HABER / YAZI / KONUŞMA / SÖYLEŞİ SEÇKİSİ

HABER / YAZI / KONUŞMA / SÖYLEŞİ SEÇKİSİ NİSAN 2021 (7.Sayı)

 • 3 Mayıs 2021

SUNUŞ

Değerli Solfasol okurları, Seçki’nin 7. Sayısını sizlere ulaştırmış olmaktan dolayı mutluyuz.
Girdi sayısı en yüksek bölümlerinden biri olan “Ekonomiye Bakış'ın içeriği hakkında kısa hatırlatmalar yaparak Sunuş’a devam etmek istiyoruz. Son iki yıl boyunca Merkez Bankası’nın rezervlerindeki kaybı ifade eden “128 milyar dolar nerede” sorusu kamuoyunca yakından izleniyor. Bu soruya cevaben iktidar tarafından "Rezervler yerinde duruyordan "rezervler usulüne uygun olarak harcanmıştır'a, "Merkez Bankası (MB) döviz talebini karşılamaya mecburdu yoksa temerrüde düşerdi" uydurmasından "MB ile Hazine Müsteşarlığı arasında 21 Şubat 2017'de imzalanan bir protokole göre işlem yapılmıştıra kadar giden türlü çeşitli açıklamalar yapılmıştır. Bu konuyla ilgili olarak Bölümde yer alan haber ve yorumların okurlarımızın derinlemesine incelemelerine destek olacağını düşünüyoruz.
“Ekonomiye Bakış” bölümü bağlamında ikinci olarak “Kripto para piyasası” üzerinde durmak istiyoruz. Yerli kripto para Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer yaklaşık 2 milyar dolarla yurtdışına kaçtı. Olayın cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılığı olduğu belirtiliyor. Bölümde okurlarımıza kripto parayla ilgili olarak aydınlatıcı bilgiler içeren birçok kaynak sunabildiğimiz kanaatindeyiz. İktisatçı Anıl Aba’nın Seçki’de yer alan “Tarihin en büyük balonu” isimli söyleşide verdiği yanıtlardan birini aktaralım. Aba nasıl bir ders çıkarmak gerektiği konusun şöyle diyor: “Anlıyorum ve kabul ediyorum ki ekonomik sıkıntılar insanları ister istemez bu yollara yönlendiriyor. Daha yüksek yaşam standartlarına hak mücadelesi vererek ulaşmalıyız, dijital kumarhanelerde birbirimizi kazıklayarak değil. Zenginleri vergilendirmeliyiz, sendikalaşmalıyız, neoliberal kapitalizme karşı mücadele etmeliyiz. Refahı emeğimizle ve mücadelemizle kazanmalıyız.”
Bildiğiniz gibi Avrupa Süper Ligi kurma girişimi kısa sürede başarısızlıkla sonuçlandı. “Avrupa Süper Ligi” başlıklı bölümde yer alan yorumların pek çoğu “Ekonomiye Bakış” bölümündeki girdilerle birlikte okunabilir. Örneğin, “Avrupa Süper Ligi’nin kurulamayışı endüstriyel futbolun ilk mağlubiyeti olarak görülebilir”, “Avrupa Süper Ligi, futbolda pandoranın para ve hırs kutusu”,” Avrupa Süper Ligi: Devlerin gönüllü karantinası başlamadan bitti” ve “Bildiğimiz futbolun sonu…” başlıklı yorumlar “birlikte okuma” önerimizin kanıtıdır.
24 Nisan Ermeniler için en büyük acının yıldönümüdür. ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan mesajında "Ermeni soykırımı" ifadesini kullandı. Biden böylece, Reagan'dan sonra Ermeni soykırımı ifadesini dillendiren ilk ABD başkanı oldu. ”Ermeni soykırımı” meselesini biraz daha yakından incelemek isteyen okurlarımız için “Siyaset” bölümünde yer alan yazıların ve söyleşilerin başlıklarını sıralıyoruz: “Yeni bir tarihin peşine düşmeliyiz”, “Gönüllü bir katılım olmasaydı, bu kadar insan öldürülemezdi”, “Tarihle yüzleşmek bağlamında ‘Ermeni Soykırımı’ çalışmak”, “Bu insanlar nerede, ölüleri nerede?” , “Geçmişle yüzleşmeliyiz ama ABD istediği için değil” ve “Acıyı paylaşmak” Bu vesileyle “Siyaset” konu başlığı altında “soykırım” dışında okunmaya değer pek çok yazı bulunduğunu hatırlatalım.
Önce “Dış Haberler”, daha sonra da “Dünya” başlıkları altında ülke dışında olup bitenler hakkında okurlarımıza destek olmaya gayret gösteriyoruz. Korkut Boratav’ın “Emperyalizmden demokrasi uman liberaller yanılıyor” başlıklı, Hayri Kozanoğlu’nun “Yeni dünya düzeni” isimli ,Ergin Yıldızoğlu’nun “Amerika’da faşizm hâlâ canlı ve güncel” adlı yazılarının ard arda okunmasının yararlı olabileceğini düşünüyoruz.Ard arda okuma yelpazesine “George Floyd davasında karar açıklandı: Polis Derek Chauvin 3 suçlamadan suçlu bulundu” başlıklı ve “Biden: George Floyd'un öldürülmesi gündüz gözüyle işlenmiş bir cinayettir” isimli haberler eklenebilir.
Seçki’nin “Gazetecilik/Gazetecilik” başlıklı bölümü bağlamında Gazete Duvar’da çıkan haberden yararlanarak Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) tarafından hazırlanan "Pandeminin Gölgesinde Gazetecilik: Türkiye" isimli rapordan söz edebiliriz. Gazeteci İpek Yezdani tarafında kaleme alınan Raporun sonuç bölümünde "Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu gibi gazeteciler, pandemi haberleri yaparken kendi sağlıklarını ve güvenliklerini riske attılar. IPI’nın COVID-19 Basın Özgürlüğü Takip Sistemi’ne göre, gazeteciler aynı zamanda hükümetin salgın yönetimine eleştirel yaklaşan haberlerden dolayı baskılarla da karşı karşıya kaldılar. Belki de COVID-19 salgının bağımsız medya açısından en zor tarafı, reklam gelirlerinin "azalması ve tirajlardaki düşüşten dolayı ortaya çıkan finansal zorluklar oldu" ifadeleri kullanıldı
Salgınla mücadelede bir yıldan fazla bir süre geçtikten ve bu sürede10 bine yakın yurttaşımızı yitirdikten sonra, nihayet 18 günlük “tam kapanma” adıyla kamuoyuna sunulan bir döneme girildi. Kapanma dönemi için öngörülen tedbirlerin ne kadar ciddiyetle uygulanacağını ve ne sonuçlar getireceğini hep birlikte göreceğiz. Ayrıca, DİSK Başkanı Çerkezoğlu’nun “17 Mayıs'a kadar sürecek kısmi kapanma sırasında çalışanların ve dar gelirli yurttaşların geçimlerini sağlayacak ve gelir kaybını önleyecek nakit desteklerin sağlanması zorunludur. Nakit sosyal destek olmadan kapanma olmaz. Bu anayasaya ve insan haklarına aykırıdır” şeklindeki sözlerini paylaştığımızı belirtmek isteriz. Okurlarımıza “Sağlıkta Durum” başlıklı bölümde yer verdiğimiz kapanmayla ilgili tedbirleri değerlendiren açıklamaları okumaları ve/veya dinlemeleri tavsiyesinde bulunuyoruz.
Sunuş’u burada noktalıyor ve okurlarımıza esenlikli günler diliyoruz..

KONU BAŞLIKLARI

1-SİYASET

2-EMEKLİ AMİRALLERDEN MONTRÖ AÇIKLAMASI

3-DÜNYA

 4-ADALET / İNSAN HAKLARI

 5- HDP’YE KAPATMA DAVASI

 6- KOBANÊ DAVASI

7-SAĞLIKTA DURUM

8-EKONOMİYE BAKIŞ

9--EMEK DÜNYASI / YOKSULLUK

10-GAZETECİLİK / GAZETECİLER

11-KADINLAR VE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

12-BOĞAZİÇİ’NDE ÖZERKLİK MÜCADELESİ

13-EĞİTİM

14-KENTSEL YAŞAM /KENT KÜLTÜRÜ

15-ÇEVRE /DOĞA / HAYVAN HAKLARI

16- KİTAP / KÜLTÜR / SANAT

17-BİLİM VE TEKNOLOJİ

18-OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

19-KANAL İSTANBUL

20- AVRUPA SÜPER LİGİ

GİRDİLER BÖLÜMÜ

1-SİYASET

 • Oya Baydar /  Anayasa yoksa mahkemesine de gerek yok!

Verdiğiniz kararlar yüzünden namus görevinizi yerine getirmemiş sayılmanıza, Başbuğ'un emrine itaat etmediğiniz için mahkemenizin (ki en üst mahkeme, en üst yargı kurumudur) derhal kapatılmasının buyurulmasına sessiz kalacak mısınız?

T24, 02/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar/anayasa-yoksa-mahkemesine-de-gerek-yok,30450

 • Hakkı Özdal /  Kavga: Türkiye kapitalizmini kim, nasıl yönetecek?

Ne ilk seçimde giderler iyimserliği ne de bunlar gitmez karamsarlığı. Bu tarihsel anda, en karanlık ihtimali gören ama ona teslim olmayı reddeden, krizde kendi fırsatlarını gören bir mücadelede ısrar.

Gazete Duvar, 02/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kavga-turkiye-kapitalizmini-kim-nasil-yonetecek-makale-1517988

 • SELAHATTİN DEMİRTAŞ  "İktidar parlamenter sisteme dönüşün pazarlığını yapıyor"

Tutuklu gazeteci Nedim Türfent'in sorularını yanıtlayan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Öyle tahmin ediyorum ki iktidar, bazı muhalefet partileri ile el altından yeni anayasa için parlamenter sisteme dönüş dahil bazı pazarlıklar yapıyor" dedi.

Bianet, 02/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/241773-iktidar-parlamenter-sisteme-donusun-pazarligini-yapiyor

 • Aydemir Güler / Polis şiddeti

AKP’nin güç kullanımında bir istiap haddinden söz edilebilir mi? Bir noktadan sonra sürdürülemez mi? İyimser yanıt vermeyi kim istemez…

soL, 03/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/polis-siddeti-29229

 • Ertuğrul Kürkçü / “Haklar Avrupası” ölüm döşeğinde

Gerçekten de Erdoğan’ın bir “plan”ı var ama, HDP’ye yönelik çökertme harekatının da gösterdiği gibi bu plan “iç piyasa” için değil. Erdoğan’ın “plan”ı esasen AB ve ABD ile limonileşen ilişkileri düzeltmekte bir kaldıraç olsun diye tasarlanmış. AB de bunu seve seve kabul ediyor.

Bianet, 04/04/ 2021  https://bianet.org/bianet/siyaset/241848-haklar-avrupasi-olum-doseginde

 • Fikret Başkaya /  Müesses nizamın muhalefeti…

Türkiye’de demokrasi pratiğinin hiçbir zaman reel bir karşılığı olmadı. Kitlelerin politik alanda etkili olmasına izin verilmedi. Her ne kadar TBMM’nin genel kurul salonu duvarında  “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” dense de, çok sayıda ‘kayıt ve şartla’ egemenlik halkın elinden alındı… Rejimin adı ‘cumhuriyet’ olarak değiştirildi diye şeylerin seyrinin de değişmesi gerekmiyordu… Bir cumhuriyet rejiminde kitlelerin iradesinin reel bir karşılığı vardır. Olması gerekir.

Özgür Üniversite, 06/04/ 2021 https://ozguruniversite.org/2021/04/06/muesses-nizamin-muhalefeti-fikret-baskaya/

 • Ayşen Uysal /  Polisin hıncı

Geçtiğimiz hafta Boğaziçi eylemlerinden özellikle üç kare sosyal medyada çok paylaşıldı. Bunlardan ikisi bir öğrencinin boğazını sıkan polis görüntüleri, diğeri de yine bir eylemcinin kafasının bir polisin diziyle bastırılması görüntüsüydü. Bu görüntülere bir de HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun evinden gözaltına alınma görüntüleri eklendi. Her bir kare adeta korkunç bir kin, nefret ve hıncın resmi olan görüntüler. Peki biz sosyal bilimciler bu görüntüleri ve böyle bir polis şiddetini nasıl açıklayacağız

Evrensel, 07/04/ 2021  https://www.evrensel.net/yazi/88487/polisin-hinci

 • Tolga Şirin /  Recep Tayyip Erdoğan yeniden cumhurbaşkanı adayı olabilir mi?

Bu sorunun biri tartışmasız, biri tartışmalı iki yanıtı var

T24, 08/04/ 2021  https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sirin/recep-tayyip-erdogan-yeniden-cumhurbaskani-adayi-olabilir-mi,30518

 • Öğretmenlere güvenlik soruşturması: İnsanları damgalamanın yeni yöntemi

Güvenlik soruşturması teklifi genişledi. Kamuya ilk kez atanacak öğretmenlere de güvenlik soruşturması yapılacak. Eğitim sendikaları yargıya başvuracak.

Serkan Alan, Gazete Duvar, 08/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ogretmenlere-guvenlik-sorusturmasi-insanlari-damgalamanin-yeni-yontemi-haber-1518543

 • Dinçer Demirkent /  Darbecilik meselesi ve Türkiye’de siyaset

Parlamentonun aslî işlevini ortadan kaldıracak, siyasal partileri kapatacak ve sürekli tehdit altında tutacak, kimin siyaset yapabileceğini yargı eliyle düzenleyecekseniz darbelere neden karşısınız?

Gazete Duvar, 08/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/darbecilik-meselesi-ve-turkiyede-siyaset-makale-1518497

 • Mehmet Y. Yılmaz /  Bardağın boş tarafından korkun

İktidar, seçime kadar geçecek süre içinde bir yol temizliği peşindeyse, tıpkı Fetullahçıların Ergenekon ve Balyoz kumpaslarında olduğu gibi ardı ardına operasyonlar ve torba davalarla binlerce kişiyi hapse atabilir. Artık böyle bir alacakaranlık kuşağı rejiminde yaşıyoruz

T24, 09/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/bardagin-bos-tarafindan-korkun,30535

 • Ertuğrul Kürkçü  / AB-Türkiye Buluşması- Ehm?!

Bir kez parayı ve güvenliği güvenceniz altındaki hakların çiğnenmesinin önüne geçirmeyi kabul etmiş, mağdurlardan kopmuşsanız, kendi hak ve saygınlığınızın çiğnenmesinin yolunu da açmış olursunuz. Elinizden “Ehm!” demekten başka bir şey gelmez.

Bianet, 09/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/242208-ehm

 • Yaşar Ayaşlı /  Türkiye’de ırkçılığın, Türkçü-İslamcı milliyetçiliğin doğuşu ve gelişimi

MHP, Türkiye sağı içerisinde seçmen desteğiyle ters orantılı bir nüfuza sahiptir. Bu etki, devlet desteğiyle tetik çeken elin ve parlamento kürsüsünden seslenen dilin şiddetiyle sağlanmıştır. Parlamentarizme lanet okumasına rağmen, seçimlere önem vermesinin sebebi budur

Sendika.Org, 09/04/2021  https://sendika.org/2021/04/turkiyede-irkciligin-turkcu-islamci-milliyetciligin-dogusu-ve-gelisim-614134/

 • Metin Çulhaoğlu /  Hukuksallığın sınırları

Rejim, Anayasa başta olmak üzere yerleşik yasaların ötesinde kendine göre bir içtihat ve teamül hukuku oluşturmuştur, oluşturmaktadır. Bu iki hukukun herhangi bir hukuk sisteminde yeri olmaması gerektiğini söylemiyoruz kuşkusuz. Ancak, rejim muhalifi sayılan fiillerin artık yerleşik yasalardan çok, daha önceki belirli yargı kararlarına ve teamüllere dayanılarak tanımlanması, bunlar yoksa da “oluşturulması”, özellikle bugünkü rejimin niteliği dikkate alındığında başlı başına bir sorundur.

İleri Haber, 10/04/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/hukuksalligin-sinirlari-125019.html

 • Mustafa Durmuş /  Devlet büyürken, kamusallık hızla tasfiye ediliyor

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi, Türkiye'de de kamunun, genelde devlet ile birebir aynı olduğuna inanılıyor. Oysa bu iki kavram aynı değil

T24, 11/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/devlet-buyurken-kamusallik-hizla-tasfiye-ediliyor,30559

 • Oğuz Oyan /  İktidar can ve mal derdinde

Böyle bir dönemde, pro-emperyalist bir yaranma moduna girilerek NATO bünyesinde Ukrayna yanlısı/Rusya karşıtı bir askeri konumlanmaya geçilmesinin doğuracağı riskleri, Türkiye'deki iktidar bloku kendi bekası ve iç otoriterleşmesi açısından "yarar" hanesi ağır basan bir gelişme olarak değerlendirebilir. İçerdeyse, 2015 Haziran-Kasım dönüşümü gibi iktidar etrafında bir milliyetçi/militarist toparlanmaya fırsat vermesini ve artık göstermelik olacak seçimlerde yenilmezlik ünvanını geri kazanmayı umabilir.

BirGün Pazar, 11/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/iktidar-can-ve-mal-derdinde-340810

 • Prof.Evren Balta /  Halkın temel tedirginliği: Yarın aç kalacak mıyım?

Siyaset Bilimci Prof. Evren Balta, Türkiye’de ciddi bir ekonomik daralma yaşandığını, küçük bir azınlık dışında hepimizin yoksullaştığını söylüyor. Gelir düzeyi düştükçe ana endişe ekonomi oluyor, “Yarın aç kalacak mıyım” sorusu temel tedirginlik kaynağı. Amirallere gözaltı ve iktidarın açıklamalarını da konuştuğumuz Balta, “İktidar, otoriterliğin askeri vesayet boyutuna dikkat çekip demokrasiyi buradan kurdu ama tam da bu, sivil alanda otoriterliğin yeniden kuruluşunu mümkün kıldı” diyor.

İpek Özbey, Cumhuriyet, 12/ 04/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/halkin-temel-tedirginligi-yarin-ac-kalacak-miyim-1827425

 • İrfan Aktan /  Ersin Korkut yalnızlığı

Türkiye’de ırkçılık bireysel değil, çerçevesi çok ince örülmüş örtük bir sistemdir. Kürtlüğü alenen hedef almaz ama “elde ettiği” Kürtler eliyle bu kimliği tahrif eder, kırılganlaştırır.

Gazete Duvar, 12/04/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/ersin-korkut-yalnizligi-makale-1518948

 • Ülkü Doğanay / İktidarın performans siyasetinde figüranı oynamak

Performans siyaseti, her seferinde daha fazlasını ve aslında sorunlara çözüm olmayı değil, bizzat bu sorunların sürüp gitmesini ve baş edilmesi gereken yeni sorunların ortaya çıkmasını gerektiriyor.

Gazete Duvar, 12/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/iktidarin-performans-siyasetinde-figurani-oynamak-makale-1518941

 • Haklar Raporu... Rıza Türmen: Bugün asıl mücadele alanı Meclis dışındadır

Haklar Raporu'nun ilk konuğu Rıza Türmen. Hak taleplerinin ortak bir siyasi zeminde buluşturulması gerektiğini dile getiren Türmen, “Bugün asıl mücadele alanı Meclis dışındadır" dedi.

Filiz Gazi, Gazete Duvar, 13/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/haklar-raporu-riza-turmen-bugun-asil-mucadele-alani-meclis-disindadir-video-1519003

 • Demokrasi Konferansı: Bizim de sözümüz var

Ahmet Türk, Canan Arın, Genco Erkal, Murathan Mungan, Şebnem Korur Fincancı, Zülfü Livaneli gibi isimlerin çağrıcı olduğu Demokrasi Konferansı toplantısında "Bizim de sözümüz var" denildi.

Hacı Bişkin, Gazete Duvar, 13/04/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/demokrasi-konferansi-bizim-de-sozumuz-var-haber-1519109

 • Kemal Can  /  Sorumluluk yoksa mahcubiyet var 'mıdır'?

Şimdi yeni bir aşamaya geçilmiş görünüyor: “128 milyar nerede” sorusundan Cumhurbaşkanı’na hakaret iması çıkartılması, sorumluluk fikrinin akıldan geçirilmesine bile yasak getirmeyi deniyor.

Gazete Duvar, 14/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sorumluluk-yoksa-mahcubiyet-var-midir-makale-1519185

 • Mehmet Y. Yılmaz /  Normal bir seçim yapılabilecek mi?

Haklarımızı kullanmamızı garanti altına alan Anayasa ve yasa hükümlerini, yok sayan bizzat yürütme ve onun emrindeki yargının kendisiyse, derdimizi kime anlatacağız, normal bir seçim yapabileceğimize nasıl güveneceğiz?

T24, 14/04/ 2021  https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/normal-bir-secim-yapilabilecek-mi,30599

 • Sevilay Çelenk /  HDP’ye 'Asla oy vermem' diyenler sadece yüzde 29!

Bunca karalamaya, baskıya, hukuksuzluğa ve hiçe saymaya rağmen, "HDP’ye asla oy vermem" diyenler seçmenin sadece yüzde 29’unu oluşturuyor!

Gazete Duvar, 15/04 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hdpye-asla-oy-vermem-diyenler-sadece-yuzde-29-makale-1519272

 • Zizek, Kobanê Üniversitesi'nde ders verdi

Sosyolog Slavoj Zizek, "Kürtler, entelektüel bir toplulukla fiilen var olan bir ütopya oluşturarak sadece direnmenin değil, yeni bir düzen kurmanın da simgesi oldu" dedi.

Bianet , 19/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/dunya/242672-zizek-kobane-universitesi-nde-ders-verdi

 • Ergin Yıldızoğlu /  AKP: Yolun sonundan nereye doğru?

Siyasal İslamın AKP rejiminin, genelde beş kuşakta kat edilen yükselme ve gerilemenin beş aşamasını bir kuşakta aşmayı başardığına işaret etmiştim. Şimdi, rejim yolun sonundadır. Buradan gidecek başka bir yeri olmadığı, ülke siyasetinin de bir “kötü sonsuz” içine girdiği söylenebilir!  

Cumhuriyet, 19/04/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/akp-yolun-sonundan-nereye-dogru-1829144

 • İrfan Aktan /  Hiç olmak

Söz konusu türküyle ilgili belki de en son mesele edilecek şey Erkan Oğur’un rolü. Elbette insan muktedirin sofrasına oturduğu anda, o masadan aynı kişi olarak kalkamaz.

Gazete Duvar,19/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hic-olmak-makale-1519685

 • HDP: Kobanî protestolarında aslında ne oldu?

HDP, 108 kişinin yargılanacağı dava öncesi, suçlamaların dayandığı protestolarla ilgili “6 - 8 Ekim Kobanî protestoları/ Aslında ne oldu? Yalanlar ve gerçekler” başlıklı kitapçık hazırladı.

Ayça Söylemez, Bianet,  20/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/242763-hdp-kobani-protestolarinda-aslinda-ne-oldu

 • Kemal Can /  İktidarın siyasi rezervleri de ekside

Sözcü diye kürsüye çıkartılanlar, en yüz kızartıcı suçlamalara karşı “ama onlar da yapmış” demekten fazlasını bulamıyor. Yani Merkez Bankası'nın rezervi tüketmesi gibi siyasi rezerv de eksiye düşmüş.

Gazete Duvar, 21/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/iktidarin-siyasi-rezervleri-de-ekside-makale-1519909

 • Fatih Yaşlı /  Altan’lar, emekli amiraller, normalleşme sevdalıları

Ahmet Altan ve onun sembolize ettiği kesimle emekli amirallerin sembolize ettiği kesimi, ayrı dünya görüşlerinden olsalar da, bir madalyonun iki yüzü olarak görmekte bir sakınca bulunmuyor

soL, 21/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/altanlar-emekli-amiraller-normallesme-sevdalilari-30440

 • Dinçer Demirkent /  Şahsım devletinde siyasal sorumluluk

Kimi savcı ve mülkî idare amirlerinin 128 milyar nerede sorusu bağlamında açığa vurduğu şey, 2017 rejiminin dayanağı olan anayasal kararın esasıdır.

Gazete Duvar, 22/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sahsim-devletinde-siyasal-sorumluluk-makale-1520016

 • Doç.Dr. Y.Doğan Çetinkaya : “Meclisi mecliste kurtarmak mümkün değil

Meclisin bugün tarihsel işlevini yitirdiğini söyleyen Doç. Dr. Y. Doğan Çetinkaya: “Aslolan sokaktaki demokratik muhalefeti büyütmektir, meclis de bununla birlikte daha demokratik bir kurum olma yoluna girecektir.”

Ayça Söylemez , Bianet, 23/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/tarih/242934-meclisi-mecliste-kurtarmak-mumkun-degil

 • Çağdaş Sümer :  'Yeni bir tarihin peşine düşmeliyiz'

'1915’i sadece Anadolu Ermenilerinin değil, bu topraklarda yaşayan bütün halkların 'Büyük Felaketi', Ermenilerin deyişiyle Medz Yeğern’i olarak kabul etmenin daha ön açıcı olduğuna inanıyorum.'

Söyleşi, soL, 24/04/ 2021 https://sol.org.tr/gelenek/soylesi-yeni-bir-tarihin-pesine-dusmeliyiz-30713

 • ABD Başkanı Biden, '24 Nisan' mesajında 'soykırım' ifadesini kullandı

ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan mesajında "Ermeni soykırımı" ifadesini kullandı. Biden böylece, Reagan'dan sonra Ermeni soykırımı ifadesini dillendiren ilk ABD başkanı oldu. Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Biden'a tepki gösterdi. CHP'nin açıklamasında ise Biden'ın sözleri kınandı ve "AK Parti iktidarının basiretsiz dış politikasının Türkiye’yi getirdiği noktayı göstermesi bakımından ibret vericidir" denildi.

BirGün, 24/04/2021 https://www.birgun.net/haber/abd-baskani-biden-24-nisan-mesajinda-soykirim-ifadesini-kullandi-342461

 • Taner Akçam: Gönüllü bir katılım olmasaydı, bu kadar insan öldürülemezdi

Taner Akçam'ın 'Ermeni Soykırımı’nın Kısa Bir Tarihi' kitabı yayımlandı. Akçam, “Yüzleşmeyi, suçlama vasıtası olarak görmemek gerekiyor. Devleti suçlayarak işin içinden kolayca çıkamayız" dedi.

Filiz Gazi, Gazete Duvar, 20/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/taner-akcam-gonullu-bir-katilim-olmasaydi-bu-kadar-insan-oldurulemezdi-haber-1519773

 • Adnan Genç /  Tarihle yüzleşmek bağlamında ‘Ermeni Soykırımı’ çalışmak

Gazeteci Adnan Genç, Ermenistan ziyaretleri sırasındaki izlenimlerini ve anılarını soykırımın 106. yıl dönümü dolayısıyla yazdı.

Evrensel, 24/04/ 2021 https://www.evrensel.net/haber/431369/tarihle-yuzlesmek-baglaminda-ermeni-soykirimi-calismak

 • Murad Mıhçı: Bu insanlar nerede, ölüleri nerede?

Mezarlıkların yüzleşme için önemli olduğunu vurgulayan Nor Zartonk Temsilcisi Murad Mıhçı, “Mezarlıklar aynı zamanda varlığın kanıtıdır” dedi.

Gazete Duvar, 24/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/murad-mihci-bu-insanlar-nerede-oluleri-nerede-haber-1520241

 • Tolga Şirin /   Geçmişle yüzleşmeliyiz ama ABD istediği için değil

ABD'nin iki yüzlü üsttenciliğine karşı en iyi yanıt, Dink cinayetindeki cezasızlık perdesini kaldırıp gereken kararın alınmasıdır. Demokratların bu tartışmadaki odağı burası olmalıdır

T24, 27/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sirin/gecmisle-yuzlesmeliyiz-ama-abd-istedigi-icin-degil,30773

 • Hayri Kozanoğlu /  Acıyı paylaşmak

Türkiye’de, Ermenistan’da, Marsilya’da, Buenos Aires’te yaşayan Ermeniler yüreklerinin derinlerinde bir sızı, bir hüzün hissediyorsa herkese düşen, bu acıyı paylaşmak, kendimizi onların yerine koymaya çalışmaktır.

BirGün, 27/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/aciyi-paylasmak-342722

 • Ülkü Doğanay  : “İktidar siyasal iletişim bakımından ciddi bir açmaz içinde”

Ülkü DoğanayCumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, salı (20 Nisan 2021) günü yapılan AKP grup toplantısında izlettiği videodan yola çıkarak iktidarın siyasal iletişim bakımından ciddi bir açmaz içinde olduğunu ileri sürüyor.

Medyascope, 24/04/2021 https://medyascope.tv/2021/04/24/ulku-doganay-ile-mesela-53-iktidar-siyasal-iletisim-bakimindan-ciddi-bir-acmaz-icinde/

 • Oğuz Oyan / Cumhuriyete karşı sürekli darbe

Ömrünü tamamlamış bir siyasi hareket iktidara tutunmanın tek çaresi olan açık faşizme geçişin koşullarını yaratmak için emperyalizme her türlü dış ödünü verebilecek kıvama gelmiştir.

soL, 27/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/cumhuriyete-karsi-surekli-darbe-30892

 • Fatih Yaşlı /  Kapitalizmin kıskacındaki insanlık

Kendine yabancılaşmış bir insanlık, izole bireyler, sessiz yığınlar… Kapitalizm insanlığa dünyada da Türkiye’de de kendi distopyasını, kendi karanlığını dayatıyor

soL, 28/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/kapitalizmin-kiskacindaki-insanlik-30980

 • Mehmet Y. Yılmaz / Yaşam biçimimize müdahale

Bir yandan toplumun bu yasaklara vereceği tepkiyi test ediyorlar, diğer yandan her yasağı bir sonraki yasağın gerekçesi yapıyorlar. Tam kapanma süresince içki satışı yasağında olduğu gibi

T24, 28/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/yasam-bicimimize-mudahale,30790

 • Ruşen Çakır / Fiili içki yasağı: Boş kaleye gol attığını sanma yanılgısı

Tam kapanma döneminde tekel bayileri kapalı olacak, marketler de haksız rekabet olmaması gerekçesiyle alkollü içki satamayacak. Salgınla mücadeleyle hiçbir ilgisi olmayan bu fiili içki yasağının ideolojik saiklerle dayatıldığı açık. Peki kime ne faydası ve zararı olacak?

Medyascope, 28/04/ 2021 https://medyascope.tv/2021/04/28/fiili-icki-yasagi-bos-kaleye-gol-attigini-sanma-yanilgisi/

 • Dinçer Demirkent /  'Ağaç kökü yesinler'

Market zincirleri içki reyonlarını kapattığına ve tekel bayilerinin içki satışının İçişleri Bakanı’nın sözüyle engellendiğine göre bir kural vardır. Peki nerede konmuştur?

Gazete Duvar, 29/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/agac-koku-yesinler-makale-1520653

 • Kemal Can /  Bu gidiş nereye?

Ekonomik krizle veya salgınla ilgili yapıp edilenler, dış politikada bağıra bağıra gelen bedeller, bir beceri meselesinden çok açık bir tercih aslında.

Gazete Duvar, 28/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bu-gidis-nereye-makale-1520612

 • Prof. Dr. Sencer Ayata: Gençlerimiz, 'manevi olarak çöküntü içinde' denilen ülkelere göç etmek istiyor

Toplum Bilimci Prof. Sencer Ayata, Malatya’nın AKP'li Yeşilyurt Belediyesi’nde gri pasaportla yurt dışına gönderilen ve geri dönmeyen kişilerin ortaya çıkmasının ardından başlayan tartışmaları yorumladı.

T24, 28/04/ 2021 https://t24.com.tr/video/prof-dr-sencer-ayata-genclerimiz-manevi-olarak-cokuntu-icinde-denilen-ulkelere-goc-etmek-istiyor,38388

 • Hakkı Özdal /  ‘Mağlubiyetin arifesi’ mi, ‘bozgunun ertesi’ mi?

Toplum karşısında giderek, devletin baskı olanaklarından başka bir hükmü kalmayan siyasal iktidar, yıllar önce yaşadığı yenilgiyi zor yoluyla inkâr ede ede nihayet kendi bozgununa dönüştürmüş durumda.

Gazete Duvar, 29/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/maglubiyetin-arifesi-mi-bozgunun-ertesi-mi-makale-1520734

 • Murat Yetkin /  Türkiye ayrıcalık ve çifte standartlar ülkesine dönüştü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’si giderek daha çok örnekle bir ayrıcalık ve çifte standartlar ülkesine dönüşüyor.
Uzatmadan ayrıcalık ve çifte standart örneklerine gireceğim.

Yetkin Report, 29/04/2021 https://yetkinreport.com/2021/04/29/turkiye-ayricalik-ve-cifte-standartlar-ulkesine-donustu/?utm_source=mailpoet&utm_medium=email&utm_campaign=blogumuzdan-son-newsletter-total-yazi_1

 • Burak Bilgehan Özpek / Salgın yönetimi özgürlüklerimizi nasıl elimizden aldı? – “Hükümet tedbir alma yetkisini, muhalifleri sindirmek için bir araç olarak kullanıyor”

Siyasetbilimci Burak Bilgehan Özpek, koronavirüs salgını karşısında 29 Nisan ile 17 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak “tam kapanma” önlemlerini değerlendirdi. Hükümetin tedbir alma yetkisini muhalifleri sindirmek için bir araç olarak kullandığını belirten Özpek, bunun “meşruluk kaybına” yol açtığını söyledi.

Medyascope, 29/04/ 2021 https://medyascope.tv/2021/04/29/burak-bilgehan-ozpek-ile-on-libero-40-salgin-yonetimi-ozgurluklerimizi-nasil-elimizden-aldi-hukumet-tedbir-alma-yetkisini-muhalifleri-sindirmek-icin-bir-arac-olarak-kullaniyor/

 • Ankara Barosu alkol yasağına karşı Danıştay’da dava açtı

Ankara Barosu, ‘tam kapanma’ sürecinde alkol satışının fiili olarak yasaklanmasına karşı Danıştay’da dava açtı.

Gazete Duvar, 29/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ankara-barosu-alkol-yasagina-karsi-danistayda-dava-acti-haber-1520803

 • TESK: İçki satışına devam edilecek

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, İçişleri Bakanlığı genelgesinde alkolle ilgili herhangi bir yasak olmadığı için içki satışına devam edileceğini söyledi.

Gazete Duvar, 29/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/tesk-icki-satisina-devam-edilecek-haber-1520830

 • Tekel Bayileri Platformu Başkanı: Alkol satışı devam ediyor, yasak yok

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, ‘tam kapanma’ sürecinde alkol satışı yapmaya devam edeceklerini belirterek, “Şu an için bir yasak yok” dedi.

Gazete Duvar, 30/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/tekel-bayileri-platformu-baskani-alkol-satisi-devam-ediyor-yasak-yok-haber-152087

2-EMEKLİ AMİRALLERDEN MONTRÖ AÇIKLAMASI

 • Montrö Anlaşması nedir, neden gündeme geldi?

Emekli amirallerin bildirisinde yer alan Montrö Anlaşması, İstanbul ve Çanakkale boğazlarından gemi geçişlerini düzenliyor. Yeni bir “boğaz” öngören Kanal İstanbul projesine hız verilmesiyle, anlaşma da yeniden gündemde.

Ayça Söylemez, Bianet, 05/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/241868-montro-anlasmasi-nedir-neden-gundeme-geldi

 • Ümit Kıvanç /  Emekli amiraller bildirisi

Emekli amiraller bildirisinin iktidara verebileceği esas zarar, koalisyon ortakları arasında yaratacağı şüphe, tedirginlik ve güvensizlik ortamı.

Gazete Duvar, 05/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/emekli-amiraller-bildirisi-makale-1518232

 • İrfan Aktan / Müttefik kaybını fırsata çevirmek

Emekli amirallerin açıklamada aktardıkları rahatsızlığın iktidarın “yapısıyla” ilgisi yok. Aksine, onlar da iktidar gibi özgürlükleri, demokrasiyi, eşitliği sadece bol tuzaklı bir saha olarak görüyor.

Gazete Duvar, 05/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/muttefik-kaybini-firsata-cevirmek-makale-1518246

 • Oğuz Oyan /  Gerçek gündem nedir?

İktidarın oportünizmiyle hesaplaşmak başka şeydir, bu tür haklı uyarılara 'gündem değiştirmek' olarak bakmak başka şeydir. Muhalefetin yapması gereken birincisidir, ikincisi değil.

soL,06/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/gercek-gundem-nedir-29412

 • Kanal İstanbul Montrö Sözleşmesi'ni nasıl etkiler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul sayesinde Türkiye'nin Montrö dışında bir alternatife kavuşacağını söylerken, DW Türkçe'ye konuşan uzmanlar Kanal'ın bölgesel istikrarı tehdit edebileceği uyarısında bulunuyor.

Hilal Köylü, DW Türkçe,06/04/ 2021 https://www.dw.com/tr/kanal-istanbul-montr%C3%B6-s%C3%B6zle%C5%9Fmesini-nas%C4%B1l-etkiler/a-57113965

 • Metin Çulhaoğlu /  ‘Fırtına’: Bir bardak suda mı açık denizlerde mi?

Başka hususlara geçmeden, en başta söylenmesi gerekeni söyleyelim: Varsa “perde arkası”, organizasyonu, niyeti ve zamanlaması ne olursa olsun, emekli generallerin aktif görevdeyken haşır neşir oldukları önemli konularda fikir beyan etmeleri normaldir. Öznesi emekli subaylarsa, belirli bir konuda görüş bildirmenin demokrasiyle bağdaşmayan, “darbeyle” ilişkilendirilebilecek herhangi bir yanı yoktur ve böyle şeylerin tartışılması bile abestir.

İleri haber, 06/04/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/firtina-bir-bardak-suda-mi-acik-denizlerde-mi-124882.html

 • Kemal Can / Amirallerin derdi, iktidarın dili

Erdoğan konuşmayı yaptıktan sonra, olağanüstü hareketlilik ve “tepinme hali” neredeyse bıçak gibi kesildi. Apaçık görünen bu durum çok kişinin de dikkatini çekti. Peki ne olmuştu?

Gazete Duvar, 07/ 04/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/amirallerin-derdi-iktidarin-dili-makale-1518476

 • Fatih Yaşlı /  Montrö, Kanal İstanbul ve zevzeklik üzerine tezler

Düzenin yaşadığı çoklu krizden 'ne yapmalı' sorusuna uzanan bir yol var

soL, 07/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/montro-kanal-istanbul-ve-zevzeklik-uzerine-tezler-29475

 • Rıza Türmen /  Önce ifade özgürlüğü

Devletin tepesinden, masumluk karinesini yok eden, amiralleri darbecilikle suçlayan öyle açıklamalar yapıldı ki savcı mutlaka böyle bir bağlantıyı bulmak zorunda. Bereket versin savcılarımızın bu konuda deneyimleri ve oldukça geniş bir hayal güçleri var

T24, 09/04/ 2021  https://t24.com.tr/yazarlar/riza-turmen/once-ifade-ozgurlugu,30538

 • Güray Öz /  Montrö tartışması başladı mı?

Bir ortak açıklama yayınlayarak Montrö, Kanal İstanbul ve bir tarikatın toplantısına katılan muvazzaf amiral ile ilgili görüşlerini açıklayan ve bir kısmı gözaltına alınan emekli amiraller konusu, çok boyutlu, çok katmanlıdır.

İleri Haber, 09/04/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/montro-tartismasi-basladi-mi-124985.html

 • Hakkı Özdal ve Bahadır Özgür ile “İki Satır” : Erdoğan, “pazarlık masası” ve ordunun rolü

“İki Satır” programının 70. bölümünde Hakkı Özdal ve Bahadır Özgür, emekli amirallerin Montrö Sözleşmesi açıklamasının, asker-ordu ilişkilerinin değişen boyutu üzerine ne gibi mesajlar verebileceğini değerlendirdi.

Medyascope, 09/04/ 2021 https://medyascope.tv/2021/04/09/hakki-ozdal-ve-bahadir-ozgur-ile-iki-satir-70-erdogan-pazarlik-masasi-ve-ordunun-rolu/

 • Baskın Oran: 85 yıldır herkes Montrö’den memnun, ABD hariç!

Prof. Dr. Baskın Oran’a göre Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Osmanlı’dan bu yana Türkiye’yi en güvenli dönemine kavuşturdu. Oran, "Erdoğan, Biden’ı yumuşatmak için Montrö’yü ikram ediyor" diyor.

İrfan Aktan, Gazete Duvar,10/ 04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/baskin-oran-85-yildir-herkes-montroden-memnun-abd-haric-makale-1518787

 • Aydemir Güler /  Kullanışlı ulusalcılar

Düzen muhalefeti AKP’nin karşıtı değil müttefikidir. Bildiri de, içeriğindeki doğrulara karşılık bu kapsama girdi. Başlığıydı, tarihiydi, bunlar detay.

soL, 10/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/kullanisli-ulusalcilar-29692

 • Fikret ilkiz / Yargıda etik ilkeler ve yankı odaları

Yargıtay ve Danıştay Başkanlıkları sosyal medya kullanımına ilişkin bağlayıcı olmayan kurallara göre davranmışlar, Yürütme organının 104 emekli amiral hakkındaki görüşlerine uygun düşen ve yargının etik ilkelerinde esneklik sağlayan kendilerine has ifade özgürlüğü haklarını kullanmışlardır!

Bianet, 12/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/hukuk/242260-yargida-etik-ilkeler-ve-yanki-odalari

 • 14 emekli amiral adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Hâkimlik, 13 emekli amiral hakkında 'ikamet ettikleri yerleşim yerlerini terk etmeme" yönünde adli kontrole hükmetti. Tutuklanması talep edilen emekli amiral Ergun Mengi hakkında da "il ve yurt dışına" çıkma yasağı ile serbest bırakıldı.

Bianet, 13/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/242329-14-emekli-amiral-adli-kontrol-sartiyla-serbest-birakildi

 • 6 emekli asker adli kontrolle serbest

104 emekli amiralin bildirisine destek olmakla suçlanan yedi askerden altısı adli kontrolle serbest bırakıldı, biri ise hastanede olduğu için ifade veremedi.

Bianet, 22/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/242935-6-emekli-asker-adli-kontrolle-serbest

3-DÜNYA

 • Rusyalı muhalif Navalny açlık grevine başladı

Rusyalı muhalif siyasetçi Aleksey Navalny, bulunduğu hapishanede açlık grevine başladı.

Bianet, 01/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/dunya/241731-rusyali-muhalif-navalny-aclik-grevine-basladi

 • Boratav: Emperyalizmden demokrasi uman liberaller yanılıyor

Son elli yıldaki siciline göre Demokrat Parti, “ABD emperyalizminin savaş partisi”dir. Trump’ın NATO bağlantılarını zayıflattığı; en azından söylemde “ABD’nin sonu gelmeyen savaşları”na karşı çıktığı unutulmamalı. DP’nin sol kanadı ise, Clinton döneminden miras kalan “insan hakları emperyalizmi” söyleminin tutsağıdır; Rusya ve Çin karşıtlığında hemfikirdir.

BirGün Pazar, 04/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/boratav-emperyalizmden-demokrasi-uman-liberaller-yaniliyor-340003

 • İlhan Uzgel /  İnsan hakları ABD’yi kurtarır mı?

Biden yönetiminin insan hakları konusuyla bir yandan küresel olarak Çin’i yalnızlaştırmak, öte yandan ABD’ye bir moral üstünlük kazandırma politikası ne ölçüde işe yarayacak, bunu zaman gösterecek.

Gazete Duvar, 05/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/insan-haklari-abdyi-kurtarir-mi-makale-1518229

 • 12 lider Bolivya için tek yürek

Güney Amerika’daki solcu liderler, ABD’nin Bolivya’nın içişlerine müdahale çabasını kınayan bir mektup kaleme aldı. Mektupta, “ABD, artık demokrasiye saygı duymalıdır” ifadeleri kullanıldı.

BirGün, 05/04/2021 https://www.birgun.net/haber/12-lider-bolivya-icin-tek-yurek-340083

 • Hayri Kozanoğlu/  Yeni dünya düzeni

Sosyalistlerin bazı liberaller gibi Biden’ı insan hakları, demokrasi havarisi görme yanılgısına düşmeyeceklerini varsayabiliriz. Gelgelelim Çin’e ilişkin değerlendirmeler üzerinde biraz daha düşünmemiz, tartışmamız, gelişmeleri izlememiz hayırlı olacaktır.

BirGün, 06/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/yeni-dunya-duzeni-340232

 • Ayşegül Karakülhancı /  Merkel'in son dönemi, son meydan okuması

Almanya Başbakanı Angela Merkel eylülde yapılacak seçimlerde aday olmayacak. Pandemi, 16 yıldır ülkeyi yöneten Merkel’in son krizi ve kendisini eleştirenlere son meydan okuması olacak. 

Gazete Duvar, 06/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/merkelin-son-donemi-son-meydan-okumasi-haber-1518329

 • Mühdan Sağlam /  Çin ve Rusya dolardan ne istiyor?

Çin ile Rusya’nın ilişkileri 2000’lerden bu yana ekonomi ve enerji alanında ivmeleniyor. İki aktörün ABD’nin yaptırımları ve hedef göstermelerinden duyduğu rahatsızlık onları yan yana getiriyor.

Gazete Duvar, 07/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/cin-ve-rusya-dolardan-ne-istiyor-makale-1518423

 • Nadir Avşaroğlu /  Sömürgeciliğin gözü uzayda

Gelişmiş ülkelerdeki ‘sömürgecilik arzusu’ şimdi uzaya, başka galaksilere, yeni gezegenlere ve buralardaki kaynaklara yönelmiş durumda. Uzay; altın, platin ya da demir cevherleriyle bir hazine gibi.

BirGün, 07/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/somurgeciligin-gozu-uzayda-340345

 • Ergin Yıldızoğlu /  Kimi yanlış anlaşılmalar üzerine kısa notlar (Korkut hocamın yarattığı güzel bir fırsatı değerlendirirken)

Ben dünyada neoliberalizmin sonunun gelmesini beklemiyorum, geldiğini savunuyorum. Bunu Biden yönetime gelmeden önce savunuyordum. Biden’ın politikaları benim saptamamı doğrular yönde ilerliyor. İkinci hatırlatmam da şu olacak: Neoliberalizm her zaman kapitalizmdir ama kapitalizm her zaman neoliberalizm değildir

Sendika.org, 08/04/2021 https://sendika.org/2021/04/kimi-yanlis-anlasilmalar-uzerine-kisa-notlar-korkut-hocamin-yarattigi-guzel-bir-firsati-degerlendirirken-614052/

 • Korkut Boratav /   Latin Amerika solu ve iki seçim

Latin Amerika Solu yenilgiler dönemini geride bırakmıştır; yükselmektedir. İyimserlik zamanı gelmiştir. 

soL, 09/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/latin-amerika-solu-ve-iki-secim-29614

 • Myanmar'da ölü sayısı 80'e ulaştı

Myanmar ordusunun, seçilmiş hükümet üyelerinin gözaltına alınmasına karşı Bago kentinde düzenlenen protestolara silahlı müdahalesi sonucu en az 80 sivil hayatını kaybetti.

Bianet, 10/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/militarizm/242233-myanmar-da-olu-sayisi-80-e-ulasti

 • Güray Öz /  Neoliberalizmin fetret devri

Ama bu durum ne neoliberal politikaların tümüyle gündemden çıktığı ne de kapitalizmin kendiliğinden yıkılıp gideceği anlamına geliyor. Dahası neoliberal politikaların farklı ülkelerde farklı direniş noktaları bulduğundan, bulacağından da emin olabiliriz.

BirGün Pazar, 11/04/ 2021  https://www.birgun.net/haber/neoliberalizmin-fetret-devri-340803

 • Ekvador'da seçimi sağcı aday Lasso kazandı

Ekvador'daki seçimde, Fırsat Yaratan Siyasi Hareket'in adayı Lasso, oyların yüzde 52'sini aldı. Sağcı adayın konuşmasında, hiç kimseden intikam almaya niyetlerinin olmadığını söylemesi dikkat çekti.

Gazete Duvar, 12/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ekvadorda-secimi-sagci-aday-lasso-kazandi-haber-1518953

 • İlhan Uzgel / ABD'nin Rusya sorunu

Resmî belgeler, açıklamalar, uzman değerlendirmeleri ABD’nin Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi Rusya ve Çin’e yönelik sağlam ve sonuç alıcı bir strateji geliştirmekte zorlandığını gösteriyor.

Gazete Duvar, 12/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/abdnin-rusya-sorunu-makale-1518937

 • PERU- Halk sandıkta dümeni sola kırdı

Peru'da devlet başkanlığı seçimlerinin ilk turunu, yoksulluk ve yolsuzlukla etkin biçimde mücadele vaat eden sol aday Pedro Castillo sürpriz şekilde kazandı. Seçimin ikinci turu haziranda yapılacak.

BirGün, 13/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/halk-sandikta-dumeni-sola-kirdi-341047

 • Hayri Kozanoğlu /  Covid-19 Washington Uzlaşması’nın sonu mu?

Malların, hizmetlerin, sermaye akışlarının önündeki tüm engellerin kaldırılması; bütün ülkelerde emek aleyhine sermaye lehine düzenlemelerin yapılmasını öngören neoliberalizm bugün bir kavşak noktasında

BirGün, 13/04/2021 https://www.birgun.net/haber/covid-19-washington-uzlasmasi-nin-sonu-mu-341049

 • Alf Gunvald Nilsen   /   Hindistan'da salgın ve toplumsal cinayet

Hindistan'da Narendra Modi hükümeti, neoliberalleşmeyi ileriye taşımak ve demokrasi yanlısı aktivistlere yönelik saldırılarına devam etmek için karantinayı kullandı.

Gazete Duvar, 14/ 04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hindistanda-salgin-ve-toplumsal-cinayet-haber-1519164

 • Sekiz maddede Rusya-Ukrayna krizinin dünü, bugünü ve Türkiye'nin durumu

Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilim, son haftalarda dünya gündeminin en tepesinde yer alıyor. Bölge ve Türkiye için potansiyel olarak çok büyük sonuçları olabilecek geriliminin sıcak bir çatışmaya dönüşüp dönüşmeyeceğini tüm başkentler endişe ile izliyor. 

Metin Kaan Kurtuluş, T24, 14/04/ 2021 https://t24.com.tr/haber/sekiz-maddede-rusya-ukrayna-krizinin-dunu-bugunu-ve-turkiye-nin-durumu,945718

 • Erhan Nalçacı /  Rusya’nın askeri olarak kuşatılması

Rusya sadece askeri olarak değil, Batı basınının içine yerleştirilmiş yalan makinası tarafından da kuşatılıyor.

soL, 17/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/rusyanin-askeri-olarak-kusatilmasi-30171

 • Prof. Dr. İlhan Uzgel: ABD’ye bir tür Sisi modeli öneriliyor

Ukrayna krizi derinleşirse hükümetin denge siyaseti artık tamamen sona erecek. Rusya ve ABD’yi aynı anda sürekli idare edemezsiniz. Türkiye Batı sistemine bağımlılığını arttırmıştı

 Söyleşi, Serpil İlgün, Evrensel, 17/04/ 2021  https://www.evrensel.net/haber/430883/prof-dr-ilhan-uzgel-abdye-bir-tur-sisi-modeli-oneriliyor

“Homo Sapiens” ve “Homo Deus” gibi çok satan kitaplarıyla tanınan dünyaca ünlü tarihçi Yuval Noah Harari, salgın sonrası dünyadan kapitalizmin sonuna, yapay zekadan iklim krizine insanlığın geleceğini tartışıyor. Harari’nin yakın zaman önce Financial Times‘a verdiği bu çarpıcı röportajı Gülener Kırnalı çevirdi.

Medyascope, 17/04/ 2021 https://medyascope.tv/2021/04/17/unlu-tarihci-yuval-noah-harari-salgin-sonrasi-dunyayi-ve-kapitalizmin-gelecegini-yorumladi-salginlar-eskiden-dogal-afet-olarak-gorulurdu-gunumuzdeyse-bir-siyasi-basarisizlik/

 • Engin Solakoğlu /  Ege bir mavi deniz…

Teknik kısmı bir yana bırakalım. Bizi daha çok ilgilendirmesi gereken iki bakanın birbirlerine yönelttikleri eleştirileri alt alta koyduğumuzda hiçbirinin temelsiz olmadığı hususu. Örnekler verelim...

soL, 19/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/ege-bir-mavi-deniz-30274

 • Alman Yeşiller Partisi’nin Şansölye adayı belli oldu: Annalena Baerbock

Almanya’da Yeşiller Partisi, 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde partinin eşbaşkanı Annalena Baerbock’u başbakan adayı olarak gösterme kararı aldı. Kamuoyu anketlerine göre seçmenlerin yüzde 20’sinden fazlası Yeşiller’i destekliyor. Diğer partilerin oranlarındaki düşüşün devam etmesi halinde Yeşiller tarihte ilk kez bir başbakan çıkarabilecek. Bu durumda yıllarca Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) başkanlığını yapan Şansölye Angela Merkel’den koltuğu yine bir kadın devralacak.

Medyascope, 19/04/ 2021 https://medyascope.tv/2021/04/19/alman-yesiller-partisinin-sansolye-adayi-belli-oldu-annalena-baerbock/

 • Almanya'da muhafazakârların Merkel sonrası başbakan adayı kesinleşti

Almanya’da Başbakan Merkel'in siyaseti bırakması sonrası Hristiyan Birlik partilerinin başbakan adayı belli oldu. CDU lideri Armin Laschet 26 Eylül'deki seçimde başbakanlık için yarışacak.

Gazete Duvar, 20/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/almanyada-muhafazakarlarin-merkel-sonrasi-basbakan-adayi-kesinlesti-haber-1519858

 • ABD'de polis bir Afro Amerikalı'yı daha vurdu

Gözaltı sırasında öldürülen George Floyd'un duruşması sürerken aynı kentte -Minneapolis- polis bir Afro Amerikalı'yı daha öldürdü. Öldürülen kişinin annesi "Oğlum, sadece aracını kenara çekmişti" dedi.

Bianet, 12/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/dunya/242311-abd-de-polis-bir-afro-amerikali-yi-daha-vurdu

 • George Floyd davasında karar açıklandı: Polis Derek Chauvin 3 suçlamadan suçlu bulundu

ABD'de George Floyd'un ırkçı polislerce öldürülmesiyle ilgili davada, polis memuru Derek Chauvin 3 suçlamadan da suçlu bulundu.

Gazete Duvar, 21/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/george-floyd-davasinda-karar-aciklandi-polis-derek-chauvin-3-suclamadan-suclu-bulundu-haber-1519921

 • Biden: George Floyd'un öldürülmesi gündüz gözüyle işlenmiş bir cinayettir

"George Floyd'un öldürülmesi, gündüz gözüyle işlenmiş bir cinayettir" diyen ABD Başkanı Biden, "Sistematik ırkçılık, ülkemizin ruhunda bir lekedir" ifadelerini kullandı.

Gazete Duvar, 21/042021 https://www.gazeteduvar.com.tr/biden-george-floydun-oldurulmesi-gunduz-gozuyle-islenmis-bir-cinayettir-haber-1519936

 • ABD'de polis, 16 yaşındaki Makiyah Bryant'ı öldürdü

Ohio eyaletinde, bıçaklı saldırı ihbarı üzerine olay yerine giden polisler 16 yaşındaki siyah vatandaş Makiyah Bryant'ı öldürdü.

Gazete Duvar,21/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/abdde-polis-16-yasindaki-makiyah-bryanti-oldurdu-haber-1519931

 • Ergin Yıldızoğlu / Amerika’da faşizm hâlâ canlı ve güncel

Demokrat Parti, başkanlık seçimlerini ve senatoda çoğunluğu ele geçirdi. Biden kendisinden beklenmedik düzeyde halkçı politikaları hayata geçirmeye başladı. Amazon işçilerinin sendikalaşma mücadelesini destekledi, sendikalaşmanın önemini vurguladı. Pandemi giderek kontrol altına alınıyor, ekonomi toparlanmaya başladı. Jüri, George Floyd’u öldüren beyaz polisi suçlu buldu. Tüm bunlara bakarak ABD’de Trump gitti ve faşist tehlike ortadan kalktı diye düşünebilir miyiz?

Cumhuriyet, 22/04/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/amerikada-fasizm-hala-canli-ve-guncel-1830019

 • Ayşegül Karakülhancı /  Yeşiller ne kadar başarılı olabilir?

İklim krizinin fiziksel gerçekliği çerçevesinde Yeşiller, umut veren pozitif bir enerjiyle ortaya çıkıyorlar ama çelişkileri de çok. Radikal olmak isterken aynı zamanda devleti destekliyorlar.

Gazete Duvar, 27/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/yesiller-ne-kadar-basarili-olabilir-haber-1520511

 • İslam Özkan / Afganistan’da ABD’den geriye kalan

Moskova, ABD’nin çekilmesinin ardından artık Afganistan’da belki de Pekin’le birlikte muhtemelen en etkili güçlerden biri olacak.

Gazete Duvar, 28/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/afganistanda-abdden-geriye-kalan-makale-1520609

 • Hindistan'da vaka sayısı 18 milyona dayandı: Ölüler otoparklarda yakılıyor

Ölü sayısının 200 bini aştığı, vakaların 18 milyona dayandığı Hindistan'da krematoryumların kapasitesi dolup taşarken, Başbakan Narendra Modi’nin Hindistan Halk Partisi miting düzenliyor.

Gazete Duvar, 28/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hindistanda-vaka-sayisi-18-milyona-dayandi-oluler-otoparklarda-yakiliyor-galeri-1520656

 • Kibir ve yanlış yönetim Hindistan'ı felakete sürükledi

Hindistan, salgının ilk dalgasından sonra rehavet, kibir ve yanlış tercihler sonucunda gerçek bir felaketle yüz yüze. Hükümet, morgları ve krematoryumları hınca hınç dolu bir tablo yarattı.

Gazete Duvar, 30/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kibir-ve-yanlis-yonetim-hindistani-felakete-surukledi-haber-1520795

4-ADALET / İNSAN HAKLARI

 • AYM'nin Gergerlioğlu kararının gerekçesi: Yetkimiz dışında

Anayasa Mahkemesi, Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali istemiyle yapılan başvuruyu yetkisizlikten reddetmesiyle ilgili kararın gerekçesini açıkladı.

Gazete Duvar, 02/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/aymnin-gergerlioglu-kararinin-gerekcesi-yetkimiz-disinda-haber-1517993

 • Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu: “Babamı hastaneden mizansen uygulayarak kaçırdılar”

Gözaltına alındığı sırada darp edilmesinin ardından hastaneye kaldırılan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu, babasının hastaneden kaçırıldığını söyledi.

Medyascope,03/04/ 2021 https://medyascope.tv/2021/04/03/omer-faruk-gergerlioglunun-oglu-salih-gergerlioglu-babami-hastaneden-mizansen-uygulayarak-kacirdilar/

 • Fikret ilkiz /  Adalet davasında hançeri gizleyenler

Yargı, yürütmeden çok çekmiştir. Bütün siyasal iktidarlar yargının kendi isteklerine uygun davranmasını ister. Yargı kararlarıyla kendilerini sınırlandırsın istemezler ve hiç sevmezler.

Bianet, 05/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/241871-adalet-davasinda-hanceri-gizleyenler

 • Mahkeme, Kozağaçlı ve Timtik'in tutukluluk hallerinin devamına karar verdi

ÇHD Genel Başkanı Kozağaçlı ve ÇHD üyesi Avukat Timtik'in yargılandığı davada bir sonraki duruşma 15 Eylül'e ertelendi.

Artı Gerçek,07/04/ 2021 https://artigercek.com/haberler/mahkeme-kozagacli-ve-timtik-in-tutukluluk-hallerinin-devamina-karar-verdi

 • AYM yayın organlarının kapatılmasına gerekçe olan KHK maddesini iptal etti

Anayasa Mahkemesi, OHAL döneminde ‘Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu’ gerekçesiyle çok sayıda yayın organının kapatılmasının yolunu açan KHK’nin ilgili maddesini iptal etti.

Serkan  Alan, Gazete Duvar, 08/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/aym-yayin-organlarinin-kapatilmasina-gerekce-olan-khk-maddesini-iptal-etti-haber-1518617

 • Demirtaş: Erdoğan “Demirtaş'ın bir hakkı varsa da koruyacak değiliz” dedi, mahkeme şimdi gereğini yapıyor

Eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmasında yaptığı savunmada, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AİHM kararı sonrası "Varsa da sözde Selahattin Demirtaş'ın herhangi bir hakkını koruyacak değiliz" açıklamasını hatırlatarak, "Mahkeme şimdi gereğini yapıyor" ifadesini kullandı. 

T24, 09/04/ 2021 https://t24.com.tr/haber/demirtas-erdogan-demirtas-in-bir-hakki-varsa-da-koruyacak-degiliz-dedi-mahkeme-simdi-geregini-yapiyor,944769

 • 'Çırpınıyorlar' dediği için Demirtaş'a verilen 3.5 yıllık cezanın gerekçesi açıklandı

Selahattin Demirtaş'a ’Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçundan ceza veren mahkeme "İfade özgürlüğü mutlak ve sınırsız değildir" dedi. Demirtaş "Rusya'yla temas kurabilmek için çırpınıyor" demişti.

Gazete Duvar, 11/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/cirpiniyorlar-dedigi-icin-demirtasa-verilen-35-yillik-cezanin-gerekcesi-aciklandi-haber-1518930

 • Gökçer Tahincioğlu /  Çukurambar çocukları, diğer çocuklar, suç ve ceza

Ne kadar gizlenirse gizlensin, dayak yemiş bir çocuğun yaşamı, kaldırıyor örtüyü. Hevesi kaçanlar bile çok uzaktan baksalar da görüyor. Bir yerlerde başka bir iklim yaşanıyor

T24, 10/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gokcer-tahincioglu-yuzlesme/cukurambar-cocuklari-diger-cocuklar-suc-ve-ceza,30544

 • Sezgin Tanrıkulu'ndan Mart 2021 Hak İhlalleri Raporu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun Mart 2021 Hak İhlalleri Raporu'nu kamuoyuyla paylaştı. İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesi, Boğaziçi protestolarında polis şiddeti, Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi raporda.

Bianet, 10/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/242238-sezgin-tanrikulu-ndan-mart-2021-hak-ihlalleri-raporu

 • Gökçer Tahincioğlu, AİHM'in Ahmet Altan kararını yorumladı: AYM'nin reddettiği başvuruda AİHM ihlal kararı verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Silivri Cezaevi’nde 4 yıl 7 aydır tutuklu bulunan yazar Ahmet Altan’ın başvurusunu, dört yıl önce “ivedilikle görüşme” kararı almış olmasına rağmen bugün karara bağladı ve Türkiye aleyhine “hak ihlali” kararı verdi.  Kardeşi Mehmet Altan’ın dosyasını 4 yıl önce karara bağlayan AİHM, Ahmet Altan dosyasında da “darbe girişimi ve yasa dışı örgüt ile bağlantısına dair makul şüphe olmaksızın suçlandığına ve yargılama öncesinde yasa dışı bir şekilde gözaltına alındığına” hükmetti.

T24, 13/04/ 2021 https://t24.com.tr/video/gokcer-tahincioglu-aihm-in-ahmet-altan-kararini-yorumladi-aym-nin-reddettigi-basvuruda-aihm-ihlal-karari-verdi,37935

 • Demirtaş'tan hakimlere: En azından bir kere hukuka uygun davransaydınız

19. Ağır Ceza Mahkemesi, Demirtaş davasının Kobanê Davası'yla birleştirilmesi için yazı yazılmasına karar verdi. Demirtaş hakimlere "En azından bir kere hukuka uygun davranmanızı beklerdim" dedi

Gazete Duvar,14/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/demirtastan-hakimlere-en-azindan-bir-kere-hukuka-uygun-davransaydiniz-haber-1519224

 • Ahmet Altan tahliye edildi

Gazeteci Ahmet Altan, Yargıtay’ın hakkında verilen cezayı bozmasının ardından 4 yıl 7 aydır tutulduğu Silivri Cezaevi’nden tahliye edildi.

Bianet, 14/04/ 2021  https://bianet.org/bianet/insan-haklari/242463-ahmet-altan-tahliye-edildi

 • Metin Lokumcu davasında reddi hakim talebi

Metin Lokumcu'nun biber gazıyla öldürülmesinden 10 yıl sonra dava başladı. Duruşmada ailenin avukatları mahkemenin görevsizlik kararı vermesini, dosyanın Ağır Ceza'ya götürülmesini istedi.

soL, 21/04/ 2021 https://sol.org.tr/haber/metin-lokumcu-davasinda-reddi-hakim-talebi-30489

 • Mahkeme adalet talebini duymadı

Metin Lokumcu’nun öldürülmesine ilişkin davada mahkeme heyeti talepleri reddederek yargılamanın önünü tıkayacağının işaretini verdi. Lokumcu’nun kardeşi, mahkemenin kullandığı ‘Her ne kadar’ ifadesine tepki gösterirken Avukat Aran ise “Sanıklar ödüllendirilmek isteniyor” dedi.

Dilan Esen, BirGün, 23/04/2021 https://www.birgun.net/haber/mahkeme-adalet-talebini-duymadi-342276

 • İnsan Hakları Okulu'nun '30 Dakikada 30 Gün' programları başladı

İnsan Hakları Okulu, '30 Dakikada 30 Gün' isimli programının ilk bölümünü yayınladı. İlk programda Avukat Kerem Altıparmak, mart ayında insan hakları gündeminde yaşananları değerlendirdi.

Gazete Duvar, 22/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/insan-haklari-okulunun-30-dakikada-30-gun-programlari-basladi-haber-1520130

 • HKP'den Ruhsar Pekcan hakkında suç duyurusu

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Ruhsar Pekcan’ın aile şirketinden Ticaret Bakanlığı’na dezenfektan satın almasının ardından suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet, 22/04/2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/hkpden-ruhsar-pekcan-hakkinda-suc-duyurusu-1830207

 • Pandemi bahane: Eylem ve gösteri hakkı yok sayılıyor

İstanbul Sözleşmesi eylemleri, Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektöre karşı eylemler ve son olarak da 1 Mayıs kutlamaları "kamu sağlığı" gerekçe gösterilerek, valilikler tarafından yasaklandı. Salgın eylemleri engellemek için bir bahane olarak mı kullanılıyor?

Melisa Elçin Özçelikel, Bianet, 23/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/242924-pandemi-bahane-eylem-ve-gosteri-hakki-yok-sayiliyor

 • İHD: Çocuklara koltuklarınızı değil özgür bir yaşam verin

İHD İstanbul Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu, 23 Nisan vesilesiyle çocukların sorunlarına dikkat çekti. Açıklamada çocukların yasal haklarının tehdit altında olduğu belirtildi.

Gazete Duvar, 23/04/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/ihd-cocuklara-koltuklarinizi-degil-ozgur-bir-yasam-verin-haber-1520261

 • Selahattin Demirtaş'ın hapis cezası Yargıtay tarafından onandı

Selahattin Demirtaş'a, 7 Eylül 2018'de verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onandı. Demirtaş'ın avukatları karara tepki gösterdi.

BirGün, 29/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/selahattin-demirtas-in-hapis-cezasi-yargitay-tarafindan-onandi-343056

 • Şiddet uygulayan polis görüntüsü özel hayatı ihlal eder mi?

EGM, "Eylemlerde ses, görüntü almaya izin verilmeyecek" dedi. Gerekçe ise 'Özel hayatın gizliliği.' Hukukçular, genelgenin kanuna aykırı olduğunu söyleyerek, "Derhal geri çekin" çağrısında bulundu.

Hacı Bişkin, Gazete Duvar, 30/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/siddet-uygulayan-polis-goruntusu-ozel-hayati-ihlal-eder-mi-haber-1520885

5- HDP’YE KAPATMA DAVASI

 • Günay: AYM iddianameyi çürüttü

HDP Sözcüsü Ebru Günay, “AYM’nin kararını önemsiyoruz. Ancak bilinmelidir ki sorun sadece dosyadaki delillerin yetersizliği veya sahte delil uydurulması, yapılan usul hatalarının çok ötesinde bir ülkenin geleceği söz konusudur."

Bianet, 01/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/241736-gunay-aym-iddianameyi-curuttu

 • Rıza Türmen- Işıl Kurnaz / Siyasetsiz ve siyasal partisiz Türkiye

Tüm bu siyasal hatta, iddianamelerin içinden sızan ve sızmayan, oraya giren ve bilerek oranın dışında bırakılan bilgilere baktığımızda, Türkiye'nin yeni siyasetinin, nasıl siyasal partisiz ve siyasetsiz bir rejimi tesis etmek için çalıştığını görmek mümkün

T24, 02/04/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/riza-turmen/siyasetsiz-ve-siyasal-partisiz-turkiye,30451

 • Prof. Şule Özsoy Boyunsuz :  “Savcı iddialarının altını dolduramazsa dava reddedilebilir”

HDP kapatılma davasıyla ilgili hazırlanan iddianamenin iade edilmesine ilişkin konuştuğumuz Prof. Dr. Şule Özsoy Boyunsuz: "İddianamenin iade sebebi, Başsavcılığın iddiasının dayanaklarını sağlam bir şekilde ortaya koyamadığını ima ediyor."

Ruken Tuncel, Bianet, 09/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/242106-savci-iddialarinin-altini-dolduramazsa-dava-reddedilebilir

 • AYM, HDP İDDİANAMESİNİ İADE GEREKÇESİNİ AÇIKLADI  Odak hali'nin delillerle ilişkilendirilmesi gerekir"

HDP’nin kapatılmasına ilişkin iddianame AYM tarafından Yargıtay Başsavcılığı’na gönderildi.

Bianet, 15/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/242529-odak-hali-nin-delillerle-iliskilendirilmesi-gerekir

6-KOBANE DAVASI

 • Kobanê davası: Avukatlar salonu terk etti, Demirtaş 128 milyarı sordu

Kobanê davası, savunmaya getirilen kısıtlama nedeniyle protestoyla başladı. Duruşmada mahkemeyi protesto eden avukatlar iki kez salonu terk etti. Demirtaş, "128 milyar nerede?" yazılı kağıt gösterdi.

Nergis Demirkaya, Gazete Duvar,26/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kobane-davasi-avukatlar-salonu-terk-etti-demirtas-128-milyari-sordu-haber-1520444

 • Kobanê Davası: Demirtaş ve arkadaşları hapiste kalsın davası

Kobanê davasının ilk duruşması yapıldı. Avukatların iki kez salonu terk ettiği duruşmada reddi hakim talebi var. Siyasetçiler ve avukatlar yargı sürecini değerlendirdi.

Nergis Demirkaya, Gazete Duvar, 27/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kobane-davasi-demirtas-ve-arkadaslari-hapiste-kalsin-davasi-haber-1520543

 • “Meşru bir yargılama yapılmadı, kanunlar uygulanmadı”

Kobanî davası avukatları yaptıkları açıklamada, mahkemeye bağımsız olması konusunda çağrı yaptıklarını buna karşın mahkemenin kendilerine “kapıyı gösterdiğini” söyledi.

Bianet, 27/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/243147-mesru-bir-yargilama-yapilmadi-kanunlar-uygulanmadi

7-SAĞLIKTA DURUM

 • 1 Nisan, "Sağlık Çalışanlarını Anma Günü" ilan edildi

Türk Tabipleri Birliği, 1 Nisan'ı COVID -19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarını anma günü olarak ilan etti.

Bianet, 01/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/saglik/241726-1-nisan-saglik-calisanlarini-anma-gunu-ilan-edildi

 • Prof. Serap Şimşek Yavuz: Salgın yönetimi Bilim Kurulu’nda olsaydı bunları yaşamazdık

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yavuz’a göre artan vakalara karşı sıkı kapanmaya gitmeli ve aşılamaya hız verilmeli. Yavuz, aşıya erişebilenlerin derhal yaptırması gerektiğini söylüyor.

İrfan Aktan, Gazete Duvar, 03/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/prof-serap-simsek-yavuz-salgin-yonetimi-bilim-kurulunda-olsaydi-bunlari-yasamazdik-makale-1518082

 • Pınar Okyay / Salgında gelinen nokta

Büyük usta "aldırma gönül aldırma" demiş olsa da, ülkesindeki her soruna aldırdığını biliyorum. Ben de ülkemin önemli bir sorununu her geçen gün endişe ile izliyorum. Halk Sağlığı doktoru olarak COVID-19 salgınının kontrolden çıktığını gözlemliyorum. Evet, endişeliyim

T24, 04/ 04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/pinar-okyay/salginda-gelinen-nokta,30475

 • Türk Yoğun Bakım Derneği: 10 gün içinde yoğun bakımlarda yer kalmayacak

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Cinel: 10 gün sonra yoğun bakımda yer bulmak imkânsız hale gelecek... ATO Başkanı Karakoç: Temaslı sağlık çalışanıysa ‘aşılısınız, gidin çalışın' diyorlar.

Müzeyyen Yüce,Gazete Duvar, 07/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/turk-yogun-bakim-dernegi-10-gun-icinde-yogun-bakimlarda-yer-kalmayacak-haber-1518482

 • Ruşen Çakır /  Salgınla mücadele fiyaskosunun sorumlusu kim?

Salgının ilk günlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan bunu bir fırsata çevireceğimizi söylüyordu fakat gelinen noktada ülkemiz vaka sayısında her gün rekor kırıyor dünya çapında ilk sıralarda yer alıyor. Bu durumun sorumluluğunu da tabii ki siyasi iktidar asla üstlenmeye yanaşmıyor.

Medyascope, 07/04/ 2021 https://medyascope.tv/2021/04/07/salginla-mucadele-fiyaskosunun-sorumlusu-kim/

 • AİHM: Zorunlu aşı demokratik toplumlarda gerekli

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) demokratik toplumlarda zorunlu aşıların gerekli görülebileceğine hükmetti. Dava çocuklarının aşılanmasına izin vermeyen bir grup Çek aile tarafından açılmıştı.

DW Türkçe, 08/04/ 2021 https://www.dw.com/tr/aihm-zorunlu-a%C5%9F%C4%B1-demokratik-toplumlarda-gerekli/a-57132188

 • Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç Medyascope’a konuştu: “Ankara’da günde 8 bin kişinin koronavirüs testi pozitif çıkıyor, yoğun bakım servislerinde doluluk oranı yüzde 80”

Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç, Ankara’da koronavirüs salgının seyrini Medyascope’tan Özgür Özdemir’e anlattı. Karakoç, Ankara’da normalleşme öncesine göre koronavirüs polikliniklerine başvuran kişi sayısının 10 kart arttığını belirtti. Türkiye’de koronavirüs salgınındaki durum giderek kötüleşmeye devam ediyor. 

Özgür Özdemir, Medyascope, 08/04/ 2021 https://medyascope.tv/2021/04/08/ankara-tabip-odasi-baskani-ali-karakoc-medyascopea-konustu-ankarada-gunde-8-bin-kisinin-koronavirus-testi-pozitif-cikiyor-yogun-bakim-servislerinde-doluluk-orani-yuzde-80/

 • TTB: Geç kaldınız, önlenebilir ölümleri önlemediniz

Türk Tabipleri Birliği, korona vakalarındaki artışa ilişkin açıklama yaparak, “İktidarı bir kere daha uyarıyoruz. Geç kaldınız, önlenebilir ölümleri önlemediniz” dedi.

Gazete Duvar, 09/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ttb-gec-kaldiniz-onlenebilir-olumleri-onlemediniz-haber-1518758

 • Aşı hakkına karşı sistemik kâr güdüsü

Covid-19’a karşı geliştirilen aşıların ülkelere satışı başladı, ama küresel eşitsizlik aşıya erişimde de kendisini gösterdi. Yoksul ülkeler güvenilirliği kanıtlanmış aşıları edinmekte zorlanırken, patent sözleşmeleri ucuz ve yaygın aşı üretimini engelliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün uluslararası dayanışma çağrısına ise kimi devletler ve ilaç şirketleri fikri mülkiyet haklarını öne sürerek karşı çıkıyor. Ancak, küresel aciliyet durumunda sağlık teknolojilerinin paylaşılmasını savunan örgütlenmeler de giderek çoğalıyor. Aşı mücadelesinin hukuki boyutuna yakın plan…

Zelal Pelin Doğan,Bir+Bir, 09/04/ 2021 https://www.birartibir.org/siyaset/1114-asi-hakkina-karsi-sistemik-kar-gudusu

 • TTB: Hastanelerde yeni servisler de ihtiyacı karşılamıyor

TTB, “Yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz, ölümleri durdurun” demek için 15 Nisan’da Ankara’da Sağlık Bakanlığı ve tüm illerde sağlık müdürlükleri önünde olacaklarını açıkladı.

Bianet, 12/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/saglik/242312-ttb-hastanelerde-yeni-servisler-de-ihtiyaci-karsilamiyor

 • "Bir an önce bilimsel öneri ve gerçeklere kulak verin"

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği, Türkiye'nin salgının ağırlığı ve sağlık sisteminin kapasitesine göre en ileri evre olan 4. aşamada olduğunu belirtti. Dernek yaptığı çağrıda, salgın yönetiminin sadece bilimsel verilerle yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Bianet,13/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplum/242342-bir-an-once-bilimsel-oneri-ve-gerceklere-kulak-verin

 • İçişleri Bakanlığı'ndan "Kısmi Kapanma" genelgesi

Genelgeye göre, sokağa çıkma kısıtlama sürelerine uyum için istisnalar haricinde işyerleri hafta içi 07.00-18.00 saatleri arası açık olabilecek.

Bianet, 14/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/saglik/242407-icisleri-bakanligi-ndan-kismi-kapanma-genelgesi

 • TTB Genel Sekreteri Bulut: Aşı reddi değil aşı tereddüdü var

Covid-19 aşısını, sırası gelmesine rağmen olmayanların oranı yüksek. Toplumda aşı tereddüdü yaşandığını belirten TTB Genel Sekreteri Bulut’a göre bunun nedeni bakanlığın süreci şeffaf yürütememesi.

Serkan Alan, Gazete Duvar,14/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ttb-genel-sekreteri-bulut-asi-reddi-degil-asi-tereddudu-var-haber-1519177

 • TTB “Ölümleri durdurun” sloganıyla Ankara’da toplandı: “Her gün bir uçak dolusu yurttaşımızı toprağa veriyoruz, iktidar suçu vatandaşa atıyor”

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) çağrısıyla bugün (15 Nisan) birçok kitle örgütü ve meslek odası temsilcileri tüm Türkiye’de il sağlık müdürlükleri önünde toplandı. “Yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz, ölümleri durdurun” sloganıyla bir araya gelen grupların Ankara’daki toplanma alanı Ulus Meydanı’ydı.

Okan Yücel , Medyascope, 15/04/2021 https://medyascope.tv/2021/04/15/ttb-olumleri-durdurun-sloganiyla-ankarada-toplandi-her-gun-bir-ucak-dolusu-yurttasimizi-topraga-veriyoruz-iktidar-sucu-vatandasa-atiyor/

 • Dr. Esin Şenol /  Hayaletler ve mezar taşları

Türkiye’de saatte on üç, her beş dakikada bir beş kişi ölüyor. Zamanı ölümlere böldük, ölümleri zamana bölemiyoruz. Kederli bir zamanın kıyısına vurmuş ninem sıkıntılı zamanlar için derin bir iç çekişle “Kambur üstüne kambur” derdi.

BirGün, 18/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/hayaletler-ve-mezar-taslari-341687

 • ‘En iyi aşı ulaşılabilen aşıdır’

Salı günü açıklanan kısmi önlemlere ve koronavirüse dair ortaya çıkan yeni gelişmelere dair tartışmalar sürüyor. Her yeni gelişmede olduğu gibi bu gelişmelerde de bir çeşit bilgi kirliliği ortaya çıkmış halde. Bu bilgi kirliliğinin ortasında halk sağlığını ciddi biçimde tehdit edebilecek veya onları aşı karşıtlarıyla aynı saflara itebilecek yanlış bilgilendirmeler de yer alıyor. İnaktif ve mRNA aşıları, virüs varyantlarını, pandemi sürecini, aşı patentlerini ve son dönemde gündeme gelen çöpe giden aşılar konusunu ABD’de yaşayan Virolog Dr. Semih Tareen’le konuştuk

Y.Emre Ceren, Söyleşi, BirGün Pazar, 18/04/2021 https://www.birgun.net/haber/en-iyi-asi-ulasilabilen-asidir-341696

 • Gülgün Kıran /  Pandemi tam gaz, tedbirler kısmi!

İktidarın bugüne kadar izlediği algı yönetiminden vazgeçmesi, olup biteni şeffaf bir biçimde açıklaması, yaşananlardan ders çıkardığını ve bilim insanlarının önerdiği önlemleri uygulamaya başladığını göstermesi pandemiye karşı etkin ve sonuç alıcı mücadelenin en önemli şartı haline gelmiştir.

BirGün Pazar, 18/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/pandemi-tam-gaz-tedbirler-kismi-341701

 • Prof. Dr. Ceyhan: Vaka sayısı azalırsa bunu bilimle izah etmek mümkün değil

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan mevcut aşılama hızı ve önlemlerle Covid-19 vakalarının azalamayacağını söyledi. Ceyhan, "Vaka sayısı azalırsa bunu bilimle izah etmek mümkün değil" dedi.

Gazete Duvar,20/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/prof-dr-ceyhan-vaka-sayisi-azalirsa-bunu-bilimle-izah-etmek-mumkun-degil-haber-1519864

 • “Halk Sağlığı Bakış Açısıyla Covid-19 – Pandeminin İlk Yılı” kitabı üzerine söyleşi 

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği’nden (HASUDER) gönüllü 106 halk sağlığı uzmanı tarafından hazırlanan “Halk Sağlığı Bakış Açısıyla Covid-19 – Pandeminin İlk Yılı” kitabı yayımladı. Kitabın editörlüğünü Prof. Dr. Pınar Okyay ve Prof. Dr. Sarp Üner yaptı. Kitaba ilişkin hazırlanan “Halk sağlığı bakış açısıyla pandeminin birinci yılı” başlıklı raporda kısa, orta ve uzun vadeli çözüm önerileri sıralandı. Koronavirüs salgınının birinci yılında yaşananların aktarıldığı kitabı Prof. Dr. Sarp Üner, Medyascope’a anlattı.

Medyascope, 20/04/ 2021https://medyascope.tv/2021/04/20/halk-sagligi-bakis-acisiyla-covid-19-pandeminin-ilk-yili-kitabi-uzerine-soylesi-prof-dr-sarp-uner-bu-kitabi-yazarak-tarihe-bir-not-dusmek-istedik/

 • Koronavirüs: Aşıların bağışıklık süresi tartışılıyor

Sağlıktan, turizme küresel çapta hayatımızı her alanda etkileyecek soru işaretlerinde mevcut aşıların etki oranları ve erişilebilirliği yanında ne kadar süre etkili oldukları da geliyor. Bununla ilgili son verileri ve uzman görüşlerini topladık.

Pınar Tarcan, Bianet, 22/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/saglik/242914-koronavirus-asilarin-bagisiklik-suresi-tartisiliyor

 • Osman Elbek: İktidar yarın faturayı Bilim Kurulu'na kesebilir

Salgının en başından beri kötü yönetildiğini belirten Doç. Dr. Osman Elbek, Türkiye'nin son zamanlarda salgını yönetmeyi tamamen bıraktığını söyledi.

İrfan Aktan, Gazete Duvar, 24/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/osman-elbek-iktidar-yarin-faturayi-bilim-kuruluna-kesebilir-makale-1520255

 • Dr. Çağhan Kızıl /   Yeni varyantlar yeni sorular

Tedbirsiz, düşük aşılama yapılan, bilimsel verilerin açıklanmadığı, genetik dizin analizlerinin yüksek oranda yapılmadığı her gün varyant etkisi artıyor. Türkiye’de de durum alınmayan önlemler nedeniyle bu şekilde.

BirGün, 25/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/yeni-varyantlar-yeni-sorular-342473

 • Prof.Dr. Özlem Kayım Yıldız /  Dezenformasyonu besleyen bilgilendir(me)me tutumu: Politika bilimle çarpışınca

DSÖ’nün tanımlarını kullanmayan, böylelikle oluşan ölüm ve hastalık yükünü hafifletmeye çalışan politikacılar dezenformasyonu besliyor.

BirGün, 25/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/dezenformasyonu-besleyen-bilgilendir-me-me-tutumu-politika-bilimle-carpisinca-342474

 • Güray Öz /  Ölümle hayat arasındaki insan

Ölülerimizi gömerken bize en fazla 30 kişi olabilirsiniz dediler. Ama devlet büyüklerinin bir Nurcu şeyhin cenaze törenine katıldıklarını ve o törenin yine tıklım tıklım olduğunu izledik TV kanallarında. O zaman bunu büyük bir haksızlık olarak gördük, olmayan güvenimizi de yitirdik, kendimize güvenimiz de yıkıldı bu arada.

BirGün Pazar, 25/04/ 2021  https://www.birgun.net/haber/olumle-hayat-arasindaki-insan-342492

 • Covid artık gençlerin de hastalığı

Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi Mustafa Karagülle, “Covid-19 artık gençlerin de hastalığı. Yoğun bakımlarımızda yaş profili değişti. Artık genç hasta sayısı diğer dönemlere göre oldukça fazla” dedi.

BirGün, 26/04/2021 https://www.birgun.net/haber/covid-artik-genclerin-de-hastaligi-342581

 • Dünyadan göze çarpan koronavirüs haberleri: Dünya genelinde uygulanan aşı dozu sayısı 1 milyara yaklaştı, Hindistan’daki vaka ve ölüm sayıları rekor kırdı

Dünya genelinde uygulanan aşı dozu 1 milyara yaklaştı. Hindistan’daki vaka ve ölüm sayıları rekor kırdı, başkent Delhi başta olmak üzere birçok şehrin hastanelerinde boş yatak ve tıbbi malzeme kalmadı. Rusya ise 29 ülkeye yönelik olan seyahat kısıtlamalarını gevşetti. Yunanistan’da alışveriş merkezleri açıldı

Medyascope, 26/04/2021https://medyascope.tv/2021/04/26/dunyadan-goze-carpan-koronavirus-haberleri-dunya-genelinde-uygulanan-asi-dozu-sayisi-1-milyara-yaklasti-hindistandaki-vaka-ve-olum-sayilari-rekor-kirdi/

 • Ergin Yıldızoğlu / ‘Adamlar’ ve lebaleb dolu mekânları…

“Adamlar”, Covid-19 yokmuş gibi davranmayı seçtiler; ne kadar güçlü hatta maço olduklarını sergilemek, ne kadar popüler olduklarını kanıtlayarak siyasi sermayelerini artırmak, en azından koruyabilmek için, taraftarlarını meydanlara, salonlara lebaleb doldurdular. Adamlar yalnızca kendi taraftarlarını değil, ülke halkını siyasi ihtiraslarına kurban etmekten çekinmediler.

Cumhuriyet , 26/04/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/adamlar-ve-lebaleb-dolu-mekanlari-1831001

 • TTB: Buna tam kapanma demiyoruz, en dezavantajlıları korumuyor

TTB Etik Kurul Bakanı Feride Aksu Tanık, salgınla ilgili açıklanan tedbir için "Biz hekimler olarak bu uygulamaya tam kapanma demiyoruz. Toplumun en dezavantajlı kesimlerini korumuyor" dedi.

Gazete Duvar, 27/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ttb-buna-tam-kapanma-demiyoruz-en-dezavantajlilari-korumuyor-haber-1520565

 • Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Dr. Halis Yerlikaya ile söyleşi: “Virüs ile randevulaşır gibi karar alınarak mücadele edilemez”

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, kabine toplantısı sonrası duyurulan koronavirüsle mücadele için 17 Mayıs tarihine kadar tam kapanma kararını Medyascope‘tan Ferit Aslan’a yorumladı. Dr. Yerlikaya, “virüs ile sanki randevulaşarak karar alınıp mücadele edilemeyeceğini” söyledi. Alınan kararların turizme yönelik olduğunu söyleyen Yerlikaya, “Bu uygulama ile yoksul ve dezavantajlı kesimler eve kapatılacak, böyle mücadele edilemez. Ekonomik ve sosyal destekler sağlanması gerekir. Ev içi bulaşmaların arttığını görüyoruz” diye konuştu.

Ferit Aslan, Medyascope, 27/04/ 2021 https://medyascope.tv/2021/04/27/turk-tabipleri-birligi-merkez-konseyi-uyesi-dr-halis-yerlikaya-ile-soylesi-virus-ile-randevulasir-gibi-karar-alinarak-mucadele-edilemez/

 • İTO'dan tam kapanma açıklaması: Salgını değil, algıyı yönettiler

İstanbul Tabip Odası (İTO), tam kapanmaya ilişkin açıklama yaptı. 'Salgını değil, algıyı yönettiler' diyen İTO, hükümete 8 öneride bulundu.

Gazete Duvar, 27/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/itodan-tam-kapanma-aciklamasi-salgini-degil-algiyi-yonettiler-haber-1520566

 • Bu yangın bir an önce sönmeli

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz, “Bilim Kurulu toplantılarında dile getirdiğim önerilerin çok azı uygulanıyor. Bu yangın bir an önce söndürülmeli. Tam kapanma sürecinde yurttaşlara destek sağlanmalı” diye konuştu.

İsmail Arı, BirGün, 28/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/bu-yangin-bir-an-once-sonmeli-342841

 • Halkı kaderine terk edemezsiniz

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke genelinde yarın akşamdan itibaren 17 gün süreyle sokağa çıkma yasağını içeren tam kapanma ilan etti. Yeni kısıtlamalarla milyonlarca yurttaşı eve kapatırken iktidar “destek” kısmını yine pas geçmeyi tercih etti. Tam kapanma sürecinde yaklaşık 20 milyon yurttaşı etkileyecek gelir düşüşü yaşanacak. Sadece İstanbul’da 180 bin esnaf tamamen kepenk indirecek. Manavdan, büfeye kadar milyonlarca küçük işletme sahibi ve buralarda çalışan emekçilerin endişeli bekleyişi başladı.

Havva Gümüşkaya, BirGün, 28/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/halki-kaderine-terk-edemezsiniz-342837

 • ATO: Toplumu açlığa mahkum ediyorlar

Ankara Tabip Odası Yönetimi Kurulu Üyesi Ümit Yaşar Öztoprak, "'Tam kapanma’ adı altında alınan kararların COVID-19 pandemi mücadelesiyle ilgili olmadığını, gelecek turizm sezonuna hazırlık amacıyla bir hamle olduğunu biliyoruz" dedi

Bianet, 28/04/ 2021, https://bianet.org/bianet/saglik/243201-ato-toplumu-acliga-mahkum-ediyorlar

 • Koca: Aşı tedariki 2 ay için güçleşti

Sağlık Bakanı Koca, Covid-19 aşısı tedarikinin 2 ay için zorlaştığını belirtirken, Rusya’dan ithal edilecek Sputnik ve yerli aşılar hakkında konuştu. Koca, Türkiye’de 5 kişide Hindistan varyantı görüldüğünü söyledi.

Bianet, 28/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/saglik/243234-koca-asi-tedariki-2-ay-icin-guclesti

 • 'Tam kapanma' başlıyor... Nereler açık? Kimler muaf?

Türkiye salgında üçüncü piki yaşarken bugünden itibaren şimdiye kadarki en uzun kapanma başlıyor.

Gazete Duvar, 29/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/tam-kapanma-basliyor-nereler-acik-kimler-muaf-galeri-1520704?p=

8-EKONOMİYE BAKIŞ

 • Korkut Boratav /  Merkez Bankası Operasyonu: Niçin?

İktidar blokunun sermaye kanadı, 7 Kasım 2020 sonrasında uygulanmaya başlayan finansal disiplin koşullarında ayakta duramaz

soL,02/03/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/merkez-bankasi-operasyonu-nicin-29159

 • Ali Rıza Güngen /  Bitmeyen kriz ve Merkez Bankası tartışması

Merkez Bankacılığı tarihinde eşi benzeri görülmedik hızda harcanmış rezervler nedeniyle Naci Ağbal’ın şaşkınlığa uğradığını düşünmek kendisinin aklıyla dalga geçmek demek.

Gazete Duvar, 02/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bitmeyen-kriz-ve-merkez-bankasi-tartismasi-makale-1517898

 • EKONOMİ-POLİTİK: KRİZ ÜZERİNE-I  Kavramsal tasnif

İktisatçı Ümit Akçay ve siyaset bilimci Galip Yalman'ın sekiz bölümlük "Kriz Üzerine" başlıklı podcast dizisinin ilk bölümü...

Bir+Bir , 01/04/ 2021 https://www.birartibir.org/podcast/1107-kavramsal-tasnif

 • Erinç Yeldan /  2018 Ağustos sonrasında enflasyon ve ücretler

 Enflasyon dehşet verici bir hızda artmakta: TÜİK’in tahminlerine göre mart ayında tüketici fiyatları yıllık bazda yüzde 16.19 artış gösterdi. Üretici fiyatlarındaki artış oranı ise daha ürkütücü: Yüzde 31.40.

Cumhuriyet, 07/04/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erinc-yeldan/2018-agustos-sonrasinda-enflasyon-ve-ucretler-1826182

 • Mustafa Özer /  Borç, yiğit ve kamçı!

Ülke ve yurttaşlar olarak maşallahımız var: borç nasıl olsa yiğidin kamçısıdır ve biz de çok yiğidiz diyerek borçlanmanın hakkını vermişiz ve vermeye devam ediyoruz. Zaten borç rakamları her şeyi ortaya sermekte: 2020 sonu itibariyle toplam dış borcumuz 450 milyar ABD doları olmuş. 2020 sonunda 34 milyon yurttaşımızın kullandığı ve kişi başına 2026 bin lira ve toplamda ise 866,6 milyar olan nakit kredileri hacmi var.

İleri Haber, 07/04/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/borc-yigit-ve-kamci-124920.html

 • Yalçın Karatepe / Çiftçiye gelince “kısmet”, müteahhide “garanti”

E, tabi çiftçi girişimcidir, risk alıyorsa sonucuna da katlanır. Her şeyi devletten beklememeli, değil mi? Peki müteahhit neden risk almıyor ve her şeyi devletten bekliyor diye merak ediyorsanız; o soruyu da bana değil, onlara bu “fırsatları” sunanlara sormalısınız.

BirGün, 09/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ciftciye-gelince-kismet-muteahhide-garanti-340576

 • Pandemide ihaleler şeffaflıktan uzaklaştı

Pandemi, Türkiye'de kamu ihalelerinin pazarlık usulüyle yapılmasının gerekçesi haline geldi. Güneş enerjisi santralinden, kapalı halı sahaya, mercimek tohumundan nevresim takımına yüzlerce kamu alımında şeffaflık yok.

Pelin Ünker, DW Türkçe, 13/04/ 2021 https://www.dw.com/tr/pandemide-ihaleler-%C5%9Feffafl%C4%B1ktan-uzakla%C5%9Ft%C4%B1/a-57187586

 • Murat Kubilay /  128 milyar doların akıbeti

Son günlerin bitmeyen gündemi Merkez Bankası’na ait 128 milyar dolar tutarındaki altın ve döviz rezervinin akıbeti. Konu mühim çünkü hem miktar çok yüksek ve önemli finansal sorunlara yol açıyor hem de konunun siyasi uzantıları aşikâr. Ötesi bu konuya dair önemli bilgi kirliliği de mevcut.

Diken, 13/04/ 2021  https://www.diken.com.tr/128-milyar-dolarin-akibeti/

 • Uğur Gürses yazdı: 128 milyar dolar için 15 temel soru

"128 milyar dolara ne oldu?" sorusu gündemin ana konusu olmuş durumda. Ekonomist Uğur Gürses, bu sorunun yanıtının peşine düştü ve 15 de soru yöneltti...

Gazete Duvar, 14/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ugur-gurses-yazdi-128-milyar-dolar-icin-15-temel-soru-haber-1519195

 • Erinç Yeldan /  Mundell ve açık makroekonomi

Makroekonomi alanının önemli bilim insanlarından birisi Robert Mundell, 4 Nisan günü 88 yaşında aramızdan ayrıldı. Mundell’i, Keynesgil iktisadın kapalı ekonomi dünyasıyla, neoklasik (muhafazakâr) ana akım öğretisinin büyülü ve masalsı varsayım ve önermelerini bir araya getirme çabalarıyla tanıyoruz. Öyle ki bu haftaki yazımın başlığı aslında Mundell’in Açık Makroekonomi Dünyası Hayaller ve Gerçekler olmalıydı.

Cumhuriyet, 14/04/ 2021https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erinc-yeldan/mundell-ve-acik-makroekonomi-1827951

 • 128 milyar dolar tartışması: Nasıl başladı? Rezervler ne durumda?

128 milyar dolar tartışması parti binalarından polis zoruyla pankart indirmeye kadar vardı. Peki tartışma nasıl başladı? Türkiye'nin döviz rezervi ne durumda?

Gazete Duvar, 14/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/128-milyar-dolar-tartismasi-nasil-basladi-rezervler-ne-durumda-galeri-1519262

 • Erdal Sağlam /   128 milyar doları iyi savunan bakan mı olacak?

CHP’nin döviz rezervlerinde yaşanan erime için başlattığı “128 milyar dolar nerede?” kampanyası çığ gibi büyüyor. Bu kampanyayı muhalefet yürütüyor ama bazı AKP’lilerin kampanyayı fırsat bilip “bakanlık şanslarını artırmaya çalıştıkları” gözleniyor.

Cumhuriyet, 15/04/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erdal-saglam/128-milyar-dolari-iyi-savunan-bakan-mi-olacak-1828220

 • Korkut Boratav /   IMF’nin Türkiye öngörüleri ve ötesi

Ekonominin seyri, günü gününe alınan, bazen çelişkili kararlara teslim edilmiş gibidir. Fazla sürdürülemez. Son Merkez Bankası operasyonu, belki de ekonomi yönetiminin fiilen son bulması anlamındadır.

soL, 16/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/imfnin-turkiye-ongoruleri-ve-otesi-30090

 • Ali Rıza Güngen /  Reformcular geldi mi, neoliberalizm kaldı mı?

Türkiye’nin krizlerden ve otoriterlikten kurtulmasının yolu neoliberalizme alternatifler yaratmaktan, değişimin bayrağını bu birikim modelini inşa edenlere bırakmamaktan geçiyor.

Gazete Duvar, 16/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/reformcular-geldi-mi-neoliberalizm-kaldi-mi-makale-1519312

 • Yalçın Karatepe /  “Yerli Merkez Bankacılığı”

Merkez Bankaları ekonominin en önemli oyun kurucularındandır. Aldığı kararlar, yaptığı işlemler ülke ekonomisinin yönünü belirler. En azından kitabi bilgilere göre bu böyledir. Durum bizde farklı. Ekonomi kuramları ile örtüşmeyen kararlara imza atan bir MB’nin de gerçekten “merkez bankacılığı” yapıp yapmadığı sorgulanır. Bir ara yapar gibi davranınca da anında “yapamazsın” denildiğini de görürüz. Çünkü bizde merkez bankacılığı kanunlar ile tanımlanmış ve kuramlar ile desteklenmiş şekilde değil, iktidar sahiplerinin çizdiği alan içerisinde yapılan bir iştir. Buna da “merkez bankacılığı” denilmez sanırım.

BirGün, 16/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/yerli-merkez-bankaciligi-341453

 • Medyascope Gündem (16 Nisan 2021) Prof. İbrahim Turhan: “128 milyar dolarlık rezervin erimesinin sebebi o zamanki ekonomi yönetiminin faizi düşürme saplantısı”

Medyascope Gündem’de bu sabah eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı ve İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Turhan, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’Nun politika faizini sabit tutma kararını değerlendirdi. Prof. Turhan ayrıca “128 milyar nerede?” tartışmasına da değindi ve Merkez Bankası’nın döviz rezervinin nasıl ve neden eridiğini anlattı.

Tamer Durak,  Medyascope, 16/04/ 2021 https://medyascope.tv/2021/04/16/medyascope-gundem-16-nisan-2021-prof-ibrahim-turhan-128-milyar-dolarlik-rezervin-erimesinin-sebebi-o-zamanki-ekonomi-yonetiminin-faizi-dusurme-saplantisi/

 • 128 MİLYAR DOLAR  TCMB Başkanı: Kaybolmuş bir varlık yok

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, rezervlerden 128 milyar dolar eksildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Bianet, 16/04/2021 https://bianet.org/bianet/ekonomi/242614-tcmb-baskani-kaybolmus-bir-varlik-yok

 • Mustafa Durmuş /  Gelir destekli bir aylık tam kapanma; hem sağlığımızı, hem de ekonomiyi korumak için

Toplumun ihtiyacı, etkin ve adil bir aşılamanın hızlandırılması ve diğer önlemlere ilave olarak tam gelir destekli bir aylık tam kapanmanın hayata geçirilmesi. İlave olarak, 'Temel Gelir Güvencesi'nin kalıcı olarak uygulanması şart

T24, 18/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/gelir-destekli-bir-aylik-tam-kapanma-hem-sagligimizi-hem-de-ekonomiyi-korumak-icin,30658   

 • Dr.Necdet Oral /   Patates, soğan ve plansızlık

Pandemide yoksulluk derinleşti ve yoksulların gıda ve temel tüketim maddelerine erişimi oldukça zorlaştı. Patates, soğan üretiminde dalgalanma sürüyor. Fiyat artınca tüketiciler, düşünce üreticiler mağdur oluyor.

BirGün, 18/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/patates-sogan-ve-plansizlik-341713

 • Rezervler milyonerlerde

2019 ile 2021 arasında bankaların altın ve döviz hesapları 64,2 milyar dolar arttı. Bu paranın 30,1 milyar dolarını 1 milyon TL’den fazla parası olan hesaplar satın aldı. Milyoner hesaplar toplam hesaplar içinde binde 2’lik bir azınlığı oluşturuyor.

Ozan Gündoğdu, BirGün, 18/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/rezervler-milyonerlerde-341711

 • Barış Soydan /  128 milyar doların perde arkası (1): Rezervler hangi platformda satıldı? Gizemli protokol

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun geçen cuma yaptığı açıklamalarla 128 milyar doların akıbetiyle ilgili tartışma yeni bir boyut kazandı. "Döviz alım-satımlarının koordinasyon içinde yapılması" için Şubat 2017'de Hazine Müsteşarlığı ile protokol imzalandığını söyleyen Kavcıoğlu, "Söz konusu döviz işlemleri, işlem platformları üzerinden, o günkü piyasa koşulları ve fiyatları çerçevesinde gerçekleştirilmiştir" diyordu.Ne protokolü bu? Hangi platformlar bunlar? Ve diğer sorular: Rezervler kime satıldı? "Adrese teslim" satış oldu mu? 128 milyar dolar gerçekleri yazı dizimize başlıyoruz...

T24, 19/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/baris-soydan/128-milyar-dolarin-perde-arkasi-1-rezervler-hangi-platformda-satildi-gizemli-protokol,30666

 • Erdoğan Sağlam / Merkez Bankası kripto paraların ödemede kullanılmasını yasakladı, şimdi gözler Maliye'de

Maliye'nin gerekli yasal alt yapıyı sağlayarak kripto paralardan elde edilen kazançları, değer artış kazancı olarak vergiye tabi tutacağını tahmin ediyorum

T24, 19/04/2021  https://t24.com.tr/yazarlar/erdogan-saglam/merkez-bankasi-kripto-paralarin-odemede-kullanilmasini-yasakladi-simdi-gozler-maliye-de,30671

 • Ekonomist Uğur Gürses: Savaş çıksa dolar yok

Ekonomist Uğur Gürses, kayıp olduğu iddia edilen 128 milyar dolarla ilgili açıklamalarda bulundu. Gürses, ''Ülkenin üstünden battaniyesi çekildi. Savaşa girseniz döviz rezerviniz yok. Döviz rezervi olmazsa petrol ithal edemezsiniz. 128 milyarın üzerine kamu bankalarının sattığı 12 milyar doları ekleyin. Rakam 140 milyar dolara çıkıyor'' ifadelerini kullandı.

İpek Özbey,Cumhuriyet, 19/04/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomist-ugur-gurses-savas-ciksa-dolar-yok-1829143

 • Elvan'dan 128 milyar dolar açıklaması: Yöntem eleştirilebilir

Bakan Elvan, '128 milyar dolar nerede?' tartışması için "Yöntem eleştirilebilir" dedi. Yolsuzluk iddialarını reddeden Elvan, döviz işlemlerinin elektronik platformlarda yapıldığını söyledi.

Gazete Duvar, 19/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/elvandan-128-milyar-dolar-aciklamasi-yontem-elestirilebilir-haber-1519710

 • Mahfi Eğilmez yazdı: 128 milyar dolara ne oldu?

İktisatçı Mahfi Eğilmez günlerdir tartışılan Merkez Bankası rezervlerini anlattı: Rezervler, faizi indirerek enflasyonu düşürme teorisi uğruna kullanılmış.

Gazete Duvar, 19/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/mahfi-egilmez-yazdi-128-milyar-dolara-ne-oldu-haber-1519703

 • Barış Soydan /  128 milyar doların perde arkası (2): Hukuki sorumluluk kimde; dava açılabilir mi?

128 milyar doların perde arkasına bakmaya dün satışların hangi platformlardan yapıldığı, Merkez Bankası ile Hazine arasındaki protokolün içeriğinin ne olduğu gibi sorularla başlamıştık. Yazı dizisinin ikinci bölümünde çetrefil bir meseleye, 128 milyar dolarlık rezerv satışının hukuki sorumluluğunun kimde olduğuna bakacağız…

T24, 20/04/ 2021  https://t24.com.tr/yazarlar/baris-soydan/128-milyar-dolarin-perde-arkasi-2-hukuki-sorumluluk-kimde-dava-acilabilir-mi,30685

 • Hayri Kozanoğlu /  128 milyar $ vakası

Kamuoyunun “128 milyar dolar nerede?” sorusuna odaklanması, AKP sözcülerini birbiri ardına tutarsız açıklamalar yapmaya yöneltti. Ancak iktidar etkililerinin hiçbir mesajı toplumu ikna etmeye yetmiyor.

BirGün, 20/04/2021 https://www.birgun.net/haber/128-milyar-vakasi-341912

 • Bahadır Özgür/   Memleket mezatta: Acele satılık kamu mülkü!

Her ay milyonlarca metrekarelik binlerce kamu taşınmazı ihaleyle satılıyor. Ülkede ağır bir ekonomik kriz, yoksulluk ve işsizlik varken, en değersiz halleriyle mezata çıkan bu mülkler kimlere gidiyor?

Gazete Duvar, 20/04/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/memleket-mezatta-acele-satilik-kamu-mulku-makale-1519785

 • Oğuz Oyan /  Havanda su dövmek

İktidar cenahı, sonuç alamayacağı bir işle uğraşmaya yani havanda su dövmeye mecbur bırakılmıştır. Uzun zamandır ilk kez, savunma konumuna geçmiştir.

soL, 20/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/havanda-su-dovmek-30355

 • Erinç Yeldan /  Rakamların anlattığı: 128 milyar dolar ve 60 milyar TL

Ekonomi gündeminizde AKP ekonomi idaresinin hesap vermesi gereken iki rakam var: Bunlardan birincisi, son iki sene boyunca Merkez Bankası’nın rezervlerindeki kaybı ifade eden “128 milyar dolar nerede” sorusu; diğeri ise Sosyal Koruma Kalkanı adı altında vatandaşlara aktarıldığı savlanan 60 milyar TL.  

Cumhuriyet, 21/04/2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erinc-yeldan/rakamlarin-anlattigi-128-milyar-dolar-ve-60-milyar-tl-1829749

 • Barış Soydan / 128 milyar dolar yerine nasıl konacak: Üçü zor dört seçenek var

Merkez Bankası bir şekilde ekside olan Swap hariç net rezervlerini pozitif alana çıkarmak zorunda. Bu nasıl olacak? 60 milyar dolar nereden bulunacak?

T24, 21/04/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/baris-soydan/128-milyar-dolar-yerine-nasil-konacak-ucu-zor-dort-secenek-var,30699

 • Ruşen Çakır / 128 milyar dolar: Erdoğan’ın büyük çaresizliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün AKP TBMM grup konuşmasının çok geniş bir bölümünü muhalefetin 128 milyar dolar kampanyasına cevap vermeye ayırdı. Ayrıca yine aynı konuda 6 dakikayı aşan bir video hazırlanıp yayınlandı. Bütün bunlar gündemi artık Erdoğan’ın değil muhalefetin belirlemekte olduğunun kanıtları olarak görülebilir mi?

Medyascope, 21/04/ 2021 https://medyascope.tv/2021/04/21/128-milyar-dolar-erdoganin-buyuk-caresizligi/

 • Ümit Akçay/ İKTİDARIN “GELECEĞE KAÇIŞ” STRATEJİLERİNDE YENİ AŞAMA  128 milyar

128 milyar dolar nerede? Ya da günlerdir sosyal medyadaki “hit” etiketle, #128MilyarDolarNerede. Durum Edgar Allan Poe’nun “Çalınan Mektup” öyküsündeki gibi aslında. Çalanlar “mektubu” o kadar göz önüne koyuyor ki, gözden kaçabiliyor. İktidarın “geleceğe kaçış” stratejilerine, tabanını ve tavanını bir araya getiren sınıfsal kompozisyona yakın plan.

Bir+Bir,  22/04/2021 https://www.birartibir.org/siyaset/1129-128-milyar

 • Mustafa Özer / Kripto varlıklar (paralar) ve Ponzi Oyunu

Sözcü gazetesinden Sayın Özlem Ermiş Beyhan’ın 11 Nisan 2021 tarihli haberine göre, ülkemizde kripto varlıklara yatırım yapanların oranı, İngiltere ile hemen hemen aynı ve bu alanda dünya dördüncüsü durumundayız. İş kolay yoldan para kazanmaya ve bir an önce köşeyi dönmeye gelince üstümüze yok maşallah! Kripto varlıklara artan bu ilginin temelinde bireylerin kısa zamanda daha yüksek getiri elde etme çabasının çok önemli olduğunu söylemek mümkündür.

İleri Haber, 21/04/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/kripto-varliklar-paralar-ve-ponzi-oyunu-125381.html

 • Thodex nedir? Faruk Fatih Özer kimdir?

Yerli kripto para Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer yaklaşık 2 milyar dolarla yurtdışına kaçtı. Olayın cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılığı olduğu belirtiliyor.

Gazete Duvar, 22/04/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/thodex-nedir-faruk-fatih-ozer-kimdir-galeri-1520089

 • Güne Bakış (23 Nisan 2021): Ümit Kumcuoğlu ile Thodex olayı

Güne Bakış’ta bu akşam, Kare Portföy Genel Müdürü Ümit Kumcuoğlu ile kripto para borsası Thodex olayını, Medyascope muhabiri Gökçe Çiçek Kösedağı ile Thodex hakkında başlatılan soruşturmayı ve şirketin kurucusu Faruk Fatih Özer için çıkarılan kırmızı bülteni konuştuk.

Burak Tatari-Gökçe Çiçek Kösedağı, Medyascope, 23/04/2021https://medyascope.tv/2021/04/23/gune-bakis-23-nisan-2021-umit-kumcuoglu-ile-thodex-olayi/

 • Kripto para platformu Vebitcoin kapandı

Kripto para platformu Vebitcoin, finansal olarak zorlu bir süreçten geçtiklerini belirterek faaliyetlerini durdurduğunu duyurdu. MASAK, işlemlerini durdurduğunu açıklayan Vebitcoin hakkında inceleme başlatırken, banka hesaplarına bloke koydu

BirGün, 23/04/2021 https://www.birgun.net/haber/kripto-para-platform-vebitcoin-kapandi-342383

 • Prof. Dr. Mustafa Durmuş: 'Kripto vurgunda' sorumlular sistem, iktidar ve bireyler

Ekonomi-Politikçi Prof. Dr. Mustafa Durmuş, "Kripto parada yaşanan kayıp ile gelen intihar çok önemli bir gösterge olarak anlaşılmalı. Maalesef çok insanın canı yanacak" dedi.

Uğur Zengin,Evrensel, 23/04/ 2021 https://www.evrensel.net/haber/431377/prof-dr-mustafa-durmus-kripto-vurgunda-sorumlular-sistem-iktidar-ve-bireyler

 • Tarihin en büyük balonu

Küçük büyük herkesin gündemi kripto paralar oldu. Peki, bu spakülatif paraların tehlikeleri neler? İktisatçı Anıl Aba anlattı.

Havva Gümüşkaya, 24/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/tarihin-en-buyuk-balonu-342427

 • Ozan Gündoğdu / Bitcoin’i savunmamalıyız

An itibarıyla Bitcoin’i para olarak kullananlar büyük ölçüde yasadışı işlerin içindeki kalpazanlar. Ama gelecekte böyle olmayacak, gündelik hayatımızın da içine Bitcoin girecek. En azından iddia bu. Peki, bu mevcut para sisteminde bankayla borç dışında bir ilişkisi olmayan milyonlarca ücretli çalışanın hayatında ne değiştirecek? Bu sorunun cevabı kocaman bir hiç…

BirGün Pazar, 25/04/ 2021https://www.birgun.net/haber/bitcoin-i-savunmamaliyiz-342507

 • Mahmut Tezcan / Yerli kripto para borsanız hayrolsun

Sülün Osman’dan beri Türkiye’deki en kolay kazanç yolu, insanları olmayan bir şeye inandırmak, onları kolay yoldan çok fazla para kazanabileceklerine ikna etmek, satıcılara güvenmesini sağlamaktır.

Gazete Duvar, 28/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/yerli-kripto-para-borsaniz-hayrolsun-haber-1520585

 • Korkut Boratav /  İki salgın yılında ülke ekonomileri ve Türkiye

Bütçe kaynakları halk sınıflarından, sağlık siteminden esirgenmiştir; şirketlere öncelik verilmiş;  toplumsal bunalım derinleşmiştir. O kadar…

soL, 23/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/iki-salgin-yilinda-ulke-ekonomileri-ve-turkiye-30602

 • TCMB Başkanı: 128 milyar dolar algı operasyonu

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, Merkez Bankası rezervlerinden 128 milyar dolar eksildiği iddialarıyla ilgili iş dünyasına seslendi: “Rezervler konusunda iş dünyasının taraf olması gerekiyor.”

Bianet, 23/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/ekonomi/242979-tcmb-baskani-128-milyar-dolar-algi-operasyonu

 • Barış Soydan /  Merkez Bankası Başkanı'nın canlı yayını büyük bir hata mı oldu?

Kavcıoğlu'nun gazetecilerin karşısına çıkma sebebi, 128 milyar dolarla ilgili tartışmaları bitirmekti ama program sonunda sorular azalacağına korkarım arttı

T24, 24/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/baris-soydan/merkez-bankasi-baskani-nin-canli-yayini-buyuk-bir-hata-mi-oldu,30742

 • Ensar Yılmaz /  İktisat politikalarının ekonomi politiği

AKP’nin izlediği iktisat politikalarının en temel karakteristiği neredeyse her aşamasının “seçim rasyonalitesi”ne indirgemiş olmasıdır.

Gazete Duvar, 25/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/iktisat-politikalarinin-ekonomi-politigi-haber-1520291

 • Oğuz Oyan /  İktidar temerrüde düşerse

Milli para şu an itibariyle döviz rezervlerinin eksiye düşmesi nedeniyle savunmasızdır. Salt faiz silahı üzerinden TL’ye istikrar ve güven kazandırmak artık zordur; üstelik düşük faiz saplantısı gündemden kalkmış değildir. Aşınan güven, AKP’nin yerini alabilecek siyasi iktidar alternatifi bakımından “uluslararası mali sisteme sadakat” üzerinden kısa vadede sağlansa bile, bunun orta/uzun vadede sürdürülebilirliği olmayacaktır.

BirGün Pazar, 25/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/iktidar-temerrude-duserse-342496

 • Mustafa Durmuş /  İnkâr kriz gerçeğini ortadan kaldırmaya yetmiyor!

Covid-19 salgını ile birlikte devasa boyutlara ulaşana kitlesel işsizlik ve yüksek enflasyonun ilk sonucu kuşkusuz gelir dağılımı adaletsizliğinin daha da artması ve artık azınlıkta kalan "mutlu" bir kesimin dışındaki tüm toplumsal kesimlerin giderek yoksullaşması ya da derin yoksulluk olgusu

T24, 26/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/inkar-kriz-gercegini-ortadan-kaldirmaya-yetmiyor,30763

 • Kadir Sev / Kamu ihaleleri rant kapısı

Kamu ihaleleri hem rant dağıtma aracıdır hem de siyaseti besler.

soL, 28/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/kamu-ihaleleri-rant-kapisi-30981

 • Açık Oturum : Salgında Türkiye’nin sosyal devlet karnesi – Erinç Yeldan, Ceyhun Elgin, Sevcan Yeşiltaş ve Cem Çakmaklı ile söyleşi

Ekonomistler Prof. Dr. Ceyhun Elgin, Prof. Dr. Erinç Yeldan, Dr. Sevcan Yeşiltaş ve Dr. Cem Çakmaklı, Türkiye’nin koronavirüs salgını boyunca sosyal devlet olmanın gerekliliklerini ne kadar yerine getirdiğini tartıştı.

Alphan Telek, Medyascope, 29/04/ 2021 https://medyascope.tv/2021/04/29/acik-oturum-293-salginda-turkiyenin-sosyal-devlet-karnesi-erinc-yeldan-ceyhun-elgin-sevcan-yesiltas-ve-cem-cakmakli-ile-soylesi/

 • Korkut Boratav /   Bir Kitap: Küresel İktisadi Tarihçe, 1980-2009

Türel, bizlere, son otuz yıl dünya iktisat tarihinin sıradan bir fotoğrafını değil, 'tomografik' görüntüsünü ve eleştirel analizini sunuyor. 

soL, 30/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/bir-kitap-kuresel-iktisadi-tarihce-1980-2009-31148

9-EMEK DÜNYASI / YOKSULLUK

 • Alpaslan Savaş / Kısa çalışma ödeneği: Uygularken de kaldırırken de patrona yaradı

TKP Merkez Komite üyesi ve soL yazarı Alpaslan Savaş Kısa Çalışma Ödeneği'nin sonlandırılması üzerine bu uygulamanın nasıl kullanıldığını ve bugün neden kaldırıldığını değerlendirdi

soL, 01/04/ 2021 https://sol.org.tr/haber/gorus-kisa-calisma-odenegi-uygularken-de-kaldirirken-de-patrona-yaradi-29124

 • Emeklilerin açlığa isyanı

Tüm Emekliler Sendikası üyeleri 67 il ve ilçede sokağa çıktı. 8 milyon emeklinin açlık sınırının dahi çok altında kalan 2 bin liradan az aylık aldığını hatırlatan emekliler, maaşlarına zam ve toplu sözleşme hakkı talep etti.

BirGün, 02/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/emeklilerin-acliga-isyani-339785

 • Aziz Çelik /  İŞKUR ve Hazine kaynakları boşa mı harcandı?

İşsizlik Sigortası Fonu’ndan 2017’den bu yana sermayeye verilen teşvikler olmasaydı Fon’un varlığı 94 milyar değil 155 milyar TL olurdu. Destekler sermayeye aktarılmasaydı işçilere 1 buçuk kat daha fazla ödenek sağlanabilirdi. Özel sektöre 146 milyar TL’lik istihdam teşviki desteği yapıldı. Ancak özel sektörde istihdam 1,4 milyonluk kişi geriledi. Sermayeye yapılan teşvikler istihdam artışına yol açmadığı gibi tersine istihdam düşmüş durumda.

BirGün, 05/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/iskur-ve-hazine-kaynaklari-bosa-mi-harcandi-340096

 • "Ölmüşüz, devlet tabutundan kalk kapanış parasını öde diyor"

Kısa çalışma ödeneğinin sonlandırılması üzerine konuşan esnaf temsilcisi Faik Yılmaz "Esas şimdi insanları aslanın ağzına attılar" derken işçi temsilcisi Banu Tuna "17 Mayıs'ta işten çıkarma yasağının sona ermesiyle ücretsiz izne gönderilen herkes işsiz kalacak" dedi.

Hikmet Adal, Bianet, 06/ 04/ 2021 https://bianet.org/bianet/saglik/241971-olmusuz-devlet-tabutundan-kalk-kapanis-parasini-ode-diyor

 • İşten çıkarma yasağına rağmen Kod 29'la 177 bin işçi işinden edildi

Pandemi döneminde işten çıkarma yasağına rağmen Kod 29 kullanılarak ayda ortalama 14 bin 772 ve günde ortalama 491 kişi işinden edildi.

Bianet, 07/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/emek/242038-isten-cikarma-yasagina-ragmen-kod-29-la-177-bin-isci-isinden-edildi

 • Kod-29’u bir de mağdurundan dinleyin: Direnmezsem zaten açlıktan öleceğim

Dilbent Türker bir emekçi. Henüz 27 yaşında. Tam 74 gündür, işten çıkarıldığı fabrikanın önüne kurduğu çadırda, sesini duyurmaya çalışıyor…

Altan Sancar, Diken, 08/04/ 2021 http://www.diken.com.tr/kod-29u-bir-de-magdurundan-dinleyin-direnmezsem-zaten-acliktan-olecegim/

 • Gamze Yücesan Özdemir /  21. yüzyılda sosyalizmde nasıl çalışacağız? 

21. yüzyılda sosyalizmde nasıl çalışacağımızı, sosyalist deneyimlerin bıraktıkları kazanımlarla, derslerle ve bugüne devrettiği gelecek ufkuyla birlikte düşünmeliyiz

soL, 12/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/21-yuzyilda-sosyalizmde-nasil-calisacagiz-29788

 • Aziz Çelik /  Gitti Kod 29 geldi Kod 42-50!

İşçinin Kod-29’u kapsayan fiillerden birini işlemesi ve bunun kesinleşmesi halinde işçi zaten cezai yaptırım görecektir. Bunun için ayrıca işçinin çalışması karşılığı olan ücret benzeri hakkının gaspı iş hukukunun koruyuculuk ilkesiyle bağdaşmaz.

BirGün, 12/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/gitti-kod-29-geldi-kod-42-50-340926

 • Olcay Büyüktaş /  Sevindirmeyen zam!

 Yılda iki kez olmak üzere her bir bayramda verilen 1000 liralık bayram ikramiyesine enflasyon kadar zam yapılacağı açıklandı. Ancak ülkede gerçekleşen enflasyon bile gerçek enflasyonu yansıtmadığı için emekli ne kadar artış yaşanacağını da tahmin edemedi. 

Cumhuriyet, 15/04/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emek-dunyasi/sevindirmeyen-zam-1828222

 • Alpaslan Savaş /  Hadi SGK, Kod-25'i de açıkla...

İşyerinde işçilere kötü muamele, hakaret, taciz, mobbing, ayrımcılık, uzun sürelerle çalıştırma, ne ararsan var. Çalışma yaşamında “ahlaksızlık” işçilerin değil patronların karakteridir.

soL, 15/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/hadi-sgk-kod-25i-de-acikla-30016

 • Cargill işçisi direnişte 3 yılı geride bıraktı: Mücadele sürecek

Cargill işçilerinin işe iade talebiyle başlattıkları direnişleri 3 yılı geride bıraktı. Tek Gıda-İş Sendikası’nda örgütlendikleri için işten atıldıkları mahkeme tarafından tescillense de işçilerin talepleri yerine getirilmiyor.

BirGün, 18/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/cargill-iscisi-direniste-3-yili-geride-birakti-mucadele-surecek-341708

 • DİSK, KESK, TMMOB ve TTB 1 Mayıs'ta meydanlarda olacak: Hukuk dışı engellemelere kalkışmayın

“Lebalep kongrelerde halk sağlığı sorunu yaratanlar, 1 Mayıs yasaklarına pandemiyi gerekçe gösteriyor”

T24, 21/04/2021  https://t24.com.tr/video/disk-kesk-tmmob-ve-ttb-1-mayis-ta-meydanlarda-olacak-hukuk-disi-engellemelere-kalkismayin,38184

 • Hacer Foggo: Patates soğan dayanışması hak odaklı olmalı

Derin Yoksulluk Ağı’ndan Foggo, patates ve soğanın yanında özellikle sebzelerin de eklenmesi gerektiğini belirtirken, dayanışma gösterilen ailelerin teşhir edilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Tarım uzmanı Abdullah Aysu da devletin çiftçilerle birlikte seferberlik başlatması gerektiğini söyledi.

Evrim Kepenek, Bianet, 14/ 04/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/242453-hacer-foggo-patates-sogan-dayanismasi-hak-odakli-olmali

 • 8 milyon hane yardıma muhtaç

İnşaat ve hizmet sektörüne dayalı Türkiye ekonomisi, belirli çevrelerin servetine servet katarken yurttaş giderek yoksullaştı. 2002-2019 yılları arasında 5 bin 806 kişi geçim sıkıntısı nedeniyle yaşamına son verirken resmi rakamlara göre, 2020 yılında 8 milyon hane yaşamını sosyal yardımlar ile sürdürmeye çalıştı.

Mustafa M. Bildircin, BirGün, 15/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/8-milyon-hane-yardima-muhtac-341316

 • "Derin yoksulluk" Ramazan sofralarına yansıyor: "Dolap bomboş"

 

Hayat pahalılığı, alım gücünün düşmesi Ramazan sofralarını da etkiledi. Koronavirüs pandemisi en temel gıdalara erişimi zorlaştırdı. Derin Yoksulluk Ağı isimli inisiyatifin saha araştırmalarına göre, pandemi ve ekonomik kriz alım gücünü giderek düşürüyor.

DW Türkçe, 16/04/ 2021 https://www.dw.com/tr/derin-yoksulluk-ramazan-sofralar%C4%B1na-yans%C4%B1yor-dolap-bombo%C5%9F/av-57232326

 • Tarihi geçmiş mama, bakkaldan tekli bebek bezi, musluk suyu

Çeşme suyu içtiği için zehirlenen, tarihi geçmiş mama yediği için hastaneye yatan bebeklerin hikayelerini anlatıyor Selen Yüksel. Hepsi de Ataşehir, Beyoğlu, Çekmeköy, Fatih, Şişli ve Ümraniyeli çocuklar...

Ayşegül Özbek, Bianet, 23/04/2021  https://bianet.org/bianet/insan-haklari/242933-tarihi-gecmis-mama-bakkaldan-tekli-bebek-bezi-musluk-suyu

 • 42 yıllık yaşamın 25 yılı çöplerde geçti: Bizler potansiyel suçlu olarak görülüyoruz

Yaşamının 25 yılını çöpten geri dönüşüm atıkları toplayarak geçiren Sultan Işık, hayatta kalmak için çalışmak zorunda olduğunu belirtti.

Erdoğan Alayumat, Artı Gerçek, 23/04/2021 https://artigercek.com/haberler/copten-kagit-atik-toplayan-sultan-isik-bizler-potansiyel-suclu-olarak-goruluyoruz

 • DİSK: İşçileri virüsle baş başa bırakarak 'tam kapanma' olmaz

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, hükümetin aldığı tam kapanma kararının göstermelik olduğunu belirterek "Tam kapanma yok sınıf ayrımcılığı var" dedi.

Gazete Duvar, 27/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/disk-iscileri-virusle-bas-basa-birakarak-tam-kapanma-olmaz-haber-1520572

 • CHP’den ev işçileri raporu: 10 kadından 3'ü şiddet görüyor

Gülizar Biçer Karaca'nın “Değer’sizleştirilen Ev İşçiliği – Görünmeyen İşçiler" raporunda anlatımda bulunan bir işçi "Ev hizmetlerinde çalışan bütün arkadaşlar adına söylüyorum. İnanın değerimiz yok" dedi.

Bianet, 28/ 04/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/243184-chp-den-ev-iscileri-raporu-10-kadindan-3-u-siddet-goruyor

 • 16,4 milyon işçi kapanmadan muaf, 6 milyon işçinin durumu belirsiz

DİSK-AR'ın açıklamasına göre 26,8 milyonluk istihdamın yaklaşık yüzde 61’i (16,4 milyon) kapanmadan muaf sektörlerde çalışıyor.

soL, 28/04/ 2021 https://sol.org.tr/haber/164-milyon-isci-kapanmadan-muaf-6-milyon-iscinin-durumu-belirsiz-30999

 • Desteksiz kapanma başlıyor: 'Bu fakir 17 gün ne yiyecek?'

Günlük kazançla geçinenler desteksiz tam kapanmaya tepkili. Bağdat Caddesi'nde çiçek satan Filiz Hanım, “Bu fakir 17 gün ne yiyecek?” diye soruyor.

Aynur Tekin, Gazete Duvar, 29/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/desteksiz-kapanma-basliyor-bu-fakir-17-gun-ne-yiyecek-haber-1520673

 • Pandemi gölgesinde 1 Mayıs | Sendika temsilcileri, 1977'de katledilenleri Kazancı Yokuşu'nda andı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), 1 Mayıs 1977’de katledilenleri Taksim’de bulunan Kazancı Yokuşu’nda andı.

T24, 29/04/ 2021  https://t24.com.tr/video/disk-genel-baskani-cerkezoglu-tam-kapanma-yok-sinifsal-ayrimcilik-var,38414

 • Emekçiler, pandemiye rağmen alanlarda: Memleketin her köşesinden ’Yaşasın 1 Mayıs’ sesi yükseldi

1 Mayıs İşçi Bayramı, bu yıl da koronavirüs salgını gölgesinde kutlanıyor. Emek örgütleri ve emekçiler, memleketin dört bir yanında alanlar ve iş yerlerinde 1 Mayıs’ı kutladı.

BirGün, 29/04/2021 https://www.birgun.net/haber/emekciler-pandemiye-ragmen-alanlarda-memleketin-her-kosesinden-yasasin-1-mayis-sesi-yukseldi-343044

 • TÜMTİS, 1 Mayıs'ı işyerlerinde kutladı

TÜMTİS, örgütlü olduğu 300'ün üzerinde işyerinde 1 Mayıs'ı kutladı. Kutlamalarda, 'salgının bedelini ödemeyeceğiz, sağlıklı-güvenceli iş, insanca yaşam' talepleri öne çıktı.

Gazete Duvar, 29/04/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/tumtis-1-mayisi-isyerlerinde-kutladi-haber-1520779

 • İzmir'de 1 Mayıs açıklaması: Çalışanlar hastalığa, çalışmayanlar açlığa mahkum ediliyor

İzmir'de 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen basın açıklaması için sloganlarla alana girmek isteyen gruba polisin izin vermemesi sonucu beş kişi gözaltına alındı.

Gazete Duvar, 29/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/izmirde-1-mayis-aciklamasi-calisanlar-hastaliga-calismayanlar-acliga-mahkum-ediliyor-haber-1520774

 • Ankara’da 1 Mayıs açıklaması engellendi

Meslek örgütlerinin Ankara Sakarya Caddesi’nde “Umut Yan Yana” sloganıyla yapmak istediği 1 Mayıs açıklamasını polis engelledi.

Gazete Duvar, 29/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ankarada-1-mayis-aciklamasi-engellendi-haber-1520755

 • Kadıköy'de 1 Mayıs kutlaması

Kadıköy'de bir araya gelen sendikalar, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler yüzlerce kişinin katılımıyla 1 Mayıs kutlaması gerçekleştirdi.

Artı Gerçek, 29/04/ 2021  https://artigercek.com/haberler/kadikoy-de-1-mayis-kutlamasi

 • Kazanmak için işçi sınıfını hatırlamalıyız

İşçi sınıfını birleştirerek alanlara döken gün 1 Mayıs. Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi salgın gölgesinde geçiyor. Büyük mitingler yapılamasa da işyerlerinde yapılan eylemlerle kutlanıyor, işçi sınıfı mücadelede yitirdiklerini temsili törenlerle anıyor. İşçi sınıfının bütün bir yıl boyunca omuzlarında biriken sorunlarına karşı talepler sıralanıyor.Biz de işçi sınıfı için 1 Mayıs’ın önemini, sınıf mücadelesindeki yerini ve emek hareketinin durumunu akademisyen Özgür Müftüoğlu’na sorduk.

Rıfat Kırcı, 30/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/kazanmak-icin-isci-sinifini-hatirlamaliyiz-343123

 • Derin Yoksulluk Ağı’ndan çağrı: Kapanmada temel gelir uygulaması başlatılsın

Derin Yoksulluk Ağı, 17 günlük kapanma sürecinin günlük ve güvencesiz çalışanlar üzerinde ağır etkileri olacağını vurgulayarak merkezi yönetimi ve yerel yönetimleri harekete geçmeye çağırdı.

Gazete Duvar, 30/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/derin-yoksulluk-agindan-cagri-kapanmada-temel-gelir-uygulamasi-baslatilsin-haber-1520863

 • İşten çıkarma yasağının süresi uzatıldı

İşten çıkarma yasağının 30 Haziran 2021'e kadar uzatılmasına ilişkin karar ile esnaf ve sanatkarlara verilen desteklerin süresinin 1 ay süreyle uzatılmasına ilişkin karar ​Resmi Gazete'de yayınlandı.

Bianet,30/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/243319-isten-cikarma-yasaginin-suresi-uzatildi

10-GAZETECİLİK / GAZETECİLER

 • Gazeteciliğin en zor hali: Kırsal alanda haber kovalamak

Sıddık Güler Van ve çevresinde, Sertaç Kayar Diyarbakır ve çevresinde gazetecilik yapıyor. Coğrafi koşullar nedeniyle bazen yaya bazen binek hayvanı sırtında saatlerce yol katediyorlar.

Gazete Duvar, 01/04/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/gazeteciligin-en-zor-hali-kirsal-alanda-haber-kovalamak-haber-1517834

 • ATÖLYE BİA / İKLİM HABERCİLİĞİ - NİSAN 2021  Atölye BİA’dan İklim Haberciliği Atölyesi'ne çağrı

IPS İletişim Vakfı/bianet sizleri 28 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek İklim Haberciliği Atölyesi'ne başvurmaya çağırıyor. Son başvuru tarihi ise 22 Nisan Perşembe saat 10.00.

Bianet, 01/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/bia-egitimleri/241634-atolye-bia-dan-iklim-haberciligi-atolyesi-ne-cagri

 • İşkenceyi haberleştiren gazeteciler altı ay sonra özgür

Mahkeme başkanı sadece dört gazetecinin duruşmayı takip etmesine izin verdi. Gazetecilerin bilgisayar ve telefonlarını içeri alınmadı. Mahkeme başkanı tanık dinletmek isteyen avukata "Ne gerek var" dedi.

Bianet, 02/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/241794-iskenceyi-haberlestiren-gazeteciler-alti-ay-sonra-ozgur

 • Yargılanan gazeteci Mustafa Hoş: İş aramıyorum, mesleğimi arıyorum

Mustafa Hoş, hakkında dava açılan onlarca gazeteciden biri. Son olarak Çorlu tren faciası ile ilgili yaptığı haberler dava konusu olan Hoş’a mahkeme, 40 bin lira para cezası verdi. DW Türkçe'ye konuşan Hoş, İlhan Cihaner’in gözaltına alınışını ‘Başsavcıya abluka’ başlığıyla duyurması üzerine ana akım medyadan dışlanışını, yargılandığı davaları ve gazeteciliğin geldiği noktayı anlatıyor.

DW Türkçe, 06/04/2021 https://www.dw.com/tr/yarg%C4%B1lanan-gazeteci-mustafa-ho%C5%9F-i%C5%9F-aram%C4%B1yorum-mesle%C4%9Fimi-ar%C4%B1yorum/av-56964440

 • Öldürülen gazetecilerin failleri, sorumluları bulunsun, yargılansın!

Hasan Fehmi 112 yıl önce bugün öldürüldü. O günden bugüne her siyasi görüşten 66 gazeteci öldürüldü. Meslektaşlarımızı selamlıyor, faillerin, sorumluların bulunmasını ve yargılamasını talep ediyoruz.

Bianet, 06/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/241977-oldurulen-gazetecilerin-failleri-sorumlulari-bulunsun-yargilansin

 • Tahliye olan gazeteciler: Gerçekleri ortaya çıkarmaya devam edeceğiz

Helikopterden atılan yurttaşların haberini yaptıkları için tutuklanan ve 6 ay sonra tahliye edilen gazeteciler Adnan Bilen ve Cemil Uğur, gerçekleri ortaya çıkarmaya devam edeceklerini söyledi.

Evrensel, 10/04/ 2021  https://www.evrensel.net/haber/430304/tahliye-olan-gazeteciler-gercekleri-ortaya-cikarmaya-devam-edecegiz

 • ATÖLYE BİA / TEMEL GAZETECİLİK ATÖLYESİ - NİSAN 2021  İlk oturumun konusu: "Hak odaklı habercilik ve bianet"

Atölye BİA’nın Bahar Dönemi Programı’nın 26 Nisan’a kadar sürecek olan ilk Temel Gazetecilik Atölyesi, 12 kişinin katılımıyla bugün başladı.

Bianet, 12/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/bia-egitimleri/242298-ilk-oturumun-konusu-hak-odakli-habercilik-ve-bianet

 • Yasemin Giritli İnceoğlu / Gazeteci-aktivist ikilemi

Özgür gazeteciliğin olmadığı, hak ihlallerinin yaşandığı ülkelerde, gazetecilerin birbirleriyle dayanışması gerekliliği birçok ülkenin gazetecilik deklarasyonunda mevcut, hatta bu bir etik zorunluluk. Yalnız söz konusu dayanışmayı aktivizm gibi sunmak da sorunlu.

Bianet, 14/04/2021 https://bianet.org/bianet/toplum/242373-gazeteci-aktivist-ikilemi

 • ATÖLYE BİA - TEMEL GAZETECİLİK ATÖLYESİ - NİSAN 2021 Gazetecilik nedir, nasıl yapılmalıdır?

Atölye BİA’nın Temel Gazetecilik Atölyesi ikinci gün oturumunda, katılımcılarının hazırlayacakları haber konuları belirlendi.

Bianet, 14/04/2021 https://bianet.org/bianet/bia-egitimleri/242435-gazetecilik-nedir-nasil-yapilmalidir

 • Medya ombudsmanı Faruk Bildirici yazdı: A Haber ve İHA’dan yalan haber üretme dersleri

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, kişisel internet sitesinde yayımladığı yazısında, LGBTİ+ bireyler oldukları belirtilen bazı kişi ve grupların, İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) genel merkezleri önünde yaptıkları açıklamalarla ilgili haberlerden örnekler vererek iktidara medya organları tarafından olayların nasıl çarpıtılarak haberleştirildiğini ele aldı ve bu medya organlarını eleştirdi.

Medyascope, 15/04/ 2021 https://medyascope.tv/2021/04/15/medya-ombudsmani-faruk-bildirici-yazdi-a-haber-ve-ihadan-yalan-haber-uretme-dersleri/

 • Ruşen Çakır /  Gazetecilik ve Ahmet Altan

Ahmet Altan Eylül 2016’da girdiği cezaevinden Yargıtay kararıyla nihayet çıkabildi ve onun üzerinden yarım kalmış tartışma yeniden başladı: Taraf Gazetesi’nin yaptığı yanlışlıklar ve kötülüklerle hesaplaşmanın yolu ve yordamı nedir?

Medyascope, 15/04/ 2021 https://medyascope.tv/2021/04/15/gazetecilik-ve-ahmet-altan/

 • ATÖLYE BİA / TEMEL GAZETECİLİK ATÖLYESİ - NİSAN 2021 Atölye BİA'da toplumsal cinsiyet ve barış odaklı habercilik günüydü

Atölye BİA’nın 2021 Bahar Dönemi Programı Temel Gazetecilik Atölyesi’nin üçüncü gününde, bianet kadın-LGBTİ+ editörü Evrim Kepenek ve gazeteci Murat Utlu bizlerleydi.

Bianet, 16/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/bia-egitimleri/242596-atolye-bia-da-toplumsal-cinsiyet-ve-baris-odakli-habercilik-gunuydu

 • Faruk Bildirici /  Başbakanlık binasının merdivenleri, Saray'ın önündeki yasaklı yol ve gazetecilik

Bir zamanlar vatandaşların bu ülkenin yönetildiği binaların etrafından yürüyebildiği, gazetecilerin başbakan ve bakanlara yanaşıp rahatlıkla soru sorabildiği bir ülkeydi burası…

T24, 18/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/faruk-bildirici/basbakanlik-binasinin-merdivenleri-saray-in-onundeki-yasakli-yol-ve-gazetecilik,30660

 • ATÖLYE BİA / TEMEL GAZETECİLİK ATÖLYESİ - NİSAN 2021  "Fotoğraf, gözün tanıklığını aktarır"

Atölye BİA’nın 2021 Bahar Dönemi Programı Temel Gazetecilik Atölyesi’nin beşinci gününde katılımcıların haber taslakları üzerine konuşuldu. Özcan Yurdalan ile de “Haber Fotoğrafçılığı” atölyesi gerçekleştirildi.

Bianet, 20/04/2021 https://bianet.org/bianet/bia-egitimleri/242781-fotograf-gozun-tanikligini-aktarir

 • Pandeminin Gölgesinde Gazetecilik: Türkiye Raporu yayınlandı

Uluslararası Basın Enstitüsü, "Pandeminin Gölgesinde Gazetecilik: Türkiye" başlıklı raporunu paylaştı. Raporda korona virüsü salgınının Türkiye'deki bağımsız medya üzerindeki etkisi incelendi.

Gazete Duvar, 22/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/pandeminin-golgesinde-gazetecilik-turkiye-raporu-yayinlandi-haber-1520116

11-KADINLAR VE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

 • Mor dayanışma yaşatır...

Giresun Kadın Platformu olarak kadınların “anayasası” olan İstanbul Sözleşmesi’nden asla ama asla vazgeçmeyeceğiz. Tepkimizi sadece açıklamalarla değil, oturma eylemlerimizle sürdüreceğiz.

Saliha Yayla , Bianet, 01/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/kadin/241681-mor-dayanisma-yasatir

 • Kadınlardan dev şikayet dilekçesi: Ölmek istemiyorum

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, İstanbul Zincirlikuyu’da bir binanın cephesine bir şikayet dilekçesi astı. Gerçeğinin bir kopyası olan dilekçede, "Ölmek istemiyorum" ifadesi yer aldı.

Gazete Duvar,01/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kadinlardan-dev-sikayet-dilekcesi-olmek-istemiyorum-haber-1517949

 • 27 ülkeden Türkiye'ye İstanbul Sözleşmesi çağrısı: Fesih bildirimini geri çekin

Avrupa Konseyi'nden 27 ülke, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına dair ortak açıklama yayımladı. Açıklamada "Türk Hükümeti'ni fesih bildirimini geri çekmeye ve İstanbul Sözleşmesi'ne olan bağlılığını yenilemeye çağırıyoruz" denildi.

T24, 02/04/ 2021 https://t24.com.tr/haber/27-ulkeden-turkiye-ye-istanbul-sozlesmesi-cagrisi-fesih-bildirimini-geri-cekmeye-cagiriyoruz,943128

 • Anayasa hukukçuları: Sistem değişikliği Cumhurbaşkanı’na sözleşme fesih yetkisi vermez

Anayasa hukukçuları, Meclis’te çıkarılmış bir “onaylamayı uygun bulma kanunu” olmadan Cumhurbaşkanı’nın uluslararası sözleşmeleri feshedemeyeceğini belirtiyor.

Gazete Duvar, 03/04/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/anayasa-hukukculari-sistem-degisikligi-cumhurbaskanina-sozlesme-fesih-yetkisi-vermez-haber-1518048

 • Doç.Dr. Özge Yücel /  Uygulanmayan sözleşme neden korkuttu?

İstanbul Sözleşmesinden çekilme sebebi olarak sıralanan sebeplerin gerçek sebepler olmadığını anlamak için Sözleşmeyi bir kere okumak yeterlidir.

BirGün, 03/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/uygulanmayan-sozlesme-neden-korkuttu-339931

 • Rıza Türmen / 10 yıl sonra İstanbul Sözleşmesi

Türkiye'nin Sözleşme'den çekilmesi, iktidarın kadına verdiği değerin bir göstergesi. Toplumda kadını nereye koyuyor, kadına nasıl bir rol biçiyor, bu kararla bunu görüyorsunuz

T24, 06/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/riza-turmen/10-yil-sonra-istanbul-sozlesmesi,30489

 • Mardin Barosu’nda kadın devrimi: Yönetimin yarısı kadınlardan oluştu – Ruşen Bingül Binbaş ve Şemse Yeliz Çiftçi ile söyleşi

Geçen yıl salgın nedeniyle yapılamayan Mardin Barosu seçimlerinde kadın avukatlar adeta bir devrim yaptı. Başkanlığa İsmail Elik yeniden seçilirken, yönetim kurulunu oluşturan 10 kişiden beşi kadın avukatlar oldu. Medyascope’a konuşan avukat Ruşen Bingül Binbaş ve Şemse Yeliz Çiftçi, bu başarının kadınların başarısı olduğunu ve bir sonraki dönemde bir kadın başkanın baro başkanı seçilmesini arzuladıklarını söylediler.

Ferit Aslan, Medyascope, 06/04/ 2021 https://medyascope.tv/2021/04/06/mardin-barosunda-kadin-devrimi-yonetimin-yarisi-kadinlardan-olustu-rusen-bingul-binbas-ve-semse-yeliz-ciftci-ile-soylesi/

 • Emniyet yalanladı ama avukatlar ısrarlı: Koruma kararı için başvuran kadınlar geri çevriliyor

Emniyet, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasının ardından koruma kararı isteyen kadınların 'karakoldan geri çevrildiği' iddialarını yalanladı. Ancak avukatların anlatımları da Emniyet'i yalanlıyor.

Aynur Tekin, Gazete Duvar, 08/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/emniyet-yalanladi-ama-avukatlar-israrli-koruma-karari-icin-basvuran-kadinlar-geri-cevriliyor-haber-1518562

 • İstanbul Sözleşmesi kronolojisi desteğinizi bekliyor

www.istanbulsozlesmesi.org yayına başladı.

Bianet, 13/04/ 2021  https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/242381-istanbul-sozlesmesi-kronolojisi-desteginizi-bekliyor

 • Tuba Torun / Toplumsal cinsiyet eşitliği sözlüğü

Ayrımcı dil, cinsiyetçi tutum ve davranışlar toplumsal cinsiyet eşitsizliğini, bu eşitsizlik de ayrımcı dil ve davranışları artırır, böylece birbirlerini üretirler.

Gazete Duvar,13/04/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/toplumsal-cinsiyet-esitligi-sozlugu-makale-1518900

 • İstanbul “İstanbul Sözleşmesi” pankartlarıyla donatıldı

Şehrin farklı alanlarına asılan pankartlarda, "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz" mesajı yer aldı.

Bianet, 15/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/242525-istanbul-istanbul-sozlesmesi-pankartlariyla-donatildi

 • İş dünyası İstanbul Sözleşmesi'ni savunacak

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Gülseren Onanç, kadına yönelik şiddetle sistemli bir şekilde mücadele etmesi için devlete görev yükleyen İstanbul Sözleşmesi'nin bir gecede iptal edilmesine karşı toplumun her kesimini İstanbul Sözleşmesi'ni savunmaya çağırdı.

Bianet, 16/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/242575-is-dunyasi-istanbul-sozlesmesi-ni-savunacak

 • Bilim ve Aydınlanma Akademisi, “Türkiye’de Kadın Cinayetlerinin Nedenleri ve Öneriler” raporunu yayımladı

Bilim ve Aydınlanma Akademisi geçtiğimiz günlerde, “Türkiye’de kadın cinayetlerinin nedenleri ve öneriler” başlıklı raporunu yayımladı. Akademi, kadın cinayetlerini, toplumdaki mevcut üretim biçimlerini ve toplumu şekillendiren maddi koşulları da içeren Marksist bir dünya görüşü temelinde, kapitalizmin dayandığı eşitsizliklere ve adaletsizliklere yer vererek, tarihsel nedensellik kapsamında ele alıyor. “Türkiye’de Kadın Cinayetlerinin Nedenleri ve Öneriler” raporunu, Dr. Fatma Pınar Arslan ile konuştuk.

İlayda Öykü Biberoğlu, Medyascope, 16/04/ 2021 https://medyascope.tv/2021/04/16/bilim-ve-aydinlanma-akademisi-turkiyede-kadin-cinayetlerinin-nedenleri-ve-oneriler-raporunu-yayimladi-dr-fatma-pinar-arslan-kadin-cinayetleri-toplumdaki-adaletsizligin-ve/

 • İSTANBUL SÖZLEŞMESİ MÜCADELESİ   Deniz Kandiyoti: Bu bir kültür savaşı değil politik savaş

İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırıların, dünyanın farklı ülkelerindeki kadın haklarına yönelik saldırılardan bağımsız olmadığını belirten Prof. Dr. Kandiyoti, “İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak kültürel değil politik bir mücadele” diyor.

Evrim Kepenek, Bianet, 18/04/2021  https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/242648-deniz-kandiyoti-bu-bir-kultur-savasi-degil-politik-savas

 • Gürsoy Doğtaş / Toksik erkeklik herkes için bir zindan

Babam öldü, fakat uyguladığı şiddet, eşlerine şiddet uygulayan, hatta ölümlerine sebep olan erkeklerde yaşamaya devam ediyor. Toksik erkeklik herkes için bir zindandır, babam gibi şiddeti uygulayanlar dahil.

Bianet, 24/04/ 2021https://bianet.org/biamag/toplum/242951-toksik-erkeklik-herkes-icin-bir-zindan

 • Özge Yücel /  Özgürlüğün yolu laiklikten geçer

Gelenek sosuyla sunulan din istismarı yaşam hakkımızı gasp ediyor. Bu nedenle özgür ve onurlu bir yaşam için laiklikten daha aydınlık bir yol yok. Özgür, eşit, onurlu bir yaşam için laikliğe sarılmanın zamanıdır şimdi.

BirGün, 24/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ozgurlugun-yolu-laiklikten-gecer-342406

 • Selay Dalaklı /  Kraliçe 2. Elizabeth ve feminizm üzerine

Kimin feminist kimin feminist olmadığına, feminizmin ne olup olmaması gerektiğine karar vermek kimsenin hakkı ya da haddine değil elbette. Fakat yine de soralım: İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in feminist olduğunu söyleyebilir miyiz?

Bianet, 24/04/2021 https://bianet.org/biamag/toplumsal-cinsiyet/242931-kralice-2-elizabeth-ve-feminizm-uzerine

12-BOĞAZİÇİ’NDE ÖZERKLİK MÜCADELESİ

 • KONDA Araştırması: Boğaziçi direnişini haklı bulanların oranı yüzde 67

KONDA Araştırma şirketinin anket sonuçlarına göre toplumda Boğaziçi Üniversitesi'ne Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasıyla birlikte başlayan eylemleri destekleyenlerin oranı yüzde 67.

Gazete Duvar, 02/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/konda-arastirmasi-bogazici-direnisini-hakli-bulanlarin-orani-yuzde-67-haber-1518044

 • Mezunlar Melih Bulu'yu 5 bin imzayla istifaya çağırdı

Boğaziçi Üniversitesi mezunları, 5 bin imzayla atanmış rektör Melih Bulu'yu istifa çağırdı. Mezunlar, rektör atamasına ve Bulu'nun antidemokratik uygulamalarına karşı üç aydır devam eden mücadeleden de vazgeçmeyeceklerini duyurdu.

Bianet , 07/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/242066-mezunlar-melih-bulu-yu-5-bin-imzayla-istifaya-cagirdi

 • "Grileştirmeye karşı çoğulcu kampüs hayatını sahipleniyoruz"

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, atanmış rektör Melih Bulu'nun ve beraberindekilerin istifası talebiyle tuttukları nöbetin 70. gününde, ücretsiz izne çıkarılan CİTÖK Ofis koordinatörü Cemre Baytok'un görevinin başına geri getirilmesini istedi.

Bianet, 09/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/242197-grilestirmeye-karsi-cogulcu-kampus-hayatini-sahipleniyoruz

 • Murat Sevinç /  Bir umut ve ferahlık kaynağı, Boğaziçi protestosu...

Boğaziçililerin umut tazeleyen, ferahlık veren direnci gündemden düşmemeli. Rektörlük binasına sırtını dönmüş hoca fotoğrafları, günlük yaşantımızın bir parçası haline gelip sıradanlaşmamalı.

Gazete Duvar, 13/04/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/bir-umut-ve-ferahlik-kaynagi-bogazici-protestosu-makale-1518986

 • Boğaziçililer: 100 değil, 1000 gün de olsa vazgeçmeyeceğiz!

Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin atanmış rektör Melih Bulu'ya karşı direnişi 100. gününde. Öğrenciler, açıklamalarında "Biz, koltuk sevdasının memleketi nasıl mahvettiğine çocukluğundan beri şahit olan bir nesil olarak direniyoruz" dedi.

Bianet, 13/04/2021 https://bianet.org/bianet/egitim/242359-bogazicililer-100-degil-1000-gun-de-olsa-vazgecmeyecegiz

 • Boğaziçi akademisyenlerinden Selami Kuran atamasına dava

Prof. Dr. Selami Kuran'ın, yeni kurulan Hukuk Fakültesi'ne dekan olarak atanmasının iptali için dava açan akademisyenlerin avukatı Fırat Kuyurtar, bu atamayı "yönetemiyorsam zarar veririm' yaklaşımın tezahürü" diye nitelediklerini söylüyor.

Bianet, 14/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/242416-bogazici-akademisyenlerinden-selami-kuran-atamasina-dava

 • Boğaziçi Üniversitesi direnişinin öğrettikleri: Ruşen Çakır, Zeynep Gambetti ve Bülent Küçük tartışıyor

Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atanmasına itiraz eden Boğaziçi Üniversitesi öğrenci, öğretim üyesi, veli ve mezunlarının direnişi 100 günü aştı. Ruşen Çakır, bu direnişin geniş bir toplumsal destek de bulup sürmesinden çıkartılabilecek dersleri Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, siyasetbilimci Doç. Zeynep Gambetti ve sosyolog Doç. Bülent Küçük ile konuştu.

Medyascope, 15/04/ 2021 https://medyascope.tv/2021/04/15/bogazici-universitesi-direnisinin-ogrettikleri-rusen-cakir-zeynep-gambetti-ve-bulent-kucuk-tartisiyor/

 • BOĞAZİÇİ'NDE MELİH BULU DÖNEMİ  Bakan "özgür düşünce" dedi, polis kitaplığı dağıttı

Boğaziçi Üniversitesi'nde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, üreten gençlerin daima yanında olduklarını söyledi. Öğrenciler ise, polisin, açık alandaki bir kütüphaneyi dağıttığını duyurdu.

Bianet, 26/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/243065-bakan-ozgur-dusunce-dedi-polis-kitapligi-dagitti

 • Erinç Yeldan /  Halkın ekonomisi, ‘Özgür İktisat’

Boğaziçi Üniversitesi’ne yılın daha ilk günü, bir gece yarısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile Melih Bulu rektör olarak atanıverdi. Söz konusu atama kararının akademik özerklik ilkelerine, Boğaziçi Üniversitesi’nin akademik geleneklerine ve her şeyden önemlisi akademik liyakate değil, siyasi sadakate dayalı olması nedenleriyle Boğaziçili meslektaşlarımız ve öğrencileri yaklaşık dört aydır direniş gösteriyor.

Cumhuriyet, 28/04/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erinc-yeldan/halkin-ekonomisi-ozgur-iktisat-1831576

13-EĞİTİM

 • Yankı Yazgan’la eğitimi ve uzaktan eğitimi konuştuk

Eğitim derslerden mi ibaret? Uzaktanı olur mu? Şimdi görünen; eşitsizliği derinleştirdiği. Peki eşitliği sağlamak için de kullanılamaz mı?

Mehmet Kuzulugil, soL, 02/04/ 2021 https://sol.org.tr/haber/yanki-yazganla-egitimi-ve-uzaktan-egitimi-konustuk-29187

 • Abbas Güçlü /  Okullar açık mı, kapalı mı? Aşı ve pandemi sonrası?

Sendikalar okulların iki hafta tümüyle kapanmasını istiyor. Gerekçeleri de sonraki günlerde yüz yüze eğitimin çok daha sağlıklı ve kesintisiz yapılabilmesi! Ama bu arada öğretmenlere aşı işleminin de istisnasız bir şekilde tamamlanmasını istiyorlar!..

Milliyet, 09/04/ 2021 https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/abbas-guclu/okullar-acik-mi-kapali-mi-asi-ve-pandemi-sonrasi-6477254

 • Eğitimde EBA krizi: 160 bin öğrenci okulu terk edebilir

Tedmem’in 2020 yılına ait değerlendirme raporunda 160 bin öğrencinin eğitimi terk edebileceği vurgulandı. Raporda ayrıca üç öğrenciden birinin EBA’yı kullanamadığı aktarıldı.

Gazete Duvar, 10/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/egitimde-eba-krizi-160-bin-ogrenci-okulu-terk-edebilir-haber-1518797

 • "İyi öğretmen olmak sadece müfredata uygun ilerlemek değildir"

Günışığı Kitaplığı'nın 14. Eğitimde Edebiyat Semineri, 10 Nisan'da çevrimiçi öğretmenler, kütüphaneciler ve akademisyenleri bir araya getirdi.

Bianet, 11/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/kitap/242252-iyi-ogretmen-olmak-sadece-mufredata-uygun-ilerlemek-degildir

 • SBF'de Doç Dr. Meltem Kayıran'ın işten çıkarılmasına tepki

Eğitim-Sen, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Meltem Kayıran'ın üniversiteyle ilişiğinin hukuksuz biçimde kesilmesine tepki gösterdi.

soL, 12/04/ 2021https://sol.org.tr/haber/sbfde-doc-dr-meltem-kayiranin-isten-cikarilmasina-tepki-29843

 • Oğuz Oyan /  İktidarın suretinde üniversite iktidarları

Yaratılan üniversite iktidarları, artık Saray'dan doğrudan talimat almadan dahi baş makamın düşünce kalıbına uygun icraatların gereğini yapacak olgunluğa erişmişlerdir!

soL, 13/04/ 2021  https://sol.org.tr/yazar/iktidarin-suretinde-universite-iktidarlari-29861

 • Ankara Üniversitesi'nden ilişiği kesilen Kayıran: İçim yanıyor

Doç. Dr. Meltem Kayıran, kalem aldığı yazıda "Sonuçta bugüne kadar yaptıklarım, yapmadıklarım konusunda benim içim çok rahat. Acaba benim atılma kararımı verenlerin de öyle mi?" diye sordu.

Bianet, 15/04/ 2021https://bianet.org/bianet/insan-haklari/242513-ankara-universitesi-nden-ilisigi-kesilen-kayiran-icim-yaniyor

 • Öğrencilerinden Kayıran'a destek: Cübbeleri çiğnetmeyeceğiz

Açıklamada, "Bizler bir hocamızı daha bu kayyumcu zihniyetine kurban vermeyeceğiz. Başta Barış Akademisyenleri ve Meltem Hocamız görevlerine dönene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" denildi.

Bianet, 15/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/242517-ogrencilerinden-kayiran-a-destek-cubbeleri-cignetmeyecegiz

 • Doç. Dr. Meltem Kayıran: Üzülmeyin, kazanacağız

Siyasal Bilgiler Fakültesi’yle ilişiği kesilen Doç. Dr. Meltem Kayıran: “Hiç üzülmeyin kazanacağımıza inanıyorum."

Serkan Alan, Gazete Duvar, 16/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/doc-dr-meltem-kayiran-uzulmeyin-kazanacagiz-haber-1519452

 • Tahsin Doğan / KÖY ENSTİTÜLERİ 81 YAŞINDA/ 1    Osmanlı'dan Cumhuriyet'e okullar, okullaşma  

Kaç okulda kaç öğrenci vardı? Öğretmenler nasıl yetiştirildi? Öğretmen okullarındaki şehirliler köye gider miydi? Çalıkuşları olmadığına göre öğretmenler kimlerdi?

Bianet, 17/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/242585-osmanli-dan-cumhuriyet-e-okullar-okullasma

 • Tahsin Doğan /  KÖY ENSTİTÜLERİ 81 YAŞINDA/ 2   Köy Enstitülerinin yolunu açan okullar

Köy muallim mektepleri deneyimi, sonrasında da eğitmen ve başöğretmenlik sistemi, Avrupa'dan gelen uzmanlar ve Avrupa'ya yapılan gezilerle özellikle köyü ağırlık veren düzenlemeyi şekillendirdi.

Bianet, 18/ 04/ 2021  https://bianet.org/bianet/diger/242598-koy-enstitulerinin-yolunu-acan-okullar

 • Ayşe Alan /  Fırsatlar ve sorunlar açısından hibrit eğitim: Her zamankinden çok okul zamanı

Öğretmenleri ve arkadaşları ile olmanın çocuklara iyileştirici bir etkisi olacaktır. İşte bu yüzden her zamankinden daha çok okul demeliyiz. Çocukların her zamankinden daha çok okula ihtiyaçları var.

BirGün,18/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/firsatlar-ve-sorunlar-acisindan-hibrit-egitim-her-zamankinden-cok-okul-zamani-341697,

 • Prof. Dr. Metin Özuğurlu’dan SBF Dekanı Çelik'e açık mektup: Hep bu kararınızla anılacaksınız

AÜ Siyasal Bilgiler öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Özuğurlu, Doç. Dr. Meltem Kayıran'ın görevine son veren SBF Dekanı Orhan Çelik'e "Hem 'kutsal kâseyi' hem de 'gönül şişesini' tuzla buz ettiniz" dedi.

Gazete Duvar, 18/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/prof-dr-metin-ozugurludan-sbf-dekani-celike-acik-mektup-hep-bu-kararinizla-anilacaksiniz-haber-1519681

 • Selin Sayek Böke'den Meltem Kayıran için soru önergesi

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Doç. Dr. Meltem Kayıran’ın SBF’deki işinden atılmasını Meclis gündemine taşıdı. Sayek Böke, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a 7 soru yöneltti.

Gazete Duvar, 21/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/selin-sayek-bokeden-meltem-kayiran-icin-soru-onergesi-haber-1520041

 • Tahsin Doğan / KÖY ENSTİTÜLERİ 81 YAŞINDA/ 3    Enstitülerin misyonu neydi?

Nerelerde, nasıl açıldı enstitüler? Nasıl bir modeldi? Mezunlar öğretmenden ötesiydi, çok yönlü bir program nasıl bir model yarattı? Aşık Veysel de müzik öğretmenliği yaptı.

Bianet, 19/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/242605-enstitulerin-misyonu-neydi

 • Serdar Şahinkaya /  İsmail Hakkı Tonguç ve Canlandırılacak Köy

Canlandırılacak köy anlayışıyla devrimci eğitim imecesinin yaratıcısı ve çağdaşlaşmaya dönük gayretleri tabana oturtan adam, halkın haklı değerlendirmesiyle: Tonguç Baba...

soL, 19/04/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/ismail-hakki-tonguc-ve-canlandirilacak-koy-30273

 • Tahsin Doğan / KÖY ENSTİTÜLERİ 81 YAŞINDA/ 4   Enstitü'de hayat, müfredat, yönetim

Eğitim programı, dersler, saatleri, içeriğin yanısıra “köyün canlandırılmasında” çalışacak öğretmeni hazırlayacak, kitabi eğitimin yanında iş, üretim ve farklı meslek dallarını da içeren kapsamdaydı.

Bianet, 19/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/242646-enstitu-de-hayat-mufredat-yonetim

 • Tahsin Doğan / KÖY ENSTİTÜLERİ 81 YAŞINDA/ 5  Köy Enstitüleri: Nasıl ve neden kapatıldılar?

Köy Enstitüleri kanunu Meclis'ten zor geçti, uygulamada da komünistlik, karma eğitime karşıtlık, namus ve benzeri çevrelerden ortaklaşan ve ayrışan gerekçelerle tepkiler kapanışı başardı.

Bianet, 21/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/242666-koy-enstituleri-nasil-ve-neden-kapatildilar

 • Okul öncesi dini eğitimde rekor: 182 bin çocuk Kuran kursunda

Kuran kurslarına 12 yaş sınırı getiren düzenlemenin kaldırılmasıyla Diyanet’in ulaştığı çocuk sayısı her yıl katlandı. 2015’te 15 bin öğrencinin eğitim gördüğü 4-6 yaş Kuran kurslarına 2020’de 181 bin 808 çocuk gitti.

Mustafa M. Bildircin, BirGün, 22/04/2021 https://www.birgun.net/haber/okul-oncesi-dini-egitimde-rekor-182-bin-cocuk-kuran-kursunda-342143

 • Ebru Çaloğlu: Gençleri eğitirken geleceğimizi inşa ediyoruz

Ebru Çaloğlu'nun 'Arkabahçe' kitabı Remzi Kitabevi tarafından yayımlandı. Çaloğlu, "Eğitimde bir şeyleri doğru yapmayı hayal ediyorsak öğretmen olacak kişilere çok fazla emek vermemiz gerekiyor" dedi.

Soner Sert, 24/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ebru-caloglu-gencleri-egitirken-gelecegimizi-insa-ediyoruz-haber-1519629

 • Doç. Dr. Kayıran’a 218 akademisyenden destek: Dayanışma içerisindeyiz

Mülkiye'den ilişiği kesilen Doç. Dr. Meltem Kayıran’ın yanında olduklarını belirten 218 akademisyen, kararı alan üniversite yöneticilerini istifaya çağırdı.

Gazete Duvar, 26/04/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/doc-dr-kayirana-218-akademisyenden-destek-dayanisma-icerisindeyiz-haber-1520479

 • Yankı Yazgan /  Tercihler çocuğa göre düzenlenmeli

Eğitim bir ülkenin önceliğiyse, gelecek kuşaklar öncelikliyse, çocuklar değerliyse, sosyal ve ekonomik düzenlemelerin de ona göre yapılması gerektiği açık değil mi? Bu sefer bu konudaki tercihler saklanabilir cinsten değil.

BirGün, 29/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/tercihler-cocuga-gore-duzenlenmeli-342992

14-KENTSEL YAŞAM /KENT KÜLTÜRÜ

 • Gazete kuponu ile gelen 'İkinci Ankara'

Ankara'da uzun yıllar gerçekleşmesi beklenen ve mahkeme kararıyla iptal edilen imar planının uygulamaya geçirilmesiyle, kamu kaynaklarında büyük bir israfa yol açılmasından endişe ediliyor

Mehmet  Fırat Özgür, İleri Haber, 02/04/ 2021 https://ilerihaber.org/icerik/gazete-kuponu-ile-gelen-ikinci-ankara-124736.html

 • Önder Algedik /   Belediyeleri biz yönetsek!

Bize adil, dürüst, bahane değil çözüm üreten bir siyaset lazım. O türlü bir siyaset de ancak bizlerin işe dahil olmasıyla mümkün!

Gazete Duvar, 05/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/belediyeleri-biz-yonetsek-makale-1518222

 • Şükrü Aslan /  Türkiye şehirlerinde inanç kimliklerinin izleri

Çok çeşitli inançların mekânı bir coğrafya olarak Türkiye’de, hangi inançlardan ne kadar nüfus olduğuna dair ilk tespitler, 1927 yılındaki Genel Nüfus Sayımı ile yapılmıştı. Sonuçları, sayım verilerinin yer aldığı raporlarda detaylı olarak işlenmişti. Raporların ilgili kısımlarının biçimi ve dili ise konuya dair politik ilginin seviyesini yansıtıyordu.

BirGün, 07/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/turkiye-sehirlerinde-inanc-kimliklerinin-izleri-340353

 • Mimarlardan Ankara Büyükşehir Belediyesine: Bu yol, yol değil

AOÇ’de Gökçek döneminde planlanan yollar, dava süreci devam ederken yapılmaya başladı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni Gökçek Dönemi planlarından vazgeçmeye çağırdı.

soL, 09/04/ 2021  https://sol.org.tr/haber/mimarlardan-ankara-buyuksehir-belediyesine-bu-yol-yol-degil-29643

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne çağrı: Gökçek dönemi politikalarını uygulamaktan vazgeçin

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi,  Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi,  Gökçek döneminde planlanan,  Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Atatürk Orman Çiftliği alanlarında birinci derece doğal SİT alanı olan bölgede, Beytepe Kavşağı ile Bağlıca yolunu kesen ve Ankara Bulvarı’na bağlayan yol çalışmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.

soL, 13/ 04/ 2021 https://sol.org.tr/haber/ankara-buyuksehir-belediyesine-cagri-gokcek-donemi-politikalarini-uygulamaktan-vazgecin-29903

 • L. Gülden Treske /  Su uyur TOKİ uyumaz!

Tüm kupon arsalarla birlikte; ormanlarım, dağlarım, sularım, tarihi ve kültürel varlıklarım, sağlığım, geçmişim ve geleceğim Türk müteahhitlerine armağan olsun!

BirGün Pazar, 18/ 04/ 2021https://www.birgun.net/haber/su-uyur-toki-uyumaz-341690

 • Maya Arıkanlı Özdemir /  Hasanpaşa Gazhanesi açılırken Gazhane Çevre Gönüllüleri ne istiyor?

Şimdilerde Hasanpaşa Gazhanesi’nde neler olup bitmektedir? 100 yıllık bir havagazı fabrikasının çeyrek hayatına emek ve tanıklık eden neredeyse herkes meselenin adeta dışındadır.

Gazete Duvar, 19/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hasanpasa-gazhanesi-acilirken-gazhane-cevre-gonulluleri-ne-istiyor-haber-1519699

 • İBB ile Gazhane Çevre Gönüllüleri işbirliği: 'Kent hakkı mücadelesinde yeni bir kazanım'

İstanbul'un Kadıköy ilçesinin Hasanpaşa semtindeki tarihi havagazı fabrikasınıyla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Gazhane Çevre Gönüllüleri kalıcı sergi işbirliği protokolü imzaladı.

Gazete Duvar, 23/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ibb-ile-gazhane-cevre-gonulluleri-isbirligi-kent-hakki-mucadelesinde-yeni-bir-kazanim-haber-1520184

 • BİLİRKİŞİ RAPORU "AOÇ'nin en ufak parçasının beton olmaması gerekiyor"

Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Kültür Turizm Bakanlığı'na açtığı davaya ilişkin bilirkişi raporunda, 2019'da "dünyanın salgın çağına girdiği" belirtildi ve yeşil alanların önemine dikkat çekildi.

Bianet, 19/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/kent/242706-aoc-nin-en-ufak-parcasinin-beton-olmamasi-gerekiyor

 • Tunç Soyer / İzmir’de öncelik insan yaşamı

"İzmir’i daha dirençli bir kent haline getirmek birinci önceliğimiz haline geldi. Çünkü insan yaşamının güvence altında tutulması her şeyden daha önemli. Bizim başarımızı sorguladığımda, bizim başarımız İzmir’in o büyük gücünü seferber edebilmekti. Bütün bu hikâyeden kalan bakiye budur."

Yaşar Aydın ,BirGün, 22/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/izmir-de-oncelik-insan-yasami-342151

 • Şükrü Aslan /  Gecekondusuz İstanbul ve yıkıcı muhafazakârlık

Başlangıçta az sayıda mahalle buna dirense de bu tepkiler söndü ve şehir süratle gecekondularından arındı. Onların yerini uzayıp giden gökdelenler aldı. Şehir, daha önce hiç yaşamadığı şekilde muhafazakârlığın yıkıcı yüzünü deneyimledi.

BirGün, 28/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/gecekondusuz-istanbul-ve-yikici-muhafazakarlik-342833

15-ÇEVRE /DOĞA / HAYVAN HAKLARI

 • TMMOB Bodrum: Gümüşlük atık suya kurban ediliyor

TMMOB Bodrum Koordinasyon Kurulu Bodrum Yarımadası'nın iki antik yerleşiminden biri olan Myndos’un sahiline atık su boşaltılmasıyla ilgili açıklama yaptı

soL, 08/04/ 2021  https://sol.org.tr/haber/tmmob-bodrum-gumusluk-atik-suya-kurban-ediliyor-29578

 • Maden tehdidi altındaki Malatya köylerinde ağaç dikme etkinlikleri: “Ormanıma, doğama dokunma!”

Çoğunluğu maden projeleri için olmak üzere 735 ÇED başvurusunun yapıldığı Malatya'da köylüler doğaya ve yaşama sahip çıkmak için fidan dikme etkinliklerinde bir araya geliyor

Sendika.Org, 09/04/ 2021 https://sendika.org/2021/04/maden-tehdidi-altindaki-malatya-koylerinde-agac-dikme-etkinlikleri-ormanima-dogama-dokunma-614158/

 • Atmosferdeki karbondioksit rekor seviyeye ulaştı

Pandemi sırasında emisyonlardaki düşüşe rağmen karbondioksit konsantrasyonları endüstri öncesi seviyelerin yüzde 50 oranında üzerinde.

Bianet, 09/04/ 2021https://bianet.org/bianet/iklim-krizi/242192-atmosferdeki-karbondioksit-rekor-seviyeye-ulasti

 • Hayvancılıkla geçinen Doğanyurt köyüne taşocağı açılması gündemde

Ankara, Beypazarı’nda doğa harikası Doğanyurt köyünde mera alanına kalker ocağı yapılması planlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, doğasıyla ünlü, hayvancılıkla geçinen köyde ocak projesine onay verdi.

Hazal Ocak, Cumhuriyet, 10/04/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/hayvancilikla-gecinen-doganyurt-koyune-tasocagi-acilmasi-gundemde-1827020

 • Datçalılar: Kargı Koyu sermayenin yapacağı otele kurban edildi

Datça Kargı Koyu, Cumhurbaşkanı kararıyla Özelleştirme İdaresi’ne devredildi. Bu kararla herkesin ücretsiz olarak faydalandığı koya otel, otopark ve tesis yapılabilecek. Datçalılar duruma tepkili.

Serpil Kurtay, Gazete Duvar, 15/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/datcalilar-kargi-koyu-sermayenin-yapacagi-otele-kurban-edildi-haber-1519241

 • Validebağ’da yazılan 22 yıllık direnişin öyküsü

Megakentte bir nefes alanı olan, çocukların doğayı tanımasını sağlayan ve pek çok canlıya da yuva olan korunun yapılaşmaya açılmasına karşı ise yine korunun gerçek sahipleri direniyor. Validebağ Gönüllüleri çocukların ve kuşların cıvıltısına karşın millet bahçesi projesiyle ranta açılmak istenen koruda tam 22 yıldır mücadele veriyor. Ranta kurban etmek istemedikleri koru için zaman zaman biber gazı yiyen, geceleri nöbet tutan Validebağ Gönüllüleri, süreci ve Validebağ’ın önemini BirGün’e anlattı.

Yaren Çolak, BirGün, 15/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/validebag-da-yazilan-22-yillik-direnisin-oykusu-341318

 • Rant serbest korumak yasak

Datça Kaymakamlığı, Kargı Koyu’nun özelleştirilmesine karşı yapılacak basın açıklamasını yasakladı. Yurttaşlar ‘Basın açıklaması yapmıyoruz’ etkinliği düzenleyerek “Betona kurban etmeyeceğiz” dedi.

BirGün, 17/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/rant-serbest-korumak-yasak-341611

 • Hacıbektaşlı’da JES’e karşı direnen halk kazandı

Salihli’nin Hacıbektaş köyünde SANKO Enerji’nin yapmak istenilen JES için verilen 'ÇED Gerekli Değildir' kararının iptali Danıştay’da onandı. Salihli Çevre Derneği Başkanı avukat Seçil Ege, “Hacıbektaşlı’da direnirken dayak yedik, gaz yedik, coplandık, gözaltına alındık ve hâlâ yargılanıyoruz ama canımız Salihli’mizin bereketli toprakları, suları, havası bir beladan kurtuldu" dedi.

BirGün, 18/04/2021 https://www.birgun.net/haber/hacibektasli-da-jes-e-karsi-direnen-halk-kazandi-341648

 • Önder Algedik /  Türkiye’nin 2019 yılı iklim karnesi açıklandı!

Türkiye her yıl 40-50 milyon ton asfalt serip, 60-70 milyon ton çimento karıp, 40-50 milyar dolar yakıt ithal edip yakıyor. Böylece yılda 500 milyon ton civarı seragazını salıp iklimi değiştiriyor.

Gazete Duvar, 19/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiyenin-2019-yili-iklim-karnesi-aciklandi-makale-1519638

 • Körfez'e yeni Sülfürik Asit Tesisi: Şehrimizi yönetenler hayır demeli

Kocaeli'de kurulması planlanan Sülfürik Asit Üretim Tesisi için çarşamba günü halkın katılımı toplantısı gerçekleştirilecek. Toplantıya çağrı yapan kurumlar projenin iptal edilmesini istiyor.

Ogün Akkaya, Gazete Duvar, 20/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/korfeze-yeni-sulfurik-asit-tesisi-sehrimizi-yonetenler-hayir-demeli-haber-1519865

 • 101 Nobel Ödülü sahibinden İklim Zirvesi liderlerine mektup

Tıp, Fizik, Kimya, Barış Ödülü gibi kategorilerde ödül almış 101 imzacı, liderlere fosil yakıt kullanımını durdurma çağrısında bulundu:

“Çözüm basit: Fosil yakıtlar yerin altında bırakılmalı".

Bianet, 21/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/iklim-krizi/242844-101-nobel-odulu-sahibinden-iklim-zirvesi-liderlerine-mektup

 • Şehirler farklı mücadele aynı

Enerji ve maden şirketleri Karadeniz’den Ege’ye kadar ülkenin dört bir yanını talan ediyor. Muğlalılar Akbelen Ormanı’nı kömür madenine; Rizeliler ise İkizdere’yi taşocağına kurban ettirmemek için nöbetlerini sürdürüyor.

BirGün, 24/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/sehirler-farkli-mucadele-ayni-342426

 • ÇERNOBİL'İN 35.YILI  Filiz Yavuz: Nükleer santralin en güvenlisi var olmayanı

Olumsuz etkilerinin nesiller boyunca sürmesi beklenen Çernobil kazasının 35. yılında Filiz Yavuz ile konuştuk: "Siyasi iktidar hala en güvenli nükleer santralin var olmayan nükleer santral olduğu gerçeğine gözlerini kapatarak, siyasi bir tercihte bulunuyor".

Tansu Pişkin, Bianet, 26/04/2021 https://bianet.org/bianet/ekoloji/243095-filiz-yavuz-nukleer-santralin-en-guvenlisi-var-olmayani

 • İassos Antik Kenti’ni korumak için çevreciler karşı dava açtı

İassos’a yapılması planlanan yük limanı için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. Çevreciler karara tepki göstererek karşı dava açtı. Avukatlar, keşif yapılırsa projenin durdurulacağını savunuyor.

Gazete Duvar, 27/ 04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/iassos-antik-kentini-korumak-icin-cevreciler-karsi-dava-acti-haber-1520584

 • Şanver İsmailoğlu /  Doğanın talanında sıra İkizdere'de

Yıllar önce Trabzon DSİ Bölge Müdürlüğü, vadilerde gelişen taşkın olaylarına karşı, belirli bölgelerde acil müdahale için kaya stoklama projesi yapmış ve İkizdere Vadisi'nde küçük bir taş ocağı yeri araştırmıştı. Sonra bu proje rafa kalkmıştı. Şimdi neden?

Bianet, 28/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/243157-doganin-talaninda-sira-ikizdere-de

 • İkizdere'de çevre direnişi: Sökülmelerini önlemek için ağaçlara çıktılar

Cengiz Holding'in İşkencedere Vadisi’nde taş ocağı açma girişimine karşı mücadele eden köylüler, dozerlerle sökülmelerini önlemek için ağaçlara tırmandı.

Gazete Duvar, 28/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ikizderede-cevre-direnisi-sokulmelerini-onlemek-icin-agaclara-ciktilar-haber-1520625

16- KİTAP / KÜLTÜR / SANAT

 • Sevengül Sönmez /  Dostluklar... Nâzım Hikmet ve Sait Faik: Kim göndermiş bana bu çakmağı?

Nâzım Hikmet, cezaevinden çıktıktan sonra Sait Faik’le arkadaş olur. “Saman Sarısı” şiirinde söylediği üzere Kalamış’ta bir balıkçı meyhanesinde buluşurlar ilk olarak...

Gazete Duvar, 01/04/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/dostluklar-nazim-hikmet-ve-sait-faik-kim-gondermis-bana-bu-cakmagi-haber-1517725

 • 1 Mayıs 1977 e-kitabı yayında

1 Mayıs '77 Kayıplarını Yakınları Anlatıyor/ 1 Mayıs '77 ve Cezasızlık dosyası Tuğçe Yılmaz söyleşileri, Süleyman Çelebi, Kani Beko, Arzu Çerkezoğlu, Fehmi Işıklar, Nejla Kurul, Emel Ataktürk ve Sami Evren'ın yazılarından oluşuyor.

Bianet, 06/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/241932-1-mayis-1977-e-kitabi-yayinda

 • DİSK, bianet'in '1 Mayıs 1977' kitabını tanıttı

bianet'ten Tuğçe Yılmaz'ın hazırladığı "1 Mayıs '77 Kayıplarını Anlatıyor – 1 Mayıs '77 ve Cezasızlık" anı kitabı, LeMan'ın özel sayısı, Nazım Hikmet'in şiirinden yeni marş... "1 Mayıs coşkumuz çok yüksek."

Bianet, 28/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/emek/243211-disk-bianet-in-1-mayis-1977-kitabini-tanitti

 • Caner Yelbaşı'nın 'Türkiye Çerkesleri'

Caner Yelbaşı’nın 'Türkiye Çerkesleri' çalışması İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Kitap, 1. Dünya Savaşı'ndan Cumhuriyet dönemine ulus devlet inşa sürecinde Çerkeslerin serencâmını anlatıyor.

Vecdi Demir, Gazete Duvar, 07/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/caner-yelbasinin-turkiye-cerkesleri-haber-1518433

 • Abdullah Aren Çelik /  Bu bir veba kitabı değildir

'Sessiz Ev'le başlayan, 'Beyaz Kale' ve 'Benim Adım Kırmızı' romanlarıyla devam eden düşünce Orhan Pamuk’un 'Veba Geceleri' romanıyla tam manasıyla ete kemiğe bürünür.

Gazete Duvar, 08/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bu-bir-veba-kitabi-degildir-haber-1518045

 • PEN ayın kitabı: Füruzan'dan 'Parasız Yatılı'

PEN açıklamasında, "50 yıldır Türkiye'nin iftihar listesinde olan 'Parasız Yatılı'yla, Füruzan'la Türkiye'nin gurur duyduğu günler de gelecektir. 'Parasız Yatılı' 50 yılın kitabıdır, nice 50 yılların da kitabı olacaktır" dedi.

Bianet, 09/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/242167-pen-ayin-kitabi-furuzan-dan-parasiz-yatili

 • Dersim katliamının toplu mezar yerleri haritalandırılıyor

Çalışma Halvoriye/Karşılar Köyü, Beyaz Dağ, Çığırlı Köyü, Buzlupınar Köyü, Dervişcemal Köyü ve Geyiksuyu katliam yerlerini kapsıyor.

Bianet, 11/ 04/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/242249-dersim-katliaminin-toplu-mezar-yerleri-haritalandiriliyor

 •  Faşist Kimdir?

Emilio Gentile'nin yazdığı, Betül Parlak'ın Türkçeleştirdiği, Tanıl Bora'nın "Türkiye’de faşist Sıfatının Serencamı" önsözüyle yerelleştirdiği Faşist Kimdir çalışması İletişim Yayınları'ndan çıktı.

Bianet, 12/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/242262-fasist-kimdir

 • Oğuz Demiralp /  1871 Paris Komünü'nde üç Türk

Üç Türk aydını Paris Komünü'nde açılan evrensel cumhuriyet bayrağının altında yer almıştır. Bunun önemini anlayabilmek gerekir

T24,12/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/oguz-demiralp-x/1871-paris-komunu-nde-uc-turk,30578

 • Prof. Dr. İlhan Başgöz kimdir?

Dünyaca ünlü halk bilimci Prof. Dr. İlhan Başgöz, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Başgöz, kanser tedavisi görüyordu.

Gazete Duvar, 14/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/prof-dr-ilhan-basgoz-kimdir-haber-1519179

 • “Kadehlerdeki Dudak İzleri”: Kadınlar sınırları tarumar etti

Şengün Kılıç-Hristidis’in kaleme aldığı, “Kadehlerdeki Dudak İzleri” isimli kitapta çok sayıda kadın konuk oluyor, içki kültürü ile bağını anlatıyor.

Evrim Kepenek, Bianet, 17/04/2021 https://bianet.org/biamag/yasam/242578-kadehlerdeki-dudak-izleri-kadinlar-sinirlari-tarumar-etti

 • Soner Sert /  Çağın yeni hareketleriyle Marksizm: Marksizm Kılavuzu

Krisis üyelerinin hazırladığı 'Kıyıdan Köşeden Marksizm Kılavuzu', Dipnot Yayınları tarafından yayımlandı. Kitap, çağın en gözde ve karmaşık meselelerini yorumluyor

Gazete Duvar, 19/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/cagin-yeni-hareketleriyle-marksizm-marksizm-kilavuzu-haber-1519647

 • Ali Rıza Aydın /  "Nefes"

Emekçilerin nefes alamadığı dünyada önemsiz ayrıntı yoktur. 'Nefes'im kesildi 20 Nisan'dan bu yana. Ama sömürücülerin vahşiliklerinden değil…

soL, 22/04/ 2021  https://sol.org.tr/yazar/nefes-30527

 • Dinlemenin ve İzlemenin Ritmi | Maurice Ravel

Bugünkü köşemizde, 20. yüzyılın en ünlü Fransız bestecilerinden olan Maurice Ravel'e yer veriyoruz.

soL, 25/04/ 2021 https://sol.org.tr/haber/dinlemenin-ve-izlemenin-ritmi-maurice-ravel-30761

 • Bir kent, bir toplum, bir tarih: İzmir Yahudileri

Dr. Siren Bora ile yeni kitabı 'Birinci Juderia'yı ve İzmir Yahudilerini konuştuk. Bora, "İzmirli Yahudiler, 17. yüzyılda, ekonominin her alanında, en görünür mesleklerde ön plandaydı" dedi.

Berken Döner, Gazete Duvar, 25/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bir-kent-bir-toplum-bir-tarih-izmir-yahudileri-haber-1520221

 • Mine G. Kırıkkanat /  Bir Cumhuriyet bilgesi: Ali Sirmen

Ali Sirmen’in elli beş yıldır biri ötekiyle çelişmeyen, en güzel ve çarpıcı yazıları, Cüppeli Vesayet başlığı altında Kırmızı Kedi Yayınevi’nin Cumhuriyet Bilgeleri koleksiyonunda yayımlandı. 

Cumhuriyet, 25/04/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-g-kirikkanat/bir-cumhuriyet-bilgesi-ali-sirmen-1830825

 • Çağatay Anadol /   Ben en çok Ahmet'i sevdim

Türkiye Sosyalist İşçi Partisi'nin kurulduğu 1974’den, kapandığı 1990’a kadar genel başkanlık görevini yürüten Ahmet Kaçmaz, bu sabah çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.

Bianet, 26/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/243075-ben-en-cok-ahmet-i-sevdim

 • Alper Öztaş /  VEFATININ SEKİZİNCİ YILINDA NAİL SATLIGAN    Kapital’in hücrelerinde

Marksist iktisatçı ve çevirmen Nail Satlıgan’ı sekiz yıl önce, 28 Nisan 2013’te kaybetmiştik. En çok değer ve düşünce emeği verdiği kitaplardan Marx’ın Kapital’inden hareketle, Marx’ın değer teorisi üzerine düştüğü şerhlerle ve Marksizmin temel kavramlarına dair yorum önerileriyle anıyoruz. 

Bir+Bir, 27/04/ 2021 https://www.birartibir.org/emek/1141-kapital-in-hucrelerinde

 • Grand Korçi /  Hayat eve sığdı içki sığmadı

Ekonomi yönetiminin baş aşağı çakıldığı, pandemi yönetiminin ele yüze bulaştırıldığı bir ortamda içki yasağı, aynı zamanda iktidarın yönetim krizini gözlerden uzak tutmasına yarıyor.

Gazete Duvar, 29/04/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/hayat-eve-sigdi-icki-sigmadi-makale-1520730

17-BİLİM VE TEKNOLOJİ

 • Gökbilimciler Samanyolu'nda devasa bir yapı keşfetti: DNA'mız onlardan geliyor

Samanyolu'nun 'en doğru haritasını' çıkaran gökbilimciler, 10 bin ışık yılı uzaklıktaki mavi yıldızlardan oluşan devasa bir yapı keşfetti. Araştırmanın baş yazarı, "Keşif anı ilginçti" dedi.

Gazete Duvar, 02/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/gokbilimciler-samanyolunda-devasa-bir-yapi-kesfetti-dnamiz-onlardan-geliyor-haber-1518021

 • Güneç Kıyak / Düşünme yeteneğimizin gerisinde ne var?

Spekülatif görünse de zihinsel süreçlerin temelinde ve düşünme yetilerimizin gerisinde kuantum izlerinin aranması çok da akıl dışı değil

T24, 04/04/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/dusunme-yetenegimizin-gerisinde-ne-var,30461

 • Çağrı Mert Bakırcı  /  Uzaya çıkmakla yüzmek arasındaki benzerlik

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda tam 340 gün geçiren Scott Kelly’ye olan tam da buydu! Kalbi, kanının ağırlığının aksi yönde (kafasına doğru) kan pompalarken Dünya’daki gibi zorlanmadığı için, uzayda geçirdiği 1 yıla yakın süre boyunca kalp kütlesinde azalma olmuştu.

BirGün, 04/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/uzaya-cikmakla-yuzmek-arasindaki-benzerlik-339980

 • Avi Loeb   / Evrende hayat ilk ne zaman ortaya çıktı?

Bu sorunun yanıtını şimdilik bilmiyoruz ama yaşamı en eski yıldızların yörüngesindeki gezegenlerde arayarak bulmaya çalışabiliriz.

Gazete Duvar, 09/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/evrende-hayat-ilk-ne-zaman-ortaya-cikti-haber-1518652

 • Mısır'da 'kayıp altın şehir' bulundu: Tutankhamun'un mezarından bu yana en büyük keşif

Mısır'da yaklaşık 3 bin 400 yıldır kayıp olan bir antik kent bulundu. Arkeologlar, 'kayıp altın şehir' adı verilen Aten'in, Tutankhamun'un mezarından bu yana yapılan en büyük keşif olduğunu söylüyor.

Gazete Duvar, 09/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/misirda-kayip-altin-sehir-bulundu-tutankhamunun-mezarindan-bu-yana-en-buyuk-kesif-haber-1518709

 • Yeni veriler açıklandı: Urartular önce kanalizasyon sistemini yapmış

Erzincan Altıntepe kazıları, Urartuların kentleşmesi konusunda birçok yeni bilgiye ulaşılmasını sağladı.

Melishan Devrim, Gazete Duvar,10/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/yeni-veriler-aciklandi-urartular-once-kanalizasyon-sistemini-yapmis-galeri-1518807

 • Güneç Kıyak /  Modern çağın zaman makineleri

Eğer evrenin doğum anına yakın ilk ışığı yakalayabilirsek, evrenin başlangıcını da görmemiz mümkün olacak

T24, 11/ 04/2021  https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/modern-cagin-zaman-makineleri,30556

 • Dr. Mustafa Gündoğan / Ay’da çekilmiş fotoğraflar ve kameralarının hikâyesi

Geçen ayki son yazımda Apollo astronotlarının Ay üzerine bıraktığı aynalar sayesinde Ay’ın bizden uzaklığının hassas bir şekilde nasıl ölçüldüğünü anlatmıştım. Bu yazıda ise astronotların Ay’a yanlarında götürdüğü bir diğer optik cihaz, fotoğraf makinelerinden bahsedeceğim.

BirGün, 11/04/ 2021https://www.birgun.net/haber/ay-da-cekilmis-fotograflar-ve-kameralarinin-hikayesi-340824

 • Kaan Öztürk /  Uygun adımlar

Dünyada fizikten biyolojiye, sosyal bilimlerden tarihe, çok farklı dallardaki araştırmalarda karmaşık sistemlere dair büyük bir bilgi birikimi oluşuyor. Bu alanda Newton yasaları gibi kapsayıcı yasalara bir gün ulaşır mıyız bilinmez, ama önümüzdeki yıllarda çok ilginç keşifler yapılacağı kesin.

BirGün Pazar, 11/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/uygun-adimlar-340829

 • Güneç Kıyak /  Çoklu evrenler ve Everett yorumu

Evrenlerden birinde tatil yaparken bir diğerinde kaza geçirmiş hastanede yatıyor olabiliriz. Ya da bir diğerinde yokuzdur

T24,Haftalık ,18/04/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/coklu-evrenler-ve-everett-yorumu,30656

 • Çiler Çilingiroğlu /  Savaşsız toplumlar hiç oldu mu?

Savaşı kategorik olarak reddetmeden, ahlaki olarak yargılamadan ve tarihin çöplüğüne nasıl atabileceğimizi tartışmadan önce, onun nedenlerini anlamaya çalışalım.

Gazete Duvar, 18/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/savassiz-toplumlar-hic-oldu-mu-haber-1519589

 • Çağrı Mert Bakırcı / Yeryüzünde on milyarlarca T. rex yürüdü!

Bütün bu ihtişamlarına ve alan hâkimiyetlerine rağmen bu dinozorlar, bir gün ansızın yok oldular. Çünkü bir medeniyet inşa edebilmiş değillerdi ve üstlerine doğru hızla gelen 10 kilometrelik göktaşından bihaberlerdi.

BirGün, 18/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/yeryuzunde-on-milyarlarca-t-rex-yurudu-341685

 • BALIKLAR VE İNSANLAR  Balıkların bildikleri, insanların bilmedikleri

33 binden fazla bilinen türü bulunan balıkların sosyal yaşamı ve davranış biçimleri bizim için hâlâ büyük ölçüde meçhul. Kur yapan, stratejiler geliştiren, bağ kuran bu su canlılarına dair bilmediklerimiz, önyargılarımız ve işimize gelmeyen gerçekleri Balıkların Bildikleri’nin yazarı Jonathan Balcolme’dan dinliyoruz...

Bir+Bir, 18/04/ 2021 https://www.birartibir.org/ekoloji/1120-baliklarin-bildikleri-insanlarin-bilmedikleri

 • NASA: Mars'ta ilk helikopter uçuşu gerçekleşti

NASA, Mars'a gönderilen helikopter Ingenuity ile yapılan deneme uçuşunun başarıyla gerçekleştiğini açıkladı.

DW Türkçe,19/04/ 2021 https://www.dw.com/tr/nasa-marsta-ilk-helikopter-u%C3%A7u%C5%9Fu-ger%C3%A7ekle%C5%9Fti/a-57251642

 • Carly Cassella  /  Dünya’ya en yakın kara delik keşfedildi

Ohio Eyalet Üniversitesi’nden bir grup gökbilimci, on yıllardır merak edilen bir soruya yanıt buldu. Dünya’ya en yakın kara deliğin, beklediğimizden çok daha yakında olduğu keşfedildi

Gazete Duvar, 23/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/dunyaya-en-yakin-kara-delik-kesfedildi-haber-1520118

 • 'Küçük Ayak' adlı insansı hem yürüyor, hem ağaçlarda sallanıyordu

'Küçük Ayak' adı verilen fosil üzerinde yapılan incelemeler, bu insansının iki ayak üzerinde yürüdüğü dönemde bile ağaçlarla kurduğu beslenme ve korunma ilişkisine devam ettiğini ortaya koyuyor.

Isaac Schultz, Gazete Duvar, 24/04/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kucuk-ayak-adli-insansi-hem-yuruyor-hem-agaclarda-sallaniyordu-haber-1520243

 • Mars yüzeyinin altında mikrobiyal yaşam için gerekenler mevcut

Bilim insanları, Mars’ın kabuk katmanını oluşturan kayaların da Dünya yüzeyinin derinliklerinde mikrobiyal yaşamı destekleyenlerle aynı tür kimyasal enerjiyi üretebileceğini düşünüyor.

Brown Üniversitesi, Gazete Duvar, 25/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/mars-yuzeyinin-altinda-mikrobiyal-yasam-icin-gerekenler-mevcut-haber-1520327

 • Haluk Sağlamtimur /  Asur İmparatorluğu'nda savaşın arkeolojik kanıtları

Asurlular, işgal etmeye hazırlandıkları bir şehre saldırmadan önce, şehirde yaşayanları dehşete düşürmek için üzerinde işkence motifleri bulunan tabletler hazırlayıp o şehirlere gönderiyorlardı.

Gazete Duvar, 25/ 04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/asur-imparatorlugunda-savasin-arkeolojik-kanitlari-haber-1520336

 • Maria Temming /  Samanyolu’nda antimaddeden oluşan yıldızlar gizleniyor olabilir

Araştırmacılar, bir miktar antimaddenin günümüze kadar varlığını korumuş olabileceğini düşünüyor.

Gazete Duvar, 28/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/samanyolunda-antimaddeden-olusan-yildizlar-gizleniyor-olabilir-haber-1520601

18-OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

 • 2 NİSAN OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ "Çocuğunuzun yapabildiklerini daha iyi fark edin"

ÖÇED (Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği) tarafından otizm farkındalığına vurgu yapan “Özel Ailelerden Çok Özel Hikayeler” sergisi Yenikapı Metro İstasyonu’nda görülebilir.

Bianet, 02/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/engelli-haklari/241595-cocugunuzun-yapabildiklerini-daha-iyi-fark-edin

 • Serap Dikmen Ahmetoğlu /  Ayrımcı bakış açınıza son verin

Otizm ile ilgili haberlerde karşımıza çıkan otizmli çocuklar büyüyor ve bir yetişkin birey haline geliyor. 20’li yaşlarında olan İşçi ve Boyacı, “Ayrımcı bakış açınıza son verin. Otizm benliğimizin büyük parçası” diyor

BirGün, 02/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ayrimci-bakis-aciniza-son-verin-339761

 • Otistik bir öz örgütlenme deneyimi: Merhaba! Spektrum

'Merhaba! Spektrum', otistik bireylerin bir araya gelerek 'aktivist' içerikler ürettiği bir blog. İlk defa otizmi otistiklerden dinlememizi ve gerçekten öğrenmemizi sağlamaya çalışıyorlar...

Gazete Duvar, 17/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/otistik-bir-oz-orgutlenme-deneyimi-merhaba-spektrum-haber-1519520

 • Otizmli çocuklar robotlarla sosyal becerilerini ilerletiyor

Otizm Davranışsal Bozukluklar için Robotlar programı, 3 ile 18 yaşları arasındaki otizmliler için tasarlandı. Robotlar, çocukların daha sosyal olmalarına ve çatışma, zorbalık gibi sorunları çözmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bianet, 22/04/ 2021 https://bianet.org/bianet/saglik/242901-otizmli-cocuklar-robotlarla-sosyal-becerilerini-ilerletiyor

19-KANAL İSTANBUL

 • Rant cephesinde değişen yok

Erdoğan, Kanal İstanbul’un temelinin yaz aylarında atılacağını söyledi. Sivil toplum örgütleri, yurttaşı planlara itiraz etmeye çağırdı.

Hazal Ocak, Cumhuriyet, 08/04/ 2021https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/rant-cephesinde-degisen-yok-1826500

 • Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu'ndan çağrı: 'Gün bir araya gelme günüdür'

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, doğal yaşam alanlarını yok edecek Kanal İstanbul Projesi'nin imar planlarının iptal edilmesi için yurttaşlara itiraz dilekçesi verme çağrısında bulundu.

İleri Haber, 08/04/ 2021  https://ilerihaber.org/icerik/ya-kanal-ya-istanbul-koordinasyonundan-cagri-gun-bir-araya-gelme-gunudur-124974.html

 • Kanal İstanbul’un gerçek maliyeti açıklanandan en az beş kat fazla, projenin bu yaz başlaması mümkün değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin dünkü (7 Nisan) TBMM grup toplantısında Kanal İstanbul projesi ile ilgili “İsteseniz de istemeseniz de başlıyoruz. Yaz aylarında projenin temelini atacağız” diye konuşması projeyi yeniden gündeme getirdi. Prof. Dr. Uğur Emek, proje için böyle bir hızın mümkün olmadığını söylerken “Projenin gerçek maliyeti 75 milyar TL değil, 480 milyar TL” dedi. Prof. Dr. Haluk Levent ise Türkiye’de şu an bu projeye harcanacak tek bir kuruşun dahi olmadığını, gerçek sorunun yoksulluk olduğunu söyledi.

Fırat Fıstık, Medyscope, 08/04/2021 https://medyascope.tv/2021/04/08/kanal-istanbulun-gercek-maliyeti-aciklanandan-en-az-bes-kat-fazla-projenin-bu-yaz-baslamasi-mumkun-degil/

 • Çiğdem Toker: KÖİ modeliyle ihale edilmesi düşünülen Kanal İstanbul için 34 ayrı fizibilite senaryosu hazırlanmış

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, bugünkü yazısında kamu özel iş birliği (KÖİ) modeliyle ihale edilmesi düşünülen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün yaz aylarında başlanacağını duyurduğu Kanal İstanbul projesiyle ilgili hazırlanan fizibilite senaryolarına yer verdi.

T24, 09/04/ 2021 https://t24.com.tr/haber/cigdem-toker-koi-modeliyle-ihale-edilmesi-dusunulen-kanal-istanbul-icin-34-ayri-fizibilite-senaryosu-hazirlanmis,944640

 • İmamoğlu: Lay lay lom yapılmasına tahammülümüz yok

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul için, "Hukukun bu konuda ‘lay lay lom’ yapmasına asla tahammülümüz yok” dedi.

Gazete Duvar, 09/04/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/imamoglu-lay-lay-lom-yapilmasina-tahammulumuz-yok-haber-1518760

 • Kanal parasına 19 kent ihya olur

Kanal İstanbul’a en iyimser tahminle 21 milyar dolarlık kaynak ayrılacak. Sanayi Bakanlığı’nın verilerine göre bu para ile 296 bin 452 kişiye istihdam yaratılabilir. Bu, 19 ilin işsizlik sorununun çözülmesi anlamına geliyor.

Ozan Gündoğdu, BirGün, 11/0472021 https://www.birgun.net/haber/kanal-parasina-19-kent-ihya-olur-340821

 • Cihan Uzunçarşılı Baysal  / Kanal İstanbul Yenişehir projesi: Nasıl bir yeni şehir? Kim/ler için bu Yenişehir?

8500 yıllık kadim kentin bereketli toprakları, küresel emlak, inşaat, finans sermayesinin birikim aracına dönüştürülürken yandaş sermaye; inşaatından hafriyatına, makine parkurundan köprülerine, altyapı projelerine… Yağma Hasan’ın böreği Kanal’dan nemalanarak obezleşecek, kentsel dönüşüm ve mega projeler eliyle yürütülen ahbap çavuş kapitalizmi Kanal vasıtasıyla tahkim edilecektir.

BirGün Pazar, 11/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/kanal-istanbul-yenisehir-projesi-nasil-bir-yeni-sehir-kim-ler-icin-bu-yenisehir-340819

 • Önder Algedik /  Kanal İstanbul sadece bir proje değildir!

Kanal İstanbul’un ekonomi politiğini ortaya koyarsanız zaten sıradan bir proje değil, bir rejim modeli olduğunu görürsünüz. Çünkü Kanal İstanbul bir proje değil, geleceğin Türkiye’sinin bir modeli.

Gazete Duvar, 12/04/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/kanal-istanbul-sadece-bir-proje-degildir-makale-1518933

 • Çiğdem Toker yazdı: İşte Kanal İstanbul’u işletecek şirkete fizibilite raporuna göre verilecek garantiler

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, kamuoyuna açıklanmayan Kanal İstanbul’un fizibilite raporundaki, kamu özel iş birliği modeliyle Ulaştırma Bakanlığı’nın Yüksel Proje şirketine ihale ettiği proje için yatırımcıya verilecek garantileri yazdı.

T24, 12/04/ 2021 https://t24.com.tr/haber/cigdem-toker-yazdi-iste-kanal-istanbul-u-isletecek-sirkete-verilecek-garantiler,945217

 • Kadir Sev  /  Son halka: Kanal İstanbul

Doğaya bu denli düşman bir projeye kimse kredi vermez diye beklentiye girmeyelim. Yarışırlar aralarında.

soL, 14/ 04/ 2020 https://sol.org.tr/yazar/son-halka-kanal-istanbul-29935

 • Kamuran Kızlak /  Kanal İstanbul ve Çin

Çin, çok büyük bir stratejik çıkar elde etmediği sürece Kanal İstanbul’a metelik bile vermez. Üstelik şimdi buna bir de Rusya’nın “kendine karşı düşmanlık etmek” olarak değerlendireceği Montrö’nün delinmesi söylentisi de eklendi.

BirGün,14/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/kanal-istanbul-ve-cin-341183

 • "Kanal İstanbul devreye girdiğinde Avrupa yakasını besleyen suyun yüzde 65'i devre dışı kalacak, 5 milyon insanın suyu kesilecek"

TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu üyesi CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Kanal İstanbul yapıldığında İstanbul'un Avrupa yakasını besleyen suyun yüzde 65'inin devre dışı kalacağını ve 5 milyon insanın suyunun kesileceğini söyledi. AKP'li Veysel Eroğlu ise İstanbul'un 2071 yılına kadar içme suyu sorunu olmayacanı savundu.

T24, 17/04/ 2021  https://t24.com.tr/haber/kanal-istanbul-devreye-girdiginde-avrupa-yakasini-besleyen-suyun-yuzde-65-i-devre-disi-kalacak-5-milyon-insanin-suyu-kesilecek,946514

 • Kanal İstanbul, kentteki barajları yutacak. İstanbul için Trakya’ya baraj yapılacak

Tartışmalı Kanal İstanbul projesinin sadece İstanbul’u değil, Kırklareli’ni de etkileyeceği ortaya çıktı.

Hazal Ocak, Cumhuriyet, 24/04/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kanal-istanbul-kentteki-barajlari-yutacak-istanbul-icin-trakyaya-baraj-yapilacak-1830614

20- AVRUPA SÜPER LİGİ

 • Futbolda yeni tartışma: Nedir bu Avrupa Süper Ligi?

Avrupa Süper Ligi organizasyonu tartışmaların yeni odağı. Peki nedir bu Avrupa Süper ligi?

soL, 19/04/ 2021 https://sol.org.tr/haber/futbolda-yeni-tartisma-nedir-bu-avrupa-super-ligi-30304

 • Efsane futbolcu Prekazi'yle Avrupa Süper Ligi'ni konuştuk

Futbolda Avrupa Süper Ligi krizi sürerken, ortaya atılan 'sorunların' futbolla ilgisi yok. Cevad Prekazi, futbolun gerçek sahiplerinin sözü nerede diye soruyor, 'futbol artık mafya işidir' diyor.

Yavuz Karamahmutoğlu soL, 21/04/ 2021 https://sol.org.tr/haber/roportaj-efsane-futbolcu-prekaziyle-avrupa-super-ligini-konustuk-30444

 • Avrupa Süper Ligi'nde çatlak: 6 kulüp çekildi

Kriz konusu olan Avrupa Süper Ligi, yola çıkamadan dağılmanın eşiğine geldi. Büyük tepkilerin ardından 6 İngiliz takımı ligden çekildiğini duyurdu.

soL, 21/ 04/ 2021 https://sol.org.tr/haber/avrupa-super-liginde-catlak-6-kulup-cekildi-30449

 • İngiliz takımlarının 'Avrupa Süper Ligi'nden çekilmesinin perde arkasında neler yaşandı?

Avrupa Süper Ligi'ndeki 'kurucu' İngiliz takımlarının tamamının çekilme kararı alması İngiltere'de sevinçle karşılandı. Peki bu kararın arka planında ne yaşandı? Chelsea takımı nasıl kazan kaldırdı?

Gazete Duvar, 21/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ingiliz-takimlarinin-avrupa-super-liginden-cekilmesinin-perde-arkasinda-neler-yasandi-galeri-1519941

 • "Avrupa Süper Ligi" rüyası başlamadan bitti; 10 maddede krizin 72 saati

Lige katılan takımlardan Real Madrid ve Barcelona hariç tümü, organizasyondan çekildiklerini açıkladı

T24, 22/04/2021 https://t24.com.tr/haber/avrupa-super-ligi-ruyasi-baslamadan-bitti-10-maddede-krizin-72-saati,947702

 • Medyascope Gündem (23 Nisan 2021) Okan Can: “Avrupa Süper Ligi’nin kurulamayışı endüstriyel futbolun ilk mağlubiyeti olarak görülebilir”

Medyascope Gündem’de bu sabah Spor Ekonomisi Yazarı Okan Can, Avrupa futbolunun 12 büyük kulübünün Avrupa Süper Ligi kurma girişimini ve endüstriyel futbolun geleceğini Tamer Durak’a değerlendirdi.

Tamer Durak, Medyascope, 23/04/2021 https://medyascope.tv/2021/04/23/medyascope-gundem-23-nisan-2021-okan-can-avrupa-super-liginin-kurulamayisi-endustriyel-futbolun-ilk-maglubiyeti-olarak-gorulebilir/

 • Elçin Poyrazlar ile Avrupa Aktüel : Avrupa Süper Ligi, futbolda pandoranın para ve hırs kutusu

Avrupa futbolu bu hafta Avrupa Süper Ligi haberleriyle büyük bir deprem yaşadı. Futbol kulüplerinin, kuruluşlarının, zengin iş insanlarının, politikacıların hatta İngiliz kraliyet ailesinin bile dahil olduğu bu süreç Avrupa futbolunun geleceğini de tartışmaya açtı. Avrupa Süper Ligi hakkında “48 saatte çöktü” yorumu getiriliyor. Ancak bu gelişme salgınla birlikte büyük kayıplar yaşayan futbol sektöründe para ve güç kavgalarının pandora kutusunu açmış olabilir. 

Medyascope, 23/04/2021 https://medyascope.tv/2021/04/23/elcin-poyrazlar-ile-avrupa-aktuel-5-avrupa-super-ligi-futbolda-pandoranin-para-ve-hirs-kutusu/

 • Suat Başar Çağlan /  Avrupa Süper Ligi: Devlerin gönüllü karantinası başlamadan bitti

Kıta dışı sermayedarlardan feyz ve güç alan Avrupa Süper Ligi, futbol dünyasının yoğun tepkisi karşısında 48 saat içinde başlamadan bitti. En azından şimdilik…

Gazete Duvar, 25/04/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/avrupa-super-ligi-devlerin-gonullu-karantinasi-baslamadan-bitti-haber-1520357

 • Anıl Aba /  Bildiğimiz futbolun sonu…

İlk büyük taarruzu başarıyla savuşturduk. Perez ve ekibinin hatası futbol camiasında yeterli rızayı üretmeden hızlı bir darbe girişiminde bulunmak oldu. Bir sonraki girişimi daha uygun koşullarda, daha planlı, daha organize ve daha sert bir şekilde yapacaklardır.

BirGün Pazar, 25/04/ 2021 https://www.birgun.net/haber/bildigimiz-futbolun-sonu-342516

Derleyen Sacit Yörüker
 • Paylaş

POPÜLER İÇERİK