Biz şimdi alçak sesle konuşuyoruz ya
Sessizce birleşip sessizce ayrılıyoruz ya
Anamız çay demliyor ya güzel günlere
Sevgilimizse çiçekler koyuyor ya bardağa
Sabahları işimize gidiyoruz ya sessiz sedasız
Bu, böyle gidecek demek değil bu işler
Biz şimdi yanyana geliyor ve çoğalıyoruz
Ama bir ağızdan tutturduğumuz gün hürlüğün havasını
İşte o gün sizi tanrılar bile kurtaramaz

Cemal Süreya

HABER / YAZI / KONUŞMA / SÖYLEŞİ SEÇKİSİ

OCAK 2021 (4.Sayı)

HABER / YAZI / KONUŞMA / SÖYLEŞİ SEÇKİSİ

SUNUŞ

Seçki’nin 4.sayısıyla karşınızdayız.

İnternet üzerinden yayın yapan siteleri her gün tarıyor, tarama sonuçlarına dayalı girişleri de her gün yapıyoruz. Seçki’ye girişlerde ”Haber”, ”Yazı”, “Konuşma” ve “Söyleşi” kategorilerinin hepsinden yararlanmaya çalışıyoruz. Ama Seçki’nin gövdesini haberler ve yazılar oluşturuyor. Bu vesileyle yararlandığımız haberlerin çoğu kez yazılar gibi derinlikli biçimde işlendiklerini ve ustalıkla kaleme alınmış olduklarını belirtmemiz gerekiyor.

“Sunuş” metinlerinde yüzlerce girdiden oluşan seçki içeriğinin bütün yönleriyle tanıtılmasına ne lüzum ne de imkan vardır. Aşağıdaki paragraflarda, önceki sayılarda olduğu gibi, Hazırlayanın gerekli gördüğü hususlarda okurların dikkatlerinin çekilmesiyle yetinilecektir

4.Sayı içeriği 21 konu başlığı altında kategorileştirildi. ”ABD Kongre Baskını”, ”Uğur Mumcu Cinayetinden 28 Yıl Sonra”,”Hrant Dink Cinayeti”, “Yerel Dayanışma Örgütleri”, “Boğaziçi’nde Özerklik Mücadelesi” , “Whatsapp Tartışması” ve “Gençlik” bu Sayıda açılan başlıklar.

Uğur Mumcu cinayetinin 28.yıldönümü dolayısıyla Seçki’de beş girdi yer alıyor .Bunlar: Gökçer Tahincioğlu’nun “ Mumcu cinayetinden 28 yıl sonra: ‘Bu devletin topluma borcu var, umutlu olmak zorundayız’” başlıklı ,Özge Mumcu’yla yapılan sohbete dayalı özel haberi, Dilan Esen’in Prof. Dr. Emre Kongar’ın anlatımına dayanan “Uğur Mumcu cinayeti Türkiye’ye suikasttır” başlıklı haberi, Mumcu’nun çalışma arkadaşı Faruk Bildirici’nin “Karların üzerinde yatıyordu üzeri örtülmüş” isimli ,yaşanmışlıklara dayalı uzun yazısı ve Prof. Dr. Raşit Kaya’nın anılarla bezenmiş “Uğur Mumcu’yu anarken: Gerillacılıktan tehlikeli !” başlıklı yazısı ve nihayet Faruk Bildirici’nin “Uğur Mumcu'nun belgeli gazeteciliği, anılar ve 'Korku Duvarı'nı geride bırakanlar” başlığını taşıyan yazısı.

Ocak ayında siyasette dilden başlayıp fiziki müdahaleye varan şiddet ve gazetecilere yönelik saldırılar üzerinde basında çok duruldu. Fatih Yaşlı’nın “Şiddet ve siyaset: Türk sağında ‘aile içi’ kavga”, Alpaslan Savaş’ın “Siyasetteki şiddetin altında sınıfa yönelik şiddet var”, Mehveş Evin’in “Gazetecilere yapılan son saldırılar neyi gösteriyor ?” başlıklı yazılar ve Hikmet Adal’ın “Cezasızlığın sembolü :Gazetecilere saldırılar” başlıklı haberi okurlarımızın ilgilerini bekliyor.

Koronavirüs aşısı tedarik program hedeflerinde gecikmeler ve sapmalar söz konusu. Aşı dağıtım ve uygulama adaletinin gerçekleşmediği yönünde yaygın şikayetler var,Meraklı okurlar Ümit Kıvanç’ın “Aşıyı önce kendine yapmak”, Gaye Usluer’in “Aşı ve adalet”, L.Gülden Treske’nin “Ben büyüyünce devlet büyüğü olacağım” başlıklı yazılarına, Ayça Söylemez’in "Sırası gelmeyen siyasiler neye göre aşı oldu?", İsmail Arı’nın “Covid-19 aşısında torpil dönemi” başlıklı haberlerine bakabilirler.

Bilim insanları, bundan yüz yıl önce kabul edilen Anayasa’da solun izlerinin bulunduğunu belirtiliyorlar. Tolga Şirin’in “Solun ve Türkiye'nin ilk anayasası olan 1921 Anayasası'nın 100. yılı her şeye rağmen kutlu olsun!”, İbrahim Ö.Kaboğlu’nun “1921 Teşkilât-ı esasiye kanunu: Ulusal egemenlik ve Ulus-Devletin doğuşu” başlıklı yazılarının incelenmeye değer olduğunu düşünüyoruz.

Basında, Hindistan’daki siyasi gelişmeler hakkında haberler ve değerlendirmeler yer almaya devam ediyor. BirGün’de yayımlanan “Hindistan’ın en genç komünist belediye başkanı: İyi bir gelecek için mücadele” başlıklı haberin ve Erhan Nalçacı’nın “Hindistan’da köylü direnişi” isimli usta işi makalesinin okurlarımızın ilgisini çekeceğinden eminiz.. Ayrıca, Gazete Duvar’da çıkan ”Hindistan’da tarım yasalarını protesto eden çiftçiler Kızıl Kale’ye girdi” isimli haberi okuyabilirsiniz.

Boğaziçi’ne rektör atanmasından sonra Üniversite öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin başlattığı görkemli ve şenlikli direniş başka üniversitelerden verilen desteklerle devam ediyor. Bu konuda çok zengin bir fikri üretimi Seçki’ye yansıtabildiğimizi düşünüyor ve yazılar arasında bir ayrım yapmak istemiyoruz. Yine de Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Oğuzcan Ünlü’nün “Hafıza ve direniş: Boğaziçi” başlıklı yazısının mutlaka okunması tavsiyesinde bulunuyoruz.

Seçki’nin içeriği hakkındaki kısa tanıtımları burada noktalıyor ve Prof. Dr. Raşit Kaya’nın “Uğur Mumcu’yu anarken: Gerillacılıktan tehlikeli !” başlıklı yazısının son paragrafını aşağıya aynen alarak “Sunuş”u tamamlamak istiyoruz:

“Türkiye’de gazeteciliğe, gazetecilik mesleğine yönelik baskılar hep yaşandı. Pek çok gazeteci gözaltına alındı, tutuklandı, hapse mahkûm edildi. Ama son günlerde gazetecileri korkutma, yıldırma çabaları çok daha yoğunlaştı. Gazeteciler hedef gösterilip düşmanlaştırılıyor. Fiziksel saldırılar yapılıyor. Umarım yeni Uğur Mumcu suikastları ya da Hrant Dink cinayetlerine tanık olmayız. Esasen, bu cinayetler “medyacı” değil de gerçekten “gazeteci” olanları yıldıramadığı gibi, mesleklerinden de vazgeçiremiyor. Dileğim “gazeteciliğin tehlikeli bir meslek” olmaktan artık kurtarılması.”

Selamlar ve sevgiler…

KONU BAŞLIKLARI

1- SİYASET

2- DÜNYA

3-ABD'KONGRE BASKINI'

4- SAĞLIKTA DURUM

5- ADALET/ İNSAN HAKLARI

6- UĞUR MUMCU CİNAYETİNDEN 28 YIL SONRA

7- AİHM 'DEMİRTAŞ KARARI'

8- HRANT DİNK CİNAYETİ

9- EKONOMİYE BAKIŞ

10- EMEK DÜNYASI

11- YEREL DAYANIŞMA ÖRGÜTLERİ

12- KADINLARIN GÜNDEMİ

13- BİLİM / TEKNOLOJİ

14- BOĞAZİÇİ'NDE ÖZERKLİK MÜCADELESİ

15- GAZETECİLİK / GAZETECİLER

16- KENTSELYAŞAM

17- TARIM /GIDA

18- ÇEVRE /DOĞA / HAYVAN HAKLARI

19- FELSEFE / KÜLTÜR / /SANAT

20- WHATSAPP TARTIŞMASI

21- GENÇLİK

GİRDİLER BÖLÜMÜ

1- SİYASET

 • Murat Belge / Başörtüsü ve türban

200 yıllık sorunumuz. 200 yıla girerken ne kadar sorunlu olsa da, bunca zaman içinde "iki ayrı millet" haşinde yaşamanın sorunlarına bir ölçüde alışmış, sorunların bir kısmını da bir ölçüde çözmüştük

T24, 03/01/ 2020 https://t24.com.tr/yazarlar/murat-belge/basortusu-ve-turban,29308

 • Mesut Yeğen: Demirtaş, silahsız çözüm hülyasının tercümanı

Prof. Dr. Mesut Yeğen'e göre iktidar 1990'larda HEP'le birlikte ortaya çıkan Kürt siyasi ve sivil dinamiğinin taşıyıcı unsurlarını tasfiye etmeye çalışıyor. Dolayısıyla devlet sadece PKK öncesi duruma değil HEP öncesi duruma da dönmek istiyor. Yeğen'in "bir tür star" dediği Demirtaş ve partisi HDP, tam da bu nedenle hedef tahtasında. Yeğen'e göre Demirtaş'ın serbest bırakılması, Kürt ve Türk siyasi elitleri arasında varılacak bir mutabakata bağlı görünüyor.

İrfan Aktan, Gazete Duvar, 03/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/mesut-yegen-demirtas-silahsiz-cozum-hulyasinin-tercumani-makale-1509076

 • İrfan Aktan / Herkese göre kendisi dışındaki herkes kötü!

Toplumsal kutuplaşmayı siyasi iktidar mı yaratıyor, yoksa siyasi iktidar bizatihi toplumsal kutuplaşmanın tercümanı mı oluyor, kestirmek mümkün görünmüyor. Muhtemelen ikisi birden. Dolayısıyla iktidar kadar toplum da masum değil.

Gazete Duvar, 04/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/herkese-gore-kendisi-disindaki-herkes-kotu-makale-1509148

 • Güven Gürkan Öztan/ Sağ vasatın cenderesinde hep mağlup (mu) olmak

Düzen içi muhalefet ve ona destek veren aktörler bir adım ileri, iki adım geri attığı için bir arpa boyu yol gidemiyor. Sağ vasatın belirlediği sınırları aşmayı göze alamayınca siyaset dönüp dolaşıp İslami sembolizme ve hamasete sıkışıyor. Bundan da her defasında yararlanan iktidar kanadı oluyor. Resmi kurumlar "adı konmamış" bir dini düzene göre dizayn edilirken, gündelik yaşama her geçen gün farklı bahanelerle politik İslam'ın ajandasına göre ayar çekilirken sessiz kalan düzen içi muhalefet yine türban-Ayasofya gibi iktidarın sevdiği başlıklarla köşeye sıkıştırılmak isteniyor.

BirGün, 04/01/2021 https://www.birgun.net/haber/sag-vasatin-cenderesinde-hep-maglup-mu-olmak-328979

 • GENCAY ŞAYLAN'LA "YARIN ENDİŞESİ" ÜZERİNE - Sistem krizi, neo-faşizm ve ihtimaller

Üçü bir arada: Pandemi, ekonomik kriz, neo-faşizm. Bu üçgende geçen bir yılı geride bıraktık, aynı üçgende yeni bir yıla başladık. 2020'de yayınlanan "Yarın Endişesi" adlı kitabında içinde bulunduğumuz siyasal iklimi enine boyuna ele alan siyaset bilimci Gencay Şaylan'a bağlanıyoruz...

Tuba Çameli,Bir+Bir,04/01/ 2021 https://www.birartibir.org/siyaset/994-sistem-krizi-neo-fasizm-ve-ihtimaller

 • Metin Çulhaoğlu / Üç gündem ve bir öneri

Türkiye'de iktidar blokunun tepe tepe kullandığı, fırsat buldukça üzerine üzerine gittiği önemli kimi gündemlerin, aynı zamanda sosyalistler dahil olmak üzere genel olarak solun tereddütlere düştüğü, kafasının karıştığı ve farklı sesler çıkardığı gündemler olduğunu not ederek başlayalım.Söz konusu gündemleri de sıralayalım: Demokrasi, laiklik ve bağımsızlık.

İleri Haber,05/01/ 2020 https://ilerihaber.org/yazar/uc-gundem-ve-bir-oneri-121490.html

 • Oğuz Oyan / Kabaran suç dosyaları

Suçları örtmenin en çok denenmiş yolu karşı-suçlamalardır; hele ki bütün kolluk, yargı ve medya güçleri emrinizdeyken. Ama bunlar ancak kısa vadeyi kurtarır; hesap verme günleri bir şekilde gelir.

soLGazete, 05/01/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/kabaran-suc-dosyalari-23118

 • Fuat Keyman / 2021'de Nasıl bir Dünya; Nasıl bir Türkiye?

Yeni bir yıla girerken, her ne kadar COVID-19'a karşı geliştirilen aşı çalışmalarının başarısıyla geleceğe karşı biraz umutlansak da riskin güvenden, kaygının umuttan, kötümserliğin olumluluktan, çıkarın ahlâktan ve kızgınlığın eleştiriden daha görünür ve yaşanır olduğu bir dönem bizi bekliyor.

Perspektif, 05/01/ 2021 https://www.perspektif.online/2021de-nasil-bir-dunya-nasil-bir-turkiye/

 • Murat Yetkin: 'Bir daha darbe olmaz' derken naif bakmışım!

Yetkin, Türkiye'de darbeler tarihini incelediği yeni kitabı Meraklısı İçin Darbeler Kitabı'nı T24'e anlattı

T24, 05/01/2021 https://t24.com.tr/haber/murat-yetkin-bir-daha-darbe-olmaz-derken-naif-bakmisim,924819

 • Kemal Can / Liderlik ve hayal kırıklığı

Sayısal ve niteliksel olarak iktidarın ciddi biçimde gerilemesine rağmen çok güçlü bir değişim ihtimalinden söz edilememesinin en önemli sebebi, iktidar ve muhalefet bloklarında yaşanan (algılanan) "liderlik" farkı. İktidar, kendi -kutuplaştırma ve kimlik siyasetinin- imkanları ve popülizmin kolay enstrümanlarıyla, kendi tabanını da rehin alabilen güçlü bir liderliğe sahip. Üstelik başarı mecburiyetinden kendisini kurtarmış, zorlayan bir liderlik bu.

Gazete Duvar, 06/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/liderlik-ve-hayal-kirikligi-makale-1509353

 • "6-8 EKİM 2014/KOBANÊ OLAYLARI" YARGILAMASI - Kürkçü: "Bu dava HDP'ye yönelik bir siyasi suikast girişimidir"

"6-8 Ekim 2014 olayları" iddianamesini değerlendiren Kürkçü, "HDP, diktatörlüğün genel oya dayanarak rejimi elde tutmasını imkansız kılan en kritik siyasi güçtür. O yüzden hedeftir." dedi. "HDP'siz siyaset diğer muhalefet güçleri için de "ebedi kış" demektir.

Bianet, 09/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplum/237302-kurkcu-bu-dava-hdp-ye-yonelik-bir-siyasi-suikast-girisimidir

 • Ahmet Murat Aytaç / Anti-elitizmin temel arzusu nedir?

İster sosyal adalet mücadelesi isterse milli bir yeniden dirilişin öğesi olarak sunulsun hiç fark etmez; anti-elitizm Türkiye'de en başından beri kurumları işler kılan meşru kadroları yerinden etmenin bir aracı olarak kullanıldı. Yani akademinin dışında da hukukçular, doktorlar, ekonomistler veya eğitimciler gibi seçilmiş diğer hedeflere karşı bugüne kadar yürütülmüş seferberliklerin tümünün temel motivasyonunu hep şu arzu oluşturmuştur: Onun olduğu yerde ben olmalıyım.

Gazete Duvar, 09/01/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/anti-elitizmin-temel-arzusu-nedir-makale-1509685

 • Oya Baydar / Mesele Gezi'deki ağaç değildi, Boğaziçi rektörü de değil

Bu "teröristlerin!" derdi nedir diye sormak, anlamaya çalışmak, çözüm bulmak, yanlışı düzeltmek, düzeltemiyorsanız çekip gitmek yerine, her "yetti gayrı", "edi bese" diyene şiddet uygulamaya kalkarsanız, 80 milyon potansiyel "terörist"in yaşadığı bir ülkede haklı olarak paranoyaya kapılır, korkar, korktuğunuz için de büsbütün gaddarlaşırsınız. Ve benden söylemesi: Yetti gayrı diyenler hızla artıyor

T24, 09/01/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar/mesele-gezi-deki-agac-degildi-bogazici-rektoru-de-degil,29380

 • Oğuz Oyan / Siyasal İslamcı hareketin yükselişi ve tükenişi

Bir tükeniş sürecine girdiğini söyleyebilmek için sadece oy oranlarına bakmak yeterli değildir. AKP, ideolojik olarak tükenmektedir.

soLGazete, 12/01/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/siyasal-islamci-hareketin-yukselisi-ve-tukenisi-23653

 • Tarık Ziya Ekinci / İkili devlet düzeni ve Anayasa Mahkemesi'nin sorumluluğu

Kısa süreli de olsa geçici acil önlemler almaya ihtiyaç vardır. Böyle acil bir ihtiyacın karşılanması, ancak, en yüksek yargı organı sıfatıyla Anayasa Mahkemesinin devreye girmesiyle gerçekleşebilir

T24, 12/01/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/tarik-ziya-ekinci/ikili-devlet-duzeni-ve-anayasa-mahkemesi-nin-sorumlulugu,29424

 • Seren Selvin Korkmaz / Yeni Bir İttifak Stratejisi Muhalefete Alan Açar mı?

Popülist liderler duygu siyasetini kullanmakta çok mahirler. Buna karşılık demokratlar "nötr" bir dil kullanmaya meylediyorlar. Sağ-popülizmin panzehirinin sol-popülizm olduğunu düşünmüyorum ama duyguların dışlandığı bir siyasetin de popülistlerle mücadelede etkin olacağı oldukça şüpheli.

Perspektif, 13/01/2021 https://www.perspektif.online/yeni-bir-ittifak-stratejisi-muhalefete-alan-acar-mi/

 • Fatih Yaşlı / Liberalizm: İktidarda ve muhalefette

İstenen, restore ve rehabilite edilmiş bir kapitalizmdir, istenen düzenin bekasının yeniden tesis edilmesi ve liberal ajandanın yoluna devam edebilmesidir.

soLGazete, 13/01/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/liberalizm-iktidarda-ve-muhalefette-23730

 • Menderes Çınar / AKP'nin Kültürel İktidar Anlayışı

AKP'nin İslamcı kültürel iktidar olma projesi en başından itibaren, kendi İslami alternatifinin güzelliğini, doğruluğunu, geçerliliğini göstermeye dayanmadı. AKP, kültürel bir iktidar değil, yalnızca iktidar olmaya çalıştı. Muktedir oldukça kültürel (iktidar) olacağını varsaydı. Hal böyle olunca "çekiciliği" ister istemez dağıtacağı iktidar nimetlerinden ya da kullanacağı iktidar sopasının korkusundan kaynaklandı ve onlar kadar oldu. Bu iktidar odaklılığa ve güç biriktirmeye mesafeli/karşı olan herkesi, İslami bir çerçeveden konuşsa bile, Batılı/Batıcı paradigmaların esiri olmakla itham edip, düşmanlaştırdı.

Birikim/ Haftalık, 14/01/ 2021 https://birikimdergisi.com/haftalik/10436/akp-nin-kulturel-iktidar-anlayisi

 • Prof. Dr. Sencer Ayata:Bugün 'siyasi elitler' AKP'lilerdir; iktidarla uyuşmayan kültürel elitleri ise arka bahçeye atma çabası var

Türkiye'nin dünyada da bilinen önde gelen sosyoloğu Prof. Dr. Prof. Sencer Ayata, 'rektör atamaları' ve 'elitizm' tartışmalarını Murat Sabuncu'ya yorumladı

T24, 14/01/ 2021 https://t24.com.tr/video/prof-sencer-ayata-siyasi-elitler-akp-liler-kultur-elitleri-ise-iktidarla-uyusmayanlardir,35462

 • Bahçeli'nin HDP'nin kapatılması çağrısının hukuki boyutu üzerine Osman Can ile söyleşi - "HDP Anayasa'nın 69. maddesine bakarak kapatılırsa, Türkiye'de kapatılamayacak siyasi parti kalmaz"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) derhal kapatılması çağrısında bulundu. Bahçeli gerekçe olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kabul ettiği 6-8 Ekim olaylarına ilişkin iddianamesini gösterdi. Bahçeli Başsavcılık'tan HDP hakkında süratle kapatma davası açmasını istedi. Bahçeli, aksi taktirde MHP olarak Siyasi Partiler Yasası'nın 100. maddesini temel alarak gereğini yapacaklarını söyledi.

Gökçe Çiçek Kösedağı, Medyascope, 15/01/ 2021https://medyascope.tv/2021/01/15/bahcelinin-hdpnin-kapatilmasi-cagrisinin-hukuki-boyutu-uzerine-osman-can-ile-soylesi-hdp-anayasanin-69-maddesine-bakarak-kapatilirsa-turkiyede-kapatilamayacak-siyasi-parti-kalmaz/

 • Aydemir Güler / Parti kapatmak mı dediniz?

Biz ise parti kapatma lafını, sahiplerinin ağzına tıkamayı öneririz. Önermek ne kelime, taahhüt ediyoruz.

soLGazete,16/01/2021 https://sol.org.tr/yazar/parti-kapatmak-mi-dediniz-23981

 • Yeşil Siyaset Dergisi yayın hayatına başladı

Dergi, Türkiye'de Yeşil Hareketin gelişmesinde ihtiyaç duyduğu sağlam bir düşünsel zeminin oluşmasına katkı sunmak amacı ile yola çıkıyor.

Bianet, 18/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/kultur/237737-yesil-siyaset-dergisi-yayin-hayatina-basladi

 • Azmi Karaveli / 'Hocam hiç utanmanız yok mu?'

Geçmişte neler söylediğinizin hiç önemi yok, ihalelerin başkasında değil hep sizde kalmasının da hiç önemi yok... Ahlaken, pragmatik bir carpe diem'i şiar edinmiş, ahlaksızlığın ahlakı olarak formüle edilebilecek bu düzende, her şey Breaking Bad dizisinde Walter White'ın dediği gibi (Pandemide de bu kavramı sık duyar olduk) bir hal aldı: "Her şey kontamine oldu."

Gazete Duvar, 18/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hocam-hic-utanmaniz-yok-mu-makale-1510534

 • Başak Demirtaş: AKP'li, MHP'li olmayan herkes terörist maalesef

Başak Demirtaş, AİHM'nin Selahattin Demirtaş kararıyla ilgili "Uygulanacağını bekliyor muydunuz" sorusuna "Hayır düşünmedim" diye yanıt verdi. Başak Demirtaş, "Yargının sopası sürekli başınızda duruyor. Yani mesela Türk Tabipleri Birliği terörist oluyor. Neden? Sağlıkla ilgili eksiklikleri söylüyor. Barolar terörist oluyor. Ya da Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri terörist oluyor. Yani AKP ve MHP'li olmayan herkes maalesef terörist" dedi.

Gazete Duvar, 18/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/basak-demirtas-akpli-mhpli-olmayan-herkes-terorist-maalesef-haber-1510658

 • Oya Baydar / Dertler farklı, amaç aynı, çözüm ortak

Sorun, ülkenin dört bir yanında çakan ışıkların birbirleriyle buluşup kurtarıcı bir aydınlığa dönüşememesinde. Daha doğrusu ortak talebin ve amacın çözümde ortaklaşmaya varabilmesindeki güçlükte

T24, 19/01/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar/dertler-farkli-amac-ayni-cozum-ortak,29516

 • Oğuz Oyan / Bir toplumu nasıl çökertirsiniz?

AKP iktidarı, kendi ideolojik hegemonyasını sağlamlaştırabilmek adına, ülkenin entelektüel/bilimsel kapasitesini imha sürecini sonuna kadar götürmeye kararlı gözükmektedir

soLGazete, 19/01/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/bir-toplumu-nasil-cokertirsiniz-24185

 • Ergun Özbudun / Demokratikleşme ve Seçim Kanunu

Görünür gelecekte Türkiye siyasetinin, iki ana bloğun rekabeti biçiminde olacağı ve bunlar arasındaki oy ve sandalye farklarının çok büyük olmayacağı tahmin edilebilir. Böyle bir durumda küçük marjinal partilerin bir çeşit "kral yapıcı" rolü oynamaları, diğer bir deyimle sayısal güçlerinin çok üzerinde bir pazarlık gücü elde etmeleri mümkündür.

Perspektif, 19/01/ 2021 https://www.perspektif.online/demokratiklesme-ve-secim-kanunu/

 • Fatih Yaşlı / Şiddet ve siyaset: Türk sağında 'aile içi' kavga

Bu saldırıların bize gösterdiği şey, Türkiye'de düzen siyasetinin sağ içi bir iktidar kavgasına dönüşmüş, AKP-sonrası Türkiye'ye dair geliştirilen projeksiyonun da yeni bir sağ iktidar olduğudur.

soLGazete, 20/01/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/siddet-ve-siyaset-turk-saginda-aile-ici-kavga-24257

 • Alpaslan Savaş / Siyasetteki şiddetin altında sınıfa yönelik şiddet var

Şiddet tek çare. Bu nedenle siyasette dilden başlayıp fiziki müdahaleye varan şiddet, sınıfa uygulanan şiddetin kaçınılmaz bir yansıması.

soLGazete, 21/01/ 2020 https://sol.org.tr/yazar/siyasetteki-siddetin-altinda-sinifa-yonelik-siddet-var-24340

 • Ahmet Murat Aytaç / Siyaset, suçu 'nezihleştirir' mi?

Daha önce Ahmet Türk'e veya Kemal Kılıçdaroğlu'na değişik şekillerde saldırı yapılmıştı. Ancak bu saldırılarda belli bir ideolojik yaklaşıma, belli bir ideolojik görüş açısına, örneğin milliyetçiliğe veya muhafazakarlığa özgü bir bağnazlık temel bir güdü olarak öne çıkıyordu. Bugün yaşanan etkileşimin sonucu bu bakımdan da belirsiz, muğlak bir karışım olmanın ötesine geçememektedir. Mesela sokak saldırılarının üstlenilme biçimi dahi siyasetten çok suç alemine özgü pratikleri andırmaktadır.

Gazete Duvar,23/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/siyaset-sucu-nezihlestirir-mi-makale-1511108

 • Tolga Şirin / Solun ve Türkiye'nin ilk anayasası olan 1921 Anayasası'nın 100. yılı her şeye rağmen kutlu olsun!

Bundan yüz yıl önce kabul edilen Anayasa'da solun izleri vardır. Bu izler, yok sayılmak ve gizlenmek istense de gerçek budur

T24, 20/01/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sirin/solun-ve-turkiye-nin-ilk-anayasasi-olan-1921-anayasasi-nin-100-yili-her-seye-ragmen-kutlu-olsun,29530

 • İbrahim Ö. Kaboğlu / 1921 Teşkilât-ı esasiye kanunu: Ulusal egemenlik ve Ulus-Devletin doğuşu

Osmanlı-Türkiye anayasal gelişmeleri bakımından, 1909, 1921, 1924, 1961, 1982 şeklinde sıralanan yıllar, hem şeklî ve hem de içerik olarak, dönüm tarihlerini ifade eder dönüm tarihlerini ifade eder. 20 Ocak 1921 tarihli "Teşkilât-ı Esasiye Kanunu" (TEK), bir "en"ler ve "ilk"ler Anayasası olarak da nitelenebilir: "en" demokratik, metin olarak "en" kısa, uygulama süreci olarak da "en" kısa.

BirGün, 21/01/ 2020 https://www.birgun.net/haber/1921-teskilat-i-esasiye-kanunu-ulusal-egemenlik-ve-ulus-devletin-dogusu-331182

 • Edgar Şar / Muhalefetin Parlamenter Sistem Mutabakatı Neden Önemli?

Demokrasinin kurumsallaşma yoluyla pekişmesinde Türkiye için olmazsa olmaz gereklilik, toplumsal uzlaşı ile yapılacak yeni bir anayasadır. Kadim sorunlarımızın çözümü için gereken uzlaşma ortamı ise mevcut siyasi yapının bekası için sürekli yeniden ürettiği kutuplaşma ile maalesef sağlanamamaktadır.

Perspektif, 22/01/ 2021 https://www.perspektif.online/muhalefetin-parlamenter-sistem-mutabakati-neden-onemli/

 • Ali Çarkoğlu / Muhalefet Erdoğan Karşıtlığı Yerine Alternatif Siyaset Üretmeli

Muhalefet açısından belki de en önemli konu değişim isteğini yaratmaktır. Ekonomi kötü, pandemiye karşı etkin ve şeffaf önlemler alınamadı, dış politikada yalnız kaldık gibi eleştiriler sonuç olarak seçmende artık bu iktidar değişsin düşüncesini yaratamıyorsa muhalefetin işine yaramayacaktır. Değişim gerektiğine ikna olmuş bir seçmen kitlesi kendine en yakın alternatifi bulmakta da zorlanmayacaktır.

Perspektif, 23/01/ 2021 https://www.perspektif.online/muhalefet-erdogan-karsitligi-yerine-alternatif-siyaset-uretmeli/

 • Merdan Yanardağ / 'Süreç olarak faşizm'

Dr. Ergin Yıldızoğlu yeni yayımlanan ve iki baskı yapan,"Yeni Faşizm" * adlı kitabında günümüzde faşizmi;toplumu ve devleti aşağıdan yukarıya fetheden klasik faşist rejimlerden ya da yukarıdan aşağıya emperyalizm güdümlü askeri darbeler şeklinde gelen diktatörlüklerden farklı olarak, süreç içinde şekillenen, yayılan, topluma ve devlete egemen olarak yerleşen bir durum olarak tanımlıyor.

BirGün, 24/01/2021 https://www.birgun.net/haber/surec-olarak-fasizm-331553

 • Necmi Erdoğan / Günümüz faşizmi üzerine bazı notlar

Günümüz faşizmi ile ilgili tartışmalar büyük ölçüde temsili demokrasi, hukuk devleti, din, milliyetçilik-ırkçılık gibi eksenlerde yoğunlaşıyor... Ancak bununla sınırlı kalan bir analiz ve yaklaşım faşizm ve siyasal liberalizm ikiliğine hapsolmaya da mahkûmdur. Sözünü ettiğimiz ikiliği aşan üçüncü bir hattı ise ancak devrimci bir yol açabilir.

BirGün Pazar, 24/01/2021 https://www.birgun.net/haber/gunumuz-fasizmi-uzerine-bazi-notlar-331564

 • Hakkı Özdal / Karanlık tünelin içinde

Şimdilerde hem esnek çalışma hukukunun hem de ücretsiz izin dayatmasının muhatabı olan işçiler, 2003 ve 2021 AKP'leriyle aynı anda karşılaşmakta; bu iki AKP'nin, emek karşısındaki pozisyonu açısından, aslında tek bir AKP olduğuna tanık ve kanıt olmaktadır. Üretici köylü hacizlerle, esnaf iflaslarla boğuşuyor. Bu koşullarda, başlangıç AKP'si aktörlerinin 'demokrasi-sermaye girişi' masallarıyla kurulmuş bir muhalefetin, işaretleri artan faşist tahkimat karşısında dayanıklılığı yok.

Gazete Duvar, 25/01/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/karanlik-tunelin-icinde-makale-1511292

 • Ümit Kıvanç / Uğur Mumcu, Gaffar Okkan ve bozuk pusulalar

CHP genel başkanının Gaffar Okkan suikastı hakkında sarf edebildiği yegâne kelime "hain"! Okkan, "hain bir suikasta" kurban gitmiş. Kılıçdaroğlu'nun gönlü mü elvermiyor, bu hainliği yapanların kimliğine dair ufacık bir şey çıtlatmaya? Bu anlaşılmaz tavrın getirisi, bugünkü siyasî hareket alanını daraltacak bir yeni saldırıyla karşılaşması oluyor.

Gazete Duvar, 25/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ugur-mumcu-gaffar-okkan-ve-bozuk-pusulalar-makale-1511282

 • DEMOKRASİ İÇİN BİRLİK "Birlikte meşru bir mecra yaratmaya davet ediyoruz"

Demokrasi İçin Birlik meclis toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı: "Yükselecek toplumsal itirazların akacağı meşru bir mecra ancak demokrasi güçlerinin birliğiyle yaratılabilir".

Bianet, 25/01/2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/238122-birlikte-mesru-bir-mecra-yaratmaya-davet-ediyoruz

 • Selahattin Demirtaş, hakkındaki suçlamalara belgelerle cevap verdi: "İftira ve kumpasa dayalı, medya ve yargı eliyle bir

linç kampanyası yürütülüyor"

Edirne Cezaevi'nde 4 Kasım 2016 tarihinden beri tutuklu bulunan ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi'nin kararına rağmen tahliye edilmeyen Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kendisi ile ilgili hazırlanan iddianamede yer alan iddialar ile ilgili medya mensuplarına bir mektup gönderdi.

Ferit Aslan, Medyascope, 26/01/ 2021 https://medyascope.tv/2021/01/26/selahattin-demirtas-hakkindaki-suclamalara-belgelerle-cevap-verdi-iftira-ve-kumpasa-dayali-medya-ve-yargi-eliyle-bir-linc-kampanyasi-yurutuluyor/

 • Metin Çulhaoğlu / İki çizgi ve Türkiye

Günümüz dünyasında kapitalizmin sürdürülebilirliğini sağlamaya yönelik, yani düzen içi iki başat eğilimden ya da çizgiden söz edebiliriz: Küreselleşme milliyetçiliği ve liberalizm.

İleri Haber, 26/01/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/iki-cizgi-ve-turkiye-122237.html

 • Tezcan Durna / Tedipten tedhişe devletlilerin eleştiri ile imtihanı

Devletliler, kendilerini eleştiren herkesi terörist ilan etmeye başladığında, devlet yasal varlığından sıyrılıp yurttaşlar üzerinde terör estiren bir makine haline gelir. Devlete tanınan yasal şiddet tekeli, yurttaşların çoğunluğu üzerinde ölçüsüz bir baskı aracına dönüşürse ve bu baskı aracını kendilerini devlet ilan eden kişiler, kendi çıkarlarını korumak için kullanırsa artık devlet, devlet olmaktan çıkar; devlete tanınan şiddet tekelinin hukuki zemini de ortadan kalkar.

Gazete Duvar, 26/01/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/tedipten-tedhise-devletlilerin-elestiri-ile-imtihani-haber-1511505

 • Kemal Can / 'Yok öyle bir şey...'

İnsanların kimsenin demecine bakmadan, herhangi bir istatistik verisini kontrol etme gereği duymadan gayet açık biçimde yaşayarak iliklerine kadar hissettiği sorunlara, "yok öyle şey" demek, ilk bakışta saçma sapan bir siyasi gaf olarak düşünülebilir. Bu insanların karşısına çıkıp, duyabilecekleri biçimde, yaşanan bütün sorunlar için "yok öyle bir şey" demek akıl işi gibi durmuyor. Açıkçası bunun çok küçük olmayan hasarlarını da yaşıyorlar.

Gazete Duvar, 27/01/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/yok-oyle-bir-sey-makale-1511499

 • Fatih Yaşlı / Bu koşullarda gidilecek bir seçimde...

İktidar bir yandan en iyi bildiği işi yapıp ittifakları dağıtmaya oynar ve yasal düzenlemelere hazırlanırken, öte yandan "seçimle gitmeme konsepti"ne uygun adımları atmaya devam ediyor.

soLGazete, 27/01/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/bu-kosullarda-gidilecek-bir-secimde-24773

 • Aybars Yanık / Bir Tuhaf Argüman : Kendisi Değil,Çevresi Kötü

Erdoğan defalarca aksini açıklamasına rağmen ve bunu ispatlayacak adımlar atmasına rağmen (bürokrasideki atamalar, siyasi dilinde milliyetçi tonun yoğunlaşması, kendini meşrulaştırma tarzındaki değişimler) Cumhur İttifakı'na gönüllü değil de rehinse ve rotasını kendi tercihi nedeniyle değil de bu rehin pozisyonundan ötürü kırdıysa, dolayısıyla ittifaka mecbursa, neden ittifakı dağıtıp veya bu ittifaka hiç girmeden çok daha güçlü destek görebileceği alternatiflere kapıyı en baştan kapattı?

Birikim /Haftalık, 28/01/ 2021 https://birikimdergisi.com/haftalik/10455/bir-tuhaf-arguman-kendisi-degil-cevresi-kotu

 • Gürsel Köksal / Mustafa Suphi ve yoldaşları 100 yıl önce bugün katledildiler: 15'leri kim öldürdü?

TKP'nin 15 yöneticisi 28 Şubat 1921 tarihinde Trabzon açıklarında katledildiler. Araştırmacı Emrah Cilasun, tarihsel belgelerin ışığında 15'lerin Bakü'den Anadolu'ya hareketlerinden katliama kadar süren süreçteki gelişmeleri adım adım takip ediyor

BirGün, 28/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/mustafa-suphi-ve-yoldaslari-100-yil-once-bugun-katledildiler-15-leri-kim-oldurdu-332091

 • Sevilay Çelenk / Sevgili seçmen vakit o vakit değil!

Uzlaşmaz görülen çelişkileri, aşılmaz görünen açmazları, birleşmez görülen yolları derhal ve kesin biçimde eski radyolar gibi çatıya kapatmak şart. Zamanı gelince yine çıkarırız o radyoyu oradan. Vintage mintage deyip bir hışım tedavüle sokarız.

Gazete Duvar, 28/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sevgili-secmen-vakit-o-vakit-degil-makale-1511620

 • Ergin Yıldızoğlu / Safları sıklaştırma zamanı

Muhalefetin, yeni "durum" içinde fark yaratabilecek bir siyasi çekim merkezini inşa edebilmesi için saflarını hızla sıklaştırması gerekiyor. İkincisi: Gittikçe artması olası saldırılar karşısında korunabilmek için geniş ve etkin bir dayanışma ağı gerekiyor.

Cumhuriyet, 28/01/ 2021 http://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/saflari-siklastirma-zamani-1809416

 • Erdoğan'ın dayattığı başkanlık sisteminin armağanı: Bildiğimiz siyasetin ölümü

Başkanlık sistemine geçildiğinden beri Türkiye'de siyasi partilerin hangi konuda ne düşündüğü ve önerdiğinden ziyade hangi partilerle yanyana durduğu veya durabileceğini konuşup tartışıyoruz. Siyaseti ittifak pazarlıkları kıskacından çıkarmanın imkanı var mı?

Ruşen Çakır, Medyascope, 28/01/2021 https://medyascope.tv/2021/01/28/erdoganin-dayattigi-baskanlik-sisteminin-armagani-bildigimiz-siyasetin-olumu/

 • Murat Belge / Kürtler

AKP'yi yalnız başına ya da MHP ile ittifakıyla birlikte iktidarda tutmak için başvurulan yöntem Kürt sorunu gerilimini sonuna kadar desteklemek. Bu yöntem Türkiye'nin Türk kökenli ve Kürt kökenli yurttaşların birbirlerini severek ve sayarak yaşadıkları, sorunların barış ve demokrasi içinde çözüldüğü bir ülke olabilmesinin önündeki kesin engeldir. Seçim bu, buyurun seçin

T24, 29/01/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/murat-belge/kurtler,29654

 • İNSAN VE ÖZGÜRLÜK PARTİSİ NEDEN KURULAMIYOR? "Konu Kürtler olunca muhalefetle iktidar birleşiyor"

İnsan ve Özgürlük Partisi, yaklaşık üç yıldır resmi olarak kurulamıyor. Partinin Eş Genel Başkanı Mehmet Kamaç, İçişleri Bakanlığı'na başvurularıyla ilgili çok kere dilekçe verdiklerini ancak bugüne dek doğrudan bir yanıt alamadıklarını söylüyor.

Dilek Şen ,Bianet, 29/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/238353-konu-kurtler-olunca-muhalefetle-iktidar-birlesiyor

 • Metin Çulhaoğlu / Yükselen Asya'da biz ne yapacağız?

Şimdi, soru şu: Asya'nın bu "yükselişi", ekonominin ve jeopolitiğin ötesinde, başta tarih bilimi olmak üzere bilimde, sosyolojide, felsefede, eğitimde, insan ilişkilerinde, kültürde, vb. ne anlama geliyor/gelecek? Yükselen Asya "Atlantik'i" gömerken bu aynı zamanda batı uygarlığının tarihsel birikiminin reddi anlamına mı gelecek, yoksa Asya bunların hepsini aynı zamanda kendi mirası sayıp daha ileri bir aşamaya mı taşıyacak?

İleri Haber, 30/01/2021 https://ilerihaber.org/yazar/yukselen-asyada-biz-ne-yapacagiz-122395.html

 • Güray Öz / Diyelim yaşıyor, nasıl yazardı 2024'ü?

Kitaplar yazarlarından bağımsız bir hayat sürer; hep yeni anlamlara, yeni okumalara kapı açarlar. Orwell'ın eserleri de öyle oldu. Biz şimdi1984 mantığıyla yönetilen bir dünyada kuşatılmış haldeyiz. Neredeyse hepimiz birer Winston olmak üzereyiz.

BirGün Pazar, 31/01/2021 https://www.birgun.net/haber/diyelim-yasiyor-nasil-yazardi-2024-u-332448

2- DÜNYA

 • Küba Devrimi'nin yıldönümünde Küba Arşivi: Küba hakkında her şey

Yeni yıl, evet herkes için, ama en çok Küba dostları için "yeni umut" demek: 1 Ocak 1959'da gerçekleşen Küba Devrimi'nin yıldönümünde, "Küba Hakkında Her Şey" arşivi oluşturduk.

Jose Marti Küba Dostluk Derneği,soLGazete,01/01/2021 https://sol.org.tr/haber/kuba-devriminin-yildonumunde-kuba-arsivi-kuba-hakkinda-her-sey-22859

 • Zahide Can / Amerika'da sorunlar yeni yılda da sürüyor: Gelir adaletsizliği artıyor; Trump seçim sonuçlarını hâlâ kabul etmiyor

Gece bir soyguncu gibi yaklaşırken, rüyalarımızı uyanacağımız aydınlık sabahlarda anlatmak için biriktiyoruz

T24 Haftalık, 03/01/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/zahide-can/amerika-da-sorunlar-yeni-yilda-da-suruyor-gelir-adaletsizligi-artiyor-trump-secim-sonuclarini-hala-kabul-etmiyor,29306

 • Rikke Carlsson / Geleceğimiz için tek seçenek sosyalizm

Eğitim, insan hakları, çalışma koşulları ile örnek gösterilen Danimarka'da salgınla birlikte madalyonun diğer yüzü ortaya çıktı. Danimarka'da Komünist Parti Genel Başkanı Rikke Carlsson, "Hak ettiğimiz gelecek için tek bir seçeneğimiz var, o da sosyalizm. Tüm dünyanın refahı ortak bir şekilde paylaşmasını istiyoruz" dedi.

Özde Çelikbilek, BirGün,04/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/gelecegimiz-icin-tek-secenek-sosyalizm-328993

 • Hayri Kozanoğlu / Amerikan emperyalizminde yeni bir sayfa açılıyor

Biden'ın işbaşı yapmasıyla birlikte Paris İklim Anlaşması'na imza koyulması, Çin'le olan ticaret savaşları, NATO'nun liderliğinin büyük bir zevkle üstlenilmesi gündeme gelecek. Amerikan emperyalizmi bir anlamda "fabrika ayarlarına" geri dönecek

BirGün, 05/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/amerikan-emperyalizminde-yeni-bir-sayfa-aciliyor-329119

 • Hindistan'ın en genç komünist belediye başkanı: İyi bir gelecek için mücadele

Hindistan'ın en genç komünist belediye başkanı olarak seçilen Arya Rajendran, Kerala eyaletine bağlı kentte ilk olarak "Çocuklara iyi bir gelecek" diyerek çocuk işçiliğiyle mücadele yürütüyor. 21 yaşındaki belediye başkanı göreve gelir gelmez kentte ücretsiz ve nitelikli sağlık hizmetiyle konut hakkını hayata geçirmek için de kitle örgütleriyle toplantılar düzenliyor.

BirGün, 05/01/ 2021https://www.birgun.net/haber/hindistan-in-en-genc-komunist-belediye-baskani-iyi-bir-gelecek-icin-mucadele-329137

 • Sezin Öney / Avrupa nasıl bir seneye başlıyor?

Almanya'da Eylül 2021'deki seçimler aslında şöyle bir tablo sunuyor: Türkiye'de, Recep Tayyip Erdoğan gibi ülke ve bölge siyasetine damgasını vurmuş bir ismin, politikayı bırakıp emekliye ayrılmayı seçtiğini düşünün... İşte Almanya'da ve "büyük resimde" Avrupa'da, böylesi büyük bir dönüşümün arifesindeyiz.

Gazete Duvar, 06/01/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/avrupa-nasil-bir-seneye-basliyor-makale-1509276

 • Reha Alpay / Küresel Yıkıma Bir Alternatif: Eko- Sosyalist Paradigma

Gün geçmiyor ki bakir kaldığını düşündüğümüz bir doğa parçasına göz dikilmesin ve yeni bir yıkım projesi ortaya çıkmasın. Bu yeni bir maden, taş ocağı, enerji üretimine yönelik bir proje ya da bir altyapı projesi veya suyu kontrol etmeye ve tekel altına almaya yönelik bir HES olabilir. Küresel düzeyde bir yıkımla karşı karşıyayız. Bu bir yanda iklim krizinin derinleşmesi, öte yanda da giderek yok olan biyolojik çeşitlilik anlamına geliyor.Fikret Başkaya, son kitabı Eko-sosyalist Paradigma'da bu yıkıma yol açan nedenleri analiz ediyor ve buna bir çözüm önerisi getiriyor: "komünist topluma giden yol".

Özgür Üniversite, 07/01/ 2021 https://ozguruniversite.org/2021/01/07/kuresel-yikima-bir-alternatif-eko-sosyalist-paradigma-reha-alpay/

 • Erhan Nalçacı / Afrika'da son sömürge: Batı Sahra

Son dönemde ABD ve İsrail'in etrafında Ortadoğu ülkelerinin bir araya getirildiği ittifak nedeniyle Batı Sahra sorunu da yeniden alevlendi.

soLGazete, 09/01/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/afrikada-son-somurge-bati-sahra-23448

 • Yazar Aydın Çubukçu: Salgın sonrası, muhalefet için önemli olanaklar sunacak

Yoksulluk, işsizlik, açlık arttı, kapanma nedeniyle psikolojiler bozuldu. Tüm bunlar bir yerde patlayacaktır. Bu, bütün dünyada yeni bir kitle hareketleri döneminin açılmasının dayanağı olacaktır.

Serpil İlgün,Evrensel, 09/01/ 2021 https://www.evrensel.net/haber/423155/yazar-aydin-cubukcu-salgin-sonrasi-muhalefet-icin-onemli-olanaklar-sunacak

 • Ceyda Karan / Atlantiğin iki yakası ve düzenin yeni halleri

2021'e pek 'şaşalı' bir giriş yaptık! Geçen hafta, ABD'de, hocamız Prof. Korkut Boratav'ın 2 Ekim tarihli 'Trump'ın anayasal darbe girişimi' başlıklı yazısında isabetle öngördüklerine yakın bir senaryo gerçekleşti. ABD Başkanı Donald Trump, 'hileli' diyerek yargı yoluyla değiştiremediği seçim sonuçlarını, rakibi Joe Biden'ın başkanlığının sembolik olarak tescilleneceği 6 Ocak'ta, taraftarlarına ABD Kongresi'ni bastırarak sağlamaya çalıştı. Tahmin edileceği üzere başarısız oldu.

BirGün, 11/01/ 2021 https://www.birgun.net/haber/atlantigin-iki-yakasi-ve-duzenin-yeni-halleri-329904

 • İlhan Uzgel / Trump'tan öte bir Trumpçılık var mı?

Trump ve Trumpçılık, sorunu giderek bozulan gelir dağılımına, yani sınıfsal eşitsizliklere, en üst gelir grubuna bağlamak yerine, en alt gelir grubunda yer alan göçmenlere, Çin ve küreselleşmeye ve elitlere kanalize edebildi. Bu açıdan bilinçli bir tercihti ve Trump bu rolünü gayet iyi yerine getirdi. Sosyal devlet uygulamalarına geçmek yerine popülist sağ hareketin güçlenmesi tercih edildi, Trump bu siyasetin temsilcisiydi.

Gazete Duvar, 11/01/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/trumptan-ote-bir-trumpcilik-var-mi-makale-1509870

 • ABD'NİN KOMPLO TEORİSYENLERİ - 4chan ile başlayan QAnon kimlerden oluşuyor?

"Trump Reich'ı (Nazi Almanyası İmparatorluğu) tekrar kuracak," "Obama ve Clinton büyük bir pedofili çetesini destekliyor" gibi iddiaları olan ve son olarak ABD'de Capitol Hill'i basan QAnon ile ilgili bilinenleri topladık. Arşivden FBI'ın 2019'daki uyarısı da çıktı.

Pınar Tarcan, 12/01/ 2021 https://bianet.org/bianet/dunya/237460-4chan-ile-baslayan-qanon-kimlerden-olusuyor

 • Hakan Güneş / Bakü ile Erivan arasında ateşkestin ötesi!

'Yapsa yapsa Putin yapar, Paşinyan ve Aliyev'i aynı masa etrafında, ancak O oturtur' dendiğini hepimiz biliyoruz. Öyle de oldu ama Moskova görüşmesi daha 62 gün önce savaşan bu iki tarafın liderlerini masaya oturtmakla kalmadı, ateşkesin ateşkesten ötesine işaret eden en önemli maddesi konusunda da tarafları kollarını sıvamaya ikna etti. Barış Yolu inşası göründü.

BirGün, 13/01/2021 https://www.birgun.net/haber/baku-ile-erivan-arasinda-ateskestin-otesi-330163

Derleyen Sacit Yörüker

Yorumlar (0)

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış