkanının Gaffar Okkan suikastı hakkında sarf edebildiği yegâne kelime “hain”! Okkan, “hain bir suikasta” kurban gitmiş. Kılıçdaroğlu’nun gönlü mü elvermiyor, bu hainliği yapanların kimliğine dair ufacık bir şey çıtlatmaya? Bu anlaşılmaz tavrın getirisi, bugünkü siyasî hareket alanını daraltacak bir yeni saldırıyla karşılaşması oluyor.

Gazete Duvar, 25/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ugur-mumcu-gaffar-okkan-ve-bozuk-pusulalar-makale-1511282

 • DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK "Birlikte meşru bir mecra yaratmaya davet ediyoruz"

Demokrasi İçin Birlik meclis toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı: “Yükselecek toplumsal itirazların akacağı meşru bir mecra ancak demokrasi güçlerinin birliğiyle yaratılabilir”.

Bianet, 25/01/2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/238122-birlikte-mesru-bir-mecra-yaratmaya-davet-ediyoruz

 • Selahattin Demirtaş, hakkındaki suçlamalara belgelerle cevap verdi: “İftira ve kumpasa dayalı, medya ve yargı eliyle bir 

linç kampanyası yürütülüyor”

Edirne Cezaevi’nde 4 Kasım 2016 tarihinden beri tutuklu bulunan ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin kararına rağmen tahliye edilmeyen Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kendisi ile ilgili hazırlanan iddianamede yer alan iddialar ile ilgili medya mensuplarına bir mektup gönderdi. 

Ferit Aslan, Medyascope, 26/01/ 2021 https://medyascope.tv/2021/01/26/selahattin-demirtas-hakkindaki-suclamalara-belgelerle-cevap-verdi-iftira-ve-kumpasa-dayali-medya-ve-yargi-eliyle-bir-linc-kampanyasi-yurutuluyor/

 • Metin Çulhaoğlu / İki çizgi ve Türkiye

Günümüz dünyasında kapitalizmin sürdürülebilirliğini sağlamaya yönelik, yani düzen içi iki başat eğilimden ya da çizgiden söz edebiliriz: Küreselleşme milliyetçiliği ve liberalizm.

İleri Haber, 26/01/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/iki-cizgi-ve-turkiye-122237.html

 • Tezcan Durna / Tedipten tedhişe devletlilerin eleştiri ile imtihanı

Devletliler, kendilerini eleştiren herkesi terörist ilan etmeye başladığında, devlet yasal varlığından sıyrılıp yurttaşlar üzerinde terör estiren bir makine haline gelir. Devlete tanınan yasal şiddet tekeli, yurttaşların çoğunluğu üzerinde ölçüsüz bir baskı aracına dönüşürse ve bu baskı aracını kendilerini devlet ilan eden kişiler, kendi çıkarlarını korumak için kullanırsa artık devlet, devlet olmaktan çıkar; devlete tanınan şiddet tekelinin hukuki zemini de ortadan kalkar.

Gazete Duvar, 26/01/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/tedipten-tedhise-devletlilerin-elestiri-ile-imtihani-haber-1511505

 • Kemal Can / 'Yok öyle bir şey...'

İnsanların kimsenin demecine bakmadan, herhangi bir istatistik verisini kontrol etme gereği duymadan gayet açık biçimde yaşayarak iliklerine kadar hissettiği sorunlara, “yok öyle şey” demek, ilk bakışta saçma sapan bir siyasi gaf olarak düşünülebilir. Bu insanların karşısına çıkıp, duyabilecekleri biçimde, yaşanan bütün sorunlar için “yok öyle bir şey” demek akıl işi gibi durmuyor. Açıkçası bunun çok küçük olmayan hasarlarını da yaşıyorlar.

Gazete Duvar, 27/01/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/yok-oyle-bir-sey-makale-1511499

 • Fatih Yaşlı / Bu koşullarda gidilecek bir seçimde…

İktidar bir yandan en iyi bildiği işi yapıp ittifakları dağıtmaya oynar ve yasal düzenlemelere hazırlanırken, öte yandan “seçimle gitmeme konsepti”ne uygun adımları atmaya devam ediyor. 

soLGazete, 27/01/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/bu-kosullarda-gidilecek-bir-secimde-24773

 • Aybars  Yanık / Bir Tuhaf Argüman : Kendisi Değil,Çevresi Kötü

Erdoğan defalarca aksini açıklamasına rağmen ve bunu ispatlayacak adımlar atmasına rağmen (bürokrasideki atamalar, siyasi dilinde milliyetçi tonun yoğunlaşması, kendini meşrulaştırma tarzındaki değişimler) Cumhur İttifakı’na gönüllü değil de rehinse ve rotasını kendi tercihi nedeniyle değil de bu rehin pozisyonundan ötürü kırdıysa, dolayısıyla ittifaka mecbursa, neden ittifakı dağıtıp veya bu ittifaka hiç girmeden çok daha güçlü destek görebileceği alternatiflere kapıyı en baştan kapattı?

Birikim /Haftalık, 28/01/ 2021  https://birikimdergisi.com/haftalik/10455/bir-tuhaf-arguman-kendisi-degil-cevresi-kotu

 • Gürsel Köksal / Mustafa Suphi ve yoldaşları 100 yıl önce bugün katledildiler: 15’leri kim öldürdü?

TKP’nin 15 yöneticisi 28 Şubat 1921 tarihinde Trabzon açıklarında katledildiler. Araştırmacı Emrah Cilasun, tarihsel belgelerin ışığında 15’lerin Bakü’den Anadolu’ya hareketlerinden katliama kadar süren süreçteki gelişmeleri adım adım takip ediyor

BirGün, 28/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/mustafa-suphi-ve-yoldaslari-100-yil-once-bugun-katledildiler-15-leri-kim-oldurdu-332091

 • Sevilay Çelenk / Sevgili seçmen vakit o vakit değil!

Uzlaşmaz görülen çelişkileri, aşılmaz görünen açmazları, birleşmez görülen yolları derhal ve kesin biçimde eski radyolar gibi çatıya kapatmak şart. Zamanı gelince yine çıkarırız o radyoyu oradan. Vintage mintage deyip bir hışım tedavüle sokarız.

Gazete Duvar, 28/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sevgili-secmen-vakit-o-vakit-degil-makale-1511620

 • Ergin Yıldızoğlu / Safları sıklaştırma zamanı

Muhalefetin, yeni “durum” içinde fark yaratabilecek bir siyasi çekim merkezini inşa edebilmesi için saflarını hızla sıklaştırması gerekiyor. İkincisi: Gittikçe artması olası saldırılar karşısında korunabilmek için geniş ve etkin bir dayanışma ağı gerekiyor.

Cumhuriyet, 28/01/ 2021 http://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/saflari-siklastirma-zamani-1809416

 • Erdoğan’ın dayattığı başkanlık sisteminin armağanı: Bildiğimiz siyasetin ölümü

Başkanlık sistemine geçildiğinden beri Türkiye’de siyasi partilerin hangi konuda ne düşündüğü ve önerdiğinden ziyade hangi partilerle yanyana durduğu veya durabileceğini konuşup tartışıyoruz. Siyaseti ittifak pazarlıkları kıskacından çıkarmanın imkanı var mı?

Ruşen Çakır, Medyascope, 28/01/2021 https://medyascope.tv/2021/01/28/erdoganin-dayattigi-baskanlik-sisteminin-armagani-bildigimiz-siyasetin-olumu/

 • Murat Belge / Kürtler

AKP'yi yalnız başına ya da MHP ile ittifakıyla birlikte iktidarda tutmak için başvurulan yöntem Kürt sorunu gerilimini sonuna kadar desteklemek. Bu yöntem Türkiye'nin Türk kökenli ve Kürt kökenli yurttaşların birbirlerini severek ve sayarak yaşadıkları, sorunların barış ve demokrasi içinde çözüldüğü bir ülke olabilmesinin önündeki kesin engeldir. Seçim bu, buyurun seçin

T24, 29/01/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/murat-belge/kurtler,29654

 • İNSAN VE ÖZGÜRLÜK PARTİSİ NEDEN KURULAMIYOR? "Konu Kürtler olunca muhalefetle iktidar birleşiyor"

İnsan ve Özgürlük Partisi, yaklaşık üç yıldır resmi olarak kurulamıyor. Partinin Eş Genel Başkanı Mehmet Kamaç, İçişleri Bakanlığı'na başvurularıyla ilgili çok kere dilekçe verdiklerini ancak bugüne dek doğrudan bir yanıt alamadıklarını söylüyor.

Dilek Şen ,Bianet, 29/01/ 2021  https://bianet.org/bianet/siyaset/238353-konu-kurtler-olunca-muhalefetle-iktidar-birlesiyor

 • Metin Çulhaoğlu / Yükselen Asya’da biz ne yapacağız?

Şimdi, soru şu: Asya’nın bu “yükselişi”, ekonominin ve jeopolitiğin ötesinde, başta tarih bilimi olmak üzere bilimde, sosyolojide, felsefede, eğitimde, insan ilişkilerinde, kültürde, vb. ne anlama geliyor/gelecek? Yükselen Asya “Atlantik’i” gömerken bu aynı zamanda batı uygarlığının tarihsel birikiminin reddi anlamına mı gelecek, yoksa Asya bunların hepsini aynı zamanda kendi mirası sayıp daha ileri bir aşamaya mı taşıyacak?

İleri Haber, 30/01/2021  https://ilerihaber.org/yazar/yukselen-asyada-biz-ne-yapacagiz-122395.html

 • Güray Öz / Diyelim yaşıyor, nasıl yazardı 2024’ü?

Kitaplar yazarlarından bağımsız bir hayat sürer; hep yeni anlamlara, yeni okumalara kapı açarlar. Orwell’ın eserleri de öyle oldu. Biz şimdi1984 mantığıyla yönetilen bir dünyada kuşatılmış haldeyiz. Neredeyse hepimiz birer Winston olmak üzereyiz.

BirGün Pazar, 31/01/2021 https://www.birgun.net/haber/diyelim-yasiyor-nasil-yazardi-2024-u-332448

2- DÜNYA

 • Küba Devrimi’nin yıldönümünde Küba Arşivi: Küba hakkında her şey

Yeni yıl, evet herkes için, ama en çok Küba dostları için “yeni umut” demek: 1 Ocak 1959’da gerçekleşen Küba Devrimi’nin yıldönümünde, “Küba Hakkında Her Şey” arşivi oluşturduk.

Jose Marti Küba Dostluk Derneği,soLGazete,01/01/2021 https://sol.org.tr/haber/kuba-devriminin-yildonumunde-kuba-arsivi-kuba-hakkinda-her-sey-22859

 • Zahide Can / Amerika'da sorunlar yeni yılda da sürüyor: Gelir adaletsizliği artıyor; Trump seçim sonuçlarını hâlâ kabul etmiyor

Gece bir soyguncu gibi yaklaşırken, rüyalarımızı uyanacağımız aydınlık sabahlarda anlatmak için biriktiyoruz

T24 Haftalık, 03/01/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/zahide-can/amerika-da-sorunlar-yeni-yilda-da-suruyor-gelir-adaletsizligi-artiyor-trump-secim-sonuclarini-hala-kabul-etmiyor,29306

 • Rikke Carlsson / Geleceğimiz için tek seçenek sosyalizm

Eğitim, insan hakları, çalışma koşulları ile örnek gösterilen Danimarka’da salgınla birlikte madalyonun diğer yüzü ortaya çıktı. Danimarka’da Komünist Parti Genel Başkanı Rikke Carlsson, “Hak ettiğimiz gelecek için tek bir seçeneğimiz var, o da sosyalizm. Tüm dünyanın refahı ortak bir şekilde paylaşmasını istiyoruz” dedi.

Özde Çelikbilek, BirGün,04/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/gelecegimiz-icin-tek-secenek-sosyalizm-328993

 • Hayri Kozanoğlu /  Amerikan emperyalizminde yeni bir sayfa açılıyor

Biden’ın işbaşı yapmasıyla birlikte Paris İklim Anlaşması’na imza koyulması, Çin’le olan ticaret savaşları, NATO’nun liderliğinin büyük bir zevkle üstlenilmesi gündeme gelecek. Amerikan emperyalizmi bir anlamda “fabrika ayarlarına” geri dönecek

BirGün, 05/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/amerikan-emperyalizminde-yeni-bir-sayfa-aciliyor-329119

 • Hindistan’ın en genç komünist belediye başkanı: İyi bir gelecek için mücadele

Hindistan’ın en genç komünist belediye başkanı olarak seçilen Arya Rajendran, Kerala eyaletine bağlı kentte ilk olarak “Çocuklara iyi bir gelecek” diyerek çocuk işçiliğiyle mücadele yürütüyor. 21 yaşındaki belediye başkanı göreve gelir gelmez kentte ücretsiz ve nitelikli sağlık hizmetiyle konut hakkını hayata geçirmek için de kitle örgütleriyle toplantılar düzenliyor.

BirGün, 05/01/ 2021https://www.birgun.net/haber/hindistan-in-en-genc-komunist-belediye-baskani-iyi-bir-gelecek-icin-mucadele-329137

 • Sezin Öney / Avrupa nasıl bir seneye başlıyor?

Almanya’da Eylül 2021’deki seçimler aslında şöyle bir tablo sunuyor: Türkiye’de, Recep Tayyip Erdoğan gibi ülke ve bölge siyasetine damgasını vurmuş bir ismin, politikayı bırakıp emekliye ayrılmayı seçtiğini düşünün... İşte Almanya’da ve “büyük resimde” Avrupa’da, böylesi büyük bir dönüşümün arifesindeyiz.

Gazete Duvar, 06/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/avrupa-nasil-bir-seneye-basliyor-makale-1509276

 • Reha Alpay / Küresel Yıkıma Bir Alternatif: Eko- Sosyalist  Paradigma

Gün geçmiyor ki bakir kaldığını düşündüğümüz bir doğa parçasına göz dikilmesin ve yeni bir yıkım projesi ortaya çıkmasın. Bu yeni bir maden, taş ocağı, enerji üretimine yönelik bir proje ya da bir altyapı projesi veya suyu kontrol etmeye ve tekel altına almaya yönelik bir HES olabilir. Küresel düzeyde bir yıkımla karşı karşıyayız. Bu bir yanda iklim krizinin derinleşmesi, öte yanda da giderek yok olan biyolojik çeşitlilik anlamına geliyor.Fikret Başkaya, son kitabı Eko-sosyalist Paradigma’da bu yıkıma yol açan nedenleri analiz ediyor ve buna bir çözüm önerisi getiriyor: “komünist topluma giden yol”.

Özgür Üniversite, 07/01/ 2021 https://ozguruniversite.org/2021/01/07/kuresel-yikima-bir-alternatif-eko-sosyalist-paradigma-reha-alpay/

 • Erhan Nalçacı / Afrika’da son sömürge: Batı Sahra

Son dönemde ABD ve İsrail’in etrafında Ortadoğu ülkelerinin bir araya getirildiği ittifak nedeniyle Batı Sahra sorunu da yeniden alevlendi.

soLGazete, 09/01/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/afrikada-son-somurge-bati-sahra-23448

 • Yazar Aydın Çubukçu: Salgın sonrası, muhalefet için önemli olanaklar sunacak

Yoksulluk, işsizlik, açlık arttı, kapanma nedeniyle psikolojiler bozuldu. Tüm bunlar bir yerde patlayacaktır. Bu, bütün dünyada yeni bir kitle hareketleri döneminin açılmasının dayanağı olacaktır.

Serpil İlgün,Evrensel, 09/01/ 2021 https://www.evrensel.net/haber/423155/yazar-aydin-cubukcu-salgin-sonrasi-muhalefet-icin-onemli-olanaklar-sunacak

 • Ceyda Karan / Atlantiğin iki yakası ve düzenin yeni halleri

2021'e pek 'şaşalı' bir giriş yaptık! Geçen hafta, ABD'de, hocamız Prof. Korkut Boratav'ın 2 Ekim tarihli 'Trump'ın anayasal darbe girişimi' başlıklı yazısında isabetle öngördüklerine yakın bir senaryo gerçekleşti. ABD Başkanı Donald Trump, 'hileli' diyerek yargı yoluyla değiştiremediği seçim sonuçlarını, rakibi Joe Biden'ın başkanlığının sembolik olarak tescilleneceği 6 Ocak'ta, taraftarlarına ABD Kongresi'ni bastırarak sağlamaya çalıştı. Tahmin edileceği üzere başarısız oldu.

BirGün, 11/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/atlantigin-iki-yakasi-ve-duzenin-yeni-halleri-329904

 • İlhan Uzgel / Trump'tan öte bir Trumpçılık var mı?

Trump ve Trumpçılık, sorunu giderek bozulan gelir dağılımına, yani sınıfsal eşitsizliklere, en üst gelir grubuna bağlamak yerine, en alt gelir grubunda yer alan göçmenlere, Çin ve küreselleşmeye ve elitlere kanalize edebildi. Bu açıdan bilinçli bir tercihti ve Trump bu rolünü gayet iyi yerine getirdi. Sosyal devlet uygulamalarına geçmek yerine popülist sağ hareketin güçlenmesi tercih edildi, Trump bu siyasetin temsilcisiydi.

Gazete Duvar, 11/01/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/trumptan-ote-bir-trumpcilik-var-mi-makale-1509870

 • ABD'NİN KOMPLO TEORİSYENLERİ - 4chan ile başlayan QAnon kimlerden oluşuyor?

"Trump Reich'ı (Nazi Almanyası İmparatorluğu) tekrar kuracak," "Obama ve Clinton büyük bir pedofili çetesini destekliyor" gibi iddiaları olan ve son olarak ABD'de Capitol Hill'i basan QAnon ile ilgili bilinenleri topladık. Arşivden FBI'ın 2019'daki uyarısı da çıktı.

Pınar Tarcan, 12/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/dunya/237460-4chan-ile-baslayan-qanon-kimlerden-olusuyor

 • Hakan Güneş / Bakü ile Erivan arasında ateşkestin ötesi!

‘Yapsa yapsa Putin yapar, Paşinyan ve Aliyev’i aynı masa etrafında, ancak O oturtur’ dendiğini hepimiz biliyoruz. Öyle de oldu ama Moskova görüşmesi daha 62 gün önce savaşan bu iki tarafın liderlerini masaya oturtmakla kalmadı, ateşkesin ateşkesten ötesine işaret eden en önemli maddesi konusunda da tarafları kollarını sıvamaya ikna etti. Barış Yolu inşası göründü.

BirGün, 13/01/2021  https://www.birgun.net/haber/baku-ile-erivan-arasinda-ateskestin-otesi-330163

 • Mustafa K. Erdemol / ABD'de aşırı sağ çok daha fazla şiddete başvuracak

ABD’de kurumsal sağ ile aşırı sağ arasındaki “işbirliği” değişen biçimler alarak sürecek. Bakmayın şimdi Cumhuriyetçi Parti’den kimilerinin Capitol Baskını’nı kınamış olmalarına. Ülkedeki kargaşadan antifaşist sol örgüt Antifa’yı suçlarken, şiddetin, kontrol ettiklerini sandığı aşır sağdan gelmesinin sersemliğini yaşıyorlar şu an. Önümüzdeki dönemde ABD aşırı sağı çok daha fazla şiddete başvuracak.

Cumhuriyet, 14/01/ 2021  http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/abdde-asiri-sag-cok-daha-fazla-siddete-basvuracak-1805849

 • Ergin Yıldızoğlu / Genlerinde var

Washington’da Kongre binasını basan silahlı beyaz ırkçı-dinci kalkışmadan sonra: “Biz muz cumhuriyeti miyiz?”, “Hiç beklenmedik bir şey!”. Ben de bu şaşkınlığa şaşırıyorum. Çünkü, çarşamba günü yaşananların hepsi Amerika’nın genlerinde vardı ve Trump dönemi, bu genleri daha da etkinleştirmişti.

Cumhuriyet, 14/01/2021 http://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/genlerinde-var-1805864

 • Arap Baharı’nın yıldönümünde Tunus’ta yine öfke var: Gericiliğe ve saldırılara karşı kadın vekiller açlık grevinde

Tunus’ta 10 yıl önce 14 Ocak günü Bin Ali iktidarına son verip ‘Arap Baharı’ adı verilen süreci başlatan halk bugünlerde ülkedeki kadın milletvekillerinin açlık grevini izliyor ve siyasi huzursuzluk artıyor. Meclis’te cinsiyetçi hakaretlere tepki gösterdiği için darp edilen ve açlık grevi yapan milletvekili Samia Abbou, Meclis Başkanı olan İhvancı lider Raşid Gannuşi’yi saldırganlara cesaret vermekle suçluyor.

BirGün, 15/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/arap-bahari-nin-yildonumunde-tunus-ta-yine-ofke-var-gericilige-ve-saldirilara-karsi-kadin-vekiller-aclik-grevinde-330466

 • Merkel'in partisi CDU'nun yeni lideri Laschet oldu

Almanya'da Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) genel başkanlığına Armin Laschet seçildi. Laschet, eylül ayındaki federal meclis seçimlerinde CDU'yu 'başbakanı çıkartan parti' yapmak için elinden gelen çabayı göstereceğini aktardı.

Gazete Duvar, 16/01/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/merkelin-partisi-cdunun-yeni-lideri-laschet-oldu-haber-1510449

 • FRANSA ÖRNEĞİNDE YENİ SAĞCILIĞIN KÜRESEL YÜKSELİŞİ- Olanların adını koymak

Fransa derin krizde. Cumhuriyet’in üç ilkesi, üç rengi bulanıyor, hatta karşıtlarına dönüşüyor. Bu dönüşümün başrolünde neoliberalizm ve güncel eşlikçisi neofaşizm ile kuşanan yeni sağcılık var. Yer Fransa, ama öykü yerel değil. Başka yerlerde de aynı öykü yerel renklerle yaşanıyor. Paris 8 Üniversitesi’nden sosyolog Eric Fassin’i dinliyoruz.

Öykü Gürpınar, Bir+Bir,16/01/ 2021 https://www.birartibir.org/siyaset/1013-olanlarin-adini-koymak

 • Akdoğan Özkan / Biden döneminin şifreleri

Çarşamba günü yemin ederek göreve başlayacak olan ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden Orta Doğu'da ne tür politikalar izleyecek?

T24, 18/01/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/akdogan-ozkan/biden-doneminin-sifreleri,29503

 • Taner Timur / Neoliberalizm, çılgın Trump ve faşist komplo

2012 seçimlerinde Cumhuriyetçi aday Mitt Romney liberal bir kampanya yürütmüş, bu yüzden de parti yandaşlarından bir kısmı seçim sandığına gitmemişti. Oysa -tarihin cilvesi- dört yıl sonra buna isyan etmek büyük bir iş adamına düşecekti. Gerçekten de 2016 yılında, ABD politikasında dünyayı da sarsacak bir dönüşüm yaşandı.

BirGün Pazar, 17/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/neoliberalizm-cilgin-trump-ve-fasist-komplo-330699

 • Umutsuzluğa kapılacak zaman yok: Kazanacağımız bir dünya var!

“Barış ve Adalet Projesi” adını verdikleri yeni bir hareket başlatan Corbyn, karanlığa ışık tutacaklarını söyledi.

BirGün, 19/01/ 2021  https://www.birgun.net/haber/umutsuzluga-kapilacak-zaman-yok-kazanacagimiz-bir-dunya-var-330934

 • Merkel'den sonra Türkiye ile ilişkiler ne olacak?

Almanya Başbakanı Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik yeni genel başkanını seçti. Merkel'e yakınlığıyla bilinen Armin Laschet’in seçilmesi Türkiye kökenliler ve Türkiye ile ilişkiler için ne anlama geliyor?

Elmas Topçu, DW Türkçe, 19/01/ 2921 https://www.dw.com/tr/merkelden-sonra-t%C3%BCrkiye-ile-ili%C5%9Fkiler-ne-olacak/a-56272819

 • Prof. Simten Coşar / Amerika seçimleri ve Trumpizm

Bugün görevi Biden'e teslim edecek olan Trump, seçimlerde sahtekârlık riskini hakikat kılmak için elinden geleni yaptı. Askeri göreve çağırdı, medya kanallarını manipülasyonda kullandı. Seçimi kaybettiğinde muhtemelen yalanına kendi de inanıyordu.

Bianet,20/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/237842-amerika-secimleri-ve-trumpizm

 • ABD’de Biden-Harris dönemi resmen başladı – Evren Balta, İştar Gözaydın ve Ayça Alemdaroğlu ile söyleşi

Kongre binasında yapılan yemin töreninin ardından, Joe Biden ABD’nin 46. Başkanı olarak, Kamala Harris de ilk kadın, siyah ve Asya kökenli Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı. Trump’tan sonra Biden-Harris ikilisi nasıl bir Amerika, nasıl bir dünya vaat ediyorlar, Türk-Amerikan ilişkileri yeni yönetimle nasıl seyreder, Stanford Üniversitesi Demokrasi Merkezi Türkiye Programı Direktörü sosyolog Ayça Alemdaroğlu, hukuk ve siyaset bilimi profesörü İştar Gözaydın ve uluslararası ilişkiler doktoru Evren Balta ile konuştuk.

Işın Eliçin, Medyascope, 20/01/ 2021 https://medyascope.tv/2021/01/20/femfikir-159-abdde-biden-harris-donemi-resmen-basladi-evren-balta-istar-gozaydin-ve-ayca-alemdaroglu-ile-soylesi/

 • Cansu Çamlıbel / Trump gitti, hakikat geri döner mi?

Trump dün Beyaz Saray’dan son kez başkanlık helikopterine bindikten sonra sık sık kontrol ettiğim Washington Post gazetesinin “gerçek denetleme aplikasyonu”na göz attım. Trump’ın dört senesinin bakiyesi 30 bin 573 yalan ya da yanlış/yanıltıcı iddia olmuştu. Beyaz Saray’a veda ederken kameralar önünde yaptığı kısacık konuşmada bile 10 yalan tespit edilmişti.

Gazete Duvar,21/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/trump-gitti-hakikat-geri-doner-mi-makale-1510904

 • Korkut Boratav / Çin Komünist Partisi ABD’ye meydan okuyor

Barack Obama’nın Çin’e bakışında hegemonya endişesi öne çıktı. Trump, bu yönelişi ekonomik savaşa dönüştürdü.

soLGazete, 22/01/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/cin-komunist-partisi-abdye-meydan-okuyor-24414

 • Erhan Nalçacı / Hindistan’da köylü direnişi

Hindistan’da, gelişkin bir kapitalist ülke ile bağdaşmayacak büyüklükte kalmış köy emekçileri topluca ve ülke sathında direniyorlar ve işçi sınıfı örgütleriyle bağlantılılar.

soLGazete, 23/01/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/hindistanda-koylu-direnisi-24504

 • Prof. Turan ve Doç.Güneş’e sorduk - "Türkiye'nin yalnızlığı kendiliğinden olmadı"

Dış politika açısından oldukça çalkantılı bir 2020'nin ardından Türkiye, Avrupa Birliği ve ABD ile ilişkilerini tamir sinyali veriyor. 2021 dış politikasını nelerin beklediğini uzmanlara sorduk.

Pınar Tarcan,Bianet, 24/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/dunya/237965-turkiye-nin-yalnizligi-kendiliginden-olmadi

 • Ragıp Duran / KÜRESEL MEDYA GEZİNTİSİ- Covid’in duygu-düşünce haritası

Pandemi toplumları nasıl etkiledi, bireylerde neleri, nasıl değiştirdi? Hangi duygular öne çıktı, hangileri geri çekildi? Felsefeciler, tarihçiler, sosyologlar, edebiyatçılar korona günlerinin duygu-düşünce haritasını çıkarıyor. Bu hafta, Küresel Medya Gezintisi’nde Le Monde’un 10 söyleşiden oluşan “Covid-19 halet-i ruhiyesi” dizisine demir atıyoruz.

Bir+Bir, 24/01/ 2021 https://www.birartibir.org/a-dan-x-e/1027-covid-in-duygu-dusunce-haritasi

 • TÜRKİYE'NİN 2021'DEKİ "DIŞ" SINAVLARI -"En büyük risk yalnızlığın derinleşmesi"

Emekli Büyükelçi Yalım Eralp başta ifade özgürlüğü olmak üzere Türkiye'nin ciddi reformlar gerçekleştirmesi gerektiğini vurgularken, Akademisyen Soli Özel, en büyük riskin dış politikadaki yalnızlığın daha da derinleşmesi olduğunu söylüyor

Pınar Tarcan, Bianet,25/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/dunya/238074-en-buyuk-risk-yalnizligin-derinlesmesi
 

 • Fehim Taştekin / Sahi Putin zorda mı? 

Putin her şeye rağmen büyük bir kesim için devlete bağlılığı ve dizleri üzerine düşmüş Rus gücünün geri dönüşünü temsil ediyor. Navalnıy milliyetçiliğine rağmen bu toplumsal reflekse hitap edemiyor.

Gazete Duvar, 25/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sahi-putin-zorda-mi-makale-1511297

 • Ergin Yıldızoğlu / Krizler şaşırtır

ABD’de pandemiyle, ekonomik, ekolojik, siyasi krizlerin çakıştığı noktada göreve başlayan Biden-Harris yönetimi, dinci-ırkçı faşist sağı ve solda sosyal demokrasiyi küçümseyenleri şaşırttı.

Cumhuriyet, 25/01/2021 http://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/krizler-sasirtir-1808585

 • Gözde Kök / Rusya’da ortalık karıştı: Renkli devrim hazırlığı mı?

Navalnıy ilk kez Putin iktidarını köşeye sıkıştırmak için yürütülen uluslararası kampanyanın baş aktörü haline gelmiş gözüküyor.

soLGazete, 26/01/ 2021  https://sol.org.tr/haber/rusyada-ortalik-karisti-renkli-devrim-hazirligi-mi-24711

 • Mısır: Bahar hayalinden puslu geleceğe

Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan ayaklanmaların üzerinden on yıl geçti. Ancak El Sisi yönetimiyle gelinen nokta, Mısırlıların hayalinden oldukça uzakta.

Mahmud Hüssein, DW Türkçe, 26/01/ 2021 https://www.dw.com/tr/m%C4%B1s%C4%B1r-bahar-hayalinden-puslu-gelece%C4%9Fe/a-56349241

 • Hindistan'da tarım yasalarını protesto eden çiftçiler Kızıl Kale'ye girdi

Hindistan'da Narendra Modi hükümetinin tarım yasalarını protesto çiftçiler, Delhi kentinde Kızıl Kale'ye girdi. Beşi polis olmak üzere en az sekiz kişinin yaralandığı ve bir protestocunun öldüğü kaydedildi.

Gazete Duvar, 26/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hindistanda-tarim-yasalarini-protesto-eden-ciftciler-kizil-kaleye-girdi-haber-1511496

 • Corry Guttstad / HOLOKOSTU ANMA GÜNÜ- Nazilere karşı mücadele eden Sefarad Yahudileri

Türkiyeli Yahudi gençleri Corinne Diamant, Raphaël Esraïl, Lydia Behar, Benjamin Farhi, Régine Gattegno, André André Sabetaï, Djénane Gourdji, Robert y

Bianet,27/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/238191-nazilere-karsi-mucadele-eden-sefarad-yahudileri

 • Ayşen Uysal ile ‘Başka Siyaset’ : On yılın ardından “Arap Baharı”

Arap dünyasında on yıl önce yaşanan protesto hareketleri bu ülkelerde ne tür değişimleri beraberinde getirdi? Bu hareketleri nasıl anlamlandırabiliriz? Ayşen Uysal yorumluyor.

Medyascope, 27/01/ 2021 https://medyascope.tv/2021/01/27/aysen-uysal-ile-baska-siyaset-29-on-yilin-ardindan-arap-bahari/

 • Nevzat Cingöz- Zafer Aydoğdu / Vandallar, Vikingler geri mi dönüyor, Ey Hollanda?

Kapitalizmin anayurdu, dünyanın en zengin ve "mutlu" ülkelerinden Hollanda'da yaşananlar tesadüf değil. Sistemden hoşnut olmayan çoğu işsiz, evsiz-barksız, gelecek kaygısı duyan ve günlük yaşayan on binlerce insan tepkili.

BirGün, 29/01/ 2021  https://www.birgun.net/haber/vandallar-vikingler-geri-mi-donuyor-ey-hollanda-332232

 • Erhan Nalçacı / Savunma Bakanının rengi, Sanders’in eldivenleri

Neden ABD tarihinde ilk kez siyahi bir yurttaşın Savunma Bakanı olarak seçildiğini sormalıyız

soLGazete, 30/01/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/savunma-bakaninin-rengi-sandersin-eldivenleri-25006

3-ABD’DE KONGRE BASKINI

 • Trump destekçileri Kongre binasını bastı, sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Trump destekçileri, Biden'ın başkanlığının tescilleneceği oturum esnasında Kongre binasını kuşattı.

soLGazete, 06/01/2021  https://sol.org.tr/haber/trump-destekcileri-kongre-binasini-basti-sokaga-cikma-yasagi-ilan-edildi-23278

 • Dr. Tuğçe Varol / ABD’de biz dün ne izledik?

Hiç şüphe yok ki bir ’Darbe teşebbüsü’ izledik. Her ne kadar başarısız olacağı başından belli olsa da bir devletin yönetildiği en önemli bina, o anda içerisinde bir sonraki Başkan’ın son onaylanma süreci gerçekleştirilirken, bir kitle tarafından basılıyor ve süreç akamete uğratılıyorsa, buna ’Darbe Teşebbüsü’ tanımı koymak zorundayız. Ve evet, olay bir Hollywood filminde değil, Amerika’nın başkentinde göstere göstere gerçekleşti.

BirGün, 07/01/2021  https://www.birgun.net/haber/abd-de-biz-dun-ne-izledik-329468

 • Doğan Ergün / Washington DC’de olan Washington DC’de kalmaz...

Vegas’ta olan Vegas’ta kalabilir, itirazımız yok. Ama ABD’nin başkenti için bu söz maalesef geçerli değil.

Washington DC’de yaşananlar da bir tür kumardı belki ama hepimizin gözü önünde oynanan bu tehlikeli oyunun olası sonuçları üzerine düşünmemiz gerekiyor. 

İleri Haber, 07/01/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/washington-dcde-olan-washington-dcde-kalmaz-121563.html

 • ABD’deki Kongre baskınında da ön saftaydılar: QAnon hareketi nedir, neyi amaçlamaktadır?

Trump destekçilerinin Kongre baskınında, QAnon adlı komplocu hareketin varlığı dikkatlerden kaçmadı. Birkaç yıl önce ortaya çıkan bu hareket, özellikle 3 Kasım’daki seçimlerin ardından Trump taraftarları içinde önemli bir konuma geldi. Peki hangi fikirleri savunuyorlar ve ne hedefliyorlar?

BirGün, 07/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/abd-deki-kongre-baskininda-da-on-saftaydilar-qanon-hareketi-nedir-neyi-amaclamaktadir-329481

 • Küresel Gündem… İlhan Uzgel: Trump son aşamada kendini kurtarmaya çalıştı

Prof. Dr. İlhan Uzgel ve Mühdan Sağlam’ın hazırladığı Küresel Gündem’in bu bölümünde Trump taraftarlarının Joe Biden’ın başkanlık seçimini kazandığının tescilini engellemek için ABD Kongresi’ni basmaları ele alınıyor. Uzgel ve Sağlam, Trump’ın seçim öncesi ve sonrasındaki açıklamalarını, 6 Ocak’taki baskının ABD için anlamını ve olayların büyümesinin önündeki engelleri değerlendiriyor.

Gazete Duvar, 07/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kuresel-gundem-ilhan-uzgel-trump-son-asamada-kendini-kurtarmaya-calisti-video-1509536

 • Ruşen Çakır / ABD Kongre baskınından çıkartılabilecek dersler

Yenilgiyi kabullenmek istemeyen Donald Trump’ın kışkırttığı kalabalıkların Amerikan Kongresi’ni basmasıyla yaşananlar, demokrasilerde kurallar ve kurumların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi.

Medyascope, 07/01/ 2021  https://medyascope.tv/2021/01/07/abd-kongre-baskinindan-cikartilabilecek-dersler/

 • Prof. Dr. Barış Doster ABD'deki gelişmeleri değerlendirdi

ABD'de Kongre Binası'nın basılmasıyla birlikte yaşanan kargaşayı Cumhuriyet Gazetesi yazarı Prof. Dr. Barış Doster değerlendirdi. Doster, "Yıllardır hegemonyası aşınan, rakip ve hasımlarının yükselişini engelleyemeyen ABD’de toplumsal, siyasal, kültürel, sınıfsal kutuplaşmanın ne denli büyük olduğu görüldü" dedi.

Cumhuriyet,07/01/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/prof-dr-baris-doster-abddeki-gelismeleri-degerlendirdi-1804348

 • Laila Mutlu / ABD'nin Trump'la imtihanı

Eğer Trump ayaklanmaya sebep olmak, kışkırtmak gibi suçlarla yargılanmaz, kongreyi basan ve kimlik tespitleri çok zor olmayan saldırganlar mahkemeler önüne çıkarılmaz ise ABD demokrasisi olarak tarif edilen sistemin sonunun geldiğini öngörmek kaçınılmaz.

Bianet, 08/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/237239-abd-nin-trump-la-imtihani

 • Kemal Okuyan / ABD’de işgal ve Yenikapı ruhunun Atlantik ötesinde hortlaması

ABD’de şu ya da bu “güçlü” odağın sayısız örtülü operasyonunun yanında önceki gün yaşananlar çocuk oyuncağı sayılır. Evet bir avuç fanatik ABD demokrasisini tehdit edip geri çekilmiş oldu.

soLGazete, 07/01/ 2021  https://sol.org.tr/yazar/abdde-isgal-ve-yenikapi-ruhunun-atlantik-otesinde-hortlamasi-23354

 • Nurettin Abacıoğlu / Hoş geldin ikinci 11 Eylül!

ABD Kongresinin dünkü işgali, muhtemeldir ki, ABD tarihinin, bir ikinci 11 Eylül’ü olarak anılacak. Tabii sadece ABD tarihinin olsa iyi…

İleri Haber,08/01/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/hos-geldin-ikinci-11-eylul-121608.html

 • Ulaş Eralp / Washington’da 6 Ocak kabusu ve gelecek

Washington Amerikan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ulaş Eralp, Washington'da Trump yanlılarının ABD Kongre binasını basmasının ardından yaşananları Evrensel'e yazdı.

Evrensel, 08/01/2021 https://www.evrensel.net/haber/423111/washingtonda-6-ocak-kabusu-ve-gelecek

 • Metin Çulhaoğlu / Trump’ın gidişi ve düşündürdükleri

Trump’ın bugün düştüğü durumu, ABD’deki “yerleşik demokrasi anlayışıyla”, ülkedeki anayasal kurumların gücüyle, yargının “bağımsızlığıyla”, ordunun “tarafsızlığıyla” vb. açıklayan görüşler var. Ancak nedense bunlar kadar önemli sayılabilecek bir başka gerçek üzerinde pek durulmuyor: Trump’ın zeka yanı fazlasıyla güdük kalan anti-sosyal biri, kendine aşırı güç vehmeden bir şarlatan, hakikat sonrası toplumda yaşanıyor diye her yalanının tutacağına inanan bir budala olduğu…

İleri Haber, 09/01/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/trumpin-gidisi-ve-dusundurdukleri-121636.html

 • Zahide Can/ Trump, aşırı sağ radikalizmini yaygınlaştırdı, normalize ederek meşrulaştırdı

Demokrasinin sadece seçimlerden ibaret olmadığını bilen Amerikalılar, demokrasi için özgür basın, güçlü sivil toplum, bağımsız mahkemeler, güvenli bir anayasal çerçeve yanısıra, belki de bunların ötesinde seçimleri kaybedenlerin seçim sonuçlarını kabul edecekleri demokratik bir kültürün ne kadar önemli olduğunu öğrendi

T24 Haftalık, 10/01/ 2021  https://t24.com.tr/yazarlar/zahide-can/trump-asiri-sag-radikalizmini-yayginlastirdi-normalize-ederek-mesrulastirdi,29393

 • 6 OCAK VAKASI: ABD BAŞKANININ FIRTINALI VEDASI -  Aynadaki suret

2021 hızlı başladı. 6 Ocak sadece ABD için değil, küresel çapta tarihi bir gündü. Trump’ın Beyaz Saray önünde düzenlediği mitingin ardından Kongre binasının basılmasıyla ortaya çıkan manzarayı ve içerdiği anlamları Central Florida Üniversitesi öğretim üyesi, siyaset bilimci Prof.Dr. Güneş Murat Tezcür’den dinliyoruz.

İrfan Aktan/Söyleşi, Bir+Bir, 09/01/ 2021https://www.birartibir.org/siyaset/1001-aynadaki-suret

 • Duvar Özel... Yağmur Ali Coşkun: ABD siyasetinde artık kitlesel faşist bir hareket var

Gazete Duvar yazarı Zeki Coşkun, ABD'deki Kongre baskınını ABD'de yaşayan UC Berkeley mezunu araştırmacı Yağmur Ali Coşkun'la konuştu. Duvar Özel'in yeni bölümünde süreci özetleyen Ali Coşkun, Trump'ın siyaset sahnesinden çekilse bile ABD'de artık kitlesel bir hareketin olduğunu anlattı. Baskınla eşzamanlı birçok eyalette benzer saldırıların yaşandığını belirten Coşkun, sosyal medyada mizah unsuruna dönüşen farklı kıyafetli kişilerin aslında ırkçı mesajlar simgelediklerine dikkat çekti.

Gazete Duvar, 11/01/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/duvar-ozel-yagmur-ali-coskun-abd-siyasetinde-artik-kitlesel-fasist-bir-hareket-var-video-1509885

 • Ergin Yıldızoğlu / I. Perde kapandı

Çarşamba günü, ABD’de Kongre Biden’ın başkanlığını onaylamak üzere toplandığında yorumcuların “devrim”, “ayaklanma”, “isyan”, “kalkışma”, “darbe” kavramlarıyla tanımlanmaya çalıştıkları bir “olay” yaşandı. Birkaç saat sonra Kongre toplantısı yeniden başladı, Biden’ın başkanlığı onaylandı. Böylece ABD’de, Trump dönemi sona ererken süreç olarak faşizmin “I. Perdesi” kapanıyordu.

Cumhuriyet, 11/01/2021  http://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/i-perde-kapandi-1805077

 • Trump'a ikinci azil soruşturması ne anlama geliyor?

Trump'ın görev süresinin dolmasına bir hafta kala, Demokratlar başkanın azli için harekete geçti. Ancak Trump'ın azlinin gerçekleşebilme ihtimali konusunda uzmanlar şüpheli.

DW Türkçe, 13/01/ 2021 https://www.dw.com/tr/trumpa-ikinci-azil-soru%C5%9Fturmas%C4%B1-ne-anlama-geliyor/a-56216395

 • Nurettin Abacıoğlu / Hacıyolunu beklerken…

2021 başı, iki sarsıcı olayla bitişerek başladı. İlki ABD Kongre binasına Trump’ın itelemesi ile yapılan baskındır. Yer yerinden oynadı. Halen ne olacağına dair, durum belirsizliğini koruyor. Biden’ın çeki düzen vereceğini umanlar, onun gelişini beklemede.İkincisi ise, şu meşhur WhatsApp’ın kullanıcılarına koşul olarak dayattığı yeni seçenek. Toplanan verilerin, ortağı olan diğer medya platformu, yani FaceBook ile ortak kullanılacak olması…

İleri Haber, 14/01/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/haciyolunu-beklerken-121816.html

 • Korkut Boratav  / Trump’ın darbe girişiminde son perde

Yeni faşizm, ABD’de Trump’la son bulamaz; 2024 seçimlerinde güçlenerek iktidara dönebilir

soLGazete, 15/01/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/trumpin-darbe-girisiminde-son-perde-23891

 • ABD, Kongre baskınının yeni görüntüleriyle şokta

ABD'de Başkan Donald Trump'ın destekçilerinin düzenlediği Kongre baskınının yeni görüntüleri ortaya çıktı. Senato'nın içinde yaşananların ilk kez bu kadar net anlaşıldığı görüntülerde, saldırganlar senatörlerin eşyalarını karıştırıyor; 'boynuzlu şaman'ın megafonlu liderliğinde dua ediyor.

Gazete Duvar, 18/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/abd-kongre-baskininin-yeni-goruntuleriyle-sokta-haber-1510662

4-SAĞLIKTA DURUM

 • 2020'yi distopya yapan kelime: KORONAVİRÜS

2020 belki de ileride yeni bir çağa başlangıç yılı olarak kabul edilecek. İnsan türünün hayatları, gelirleri, tüm kültürel ve sosyal alışkanlıkları birdenbire belirsiz bir zamana kadar değişti. Bir yılda virüsle neler yaşadığımızın kısa özeti...

Pınar Tarcan,Bianet, 01/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/saglik/236332-2020-yi-distopya-yapan-kelime-koronavirus

 • Avukat Dilşad Enhoş -"SMA gen tedavisinin bilimsel etkinliği tasdikli, kampanyaları engellemeyin"

Bakan Koca dün yaptığı açıklamada, "Gen tedavisi adı altında ortaya atılan yöntemin bilimsel olarak işe yaradığını gösteren şimdilik somut hiçbir veri bulunmamaktadır" dedi ancak söz konusu ilaç artık devletin tanıdığı kategoride yer alıyor.

Ayşegül Özbek,Bianet, 04/01/ 2020 https://bianet.org/bianet/toplum/237023-sma-gen-tedavisinin-bilimsel-etkinligi-tasdikli-kampanyalari-engellemeyin

 • Prof. Dr. Haluk Aydın Topaloğlu: SMA ilaçlarında esas konu maliyet değil

Hastalıkla ilgili gündeme gelen iddiaları Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları aynı zamanda çocuk nörolojisi uzmanı Prof. Dr. Haluk Aydın Topaloğlu'na sorduk.

soLGazete, 04/01/ 2021 https://sol.org.tr/haber/prof-dr-haluk-aydin-topaloglu-sma-ilaclarinda-esas-konu-maliyet-degil-23079

 • Prof. Mehmet Ceyhan’dan aşı açıklaması: Bu sayı ile hiçbir lafın bilimsel güvenilirliği yok

Çin’den getirilen ve faz III sonuçları henüz çıkmayan Sinovac aşısıyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “7100'ün altında denek sayısı ile söylenen hiçbir lafın bilimsel güvenilirliği yok” dedi Ceyhan, 60 yaş üzerinde denenmemiş bir aşının 60 yaş üzerine yapılmasının ‘kumar’ olduğunu söylerken aşılama süresine dair de dikkat çeken ifadeler kullandı.

BirGün, 06/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/prof-mehmet-ceyhan-dan-asi-aciklamasi-bu-sayi-ile-hicbir-lafin-bilimsel-guvenilirligi-yok-329370

 • TTB’den Bakanlığa 12 aşı sorusu

Aşıda dışa bağımlılıktan kurtulmak için Refik Saydam Hıfzıssıhha Kurumu’nun yeniden açılmasını isteyen TTB, Bakanlığa sordu: Aşılar kimlere, ne zaman, nerede, nasıl yapılacak?

 Bianet,06/01/2021  https://bianet.org/bianet/saglik/237149-ttb-den-bakanliga-12-asi-sorusu

 • Gaye Usluer / Tünelin ucundaki ışık ne kadar yakınımızda?

Tünelin ucundaki ışık şüphesiz ki “Covid-19 aşıları” oldu. Geldi, gelecek ve hangisi derken yılın son gününden önceki gün, Covid-19 aşılarının ilk partisi (resmi bildirime göre 3 milyon doz aşı) nihayet ülkemize ulaştı. Olması gereken, olacağı beklenen bu olay adeta düğün bayram yarattı, özellikle verdiği sözleri yerine getirmekte zorlanan siyaset kurumunda. Kargo uçaklarını neredeyse çiçeklerle karşılayacaktık.

BirGün, 08/01/ 2021  https://www.birgun.net/haber/tunelin-ucundaki-isik-ne-kadar-yakinimizda-329590

 • Çin aşısında 65 yaş tartışması: Hekimler de ikiye bölündü  

Covid-19’a karşı uygulanacak Çin aşısında 65 yaş muamması bilim insanlarını ikiye böldü. Sağlık Bakanı Koca, aşılamanın önünde engel olmadığını açıklarken, TTB Covid–19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sinan Adıyaman 60 yaş üzerindekilere Pfizer-BioNTech aşısının yapılmasının daha doğru olacağını söyledi. Prof. Dr. Kayıhan Pala “Sinovac aşısı 65 yaşa yapılırsa ben ‘gidin aşıyı olun’ demem” derken, Prof. Dr. Murat Akova ise aşının 60 yaş üstü kişilerde bir sorun oluşturmayacağını ifade etti.

Gazete  Duvar, 09/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/cin-asisinda-65-yas-tartismasi-hekimler-de-ikiye-bolundu-haber-1509691

 • Prof.Dr. Pınar Okyay / Aşılamaya çok yaklaşmışken...

Sağlık Bakanlığı tarafından getirilen aşı ya da aşılardan birinde sıranız gelirse hemen olun, derim. Ben öyle yapacağım

T24 Haftalık, 10/01/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/pinar-okyay/asilamaya-cok-yaklasmisken,29401

 • Doç. Dr. Şavran: Birey artık aşı olmamanın toplumsal sonuçlarıyla ilgilenmiyor

Korona virüsü salgınıyla birlikte yeniden gündeme oturan aşı tereddüdünün yapısal nedenlerini anlatan Doç. Dr. Temmuz Gönç Şavran, aşı karşıtlarının her zaman var olacağını, bunun belli bir oranda kalmasını sağlamaya çalışmak gerektiğini söyledi. Şavran, "Artık birey kimliğini inşa edecek kolektif bir zemin bulamıyor, giderek kişiselleşiyor ve yalnızlaşıyor. Bu nedenle aşı olmasının veya olmamasının toplumsal, kolektif sonuçlarını düşünmüyor" dedi.

Günsu Durak, Gazete Duvar, 10/01/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/doc-dr-savran-birey-artik-asi-olmamanin-toplumsal-sonuclariyla-ilgilenmiyor-haber-1509670

 • Doç.Dr. Deniz Erdoğdu / SMA’lı çocuklar ve yapılması gerekenler

Sağlık Bakanlığı’nın nadir görülen hastalıklar konusunda bir eylem planı olmalıdır. Bu tedaviler için AR-GE çalışmalarına yeterli kaynak sağlanmalı, bilim insanlarının araştırmaları teşvik edilmeli, desteklenmelidir. Aksi halde sorunun çözümü daha çok kâr amacı güden yabancı ilaç şirketleri ve araştırma laboratuvarlarının insafına kalır.

BirGün Pazar, 10/01/2021  https://www.birgun.net/haber/sma-li-cocuklar-ve-yapilmasi-gerekenler-329798

 • Esin Şenol / Pandemi ne zaman bitecek?

Salgından daha fazla hasar almadan çıkabilmek için en az on milyon kişiyi mümkün olan en kısa sürede, kalan otuz - kırk milyon kişiyi de önümüzdeki aylar içinde, varyant bize yetişmeden aşılamak durumundayız

T24,11/01/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/esin-senol/pandemi-ne-zaman-bitecek,29416

 • Asıl tehlike kapıda: Aşı sayısı yetersiz kalacak

Covid-19 salgınında birçok ülkenin aksine Türkiye henüz aşılamaya başlamış değil. Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Gül Ergör, asıl tehlikenin yetersiz sayıda aşı gelmesi olduğunu söyledi. Ergör: Toplumsal bağışıklık için en az 60 milyon kişinin aşılanması gerekiyor ama 25 milyon kişinin aşılanacağı kadar aşı gelecek.

Berkay Sağol, BirGün, 11/01/2021 https://www.birgun.net/haber/asil-tehlike-kapida-asi-sayisi-yetersiz-kalacak-329915

 • Alpay Azap: En kötü aşı en iyi korona hastalığından iyidir

TTB’nin, “Covid-19 Pandemisi 10. Ay Değerlendirmesi” raporuna ilişkin toplantıda konuşan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, “Yapılması mümkün olan aşılar içerisinde en kötü aşı bile en iyi korona virüsü hastalığından daha iyidir. O yüzden de bu aşıları olmak gerekir” dedi.

Gazete Duvar, 11/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/alpay-azap-en-kotu-asi-en-iyi-korona-hastaligindan-iyidir-haber-1509946

 • Çinli uzmanlar Sinovac aşısını yorumladı: Brezilya'daki sonuçlar normal, ağır hastalığı yüzde 100 önlüyor

Çin Komünist Partisi'nin İngilizce yayın organı Global Times, Sinovac firmasının Brezilya'daki denemelerinde elde edilen yüzde 50.38'lik koruma oranını Çinli uzmanlara sordu. Haberde, Brezilya'daki denemelerin sağlık çalışanlarına odaklanması nedeniyle sonuçların bu şekilde çıkmasının normal olduğu savunuldu.

Gazete Duvar,13/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/cinli-uzmanlar-sinovac-asisini-yorumladi-brezilyadaki-sonuclar-normal-agir-hastaligi-yuzde-100-onluyor-haber-1510161

 • Enfeksiyon uzmanlarından aşılama hakkında açıklama

Türk Klinik Mikrobiyoloji Ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği, ülkede dağıtımı başlanması beklenen CoronaVac ve diğer tüm aşılar hakkındaki temel görüşlerini kamuoyuna duyurdu.

soLGazete, 13/01/ 2021 https://sol.org.tr/haber/enfeksiyon-uzmanlarindan-asilama-hakkinda-aciklama-23808

 • Prof. Dr. Pala: Pandemiden çıkış yolumuz aşı

Bursa Tabip Odası üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, pandemiden çıkış yollarının aşı olduğunu belirterek, "Kullanarak toplumsal bağışıklık eşiğine ulaşabilirsek, Covid-19 hastalığı salgın yapmak özelliğini yitirebilir" dedi.

Gazete Duvar, 14/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/prof-dr-pala-pandemiden-cikis-yolumuz-asi-haber-1510256

 • Ümit Kıvanç / Aşıyı önce kendine yapmak

Cumhurbaşkanının TV’den naklen aşı olması, herkesi aşı yaptırmaya çağırması elbette kaçınılmaz, bu şartlarda. Tamam da, artık birçok açıdan “namlı” saydığımız siyasetçilerin fırsat bu fırsat diyerek sıraya girmesi ne alâka? Hem nasıl bir oportünistlik hem de nasıl cüret, pişkinlik ve kibir gösterisi bu! Siz kimsiniz allahaşkına?

Gazete Duvar, 15/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/asiyi-once-kendine-yapmak-makale-1510335

 • "Sırası gelmeyen siyasiler neye göre aşı oldu?"

AKP MKYK üyelerinden öncelik sıralamasında olmayanlar da aşı oldu, ardından Bakan Koca bazı yetkililere ve siyasilere “aşı daveti” yaptı. Dr. Karakoç, “Aşılama, Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre yapılmalı” dedi.

Ayça Söylemez, Bianet, 15/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/saglik/237617-sirasi-gelmeyen-siyasiler-neye-gore-asi-oldu

 • Aşıya rağmen başkalarına koronavirüs bulaştırabilir miyim?

Koronavirüse karşı aşı olduktan sonra pandemi öncesinde olduğu gibi rahatça hareket edebileceğini düşünenler yanılıyor. Aşılara dair çok fazla bilinmeyen var. Mesela aşıya rağmen virüsü bulaştırıp bulaştıramayacağımız.

DW Türkçe,15/01/2021  https://www.dw.com/tr/a%C5%9F%C4%B1ya-ra%C4%9Fmen-ba%C5%9Fkalar%C4%B1na-koronavir%C3%BCs-bula%C5%9Ft%C4%B1rabilir-miyim/a-56229151

 • Tolga Binbay / Aşının ilk etkisi

Onca gürültüye rağmen aşıya güvenen insanlar, bizler, hepimiz belki de siyasette de bunu arıyoruz. Güzel ve yaşanabilir bir dünya için önce güvenmeyi. Güvenebilmeyi.

soLGazete, 17/01/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/asinin-ilk-etkisi-24047

 • DSÖ'den yoksul ülkeler için uyarı: Aşı konusunda feci bir ahlaki çöküşün eşiğindeyiz

DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19'a karşı 49 yüksek gelirli ülkede 39 milyon doz aşı yapıldığını, en düşük gelirli ülkelerden birine ise sadece 25 doz aşı verildiğini açıkladı. Tedros, aşıların paylaşımında 'feci bir ahlaki başarısızlığın eşiğinde olunduğu' uyarısı yaptı.

Gazete Duvar, 18/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/dsoden-yoksul-ulkeler-icin-uyari-asi-konusunda-feci-bir-ahlaki-cokusun-esigindeyiz-haber-1510653

 • Prof.Dr. Gaye Usluer / Aşı ve adalet

Bu aşamada eldeki kıt kaynakların (yetersiz miktarda olan aşının) adaletli paylaşımının sağlanması yani “Dağıtım ve uygulama adaletinin” ahlaki ilkeler çerçevesinde sağlanması gerekiyor. Slogan belli “Aşı ile oluşacak faydanın, kişilerin taşıdıkları risklerle orantılı olması”.

BirGün, 21/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/asi-ve-adalet-331196

 • Covid-19 aşısında torpil dönemi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde sağlıkçı olmayan ve şu an aşılanacak grupta da olmayan kişilere Covid-19 aşısı yapıldığı bildirildi. Hastane yönetimleri ise açıklama yapmayarak tüm soruları yanıtsız bıraktı.

İsmail Arı,BirGün, 23/01/ 2021  https://www.birgun.net/haber/covid-19-asisinda-torpil-donemi-331470

 • "Vakalar nisan ayından yüksek, rehavete kapılmayın"

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, vaka sayılarındaki düşüşün rehavete neden olmaması gerektiğini belirterek, "Maske, fiziksel mesafe, kalabalıktan kaçınma gibi önlemleri uygulamaya devam etmek durumundayız" dedi.

Bianet, 23/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/saglik/238040-vakalar-nisan-ayindan-yuksek-rehavete-kapilmayin

 • L.Gülden Treske / Ben büyüyünce devlet büyüğü olacağım

Aşı savaşlarını beklemiyorduk, hani bu yüzyıl su savaşları olacaktı? Ha onlar öbür sene, tamam o zaman. Dünya hep aynı dünya. Zenginin aşısı fakirin çenesini yordu!

BirGün Pazar, 24/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ben-buyuyunce-devlet-buyugu-olacagim-331576

 • Türkiye’de aşılama planı yavaş mı işliyor?

Türkiye’de toplumsal bağışıklık için altı ay içinde en az 120 milyon doz aşının uygulanması gerek. Ancak Çin’den beklenen 40,5 milyon doz aşıyla ilgili takvim de, kalan 80 milyon doz aşının nasıl sağlanacağı da belirsiz.

Pelin Ünker, DW Türkçe, 26/01/ 2021  https://www.dw.com/tr/t%C3%BCrkiyede-a%C5%9F%C4%B1lama-plan%C4%B1-yava%C5%9F-m%C4%B1-i%C5%9Fliyor/a-56354103

 • Yüz yüze eğitim: Türkiye ne kadar hazır?

Yarıyıl tatilinin sonra ermesiyle birlikte yüz yüze eğitime yeniden geçilmesi gündemde. Ancak hem eğitimciler hem de hekimler ülke çapında yüz yüze eğitime başlanması fikrine mesafeli.

Deniz Barış Narlı, DW Türkçe,26/01/ 2021  https://www.dw.com/tr/y%C3%BCz-y%C3%BCze-e%C4%9Fitim-t%C3%BCrkiye-ne-kadar-haz%C4%B1r/a-56345908

 • Yeni varyantın temel belirtileri neler?

Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi'nden alınan verilere göre mutasyona uğrayan Covid-19'un yeni varyantının temel belirtileri arasında tat alma ve koku alma duyuları yok, ancak öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrısı daha belirgin.

Bianet, 27/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/saglik/238267-yeni-varyantin-temel-belirtileri-neler

 • Aşılama yavaş, bağışıklık hayal

Toplumsal bağışıklık için en az 120 milyon doz aşının uygulanması gereken ülkede aşı miktarı oldukça yetersiz. Prof. Dr. Kocazeybek’e göre, kaybedecek hiç vakit yok: “Bir an önce toplumun aşılara erişmesi gerek. 9,5 milyon doz aşı Türkiye’de toplum bağışıklığı için çok çok yetersiz.”

Yaren Çolak, BirGün, 28/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/asilama-yavas-bagisiklik-hayal-332079

 • Prof. Akova: Sinovac aşısının faz–3 çalışmaları Aralık 2021'de bitecek   

Çin’de geliştirilen Covid–19 aşısının faz–3 çalışmalarına ilişkin sürecin yürütücülerinden Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Akova, 'araştırmaların durduğu' iddialarını yanıtladı. Akova, “Çalışma durmadı, yeni gönüllü alımı durdu. Bizim çalışmamız 2021’in Aralık ayı sonunda bitecek” dedi.

Gazete Duvar, 28/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/prof-akova-sinovac-asisinin-faz3-calismalari-aralik-2021de-bitecek-haber-1511611

 • Koronavirüste 4 dalga yaşandığını söyleyen Prof. Dr. Azap 5'incisi için tarih verdi

SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Bilimsel Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Ankara'da nisan, haziran, ağustos ve kasım aylarında olmak üzere 4 dalga yaşandığını, 5'incisini şubat ortasında beklediklerini de söyledi.

Gerçek Gündem, 29/01/ 2021 https://www.gercekgundem.com/saglik/247546/koronaviruste-4-dalga-yasandigini-soyleyen-prof-dr-azap-5incisi-icin-tarih-verdi

 • Selay Dalaklı / Korona günlerinde hal-i pür melalimiz: Dokunma açlığı

Çevremizdeki insanlarla fiziksel temasta bulunmaktan kaçınmak korona günlerinde hayatımıza giren ilk önlemlerden biri oldu. Peki neredeyse bir senedir başka insanlara dokunamıyor olmak ruh ve beden sağlığımızı nasıl etkiledi?

Bianet,30/01/ 2021 https://bianet.org/biamag/yasam/238360-korona-gunlerinde-hal-i-pur-melalimiz-dokunma-acligi

 • Semir Beyaz: Cep telefonlarının kanser ettiğine dair bulgu yok

Vücudumuzda her gün olağan şekilde yaşanan hücre bölünmesinin kontrol dışına çıkması ve bağışıklık sistemi tarafından kontrol edilememesi halinde kanserin dokularda hanedanlığını kurmaya başladığını söyleyen kanser araştırmacısı, immünolog Semir Beyaz, bu ihtimali azaltacak önlemler alabileceğimizi hatırlatıyor. Beyaz, en büyük kanser başlatıcıların yüzde 30’ların üzerinde bir oranla sigara ve yüzde 20’lerin üzerinde bir oranla obezite olduğunun altını çiziyor.

İrfan Aktan, Gazete Duvar, 30/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/semir-beyaz-cep-telefonlarinin-kanser-ettigine-dair-bulgu-yok-makale-1511753

 • BİLİM KURULU ÜYESİ PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN "Aşı iki aya yakın bir sürede en iyi antikoru oluşturuyor"

Prof. Dr. İlhan, Covid-19 aşısının birinci dozunun uygulanmasının ardından hemen koruma sağlamadığını belirterek, "Bugün aşının ilk dozunu, 4 hafta sonra da ikinci dozunu olduysak, ondan 3 hafta sonra en yüksek antikor seviyesi oluşmaya başlıyor" dedi.

Bianet, 30/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/saglik/238437-asi-iki-aya-yakin-bir-surede-en-iyi-antikoru-olusturuyor

 • Semir Beyaz: Kanser olunca panik yapmayın, mucize ilaç aramayın!

Kanser araştırmacısı, immünoloji uzmanı Semir Beyaz’a göre kanser olduğumuzu öğrendiğimiz anda yapmamız gereken ilk iş onkoloji uzmanının verdiği tedaviye başlamak. Varını yoğunu satıp Amerika, Küba yollarına düşmenin sadece tedaviyi aksatacağını, dünyanın hiçbir yerinde kansere karşı mucizevi bir ilaç bulunmadığını aktaran Beyaz, Amerika’da kansere karşı ne ilaç kullanılıyorsa, aynısının Türkiye’de de olduğunu söylüyor. 

İrfan Aktan, Gazete Duvar, 31/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/semir-beyaz-kanser-olunca-panik-yapmayin-mucize-ilac-aramayin-makale-151181

5-ADALET /İNSAN HAKLARI

 • Gökçer Tahincioğlu / 20 soruda Kavala dosyası: Ne AİHM kararı, ne beraat tahliyesini sağlayamadı

Kavala, ne zaman ve neden tutuklandı? Kavala ile birlikte bu dosyada kimlerin ismi vardı? Kavala ile 15 Temmuz arasında o dönemde nasıl bir bağlantı kuruldu?..

T24, 02/01/ 2021  https://t24.com.tr/haber/20-soruda-kavala-dosyasi-ne-aihm-karari-ne-beraat-tahliyesini-saglayamadi,924109

 • Hrant Dink cinayeti davasında iki jandarmaya tutuklama

14. Ağır Ceza Mahkemesi bugün görülen duruşmanın ardından cinayeti önceden bildiklerine dair kanıt olan Trabzon Jandarma İstihbarat görevlileri Veysal Şahin ve Volkan Şahin'in tutuklanmasına karar verdi.

Bianet, 06/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/237112-hrant-dink-cinayeti-davasinda-iki-jandarmaya-tutuklama

 • Adalet Atlası'nın 13. bölümü yayında-Kimsesizler Mezarlığında Kimler Yatıyor?

Adalet Atlası'nın 13. bölümü "Devletin ölüm peyzajı: Kimsesizler Mezarlığı'nda kimler yatıyor?" yayında. Bu bölümde, kimsesizler mezarlıkları ve toplu mezarlar çıkış noktası olarak olarak alınıp, konuklarla birlikte ölüm, yas süreçleri ve devlet politikaları arasındaki bağlar irdeleniyor.

 Bianet, 07/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/237186-adalet-atlasi-nin-13-bolumu-yayinda

 • Gökçer Tahincioğlu / Bölge İdare Mahkemesi’nden tarihi karar: “Darp, işkence, hakaret iddiası varsa, soruşturma izni 

istenmeden soruşturma açılmak zorunda”

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, protesto gösterilerine müdahale ederken darp, işkence, hakaret gibi eylemlerde bulunmalarına rağmen, valilik ve kaymakamlıkların soruşturma izni vermemesi nedeniyle soruşturulamayan polislerin “izin alınmaksızın soruşturulması” gerektiğine karar verdi.

T24, 07/01/ 2021 https://t24.com.tr/haber/bolge-idare-mahkemesi-nden-tarihi-karar-darp-iskence-hakaret-iddiasi-varsa-sorusturma-izni-istenmeden-sorusturma-acilmak-zorunda,925164

 • Murat Sabuncu / Katılmadığı kongre, çalışmadığı hastane nedeniyle terörden tutuklu doktorun hikâyesi

Dr. Şeyhmus Gökalp; suç soruşturmasına dahil edilmeyen ve katıldığına dair kanıt olmayan toplantılara katılması gerekçesiyle ve çalışmadığı hastaneden örgüte tıbbi yardım gönderdiğini söyleyen bir itirafçının beyanlarıyla tutuklu

T24, 10/01/ 2021  https://t24.com.tr/yazarlar/murat-sabuncu/katilmadigi-kongre-calismadigi-hastane-nedeniyle-terorden-tutuklu-doktorun-hikayesi,29400

 • Zafer Kıraç /  İnsan hakları mücadelesinde yeni taktikler

Sivil toplum örgütlerine de bir rol ve elbise biçilmeye çalışılıyor. Bu yaklaşım, bu ülkede yaşayan istisnasız bütün insanlara yapılabilecek en büyük kötülüktür. Sonuç olarak diyorum ki; insan haklarında yeniden, yeni taktikler bulmalıyız.

Gazete Duvar, 12/01/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/insan-haklari-mucadelesinde-yeni-taktikler-haber-1509899

 • Baro başkanlarına engel hak ihlali: Olur olmaz gerekçelerle müdahale etmeyin

Baro başkanlarının çoklu baro uygulamasına karşı yaptığı Ankara yürüyüşü sırasında polisin gerçekleştirdiği müdahaleler sırasındaki sert uygulamalarla ilgili Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan karar: Barışçıl ve kamu düzenini aksatmayan toplantı ve düşünceyi açıklama özgürlüklerinin önü açılmalı.

Gazete Duvar, 12/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/baro-baskanlarina-engel-hak-ihlali-olur-olmaz-gerekcelerle-mudahale-etmeyin-haber-1510032

 • Ankara Barosu’nun ‘Diyanet açıklaması’ için soruşturma izni

Adalet Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın cuma hutbesini eleştiren Ankara Barosu yönetimi hakkında soruşturma izni verdi.

Diken, 15/01/ 2021 http://www.diken.com.tr/ankara-barosunun-diyanet-aciklamasi-icin-sorusturma-izni/

 • Gökçer Tahincioğlu / Eksik bırakılan soruşturmalar ve "terörist" olabilmenin kolaylığı

Hakikaten terör örgütü üyesi olduğu bilinen ve kanıtlanan birinin cezasının işkenceyle ölüm olup olmadığını tartışmak büyük bir lüks bu memlekette… Sıra gelmiyor. Ama işte söylenecek yeni bir söz de yok, susulacak bir utanç da

T24, 16/ 01/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gokcer-tahincioglu-yuzlesme/eksik-birakilan-sorusturmalar-ve-terorist-olabilmenin-kolayligi,29476

 • Kemal Göktaş  / AYM ihlal görmedi: Çatışma yok, silahı tutukluk yapmış ama vurularak öldürülmesi ‘hukuka uygun’

Anayasa Mahkemesi, 2015 yılında İstanbul’da bir evde polis tarafından öldürülen Gülay Özarslan’ın annesinin yaptığı başvuruda yaşam hakkının ihlal edilmediğine karar verdi. Karar ikiye karşı üç oyla alındı. İki üye operasyona katılan polislerin ifadelerinin olaydan 10 gün sonra görev yaptıkları Terörle Mücadele Şubesi’nde alınmasının etkili soruşturma yapılmadığını gösterdiğini belirterek, karara muhalefet etti.

Diken, 16/01/2021 http://www.diken.com.tr/aym-ihlal-gormedi-catisma-yok-silahi-tutukluk-yapmis-ama-vurularak-oldurulmesi-hukuka-uygun/

 • Bir yılda 3 bin 362 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi

Eylem ve etkinliklerde 2 bin 123 kişi gözaltına alındı, 44 kişi tutuklandı, 294 kişi de toplantı ve gösteri yürüyüşü nedeniyle açılan davalarda mahkum oldu.

Bianet, 16/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/237681-bir-yilda-3-bin-362-kisinin-yasam-hakki-ihlal-edildi

 • Fikret İlkiz / AYM kararından sonra başka sorular

Anayasa Mahkemesi kararlarındaki yargılar ne işe yarar? Sonunda hak ihlali olduğu kararı verilecekse; bunca yaşanan gözaltına almalar, tutuklamalar, yeniden tutuklamalar niçin? Hangi yaraları sarıyor da meşhur “adalet yerini buldu” lafı ne kadar kof, içi boş ve neden işe yaramıyor artık…

Bianet, 18/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/hukuk/237710-aym-kararindan-sonra-baska-sorular

 • Hukuk devletinin aşil topuğu: Devlet sırrı

Anayasal devlet, meşruluğunu anayasadan alır; bu nedenle suçla mücadele ederken suç işlemez, işleyemez. Anayasal düzeni korumakla yükümlü organlar, Anayasa'yı ihlal edemez. Aksi bir düşünce, elde ne yasallık ne de meşruluk bırakır

T24, 19/01/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sirin/hukuk-devletinin-asil-topugu-devlet-sirri,29508

Adalet Atlası’nın son bölümü yayında: Sosyal adalete video oyunlarından bakmak mümkün mü?

Adalet Atlası podcast serisinin 15. bölümde konuklar, siyasal iktisat alanından Barış Alp Özden ve oyun çalışmalarında uzmanlaşan Diğdem Sezen ile Tonguç İbrahim Sezen

T24,21/01/ 2021 https://t24.com.tr/haber/adalet-atlasi-nin-son-bolumu-yayinda-sosyal-adalete-video-oyunlarindan-bakmak-mumkun-mu,927923

 • Anayasa Mahkemesi, Berberoğlu için ikinci kez hak ihlali kararı verdi: Gerekçeli kararda, güçlü 'anayasa' vurgusu yapılması bekleniyor

 AYM, aldığı ikinci hak ihlali kararını da gereğinin yerine getirilmesi için İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderme kararı aldı. Daha önce AYM’nin yerindelik denetimi yapamayacağı gerekçesiyle kararı uygulamayan yerel mahkemenin, bu kez nasıl bir karar vereceği merakla bekleniyor. Mahkeme, yeniden yargılama yolunu açarsa, milletvekilliği düşürülen Berberoğlu’na, vekilliğinin yeniden kazandırılması da söz konusu olabilecek.

Gökçer Tahincioğlu, T24, 21/01/ 2021 https://t24.com.tr/haber/aym-berberoglu-hakkindaki-ikinci-basvuruda-yeniden-ihlal-karari-verdi,927962

 • Gezi davası sil baştan: İstinaf, AYM’nin gerekçeli kararlarını dikkate almadı, Kavala dahil 9 kişi hakkında verilen beraat kararları bozuldu

Mahkeme, firari cemaat savcılarının yaptırdığı dinlemeler ve Kavala hakkındaki yeni davanın değerlendirilmesini istedi

T24,22/01/2021 https://t24.com.tr/haber/gezi-davasi-sil-bastan-istinaf-aym-nin-gerekceli-kararlarini-dikkate-almadi-kavala-dahil-9-kisi-hakkinda-verilen-beraat-kararlari-bozuldu,928291

 • Erdoğan, Anayasa Mahkemesi üyeliğine İrfan Fidan'ı seçti

İrfan Fidan, İstanbul Başsavcılığı’ndan atandığı Yargıtay’da tek bir gün görev yapmadan Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiş oldu.

Bianet, 23/01/ 2021  https://bianet.org/bianet/siyaset/238033-erdogan-anayasa-mahkemesi-uyeligine-irfan-fidan-i-secti

 • KAVALA'NIN AVUKATLARINDAN AÇIKLAMA "AİHM ve Bakanlar Komitesi kararları ‘yok' sayıldı"

Osman Kavala’nın avukatları “Bakanlar Komitesi’nin ‘tutuklamanın derhal sonlandırılması’ gerektiğini belirten kararına rağmen İstinaf Mahkemesinin Anayasası’nın teminatı altındaki ‘özgür yaşama hakkı’nı tek bir oyla göz ardı edilerek hiçe sayılması son derece endişe vericidir” dedi.

Bianet, 26/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/238156-aihm-ve-bakanlar-komitesi-kararlari-yok-sayildi

 • DÜŞÜNCE SUÇU(!?)NA KARŞI GİRİŞİM RAPORU Türkiye'nin 2020 ifade özgürlüğü fotoğrafı

Düşünce Suçu(!?)na Karşı Girişim'in hazırladığı rapora göre cezaevlerindekilerin beşte biri yani 48 bin 924 kişi ya terör suçlarından yargılanıyor ya da bu suçlardan hüküm giymiş kişiler.

Bianet, 26/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/238194-turkiye-nin-2020-ifade-ozgurlugu-fotografi

 • Hukuk örgütlerinden 'Gökhan Güneş' açıklaması

Avukat Dayanışması, Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği, Demokrasi için Hukukçular, Kartal Hukukçular Derneği ve Özgürlük için Hukukçular Derneği 6 gün sonra evine dönen Güneş'in kaçırılması ve işkence görmesiyle ilgili açıklama yayınladı.

Bianet, 26/01/ 2021  https://bianet.org/bianet/insan-haklari/238205-hukuk-orgutlerinden-gokhan-gunes-aciklamasi

 • MÜLTECİLER SORUNLARLA BAŞ BAŞA  "Suriyeli nüfusun yüzde 47,5'i çocuk"

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, 2020 Yılı Mültecilere Yönelik Hak İhlalleri Raporu'nu kamuoyuyla paylaştı. Rapora göre, Suriyeli nüfusun 1 milyon 732 bin 44'ünü, yani yüzde 47,5'ini 0-18 yaş arası çocuklar oluşturuyor.

Bianet, 29/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/238396-suriyeli-nufusun-yuzde-47-5-i-cocuk

 • Gökçer Tahincioğlu / "Görünmeyenler" ve görünenler

Önce Ankara'da başlayan, sonra İstanbul'a taşınan, kaçırılıp gizli bir yere götürme ve günlerce, haftalarca, aylarca kaçırılan kişinin burada tutularak işkenceden geçirilmesi olayları, son 2-3 yılda yoğunluk gösteriyor

T24, 30/01/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gokcer-tahincioglu-yuzlesme/gorunmeyenler-ve-gorunenler,2965

6-UĞUR MUMCU CİNAYETİNDEN 28 YIL SONRA

 • Mumcu cinayetinden 28 yıl sonra: "Bu devletin topluma borcu var, umutlu olmak zorundayız"

Özge Mumcu, "Uğur Mumcu ve aramızdan ayrılan tüm aydınlar için karanlığa bir mum da sen yak" diyor. 24 Ocak'ta, tam 20.00'de…

Gökçer Tahincioğlu, T24, 23/01/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gokcer-tahincioglu-yuzlesme/mumcu-cinayetinden-28-yil-sonra-bu-devletin-topluma-borcu-var-umutlu-olmak-zorundayiz,29573

 • Uğur Mumcu cinayeti Türkiye’ye suikasttır

Prof. Dr. Emre Kongar, öldürülmesinin 28’inci yıldönümünde araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu’yu anlattı: Mumcu, bütün mafya ilişkilerinin, yolsuzlukların ve karanlık ekonomik alışverişlerin, mali birtakım yolsuzlukların hepsinin siyaset, ticaret ve tarikat üçgeni içerisinde olduğunu aktardı.

Dilan Esen, BirGün,24/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ugur-mumcu-cinayeti-turkiye-ye-suikasttir-331577

 • Faruk Bildirici / Karların üzerinde yatıyordu üzeri örtülmüş

90’lar Türkiye’nin ne kadar karanlık yıllarıysa medyasının da o kadar kara dönemiydi. Faili meçhul cinayetler birbirini izlerken medya da bu faili meçhul cinayetlerin üzerine gitmek yerine sadece izliyordu. Eleştirel gazetecilik olanakları daralıyor; giderek iktidarları kamu adına denetleyen “dördüncü güç” olmaktan uzaklaşıyordu.

BirGün Pazar, 24/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/karlarin-uzerinde-yatiyordu-uzeri-ortulmus-331569

 • Prof.Dr. Raşit  Kaya / Uğur Mumcu'yu anarken: Gerillacılıktan tehlikeli!

Umarım yeni Uğur Mumcu suikastları ya da Hrant Dink cinayetlerine tanık olmayız. Esasen, bu cinayetler “medyacı” değil de gerçekten “gazeteci” olanları yıldıramadığı gibi, mesleklerinden de vazgeçiremiyor. Dileğim “gazeteciliğin tehlikeli bir meslek” olmaktan artık kurtarılması.

BirGün Pazar, 24/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ugur-mumcu-yu-anarken-gerillaciliktan-tehlikeli-331571

 • Faruk Bildirici / Uğur Mumcu'nun belgeli gazeteciliği, anılar ve 'Korku Duvarı'nı geride bırakanlar

1990'lar, Türkiye'nin ne kadar karanlık yıllarıysa, medyasının da o kadar kara dönemiydi. Faili meçhul cinayetler birbirini izlerken medya da bu faili meçhul cinayetlerin üzerine gitmek yerine sadece izliyordu…

T24, 24/01/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/faruk-bildirici/ugur-mumcu-nun-belgeli-gazeteciligi-anilar-ve-korku-duvari-ni-geride-birakanlar,29587

7-AİHM ‘DEMİRTAŞ KARARI’

Gökçer Tahincioğlu / 15 soruda Selahattin Demirtaş dosyası: Neden hâlâ cezaevinde?

Demirtaş hakkında, yılın son gününde, Kobani olayları nedeniyle yeni iddianame de hazırlandı

T24, 03/01/ 2021 https://t24.com.tr/haber/15-soruda-selahattin-demirtas-dosyasi-neden-hala-cezaevinde,924266

 • Hüsnü Öndül / Demirtaş kararı bağlayıcıdır

AİHM Büyük Dairenin, Demirtaş hakkında verdiği kesin hüküm niteliğindeki kararı üzerine, iktidar çevrelerinden, karara  uymak zorunda olmadıklarına dair açıklamalar ve  değerlendirmeler yapıldı.Karar bağlayıcı, uyulması zorunlu. Yazımızda bunu göstermeye çalışacağız.

Evrensel, 07/01/ 2021  https://www.evrensel.net/yazi/87898/demirtas-karari-baglayicidir

 • KEREM ALTIPARMAK VE BAŞAK ÇALI'DAN ÇALIŞMA METNİ  "Kobane İddianamesi, AİHM kararını uygulamama çabasında"

Prof.. Dr. Çalı ve Dr. Altıparmak: “AİHM karalarının esastan bağlayıcı olmadığı iddiasının ne AİHS sözleşme hukukunda, ne anayasa Prof hukukunda ne de Türkiye’nin iç hukuk uygulamalarında bir karşılık bulduğunu gösterdik."

Bianet, 09/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/237314-kobane-iddianamesi-aihm-kararini-uygulamama-cabasinda

8-HRANT DİNK CİNAYETİ

 • 'Türkiye bu cinayetten ders çıkaramadı'

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinin üzerinden 14 yıl geçti. Davayı yakından takip eden Avukat Bülent Aydın, “Bu dava vesilesiyle ırkçılık denen karanlık zihniyet ile yüzleşebilseydik hepimiz umutlanabilirdik” derken, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan, “Türkiye bu cinayetten ders çıkaramadı” değerlendirmesi yaptı.

Gazete Duvar,18/ 01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiye-bu-cinayetten-ders-cikaramadi-haber-1510574

 • Gökçer Tahincioğlu / 50 soruda Hrant Dink cinayeti dosyası: 14 yıllık adalet mücadelesi hâlâ sonuç vermedi

Dink ailesinin ve ilgili kamuoyunun gayretiyle kamu görevlilerinin birçoğu yargı önüne çıkartıldı, ancak mücadele devam ediyor

T24, 19/01/ 2021 https://t24.com.tr/haber/50-soruda-hrant-dink-cinayeti-dosyasi-14-yillik-adalet-mucadelesi-hala-sonuc-vermedi,927338

 • "En tepede birileri göz kırptı, en alttakiler de vurdu"

Hrant Dink'in öldürülüşünün 14. yıldönümünde konuştuğumuz Hrant'ın Arkadaşları'ndan Ümit Kıvanç, "Dincisiyle dinsiziyle, muktediriyle muhalifiyle, pek az istisna dışında, adalet ve hakkaniyetten tiksinen toplumuz şu halimizle. Ne adaleti?" diyor.

Hikmet Adal / Bianet, 19/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/237750-en-tepede-birileri-goz-kirpti-en-alttakiler-de-vurdu

 • Hakan Bakırcıoğlu /  Hrant Dink: 14 yıllık adaletsizlik

Hedef haline getirilmesi sürecinde Dink hakkında kurulan mahkûmiyet hükmü elbette ki cinayeti tasarlayanlarda cinayet için uygun zemin oluştuğu algısını yaratmıştır

BirGün, 19/01/ 2021  https://www.birgun.net/haber/hrant-dink-14-yillik-adaletsizlik-330943

 • Dink davası: "Bu yargılama ile hakikate ulaşmak mümkün değil"

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinin üzerinden 14 yıl geçti. Yargılama devam etse de çıkacak kararın etkin bir soruşturma yürütülmemesi nedeniyle hakkaniyetli olmayacağı düşünülüyor.

Burcu Karakaş, DW Türkçe,19/01/ 2021 https://www.dw.com/tr/dink-davas%C4%B1-bu-yarg%C4%B1lama-ile-hakikate-ula%C5%9Fmak-m%C3%BCmk%C3%BCn-de%C4%9Fil/a-56268571

 • Rakel Dink: Hrant'ı 'FETÖ öldürdü' demek 'ben yapmadım elim yaptı', 'Ergenekon yaptı' demek de 'ben yapmadım ayağım yaptı' demektir

Gazeteci Hrant Dink, katledilişinin 14. yılında Covid-19 sebebiyle sanal ortamda anıldı. Her yıl,  Agos gazetesi önünde yapılan anma töreni bu yıl salgın nedeniyle sanal ortamda gerçekleşti. Dünyanın her yerinden Hrant’ın Arkadaşları, “Buradasın Ahparig” yazan pankartlarını Hrant Dink’in öldürüldüğü yere bıraktı.

T24, 19/01/ 2021 https://t24.com.tr/haber/canli-hrant-dink-katledilisinin-14-yilinda-sanal-ortamda-aniliyor,927525

 • 14. YILDÖNÜMÜNDE HRANT DİNK CİNAYETİ VE ÖTESİ -  Hrant’ın duruşu

Aradan 14 yıl geçti. O gün, o 19 Ocak hafızalarda hâlâ taptaze. Cinayete giden yolun taşlarının nasıl döşendiği keza. Aradan 14 yıl geçti, ama cinayetin asıl sorumluları hâlâ “resmen” meçhul. Örnek insan Hrant Dink’i kaybedişimizin yıldönümünde, davanın seyrini ve bu 14 yılın bıraktığı izi Agos’un yayın yönetmeni Yetvart Danzikyan’dan dinliyoruz.  

İrfan Aktan/Söyleşi, Bir+Bir, 19/01/ 2021 https://www.birartibir.org/siyaset/1019-hrant-in-durusu

 • Taner Akçam / Hrant Dink’i anmanın anlamı nedir?*

Bir şeyi kafamızın içine iyice kazımamız gerekir: Tarihle yüzleşmekten kaçabiliriz ama bu, tarihle bağlantılı duyguların yok olmasını sağlamaz. Aksine bu duygular alttan alta kaynamaya devam ederler. Bu kaynamanın nerede ve ne zaman patlayacağını öngörmeniz mümkün değildir ama emin olun bir gün bir biçimde patlayacağı kesindir. Hrant’ı, bu tarihten kaynaklanan duyguların patlaması öldürdü. Hrant’ı, katillerin kendi ifadesiyle, Talat Paşa’nın intikamı için

Gazete Duvar,24/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/hrant-dinki-anmanin-anlami-nedir-haber-151122

9-EKONOMİYE BAKIŞ

 • Korkut Boratav / “Şirket Devlet” ve “Saray Devleti”

2020 sonunda, Türkiye kamu maliyesi, “Şirket Devlet” veya “Saray Devleti” diyebileceğimiz bir dönüşüme uğradı.Süreci, iki meslektaşımın (Ahmet Haşim Köse ve Oğuz Oyan’ın) katkılarından hareket ederek tartışmak istiyorum.

soLGazete, 01/01/ 2020  https://sol.org.tr/yazar/sirket-devlet-ve-saray-devleti-22852

 • Barış Soydan / 7 bela: Ekonominin 7 temel sorununda 2021'e nasıl girdik?

Cumhuriyet tarihinin en ağırı olan 2001 Krizi, bankacılıktan kaynaklanmıştı. Reel sektördeki bozulma bankacılığa da sıçrarsa Türkiye kendi imkanlarıyla altından kalkamayacağı, 2001'de olduğu gibi IMF'ye mahkûm olacağı bir krize sürüklenebilir

T24, 02/01/ 2021  https://t24.com.tr/yazarlar/baris-soydan/7-bela-ekonominin-7-temel-sorununda-2021-e-nasil-girdik,29292

 • Oğuz Oyan / Yeni yılın mücadele alanları

İnsanların/toplumların beslenme, tüketim ve yaşam tarzlarının yepyeni temeller üzerinde yeniden oluşturulmasını tasarlamadan kâr ve servet yığma hırslarının dizginlendiği, bencilliklerin aşılabildiği dayanışmacı bir toplumu düşlemeden nihai çıkış umudu yoktur. Herşey kapitalizmin aşılmasını, yeni bir sosyalist toplumun kurulmasını işaret etmektedir.

BirGün Pazar, 03/01/2021 https://www.birgun.net/haber/yeni-yilin-mucadele-alanlari-328893

 • Ümit Akçay / ‘Politika alanı’ ile ilgili üç yaklaşım

1990’lar sonrası küreselleşme ile tanımlanan yeni dünya düzeninde otoriter iktidarların gerileyeceği ve yeni bir demokratikleşme dalgasının geleceği öngörüsü, politika alanının otoriter yönetimleri dışlayacak (ve hatta cezalandıracak) şekilde yeniden tanımlandığını ileri sürdü.

Gazete Duvar, 05/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/politika-alani-ile-ilgili-uc-yaklasim-makale-1509224

 • Alp Altınörs / Bol kepçe faiz

Faiz artışları AKP iktidarının uluslararası mali sermayeye uzattığı 'uzlaşma eli' oldu. 'Reform' dedikleri paketten çıka çıka faiz artışı çıktı.

Artı Gerçek, 06/01/ 2021 https://artigercek.com/yazarlar/alp-altinors/bol-kepce-faiz

 • Erinç Yeldan / ‘Yeni’ Türkiye’de mutfağın enflasyonu

Enflasyon, kuşkusuz bir sonuç; ulusal ekonomide mal, hizmet ve işgücü piyasalarındaki dengesizliklerin ve tıkanıklıkların bir sonucu. Nihayetinde de ekonomi idaresinin topyekûn sorumlu olduğu bir sonuç. 

Cumhuriyet, 06/01/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erinc-yeldan/yeni-turkiyede-mutfagin-enflasyonu-1803955

 • Korkut Boratav /  2021’de Ekonomi: Olasılıklar, Seçenekler

Hangi noktadayız? Ufukta neler görünmektedir? Gözlemler, seçenekler üzerinde bir gezinti yapalım.

soLGazete, 08/01/2021  https://sol.org.tr/yazar/2021de-ekonomi-olasiliklar-secenekler-23360

 • Ali Rıza Güngen / Sermayeyi ağırlamak

Ekonomi yönetiminin yatırımcı arzuları doğrultusunda bir gündeme sıkışması Türkiye’de demokratikleşme tahayyülünün yatırımcı demokrasisi ile sınırlandırılmasına katkıda bulunuyor. Para-sermaye sahiplerine görüş bildirme ve eleştiri özgürlüğü, milyonlara ise faşizan bir rejimin denk düştüğü bu formda, yabancı yatırımcının daha fazla ilgisini cezbetmek için gerekli düzenlemeler demokratikleşmeyle özdeşleştiriliyor.

Gazete Duvar, 08/01/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sermayeyi-agirlamak-makale-1509511

 • Tahribat büyük beklentiler kötü

Saray’ın önceki dönemde ne pahasına olursa olsun büyümek zorundayız saplantısı, rezervleri eritirken, yerli paranın değerini pula çevirdi. Bugün pandemi döneminde faiz artırmak zorunda kalan tek ülke Türkiye. Ancak Prof. Erinç Yeldan, tahribatın ağır olduğunu sadece faizleri yükseltmenin enflasyonu kontrol altına almak için yetmediğini ve yetmeyeceğini söylüyor.

Ozan Gündoğdu,BirGün, 11/01/2021 https://www.birgun.net/haber/tahribat-buyuk-beklentiler-kotu-329919

 • Ümit Akçay / İktidarın manevra alanı ve sınırları

Pozitif reel faiz vermek, bir yanıyla Küresel Güney ülkelerindeki iktidarlar için politika alanının daralması anlamına gelirken, diğer yandan verilen pozitif reel faiz sayesinde yaşanan sermaye girişleri neticesinde bir IMF programı uygulamak zorunluluğundan kaçınabilmek, iktidarların elini bir süreliğine rahatlatabiliyor.

Gazete Duvar, 12/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/iktidarin-manevra-alani-ve-sinirlari-makale-1509919

 • Hayri Kozanoğlu  / Dünya Bankası’ndan yapısal reform propagandası

Bizim memlekette ne zaman “yapısal reform” klişesi telaffuz edilse tedirgin olurum. Çünkü bu cafcaflı sözün ardından mutlaka piyasa toplumunun çoğunlukla emek karşıtı uygulamaları salık verilir.

BirGün, 12/ 01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/dunya-bankasi-ndan-yapisal-reform-propagandasi-330066

 • Prof. Konukman: 8 milyondan fazla işsiz var, nerede sizin yüzde 12,7'niz?

TÜİK'in açıkladığı işsizlik rakamlarını eleştiren Prof. Konukman, 'Biz empatimizi yitirdik, ötekinin halini anlamayan bir ruh hali içindeyiz. Bu insan olma vasfını yitirmek demektir' dedi.

Artı Gerçek,12/01/2021 https://artigercek.com/haberler/prof-konukman-8-milyondan-fazla-issiz-var-nerede-sizin-yuzde-12-7-niz

 • İktidar ‘işsizlik yok’ dese yine şaşırmam

İş bulma umudunu yitirdiği için iş aramaktan vazgeçenlerin sayısı rekor kırmış durumda; ama TÜİK bu insanları işsizden saymıyor. Umutsuz işsizler, “Bu iktidar ‘ülkede işsizlik yok’ dese yine şaşırmam. Bizi vatandaştan saymıyor ki işsizden saysın” diyor.

Sevgim Denizaltı, BirGün, 13/01/ 2021  https://www.birgun.net/haber/iktidar-issizlik-yok-dese-yine-sasirmam-330189

 • Prof. Dr. Sinan Sönmez: Yoksulluk toplumsallaşıyor

Yoksulluk kişiden kişiye değişen göreceli bir kavram. Ancak artık halkın geniş kesimlerinin yoksullaştığı da bir gerçek. Yoksulluğun toplumsallaşmasını BirGün'e değerlendiren Prof. Dr. Sinan Sönmez "Yoksulluğu dar kalıplara indirgeyerek tanımlamak ve yorumlamak hiç kuşkusuz doyurucu olmayacaktır" diyor.

Namık Alkan, 15/01/ 2021  https://www.birgun.net/haber/prof-dr-sinan-sonmez-yoksulluk-toplumsallasiyor-330472

 • Yalçın Karatepe / Yabancı yatırımcı ne ister?

Merkez Bankası’nın art arda faiz artırımlarından sonra “yabancı yatırımcıların” Türkiye’ye para getirdikleri anlaşılıyor. Sahi kim bu yabancı yatırımcılar ve nerelere yatırım yapıyorlar?

BirGün,15/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/yabanci-yatirimci-ne-ister-330475

 • Mustafa Durmuş / Serveti neden ve nasıl vergilendirmeliyiz? (3) | Eşitsizlikler artıyor, müdahale gerekiyor

Küresel servet dağılımı konusunda hazırlattığı raporlarıyla da bilinen bir finans kuruluşu olan Credit Suisse'ye göre, küresel servet 2019 yılı sonu itibariyle 399 trilyon doları aşıyor. Bu servetin dağılımı ise şöyle: Dünyanın en zengin yüzde 1'lik yetişkin nüfusu servetin yüzde 43,4'ünü elinde tutarken, en yoksul yüzde 54'lük yetişkin nüfusun payına sadece yüzde 1,4 düşüyor

T24, 16/01/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/serveti-neden-ve-nasil-vergilendirmeliyiz-3-esitsizlikler-artiyor-mudahale-gerekiyor,29478

 • Mustafa Durmuş / Serveti neden ve nasıl vergilendirmeliyiz? (4) | Madalyonun iki yüzü zenginlik ve yoksulluk

Yapılacak şey belli. Bir yandan ilk elden zengin-yoksul farklılığına yol açan emek sömürüsüne son verecek bir sınıf mücadelesini örgütlemek, diğer yandan sermayeyi daha ağır vergilendirerek ve onlardan servet vergisi alarak mevcut eşitsizlikleri azaltmak

T24,17/01/2021  https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/serveti-neden-ve-nasil-vergilendirmeliyiz-4-madalyonun-iki-yuzu-zenginlik-ve-yoksulluk,29488

 • Oğuz Oyan / Paraya egemen olmak

2018'den itibaren yeni olan, yürütmenin başının artık kamu yönetimini tam tekeline alması, Maliye Bakanlığı'na Hazine'yi de katarak paranın tam kontrolünün sağlanabileceği bir alan oluşturması ve başına da damadını getirmesiydi. Bununla da yetinmiyor, Ağustos 2016'da oluşturulmuş ama atıl kalmış Türkiye Varlık Fonu'nun yönetim yapısını 2018'de değiştiriyor, başkanlığına kendisini, vekilliğine de damadını getiriyordu.

BirGün Pazar, 17/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/paraya-egemen-olmak-330696

 • Hayri Kozanoğlu / Dünya borç krizi yolda mı?

Borçların artış hızı ve geldiği düzey Dünya Bankası’na göre dördüncü dalgayı öncekilerden daha riskli kılıyor. Salgın, ekonominin daralması, sağlık ve sosyal harcamalarını finanse etmek için bütçe açıklarının artması sonucunu doğurdu.

BirGün, 19/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/dunya-borc-krizi-yolda-mi-330933

 • Ümit Akçay / Alternatif hegemonya projeleri

AKP’nin iktidar blokundaki konumu ve üzerinde yükseldiği farklı sınıfsal çıkarların bir sonucu olarak ortaya çıkan ‘iki arada bir derede’ kalmışlık durumu, iktidarı bazen ‘utangaç kalkınmacı’ girişimlere sapmaya, bazen ana akım uygulamalara dönmeye zorluyor. Sonuç olarak karşımıza sürekli zikzaklar çizen bir iktidar çıkıyor. Dolayısıyla Türkiye bağlamında politika alanının genişlemesinden söz etmek mümkün değil.

Gazete Duvar, 19/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/alternatif-hegemonya-projeleri-makale-1510605

 • Mustafa Durmuş / Servet vergisi neden ve nasıl alınmalı? (5) | Servet vergisinin felsefi ve politik arka planı

Olağanüstü dönemlerin neden olduğu somut gelir yaratma ihtiyacının ötesinde, servet vergisi felsefi olarak da savunuluyor

T24,21/01/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/servet-vergisi-neden-ve-nasil-alinmali-5-servet-vergisinin-felsefi-ve-politik-arka-plani,29548

 • Mustafa Durmuş / Servet vergisi neden ve nasıl alınmalı? (6) | Zenginleri vergilendirmek için somut nedenler

Vergi indirimlerini zorlayan ideolojik-politik dayatmalar gerçekte yeni yatırım ya da yeni istihdam yaratılmasını sağlamadığı gibi, zenginlerin mevcut servetlerini büyük ölçüde finans piyasalarında büyütmesine hizmet ediyor

T24,24/01/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/servet-vergisi-neden-ve-nasil-alinmali-6-zenginleri-vergilendirmek-icin-somut-nedenler,29585

 • Oğuz Oyan / Maliye meseleleri

Yüzü emekçi sınıflara da dönük olabilen maliye politikaları bakımından dünyanın en nekes siyasi iktidarı herhalde Türkiye'de bulunuyor.

soLGazete, 26/01/2021  https://sol.org.tr/yazar/maliye-meseleleri-24699

 • Hayri Kozanoğlu / Dış borçların bileşimindeki büyük değişim

Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre Kasım 2020 sonu itibarıyla Türkiye’nin 1 yıl içerisinde yenilenmesi gereken 184.3 milyar dolar dış borcu bulunuyor. Buna cari açık da eklenince yaklaşık 200 milyar dolarlık dış finansman ihtiyacı var. TCMB'nin rezervlerini güçlendirme niyetini de katarsanız yüksek bir sermaye girişene ihtiyaç duyulduğu ortada.

BirGün, 26/01/2021  https://www.birgun.net/haber/dis-borclarin-bilesimindeki-buyuk-degisim-331807

 • Küresel gıda enflasyonu açlık riskini büyütüyor: Dünyada rüzgar Türkiye’de fırtına

Gıda fiyatlarındaki artış son 3 yılın zirvesinde. Gıda egemenliği için küresel ölçekte yarışan şirketler ve ülkeler fiyat artışlarının temel sorumlusu. İthalatçı Türkiye'de ise TL'nin değer kaybetmesi sorunu derinleştiriyor. Erdoğan ise sorunu çözeceklerini söylerken çözümün ne olacağı hakkında bilgi vermedi.

BirGün, 26/01/ 2021  https://www.birgun.net/haber/kuresel-gida-enflasyonu-aclik-riskini-buyutuyor-dunyada-ruzgar-turkiye-de-firtina-331810

 • Barış Soydan / Gıda enflasyonu karşısında iktidarın iktidarsızlığının 4 sebebi

Domatesi üretip vatandaşının evine sağlıklı ve uygun fiyata ulaştıramayan bir hükümet eğitim reformunu başarabilir mi!

T24, 29/01/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/baris-soydan/gida-enflasyonu-karsisinda-iktidarin-iktidarsizliginin-4-sebebi,29649

 • Korkut Boratav / Bir OECD raporunda gezinti

OECD, 2018 ve sonrasında Türkiye’de izlenen 'çapaçul', çelişkili ekonomik uygulamaları eleştiriyor; AKP iktidarına, 'fabrika ayarlarına, yani 2002’de devraldığın neoliberal politikalara dön…' diyor.

soLGazete, 29/01/ 2021  https://sol.org.tr/yazar/bir-oecd-raporunda-gezinti-24932

 • Bahadır Özgür- Ümit Akçay / Ekonomi Politik... AK Parti 2023'e avantajlı girebilir mi?

Ekonomi Politik’in son programında Gazeteci Bahadır Özgür ve Doç. Dr. Ümit Akçay, 2021 sonrasını tartışıyor. Akçay, 2021’in ikinci yarısından itibaren ekonomik büyümenin başlaması ve dünya ekonomisinde de uygun konjonktürün oluşması durumunda AK Parti’nin 2023’e avantajlı girebileceğini belirtti. Akçay’a göre burada kritik olan konu işsizlik gibi toplumsal sorunların hızlı çözülemeyecek olması.

Gazete Duvar, 29/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi-politik-ak-parti-2023e-avantajli-girebilir-mi-video-1511730

 • Gıda enflasyonu buzdağının sadece görünen yüzü

Son yıllarda kış aylarının temel gündemi gıda enflasyonu oluyor. Ancak bu kış farklı. Artık ücretli her 100 çalışan 50 işsizin bakımını üstlenmek zorunda. Çalışan başına düşen ihtiyaç kredisi borcu 1 yılda yüzde 48 artışla 19 bin 610 liraya tırmanmış durumda. Yoksullukta ücretli kesimlerin yanına eklenen küçük esnafın durumu ise sorunu yaygınlaştırıyor. Hükümet ise sorumluluğu zincir marketlere yıkma eğiliminde.

Ozan Gündoğdu, BirGün, 29/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/gida-enflasyonu-buzdaginin-sadece-gorunen-yuzu-332240

 • Enflasyonda suçlu esnafmış, hükümet hatasızmış: Bu masalı yutan kalmadı!

İktidar gıda fiyatlarındaki artışın suçunu esnafa yüklerken göstermelik çözüm olarak ise PTT’yi devreye soktu. Artık PTT ayçiçek yağı satacak. Borca batık esnafa son darbe de Erdoğan’dan geldi: “Çok ağır cezalar sizi bulabilir.”

Berkay Sağol, BirGün, 30/01/2021 https://www.birgun.net/haber/enflasyonda-suclu-esnafmis-hukumet-hatasizmis-bu-masali-yutan-kalmadi-332357

 • Mustafa Durmuş / Servet vergisi neden ve nasıl alınmalı? (7) | Servet vergisi ekonomiye zarar verir mi?

Servet vergisine karşı çıkışın akademik, bilimsel ya da iktisadi temelleri sanıldığı kadar güçlü değil...

T24, 31/01/ 2021  https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/servet-vergisi-neden-ve-nasil-alinmali-7-servet-vergisi-ekonomiye-zarar-verir-mi,29677

 • Oğuz Oyan / Ekonominin ve siyasetin açmazları

Kaldı ki, gıda ve diğer ürünlerde dağıtım ve perakende tekellerinin oluştuğu, kent merkezlerinde AVM furyasının kök saldığı dönemde kendileri iktidarda değilmiş gibi. Marketlerin açgözlülüğüyle başa çıkmanın bütün denetim ve yasama araçlarına kendisi sahip değilmiş gibi!

BirGün Pazar, 31/01/2021 https://www.birgun.net/haber/ekonominin-ve-siyasetin-acmazlari-332466

10-EMEK DÜNYASI

 • Zafer Aydın / Sermayeye fırsat, emeğe sefalet yılı

.Torba yasaya karşı sergilenen tutum; sınıfın unutulmuş, unutturulmuş bir özelliğini yeniden hatırlatırken tek tek eylemlerde sergilenen direnç seviyesi, işçi haklarının çarpışma ve mücadele olmadan kazanılamayacağı gerçeğinin altını çiziyor. Bunun ışığında 2020'den 2021'e taşınması gereken perspektif işçi sınıfının gücünü, direniş potansiyelini harekete geçirerek emeğe yönelik saldırı karşısında ortak, birleşik mücadele cephesini ve hattını inşa etmektir.

BirGün Pazar, 03/ 01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/sermayeye-firsat-emege-sefalet-yili-328887

Gamze Yücesan Özdemir / Var elbet bizim de duygularımız!

En coşkun duygu, dünyanın çivisinin çıktığını bilen ve bunu değiştirmek için yan yana olmayı seçen insanların arasındayken hissedilen neşedir.

soLGazete, 04/01/2021 https://sol.org.tr/yazar/var-elbet-bizim-de-duygularimiz-23036

Aziz Çelik: Emek hareketi pandemi sonrasına hazır değil

“Pandemi sonrası çok daha güç bir dönem olacak. Emek hareketi buna hazır değil. Ortak bir planı ve tutumu yok. Pandemi sonrası normal olmayacak; o nedenle daha olağanüstü bir enerjiye ve kararlılığa ihtiyaç var”

BirGün, 04/01/ 2021  https://www.birgun.net/haber/aziz-celik-emek-hareketi-pandemi-sonrasina-hazir-degil-328995

 • Cem Özgüzel / İşgücündeki 65 yaş ve üstü çalışanlar

Geçtiğimiz hafta sosyal medyada yayınlanan bir video, yaşlı nüfusun pandemi döneminde yaşadığı zorlukları bir kez daha gözler önüne serdi. İnternette hızla yayılan bu videoda 65 yaş ve üstü bir hanımın, kısıtlama saatlerinde belediye otobüsüne bindiği için yolculardan tepki aldığı görülüyor. İnmesi için yapılan ısrara tepki gösteren yaşlı kadın, kendisinin de evde kalmak istediğini fakat apartman merdivenleri silerek geçimini sağladığını, çalışmadığı takdirde geçinemeyeceğini söylüyor.

BirGün, 13/01/ 2021  https://www.birgun.net/haber/isgucundeki-65-yas-ve-ustu-calisanlar-330190

 • Cargill direnişi: İşverenlere saygı duymayı öğretmek zorundayız

Cargill işçilerinin direnişini anlatan Tekgıda-İş Sendika Temsilcisi Suat Karlıkaya, “AKP 18 yıldır bu ülkeyi yönetiyorsa zaten muhalafet partileri sorunu çözemediği, kitleyi göremediği içindir. Bu kadar işçi varken, işçi hakları için bir şey yapmadığınızda yapacak hiçbir şey yok. Diğer partilerin katkıları yeterli değil. Kamera olmadan gelen kimse yok. Yine de ben mücadelelerde yalnızlığa inanmam. Biz, bizimle olan insanları biliyoruz” diyor. 

Filiz Gazi/Söyleşi,Gazete Duvar,14/01/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/cargill-direnisi-isverenlere-saygi-duymayi-ogretmek-zorundayiz-haber-1510170

 • Seyfettin Gürsel /  İşgücü piyasası adeta dondu, yüksek işsizlikle yola devam

Bu insanların hayatlarını nasıl idame ettirebildiklerine dair şimdilik çok az istatistiki bilgiye sahibiz. Ama medyaya yansıyan, çevremizde anlatılan son derece dramatik öykülerden biliyoruz ki büyük travmalar yaşanıyor

T24, 14/01/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/seyfettin-gursel/isgucu-piyasasi-adeta-dondu-yuksek-issizlikle-yola-devam,29444

 • MİGROS DEPO İŞÇİLERİNİN DİRENİŞİ - Fillere çimen değil, diken olacağız

Alınmayan salgın önlemleri, uzun çalışma saatleri, mobbing, taciz, kötü işyeri koşulları… Kocaeli Şekerpınar Migros işçileri bu kölelik düzenine karşı ses çıkarıp örgütlenince işçi kıyımı başladı. Kronik hastalarla beraber 100’ü aşkın çalışan sekiz aydır ücretsiz izne çıkarıldı. Bir de sürgün edilenler var... Direnişteki işçileri dinliyoruz.

Bekir Avcı, Bir+Bir, 14/01/ 2021 https://www.birartibir.org/emek/1009-fillere-cimen-degil-diken-olacagiz

 • Sağlıkçılar isyanda: Kuru ekmek zammını kabul etmiyoruz

Sağlık emekçileri, üç ayrı hastanede yaptıkları eylemlerle temel ücretin artırılmasını ve Sağlık Bakanlığı’nın söz verdiği ek ödemeleri yatırmasını talep ettiler.

Bianet, 15/01/ 2021  https://bianet.org/bianet/saglik/237644-saglikcilar-isyanda-kuru-ekmek-zammini-kabul-etmiyoruz

 • Aziz Çelik /  TÜİK’in Covid-19 sessizliği

Salgının işsizlik ve istihdam üzerindeki etkisini ortaya koyan düzenli istatistik yok. Türkiye İstatistik Kurumu adeta salgın yaşanmıyor ve işgücü piyasasını etkilemiyor gibi davranıyor. Gerçekler özellikle de sosyal gerçekler, uzun süre saklanamaz.

BirGün, 18/01/ 2021  https://www.birgun.net/haber/tuik-in-covid-19-sessizligi-330798

 • Maaşlarını alamayan işçilerden patrona: Vicdan var mı vicdan...

Kayı Holding'in Cezayir'deki inşaatlarında aylarca çalışan işçiler maaşlarını alabilmek için şirket önünde eylem başlattı. İşçiler, patrona, "Vicdan var mı vicdan..." derken yaşadıklarını anlattı. İnşaat Sen ise yetkililere çağrı yaparak ilgili bakanlıkların kendileriyle görüşmesini istedi.

Gazete Duvar, 19/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/maaslarini-alamayan-iscilerden-patrona-vicdan-var-mi-vicdan-haber-1510648

 • Ücretsiz izin köleliğine son!

Ücretsiz izin uygulamasına karşı mücadele büyüyor. Ülkenin dört bir yanında haklarına sahip çıktıkları için günde 47 lirayla yaşamaya mahkûm edilen yüzlerce işçi, bu hukuksuzluğa artık dur denmesini istiyor. Direnişlerin sayısı giderek artıyor.

BirGün, 20/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ucretsiz-izin-koleligine-son-331056

 • Kaya Tokmakçıoğlu: İstanbul işçi sınıfının havzası olmayı sürdürüyor

Akademisyen-yazar Kaya Tokmakçıoğlu'nun 'Köle, Kul, Amele: İstanbul’un Toplumsal Mücadeleler Tarihi' kitabı Yazılama Yayınları tarafından yayımlandı. Tokmakçıoğlu ile kitabını ve İstanbul'u konuştuk.

Gazete Duvar, 21/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/kaya-tokmakcioglu-istanbul-isci-sinifinin-havzasi-olmayi-surduruyor-haber-1510391

 • Kafe-bar emekçileri sokakta: 'Geçinemiyoruz, tedbirler alınsın, iş yerleri açılsın'

Salgın ve geçim derdi arasında sıkışan kafe-bar emekçileri Türkiye'nin çeşitli illerinde ortak basın açıklaması yaptı. Emekçilerin açıklamasında "Tedbirler alınsın, iş yerleri açılsın, yasaklar kalksın

İleri Haber, 25/01/ 2021 https://ilerihaber.org/icerik/kafe-bar-emekcileri-sokakta-gecinemiyoruz-tedbirler-alinsin-is-yerleri-acilsin-122222.html

 

 • KAYI İNŞAAT ŞİRKETİ İŞÇİLERİNİN HAK ARAYIŞI Kazanılan milyon dolarlar, verilmeyen maaşlar

Sabah 7’den gece 12’ye çalıştığınızı, maaşınızın iki ay ödenmediğini düşünün. Faturalar, taksitler, alacaklılar, çocukların masrafları… Kayı İnşaat işçileri değil iki ay, iki yıldır o durumda. Cezayir’de, cehennem sıcağında çalışarak kazandıkları maaşları gasp edilen 329 işçi şimdi patron Coşkun Yılmaz’ın peşinde. Kayı İnşaat’a ihale verip işçileri çalışmaya yollarken devrede olan devlet, aynı işçilerin hak arayışlarında ortada yok. Haliyle işçiler soruyor: Patron korunuyor mu? Haklarını arayan işçilerden Ali Bahri Öksüz, Sinan Ekinci ve Abdulsamet Kete ile İnşaat Emekçileri Sendikası Örgütlenme Sekreteri Nurseli Gözüaçık’ı dinliyoruz.

Bekir Avcı,1+1 Forum, 28/01/2021  https://www.birartibir.org/emek/1033-kazanilan-milyon-dolarlar-verilmeyen-maaslar

 • Alpaslan Savaş / Sen bu sendikaya üye olma Bülent Ersoy

Müzisyenler ve sahne emekçileri belki köklü bir sendikal örgütlenme geleneğine sahip değiller ama buna rağmen iz bırakmış denemeleri, sonuç almış deneyimleri var.

soLGazete, 28/01/ 2021  https://sol.org.tr/yazar/sen-bu-sendikaya-uye-olma-bulent-ersoy-24858

 • Kod 29 zulmüne karşı kadınlar direniyor

Kod 29 zulmünden kadın emekçiler daha olumsuz etkileniyor. Sinbo’da sendikal faaliyet yürüttüğü için bu kodla işten çıkarılan Dilbent Türker, “Kadınların örgütlenmesini engellemek istediler. Ben yalnız kendim için değil, tüm Sinbo işçisi kadınlar için direniyorum” diyor.

BirGün, 30/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/kod-29-zulmune-karsi-kadinlar-direniyor-332383

11-YEREL DAYANIŞMA ÖRGÜTLENMELERİ

 • Gezi’nin bakiyesi: Caferağa ve Yeldeğirmeni’nde yatay örgütlenme deneyimi

Kadıköy’ün Yeldeğirmeni ve Caferağa semtlerinde kurulan mahalle dayanışmalarından bir grup insan, yatay örgütlenme tecrübelerini kitaplaştırdı. Gezi direnişinde kurulan ve 2015 yılının sonlarına kadar faaliyette bulunan dayanışmaların eylemcileri ile anılarını, dönemin koşullarını ve yatay örgütlenmede karşılaşılan sorunları konuştuk.

Eren Topuz,Gazete Duvar, 11/01/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/gezinin-bakiyesi-caferaga-ve-yeldegirmeninde-yatay-orgutlenme-deneyimi-haber-1509396

 • HARMANDALI DERNEĞİ VE YENİ HAYAT KOOPERATİFİ-  Yeni hayat, yeni birey tahayyülü

Harmandalı’nın Berci Kristin Çöp Masalları’nı hatırlatmaması ne mümkün. 1980 sonrası İzmir’e göçen emekçilerin yaşadığı bölgede kentin dev çöplüğü yer alıyor. Gezi direnişinin ardından forumlar ve çöp eylemleriyle başlayan örgütlenme yüzlerce çocuğa eğitim veren bir derneğe, ortak değer yaratan bir kooperatife, şenlikli direnişe evrildi. Mahalleden naklen.

Umut Kocagöz,Dicle Dilan Salman,Bir+Bir,12/01/2021  https://www.birartibir.org/dayanisma-ekonomileri/1007-yeni-hayat-yeni-birey-tahayyul

12-KADINLARIN GÜNDEMİ

 • Funda Cantek/ Erkeklik üzerine yeniden düşünmek

Türkiye’de erkeklik çalışmaları yapan akademisyen ve araştırmacıları bir araya getirmek ve bu yeni çalışma alanını yaygınlaştırmayı amaçlayan Eleştirel Erkeklik İncelemeleri İnisiyatifi, en son Şiddetsiz Erkeklik Atölyeleri El Kitabı'nı çıkardı. El kitabını hazırlayan bir grup inisiyatif üyesiyle, Nurseli Yeşim Sünbüloğlu, Selin Akyüz, Çimen Günay Erkol ve Gülden Sayılan’la yaptıkları çalışma hakkında konuştuk.

 • -Yan yana değil birlikte

2020 yılı, dünyada yeni normalleri yaratan bir sene olurken, kadınlara ‘normal’ diye dayatılanlar ise değişmedi. Pandemi nedeniyle uygulanan karantinada artan ev içi şiddete karşı “yan yana değil, birlikte” diyerek dayanışmayı büyüttük.

Diren Deniz Sarı- Merve Atıcı, BirGün, 02/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/yan-yana-degil-birlikte-328818

 • Ve tarih yürüyor... Umutsuzluğa kapılırsan bu kalabalığı hatırla

Doğrudan hayatları hedef alınan kadınların ısrarının geri dönüşü olmadığı artık mevcut iktidarlar için de sarsıcı olmaya başlarken -İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılmasının doğrudan iktidar ve tabanında yarattığı tartışma tesadüf değildir- kadın hareketi için de önemli ipuçları ve bir değişim noktasının yarattığı sorulara işaret ediyor.

Göksu Cengiz, BirGün Pazar, 03/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ve-tarih-yuruyor-umutsuzluga-kapilirsan-bu-kalabaligi-hatirla-328891

 • 2 Gülşah Gürsoy / Kadınlar haklarını kendileri alırlar

Kadınlar erkekler bizi anlasın, bizi taciz etmesin, bizi öldürmesin diye vermiyorlar savaşlarını, erkekler kendilerinde bize zarar verecek gücü ve cesareti artık bulamasınlar diye veriyoruz bu savaşı.

Bianet, 08/01/ 2021  https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/237245-kadinlar-haklarini-kendileri-alirlar

 • Bu bir hak talebi isyanıdır

Kadın sağlığı açısından çok büyük öneme sahip kürtaj hakkı tarihin her döneminde otoriteler için başkaldırı olarak görüldü. Orta Çağ’da kürtaj uygulayan ebelerin ve çocuğunu düşüren kadınların şeytanla işbirliği yaptıkları öne sürülerek yakılmalarına neden olundu. Günümüzde hâlâ kadınlar isteğe bağlı kürtaj hakkı için mücadele etmeye devam ediyor.

Özde Çelikbilek, BirGün, 09/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/bu-bir-hak-talebi-isyanidir-329724

 • Alev Özkazanç'ın yeni kitabı: “Bir Musibet...”

Yazmayı bir tür kişisel direniş eylemi olarak tanımlayan Prof. Dr. Alev Özkazanç, kitabı “Bir Musibet: Yeni Türkiye’de Erillik, Şiddet ve Feminist Siyaset”te okuru bu direnişe ortak olmaya çağırıyor.

Bianet, 09/01/ 2021  https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/237312-alev-ozkazanc-in-yeni-kitabi-bir-musibet

 • Zehra Çelenk / Kadının ve zamanın yalnızlığı

Uygun her kadın cinayetinin başlığına kadının yalnız yaşadığı bilgisi yerleştiriliyor mesela. Neden, ne ilgisi var? Yalnız yaşamayan kadınlar da her gün öldürülmüyor mu? Bu türden başlıkları her gördüğünde insanın “itiraz ediyorum!” diye haykırası geliyor ama ortada bir jüri yok elbette. Bizler de mahkeme değiliz ama artık olan bitenin sonsuz seyircisi de değiliz, olmayacağız.

Gazete Duvar, 12/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kadinin-ve-zamanin-yalnizligi-makale-1509956

 • Hem Müslüman Hem Feminist: Ailenin değil rabbimizin kuluyuz

Gazeteci Nebiye Arı ile yönetmenliğini yaptığı "Hem Müslüman Hem Feminist" belgeselini konuştuk. Arı, "Müslüman kadınların kadın-erkek eşitlik mücadelesi, toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesi vermelerinin nasıl bir şey olduğu, hayatlarında nereye tekabül ettiği, İslami feminizmi nasıl anlamlandırdıkları, neden ihtiyaç duyduklarını anlatmak istedim" dedi.

Ezgi Sarıkaya,Gazete Duvar, 12/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hem-musluman-hem-feminist-ailenin-degil-rabbimizin-kuluyuz-haber-1509723

 • Sömürüye, şiddete ve gericiliğe mahkûm değiliz

Salgın, kadın istihdamını etkiliyor. DİSK-AR’ın raporunda durum gözler önüne seriliyor. Kadınların işgücüne katılımı yüzde 8, kadın istihdamı yüzde 6 azaldı. Ev işçisi kadınların yüzde 56,8’i işsiz kaldı.

Gamze Yücesan Özdemir, BirGün, 16/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/somuruye-siddete-ve-gericilige-mahkum-degiliz-330606

 • Kadınlardan bir kez daha “kadın üniversiteleri” tepkisi

Türkiye’nin 2021 yıllık planları arasında olan “kadın üniversitelerine” tepki gösteren kadınlar, “Kadın üniversiteleri açmak isteyenlere soruyoruz; kadınları kamusal yaşamdan kopararak mı kadınların güvenliğini sağlayacaksınız?” diye tepki gösterdi.

Bianet, 18/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/237731-kadinlardan-bir-kez-daha-kadin-universiteleri-tepkisi

 • "Feminist belleği hatırlayarak güçlenebiliriz"

Feminizm tarihini farklı başlıklarla bir araya getiren feministbellek.org sitesi yayına başladı. Ekipten Bolat ve Küçük, "Feminizmin kat etmekte olduğu bu dinamik yolu Feminist Bellek’in sürekli yenilenebilir yapısı sayesinde kapsayabileceğimizi ve takip edebileceğimizi düşünüyoruz" diyor.

Bianet,19/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/237770-feminist-bellegi-hatirlayarak-guclenebiliriz

 • Tuba Torun / Evlilik içi cinsel şiddet

Kadının mülk olarak görüldüğü tarih boyunca, kadınların evliliği kabul etmekle her türlü cinsel muameleye de onay verdiği düşünülmüş. “Karım değil misin? Yaparım elbette. Döverim de severim de. Sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmem. Kimse karışamaz, aile içi mesele” anlayışı, tam olarak evlenmekle kadına her şeyi yapabileceğini sanan mülkiyetçi ataerkil anlayış.

Gazete Duvar, 19/01/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/evlilik-ici-cinsel-siddet-makale-1510590

 • Türkiye’yi kadınlar yönetse nasıl olurdu?

#ÜlkemiBenYönetsem sesdernegi.org/ulkemi-ben-yonetsem adını taşıyan siteye giren kadınlar, kendilerinin seçilmiş veya atanmış yöneticiler olmaları durumunda Türkiye'yi nasıl yöneteceklerini bir cümleyle paylaşacak

Bianet, 19/01/2021  https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/237816-turkiye-yi-kadinlar-yonetse-nasil-olurdu

 • Yunanistan'da 'Mee Too' anı: Bekatorou'nun ardından cinsel saldırı ifşaları arttı

Yunanistan'ın altın madalyalı Olimpiyat sporcusu Sofia Bekatorou'nun cinsel saldırıya uğradığını açıklamasının ardından, ülkede 'Me Too' hareketinin bir benzeri yaşanıyor. Yunan basını, Bekatorou'nun açıklamalarının ardından birçok kadının cinsel taciz ve saldırı olaylarını ifşa ettiğini yazarken, önümüzdeki süreçte ülkede önemli kurum ve kuruluşlarda istifa ve kovuşturma haberlerinin gündeme gelebileceği kaydedildi.

Gazete Duvar, 19/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/yunanistanda-mee-too-ani-bekatorounun-ardindan-cinsel-saldiri-ifsalari-artti-haber-1510750

 • 2020’nin değiştirmediği tek şey: Erkek şiddeti

2020'ye genel olarak bakıldığında 2019 yılına göre kısmi bir azalma söz konusu. Belirli kurumlar ve medya bunu yine coşkuyla kutladı. Ama 2019 zaten bianet Erkek Şiddeti Çetelesi'nin tutulduğu on yıllık zaman diliminde en çok cinayetin kaydedildiği yıldı.

Ege Öztokat ,Bianet, 21/01/ 2021  https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/237756-2020-nin-degistirmedigi-tek-sey-erkek-siddeti

 • CİNSEL ŞİDDET VE BEYANI-1  Cinsel şiddet nedir, ne değildir?

Kişiler, sıklıkla fiziksel şiddet sonrası cinsel şiddete maruz kalırlar. Ancak utandıkları ve kendilerini suçlu hissettikleri için çoğu kez cinsel şiddeti açıklayamazlar.

Bianet, 25/01/ 2021  https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/238049-cinsel-siddet-nedir-ne-degildir

 • CİNSEL ŞİDDET VE BEYANI -2  Cinsel şiddete ilişkin yanlış inançlar

En yakınlarına bile anlatamayabilirler. Failin tekrar şiddet uygulama riski, tehdidi, failin konumu, faille bir arada yaşamak veya çalışmak zorunda olmak başvuru yapmayı zorlaştırır. Cinsel şiddetle ilgili başvuru merkezleri, sosyal ve hukuki destek mekanizmalarını güçlendirmek bu nedenle çok önemli.

Bianet, 26/01/ 2021  https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/238050-cinsel-siddete-iliskin-yanlis-inanclar

 • Arzu Erkan Yüce / CİNSEL ŞİDDET VE BEYANI-3 Cinsel şiddete dair suskunluğun sosyal, kültürel, psikolojik boyutları

Tüm bunlar temel insan haklarına; fırsat, kaynak ve hizmetlere erişimde bireyin cinsiyeti ile ilişkili özellikler nedeniyle ayrımcılığa/şiddete uğramasına neden olur. Bu ayrımcılıktan en fazla kadınlar ve LGBTİ+ bireyler olumsuz etkilenir.

Bianet, 27/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/238052-cinsel-siddete-dair-suskunlugun-sosyal-kulturel-psikolojik-boyutlari

 • CİNSEL ŞİDDET VE BEYANI-4 Cinsel şiddette adalet / adaletsizlik

2015'te yayımlanan “Kadın ve Kız Çocuklarına Karşı İşlenen Cinsel Şiddet Suçlarında Cezasızlık Raporu”na göre 2006-2013 arası gerçekleşen cinsel şiddet vakaları arasından Ankara ve İstanbul’da yerel mahkemeler tarafından karara bağlanmış 10 davanın sadece ikisinde faillere ceza verildi.

Burcu Rahşan Erdem- Çiğdem Çolakk Kalaycı, Bianet,28/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/238054-cinsel-siddette-adalet-adaletsizlik

 • Kadınların isyanı: Artık cinayet değil, "cinskırım"

Kadın cinayetlerine dikkat çekmek için "Bu artık cinskırım" sözleriyle yeni bir kampanya başlatan kadınlar, Meclis'i harekete geçmeye çağırıyor. Peki kadın hakları savunucuları "cinskırım"la ne demek istiyor?

Burcu Karakaş ,DW Türkçe,25/01/ 2021 https://www.dw.com/tr/kad%C4%B1nlar%C4%B1n-isyan%C4%B1-art%C4%B1k-cinayet-de%C4%9Fil-cinsk%C4%B1r%C4%B1m/a-56337668

 • Funda Cantek /  Adet kanına özgürlük!

Reglimi tıpkı kanlı bezlerim gibi hep saklamalı, özellikle erkeklerin yanında bunun lafını bile etmemeliydim. Tıpkı ben ve birçok kız arkadaşımın büyüyen memelerimizi saklamak için kambur durmak ve kalçalarımızı uzun tişörtler/kazaklarla örtmek; bacaklarımızı toplayarak oturmak; sokakta dondurma yalamamak; yüksek sesle konuşmamak ve kahkaha atmamak zorunda hissettirilmemiz gibi…

Gazete Duvar, 29/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/adet-kanina-ozgurluk-makale-1511636

 • KADINLARDAN SP GENEL BAŞKANI KARAMOLLAOĞLU'NA "Kadınların insan haklarını kabul edip etmediğini açıkla"

EŞİK, SP Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Oğuzhan Asiltürk'ün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılması yönünde görüş bildirdiğini belirtmesi üzerine SP Genel Başkanı'na seslenerek, "Kadınların insan haklarını kabul edip etmediğini açıklamaya davet ediyoruz" dedi.

Bianet, 29/01/ 2021  https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/238409-kadinlarin-insan-haklarini-kabul-edip-etmedigini-acikla

 • Selin Nakıpoğlu / ‘Cinskırım’a karşı kampanya ve 12 talep

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK); kadın cinayetlerini, kadına yönelik şiddeti önlemek için 22 Ocak 2021 tarihinden itibaren yeni bir kampanya başlattı. Benim de gönüllüsü olduğum platform, başlattığı kampanya ile kadınlara ve çocuklara yönelik şiddeti önlemek için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni özel oturumla toplanmaya çağırdı.

BirGün, 30/01/2021 https://www.birgun.net/haber/cinskirim-a-karsi-kampanya-ve-12-talep-332362

13-BİLİM /TEKNOLOJİ

Güneç Kıyak / Bir simülasyon hikâyesi

Bir sonraki toplantı 2020. Görkemli bir açılış yaparız, sallarız ortalığı

T24/Haftalık, 03/01/2021  https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/bir-simulasyon-hikayesi,29300

Prof. Dr. Özlem Kayım  Yıldız / 2020'yi ardımızda bırakırken: Covid-19 pandemisi ile politik ve kitlesel bilim inkârcılığı

COVID-19 pandemisinin açıkça gösterdiği üzere bilim inkârcılığı, hangi motivasyonla ortaya çıkarsa çıksın ve ne kadar akıl dışı olursa olsun görmezden gelinmemesi gereken bir halk sağlığı tehdididir.

BirGün, 03/01/ 2020  https://www.birgun.net/haber/2020-yi-ardimizda-birakirken-covid-19-pandemisi-ile-politik-ve-kitlesel-bilim-inkarciligi-328890

Doç.Dr. Murat Kartoğlu / Yeniden tarih yazmak ya da 2020’yi uğurlarken

Geçen yılbugün, evde sessiz sakin bir köşede yazmaya karar verdiğim yeni kitabın çatısıyla uğraşırken, 9000 km ötede Wuhan’da nedeni belirsiz zatürre vakaları Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Çin Ülke Ofisi’ne bildirilmişti bile. Kimse bu bildirimin ay sonuna doğru dünyayı değiştireceğinden haberdar değildi.

BirGün, 03/01/ 2020 https://www.birgun.net/haber/yeniden-tarih-yazmak-ya-da-2020-yi-ugurlarken-328898

 • Dr.U. Uzay Sezen / İngiltere'deki koronavirüs mutasyonunun öğrettikleri 

SARS-CoV-2 virüsü virüslüğünü yapıyor ve sürekli evrimleşiyor. Çin'den çıkış yaptığından bu yana ortalama ayda iki yeni değişinim (mutasyon) gözlemlenmekteydi...

soLGazete, 08/01/ 2020  https://sol.org.tr/haber/ingilteredeki-koronavirus-mutasyonunun-ogrettikleri-23374

 • Maddenin yeni bir hali keşfedildi: Sıvı cam

Bilim insanları, camın sıvı ve katı halleri arasında yer alan ve gizemli dönüşümler içinde saklanan yeni bir madde hali keşfetti. Bu yeni madde hali 'sıvı cam' olarak tanımlandı.

Gazete Duvar, 09/01/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/maddenin-yeni-bir-hali-kesfedildi-sivi-cam-haber-1509708

 • Güneç Kıyak / Venüs'ün ölümü

Venüs deneyimi biz Dünyalılara bir şeyler hatırlatıyor. Eğer bir zamanlar Venüs, Dünya koşullarına sahip idiyse ve bugün bir fırına dönüşmüşse ondan alacağımız çok ciddi dersler olmalı

T24 Haftalık, 10/01/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/venus-un-olumu,29388

 • Çağrı Mert Bakırcı / Dünya’nın dönüş hızı artıyor!

Atom saatleri kullanılarak yapılan son ölçümler, özellikle de son yıl içerisinde Dünya’nın dönüş hızının arttığını gösteriyor.

BirGün, 10/01/2021 https://www.birgun.net/haber/dunya-nin-donus-hizi-artiyor-329823

 • Hayatı boyunca ülkeyi aydınlatan bir kadın: Halet Çambel

Türkiye’nin arkeoloji alanında yetiştirdiği en önemli isimlerden Prof. Dr. Halet Çambel'in aramızdan ayrılışının üzerinden 7 yıl geçti.

soLGazete, 12/01/2021 https://sol.org.tr/haber/hayati-boyunca-ulkeyi-aydinlatan-bir-kadin-halet-cambel-23683

 • Güneç Kıyak  / Küresel bilinç

Dünya üzerinde yedi milyarın üzerinde insan yaşıyor ve her birimiz yerkürenin manyetik alanı içinde hem onun manyetik alanı ile hem de birbirimiz ile etkileşim içinde bulunuyoruz. Diğer canlı varlıklar da bunun bir parçası

T24 Haftalık, 17/01/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/kuresel-bilinc,29469

 • Güneç Kıyak / Kozmik doğal seçilim

John Wheeler, Einstein için diyor ki: Bir insan nasıl olur da öngörülemeyecek bir şeyi öngörür? Ancak Einstein'ın bu hayal bile edilemeyecek öngörüleri, bizi evrenin başlangıcına götürdü

T24 Haftalık,24/ 01/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/kozmik-dogal-secilim,29571

 • Çağrı Mert Bakırcı / NASA, Mars’ta helikopter uçuracak!

Dünya dışı gezegenlere iniş yapan araçlar, genellikle 2 boyutlu bir incelemeyle yetinmek zorundadır: Sadece yüzeyde sağa sola ve ileri geri hareket edebilirler; yerden yükselip alçalamazlar. Ingenuity gibi ilk adımlar, bu araştırmalara 3. boyutu kazandırmak açısından çok önemli.

BirGün, 24/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/nasa-mars-ta-helikopter-ucuracak-331595

 • Gürkan Akçay / Erkeğe ihtiyaç duymadan nasıl ürüyorlar?

Hayvan türlerinin büyük bir çoğunluğu eşeyli üreme aracılığıyla çoğalır ancak bazı türlerin dişileri, üreme için gerekli olan tüm genetik materyali içeren yumurtalar üretebilir.

Bianet, 30/01/ 2021  https://bianet.org/biamag/bilim/238416-erkege-ihtiyac-duymadan-nasil-uruyorlar

14-BOĞAZİÇİ’NDE ÖZERKLİK MÜCADELESİ

 • Boğaziçi’ne AKP’li kayyum

Erdoğan, AKP milletvekili aday adayı Melih Bulu’yu Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atadı. Boğaziçililer “Kayyum rektör istemiyoruz” derken bu atamayla üçüncü kez farklı üniversiteye rektör atanmış oldu.

Mustafa Kömüş, BirGün, 03/01/2021 https://www.birgun.net/haber/bogazici-ne-akp-li-kayyum-328904

 • Melih Bulu’nun Atanmasına Tepkiler Sürüyor - "Yöneticiler atamayla değil seçimle belirlenmeli"

Boğaziçili akademisyenler yaptıkları açıklamada, " Üniversitemizin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden bu uygulamayı kabul etmiyoruz" dediler.

Bianet, 03/01/ 2021  https://bianet.org/bianet/egitim/236971-yoneticiler-atamayla-degil-secimle-belirlenmeli

 • Bogaziçi'nde öğrencilere polis saldırdı

Boğaziçi Üniversitesi'ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından AK Partili Melih Bulu'nun rektör olarak atanması öğrenciler tarafından tepkiyle karşılandı. Üniversitenin önünde eylem yapan öğrenciler, "Kayyım rektör istemiyoruz" dedi.

Hacı Bişkin, Gazete Duvar, 04/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bogazici-ayakta-kayyim-rektor-istemiyoruz-haber-1509204

 • Murat Sevinç / Anam babam okul yüzü görmemişti, Boğaziçi’nde hocalık yaptım…

Okul yüzü görmemiş bir ana babanın oğlu, Mülkiye ve Boğaziçi’nde hocalık yaptı. Sayısız akademisyen gibi.Elitistmiş şuymuş buymuş, hadi oradan, geçin bu zırvaları. Emek, emek, emek. Alın teri. Çaba. Hak etmek. Hak etmek. Emek harcayıp hak eden onca insan gibi.

Diken, 04/01/2021 http://www.diken.com.tr/anam-babam-okul-yuzu-gormemisti-bogazicinde-hocalik-yaptim/

 • Prof. Dr. Yüksel Taşkın, Dr. Taylan Yıldız, Meltem Gürler ve Dr. Selim Temurci ile söyleşi: “YÖK kaldırılmalı, üniversiteler rektörlerini seçebilmeli”

Boğaziçi Üniversitesi mezunu dört siyasetçinin gözünden rektör ataması ve tepkiler ne anlama geliyor? Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Taşkın, İYİ Parti İstanbul Belediye Meclis Üyesi Dr. Taylan Yıldız, DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Meltem Gürler ve Gelecek Partisi Teşkilat Başkanı Dr. Selim TemurciMedyascope özel yayınında Burak Tatari‘ye değerlendirdi. 

Medyascope, 05/01/ 2021 https://medyascope.tv/2021/01/05/bogazici-universitesi-mezunu-dort-siyasetcinin-gozunden-rektor-atamasi-prof-dr-yuksel-taskin-dr-taylan-yildiz-meltem-gurler-ve-dr-selim-temurci-ile-soylesi-yok-kaldirilmali-universiteler-r/

 • M.Alpay Şahiner / Bir Boğaziçiliden Boğaziçi Üniversitesi Rektörü'ne mektup: Züccaciye dükkanı, filler ve plastik mermiler

Boğaziçi Üniversitem gerçekten züccaciye dükkanı ise ve ülkemin nadir ama kırılgan pırıl pırıl kristallerini barındırıyorsa gerçekte “fil” neredeydi, neydi? Fil protesto eden genç Boğaziçililer değil, onlara en ufak bir söz hakkı bile tanımadan tepelerine inmiş “biz öyle karar verdik böyle olacak” emriydi.

Gazete Duvar, 06/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bir-bogaziciliden-bogazici-universitesi-rektorune-mektup-zuccaciye-dukkani-filler-ve-plastik-mermiler-haber-1509395

 • Ruşen Çakır / Aranan rektör bulunmuştur! (Video)

İktidar yanlıları tarafından “elitist” Boğaziçi Üniversitesi’ne “yerli ve milli” rektör olarak alkışlanan Prof. Melih Bulu, atanır atanmaz aslında ne kadar “elit” olduğunu kanıtlamak için güvendiği yayın kuruluşları ve medya çalışanlarına söyleşiler veriyor. Bütün bunlar da Prof. Bulu’nun siyasi iktidar tarafından neden tercih edildiğinin ipuçlarını veriyor.

Medyascope, 06/01/ 2020  https://medyascope.tv/2021/01/06/aranan-rektor-bulunmustur/

 • Üniversitelilere müdahale ve operasyonlar hukuka uygun mu?

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Bulu’nun atanmasının ardından başlayan protestolara polisin sert müdahalesi ve protestocu öğrencilerin şafak operasyonlarıyla gözaltına alınması eleştirilere neden oldu.

Pelin Ünker,Tunca Öğreten,Felat Bozarslan,DW Türkçe,06/01/2021  https://www.dw.com/tr/%C3%BCniversitelilere-m%C3%BCdahale-ve-operasyonlar-hukuka-uygun-mu/a-56149085

 • Dinçer Demirkent /  Kelepçenin gözleri

Melih Bulu, kendisinin hiçbir önemi olmadığını, tırnak içine almadığı cümleleriyle kanıtladı. Sadece kelepçedir, körleştirmeye yönelmiş iki açıklık, iki metal göz. Erdoğan’a sabitlenmiş, onun görüşünün dışına çıkmayacak bir ülke özlemi. İtaat etmeyene bir, itaat edene iki kelepçe

Gazete Duvar, 07/01/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/kelepcenin-gozleri-makale-1509434

 • Kayyumsun and nothing else matters

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atadığı kayyum rektöre karşı tepkiler büyüyerek devam ediyor. Üniversite öğrencilerinin evleri basılıp gözaltına alınırken akademisyenler, öğrenciler ve çalışanlar ‘üniversitemize sahip çıkalım’ çağrıları yapıyor.

Oğuzcan Ünlü, BirGün,07/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/kayyumsun-and-nothing-else-matters-329444

 • DİSK-KESK-TMMOB-TTB  "Dün cübbe çiğneyenler bu kez kapılara kelepçe vurdu"

Ortak açıklamada, "Demokrasi talebini üniversiteden yükselten öğrencilere yönelik toplumsal desteği kırabilmek için kapıları-duvarları kırarak ev baskınlarına girişenler, bilmelidirler ki, demokrasi mücadelesi bu tür hukuksuz güç gösterileriyle engellenemez" denildi.

Bianet, 07/01/ 2021  https://bianet.org/bianet/egitim/237223-dun-cubbe-cigneyenler-bu-kez-kapilara-kelepce-vurdu

 • Boğaziçi Üniversitesi, 'Melih Bulu' protestosuna devam etti; istifa çağrısı yapıldı, sandık kuruldu

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, protestolara süresiz olarak nöbetleşe devam edeceklerini duyurmuştu

T24, 08/01/ 2021 https://t24.com.tr/haber/bogazici-universitesi-ogretim-uyelerinin-rektorluk-onunde-melih-bulu-protestosu-suruyor,925371

 • Ayşe Gül Yılgör / Melih Bulu Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olamaz

Böyle bir atama yasal olabilir ama ya meşruiyet? Meşruiyet kazanabilir mi? Hiç zannetmiyorum. Bugün hepimiz Boğaziçi Üniversiteliyiz. Hepimiz direnişin bir parçasıyız, Melih Bulu’yu kabul etmeyeceğiz.

Bianet, 09/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/237294-melih-bulu-bogazici-universitesi-ne-rektor-olamaz

 • BOĞAZİÇİLİLER ANLATIYOR(1) - SEDA ALTUĞ - "Demokratik olmayan bir ortamda bilgi üretilemez"

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri, okullarına rektör atanan Melih Bulu'yu protesto ediyor ve rektörlük seçimi istiyor. Akademisyenlerden Dr. Seda Altuğ, bianet'e bu atamaya niçin itiraz ettiklerini anlattı.

Dilek Şen, Bianet, 09/01/2021 https://bianet.org/bianet/egitim/237298-demokratik-olmayan-bir-ortamda-bilgi-uretilemez

 • BOĞAZİÇİLİLER ANLATIYOR(2) – KAMPÜSTEKİLER- Tüm bileşenlerimizle karşısındayız Melih Bulu'nun"

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, okullarına rektör atanan Melih Bulu'yu istifaya çağırıyor ve demokratik bir rektörlük seçimi istiyor. Mezunlardan Berna Mert ve öğrencilerden Ebru Batur, bianet'e Boğaziçi'nde yaşananları anlattı.

Dilek Şen, Bianet, 10/01/2021  https://bianet.org/bianet/egitim/237319-tum-bilesenlerimizle-karsisindayiz-melih-bulu-nun

 • Boğaziçililer cevap verdi: Terörist ilan edildim çünkü...

Öğrenciler yayınladıkları videoda, "Terörist ilan edildim, çünkü siyasi iktidardan farklı düşünüyorum. Terörist ilan edildim, çünkü atanmış değil seçilmiş rektör istiyorum" dediler.

Bianet, 09/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/237305-bogazicililer-cevap-verdi-terorist-ilan-edildim-cunku

 • Prof.Dr. Ali Çarkoğlu  / Boğaziçi, üniversite ve hatadan dönmenin erdemi

 “Üniversite paydaşlarının direnişine ısrarla cevap vermemek sadece Boğaziçi’ni yıpratmayacaktır. Bu ısrardan dönüş bir erdem olarak görülecektir. Siyaseten erdemli seçeneği tercih etmemenin sonuçları olacaktır.” 

Yetkin Report, 09/01/ 2021 https://yetkinreport.com/2021/01/09/bogazici-universite-ve-hatadan-donmenin-erdemi/

 • Adnan Gümüş / Boğaziçi: Bilim muhafazakâr olamaz, doğası gereği özgürdür

Üniversiteler doğası gereği otokrat veya muhafazakâr olamaz, dünyaları her tür realiteye ve yeniliğe açıktır, eleştireldir, yaratıcıdır. Bilim, felsefe ve sanat tümden kaldırılamaz, tümden kontrol edilemez, bu insanı yok etmek olur, ancak baskılanabilir. O halde kritik soru şudur: Baskılanırsa ne olur?

BirGün Pazar, 10/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/bogazici-bilim-muhafazakar-olamaz-dogasi-geregi-ozgurdur-329803

 • BOĞAZİÇİLİLER ANLATIYOR(3) - CAN CANDAN - “Boğaziçi Üniversitesi rektörünü seçer, nokta!”

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri, okullarına rektör atanan Melih Bulu'yu reddediyor. Okulun öğretim üyelerinden Can Candan, akademinin belirlediği etik ilkelere dikkat çekiyor ve "Boğaziçi kendi rektörünü seçer" diyor.

Bianet, 12/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/237387-bogazici-universitesi-rektorunu-secer-nokta

 • Prof. Dr. Evren Balta: Elitizmi arayacağımız yer ODTÜ, Boğaziçi değil; “elit karşıtıyım” diyen iktidar nedeniyle üniversitelerin sınıf atlama özelliği bozuldu

Kısa Dalga Podcast’ten Kemal Göktaş, Özyeğin Üniversitesi’nden Prof. Dr. Evren Balta ile Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne atanmasından sonra başlayan ‘elitizm’ tartışmalarını, ABD’deki kongre saldırısını, sol politikaları konuştu. Balta, "Elitizmi arayacağımız yer ODTÜ, Boğaziçi değil" dedi. 

T24, 12/01/ 2021   https://t24.com.tr/haber/prof-dr-evren-balta-elitizmi-arayacagimiz-yer-odtu-bogazici-degil-elit-karsitiyim-diyen-iktidar-nedeniyle-universitelerin-sinif-atlama-ozelligi-bozuldu,926043

 • Prof. Dr. Zafer Toprak ile Boğaziçi Üniversitesi’ne yeni rektör ataması: “Üniversiteler emir komuta zincirinin yürüyeceği 

kurumlar değildir”

Boğaziçi Üniversitesi’ne Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına öğrenci ve öğretim üyelerinin tepkileri sürüyor. Bu atamanın anlamını, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki demokrasi kültürünü, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi, Bilim Akademisi Asli Üyesi Emeritüs Prof. Dr. Zafer Toprak ile konuştuk

Şükran Şençekiçer, Medyascope, 13/01/2021  https://medyascope.tv/2021/01/13/prof-dr-zafer-toprak-ile-bogazici-universitesine-yeni-rektor-atamasi-universiteler-emir-komuta-zincirinin-yuruyecegi-kurumlar-degildir/

 • Ragıp Duran / Boğaziçi Üniversitesi nasıl da rahatsız etti iktidarı

Şahsım, küçük muavini, partisi ve sözcüsü… iktidarın bütün elemanları öğrenci ve hocaların kayyım protestolarından fevkalade rahatsız. Sağlıklarına bile dokunmuş!

Artı Gerçek, 14/01/ 2021 https://artigercek.com/yazarlar/ragipduran/bogazici-universitesi-nasil-da-rahatsiz-etti-iktidari

 • Oğuzcan Ünlü - (Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi) / Hafıza ve direniş: Boğaziçi

Boğaziçi’nin bugün Melih Bulu’nun atanmasına gösterdiği yaygın tepki okulun onlarca yıllık mücadele geçmişiyle ve liyakate verdiği önemle birlikte okunmalı. Bu geçmiş okulun tüm bileşenlerinin demokratik biçimde yan yana gelerek anti-demokratik uygulamalara karşı direnmesinin sürekliliğini oluşturmakta. Boğaziçi aslında hiç bilinmeyen bir şeyi yapmaya çalışmıyor. Türkiye’de çoktandır unutulmuş ancak her kurumun savunması gereken değerlere sahip çıkıyor.

BirGün, 15/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/hafiza-ve-direnis-bogazici-330489

 • Funda Cantek / Boğaziçi husumeti tarihinden bir yaprak: Müslüman mahallesindeki salyangoz

Kolej'den mezun genç kadınların tek amaçları, reformist ve aydın genç erkeklerin eşlikçiliğini yapmakla sınırlı kalmayacaktır. Kolej mezunu kızlar vatanın namusunu temsil eden ve ulusun erkekleri tarafından kollanmaları gereken gelinler olmanın ötesinde bir gelecek tasavvuruyla yetişirler. İşte huzursuzluğun ve kolejin temsil ettiği ekole yönelik husumetin temel kaynaklarından biri de budur.

Gazete Duvar, 15/01/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/bogazici-husumeti-tarihinden-bir-yaprak-musluman-mahallesindeki-salyangoz-makale-1510234

 • Boğaziçili öğrenciler rektörü Metallica ile istifaya çağırdı, mezunlar dışarıdan destek verdi

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Melih Bulu’nun atanmasına karşı üniversite öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin eylemleri devam ediyor. Öğrenciler, Metallica grubunun “For Whom The Bell Tolls” şarkısının sözlerini protestolarına uyarladı. Kampüse alınmayan mezunlar, üniversitenin dışında toplanarak eylemlere destek verdi.

Şükran Şençekiçer, Medyascope, 15/01/2021 https://medyascope.tv/2021/01/15/bogazicili-ogrenciler-rektoru-metallica-ile-istifaya-cagirdi-mezunlar-disaridan-destek-verdi/

 • Boğaziçili akademisyenler anlatıyor: Mücadelemiz sadece kendimiz için değil, tüm üniversiteler için

Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasının üzerinden iki hafta geçti. İki haftadır çeşitli protestolar düzenleyen öğrenciler ve akademisyenler eylemlerini sürdürmekte kararlı. Boğaziçili akademisyenlerin vurguladığı nokta ise aynı: Mücadelemiz yalnızca Boğaziçi Üniversitesi için değil, tüm üniversiteler için...

Neşe İdil, Gazete Duvar,16/01/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bogazicili-akademisyenler-anlatiyor-mucadelemiz-sadece-kendimiz-icin-degil-tum-universiteler-icin-haber-1510402

 • 52 ülke, 2264 akademisyenden Boğaziçi'ne destek

Akademisyenler yaptıkları açıklamada, "Profesör Bulu'ya pozisyonunu bırakma çağırısı yapıyoruz. Türk hükümetini akademik özgürlüğe ve üniversite özerkliğine saygı göstermeye çağırıyoruz" dediler.

Bianet,16/01/2021 https://bianet.org/bianet/egitim/237680-52-ulke-2264-akademisyenden-bogazici-ne-destek

 • Boğaziçi'nden yeni şarkı: İki gözüm kadar eminim, kayyumsun

Boğaziçi Üniversiteli öğrenciler 40 kişilik koro ile Rektör Melih Bulu için söyledi. Mor ve Ötesi'nin 'Cambaz' şarkısının sözlerini değiştiren öğrenciler "Gitti seçim, geldi yasa. Gelsin artık bu istifa. İki gözüm kadar eminim, kayyumsun" dedi.

Gazete Duvar, 16/01/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bogazicinden-yeni-sarki-iki-gozum-kadar-eminim-kayyumsun-haber-1510471

 • Akademi eylemde: "Direnişimiz bütün üniversiteleri sarıyor"

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Prof. Dr. Melih Bulu'yu Boğaziçi Üniversitesi'nin rektörlüğüne atamasına karşı protestolar karlı ve soğuk havaya karşın bugün de devam etti. Akademisyenler Güney Kampüs'te, öğrenciler de Çağlayan Adliyesi'nde Bulu'yu bir kez daha istifaya çağırdı.

Bianet, 18/01/ 2020  https://bianet.org/bianet/egitim/237749-akademi-eylemde-direnisimiz-butun-universiteleri-sariyor

 • Boğaziçililer Dink'i andı: "Hrant için, adalet için"

Okullarına rektör olarak atanan Melih Bulu'yu 4 Ocak'tan bu yana protesto eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, 14 yıl önce katledilen Agos Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in salgın nedeniyle çevrimiçi düzenlenen anmasına kampüsten katıldı.

Bianet,19/01/2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/237826-bogazicililer-dink-i-andi-hrant-icin-adalet-icin

 • Erinç Yeldan / Üniversite nedir, ne değildir?

  Bilimin yönlendirilmesi veya daha geniş ifadeyle bilimsel çabaya müdahale, ister kâr amacıyla isterse siyasi çıkarlar ya da inançlar biçiminde olsun, üniversitenin özüne aykırıdır. 

Cumhuriyet, 20/01/ 2021  http://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erinc-yeldan/universite-nedir-ne-degildir-1807337

 • Prof.Hülya Kirmanoğlu / Türkiye'de üniversite sorunu: Üniversiteleri kim yönetecek?

Kendi karar organlarını, kurullarını seçen ve kendi kendisini yönetebilen bir üniversite gerçek amacına ulaşabilir. Yoksa merkezi iktidar tarafından bunu başaramayacağı kabul edilen bir üniversite zaten ancak merkezi iktidarın bir ajanı olmayı başarabilir ki bu da zaten üniversite demek değildir.

Bianet, 21/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/237879-turkiye-de-universite-sorunu-universiteleri-kim-yonetecek

 • Besim F. Dellaloğlu / Nizamiye üniversitesi

Türkiye’deki üniversitelerin pek çoğunun kampüs şeklinde bir mimarileri vardır. Yani genellikle içinde bulundukları illerin kent merkezlerinin biraz dışında, neredeyse bir feodal kale gibi inşa edilmişlerdir. Dışarıdan bakıldığında bir fabrika, bir askeri kışla, bir hapishane, bir tımarhane gibidirler. Bu benzetmenin nedeni dışarıdan istediğiniz gibi içeri giremiyor oluşunuzdan kaynaklanır.

Gazete Duvar,21/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/nizamiye-universitesi-makale-1510845

 • "Vatandaşların, zorba yönetime direnme hakkı var"

Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Master Öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi'ne Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasına karşı çıkıp "Boğaziçi'ndeki uygulama ilk değildir. Fakat öğrencilerin ve akademisyenlerin haklı tepkisi, bu konuyu nihayet gündeme taşıyabilmiştir" dedi.

Bianet, 21/01/2021 https://bianet.org/bianet/egitim/237929-vatandaslarin-zorba-yonetime-direnme-hakki-var

 • Boğaziçi akademisyenleri: Mücadelemize devam ediyoruz

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, bugünkü sırt dönme eylemlerinde "Hocaları, öğrencileri, mezunları ve emekçileriyle birlikte tüm Boğaziçi bileşenleri bu atamayı kabul etmemektedir. Bugüne kadar üniversitemizde rektör yardımcılığı görevini kimsenin kabul etmemiş olması bu kolektif iradenin başarısıdır" dedi.

Bianet, 22/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/237988-bogazici-akademisyenleri-mucadelemize-devam-ediyoruz

 • BOĞAZİÇİLİLER ANLATIYOR(4) "Liyakatin olmadığı yerde eğitim kalitesi düşüyor"

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri, okullarına rektör atanan Melih Bulu'yu reddediyor. 4 Ocak'tan bu yana çeşitli biçimlerde süren protestolara karşın Bulu'dan henüz bir istifa gelmedi. Okulun öğretim üyelerinden Prof. Dr. Tınaz Ekim, süreci bianet'e anlattı.

Bianet, 25/01/2021 https://bianet.org/bianet/egitim/238116-liyakatin-olmadigi-yerde-egitim-kalitesi-dusuyor

 • BOĞAZİÇİLİLER ANLATIYOR(5) - LGBTİ+'LAR  Kampüs "garnizon komutanlığı gibi"

Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri, okullarına rektör atanan Melih Bulu'yu günlerdir protesto ediyor. Talepleri ise, Bulu'nun istifası ve hemen ardından yapılacak demokratik bir rektörlük seçimi. Öğrenciler, mezunlar ve akademisyenler atamaya direnmede kararlı.

Bianet,27/01/2021 https://bianet.org/bianet/egitim/238188-kampus-garnizon-komutanligi-gibi

 • BOĞAZİÇİLİLER ANLATIYOR(6) – MEZUNLAR  "Talebimiz iktidarın üniversitelerden elini çekmesi"

Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri, okullarına rektör atanan Melih Bulu'ya yönelik protestolarını sürdürüyor ve demokratik bir rektörlük seçimi istiyor. Okulun mezunlarından Zeynep Akçakaya "Talebimiz, bu antidemokratik uygulamanın Boğaziçi'nden ve tüm üniversitelerden kaldırılması" diyor.

Dilek Şen ,Bianet, 30/01/ 2021  https://bianet.org/bianet/egitim/238357-talebimiz-iktidarin-universitelerden-elini-cekmesi

15-GAZETECİLİK/ GAZETECİLER

 • Medya Ombudsmanı Bildirici’den Sözcü ve Cumhuriyet gazetesine:  Barış Akademisyenleri de mi FETÖ’cü?

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Sözcü ve Cumhuriyet gazetelerinde yayımlanan, “13 bin KHK’lıya devlete dönüş yolu açıldı” haberinin yanlışlarını yazdı. Bildirici, haberdeki sayısal hataların yanında Kanun Hükmünde Kararname ile atılanların hepsinin FETÖ'cü olarak damgalandığını belirterek, "Barış Akademisyenleri de mi FETÖ’cü?" diye sordu. 

T24, 05/01/ 2021 https://t24.com.tr/haber/medya-ombudsmani-bildirici-den-sozcu-ve-cumhuriyet-gazetesine-baris-akademisyenleri-de-mi-feto-cu,924660

 • Fatih Polat: Metin Göktepe basın özgürlüğü mücadelesinin simgesidir

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, gazetenin polisler tarafından dövülerek öldürülen muhabiri Metin Göktepe'yi anlattı. Polat, Göktepe'nin öldürülmesinin üzerinden geçen 25 yıla dair, "Biz Metin’i yine anacağız. Çünkü o basın özgürlüğü mücadelesinin bir simgesidir. Metin için bir değer güzergahı diyebiliriz" diye belirtti.

Gazete Duvar, 07/01/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/fatih-polat-metin-goktepe-basin-ozgurlugu-mucadelesinin-simgesidir-haber-1509560

 • Ragıp Duran / Corç abi mahallemizin sevip saydığı bir şahsiyettir

Ölümünden 70 yıl sonra İngiliz gazeteci-yazar, bugün hala revaçta. Çünkü hayatını kalemiyle kazanmış bu mümtaz arkadaş hep yoksulların yanındaydı ve öngörülerinin çoğu doğru çıktı.

Artı Gerçek, 07/01/ 2021 https://artigercek.com/yazarlar/ragipduran/corc-abi-mahallemizin-sevip-saydigi-bir-sahsiyettir

 • BİA Medya Gözlem / Gün gün üç aylık medya/ifade özgürlüğü ihlalleri-Tam metin

179 gazetecinin 9 müebbet ve 1756 yıl 2 ay 34 gün hapis cezası, sekiz gazetecinin toplam 1 milyon 310 bin TL tazminat istemiyle karşı karşıya kaldığı üç aylık raporun gün gün dökümü: Yargılamalar, gözaltılar, saldırılar, tehditler, soruşturmalar...

Sinem Aydınlı-Erol Önderoğlu, Bianet,10/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/medya/237313-gun-gun-uc-aylik-medya-ifade-ozgurlugu-ihlalleri-tam-metin

 • Fikret İlkiz / Gazeteciler hakikatin temsilcisiymiş!

Siyasal iktidarlar özgür haber dolaşımının önündeki engelleri sürekli çoğalttılar. Bu engeller arasına "hakikatin temsilcileri" adını taktıkları gazetecileri koymak ayrımcılıktır. Hakikatin temsilcisi olmaz; gerçek gerçektir. Haber, haberdir

T24,11/01/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/fikret-ilkiz/gazeteciler-hakikatin-temsilcisiymis,29404

 • Bildirici paylaştı: TV programlarında doktorlara uygulanan ücret tarifesi ne?

Faruk Bildirici, televizyon programlarının doktorlara uyguladıkları ücret tarifesinin listesini paylaştı.

BirGün, 16/01/2021 https://www.birgun.net/haber/bildirici-paylasti-tv-programlarinda-doktorlara-uygulanan-ucret-tarifesi-ne-330627

 • Mehveş Evin / Gazetecilere yapılan son saldırılar neyi gösteriyor?

Suya sabuna dokunmayan bir yayın yaparsanız sıkıntı yok. Herhangi bir şekilde siyasete, hak ihlallerine, doğa, emek ve kadın sömürüsüne dokunmayanlar bin yaşasın!

Artı Gerçek,19/01/ 2021 https://artigercek.com/yazarlar/mehves-evin/gazetecilere-yapilan-son-saldirilar-neyi-gosteriyor

 • Yasemen Giritli İnceoğlu / Kadınlarda obezite damgalaması ve medya

Medya aşırı kilo veya obeziteden etkilenen bireyleri damgalayıcı ve aşağılayıcı tanımlamalardan, mizah veya alay amacıyla tasvir etmekten kaçınmalı. Bunun için de çeşitliliğe saygı göstermeli ve kalıp yargılara başvurmamalı.

Bianet, 20/01/ 2021  https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/237830-kadinlarda-obezite-damgalamasi-ve-medya

 • Cezasızlığın sembolü: Gazetecilere saldırılar

Gazetecileri Koruma Komitesi Türkiye Temsilcisi Özgür Öğret "Türkiye'de gazetecileri hedef alan fiziksel saldırılarla sıklıkla karşılaşılmasının nedenleri arasında cezasızlık ve siyasi figürlerin basın karşıtı, talep edilen çizginin dışında gazetecilik yapan medyayı kriminalize eden ifadeleri önemli yer tutuyor"

Hikmet Adal, Bianet, 21/01/2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/237897-cezasizligin-sembolu-gazetecilere-saldirilar

 • BİA MEDYA GÖZLEM 2020 Bu medya özgürlüğüne ağzımız açık kaldı! 

2020 yılı Türkiye’nin stratejik ilişkilerde ciddi sorunlar yaşadığı Avrupa Birliği’ni, hukuk devleti, basın ve ifade özgürlüğü gibi dilinden düşürmediği temel insan haklarına yönelik reformlarda ikna edemediği bir yıl oldu. 

Erol Önderoğlu-Sinem Aydınlı, Bianet, 22/01/2021  https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/237957-bu-medya-ozgurlugune-agzimiz-acik-kaldi

 • Medya Ombudsmanı Bildirici: RTGD yönetimi, iş insanlarından sponsorluk adı altında para alarak, Erdoğan ile fotoğraf çektirmeyi pazarlamış oluyor

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici,  Advertcity Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kapki'nin Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği’nin “2019 Medya Oscarları Ödül Töreni”nde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la fotoğraf çektirmek için sponsorlar listesine girdiği iddiaları ardından başlayan tartışmaları yorumladı. Bildirici, "RTGD yönetimi, iş insanlarından sponsorluk adı altında para alarak, Erdoğan ile fotoğraf çektirmeyi pazarlamış oluyor" görüşünü savundu.

T24, 26/01/ 2021  https://t24.com.tr/haber/medya-ombudsmani-bildirici-rtgd-yonetimi-is-insanlarindan-sponsorluk-adi-altinda-para-alarak-erdogan-ile-fotograf-cektirmeyi-pazarlamis-oluyor,928962

 • L.Doğan Tılıç / Utanç

Ocak meşum bir ay Türkiye için. Hiçbiri aydınlatılmamış şu üç cinayet bile yeter meşum tanımlaması için: Uğur Mumcu (24 Ocak 1993), Gaffar Okkan (24 0cak 2001), Hrant Dink (19 Ocak 2007).

Mumcu ve Dink iki gazeteci. Birisi, bu mesleğe özenmemi sağlayan kişi; diğeri, aynı gazetede çalışma onurunu paylaştığım meslektaşım. G. Okkan devletin vatandaşa yaklaşımının neleri değiştirdiğini kanıtlamış ve ölümünden kısa süre önce Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nin verdiği “yılın bürokratı” ödülünü kendisine takdim ettiğim polis.

BirGün, 26/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/utanc-331782

 • EĞİTİM VE SAĞLIK MUHABİRLERİ DERNEĞİ (ESAM)  "Aşıyla ilgili yanlış bilgi, halk sağlığını tehdit eder"

Eğitim ve sağlık habercilerinin üye olduğu ESAM, aşı haberleriyle ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada, tüm dünyada milyonlarca ölüme neden olan salgınla mücadelede herkese sorumluluk düştüğü hatırlatıldı.

Bianet, 27/01/ 2021  https://bianet.org/bianet/saglik/238251-asiyla-ilgili-yanlis-bilgi-halk-sagligini-tehdit-eder

 • Freelance: Tek başına gazetecilik nasıl mümkün?

Volkan Nakiboğlu ve Anıl Ergin, Freelance isimli belgesellerinde vizörü herhangi bir medya kuruluşuna bağlı olmadan çalışan gazetecilere, foto muhabirlerine ve kameramanlara çeviriyor. Deneyimli gazeteciler Ünsal Ünlü, Zafer Arapkirli, Pelin Ünker, foto muhabirleri Abdurrahman Antakyalı, Tolga Adanalı, serbest gazeteci ve kameramanlar Özgür Arslan ile Christian Feiland tek başına gazeteciliği anlatıyor.

Gazete Duvar, 28/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/freelance-tek-basina-gazetecilik-nasil-mumkun-video-1511626

16-KENTSEL YAŞAM

Özge Güneş / Yatay örgütlenme süreçlerine dair bir yorum

Geçtiğimiz hafta NotaBene Yayınları’ndan çıkan Yeniden İnşa Et: Caferağa ve Yeldeğirmeni Dayanışmaları Yatay Örgütlenme Deneyimi başlıklı kitap, işgal evi kuran iki mahalle dayanışması üzerinden, yatay örgütlenmeyi çeşitli hedef ve ilkeler temelinde sorunsallaştırarak değerlendiren bir yorum sunuyor

BirGün, 04/01/ 2021  https://www.birgun.net/haber/yatay-orgutlenme-sureclerine-dair-bir-yorum-328977

 • Şükrü Aslan / Yorgun şehirler

Dolayısıyla bugünün şehirlerinin yorgunluğu hem taşıdıkları fiziksel yükleri hem de içindeki nüfusun nefes alanlarının daralmasını anlatıyor. İlave olarak bu fiziksel yük şehirlerde hayatını kaybedenlerin mekânlarını da tüketiyor. Bir bütün olarak bakarsak aslında şehirlerin bir bölümü giderek tükeniyor. Türkiye’de yeni bir toplumsal eğilim olarak şehirleri terk etme çabaları ve araçlarının çoğalması da büyük ölçüde bu durum nedeniyledir.

BirGün, 06/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/yorgun-sehirler-329276

 • Koza Han’daki düzenlemeye mimarların eli değecek

Tepkiler üzerine Koza Han’ın avlu düzenlemesinde geri adım atan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mimarlar Odası Bursa Şubesi’nin önerisini dikkate alacak. Avlu, tarihi dokuya uyumsuz görüntü oluşturan bazalt taş yerine mevcut küp granit kaplamanın devamı olacak şekilde düzenlenecek.

Gazete Duvar, 10/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/koza-handaki-duzenlemeye-mimarlarin-eli-degecek-haber-1509754

 • Roman mahallesinde yoksulluk dibe vurdu

Edirne’nin Roman mahallelerinde yaşam koronavirüs salgınıyla birlikte daha da zorlaştı. Mahalleliler açlığa terk edilmiş durumda. Yiyecek ekmekleri, yakacak kömürü olmayan yurttaşlar soruyor: “Bu devlet aç yatmak nedir biliyor mu?”

Yaren Çolak, BirGün,11/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/roman-mahallesinde-yoksulluk-dibe-vurdu-329897

 • İSTANBUL'DA 65+ VE 20 YAŞ ALTINA ULAŞIM YASAĞI- "Bir alternatif sunmadan ulaşımı yasaklamak hak ihlalidir"

İstanbul'da, İl Hıfzısıhha Kurulu kararıyla, 15 Ocak'tan itibaren 65 yaş üstü ve 20 yaş altındakilerin toplu ulaşım kullanması yasaklandı. "Çocuk dostu şehirler" için çalışan Şehir Dedektifi oluşumu yasakla ilgili olarak "Bu kentte yaşayan büyük bir nüfusun hareketliliğini engelleyen bir karar" dedi.

Bianet,12/01/ 2021  https://bianet.org/bianet/toplum/237423-bir-alternatif-sunmadan-ulasimi-yasaklamak-hak-ihlalidir

 • Şükrü Aslan / ‘Dersim Kışlası'ndan 'Tunceli Müzesi'ne: Bir mekânın toplumsal öyküsü

Dersim’in formel şehirleşmesinin bir tür kışlalaşma biçiminde tezahür ettiğini görüyoruz. Dolayısıyla başka şehirlerde daha çok endüstri ve eğitim mekânları olarak görünür olan kültürel miras, Dersim’de de kışlalar, karakollar, köprü ve okullar biçiminde karşımıza çıkar.

BirGün, 13/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/dersim-kislasi-ndan-tunceli-muzesi-ne-bir-mekanin-toplumsal-oykusu-330195

 • Hakkı Yırtıcı / Kimin İstanbul’u?

Biz, sonuçlarını düşünmeden son imar barışından faydalananlarız; biz, her yer betona gömülürken, evi kentsel dönüşüme girdi diye sevinenleriz; biz, kirada oturan hane sayısı sürekli artarken, konutu tek yatırım biçimi olarak düşünenleriz. Aynı zamanda biz, “bu kent artık yaşanmaz oldu” diyen, trafik çilesinden, fiziksel çevrenin kalitesizliğinden, yeşil alan eksikliğinden yakınanlarız

Gazete Duvar, 14/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/kimin-istanbulu-makale-1510186

 • Erol Çırak: Kültürpark'a pazar kurmak akla aykırı

İBB Başkanı Tunç Soyer’in “Ortak akılla Kültürpark’ın ‘Anayasası’nı hazırladık” şeklinde açıkladığı Koruma Amaçlı İmar planını, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ekoloji Meclisi üyesi Erol Çırak’la konuştuk. Çırak, Katılımcı ve ortak akılla ortaya çıktığı söylense de fiili durumun böyle olmadığını ifade ederek, “Her şey parkı koruma amacının önüne geçmeyecek şekilde ayrıntılı ve net bir şekilde tanımlanmalıdır. Ancak bu şekilde Kültürpark’ın gerçek Anayasası yazılmış olur" dedi.

Gazete Duvar, 20/01/ 2020  https://www.gazeteduvar.com.tr/erol-cirak-kulturparka-pazar-kurmak-akla-aykiri-haber-1510772

 • Tozkoparan halkı rantsal dönüşüme direniyor

Güngören Tozkoparan Mahallesi ve halk arasında bilinen adıyla Küba Mahallesi, iki aydır mahallelerindeki yıkıma karşı direniyor. Tozkoparan ve Küba mahalleleri 21 Nisan 2020 tarihinde ‘riskli alan’ ilan edildi ve mahalle sakinleri, evlerinden çıkartılmaya çalışılıyor.

İlknur Karadeniz, Bianet,20/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/kent/237861-tozkoparan-halki-rantsal-donusume-direniyor

 • Kentler, devrimci mahalleler ve sesler: Burası Radyo Şarampol

Şükran Yiğit'in son romanı 'Burası Radyo Şarampol', İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. 'Burası Radyo Şarampol', bir sesler ve şehirler romanı. Ait hissettiğimiz sokaklar, mahalleler, kentlere ve bize onları hatırlatan seslere bir saygı duruşu.

Gazete Duvar, 21/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kentler-devrimci-mahalleler-ve-sesler-burasi-radyo-sarampol-haber-1510584

 • İstanbul’un öteki yüzlerinden biri: Gazi Mahallesi | Uyuşturucu, çeteleşme, her sokakta silah sesi

Devletin kangrenleşmiş sorunlarına karşı gözünü kapadığı, kulağını tıkadığı bir yer Gazi Mahallesi. Çeteler cirit atıyor, uyuşturucu kol geziyor, polisiye olaylarda ciddi artış yaşanıyor. Silahlar neredeyse insanlar kadar konuşuyor! Doğma büyüme Gazili olan Kavak: “Suriye’de savaştan çıkıp Gazi’ye geliyorsun ama her sokakta silah patlıyor. Onlar da, ‘Burada da savaş var’ deyip gittiler. Yani silah seslerinden kaçtılar.”

Uğur Şahin, BirGün Pazar, 24/01/ 2021  https://www.birgun.net/haber/istanbul-un-oteki-yuzlerinden-biri-gazi-mahallesi-uyusturucu-cetelesme-her-sokakta-silah-sesi-331568

 • İzmir'e farklı bir bakış: Mahalle@İzmir

İzmir’in bugün deneyimlenen mahalle olgusu, yapılaşma, kentleşme, toplumsal bellek gibi farklı boyutları ile belgelenmesini hedefleyen “Mahalle@İzmir” projesi yayın hayatına başladı. “www.mahalleizmir.com” adresinde kentin sekiz farklı semtinde yaşayan 9 sanatçının kendi mahallelerini fotoğrafladığı ve çalışmalarının yer aldığı projeyi, proje koordinatörleri Serdar Darendeliler ve Saliha Yavuz Gazeteduvar'a anlattı.

Cihan Başakcıoğlu, Gazete Duvar, 27/01/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/izmire-farkli-bir-bakis-mahalle-at-izmir-haber-1511517

 • ANKARA PİLAVOĞLU HAN'DA COVİD-19 SESSİZLİĞİ Tarihi hanın kadın işletmecileri ayakta kalmaya çalışıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sürerken, dükkân ve atölyelerin çevrelediği tarihi Ankara Pilavoğlu Han’da el işçiliği yapan kadınlara salgından nasıl etkilendiklerini sorduk.

Atiye Eren, Bianet, 29/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/kent/238370-tarihi-hanin-kadin-isletmecileri-ayakta-kalmaya-calisiyor

17-TARIM /GIDA

Seyhan Ziraat Odası Üyesi Cahit İncefikir: Devlet çiftçiyi değil, çiftçi devleti destekliyor

Tarım sektöründeki üreticiler, artan maliyetlere karşı kendilerine sağlanan devlet desteğinin yetersiz olması nedeniyle dertli. Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, 2002 yılında çiftçilerin bankalara olan borcunun 2,4 milyar lira iken bugün bu borcun 66 kat artarak 160 milyar lirayı bulduğunu söyledi.

Gazete Duvar,03/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/seyhan-ziraat-odasi-uyesi-cahit-incefikir-devlet-ciftciyi-degil-ciftci-devleti-destekliyor-haber-1509046

 • Afrika’da rant tarlaları

Türkiye’de yanlış tarım politikaları nedeniyle son 18 yılda üretim yapılan tarım arazileri 3.5 milyon hektar azaldı. Durum böyleyken iktidar, Afrika ülkeleri Nijer ve Sudan’da 1.78 milyon hektarlık tarım arazisi kiraladı. Tarım artık küçük çiftçiler yerine gıda devlerinin elinde.

Ozan Gündoğdu, BirGün, 08/01/2021 https://www.birgun.net/haber/afrika-da-rant-tarlalari-329594

 • TMO’dan yeni ihale: Buğday ithalatı rekor seviyeye çıktı

TMO, buğday ithalatı için yeni bir ihale açtı. Ülkede buğday ithalatı 2010 yılına göre yüzde 276 artmış durumda.

Havva Gümüşkaya, BirGün, 13/01/2021  https://www.birgun.net/haber/tmo-dan-yeni-ihale-bugday-ithalati-rekor-seviyeye-cikti-330191

 • Türkiye’nin buğday politikası ne kadar sürdürülebilir?

Türkiye’de son yıllarda buğday ekim alanları daralırken ithalat hızla artıyor. 2019’da 9.8 milyon ton, son 18 yılda 59 milyon ton buğday ithalatı yapıldı. Peki, bu politika sürdürülebilir mi? Uzmanlara sorduk.

Pelin Ünker, DW Türkçe,15/01/2021  https://www.dw.com/tr/t%C3%BCrkiyenin-bu%C4%9Fday-politikas%C4%B1-ne-kadar-s%C3%BCrd%C3%BCr%C3%BClebilir/a-56231707

 • İneği için borçlanan üretici borcunu ödeyebilmek için ineğini satıyor

Süt ve süt ürünleri yüzde 20 ile 55 arasında değişen oranlarda zamlandı. Beyaz peynirden tereyağına, tereyağından yoğurda kadar uzanan zammın sebeplerinden biri üretimin yetersizliği. Tarım KOOP Başkanı Mehmet Özkurnaz, maliyetlerin artması ancak kazancın aynı kalması sebebiyle üreticilerin hayvanlarını sattığını ya da sayısını azalttığını söylüyor. 

Aynur Tekin, Gazete Duvar, 17/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/inegi-icin-borclanan-uretici-borcunu-odeyebilmek-icin-inegini-satiyor-haber-1510475

 • Özge Güneş / Kırsal mahallenin tarıma etkileri

Türkiye'de büyükşehirlerin yönetimi üzerine yapılan reformlar üç dönemde değerlendirilir: 1984 tarihli 3030 sayılı Kanun; 2004’de çıkarılarak öncekini yürürlükten kaldıran ve il sınırlarını büyükşehir belediyesi sınırı haline getiren 5216 sayılı Kanun; ve son olarak 2012’de çıkarılan 6360 sayılı Kanun. Bu sonuncusu ile büyükşehir belediyesi sayısı 30'a yükselmiş; büyükşehir sınırları içerisinde yer alan belde ve köylerin tüzel kişilikleri ortadan kaldırılmış; köyler mahalleye dönüştürülmüş ve ortak malları da büyükşehir belediyelerine devredilmişti. Böylece bu süreç yalnızca tarımın çökertilmesini sağlamamış, bu doğrultuda, kırsalın demografisini, kültürünü, üretim ve yaşam biçimlerini de dönüştürmüştür.

BirGün, 18/01/2021 https://www.birgun.net/haber/kirsal-mahallenin-tarima-etkileri-330786

 • TARIMDA 2020-2021 MANZARASI -Üç basit soru ve çoban ateşleri

Çiftçinin Tarım Kredi Kooperatifleri’ne ve bankalara borcu 2002-2020 arasında 53 kat artmış durumda. Eylül 2020 itibarıyla, bu miktar 180 milyar liraya yükseldi. Borçlarını ödeyemeyen çiftçilerin üretim araçlarına el kondu. Çiftçiler sorunlarına çözüm bulmak için iki kez Ankara’ya geldi, ama Meclis’e yaklaştırılmadılar bile. Tablo böyle. İktidara göre, “tarımda dünyanın en iyi ülkelerinden biriyiz”. Tarımda 2020’nin muhasebesini ve 2021’in muhtemel manzarasını Çiftçi-Sen Genel Başkan Ali Bülent Erdem’den dinliyoruz.

Tuba Çameli, Bir+Bir,20/012021  https://www.birartibir.org/siyaset/1020-uc-basit-soru-ve-coban-atesleri

 • Özge Güneş / İmtiyazların maliyeti

Yoksulluğun ve açlığın hız kesmeden artış gösterdiği, halkın bırakın geçinmeyi kuru ekmeğe muhtaç hale geldiği bu günlerde, nitelikli gıdanın üretim ve tedarikinin, toplumsal eşitlik için önemli bir mücadele alanı olduğu da kendini kanıtlıyor. İktidar, öte yandan, halkın bu anlamda sağlık ve beslenme sorununu görmezden gelmekle kalmıyor; gıda üretim ve tedarikinin önemli aşamalarını ilgilendiren mal ve hizmetleri birer imtiyaz olarak yandaşlarına sunmayı sürdürüyor.

BirGün, 26/01/ 2021  https://www.birgun.net/haber/imtiyazlarin-maliyeti-331779

 • Üretici kooperatiflerine büyük destek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 28 tarımsal kalkınma kooperatifi ile 2021 yılı için ürün alım sözleşmesi imzaladı.

BirGün, 29/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/uretici-kooperatiflerine-buyuk-destek-33225

18- ÇEVRE / DOĞA / HAYVAN HAKLARI

2020: İklim krizi artık evimizde

Ekstrem hava olayları, sıcaklık rekorları, seller, yangınlar, fırtınalar, derinleşen gıda krizi, kuraklık, eriyen buzullar, yok olan canlılar, azalan biyoçeşitlilik ve daha niceleri... 2020'de iklim krizi, ekoloji, çevre ve kent alanında yaşadıklarımız...

Tansu Pişkin, Bianet, 01/01/2021 https://bianet.org/bianet/iklim-krizi/236814-2020-iklim-krizi-artik-evimizde

Türkiye Çevre Ajansı yeni bir rant kapısı mı?

Türkiye'de atık sorunun çözümü için Türkiye Çevre Ajansı'nın kurulması TBMM'de kabul edildi. İlk bakışta olumlu bir adım gibi görülse de muhalefet ve bazı uzmanlar bunun yeni bir rant kapısı yaratmasından endişeli.

Serkan Ocak, DW Türkçe, 01/01/2021 https://www.dw.com/tr/t%C3%BCrkiye-%C3%A7evre-ajans%C4%B1-yeni-bir-rant-kap%C4%B1s%C4%B1-m%C4%B1/a-56111605

 • Yakında Türkiye’de göl kalmayabilir

Barajlarındaki doluluk oranı son 10 yılın en düşük seviyelerine ulaşırken Türkiye’nin göllerinde yaşanan tablo korkutucu boyutlara ulaştı. Sadece yağışların azalması değil, yanlış sulama politikaları, gölleri besleyen su kaynaklarına enerji santrallerinin kurulması ve sanayi atıklarının yarattığı kirlilik böyle devam ederse Türkiye “gölsüz” bir ülke haline gelecek

Serpil Kurtay, Gazete Duvar,07/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/yakinda-turkiyede-gol-kalmayabilir-haber-1509464

 • NASA'dan iklim krizini gözler önüne seren fotoğraflar

NASA'nın yayımladığı fotoğraflar, gezegenin insan faaliyetleri ve iklim kriziyle nasıl dönüştüğünü gözler önüne seriyor.

Bianet, 07/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/iklim-krizi/237205-nasa-dan-iklim-krizini-gozler-onune-seren-fotograflar

 • Beyşehir Gölü'nün su kaynakları da kurudu

Beyşehir Gölü'nü besleyen su kaynaklarından bir tanesi olan ve Leylekler Tepesi ile tarihi su değirmeninin önünden geçen Kargılı Deresi de bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle kurudu.

BirGün, 08/01/2021 https://www.birgun.net/haber/beysehir-golu-nun-su-kaynaklari-da-kurudu-329532

 • Sandras Dağı'nda maden: Suyu ve hayatı bitirecek

Türkiye'nin en çok yağış alan yerlerinden olan Sandras Dağı, bölgenin önemli su kaynaklarından birisi. Sandras'ta kapasite artırmak isteyen Alfa Olivin A.Ş.'nin madencilik faaliyetlerine ekoloji örgütleri yeterli bilimsel araştırmanın yapılmaması, su kaynaklarının yer değiştirmesi ve endemik türlerin yok olması endişesiyle karşı çıkıyor.

Gazete Duvar, 08/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/sandras-daginda-maden-suyu-ve-hayati-bitirecek-haber-1509554

 • Orhan Şen: Bu seneyi kaybettik, kuraklık artarak sürecek

Meteoroloji Mühendisleri Odası Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Orhan Şen’e göre Türkiye artık Akdeniz ikliminin dışında. Bu tespit, kış aylarındaki sıcaklığı, kar yağışındaki düşüşü yeteri kadar açıkladığı gibi, geleceğimizin susuz yazlara gebe olduğunu da gösteriyor. Şen’e göre iklim krizine karşı küresel, ulusal ve toplumsal ölçekte yapılması gerekenlerden geri durduğumuz sürece büyük felakete freni patlamış kamyon hızıyla savruluyoruz.

İrfan Aktan, Gazete Duvar,09/01/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/orhan-sen-bu-seneyi-kaybettik-kuraklik-artarak-surecek-makale-1509660

 • Mevsimsel yağışlarla barajlar dolmaz

Marmara Bölgesi’nde etkili olan yağışların barajlara olan etkisini değerlendiren Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Çukurçayır, “Elbette bir miktar etkisi olacak ancak barajları mevsimsel yağışlarla doldurmak mümkün değil” ifadelerini kullandı

Buse İlkin Yerli, BirGün,11/01/ 2021  https://www.birgun.net/haber/mevsimsel-yagislarla-barajlar-dolmaz-329899

 • Cumhurbaşkanlığı Yönetmeliği: Ormanları korumak yerine ranta açıyor

 

Çevre ve orman konusunda çalışan uzmanlar, yönetmeliğin Anayasal olarak suç olan işgalleri yasal hale getireceği ve ekosistem olarak bir bütün olan ormanları ranta açacağı konusunda uyarıyor.

 

Pelin Ünker,  DW Türkçe,12/01/ 2021 https://www.dw.com/tr/cumhurba%C5%9Fkanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-y%C3%B6netmeli%C4%9Fi-ormanlar%C4%B1-korumak-yerine-ranta-a%C3%A7%C4%B1yor/a-56198091AYLIK
 

 • Her yıl böceklerin yüzde 2’si yok oluyor

Böceklerin iklim değişikliği, böcek ilaçları, herbisitler, ışık kirliliği ve istilacı türler ile tarımsal faktörler ve arazi kullanımındaki değişiklikler sebebiyle yok olduğu belirtildi.

Bianet, 13/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/iklim-krizi/237502-her-yil-boceklerin-yuzde-2-si-yok-oluyor

 • Erdoğan Atmış /  Ormanlarımız kanunlarla yok edilirken kimse seyirci kalmamalı

Anayasa’ya aykırı olduğunu hiç sorgulamadan kanun çıkarırsa ve Anayasa Mahkemesi üyeleri bu aykırılığı görmezden gelirse hem ormanlarımızın korunması, hem de hukuk sistemimizin sağlıklı işlemesi için nereye umut bağlayacağımız sorusu boşlukta kalıyor.

BirGün, 14/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ormanlarimiz-kanunlarla-yok-edilirken-kimse-seyirci-kalmamali-330333

 • DOĞAYLA UYUMLU ARICILIK İÇİN ÇEVRE VE ARI KORUMA DERNEĞİ - Bütüncül bakış, kanaatkâr üretim

Sofralarımızdaki endüstriyel bal nasıl bir gıda? Endüstriyel arıcılığın tarihi nasıl gelişti? Gezginci arıcılık arılara ve doğaya nasıl zarar veriyor? Pestisitler yaban arılarını nasıl yok ediyor? Doğaya uyumlu arıcılık nasıl yapılır? Arıcılık nasıl adil bir geçim kaynağı haline gelir? Çevre ve Arı Koruma Derneği’nden Şamil Tuncay Beştoy’u dinliyoruz.

Umut Kocagöz, Bir+Bir,15/01/ 2021 https://www.birartibir.org/ekoloji/1010-butuncul-bakis-kanaatkar-uretim

 • Gökçesu'da maden ocakları doğayı katledip gitti

Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Gökçesu Köyü’nde pasif durumdaki dört mermer ocağı, yıllardır rehabilite edilmeden bekletiliyor. Ormanlık alanda bulunan mermer ocakları sahasında göçüklerin bulunması tehlike yaratıyor. Köylülerin başvurusu üzerine Bursa Orman Bölge Müdürlüğü önlem olarak sadece tel örgü çekti.

Pelin Akdemir, Gazete Duvar, 16/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/gokcesuda-maden-ocaklari-dogayi-katledip-gitti-haber-1510394

 • Prof. Dr. Doğanay Tolunay: İklim krizi beka sorunu

İklim krizinin sonucu olarak sıcaklıklar giderek artarken kar örneğinde olduğu üzere yağışlar da düzensizleşiyor. İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tolunay, “İklim değişikliğinin ülkemizin en önemli beka sorunları arasında olduğunun kabul edilmesi ve acilen sera gazı salımlarının azaltılması gerekmekte” diyor.

Namık Alkan, BirGün, 20/01/ 2020 https://www.birgun.net/haber/prof-dr-doganay-tolunay-iklim-krizi-beka-sorunu-331077

 • Dereköy kömür madeni projesi: Telafisi yok, doğa, tarım, su biter

Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, Dereköy’e yapılması planlanan kömür madeninin yöre halkına, doğaya, tarımsal faaliyetlere ve su kaynaklarına telafisi mümkün olmayan zararlar vereceğini belirterek bu girişimden vazgeçilmesini istedi.

Serpil Kurtay, Gazete Duvar, 22/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/derekoy-komur-madeni-projesi-telafisi-yok-doga-tarim-su-biter-haber-1511005

 • Önder Algedik / 2020’deki iklim rekorlarımızı açıklıyorum!

MGM’nin geçmiş verilerine göre, Türkiye’de 20. yüzyılın ikinci yarısında yılda ortalama 108 aşırı hava olayı yaşanıyordu. 60’larda bir defa 329 aşırı iklim olayı yaşanmıştı ama o kadar. 2000’li yıllarda ortalama 270 aşırı iklim olayı yaşanmıştı. 2010 yılı en sıcak yıl olarak kayıtlara geçerken 555 aşırı iklim olayı yaşandı. 2010 yılının aşırı iklim olayları rekorunu önce 731 olayla 2015, sonra 841 olayla 2018, 935 olayla da 2019 kırdı.

Gazete Duvar, 25/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/2020deki-iklim-rekorlarimizi-acikliyorum-makale-1511254

 • YAŞAM İÇİN YASA İNİSİYATİFİ "Hayvanların yaşam hakkı için anayasal güvence istiyoruz"

2019’da hayatını kaybeden hayvan özgürlüğü aktivisti Burak Özgüner’in annesi Eray Özgüner’in çağrısıyla bir araya gelen Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi, hayvan haklarına ilişkin yasa tasarısıyla ilgili kampanya başlattı: "Bütün hayvan dostlarının desteğini bekliyoruz".

Bianet, 25/01/ 2020  https://bianet.org/bianet/hayvan-haklari/238125-hayvanlarin-yasam-hakki-icin-anayasal-guvence-istiyoruz

 • AB'nin elektrik üretiminde yenilenebilir kaynaklar öne geçti

AB'nin elektrik üretiminde, yenilenebilir kaynakların oranı 2020'de ilk defa fosil yakıtları geride bırakarak birinci sıraya yükseldi.

Bianet, 26/01/ https://bianet.org/bianet/iklim-krizi/238173-ab-nin-elektrik-uretiminde-yenilenebilir-kaynaklar-one-gecti

 • Avrupa kömürlü santralleri kapatıyor, Türkiye yenilerini kuruyor

Avrupa'daki birçok ülke kömürlü termik santralleri kapatıyor. Avrupa ülkelerinde rüzgar ve güneşten enerji üretilmesi yaygınlaşırken, Türkiye mevcut kömürlü termik santrallere yenilerini eklemeyi planlıyor.

Serkan Ocak, DW Türkçe, 30/01/ 2021 https://www.dw.com/tr/avrupa-k%C3%B6m%C3%BCrl%C3%BC-santralleri-kapat%C4%B1yor-t%C3%BCrkiye-yenilerini-kuruyor/a-56391106

 • Ormanlar çöp sahasına dönüştü

Avrupa'dan çöp ithalatıyla gündeme gelen Türkiye'de ormanlarda yapılan katık atık tesislerinin sayısı hızla artıyor. Resmi verilere göre 2012-2019 arasında ormanlarda 129 tesisin yapımına izin çıktı.

Pelin Ünker, DW Türkçe, 30/01/2021 https://www.dw.com/tr/ormanlar-%C3%A7%C3%B6p-sahas%C4%B1na-d%C3%B6n%C3%BC%C5%9Ft%C3%BC/a-56391321

 • Aslı Alpar / Hayvan hakları yasası mücadelesinde son eşik!

Hayvanları eşya statüsünde kabul eden ve onların haklarını korumaktan aciz mevzuattaki 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 2004 yılında yasalaştı. Bu yasa hayvana yönelik kötü muamele ve işkenceyi “kabahat” olarak değerlendiriyor yani bu fiilleri suç kapsamına almıyor!

BirGün Pazar, 31/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/hayvan-haklari-yasasi-mucadelesinde-son-esik-332459

19-FELSEFE / KÜLTÜR/ SANAT

Hatice Betül Çelebi / Diziden gelen itibar/sızlık

Gerçek sandığımız sanalın ortasında yaşama dair bir algoritma inşa ediyoruz. Rakamların bize bahşettiği hikayelerin emanetçisiyiz. Plastik yaşamlar... Kendi olamayan…

Bianet, 02/01/ 2021 https://bianet.org/biamag/tarih/236920-diziden-gelen-itibar-sizlik

Cevdet Acu / Haftanın 8’inci günü

Eğer başka bir zamanda yaşadığınızı hayal etmek veya hayata farklı bir pencereden bakmak istiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey tek başınıza doğayla bütünleşmektir. Çünkü en nihayetinde doğa insanın insan da doğanın bir parçasıdır.

Bianet, 02/01/ 2021 https://bianet.org/biamag/yasam/236922-haftanin-8-inci-gunu

Dinlemenin ve İzlemenin Ritmi | Brahms

Bu hafta köşemizde Brahms'ın Zigeuner Lieder şarkı dizisini dinleyeceğiz.

soLGazete, 03/01/2021 https://sol.org.tr/haber/dinlemenin-ve-izlemenin-ritmi-brahms-22967

Yiğit Bener / İnadına eğlenmek!

Yılbaşı’nın kutlanmasını yasakladılar yerkürede. Evlerde bile. Salgın bahane, yasaklar şahane. Marazdan medet umuyor iktidarlar. Eğlenmek de yasak! Onlar, serpilip giden yaşama düşman.

Artı Gerçek, 04/01/ 2021 https://artigercek.com/yazarlar/yigit-bener/inadina-eglenmek

 • İstanbul'un tarihi hiç böyle yazılmamıştı

Akademisyen ve yazar Kaya Tokmakçıoğlu'nun Kul, Köle, Amele kitabı İstanbul'un kuruluşundan bugün tarihini ve kentin emekçilerinin mücadelesini birlikte ele alıyor.

soLGazete, 07/01/ 2021 https://sol.org.tr/haber/istanbulun-tarihi-hic-boyle-yazilmamisti-23291

 • 'Türkiye'nin Lanetlisi' Fikret Başkaya

"Türkiye'nin Lanetlisi: Bir Muhalif" kitabı, Mete Kaan Kaynar'ın akademisyen, yazar Fikret Başkaya ile yaptığı nehir söyleşiden oluşuyor.

Bianet, 07/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/237200-turkiye-nin-lanetlisi-fikret-baskaya

 • L. Doğan Tılıç / Hoş geldin Hocam

Prof. Başgöz halkbiliminin yaşayan en büyük hocası. Öğrencisi ve asistanı olduğu P. Naili Boratav’dan sonraki “babası”. Bu memlekette bir solcunun başına ne geliyorsa onlardan payına düşeni yaşamış; TKP’nin 1951 tevkifatında hapsedilmiş; 1990’larda bir folklor kongresinde Nasreddin Hoca ile ilgili bildirisini sunarken salondaki milliyetçi-muhafazakâr halkbilimciler tarafından Nasreddin hikâyelerini müstehcen, ahlaksız vs. gösterdiği gerekçesiyle zorla kürsüden indirilmiş; kitaplarını yayımlamakta zorlanmış; memlekete güçlü duygularla bağlı olmasına karşın yurtdışında hocalık yapmak zorunda kalmış bir “değer”.

BirGün, 09/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/hos-geldin-hocam-329706

 • Levent Ünsaldı: Kimse size Edward Said gibi elinize taş alın demiyor

Entelektüel kimdir? Nasıl olmalıdır? Türkiye’deki entelektüeller nasıllar? Fikir işleyen, üreten kişinin yeri tam olarak neresidir? Sosyolog Levent Ünsaldı, “İstifa etmekmiş, eyleme gitmekmiş… Bunlara gelmeden sembolik şeyler de ciddi bir etki yaratabilir” diyor. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “İki yıldır kaçırılan insanlardan bahsediyorum. Buhar oluyor insanlar! Bir büyük hak ihlali sorgusuz sualsiz kalıyor. Bu konuda yalnız hissediyorum" diye anlatıyor.

Gazete Duvar, 10/01/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/levent-unsaldi-kimse-size-edward-said-gibi-elinize-tas-alin-demiyor-haber-1509712

 • Vikipedi 20 yaşında

İnternet ansiklopedisi Vikipedi kuruluşunun 20’nci yıl dönümünü kutluyor. Türkiye’de uzunca bir dönem yasaklı olan ansiklopedi hakkında bilmeniz gerekenleri 8 maddede topladık.

DW Türkçe,15/01/ 2021 https://www.dw.com/tr/vikipedi-20-ya%C5%9F%C4%B1nda/a-56235934

 • Tuğçe Isıyel / Ego sen bizim neyimizsin? 

Egosu güçlü derken tekrar düşünmekte fayda var. Ego demek, kibir, narsistik kişi, ukala demek değildir. Eğer bir kişiye kibirli, narsist, ukala, bencil demek istiyorsak egoyu rahat bırakıp o kelimeleri kullanalım. Zira bir kişinin egosunun sağlam olması epey güçlü bir kişilik özelliği.

Gazete Duvar, 16/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ego-sen-bizim-neyimizsin-makale-1510383

 • Şeyhmus Diken / Yolu, Diyarbekir’den geçen Lefter

Eskiler der ki “İnsan Askerlik ve Mahpusluk günlerini asla unutmaz. Asıl dostluk o günlerde yani insan "dar yerde iken belli olur”. Onun Diyarbakır askerlik günlerini hatırlayanlar onurla, gururla “ver Lefter’e yazsın deftere” sözünün müellifleri olduklarını hâlâ dillendirirler.

Bianet, 16/01/ 2021  https://bianet.org/biamag/diger/237651-yolu-diyarbekir-den-gecen-lefter

 • Aydınlanmacı bir müzikal geleneğin mimarı Muammer Sun aramızdan ayrıldı

Cumhuriyetin ikinci kuşak bestecilerin den biri olan Muammer Sun, ardında Türkiye aydınlanmacılığına değerli bir müzikal gelenek, çok sayıda yapıt ve sayısız öğrenci bıraktı.

soLGazete, 16/01/2021 https://sol.org.tr/haber/aydinlanmaci-bir-muzikal-gelenegin-mimari-muammer-sun-aramizdan-ayrildi-24033

 • Murat Beşer / Uzaktaki yakın; İsmail Soyberk

Onun adını bilmeyenler dahi, onu yüzlerce kez dinlediğinin, hayatlarına ne kadar girip çıktığının farkında bile değildi

soLGazete, 17/01/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/uzaktaki-yakin-ismail-soyberk-24044

 • Turgay Erdener-O.Veli Özbayrak / Sayısız güzellikleriyle belleklerimizde artık

Muammer Sun’un geniş kitlelerce sevilmesinin altında yatan en büyük neden, şüphesiz üretkenliği, çok kimlikli oluşu, eylemciliği, asla ödün vermediği kararlılığı ve direnciydi.

BirGün,19/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/sayisiz-guzellikleriyle-belleklerimizde-artik-330944

 • Mizah dergiciliğinde gündelik hayat ve toplumsal hafıza

Gökhan Demirkol’un aynı zamanda doktora çalışması olan ‘Gırgır’ isimli kitabı, Gırgır dergisi üzerinden (1972-1989) mizaha gündelik hayat ekseninden bakarken; toplumsal dönüşümleri, ülkenin kültürel ve sosyal yapısındaki kırılmaları ortaya koyuyor.

İlke Kamar, BirGün Kitap,22/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/istanbul-okan-universitesi-150-ogretim-uyesi-alacak-331377

 • Çiğdem Mazlum: Bugün, belgesel deyince akla ilk olarak otosansür ve sansür geliyor

Yönetmen Çiğdem Mazlum ile belgesel sinemayı konuştuk. Mazlum, "Asıl olarak yaygınlaştırma ve gösterim konusunda daha sıkı bir güç birliğine ihtiyaç var. Filmin hedef grubuna ulaşması ve realitedeki durumun iyileşmesine katkı sunması için festivaller, özel gösterimler dışında yeni yollar bulmak gerekiyor" dedi.

Gazete Duvar,23/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/cigdem-mazlum-bugun-belgesel-deyince-akla-ilk-olarak-otosansur-ve-sansur-geliyor-haber-1510540

 • Murat Meriç / Şarkıların, türkülerin, ağıtların gücü üzerine bir hatırlatma…

Bu yüzden müziği yok etmeye çalışıyorlar. Bu yüzden pandemi sürecinde en çok etkilenenler müzisyenler. Bu yüzden devlet en önce müziğin sesini kısıyor, şarkıların söylenmesini engelliyor. Bu yüzden Grup Yorum üyeleri tutuklu ya da sürgünde. Ne yaparlarsa yapsınlar müzik susturulamıyor ama…

Gazete Duvar, 24/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sarkilarin-turkulerin-agitlarin-gucu-uzerine-bir-hatirlatma-makale-1511182

 • Askıda Sanat... Baskı ve sansürün gölgesinde: Protest müzik

Mahmut Çınar ve Tuğba S.'nin hazırladığı Askıda Sanat, Gazete Duvar’da izleyicilerle buluşmaya devam ediyor. Askıda Sanat, üçüncü bölümünde Türkiye'de protest müziğin farklı dallarından ve farklı kuşaklarından sanatçılarla, sol-politik müziğin tarihinden kısa bir kesit ortaya koyuyor.

Gazete Duvar, 26/01/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/askida-sanat-baski-ve-sansurun-golgesinde-protest-muzik-video-1511432

 • KARŞI SANAT SERGİSİ "TikTok'un Emek Sineması" şimdi online sayfasında

"TikTok'un Emek Sineması" sergisinde yer alan ve işçilerin Türkiye'nin her yerinde çalışırken çektikleri TikTok videoları TikTok'un Emek Sineması projesinde bir araya getirildi.

Bianet, 26/01/ 2021  https://bianet.org/bianet/sanat/238160-tiktok-un-emek-sinemasi-simdi-online-sayfasinda

 • Tarihe düşülen bir not olarak 'Ufka Bakma Durağı': Bir umut ve başlangıç hikâyesi

Belgeselin yönetmenleri ve Kültürhane'nin kurucularından Barış Akademisyeni Ulaş Bayraktar, Artı Gerçek'e konuştu.

Nazlı Eda Piyade, 27/01/ 2021https://artigercek.com/haberler/ufka-bakma-duragi

 • E-KİTAP: EVDE ÇİLİNGİR SOFRASI “En iyi meyhane evdeki meyhanedir”

Anason İşleri'nin yeni çıkan “Evde Çilingir Sofrası” kitabı, aslında bir e- kitap. Amaç, herkese ulaşması. Slogan da belli: “Meyhane Eve Sığar".

Sakine Orman, Bianet, 30/01/2021  https://bianet.org/biamag/kitap/238339-en-iyi-meyhane-evdeki-meyhanedir

 • Nesli Zağlı / Evlerin ruhsallığı

Evinden, yurdundan edilmiş, göçe zorlanmış ya da göç etmekten başka şansı kalmamış milyonlarca insanı düşünün. İster coğrafi olsun, ister ekonomik, ister siyasi göç, kastedilen yuvanın hasretidir hep. Yuva güvenli yerdir, güvensiz olsa bile temel güvenlik ihtiyacının gömülü olduğu yerdir.

BirGün Pazar, 31/01/2021  https://www.birgun.net/haber/evlerin-ruhsalligi-33245

20-WHATSAPP TARTIŞMASI

 • Bir tarafta devlet, diğer tarafta Facebook

İstanbul Barosu Kişisel Verilerin Korunması Komisyonu Başkanı Hasan Selçuk Turan "Avrupa Birliği, bazı kanallardan alınan verilerin başka verilerle birleştirilmesini yasaklıyor. Bu yüzden de Facebook, WhatsApp’tan aldığı verileri kullanamıyor" dedi.

Hikmet Adal, Bianet,14/01/012021  https://bianet.org/bianet/bilim/237585-bir-tarafta-devlet-diger-tarafta-facebook

 • WhatsApp tepki çeken gizlilik sözleşmesini erteledi: 8 Şubat'ta hiç kimsenin hesabı silinmeyecek

WhatsApp, tepki çeken gizlilik sözleşmesindeki değişikliği erteledi. Açıklamada, 8 Şubat hiçbir kullanıcının hesabının askıya alınmayacağı veya silinmeyeceği ifade edildi.

Gazete Duvar,15/ 01/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/whatsapp-tepki-ceken-gizlilik-sozlesmesini-erteledi-8-subatta-hic-kimsenin-hesabi-silinmeyecek-haber-1510411

 • Ahmet Alphan Sabancı: Whatsapp bile Telegram’dan daha güvenli

Yazar ve “teknolojist” Sabancı, Whatsapp’ın dayattığı sözleşme sonrası insanların kitlesel halde Telegram’a geçişinin tamamen bir “pazarlama başarısı” olduğunu, oysa Telegram’ın sözleşme sonrası bile Whatsapp kadar güvenli kullanım sunmadığını söylüyor. Sabancı’ya göre Whatsapp üzerinden yürütülen tartışma, gözetleme kapitalizminin varacağı noktaya dair sadece küçük bir işaret. Gelecek ise çok daha karmaşık.

İrfan Aktan, Gazete Duvar, 16/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bogazicili-akademisyenler-anlatiyor-mucadelemiz-sadece-kendimiz-icin-degil-tum-universiteler-icin-haber-1510402

 • Teknoloji yazarı Füsun Sarp Nebil: Whatsapp'ın hala yanıt vermediği sorular var; güvenilir bulmuyorum

Teknoloji uzmanı ve T24 yazarı Füsun Sarp Nebil, Murat Sabuncu'ya yorumladı

T24, 16/01/2021  https://t24.com.tr/haber/canli-halkin-tepkisi-whatsapp-a-geri-adim-attirdi-bundan-sonra-ne-olacak,926941

 • Kemal Okuyan / WhatsApp mı, Telegram mı, Signal mi?

Bugün ortalama bir kişinin sosyal medya platformlarında kendisi hakkında bile isteye verdiği bilgi, özel yazışmalardakinin kat be kat daha fazlasıdır.

soLGazete, 17/01/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/whatsapp-mi-telegram-mi-signal-mi-24054

 • Banu Güven / Dijitalizmin yerli ve millisi

"WhatsApp veri politikası değişikliğini ertelemiş olsa da ok yaydan çıktı, otoriter yönetimler için de fırsatlar doğdu." Banu Güven mesajlaşma uygulamalarının politik önemini DW Türkçe’de yazdı.

DW Türkçe, 17/01/ 2021 https://www.dw.com/tr/dijitalizmin-yerli-ve-millisi/a-56254361

 • İLETİŞİM UYGULAMALARI VE KİŞİSEL VERİLERİN GİZLİLİĞİ TARTIŞMASI -Parola: Açık kaynak, özgür yazılım

WhatsApp'ın yeni kullanıcı sözleşmesi hararetli bir tartışmayı ve alternatif arayışlarını gündeme getirdi. Toz duman arasında, “Güvenliğe önem veren ve özgür yazılım olan ​Signal’i öneriyoruz” diyen Bilişim Emekçileri Dayanışma Ağı’nın kapısını çaldık. Neden Signal? Başka hangi alternatifler var? Büşra Özçelik, Uğur Akgül ve Onur Zeybek’i dinliyoruz.

Bekir Avcı, Bir+Bir, 19/01/2021 https://www.birartibir.org/siyaset/1018-parola-acik-kaynak-ozgur-yazilim

 • Prof. Kalaycıoğlu: Gözetim çağında Whatsapp gizlilik sözleşmesi küçük bir ayrıntı

WhatsApp'ın kullanıcılara sunduğu gizlilik sözleşmesi, 'kişisel veri güvenliği' ve 'mahremiyet' konularında tartışma yarattı. Prof. Sibel Kalaycıoğlu’na göre izlenmenin getirdiği güvenlik kaygısını Whatsapp meselesi üzerinden değil, gözetim teknolojisi üzerinden değerlendirmek gerekiyor.

Müzeyyen Yüce, Gazete Duvar, 25/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/prof-kalaycioglu-gozetim-caginda-whatsapp-gizlilik-sozlesmesi-kucuk-bir-ayrinti-haber-1511251

21-GENÇLİK

 • Üniversiteliler Anlatıyor: Siyaset öğrencisiyim, kendimi derste bile ifade edemiyorum

Nereli olduğunu söylemekten çekinen de var, kendini derste bile ifade edememekten şikayet eden siyaset öğrencisi de. Üniversiteliler Anlatıyor dizisinin ilk bölümünde kampüste ifade özgürlüğüne dair sıkıntılar var.

Burcu Karakaş, DW Türkçe, 27/01/2021 https://www.dw.com/tr/%C3%BCniversiteliler-anlat%C4%B1yor-siyaset-%C3%B6%C4%9Frencisiyim-kendimi-derste-bile-ifade-edemiyorum/a-56348077

 • Üniversiteliler Anlatıyor: "KYK yurdunda şort giyen arkadaşımız yönetimden uyarı aldı"

Küçük şehirde okumanın zorluklarını anlatan üniversitelilere göre, muhafazakârlık gündelik yaşamdan okul etkinliklere birçok alanı etkiliyor. Bir öğrenci, "Kaldığım KYK yurduna 'fuhuş yuvası' denildiğini duydum" diyor.

Burcu Karakaş ,DW Türkçe, 29/01/ 2021 https://www.dw.com/tr/%C3%BCniversiteliler-anlat%C4%B1yor-kyk-yurdunda-%C5%9Fort-giyen-arkada%C5%9F%C4%B1m%C4%B1z-y%C3%B6netimden-uyar%C4%B1-ald%C4%B1/a-56360840

 • Z Kuşağı yeniden siyasetin odağında: Erdoğan’ın korktuğu kadar var

Son yıllarda artan toplumsal hareketlilikte başrol oynayan gençler, bir diğer tanımla Z Kuşağı yeniden Türkiye siyaset gündeminin odağına yerleşti.

BirGün, 30/01/2021 https://www.birgun.net/haber/z-kusagi-yeniden-siyasetin-odaginda-erdogan-in-korktugu-kadar-var-332358

Derleyen Sacit Yörüker
 • Paylaş

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER İÇERİK