Biz şimdi alçak sesle konuşuyoruz ya
Sessizce birleşip sessizce ayrılıyoruz ya
Anamız çay demliyor ya güzel günlere
Sevgilimizse çiçekler koyuyor ya bardağa
Sabahları işimize gidiyoruz ya sessiz sedasız
Bu, böyle gidecek demek değil bu işler
Biz şimdi yanyana geliyor ve çoğalıyoruz
Ama bir ağızdan tutturduğumuz gün hürlüğün havasını
İşte o gün sizi tanrılar bile kurtaramaz

Cemal Süreya

HABER / YAZI / KONUŞMA / SÖYLEŞİ SEÇKİSİ

NİSAN 2021 (7.Sayı)

HABER / YAZI / KONUŞMA / SÖYLEŞİ SEÇKİSİ

SUNUŞ

Değerli Solfasol okurları, Seçki’nin 7. Sayısını sizlere ulaştırmış olmaktan dolayı mutluyuz.
Girdi sayısı en yüksek bölümlerinden biri olan “Ekonomiye Bakış'ın içeriği hakkında kısa hatırlatmalar yaparak Sunuş’a devam etmek istiyoruz. Son iki yıl boyunca Merkez Bankası’nın rezervlerindeki kaybı ifade eden “128 milyar dolar nerede” sorusu kamuoyunca yakından izleniyor. Bu soruya cevaben iktidar tarafından "Rezervler yerinde duruyordan "rezervler usulüne uygun olarak harcanmıştır'a, "Merkez Bankası (MB) döviz talebini karşılamaya mecburdu yoksa temerrüde düşerdi" uydurmasından "MB ile Hazine Müsteşarlığı arasında 21 Şubat 2017'de imzalanan bir protokole göre işlem yapılmıştıra kadar giden türlü çeşitli açıklamalar yapılmıştır. Bu konuyla ilgili olarak Bölümde yer alan haber ve yorumların okurlarımızın derinlemesine incelemelerine destek olacağını düşünüyoruz.
“Ekonomiye Bakış” bölümü bağlamında ikinci olarak “Kripto para piyasası” üzerinde durmak istiyoruz. Yerli kripto para Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer yaklaşık 2 milyar dolarla yurtdışına kaçtı. Olayın cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılığı olduğu belirtiliyor. Bölümde okurlarımıza kripto parayla ilgili olarak aydınlatıcı bilgiler içeren birçok kaynak sunabildiğimiz kanaatindeyiz. İktisatçı Anıl Aba’nın Seçki’de yer alan “Tarihin en büyük balonu” isimli söyleşide verdiği yanıtlardan birini aktaralım. Aba nasıl bir ders çıkarmak gerektiği konusun şöyle diyor: “Anlıyorum ve kabul ediyorum ki ekonomik sıkıntılar insanları ister istemez bu yollara yönlendiriyor. Daha yüksek yaşam standartlarına hak mücadelesi vererek ulaşmalıyız, dijital kumarhanelerde birbirimizi kazıklayarak değil. Zenginleri vergilendirmeliyiz, sendikalaşmalıyız, neoliberal kapitalizme karşı mücadele etmeliyiz. Refahı emeğimizle ve mücadelemizle kazanmalıyız.”
Bildiğiniz gibi Avrupa Süper Ligi kurma girişimi kısa sürede başarısızlıkla sonuçlandı. “Avrupa Süper Ligi” başlıklı bölümde yer alan yorumların pek çoğu “Ekonomiye Bakış” bölümündeki girdilerle birlikte okunabilir. Örneğin, “Avrupa Süper Ligi’nin kurulamayışı endüstriyel futbolun ilk mağlubiyeti olarak görülebilir”, “Avrupa Süper Ligi, futbolda pandoranın para ve hırs kutusu”,” Avrupa Süper Ligi: Devlerin gönüllü karantinası başlamadan bitti” ve “Bildiğimiz futbolun sonu…” başlıklı yorumlar “birlikte okuma” önerimizin kanıtıdır.
24 Nisan Ermeniler için en büyük acının yıldönümüdür. ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan mesajında "Ermeni soykırımı" ifadesini kullandı. Biden böylece, Reagan'dan sonra Ermeni soykırımı ifadesini dillendiren ilk ABD başkanı oldu. ”Ermeni soykırımı” meselesini biraz daha yakından incelemek isteyen okurlarımız için “Siyaset” bölümünde yer alan yazıların ve söyleşilerin başlıklarını sıralıyoruz: “Yeni bir tarihin peşine düşmeliyiz”, “Gönüllü bir katılım olmasaydı, bu kadar insan öldürülemezdi”, “Tarihle yüzleşmek bağlamında ‘Ermeni Soykırımı’ çalışmak”, “Bu insanlar nerede, ölüleri nerede?” , “Geçmişle yüzleşmeliyiz ama ABD istediği için değil” ve “Acıyı paylaşmak” Bu vesileyle “Siyaset” konu başlığı altında “soykırım” dışında okunmaya değer pek çok yazı bulunduğunu hatırlatalım.
Önce “Dış Haberler”, daha sonra da “Dünya” başlıkları altında ülke dışında olup bitenler hakkında okurlarımıza destek olmaya gayret gösteriyoruz. Korkut Boratav’ın “Emperyalizmden demokrasi uman liberaller yanılıyor” başlıklı, Hayri Kozanoğlu’nun “Yeni dünya düzeni” isimli ,Ergin Yıldızoğlu’nun “Amerika’da faşizm hâlâ canlı ve güncel” adlı yazılarının ard arda okunmasının yararlı olabileceğini düşünüyoruz.Ard arda okuma yelpazesine “George Floyd davasında karar açıklandı: Polis Derek Chauvin 3 suçlamadan suçlu bulundu” başlıklı ve “Biden: George Floyd'un öldürülmesi gündüz gözüyle işlenmiş bir cinayettir” isimli haberler eklenebilir.
Seçki’nin “Gazetecilik/Gazetecilik” başlıklı bölümü bağlamında Gazete Duvar’da çıkan haberden yararlanarak Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) tarafından hazırlanan "Pandeminin Gölgesinde Gazetecilik: Türkiye" isimli rapordan söz edebiliriz. Gazeteci İpek Yezdani tarafında kaleme alınan Raporun sonuç bölümünde "Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu gibi gazeteciler, pandemi haberleri yaparken kendi sağlıklarını ve güvenliklerini riske attılar. IPI’nın COVID-19 Basın Özgürlüğü Takip Sistemi’ne göre, gazeteciler aynı zamanda hükümetin salgın yönetimine eleştirel yaklaşan haberlerden dolayı baskılarla da karşı karşıya kaldılar. Belki de COVID-19 salgının bağımsız medya açısından en zor tarafı, reklam gelirlerinin "azalması ve tirajlardaki düşüşten dolayı ortaya çıkan finansal zorluklar oldu" ifadeleri kullanıldı
Salgınla mücadelede bir yıldan fazla bir süre geçtikten ve bu sürede10 bine yakın yurttaşımızı yitirdikten sonra, nihayet 18 günlük “tam kapanma” adıyla kamuoyuna sunulan bir döneme girildi. Kapanma dönemi için öngörülen tedbirlerin ne kadar ciddiyetle uygulanacağını ve ne sonuçlar getireceğini hep birlikte göreceğiz. Ayrıca, DİSK Başkanı Çerkezoğlu’nun “17 Mayıs'a kadar sürecek kısmi kapanma sırasında çalışanların ve dar gelirli yurttaşların geçimlerini sağlayacak ve gelir kaybını önleyecek nakit desteklerin sağlanması zorunludur. Nakit sosyal destek olmadan kapanma olmaz. Bu anayasaya ve insan haklarına aykırıdır” şeklindeki sözlerini paylaştığımızı belirtmek isteriz. Okurlarımıza “Sağlıkta Durum” başlıklı bölümde yer verdiğimiz kapanmayla ilgili tedbirleri değerlendiren açıklamaları okumaları ve/veya dinlemeleri tavsiyesinde bulunuyoruz.
Sunuş’u burada noktalıyor ve okurlarımıza esenlikli günler diliyoruz..

KONU BAŞLIKLARI

1-SİYASET

2-EMEKLİ AMİRALLERDEN MONTRÖ AÇIKLAMASI

3-DÜNYA

4-ADALET / İNSAN HAKLARI

5- HDP'YE KAPATMA DAVASI

6- KOBANÊ DAVASI

7-SAĞLIKTA DURUM

8-EKONOMİYE BAKIŞ

9--EMEK DÜNYASI / YOKSULLUK

10-GAZETECİLİK / GAZETECİLER

11-KADINLAR VE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

12-BOĞAZİÇİ'NDE ÖZERKLİK MÜCADELESİ

13-EĞİTİM

14-KENTSEL YAŞAM /KENT KÜLTÜRÜ

15-ÇEVRE /DOĞA / HAYVAN HAKLARI

16- KİTAP / KÜLTÜR / SANAT

17-BİLİM VE TEKNOLOJİ

18-OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

19-KANAL İSTANBUL

20- AVRUPA SÜPER LİGİ

GİRDİLER BÖLÜMÜ

1-SİYASET

 • Oya Baydar / Anayasa yoksa mahkemesine de gerek yok!

Verdiğiniz kararlar yüzünden namus görevinizi yerine getirmemiş sayılmanıza, Başbuğ'un emrine itaat etmediğiniz için mahkemenizin (ki en üst mahkeme, en üst yargı kurumudur) derhal kapatılmasının buyurulmasına sessiz kalacak mısınız?

T24, 02/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar/anayasa-yoksa-mahkemesine-de-gerek-yok,30450

 • Hakkı Özdal / Kavga: Türkiye kapitalizmini kim, nasıl yönetecek?

Ne ilk seçimde giderler iyimserliği ne de bunlar gitmez karamsarlığı. Bu tarihsel anda, en karanlık ihtimali gören ama ona teslim olmayı reddeden, krizde kendi fırsatlarını gören bir mücadelede ısrar.

Gazete Duvar, 02/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kavga-turkiye-kapitalizmini-kim-nasil-yonetecek-makale-1517988

 • SELAHATTİN DEMİRTAŞ "İktidar parlamenter sisteme dönüşün pazarlığını yapıyor"

Tutuklu gazeteci Nedim Türfent'in sorularını yanıtlayan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Öyle tahmin ediyorum ki iktidar, bazı muhalefet partileri ile el altından yeni anayasa için parlamenter sisteme dönüş dahil bazı pazarlıklar yapıyor" dedi.

Bianet, 02/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/241773-iktidar-parlamenter-sisteme-donusun-pazarligini-yapiyor

 • Aydemir Güler / Polis şiddeti

AKP'nin güç kullanımında bir istiap haddinden söz edilebilir mi? Bir noktadan sonra sürdürülemez mi? İyimser yanıt vermeyi kim istemez...

soL, 03/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/polis-siddeti-29229

 • Ertuğrul Kürkçü / "Haklar Avrupası" ölüm döşeğinde

Gerçekten de Erdoğan'ın bir "plan"ı var ama, HDP'ye yönelik çökertme harekatının da gösterdiği gibi bu plan "iç piyasa" için değil. Erdoğan'ın "plan"ı esasen AB ve ABD ile limonileşen ilişkileri düzeltmekte bir kaldıraç olsun diye tasarlanmış. AB de bunu seve seve kabul ediyor.

Bianet, 04/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/241848-haklar-avrupasi-olum-doseginde

 • Fikret Başkaya / Müesses nizamın muhalefeti...

Türkiye'de demokrasi pratiğinin hiçbir zaman reel bir karşılığı olmadı. Kitlelerin politik alanda etkili olmasına izin verilmedi. Her ne kadar TBMM'nin genel kurul salonu duvarında "egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" dense de, çok sayıda 'kayıt ve şartla' egemenlik halkın elinden alındı... Rejimin adı 'cumhuriyet' olarak değiştirildi diye şeylerin seyrinin de değişmesi gerekmiyordu... Bir cumhuriyet rejiminde kitlelerin iradesinin reel bir karşılığı vardır. Olması gerekir.

Özgür Üniversite, 06/04/ 2021 https://ozguruniversite.org/2021/04/06/muesses-nizamin-muhalefeti-fikret-baskaya/

 • Ayşen Uysal / Polisin hıncı

Geçtiğimiz hafta Boğaziçi eylemlerinden özellikle üç kare sosyal medyada çok paylaşıldı. Bunlardan ikisi bir öğrencinin boğazını sıkan polis görüntüleri, diğeri de yine bir eylemcinin kafasının bir polisin diziyle bastırılması görüntüsüydü. Bu görüntülere bir de HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun evinden gözaltına alınma görüntüleri eklendi. Her bir kare adeta korkunç bir kin, nefret ve hıncın resmi olan görüntüler. Peki biz sosyal bilimciler bu görüntüleri ve böyle bir polis şiddetini nasıl açıklayacağız

Evrensel, 07/04/ 2021 https://www.evrensel.net/yazi/88487/polisin-hinci

 • Tolga Şirin / Recep Tayyip Erdoğan yeniden cumhurbaşkanı adayı olabilir mi?

Bu sorunun biri tartışmasız, biri tartışmalı iki yanıtı var

T24, 08/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sirin/recep-tayyip-erdogan-yeniden-cumhurbaskani-adayi-olabilir-mi,30518

 • Öğretmenlere güvenlik soruşturması: İnsanları damgalamanın yeni yöntemi

Güvenlik soruşturması teklifi genişledi. Kamuya ilk kez atanacak öğretmenlere de güvenlik soruşturması yapılacak. Eğitim sendikaları yargıya başvuracak.

Serkan Alan, Gazete Duvar, 08/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ogretmenlere-guvenlik-sorusturmasi-insanlari-damgalamanin-yeni-yontemi-haber-1518543

 • Dinçer Demirkent / Darbecilik meselesi ve Türkiye'de siyaset

Parlamentonun aslî işlevini ortadan kaldıracak, siyasal partileri kapatacak ve sürekli tehdit altında tutacak, kimin siyaset yapabileceğini yargı eliyle düzenleyecekseniz darbelere neden karşısınız?

Gazete Duvar, 08/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/darbecilik-meselesi-ve-turkiyede-siyaset-makale-1518497

 • Mehmet Y. Yılmaz / Bardağın boş tarafından korkun

İktidar, seçime kadar geçecek süre içinde bir yol temizliği peşindeyse, tıpkı Fetullahçıların Ergenekon ve Balyoz kumpaslarında olduğu gibi ardı ardına operasyonlar ve torba davalarla binlerce kişiyi hapse atabilir. Artık böyle bir alacakaranlık kuşağı rejiminde yaşıyoruz

T24, 09/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/bardagin-bos-tarafindan-korkun,30535

 • Ertuğrul Kürkçü / AB-Türkiye Buluşması- Ehm?!

Bir kez parayı ve güvenliği güvenceniz altındaki hakların çiğnenmesinin önüne geçirmeyi kabul etmiş, mağdurlardan kopmuşsanız, kendi hak ve saygınlığınızın çiğnenmesinin yolunu da açmış olursunuz. Elinizden "Ehm!" demekten başka bir şey gelmez.

Bianet, 09/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/242208-ehm

 • Yaşar Ayaşlı / Türkiye'de ırkçılığın, Türkçü-İslamcı milliyetçiliğin doğuşu ve gelişimi

MHP, Türkiye sağı içerisinde seçmen desteğiyle ters orantılı bir nüfuza sahiptir. Bu etki, devlet desteğiyle tetik çeken elin ve parlamento kürsüsünden seslenen dilin şiddetiyle sağlanmıştır. Parlamentarizme lanet okumasına rağmen, seçimlere önem vermesinin sebebi budur

Sendika.Org, 09/04/2021 https://sendika.org/2021/04/turkiyede-irkciligin-turkcu-islamci-milliyetciligin-dogusu-ve-gelisim-614134/

 • Metin Çulhaoğlu / Hukuksallığın sınırları

Rejim, Anayasa başta olmak üzere yerleşik yasaların ötesinde kendine göre bir içtihat ve teamül hukuku oluşturmuştur, oluşturmaktadır. Bu iki hukukun herhangi bir hukuk sisteminde yeri olmaması gerektiğini söylemiyoruz kuşkusuz. Ancak, rejim muhalifi sayılan fiillerin artık yerleşik yasalardan çok, daha önceki belirli yargı kararlarına ve teamüllere dayanılarak tanımlanması, bunlar yoksa da "oluşturulması", özellikle bugünkü rejimin niteliği dikkate alındığında başlı başına bir sorundur.

İleri Haber, 10/04/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/hukuksalligin-sinirlari-125019.html

 • Mustafa Durmuş / Devlet büyürken, kamusallık hızla tasfiye ediliyor

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi, Türkiye'de de kamunun, genelde devlet ile birebir aynı olduğuna inanılıyor. Oysa bu iki kavram aynı değil

T24, 11/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/devlet-buyurken-kamusallik-hizla-tasfiye-ediliyor,30559

 • Oğuz Oyan / İktidar can ve mal derdinde

Böyle bir dönemde, pro-emperyalist bir yaranma moduna girilerek NATO bünyesinde Ukrayna yanlısı/Rusya karşıtı bir askeri konumlanmaya geçilmesinin doğuracağı riskleri, Türkiye'deki iktidar bloku kendi bekası ve iç otoriterleşmesi açısından "yarar" hanesi ağır basan bir gelişme olarak değerlendirebilir. İçerdeyse, 2015 Haziran-Kasım dönüşümü gibi iktidar etrafında bir milliyetçi/militarist toparlanmaya fırsat vermesini ve artık göstermelik olacak seçimlerde yenilmezlik ünvanını geri kazanmayı umabilir.

BirGün Pazar, 11/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/iktidar-can-ve-mal-derdinde-340810

 • Prof.Evren Balta / Halkın temel tedirginliği: Yarın aç kalacak mıyım?

Siyaset Bilimci Prof. Evren Balta, Türkiye'de ciddi bir ekonomik daralma yaşandığını, küçük bir azınlık dışında hepimizin yoksullaştığını söylüyor. Gelir düzeyi düştükçe ana endişe ekonomi oluyor, "Yarın aç kalacak mıyım" sorusu temel tedirginlik kaynağı. Amirallere gözaltı ve iktidarın açıklamalarını da konuştuğumuz Balta, "İktidar, otoriterliğin askeri vesayet boyutuna dikkat çekip demokrasiyi buradan kurdu ama tam da bu, sivil alanda otoriterliğin yeniden kuruluşunu mümkün kıldı" diyor.

İpek Özbey, Cumhuriyet, 12/ 04/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/halkin-temel-tedirginligi-yarin-ac-kalacak-miyim-1827425

 • İrfan Aktan / Ersin Korkut yalnızlığı

Türkiye'de ırkçılık bireysel değil, çerçevesi çok ince örülmüş örtük bir sistemdir. Kürtlüğü alenen hedef almaz ama "elde ettiği" Kürtler eliyle bu kimliği tahrif eder, kırılganlaştırır.

Gazete Duvar, 12/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ersin-korkut-yalnizligi-makale-1518948

 • Ülkü Doğanay / İktidarın performans siyasetinde figüranı oynamak

Performans siyaseti, her seferinde daha fazlasını ve aslında sorunlara çözüm olmayı değil, bizzat bu sorunların sürüp gitmesini ve baş edilmesi gereken yeni sorunların ortaya çıkmasını gerektiriyor.

Gazete Duvar, 12/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/iktidarin-performans-siyasetinde-figurani-oynamak-makale-1518941

 • Haklar Raporu... Rıza Türmen: Bugün asıl mücadele alanı Meclis dışındadır

Haklar Raporu'nun ilk konuğu Rıza Türmen. Hak taleplerinin ortak bir siyasi zeminde buluşturulması gerektiğini dile getiren Türmen, "Bugün asıl mücadele alanı Meclis dışındadır" dedi.

Filiz Gazi, Gazete Duvar, 13/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/haklar-raporu-riza-turmen-bugun-asil-mucadele-alani-meclis-disindadir-video-1519003

 • Demokrasi Konferansı: Bizim de sözümüz var

Ahmet Türk, Canan Arın, Genco Erkal, Murathan Mungan, Şebnem Korur Fincancı, Zülfü Livaneli gibi isimlerin çağrıcı olduğu Demokrasi Konferansı toplantısında "Bizim de sözümüz var" denildi.

Hacı Bişkin, Gazete Duvar, 13/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/demokrasi-konferansi-bizim-de-sozumuz-var-haber-1519109

 • Kemal Can / Sorumluluk yoksa mahcubiyet var 'mıdır'?

Şimdi yeni bir aşamaya geçilmiş görünüyor: "128 milyar nerede" sorusundan Cumhurbaşkanı'na hakaret iması çıkartılması, sorumluluk fikrinin akıldan geçirilmesine bile yasak getirmeyi deniyor.

Gazete Duvar, 14/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sorumluluk-yoksa-mahcubiyet-var-midir-makale-1519185

 • Mehmet Y. Yılmaz / Normal bir seçim yapılabilecek mi?

Haklarımızı kullanmamızı garanti altına alan Anayasa ve yasa hükümlerini, yok sayan bizzat yürütme ve onun emrindeki yargının kendisiyse, derdimizi kime anlatacağız, normal bir seçim yapabileceğimize nasıl güveneceğiz?

T24, 14/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/normal-bir-secim-yapilabilecek-mi,30599

 • Sevilay Çelenk / HDP'ye 'Asla oy vermem' diyenler sadece yüzde 29!

Bunca karalamaya, baskıya, hukuksuzluğa ve hiçe saymaya rağmen, "HDP'ye asla oy vermem" diyenler seçmenin sadece yüzde 29'unu oluşturuyor!

Gazete Duvar, 15/04 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hdpye-asla-oy-vermem-diyenler-sadece-yuzde-29-makale-1519272

 • Zizek, Kobanê Üniversitesi'nde ders verdi

Sosyolog Slavoj Zizek, "Kürtler, entelektüel bir toplulukla fiilen var olan bir ütopya oluşturarak sadece direnmenin değil, yeni bir düzen kurmanın da simgesi oldu" dedi.

Bianet , 19/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/dunya/242672-zizek-kobane-universitesi-nde-ders-verdi

 • Ergin Yıldızoğlu / AKP: Yolun sonundan nereye doğru?

Siyasal İslamın AKP rejiminin, genelde beş kuşakta kat edilen yükselme ve gerilemenin beş aşamasını bir kuşakta aşmayı başardığına işaret etmiştim. Şimdi, rejim yolun sonundadır. Buradan gidecek başka bir yeri olmadığı, ülke siyasetinin de bir "kötü sonsuz" içine girdiği söylenebilir!

Cumhuriyet, 19/04/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/akp-yolun-sonundan-nereye-dogru-1829144

 • İrfan Aktan / Hiç olmak

Söz konusu türküyle ilgili belki de en son mesele edilecek şey Erkan Oğur'un rolü. Elbette insan muktedirin sofrasına oturduğu anda, o masadan aynı kişi olarak kalkamaz.

Gazete Duvar,19/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hic-olmak-makale-1519685

 • HDP: Kobanî protestolarında aslında ne oldu?

HDP, 108 kişinin yargılanacağı dava öncesi, suçlamaların dayandığı protestolarla ilgili "6 - 8 Ekim Kobanî protestoları/ Aslında ne oldu? Yalanlar ve gerçekler" başlıklı kitapçık hazırladı.

Ayça Söylemez, Bianet, 20/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/242763-hdp-kobani-protestolarinda-aslinda-ne-oldu

 • Kemal Can / İktidarın siyasi rezervleri de ekside

Sözcü diye kürsüye çıkartılanlar, en yüz kızartıcı suçlamalara karşı "ama onlar da yapmış" demekten fazlasını bulamıyor. Yani Merkez Bankası'nın rezervi tüketmesi gibi siyasi rezerv de eksiye düşmüş.

Gazete Duvar, 21/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/iktidarin-siyasi-rezervleri-de-ekside-makale-1519909

 • Fatih Yaşlı / Altan'lar, emekli amiraller, normalleşme sevdalıları

Ahmet Altan ve onun sembolize ettiği kesimle emekli amirallerin sembolize ettiği kesimi, ayrı dünya görüşlerinden olsalar da, bir madalyonun iki yüzü olarak görmekte bir sakınca bulunmuyor

soL, 21/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/altanlar-emekli-amiraller-normallesme-sevdalilari-30440

 • Dinçer Demirkent / Şahsım devletinde siyasal sorumluluk

Kimi savcı ve mülkî idare amirlerinin 128 milyar nerede sorusu bağlamında açığa vurduğu şey, 2017 rejiminin dayanağı olan anayasal kararın esasıdır.

Gazete Duvar, 22/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sahsim-devletinde-siyasal-sorumluluk-makale-1520016

 • Doç.Dr. Y.Doğan Çetinkaya : "Meclisi mecliste kurtarmak mümkün değil"

Meclisin bugün tarihsel işlevini yitirdiğini söyleyen Doç. Dr. Y. Doğan Çetinkaya: "Aslolan sokaktaki demokratik muhalefeti büyütmektir, meclis de bununla birlikte daha demokratik bir kurum olma yoluna girecektir."

Ayça Söylemez , Bianet, 23/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/tarih/242934-meclisi-mecliste-kurtarmak-mumkun-degil

 • Çağdaş Sümer : 'Yeni bir tarihin peşine düşmeliyiz'

'1915'i sadece Anadolu Ermenilerinin değil, bu topraklarda yaşayan bütün halkların 'Büyük Felaketi', Ermenilerin deyişiyle Medz Yeğern'i olarak kabul etmenin daha ön açıcı olduğuna inanıyorum.'

Söyleşi, soL, 24/04/ 2021 https://sol.org.tr/gelenek/soylesi-yeni-bir-tarihin-pesine-dusmeliyiz-30713

 • ABD Başkanı Biden, '24 Nisan' mesajında 'soykırım' ifadesini kullandı

ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan mesajında "Ermeni soykırımı" ifadesini kullandı. Biden böylece, Reagan'dan sonra Ermeni soykırımı ifadesini dillendiren ilk ABD başkanı oldu. Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Biden'a tepki gösterdi. CHP'nin açıklamasında ise Biden'ın sözleri kınandı ve "AK Parti iktidarının basiretsiz dış politikasının Türkiye'yi getirdiği noktayı göstermesi bakımından ibret vericidir" denildi.

BirGün, 24/04/2021 https://www.birgun.net/haber/abd-baskani-biden-24-nisan-mesajinda-soykirim-ifadesini-kullandi-342461

 • Taner Akçam: Gönüllü bir katılım olmasaydı, bu kadar insan öldürülemezdi

Taner Akçam'ın 'Ermeni Soykırımı'nın Kısa Bir Tarihi' kitabı yayımlandı. Akçam, "Yüzleşmeyi, suçlama vasıtası olarak görmemek gerekiyor. Devleti suçlayarak işin içinden kolayca çıkamayız" dedi.

Filiz Gazi, Gazete Duvar, 20/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/taner-akcam-gonullu-bir-katilim-olmasaydi-bu-kadar-insan-oldurulemezdi-haber-1519773

 • Adnan Genç / Tarihle yüzleşmek bağlamında 'Ermeni Soykırımı' çalışmak

Gazeteci Adnan Genç, Ermenistan ziyaretleri sırasındaki izlenimlerini ve anılarını soykırımın 106. yıl dönümü dolayısıyla yazdı.

Evrensel, 24/04/ 2021 https://www.evrensel.net/haber/431369/tarihle-yuzlesmek-baglaminda-ermeni-soykirimi-calismak

 • Murad Mıhçı: Bu insanlar nerede, ölüleri nerede?

Mezarlıkların yüzleşme için önemli olduğunu vurgulayan Nor Zartonk Temsilcisi Murad Mıhçı, "Mezarlıklar aynı zamanda varlığın kanıtıdır" dedi.

Gazete Duvar, 24/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/murad-mihci-bu-insanlar-nerede-oluleri-nerede-haber-1520241

 • Tolga Şirin / Geçmişle yüzleşmeliyiz ama ABD istediği için değil

ABD'nin iki yüzlü üsttenciliğine karşı en iyi yanıt, Dink cinayetindeki cezasızlık perdesini kaldırıp gereken kararın alınmasıdır. Demokratların bu tartışmadaki odağı burası olmalıdır

T24, 27/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sirin/gecmisle-yuzlesmeliyiz-ama-abd-istedigi-icin-degil,30773

 • Hayri Kozanoğlu / Acıyı paylaşmak

Türkiye'de, Ermenistan'da, Marsilya'da, Buenos Aires'te yaşayan Ermeniler yüreklerinin derinlerinde bir sızı, bir hüzün hissediyorsa herkese düşen, bu acıyı paylaşmak, kendimizi onların yerine koymaya çalışmaktır.

BirGün, 27/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/aciyi-paylasmak-342722

 • Ülkü Doğanay : "İktidar siyasal iletişim bakımından ciddi bir açmaz içinde"

Ülkü Doğanay, Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, salı (20 Nisan 2021) günü yapılan AKP grup toplantısında izlettiği videodan yola çıkarak iktidarın siyasal iletişim bakımından ciddi bir açmaz içinde olduğunu ileri sürüyor.

Medyascope, 24/04/2021 https://medyascope.tv/2021/04/24/ulku-doganay-ile-mesela-53-iktidar-siyasal-iletisim-bakimindan-ciddi-bir-acmaz-icinde/

 • Oğuz Oyan / Cumhuriyete karşı sürekli darbe

Ömrünü tamamlamış bir siyasi hareket iktidara tutunmanın tek çaresi olan açık faşizme geçişin koşullarını yaratmak için emperyalizme her türlü dış ödünü verebilecek kıvama gelmiştir.

soL, 27/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/cumhuriyete-karsi-surekli-darbe-30892

 • Fatih Yaşlı / Kapitalizmin kıskacındaki insanlık

Kendine yabancılaşmış bir insanlık, izole bireyler, sessiz yığınlar... Kapitalizm insanlığa dünyada da Türkiye'de de kendi distopyasını, kendi karanlığını dayatıyor

soL, 28/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/kapitalizmin-kiskacindaki-insanlik-30980

 • Mehmet Y. Yılmaz / Yaşam biçimimize müdahale

Bir yandan toplumun bu yasaklara vereceği tepkiyi test ediyorlar, diğer yandan her yasağı bir sonraki yasağın gerekçesi yapıyorlar. Tam kapanma süresince içki satışı yasağında olduğu gibi

T24, 28/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/yasam-bicimimize-mudahale,30790

 • Ruşen Çakır / Fiili içki yasağı: Boş kaleye gol attığını sanma yanılgısı

Tam kapanma döneminde tekel bayileri kapalı olacak, marketler de haksız rekabet olmaması gerekçesiyle alkollü içki satamayacak. Salgınla mücadeleyle hiçbir ilgisi olmayan bu fiili içki yasağının ideolojik saiklerle dayatıldığı açık. Peki kime ne faydası ve zararı olacak?

Medyascope, 28/04/ 2021 https://medyascope.tv/2021/04/28/fiili-icki-yasagi-bos-kaleye-gol-attigini-sanma-yanilgisi/

 • Dinçer Demirkent / 'Ağaç kökü yesinler'

Market zincirleri içki reyonlarını kapattığına ve tekel bayilerinin içki satışının İçişleri Bakanı'nın sözüyle engellendiğine göre bir kural vardır. Peki nerede konmuştur?

Gazete Duvar, 29/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/agac-koku-yesinler-makale-1520653

 • Kemal Can / Bu gidiş nereye?

Ekonomik krizle veya salgınla ilgili yapıp edilenler, dış politikada bağıra bağıra gelen bedeller, bir beceri meselesinden çok açık bir tercih aslında.

Gazete Duvar, 28/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bu-gidis-nereye-makale-1520612

 • Prof. Dr. Sencer Ayata: Gençlerimiz, 'manevi olarak çöküntü içinde' denilen ülkelere göç etmek istiyor

Toplum Bilimci Prof. Sencer Ayata, Malatya'nın AKP'li Yeşilyurt Belediyesi'nde gri pasaportla yurt dışına gönderilen ve geri dönmeyen kişilerin ortaya çıkmasının ardından başlayan tartışmaları yorumladı.

T24, 28/04/ 2021 https://t24.com.tr/video/prof-dr-sencer-ayata-genclerimiz-manevi-olarak-cokuntu-icinde-denilen-ulkelere-goc-etmek-istiyor,38388

 • Hakkı Özdal / 'Mağlubiyetin arifesi' mi, 'bozgunun ertesi' mi?

Toplum karşısında giderek, devletin baskı olanaklarından başka bir hükmü kalmayan siyasal iktidar, yıllar önce yaşadığı yenilgiyi zor yoluyla inkâr ede ede nihayet kendi bozgununa dönüştürmüş durumda.

Gazete Duvar, 29/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/maglubiyetin-arifesi-mi-bozgunun-ertesi-mi-makale-1520734

 • Murat Yetkin / Türkiye ayrıcalık ve çifte standartlar ülkesine dönüştü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'si giderek daha çok örnekle bir ayrıcalık ve çifte standartlar ülkesine dönüşüyor.
Uzatmadan ayrıcalık ve çifte standart örneklerine gireceğim.

Yetkin Report, 29/04/2021 https://yetkinreport.com/2021/04/29/turkiye-ayricalik-ve-cifte-standartlar-ulkesine-donustu/?utm_source=mailpoet&utm_medium=email&utm_campaign=blogumuzdan-son-newsletter-total-yazi_1

 • Burak Bilgehan Özpek / Salgın yönetimi özgürlüklerimizi nasıl elimizden aldı? - "Hükümet tedbir alma yetkisini, muhalifleri sindirmek için bir araç olarak kullanıyor"

Siyasetbilimci Burak Bilgehan Özpek, koronavirüs salgını karşısında 29 Nisan ile 17 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak "tam kapanma" önlemlerini değerlendirdi. Hükümetin tedbir alma yetkisini muhalifleri sindirmek için bir araç olarak kullandığını belirten Özpek, bunun "meşruluk kaybına" yol açtığını söyledi.

Medyascope, 29/04/ 2021 https://medyascope.tv/2021/04/29/burak-bilgehan-ozpek-ile-on-libero-40-salgin-yonetimi-ozgurluklerimizi-nasil-elimizden-aldi-hukumet-tedbir-alma-yetkisini-muhalifleri-sindirmek-icin-bir-arac-olarak-kullaniyor/

 • Ankara Barosu alkol yasağına karşı Danıştay'da dava açtı

Ankara Barosu, 'tam kapanma' sürecinde alkol satışının fiili olarak yasaklanmasına karşı Danıştay'da dava açtı.

Gazete Duvar, 29/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ankara-barosu-alkol-yasagina-karsi-danistayda-dava-acti-haber-1520803

 • TESK: İçki satışına devam edilecek

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, İçişleri Bakanlığı genelgesinde alkolle ilgili herhangi bir yasak olmadığı için içki satışına devam edileceğini söyledi.

Gazete Duvar, 29/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/tesk-icki-satisina-devam-edilecek-haber-1520830

 • Tekel Bayileri Platformu Başkanı: Alkol satışı devam ediyor, yasak yok

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, 'tam kapanma' sürecinde alkol satışı yapmaya devam edeceklerini belirterek, "Şu an için bir yasak yok" dedi.

Gazete Duvar, 30/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/tekel-bayileri-platformu-baskani-alkol-satisi-devam-ediyor-yasak-yok-haber-152087

2-EMEKLİ AMİRALLERDEN MONTRÖ AÇIKLAMASI

 • Montrö Anlaşması nedir, neden gündeme geldi?

Emekli amirallerin bildirisinde yer alan Montrö Anlaşması, İstanbul ve Çanakkale boğazlarından gemi geçişlerini düzenliyor. Yeni bir "boğaz" öngören Kanal İstanbul projesine hız verilmesiyle, anlaşma da yeniden gündemde.

Ayça Söylemez, Bianet, 05/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/241868-montro-anlasmasi-nedir-neden-gundeme-geldi

 • Ümit Kıvanç / Emekli amiraller bildirisi

Emekli amiraller bildirisinin iktidara verebileceği esas zarar, koalisyon ortakları arasında yaratacağı şüphe, tedirginlik ve güvensizlik ortamı.

Gazete Duvar, 05/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/emekli-amiraller-bildirisi-makale-1518232

 • İrfan Aktan / Müttefik kaybını fırsata çevirmek

Emekli amirallerin açıklamada aktardıkları rahatsızlığın iktidarın "yapısıyla" ilgisi yok. Aksine, onlar da iktidar gibi özgürlükleri, demokrasiyi, eşitliği sadece bol tuzaklı bir saha olarak görüyor.

Gazete Duvar, 05/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/muttefik-kaybini-firsata-cevirmek-makale-1518246

 • Oğuz Oyan / Gerçek gündem nedir?

İktidarın oportünizmiyle hesaplaşmak başka şeydir, bu tür haklı uyarılara 'gündem değiştirmek' olarak bakmak başka şeydir. Muhalefetin yapması gereken birincisidir, ikincisi değil.

soL,06/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/gercek-gundem-nedir-29412

 • Kanal İstanbul Montrö Sözleşmesi'ni nasıl etkiler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul sayesinde Türkiye'nin Montrö dışında bir alternatife kavuşacağını söylerken, DW Türkçe'ye konuşan uzmanlar Kanal'ın bölgesel istikrarı tehdit edebileceği uyarısında bulunuyor.

Hilal Köylü, DW Türkçe,06/04/ 2021 https://www.dw.com/tr/kanal-istanbul-montr%C3%B6-s%C3%B6zle%C5%9Fmesini-nas%C4%B1l-etkiler/a-57113965

 • Metin Çulhaoğlu / 'Fırtına': Bir bardak suda mı açık denizlerde mi?

Başka hususlara geçmeden, en başta söylenmesi gerekeni söyleyelim: Varsa "perde arkası", organizasyonu, niyeti ve zamanlaması ne olursa olsun, emekli generallerin aktif görevdeyken haşır neşir oldukları önemli konularda fikir beyan etmeleri normaldir. Öznesi emekli subaylarsa, belirli bir konuda görüş bildirmenin demokrasiyle bağdaşmayan, "darbeyle" ilişkilendirilebilecek herhangi bir yanı yoktur ve böyle şeylerin tartışılması bile abestir.

İleri haber, 06/04/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/firtina-bir-bardak-suda-mi-acik-denizlerde-mi-124882.html

 • Kemal Can / Amirallerin derdi, iktidarın dili

Erdoğan konuşmayı yaptıktan sonra, olağanüstü hareketlilik ve "tepinme hali" neredeyse bıçak gibi kesildi. Apaçık görünen bu durum çok kişinin de dikkatini çekti. Peki ne olmuştu?

Gazete Duvar, 07/ 04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/amirallerin-derdi-iktidarin-dili-makale-1518476

 • Fatih Yaşlı / Montrö, Kanal İstanbul ve zevzeklik üzerine tezler

Düzenin yaşadığı çoklu krizden 'ne yapmalı' sorusuna uzanan bir yol var

soL, 07/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/montro-kanal-istanbul-ve-zevzeklik-uzerine-tezler-29475

 • Rıza Türmen / Önce ifade özgürlüğü

Devletin tepesinden, masumluk karinesini yok eden, amiralleri darbecilikle suçlayan öyle açıklamalar yapıldı ki savcı mutlaka böyle bir bağlantıyı bulmak zorunda. Bereket versin savcılarımızın bu konuda deneyimleri ve oldukça geniş bir hayal güçleri var

T24, 09/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/riza-turmen/once-ifade-ozgurlugu,30538

 • Güray Öz / Montrö tartışması başladı mı?

Bir ortak açıklama yayınlayarak Montrö, Kanal İstanbul ve bir tarikatın toplantısına katılan muvazzaf amiral ile ilgili görüşlerini açıklayan ve bir kısmı gözaltına alınan emekli amiraller konusu, çok boyutlu, çok katmanlıdır.

İleri Haber, 09/04/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/montro-tartismasi-basladi-mi-124985.html

 • Hakkı Özdal ve Bahadır Özgür ile "İki Satır" : Erdoğan, "pazarlık masası" ve ordunun rolü

"İki Satır" programının 70. bölümünde Hakkı Özdal ve Bahadır Özgür, emekli amirallerin Montrö Sözleşmesi açıklamasının, asker-ordu ilişkilerinin değişen boyutu üzerine ne gibi mesajlar verebileceğini değerlendirdi.

Medyascope, 09/04/ 2021 https://medyascope.tv/2021/04/09/hakki-ozdal-ve-bahadir-ozgur-ile-iki-satir-70-erdogan-pazarlik-masasi-ve-ordunun-rolu/

 • Baskın Oran: 85 yıldır herkes Montrö'den memnun, ABD hariç!

Prof. Dr. Baskın Oran'a göre Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Osmanlı'dan bu yana Türkiye'yi en güvenli dönemine kavuşturdu. Oran, "Erdoğan, Biden'ı yumuşatmak için Montrö'yü ikram ediyor" diyor.

İrfan Aktan, Gazete Duvar,10/ 04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/baskin-oran-85-yildir-herkes-montroden-memnun-abd-haric-makale-1518787

 • Aydemir Güler / Kullanışlı ulusalcılar

Düzen muhalefeti AKP'nin karşıtı değil müttefikidir. Bildiri de, içeriğindeki doğrulara karşılık bu kapsama girdi. Başlığıydı, tarihiydi, bunlar detay.

soL, 10/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/kullanisli-ulusalcilar-29692

 • Fikret ilkiz / Yargıda etik ilkeler ve yankı odaları

Yargıtay ve Danıştay Başkanlıkları sosyal medya kullanımına ilişkin bağlayıcı olmayan kurallara göre davranmışlar, Yürütme organının 104 emekli amiral hakkındaki görüşlerine uygun düşen ve yargının etik ilkelerinde esneklik sağlayan kendilerine has ifade özgürlüğü haklarını kullanmışlardır!

Bianet, 12/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/hukuk/242260-yargida-etik-ilkeler-ve-yanki-odalari

 • 14 emekli amiral adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Hâkimlik, 13 emekli amiral hakkında 'ikamet ettikleri yerleşim yerlerini terk etmeme" yönünde adli kontrole hükmetti. Tutuklanması talep edilen emekli amiral Ergun Mengi hakkında da "il ve yurt dışına" çıkma yasağı ile serbest bırakıldı.

Bianet, 13/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/242329-14-emekli-amiral-adli-kontrol-sartiyla-serbest-birakildi

 • 6 emekli asker adli kontrolle serbest

104 emekli amiralin bildirisine destek olmakla suçlanan yedi askerden altısı adli kontrolle serbest bırakıldı, biri ise hastanede olduğu için ifade veremedi.

Bianet, 22/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/242935-6-emekli-asker-adli-kontrolle-serbest

3-DÜNYA

 • Rusyalı muhalif Navalny açlık grevine başladı

Rusyalı muhalif siyasetçi Aleksey Navalny, bulunduğu hapishanede açlık grevine başladı.

Bianet, 01/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/dunya/241731-rusyali-muhalif-navalny-aclik-grevine-basladi

 • Boratav: Emperyalizmden demokrasi uman liberaller yanılıyor

Son elli yıldaki siciline göre Demokrat Parti, "ABD emperyalizminin savaş partisi"dir. Trump'ın NATO bağlantılarını zayıflattığı; en azından söylemde "ABD'nin sonu gelmeyen savaşları"na karşı çıktığı unutulmamalı. DP'nin sol kanadı ise, Clinton döneminden miras kalan "insan hakları emperyalizmi" söyleminin tutsağıdır; Rusya ve Çin karşıtlığında hemfikirdir.

BirGün Pazar, 04/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/boratav-emperyalizmden-demokrasi-uman-liberaller-yaniliyor-340003

 • İlhan Uzgel / İnsan hakları ABD'yi kurtarır mı?

Biden yönetiminin insan hakları konusuyla bir yandan küresel olarak Çin'i yalnızlaştırmak, öte yandan ABD'ye bir moral üstünlük kazandırma politikası ne ölçüde işe yarayacak, bunu zaman gösterecek.

Gazete Duvar, 05/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/insan-haklari-abdyi-kurtarir-mi-makale-1518229

 • 12 lider Bolivya için tek yürek

Güney Amerika'daki solcu liderler, ABD'nin Bolivya'nın içişlerine müdahale çabasını kınayan bir mektup kaleme aldı. Mektupta, "ABD, artık demokrasiye saygı duymalıdır" ifadeleri kullanıldı.

BirGün, 05/04/2021 https://www.birgun.net/haber/12-lider-bolivya-icin-tek-yurek-340083

 • Hayri Kozanoğlu/ Yeni dünya düzeni

Sosyalistlerin bazı liberaller gibi Biden'ı insan hakları, demokrasi havarisi görme yanılgısına düşmeyeceklerini varsayabiliriz. Gelgelelim Çin'e ilişkin değerlendirmeler üzerinde biraz daha düşünmemiz, tartışmamız, gelişmeleri izlememiz hayırlı olacaktır.

BirGün, 06/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/yeni-dunya-duzeni-340232

 • Ayşegül Karakülhancı / Merkel'in son dönemi, son meydan okuması

Almanya Başbakanı Angela Merkel eylülde yapılacak seçimlerde aday olmayacak. Pandemi, 16 yıldır ülkeyi yöneten Merkel'in son krizi ve kendisini eleştirenlere son meydan okuması olacak.

Gazete Duvar, 06/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/merkelin-son-donemi-son-meydan-okumasi-haber-1518329

 • Mühdan Sağlam / Çin ve Rusya dolardan ne istiyor?

Çin ile Rusya'nın ilişkileri 2000'lerden bu yana ekonomi ve enerji alanında ivmeleniyor. İki aktörün ABD'nin yaptırımları ve hedef göstermelerinden duyduğu rahatsızlık onları yan yana getiriyor.

Gazete Duvar, 07/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/cin-ve-rusya-dolardan-ne-istiyor-makale-1518423

 • Nadir Avşaroğlu / Sömürgeciliğin gözü uzayda

Gelişmiş ülkelerdeki 'sömürgecilik arzusu' şimdi uzaya, başka galaksilere, yeni gezegenlere ve buralardaki kaynaklara yönelmiş durumda. Uzay; altın, platin ya da demir cevherleriyle bir hazine gibi.

BirGün, 07/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/somurgeciligin-gozu-uzayda-340345

 • Ergin Yıldızoğlu / Kimi yanlış anlaşılmalar üzerine kısa notlar (Korkut hocamın yarattığı güzel bir fırsatı değerlendirirken)

Ben dünyada neoliberalizmin sonunun gelmesini beklemiyorum, geldiğini savunuyorum. Bunu Biden yönetime gelmeden önce savunuyordum. Biden'ın politikaları benim saptamamı doğrular yönde ilerliyor. İkinci hatırlatmam da şu olacak: Neoliberalizm her zaman kapitalizmdir ama kapitalizm her zaman neoliberalizm değildir

Sendika.org, 08/04/2021 https://sendika.org/2021/04/kimi-yanlis-anlasilmalar-uzerine-kisa-notlar-korkut-hocamin-yarattigi-guzel-bir-firsati-degerlendirirken-614052/

 • Korkut Boratav / Latin Amerika solu ve iki seçim

Latin Amerika Solu yenilgiler dönemini geride bırakmıştır; yükselmektedir. İyimserlik zamanı gelmiştir.

soL, 09/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/latin-amerika-solu-ve-iki-secim-29614

Derleyen Sacit Yörüker

Yorumlar (0)

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış