HABER / YAZI / KONUŞMA / SÖYLEŞİ SEÇKİSİ

HABER / YAZI / KONUŞMA / SÖYLEŞİ SEÇKİSİ EYLÜL 2021 (10.Sayı)

İki aylık molanın ardından Eylül ayına ait 10.sayıyla karşınızdayız.
Bu sayının haber ve yorumlarını 18 konu başlığı altında kategorileştirdik.Girdilerin hem sayı hem de içerik yönünden zenginliğinin konu başlıklarının hepsi için değilse de büyük çoğunluğu açısından geçerli olduğunu söyleyebiliriz.
”Siyaset”, “Laiklik”,” Dünya” ve ”Ekonomi” bölümlerinde işlenen konular gazetelerde ve haber sitelerinde günlerce çeşitli yönleriyle ele alınmıştır.Gazetelerin ve haber sitelerinin muhabirlerinin ve yazarlarının üretkenliği doğal olarak Seçki’ye yansımıştır.
“Kent Haberleri” bölümündeki girdiler içerikleri kadar başlıklarıyla da ilgi çekicidir. Kent haberlerinden Ankara’yı konu alanlar kuşkusuz okurlarımızın daha fazla dikkatini çekmeye adaydır.
Okurlarımızın Boğaziçi Üniversitesinde aylardır devam eden direnişe ayrılan haberlere göz atmak suretiyle mücadele kararlılıklarını tazeleyeceklerinden eminiz.
Üniversite öğrencilerinin başlattığı “Barınamıyoruz” hareketinin toplumumuzda ve medya dünyasında geniş ve çok yönlü yansımaları söz konusudur.Değerli okurlarımızın ”Barınamıyoruz” başlıklı bölümde yer alan haberlere ve yorumlara gereken hassasiyetle eğileceklerine inanıyoruz.
Selamlar ve saygılar…

KONU BAŞLIKLARI

1-SİYASET

2-LAİKLİK

3-DÜNYA

4-HUKUK /  İNSAN HAKLARI

5-KOBANİ DAVASI

6-SAĞLIK

7-EKONOMİ

8-EMEK / YOKSULLUK

9-GAZETECİLİK /GAZETECİLER

10-KADINLAR

11-KENT HABERLERİ

12-GÖÇ SORUNU

13-ÇEVRE / İKLİM KRİZİ

14- YAŞAM/ KÜLTÜR / SANAT

15-BİLİM VE TEKNOLOJİ

16-YAKIN TARİH

17-BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİNDE DİRENİŞ

18-‘BARINAMIYORUZ’

GİRDİLER BÖLÜMÜ

1-SİYASET

Tolga Şirin /  Başkanlık rejiminde “seçim barajı” anlamsız: Yüzde 7 barajı Anayasa’ya aykırı

Başkanlık rejimlerinde çok nadir biçimde karşılık bulan barajların tek mantığı yasama etkinliklerine düzen vermek olabilir. Fakat bunun için de yüzde 7 gibi bir baraj aşırıdır. Hele ki “yönetimde istikrar”la kolaylıkla haklı çıkarılamaz. Yüzde 7’lik bir barajının kabul edilmesi durumunda, bu “engelin” Anayasa’ya aykırı bulunması ve iptal edilmesi gerektiği düşüncesindeyim.

         T24,7/9/2021https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sirin/baskanlik-rejiminde-secim-baraji-anlamsiz-yuzde-7-baraji-anayasa-ya-   aykiri,32376

 

Kemal Can / Siyasette baraj mühendisliği

İttifaklı sistemin dezavantaja dönüşen tablosunu bozmak, ittifakla kolayca aşılacak bir baraj engelinden daha önemli gibi duruyor. Bu değişikliğin MHP barajı aşsın diye yapıldığını düşünmek çok ikna edici gelmiyor. İktidar partilerin ayrı ayrı seçime girmelerinin, tabanlarında ittifakın yarattığı alerjiyi yatıştırmak konusunda bazı imkanlar sağlaması mümkün. Ancak çok daha belirgin etki, iktidar partilerinin ittifakla girmediği bir seçime, muhalefetin de ittifakla girmesinin daha zor olacağı.

         Gazete Duvar,8/9/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/siyasette-baraj-muhendisligi-makale-1534181

 

Bekir Ağırdır: HDP seçimlerde yüzde 15 oy alabilir

Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır, "HDP'nin yüzde 13'ten 12'den 7'ye düşeceği varsayımı değil önümüzdeki seçim sürecinde kendi doğal seçmeniyle bile yüzde 15'e ulaşma ihtimali söz konusu" dedi.

Gazete Duvar,8/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/bekir-agirdir-hdp-secimlerde-yuzde-15-oy-alabilir-haber-1534236

Ali Ekber Doğan / Bozguncu olmadan Millet İttifakı‘ndan farkını belirginleştirmek

Erdoğan önderliğindeki Saray Rejimi‘nin devrilmesi stratejik hedefi, sosyalistlerin ve Kürt hareketinin CHP’nin başını çektiği Millet İttifakı’yla aynı dalga boyunda oldukları bir nokta.

İleri Haber, 9/ 9/ 2021https://ilerihaber.org/yazar/bozguncu-olmadan-millet-ittifakindan-farkini-belirginlestirmek-129969.html

Güray Öz / Temsili demokrasi ne kadar temsili?

Cumhurbaşkanına olağanüstü yetkiler tanıyan yürürlükteki sisteme, pratikte bu yetkileri de aşan bir uygulamaya karşı muhalefet partilerinin parlamenter demokrasiyi savunmaları kuşkusuz iyi bir gelişmedir.

İleri Haber,10/9/2021https://ilerihaber.org/yazar/temsili-demokrasi-ne-kadar-temsili-130003.html

Erdoğan Bayraktar: Bağımsız bir savcı araştırsın, Yüce Divan'a gitmekten korkmam

Halk TV yazarı ve programcısı Fikret Bila'ya açıklama yapan eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 17-25 Aralık dosyasına ilişkin olarak,  "Bağımsız bir savcı araştırsın, Yüce Divan'a gitmekten korkmam. 8 yıldır boğazımda bir düğüm var" dedi. 

T24,10/9/2021https://t24.com.tr/haber/erdogan-bayraktar-bagimsiz-bir-savci-arastirsin-yuce-divan-a-gitmekten-korkmam,977938

Yalçın Doğan / Hashimoto yok, rejimi değiştiren iki saat var

Komisyon, rüşvet almakla suçlanan dört Bakanı Yüce Divan’a göndermiş olsaydı... Büyük olasılıkla “Bugün Türkiye’de Anayasa değişikliği, dolayısıyla Tek Adam Rejimi olmayacaktı, tarih Türkiye’de çok başka türlü akmış olacaktı.

T24,11/9/2021https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/hashimoto-yok-rejimi-degistiren-iki-saat-var,32423

DİSK Başkanı Arzu Çekezoğlu / "12 Eylül kötü bir anı değil, 41 yıllık karanlık bir dönemin başlangıcı"

Çerkezoğlu 12 Eylül'ün 41. yılında yaptığı açıklamada, "İktisadi rota değişikliğinin, sosyal devleti ve sosyal hakları ortadan kaldırmak amacıyla kabul edilen neoliberal ekonomik politikaların bir dirençle karşılaşmadan uygulanabilmesi için 12 Eylül askeri darbesi yapıldı" dedi.

bianet, 11/9/ 2021https://bianet.org/bianet/insan-haklari/250113-12-eylul-kotu-bir-ani-degil-41-yillik-karanlik-bir-donemin-baslangici

Merdan Yanardağ / Kaçınılmaz hesaplaşma!

AKP’yi iktidara taşıyan bütün iç dinamikler değişti. Neredeyse toplumun bütün kesimleriyle çatışan AKP iktidarı, artık toplumsal rıza üretemez hale geldi. Parti, kendi çekirdek tabanına doğru durdurulamaz daralma sürecine girdi.

BirGün,12/9/2021https://www.birgun.net/haber/kacinilmaz-hesaplasma-358381

AKP’nin Evren’e borcu büyük

12 Eylül Darbesi’ni Aydın Çubukçu ile konuştuk. Çubukçu, “AKP’nin bir 12 Eylül yaratığı olduğu yolundaki görüşlere katılıyorum. Siyasal İslam’ın güçlenip iktidar olmasının yolunu açan bu askeri darbedir” diyor.

Gökay Başcan,BirGün,12/9/2021https://www.birgun.net/haber/akp-nin-evren-e-borcu-buyuk-358405

Selahattin Demirtaş / İlle de demokrasi

Kürtler, Aleviler, muhafazakârlar, sosyalistler, Atatürkçüler, demokratik milliyetçiler dâhil her kesimden liyakatli kadrolar, demokrasi ortak paydasında birlikte hareket etmeyi başarabilmelidir. Demokrasinin kalıcı hale gelmesinin biricik yolu budur. Önce ilkeler, sonra ilkesel ittifaklar.

T24,13/9/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/selahattin-demirtas/ille-de-demokrasi,32451

HDP'den 2023 seçimi için tutum belgesi hazırlığı

HDP 2023 seçimlerine dair alacağı tavrı 27 Eylül’de bir tutum belgesi ile açıklayacak. Belgeyle hem cumhurbaşkanı adayından hem de ittifaklardan beklentiler ortaya konacak. Kürt sorununa çözüm de belgede yer alıyor.

Hilal Köylü,DW Türkçe,https://www.dw.com/tr/hdpden-2023-se%C3%A7imi-i%C3%A7in-tutum-belgesi-haz%C4%B1rl%C4%B1%C4%9F%C4%B1/a-59167584

Tolga Şirin / Milliyetçi Hareket Partisi’nin AYM çelişkisi ve On Dörtler

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Anayasa Mahkemesi'nin kaldırma talebini periyodik olarak dile getiriliyor. Bu durum, diğer pek çok şeyin yanı sıra tarihsel bir ironi.

T24,14/9/ 2021https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sirin/milliyetci-hareket-partisi-nin-aym-celiskisi-ve-on-dortler,32456

Oğuz Oyan / İlginç zamanlar

TBMM erken seçim kararı almazsa, RTE'nin adaylığı bugün veya yarın şaibeli (Anayasa dışı) duruma düşebilecektir.

soL,14/9/ 2021https://haber.sol.org.tr/yazar/ilginc-zamanlar-313573

Murat Sevinç / Muhafazakâr seçmen, nadide bir çiçek midir?

Muhalefet, biraz dönemin zorlayıcılığından biraz da 'yeni' olanı henüz tam anlamıyla kavramadıklarından olsa gerek, siyasetin toplumu/seçmeni 'dönüştürücü' etkisini neredeyse görmezden geliyor. Seçmene uyarak ve gönlünü hoş tutarak onun oyunu almaya çalışmak bir seçenek. Diğeri ve asıl dönüştürücü olan ise seçmeni farklı seçenekler/yollar olduğuna ikna etmek, gerektiğinde eleştirmek, sorgulamak ve uyarmak. Evet, seçmeni eleştirmek.

Gazete Duvar,15/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/muhafazakar-secmen-nadide-bir-cicek-midir-makale-1534981

Kemal Can/ 'Garip'lerin tercihi değişir mi?

Son üç yıldır -pandeminin de etkisiyle özellikle bu yıl- ekonomik krizin etkilerinin iyice sertleşmesi siyasi aritmetiği etkilemeye başladı. Bu nedenle seçmen tercihlerinde çok önemli değişimler yaşanacağı öngörüsü, seçmenin defalarca kanıtlanmış ekonomik oy verme davranışını tekrar edeceği varsayımına dayanıyordu. Bunun kısmen gerçekleştiği ve iktidar oylarında ciddiye alınması gereken bir gevşeme yaşadığı görülüyor.

Gazete Duvar, 15/ 9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/gariplerin-tercihi-degisir-mi-makale-1535003

Fatih Yaşlı / 'Yeni orta çağ'da aşı karşıtlığından düzen karşıtlığı çıkar mı?

Komplo teorilerinden, bilim ve akıl düşmanlığından, aşı karşıtlığından, hurafelerden, masallardan, sağcılığın tüm dünyada dolaşıma soktuğu argümanlardan düzen karşıtlığı da devrim de çıkmaz.

soL, 15/ 9/ 2021https://haber.sol.org.tr/yazar/yeni-orta-cagda-asi-karsitligindan-duzen-karsitligi-cikar-mi-313648

“Demirtaş, siyasetten silinmek için tutuklandı”

Demirtaş’ın avukatları, AİHM’e gönderdikleri belgede, “ifade özgürlüğü kapsamındaki açıklamaları nedeniyle, somut delil olmadan ve siyaset sahnesinden silinmek amacıyla tutuklandığının tespitini beklediklerini” açıkladı.

bianet,17/9/ 2021https://bianet.org/bianet/insan-haklari/250468-demirtas-siyasetten-silinmek-icin-tutuklandi

Oğuz Kaan Salıcı: Çözüm sürecindeki önerilerimizin arkasındayız

8 Eylül’de Kürdistan’ı ziyaret eden heyetin başında yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, çözüm sürecindeki önerilerin arkasında olduklarını, Türkiye’nin genelinin kabulünü sağlayacak bir yöntemle Kürt sorununu çözmenin kendilerine nasip olacağını söylüyor.

İrfan Aktan, Gazete Duvar,18 /9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/oguz-kaan-salici-cozum-surecindeki-onerilerimizin-arkasindayiz-makale-1535394

Merdan Yanardağ / Yeni bir aydınlanma ve modernite

AKP, muhafazakar değil, dinci bir partidir, siyasal İslamcıdır. Taliban ya da başka bir Sünni siyasal İslamcı hareketten özü itibarıyla farkı yoktur.

BirGün,19/9/ 2021https://www.birgun.net/haber/yeni-bir-aydinlanma-ve-modernite-359187

Bekir Ağırdır /  Eksik Türkiye’yi nasıl yöneteceksiniz?

İktidarın pembe söylemleri artık umut değil öfke üretiyor. İktidar seçimi kazansa bile, yurttaşlarının yarısını düşman gördüğü bir ülkeyi nasıl yönetecek? Ya da eksik bir Türkiye hayal etmeyeceğine göre ülkeyi yeniden nasıl bütünleyecek?

T24, 20/ 9/ 2021https://t24.com.tr/yazarlar/bekir-agirdir/eksik-turkiye-yi-nasil-yoneteceksiniz,32520

Güven Gürkan Öztan / Kaygılı muhafazakâr miti ve hesaplaşma

Muhafazakâr seçmen miti, hem iktidar hem de Meclis’teki muhalefet için seçimin sihirli anahtarı işlevi görüyor. Yıllardır siyaseti, kimlikler arası bir itişme-çekişme ve sahte oydaşma çizgisine çekmeyi kendine vazife belleyenler yine en şık kostümleriyle sahnede. Onlara göre seçimde zafer isteyenler önce kaygılı muhafazakârları kazanmak zorunda. 

BirGün,20/9/2021 https://www.birgun.net/haber/kaygili-muhafazakar-miti-ve-hesaplasma-359266

Söyleşi / Endişeli muhafazakarlar: İktidar dışında o topa oynayan kalmadı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Taşkın, 'endişeli muhafazakarlar' tartışması için konuştu: Başörtüsü sorunu toplumsal zeminde çözüldü, kimse bu uzlaşının gerisine düşemez.

Nergis Demirkaya,Gazete Duvar, 20/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/endiseli-muhafazakarlar-iktidar-disinda-o-topa-oynayan-kalmadi-haber-1535593

Ağırdır'dan 'Muhatap İmralı' diyen Temelli'ye eleştiri: Bu açıklamayı talihsiz buluyorum

HDP'li Sezai Temelli’nin CHP lideri Kılıçdaroğlu’na "Çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı'dır" diyerek verdiği yanıtı eleştiren Bekir Ağırdır, "Sürecin öncüsü elbette partiler olacak" dedi.

Gazete Duvar, 20/9/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/agirdirdan-muhatap-imrali-diyen-temelliye-elestiri-bu-aciklamayi-talihsiz-buluyorum-haber-1535674

Demirtaş’ın ikinci tutukluluğunda 2 yıl doldu

Selahattin Demirtaş’ın ikinci kez tutuklanmasının üzerinden iki yıl geçti. Demirtaş’ın avukatları, müvekkillerininn tutuklanması gibi tahliyesinin de siyasi bir karar olacağı görüşünde.

Alican Uludağ, DW Türkçe,20/9/2021https://www.dw.com/tr/demirta%C5%9F%C4%B1n-ikinci-tutuklulu%C4%9Funda-2-y%C4%B1l-doldu/a-59243654

Ümit Kıvanç / Kürt sorunu yok, eşya toplamak var

Bahçeli “Kürt sorunu diye bişey yok” açıklaması yaparken, Akçakoca’da, fındık toplamaya Mardin’den gelmiş Kürt işçiler saldırıya uğradı. İşçilerin evine taşlı saldırıyı ve sonrasını bazı komşular videoya çekmişti. Ancak saldırganlardan korkuyorlardı ve kayıtları Kürt işçilere vermediler. Duvar’daki haberin sonunda, işçiler hâlâ saldırıya uğradıkları evdedirler, aralarından biri ifade için savcılığa götürülmüştür, onu beklemekte ve “memleketlerine dönmek için eşyalarını toplamakta”dırlar.

Gazete Duvar, 22/9/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kurt-sorunu-yok-esya-toplamak-var-makale-1535836

Kemal Can / 'Muhataplık tartışması' ve imkanlar

Çok kısa bir aralıkta değişik aktörlerin epey farklı biçimde dahil olduğu muhataplık tartışmaları, kısa vadeli yorumlardan kurtarılabilirse önemli imkanlar üretebilir aslında. Meselenin elbette Kürt sorunu boyutu önemli. Bu pencereden bakınca sorunun çeşitli katmanları için farklı muhataplık adresleri verilebilir. Ancak tartışmayı sertleştiren taraf, Kürt sorunuyla pek ilgili değil aslında. Tartışmayı köpürten, siyasi zeminde bu meselenin nasıl etki yaratacağıyla ilgili.

Gazete Duvar, 22/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/muhataplik-tartismasi-ve-imkanlar-makale-1535827

Murat Belge / İmralı mı?

Kılıçdaroğlu'nun söylediği, HDP için önemli olmasının yanı sıra, CHP’nin kendisi için de önemliydi.  Sezai Temelli’den bildiğimiz o cevap geldi. Bir tarihte AKP’ye bakıp sevinerek “İşte, gerçek yüzlerini göstermeye başladılar” diyenler gibi Temelli’ye de hayır dua edenler olmuştur.

T24,22/9/2021https://t24.com.tr/yazarlar/murat-belge/imrali-mi,32543

Öfkeli Genç Türkler ve Türkiye’de milliyetçiliğin dönüşümü

Medyascope’tan Mehmet Yaşar Altundağ, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Berk Esen, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlker Aytürk, KONDA Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır ve TamgaTürk kurucusu Bahadırhan Dinçaslan ile hem Öfkeli Genç Türkler’i hem de Türk milliyetçiliğinin yaşadığı dönüşümü konuştu.

Medyascope, 22/9/ 2021https://medyascope.tv/2021/09/22/ofkeli-genc-turkler-ve-turkiyede-milliyetciligin-donusumu/

Dinçer Demirkent / Geçiş sürecini konuşma(ma)k

Eğer Türkiye’nin demokrasiye geçişini konuşacaksak, AKP sonrası dönemden konuşmalıyız demektir. Eğer AKP sonrası dönemi konuşacaksak, Türkiye’de rejim değişikliğini, olağanüstü hali, olağanüstü hali devam ettiren mevcut düzeni konuşmak zorundayız.

Gazete Duvar, 23/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/gecis-surecini-konusmamak-makale-1535879

Bahçeli: HDP’yi meşru görmek, AYM üzerinde fiili baskı kurmaktır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kürt sorununa yönelik açıklamaları nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek "HDP’yi meşru görmek, AYM üzerinde fiili baskı kurmaktır" dedi.

Gazete Duvar, 23/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/bahceli-hdpyi-mesru-gormek-aym-uzerinde-fiili-baski-kurmaktir-haber-1536051

Emre Kongar / Mithat Sancar’ın TELE 1 söyleşisinden izlenimler

Çarşamba akşamı, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar TELE 1’de Merdan Yanardağ’ın sorularını yanıtladı.

Cumhuriyet, 24/9/ 2021https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/mithat-sancarin-tele-1-soylesisinden-izlenimler-1871314

Kürtler Kürt sorununun çözüldüğüne inanıyor mu?

Türk siyaseti son günlerde bir kez daha Kürt sorununun çözümünü tartışıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kürt sorununu çözdük" açıklaması, Kürtlerin yoğun yaşadığı Güneydoğu’da karşılık bulmadı.

Felat Bozarslan, DW Türkçe, 24/9/2021https://www.dw.com/tr/k%C3%BCrtler-k%C3%BCrt-sorununun-%C3%A7%C3%B6z%C3%BCld%C3%BC%C4%9F%C3%BCne-inan%C4%B1yor-mu/a-59301319

Metin Çulhaoğlu / Muhatap ve adres sorunu üzerine

HDP’nin eski eş başkanlarından Sezai Temelli’nin, Kılıçdaroğlu’na yanıt olarak çözüm için adresin ya da muhatabın İmralı olduğunu söylemesi tartışmalara yol açtı.

İleri Haber, 25/9/2021https://ilerihaber.org/yazar/muhatap-ve-adres-sorunu-uzerine-130548.html

Erdoğan, New York’tan eli boş döndü: Uzmanlar ziyareti nasıl yorumladı?

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyük beklentilerle gittiği New York ziyaretinden hayal kırıklığıyla döndü. Doç. Dr. Yonca Özdemir, Doç. Dr. İkbal Dürre ve Soli Özel, Erdoğan’ın ziyaretini BirGün’e değerlendirdi. Erdoğan’ın gezisini başarısız olarak yorumlayan uzmanlar, Soçi’de yapılacak görüşme öncesi de avantajın Putin’de olduğunu belirtiyor.

BirGün,25/9/ 2021https://www.birgun.net/haber/erdogan-new-york-tan-eli-bos-dondu-uzmanlar-ziyareti-nasil-yorumladi-359867

Ruşen Çakır /  Erdoğan’ın çözülemeyen Kürt sorunu

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kürt sorunu yok, çözdük” sözlerini onun kendi Kürt sorununu çözememesinin bir itirafı olarak görmek mümkün. Kürtleri kazanma ihtimalinin kalmadığı ortaya çıktığı andan itibaren kaybetmeye başlayan Erdoğan’ın durumu toparlaması mümkün mü?

Medyascope, 25/9/2021https://medyascope.tv/2021/09/25/erdoganin-cozulemeyen-kurt-sorunu/

Türkiye çıkış yolu arıyor: (1) Kürt sorunu nasıl çözülecek?

Prof. Baskın Oran, DEVA Partisi’nden Mehmet Emin Ekmen, HDP’li Meral Danış Beştaş, İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve Hakan Tahmaz Kürt sorununun çözüm yollarını anlattı.

Esra Çiftçi, Artı Gerçek, 26/9/2021https://artigercek.com/haberler/turkiye-cikis-yolu-ariyor-kurt-sorunu-nasil-cozulecek

Türkiye çıkış yolu arıyor: (2) Kürt sorunu nasıl çözülecek?

DEVA Partisi’nden Ünsal, Sol Parti’den Taş, Diyarbakır Baro Başkanı Av. Eren, DiB Koordinasyon üyesi Davutoğlu ve Emek Partisi’nden Akdeniz Kürt sorununa bakış açılarını anlattı.

Esra Çiftçi, Artı Gerçek ,27/9/2021https://artigercek.com/haberler/turkiye-cikis-yolu-ariyor-kurt-sorunu-nasil-cozulecek-2

Türkiye çıkış yolu arıyor: (3) Kürt sorunu nasıl çözülecek?

Gazeteci Aydın Engin, eski AİHM yargıcı Rıza Türmen, CHP milletvekili Yıldırım Kaya ve KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Kürt sorununu değerlendirdiler

Esra Çiftçi, Artı Gerçek, 28/9/2021https://artigercek.com/haberler/turkiye-cikis-yolu-ariyor-kurt-sorunu-nasil-cozulecek-3

Murat Sevinç / Kürtler sürekli ‘sorun’ çıkarıp bir şeyler ‘talep’ eden insanlar mı?

Bir ülkede yıllarca aynı şeylerin konuşulması, aynı tepkilerin verilmesi, aynı eziyetlerin çekilmesi, aynı ezberlerin yinelenmesinin bezdirici bir yanı var. Üstelik bunca yılın sonunda ve hemen her konuda, “Sorunları sorun etmezseniz ortada sorun kalmaz” denilen bir yere varılmışsa.

Diken, 26/9/ 2021https://www.diken.com.tr/kurtler-surekli-sorun-cikarip-bir-seyler-talep-eden-insanlar-mi/

HDP'den 11 maddelik deklarasyon: Ortak yönetime hazırız

"İster HDP'li isterse başka bir aday olsun, isimler yerine ilkelerin ve yöntemlerin tartışılmasının gerekli olduğu inancındayız."

bianet, 27/9/ 2021https://bianet.org/bianet/siyaset/250898-hdp-den-11-maddelik-deklarasyon-ortak-yonetime-haziriz

Haber Analiz / HDP adresi ve formülü gösterdi: Muhatap biziz, adres Meclis, hedef güçlü parlamento ve yeni anayasa

Eş başkanlar Mithat Sancar ve Pervin Buldan tarafından açıklanan tutum belgesi, hiçbir ittifakta yer almayacağını açıklayan HDP’nin Cumhur ittifakı ile neden ilkeler bazında da anlaşamayacağını gösterecek kadar netti.

Gökçer Tahincioğlu,T24, 27/9/2021https://t24.com.tr/haber/hdp-adresi-ve-formulu-gosterdi-muhatap-biziz-adres-meclis-hedef-guclu-parlamento-ve-yeni-anayasa,981540

Fatih Yaşlı /  ABD’den Rusya’ya, dostum Biden’dan dostum Putin’e

Nihai bir kırılmaya doğru gidilirken, iktidarı içeride ve dışarıda sıkıştıracak ve eskisi gibi öyle kolay kolay oyun kurmasına izin vermeyecek çoklu bir kriz konjonktürüne de girmiş durumdayız.

soL, 29/9/ 2021https://haber.sol.org.tr/yazar/abdden-rusyaya-dostum-bidendan-dostum-putine-314707

Kemal Can / HDP’nin tutum belgesi

HDP açıkladığı tutum belgesiyle, iktidarın çizdiği stratejide kendisine biçilen rolü güçlü biçimde reddetmiş olmanın ötesinde, muhalefet bloku içinde de “eli mahkum” bir pozisyonda kalmaktan çıkabildi. Genel olarak muhalefet aktörleri de birbirlerini rahatlatırken, kendilerini sıkıntıya sokmak zorunda olmadıkları formüller üretmekte artık daha cesur.

Gazete Duvar, 29/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/hdpnin-tutum-belgesi-makale-1536672

Dincer Demirkent /  Kürt sorunu da yok, barınamayan öğrenci de

Baskıcı yönetimler can sıkıntısından değil, yoksulun hesap sormasını, haksızlığa uğrayanın hak aramasını engellemek için kurulur. Rejimin niteliği bu bölüşüm ilişkisinde belirleniyor. Maden işçisine karşı patronu kollayan alay komutanı ile Kaz Dağları’nı nasıl yağmalayacağını anlatan CEO’nun, onu koruyan mafyacılar ile siyasetin demokratik olanaklarını yok eden iktidar ittifakının oluşturduğu blok elbette baskıcı olacak.

Gazete Duvar, 30/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/kurt-sorunu-da-yok-barinamayan-ogrenci-de-makale-1536742

2-LAİKLİK

Fikret İlkiz/  Dualarla adli yıl ve Yargıtay binası açılışı

Bir gün soran olursa eğer…Yargıtay binasının açılış töreninde, 2021 adli yıl açılışında mıydınız? Ellerinizi açıp dualar ettiniz mi? Neden katıldınız? Mecbur muydunuz? Evet mecbursunuz. Davetlisiniz çünkü! Devletin davetine icabet etmemek ayıp olur!

bianet,06/09/2021  https://bianet.org/bianet/hukuk/249782-dualarla-adli-yil-ve-yargitay-binasi-acilisi

        Rıza Türmen / Adli yılın açılış fotoğrafı

Bu fotoğrafın ortaya çıkardığı iki sorun var. Birinci sorun, laiklik. İkinci sorun, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı.

T24,6/9/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/riza-turmen/adli-yilin-acilisi-fotografi,32372

Mehmet Y. Yılmaz / Diyanet, Erdoğan'a seçim kampanyası yapıyor

Erbaş'ın açıklamaları aslında Anayasal düzeni tehdit ediyor. Anayasa'sında "laik cumhuriyet" yazan bir ülkede, laiklik karşıtı hareketlerin odağında artık Diyanet İşleri Başkanlığı var.

T24,8/9/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/diyanet-erdogan-a-secim-kampanyasi-yapiyor,32393

Adını Koyalım : Laiklik neden iktidarın hedefinde?

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş, laikliği hedef alırken iktidardan bağımsız mı hareket ediyordu? Adını Koyalım’da Kemal Can, Ayşe Çavdar, Burak Bilgehan Özpek ve Ruşen Çakır bu sorudan hareketle Türkiye’de din-devlet ilişkilerinin son halini tartıştı.

Medyascope,8/9/2021https://medyascope.tv/2021/09/08/adini-koyalim-18-laiklik-neden-iktidarin-hedefinde/

Fatih Yaşlı: Laiklik alt sınıfların meselesidir

Akademisyen-yazar Fatih Yaşlı son günlerdeki gelişmeleri değerlendirirken, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yeni rejimin devlet mimarisi içinde son derece önemli bir role sahip olduğunu söyledi.

Volkan Algan,soL,9/9/2021https://haber.sol.org.tr/haber/soylesi-fatih-yasli-laiklik-alt-siniflarin-meselesidir-313241

Ergin Yıldızoğlu / Emirlik mi kurmak istiyorlar?

         Afganistan’da Taliban şeriata dayalı bir emirlik inşa etmeye başlarken Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanı,    devlet protokolünde hızla   yükselmesiyle, ürkütücü açıklamalarıyla dikkat çekiyor.

 Cumhuriyet,13/9/ 2021https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/emirlik-mi-kurmak-istiyorlar-1868297

Metin Çulhaoğlu / Siyasal İslam’a karşı ‘laikçi’ bir yazı!

Rejimin, özellikle Ayasofya’nın ibadete açılmasıyla birlikte ağırlık kazanan din bağlantılı çıkışları, Diyanet İşleri Başkanı’nın 6 Eylül’de yaptığı konuşmayla yeni bir safhaya ulaştı. Erbaş’a göre belirli çevreler, “inanç sokakta olmasın insanın içinde olsun, insanla Allah arasında olsun, evine, ticaretine, siyasetine, adaletine, yargısına yansımasın” diye ortalığı ayağa kaldırıyormuş. 

Laiklik karşıtlığı bu kadar açık dillendirilemezdi…

İleri Haber,14/9/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/siyasal-islama-karsi-laikci-bir-yazi-130135.html

Diyanet İşleri Başkanlığı: Kur’an kursları zorunlu eğitimden sayılsın

Diyanet İşleri Başkanlığı, 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarının okul öncesi zorunlu eğitimden sayılmasına yönelik Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili akademisyenlerle toplantı gerçekleştirecek.

Alican Uludağ, DW Türkçe,15/9/2021https://www.dw.com/tr/diyanet-i%C5%9Fleri-ba%C5%9Fkanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-kuran-kurslar%C4%B1-zorunlu-e%C4%9Fitimden-say%C4%B1ls%C4%B1n/a-59191858

Ali Rıza Aydın / Kayıkçı kavgası

'Kayıkçı kavgası yalnız iktidar kanadında sürmüyor. Düzen içi muhalefet de, siyasal mücadelesizlik örnekleri sergilerken düzeni koruma yönünden kayıkçı kavgasıyla oyalanıyor, halkı oyalıyor.'

soL, 16/ 9/ 2021https://haber.sol.org.tr/yazar/kayikci-kavgasi-313745

 

Diyanet devletin anahtarını istiyor

Toplumda rıza üretemeyen ve kan kaybeden iktidarın son aparatı Diyanet oldu. Laikliği hedef alan AKP, Diyanet eliyle her gün mesaj veriyor. 4-6 yaş Kuran kurslarını zorunlu eğitime dahil etmek isteyen, sosyal hayata müdahale eden Diyanet, sınır ötesinde de faaliyetler planlıyor.

Mustafa Kömüş, BirGün, 17/9/2021https://www.birgun.net/haber/diyanet-devletin-anahtarini-istiyor-358947

TKP Genel Sekreteri Okuyan: Bir tür şeyhülislam yarattılar, Diyanet Başkanı suç işliyor

Okuyan, 'Diyanet Başkanı bu konuşmaları yapmasa da laikliği zaten bitirdiler ama üzerinde tepinme ihtiyacı duyuyorlar. Süreklileşmiş bir biçimde laikliğe saldırmak zorundalar' dedi

soL, 17/9/2021https://haber.sol.org.tr/haber/tkp-genel-sekreteri-okuyan-bir-tur-seyhulislam-yarattilar-diyanet-baskani-suc-isliyor-313896

Metin Çulhaoğlu / 'Sosyalizm ve Din'

Marksist literatürde kimi metinler vardır; özellikleri, hem kısa ve özlü olmaları hem de tarihin belirli bir döneminde yazıldıklarından  günümüz koşullarında yeniden yorumlama ve tartışma imkanları sunmalarıdır.

İleri Haber, 18/9/ 2021https://ilerihaber.org/yazar/sosyalizm-ve-din-130271.html

Güray Öz / Laikliği savunmanın acilliği üzerine

Türkiye’de laikliği kavramaya çalışırken en kolay yoldan “din devlet ilişkisi ayrılığı” olarak sınırlamak savunmasız insanı çıkmaz bir sokakta haydutların eline teslim etmeye benziyor.

BirGünPazar, 19/9/ 2021https://www.birgun.net/haber/laikligi-savunmanin-acilligi-uzerine-359184

Yalçın Doğan/ Ali Erbaş: Bir ilk... Ve toplum rahatsız...

"Siyasi bir figür" haline geliyor, siyasetin tam ortasında yer alıyor, her hali ve tavrıyla "ateşli bir AKP üyesinden" farksız

T24, 19/9/2021https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/ali-erbas-bir-ilk-ve-toplum-rahatsiz,32503

Oğuz Oyan / Laiklik ekmek/su kadar gerekli

Artık hedef toplumsal yaşamı bütünüyle laiklik temelinde örgütlemek olmalıdır; bunun yapılabilirliği, özellikle de emekçi sınıfların laiklik mücadelesine kazanılmasıyla mümkün olabilecektir.

soL,21/9/2021https://haber.sol.org.tr/yazar/laiklik-ekmeksu-kadar-gerekli-314100

 

Fatih Yaşlı / Konut krizinden yurt sorununa: Dincilik, piyasacılık, laiklik

'Türkiye’de piyasalaşmadan dinselleşmeye, dinselleşmeden piyasalaşmaya uzanan bir yol var. Kapitalizm olmadan siyasal İslam’ı, siyasal İslam olmadan da Türkiye kapitalizmini anlamak mümkün değil.'

soL, 22/9/ 2021https://haber.sol.org.tr/yazar/konut-krizinden-yurt-sorununa-dincilik-piyasacilik-laiklik-314184

Fikret Başkaya / Diyanet: Söyleyene değil, söyletene bak!

Ali Erbaş da bir devlet memurudur ve başına buyruk olarak asla bir şeye tevessül edemez. Saray ne istiyorsa onu söylüyor. Öyle bir şeyin mümkün olmaması için Diyanet’in ‘bağımsız’ bir kurum olması ve her inanç grubunun ibadet ihtiyacını kendisinin karşılaması gerekirdi… Devletten maaş alan din adamı devletin dilini konuşur… Bizde Diyanet İşleri Başkanlığı (bakanlığı) tam bir gericilik yuvasıdır.

Özgür Üniversite, 23/9/2021https://ozguruniversite.org/2021/09/23/diyanet-soyleyene-degil-soyletene-bak-fikret-baskaya/

Oğuz Oyan / Laiklik mücadelesinin önceliği

Siyasi İslamcı iktidar, Anayasa’ya rağmen laikliğin içini tamamen boşaltabilmiş; tüm kamu idaresinde uygulamaya soktuğu dincileştirme programında kurumsal engel bırakmamış ve devlet-din işleri ayrımını hiçbir hukuki sınır tanımadan fiilen berhava etmiştir.

BirGünPazar, 26/9/ 2021 https://www.birgun.net/haber/laiklik-mucadelesinin-onceligi-359988

Elif Pektaş / 'Beyaz Efendi' Diyanet ve kadınlar

AKP, seçim sürecine girilen yeni dönemde rejimine dayanak sağlayan “kök unsurlara” daha fazla sarılmak eğiliminde görünüyor. Diyanet İşleri Başkanlığının (DİB) devlet protokolünde kademe kademe yükselen pozisyonu bunu işaret ediyor. Yakın dönemde dualı Yargıtay açılışından, laikliğin açıkça hedef gösterildiği söylemlere uzanan olaylar silsilesi yine aynı minvalde…

İleri Haber, 28/9/ 2021https://ilerihaber.org/yazar/beyaz-efendidiyanet-ve-kadinlar-130667.html

Tolga Şirin / Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılmalı mı?

Çeşitli platformlarda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması gerektiği savunuluyor. Bu ilk bakışta anlaşılır bir tepki. Fakat eğer arka planında bütünlüklü bir program ve kurumsal bir öneri yoksa aynı şekilde tehlikeli de.

T24, 28/9/2021https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sirin/diyanet-isleri-baskanligi-kaldirilmali-mi,32613

 

3-DÜNYA

Metin Yeğin / Afganistan Dayanışma Partisi: Biz Afganistan'da kalmaya ve direnmeye karar verdik

Afganistan Dayanışma Partisi: Taliban'a ve ABD emperyalist hükümetine karşı mücadelemizde yanımızda olan, Afganistan halkına dayanışmalarını ifade eden, dünyanın bütün yurttaşlarına teşekkür ediyoruz.

Gazete Duvar,6/9/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/afganistan-dayanisma-partisi-biz-afganistanda-kalmaya-ve-direnmeye-karar-verdik-makale-1533909

Mehmet Ali Güller / Kissinger’ın Afganistan öngörüsü

ABD’nin Afganistan’da “yeni bir oyun kurmak” üzere, Taliban’la anlaşarak, bir planın gereği olarak çekildiğini savunanların azımsanmayacak oranda olduğunu görüyorum.

Cumhuriyet,6/9/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/kissingerin-afganistan-ongorusu-1866428

 

Taliban'dan kadın öğrencilere peçe, sınıflara perde zorunluluğu

Afganistan'da Taliban, yüksek öğretime dair genelge yayımladı. Sınıfları cinsiyetlerine göre birbirinden ayıran perde zorunluluğu getirilirken, kadın öğrencilere peçe zorunluluğu getirildi.

Gazete Duvar,6/9 /2021https://www.gazeteduvar.com.tr/talibandan-kadin-ogrencilere-pece-siniflara-perde-zorunlulugu-haber-1534011

Hindistan'da çiftçilerin öfkesi dinmiyor: Polis saldırısına ceza verilmesi için yerel hükümet binası kuşatıldı

Hindistan'da binlerce çiftçi geçtiğimiz hafta 11 kişinin polis saldırısı sonucu yaralanmasının ardından tekrar bir araya geldi. İki polis barikatını yıkan çiftçiler yerel hükümet binasına ulaştı.

Gazete Duvar, 7/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/hindistanda-ciftcilerin-ofkesi-dinmiyor-polis-saldirisina-ceza-verilmesi-icin-yerel-hukumet-binasi-kusatildi-haber-1534171

Kadın hakları aktivistleri: Afganistan'da kadınlar belirsiz bir gelecekle karşı karşıya

Uluslararası kadın örgütleri, Afganistan’da kadınların içinde bulunduğu tabloyu ‘’belirsizlik’’ olarak değerlendirirken, kadın haklarının Afganistan’da tehdit altında olduğunu söylüyor.

Didem Mercan,Gazete Duvar,8/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/kadin-haklari-aktivistleri-afganistanda-kadinlar-belirsiz-bir-gelecekle-karsi-karsiya-haber-1534136

El Salvador’da 'Bitcoin' protestosu

El Salvador'da yürürlüğe giren Bitcoin yasası, başkent San Salvador'da protesto edildi. Hükümet karşıtı sloganlar atan protestocular, caddeleri kapatarak lastikleri ateşe verdi ve havai fişek patlattı.

BirGün, 8/9 2021https://www.birgun.net/haber/el-salvador-da-bitcoin-protestosu-357998

Talibanlı Afganistan'ı neler bekliyor?

Siyaset Bilimci Cengiz Aktar, "Dünya çapında bir terör merkezi halini alan Afganistan'ın" yapısını ve Taliban'ı bekleyenleri bianet'e yorumladı.

Pınar Tarcan,bianet,8/9/2021https://bianet.org/bianet/dunya/249963-talibanli-afganistan-i-neler-bekliyor

Fehim Taştekin / Talibanseverliğin mahcubiyeti ve ayazda kalanlar! 

Hariçten işgüzarların gömlek değiştirme çabasına rağmen Taliban kendi içinde tutarlı davranıyor. Taliban’dan “Takım elbiseli şirin Taliban” çıkarma çabası önemli ölçüde Afganistan’ın geleceğinde olmak için can atan ve bunun için zemini yumuşatmaya çalışan aktörlerin gayretkeşliği.

Gazete Duvar, 9/9/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/talibanseverligin-mahcubiyeti-ve-ayazda-kalanlar-makale-1534317

Tuluğ Ünlütürk / 11 Eylül Şili darbesi: Santiago’da yağmur var…

'Er ya da geç, o büyük caddeler tekrar açılacak ve özgür insanlar yeni bir toplum oluşturmak için o caddelerden yürüyecekler.'

soL,11/9/2021https://haber.sol.org.tr/haber/11-eylul-sili-darbesi-santiagoda-yagmur-var-313419

Erhan Nalçacı / 11 Eylül saldırıları neye yaradı?

Bu yazıda bu çapta bir terör saldırısını ABD’nin nasıl kullandığını veya neden gereksinim duyduğunu anlamaya çalışacağız.

soL, 11/9/2021https://haber.sol.org.tr/yazar/11-eylul-saldirilari-neye-yaradi-313401

Selay Dalaklı / Bir siyasetçinin portresi: Angela Merkel

Almanya Federal Meclis seçimleri öncesinde dünyanın en güçlü kadınlarından Angela Merkel'in Doğu Almanya'da kuantum kimyagerliğinden Almanya Federal Cumhuriyeti’nde şansölyeliğe uzanan hayatından öne çıkanları sizler için derledik...

bianet,11/ 9/ 2021https://bianet.org/biamag/yasam/250023-bir-siyasetcinin-portresi-angela-merkel

Arif Şentek / Afganistan 1979: Bir telefon görüşmesi ve bazı notlar

Afganistan’ın yakın tarihi ve bugünü üzerine çok şey söylenebilir, anlatılabilir. Bu yapılıyor da. Biz, Kosigin ile Terakki konuşmasında dile getirilen somut gerçekleri ve ülkede bugün varılan noktayı dikkate alarak, pek de iddialı olmayan kısa bazı değerlendirmeler yapalım.

bianet,11/9/2021https://bianet.org/biamag/tarih/250053-afganistan-1979-bir-telefon-gorusmesi-ve-bazi-notlar

Hayri Kozanoğlu / 11 maddede 11 Eylül

Saldırılar ABD’nin “Teröre karşı savaş” sloganı altında kritik bir enerji havzası ve jeopolitik bir kavşak noktası olan Ortadoğu’ya müdahalesi için bahane yarattı. Bu, İslami terör örgütlerinin boy vermesine yol açtı.

BirGün,14/9/2021https://www.birgun.net/haber/11-maddede-11-eylul-358589

Norveç seçimleri: İşçi Partisi son 30 yılın en büyük zaferini elde etti

Norveç’te Erna Solberg liderliğindeki Muhafazakar Parti’nin sekiz yıllık iktidarı sona erdi. Seçimlerden galip olarak çıkan parti ise Jonas Gahr Stoere liderliğindeki İşçi Partisi oldu. Ancak parlamentoda çoğunluk elde edilebilecek bir koalisyon kurması beklenen Stoere’nin önünde zorlu bir müzakere süreci var. Seçim sonuçlarının ardından Norveç’i nasıl bir gelecek bekliyor? Medyascope sizler için Jonas Gahr Stoere’yi, İşçi Partisi’ni ve seçim sonuçlarını inceledi.

Medyascope,14/ 9/2021https://medyascope.tv/2021/09/14/norvec-secimleri-isci-partisi-son-30-yilin-en-buyuk-zaferini-elde-etti/

Ergin Yıldızoğlu / ‘Maoizm’ 2.0

 Batı’da yorumcular ABD’nin küresel liderliğinin geleceğini tartışırken Çin Komünist Partisi (ÇKP), geçen yıl “ikili dolaşım” kavramıyla başlattığı “dönüşümleri”, kültürel alanda da hızlandırıyor. Karşımızda adeta, Maoizm 2.0 ve yeni bir sermaye birikim rejimi ya da yeni bir düzenleme sistemi şekilleniyor!

Cumhuriyet, 16/ 9/ 2021https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/maoizm-20-1869197

Korkut Boratav / 'Gökten düşen iki insan'

İkiz Kuleler’den düşen 'meçhul adam'ı tanıyamadık. Ama Taliban’dan kaçmaya çalışırken uçaktan düşen dişçi Feda’ya bir nebze yaklaşabildik… 

soL,17/9/2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/gokten-dusen-iki-insan-313836

Selay Dalaklı / Merkel dönemi kapanırken: Türkiye ile ilişkiler

Türkiye’nin Almanya ve Avrupa Birliği (AB) ile ilişkileri Angela Merkel’in 16 yıllık şansölyeliği boyunca hangi yollardan geçip ne badireler atlattı? Ya da atlatabildi mi? Almanya Federal Meclis seçimleri öncesi sizler için araştırdık...

bianet,18/9/2021https://bianet.org/biamag/siyaset/250202-merkel-donemi-kapanirken-turkiye-ile-iliskiler

Taliban, Pakistan’ın kuklası olacaktır!

Taliban rejimi altındaki Afganistan'da cihatçı gruplar arasında çatışmalar yaşanabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Efe Tokdemir, “Bu zamana kadar ‘şeytana karşı işbirliği’ yapan gruplar, Taliban’ı da beğenmeyerek ona karşı duracak” diyor.

Setenay Kızılkaya, BirGün,18/9/ 2021https://www.birgun.net/haber/taliban-pakistan-in-kuklasi-olacaktir-359097

Putin'in partisi oy kaybına rağmen kazandı

Putin'in partisi Birleşik Rusya, oy kaybına rağmen ülkede Pazar günü sona eren parlamento seçimlerinin galibi oldu. Muhalifler seçimlerde yolsuzluk yapıldığını iddia ediyor.

DW Türkçe, 20/9/2021https://www.dw.com/tr/putinin-partisi-oy-kayb%C4%B1na-ra%C4%9Fmen-kazand%C4%B1/a-59236564

Cenk Başlamış: Rusya'da karar verici "sistem"

Gazeteci Cenk Başlamış, bianet'e Rusya seçimlerini yorumladı. Başlamış, ülkedeki "sistemin" muhalefeti bırakın "muhalif adaylığını" yok ettiğini örneklerle açarken, Türkiye-Rusya ilişkilerini de aktardı.

Pınar Tarcan,bianet,22/9/ 2021https://bianet.org/bianet/dunya/250649-cenk-baslamis-rusya-da-karar-verici-sistem

Ayşe Acar / Sıradan insanların dünyayı değiştirme öyküsü: Greenpeace 50 yaşında

Bu hafta 50 yıl öncenin Vancouver’ındayız, öğrenci, gazeteci, ekolojistlerden oluşan 12 kişi ile birlikte, eski bir balıkçı teknesine atlayıp Alaska'da gerçekleşecek nükleer bomba testini durdurmak için yola çıkıyoruz. Greenpeace’in ilk yolculuğuna...

T24, 22/9/ 2021https://t24.com.tr/yazarlar/ayse-acar/siradan-insanlarin-dunyayi-degistirme-oykusu-greenpeace-50-yasinda,32537

TanerTimur /Afgan dramı, insanlık dramı

ABD, talan ettiği bir ülkeyi daha kaderine terk edip çekip gitti. İktidar sözcüleri Afgan çıkmazının fırsata dönüştürülebileceğini iddia etti. Buna göre nasıl ki Çin Afganistan ve Pakistan üzerinde “nüfuzunu artırmaya çalışarak yeni bir güç dengesi” arıyorsa, Türkiye de böyle “elini güçlendiren bir strateji” izlemeliydi!

BirGün,23/9/ 2021  https://www.birgun.net/haber/afgan-drami-insanlik-drami-359619 

Korkut Boratav / Doğu Avrupa’da neo-faşizm

Doğu Avrupa örnekleri, reel sosyalizmlerin kapitalizme dönüşmesinin izlerini taşımıştır. Bu dönüşümler, 2004 sonrasında AB üyeliğinden kaynaklanan neoliberal modelin kısıtlamaları ile bütünleşmiştir. 

soL,24/9/2021https://haber.sol.org.tr/yazar/dogu-avrupada-neo-fasizm-314360

Taliban uzuv kesmeye başlayacak: Güvenlik ortamı için gerekliymiş!

Taliban'ın Cezaevleri Sorumlusu, uzuv kesmenin cezai infaz yöntemi olarak Afganistan'a geri döneceğini söyledi. Ülkede yönetimi ele geçiren terör örgütü, uygulanacak yöntemi 'güvenlik ortamı için gerekli olduğunu' söyleyerek savundu.

İleri Haber, 25/9/ 2021https://ilerihaber.org/icerik/taliban-uzuv-kesmeye-baslayacak-guvenlik-ortami-icin-gerekliymis-130560.html

Merdan Yanardağ / Suriye takıntısı ve bozgun!

Suriye’nin zaferi, Müslüman dünyada seküler ve aydınlanmacı güçlerin de yeniden yükselmesine yol açacaktır. Afganistan’da Taliban’ın iktidarı ele geçirmesine karşın bu etki güçlenecektir.

BirGün,26/9/2021https://www.birgun.net/haber/suriye-takintisi-ve-bozgun-360000

Almanya seçimlerinde geçici resmi sonuçlar açıklandı

Almanya'da seçimler güç dengelerini değiştirdi. SPD yüzde 25,7 ile birinci parti olurken Hristiyan Birlik partileri tarihi bir düşüşle yüzde 24,1'e geriledi. İşte son sonuçlar…

DW Türkçe, 27/9/ 2021https://www.dw.com/tr/almanya-se%C3%A7imlerinde-ge%C3%A7ici-resmi-sonu%C3%A7lar-a%C3%A7%C4%B1kland%C4%B1/a-59321747

Berlinliler "emlak devleri kamulaştırılsın" dedi

Almanya'da başkent Berlin'de yapılan halk oylamasında Berlinlilerin yüzde 56,4'ü dev emlak şirketlerinin kamulaştırılmasından yana oy kullandı. Bu talebin yerine getirilme imkanı ise tartışmalı.

DW Türkçe, 27/9/2021https://www.dw.com/tr/berlinliler-emlak-devleri-kamula%C5%9Ft%C4%B1r%C4%B1ls%C4%B1n-dedi/a-59325364

Avrupa: Yerelde sol güldü

Avrupa kentlerinde haftasonu yapılan seçimlerden sol partiler güçlü çıktı. Avusturya ve Portekiz’de komünist partiler kritik belediyeleri kazanırken İzlanda’da kadın vekiller parlamentoda ilk kez rekor sayıya ulaştı

Dış Haberler Servisi, BirGün, 28/9/2021 https://www.birgun.net/haber/yerelde-sol-guldu-360195

Kavel Alpaslan /Söyleşi / Avusturya'nın ikinci büyük kentinde zafer komünistlerin: İmam 'oyum komünistlere' dedi

Avusturya'nın en büyük ikinci kenti Graz'da yerel seçimleri Komünist Parti (KPÖ) beklenmedik bir şekilde kazandı. Sonuçları Belediye Meclis Üyesi olarak görev yapacak olan Max Zirngast ile konuştuk.

 Gazete Duvar,28/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/avusturyanin-ikinci-buyuk-kentinde-zafer-komunistlerin-imam-oyum-komunistlere-dedi-haber-1536517

L. Doğan Tılıç / Almanya seçimlerine yakından bakmak

Üçü aynı zamanda Almanya’da seçmen olan dört kişilik bir hanenin ferdiyseniz, uzakta da olsanız, Almanya seçimlerine yakından bakıyorsunuz. Bizim en son İstanbul seçimlerini takip ettiğimiz gibi, o kanaldan bu kanala atlayarak, o eyalet sonucundan bu eyalet sonucuna dönerek seçimin izlendiği bir evde başka türlüsü de mümkün değil zaten.

BirGün, 28/9/2021https://www.birgun.net/haber/almanya-secimlerine-yakindan-bakmak-360188

Hakan Bulut / 61 yıldır devam eden 'Her Mahallede Devrim!'*

Bugün Küba Devrimi'nin örgütlü halk gücü Devrimi Savunma Komiteleri'nin kuruluş yıldönümü. Komiteler Küba Sosyalizmi'nin en büyük dayanaklarından biri olmaya devam ediyor.

soL, 28/9/2021https://haber.sol.org.tr/haber/61-yildir-devam-eden-her-mahallede-devrim-314640

Ali Ekber Doğan / Almanya’nın dalgalı ama heyecansız seçimleri

Geçen yıl bugünlerde Almanya’da bir sonraki seçimleri Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) kazanacağı söylense sanırım parti yöneticileri dahil kimse inanmazdı. İktidarın büyük ortağı Hristiyan Birlik Partileri (CDU-CSU) yüzde 40’a dayanmış oy oranıyla açık ara öndeydi. Şubat-Mart ayında salgın yönetiminde başarısızlıklar, aşılamanın oldukça yavaş gitmesi, test-maske konusunda Sağlık Bakanı’nın da dahil olduğu zincirleme yolsuzluk skandalları derken CDU-CSU’nun oyları birden bire yüzde 30’un altına indi

İleri Haber, 30/9/ 2021https://ilerihaber.org/yazar/almanyanin-dalgali-ama-heyecansiz-secimleri-130758.html

4-HUKUK / İNSAN HAKLARI

Oya Aslan /  Gizli tanıklık hukuka uygun değildir

Gizli tanıklık, istisna olarak getirilmiş sonra her dosyada kullanılan bir tanıklık biçimine dönüşmüştür. İstisna da olsa gizli tanıklık hukuka uygun bir düzenleme değildir.

Gazete Duvar,6/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/gizli-taniklik-hukuka-uygun-degildir-haber-1533973

İrfan Aktan / Faili panzer dönemi

Beyaz Torosların yerine kullanılan zırhlı araçları, faili meçhuller yerine “faili panzerleri” 2023’e taşıyan, aralarında ağır hastaların da olduğu binlerce siyasi mahpusu hapishanelerde çürüten, faili belli cinayetlerin sorumlularını muhafaza etmekle yetinmeyip öldürülenlerin yakınlarını da yargı sopasıyla sessizliğe hapsetmeye çalışan başka bir ülkenin iktidarı mı?

Gazete Duvar,6/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/faili-panzer-donemi-makale-1533937

13 yılda 40 kişiyi öldüren zırhlı araçlar gerçekten gerekli mi?

Şırnak’ta 7 yaşındaki Mihraç Miroğlu’na çarparak ölümüne neden olan zırhlı araçlar yeniden gündemde. Hukukçular cezasızlık politikasına, uzmanlar ise zırhlı araçların kullanım yerlerine dikkat çekiyor.

Felat Bozarslan, DW Türkçe,7/9/2021https://www.dw.com/tr/13-y%C4%B1lda-40-ki%C5%9Fiyi-%C3%B6ld%C3%BCren-z%C4%B1rhl%C4%B1-ara%C3%A7lar-ger%C3%A7ekten-gerekli-mi/a-59107178

AYM’den ihraç edilen akademisyenler için çarpıcı karar

Anayasa Mahkemesi, barış bildirisine imza attığı için ihraç edilen ve yurt dışı çıkış yasağı konulan akademisyenlerin önünü açacak bir ihlal kararı verdi.

Alican Uludağ, DW Türkçe, 10/9/2021https://www.dw.com/tr/aymden-ihra%C3%A7-edilen-akademisyenler-i%C3%A7in-%C3%A7arp%C4%B1c%C4%B1-karar/a-59141512

Prof. Dr. Ayşe Buğra: Toplumun alışmakta olduğu düşüncesi yaşadığımız şeyin ağırlığını daha da artırıyor, güçlü durmak zorundayız

AİHM ve AYM’nin kararlarına rağmen tahliye edilmeyen iş insanı Osman Kavala, 1412 gündür tutuklu

T24,13/9/ 2021https://t24.com.tr/haber/prof-dr-ayse-bugra-toplumun-alismakta-oldugu-dusuncesi-yasadigimiz-seyin-agirligini-daha-da-artiriyor-guclu-durmak-zorundayiz,978516

Barolar, Şenyaşar Ailesi için Urfa Adliyesi’ne yürüyecek

Şenyaşar Ailesi, “Türkiye'deki barolar bu adaletsizliğe, bu hukuksuzluğa sessiz kalmayacak. 12 Kasım'daki duruşmada barolar Şanlıurfa Adalet Sarayı’na yürüyecek" dedi.

bianet, 13/9/ 2021https://bianet.org/bianet/insan-haklari/250186-barolar-senyasar-ailesi-icin-urfa-adliyesi-ne-yuruyecek

AYM’den “şüpheli ölüm soruşturulsun” kararı

İnşaat alanında hayatını kaybeden engelli kişinin ölümünün gerekli şekilde araştırılmadığına hükmeden AYM, yeniden soruşturma kararı verdi.

bianet,14/9/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/250254-aym-den-supheli-olum-sorusturulsun-karari

"Varolmayan delille" avukatlara 159 yıl ceza

ÇHD davasında Selçuk Kozağaçlı’nın başvurusuyla yapılan bilirkişi incelemesinde, davanın dayandığı dijital delillerin “hukuki delil olarak kabul edilemeyeceği ve hükme esas alınamayacağı” ifade edildi.

Ayça Söylemez, 16 /9/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/250377-varolmayan-delille-avukatlara-159-yil-ceza

Trans doktor Larin Kayataş işe dönüş davası açıyor

“Genel ahlakı bozduğu” iddiasıyla doktorluktan men edilen trans doktor Kayataş, “en büyük isteğim mesleğime geri dönmek” diyor.

Evrim Kepenek, bianet,16/9/2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/250383-trans-doktor-larin-kayatas-ise-donus-davasi-aciyor

"Patronun arabası, çocuğun sağlığından daha değerli"

Avukat Kasım Akbaş, mahkemenin çocuğa, şiddet gördüğü patronlarından daha fazla ceza vermesini yorumladı: "Bu karar kamu vicdanı açısından 'baklava çalan' çocuklar davasına benziyor."

Ayşegül Özbek ,bianet,17/9/2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/250431-patronun-arabasi-cocugun-sagligindan-daha-degerli

Gökçer Tahincioğlu / "Beyaz Torosların" hedefi bu kez kadınlar

90’larda kaybedilen insanların hesabı hâlâ verilmedi. O dönem beyaz Toroslar kullanılıyordu bu işlerde, şimdi beyaz yeni araçlar ve siyah transporterlar.

T24,18/9/ 2021https://t24.com.tr/yazarlar/gokcer-tahincioglu-yuzlesme/beyaz-toroslarin-hedefi-bu-kez-kadinlar,32493

Fikret İlkiz / Alkışlarla geldiler, alkışlarla gittiler

Yargılanan avukatlar, dinleyiciler, avukatlar, herkes alkışlıyordu… Alkışlayan da, alkışlanan da yaşama karşı daha bir güçlenmiş olarak ayrıldılar birbirlerinden. Alkışlarla geldiler alkışlarla gittiler…

bianet, 20/9/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/250522-alkislarla-geldiler-alkislarla-gittiler

“AYM’nin ‘Bora’ ve ‘Atmaca’ kararı tüm davalara emsal olabilir”

Avukat Ballıkaya bianet’e yaptığı açıklamada, AYM’nın “Devlet ateşli silah kullanımının meşruiyetini ispat etmek zorunda” şeklindeki kararının tüm “Hayata Dönüş” davalarında emsal olması gerektiğini belirtti.

Ayça Söylemez. bianet, 23/9/ 2021https://bianet.org/bianet/insan-haklari/250748-aym-nin-bora-ve-atmaca-karari-tum-davalara-emsal-olabilir

Fikret İlkiz / Yargıya hakkınızı helal edin

Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını bile yerine getirmeyen yargının ruhuna okunan duaların laiklik ilkesiyle tutarlı olduğunu kimse savunmasın! Yargıyı nasıl bilirdiniz? Hep beraber "iyi bilirdik" deyin; adet böyledir ve üç defa tekrarlayın lütfen!

bianet, 27/9/ 2021https://bianet.org/bianet/hukuk/250878-yargiya-hakkinizi-helal-edin

Avukat Esra Kılıç :“İnsanlığa karşı suçta zamanaşımı uygulanmayabilir”

Gözaltında işkencede öldürme dosyasının zamanaşımı ile kapatılmasına dair Avukat Esra Kılıç, “İnsanlığa karşı suçlara zamanaşımı uygulanmayacağı kuralı için herhangi bir ek düzenlemeye ihtiyaç yok” dedi.

 

Ayça Söylemez,bianet, 27/9/2021https://bianet.org/bianet/insan-haklari/250928-insanliga-karsi-sucta-zamanasimi-uygulanmayabilir

Diyanet İşleri Başkanı’nı eleştiren Ankara Barosu’na dava

 

Ankara Barosu yönetimi, LGBTİ+’ları ve HIV’le yaşayanları hedef gösteren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'la ilgili yaptıkları basın açıklaması nedeniyle 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak

.bianet, 27/9/2021https://bianet.org/bianet/nefret-soylemi/250946-diyanet-isleri-baskani-ni-elestiren-ankara-barosu-na-dava

HSK kendi ilkesini ihlal etti: AYM kararını uygulamayan hakime terfi

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Anayasa Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu ile ilgili verdiği hak ihlali kararını yok sayan Akın Gürlek'i birinci sınıf hakimliğe terfi ettirdi.

Gazete Duvar, 28/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/hsk-kendi-ilkesini-ihlal-etti-aym-kararini-uygulamayan-hakime-terfi-haber-1536561

Özgür Gündem Davası/ "Dayanışma suçu cezaevinde yatma nedeni oldu"

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin’in yargılandıkları dava öncesinde Çağlayan'da eylem vardı.

Hikmet Adal, bianet, 30/9/2021https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/251067-dayanisma-sucu-cezaevinde-yatma-nedeni-oldu

Selçuk Mızraklı "örgüt propagandası" davasından beraat etti

Yerine kayyım atanan ve başka bir dosyadan tutuklu olan HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, "örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla yargılandığı davadan beraat etti.

bianet, 30/9/ 2021https://bianet.org/bianet/siyaset/251074-selcuk-mizrakli-orgut-propagandasi-davasindan-beraat-etti

5-KOBANİ DAVASI

MİT ve İçişleri Kobanî davasına müdahil olmak istiyor

Avukat Beştaş: “Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Türkiye’ye karşı sert bir uyarıda bulundu. Kesinleşmiş kararlar dahil yargılamaların düşürülmesini istedi, bu mahkeme kararlarını ilgilendiren bir icra karardır.”

bianet, 20/9/2021https://bianet.org/bianet/siyaset/250586-mit-ve-icisleri-kobani-davasina-mudahil-olmak-istiyor

Sabahat Tuncel : “Kürt sorunu arayan varsa bu salona baksın”

Önceki dönem DBP ve HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel “Kürt sorunu bu salondadır. HDP’nin kapatma davası, HDP’li siyasetçilerin tutuklanması… AKP, Kürt sorununu mahkeme salonlarına taşıdı.” dedi.

bianet, 23/9/ 2021https://bianet.org/bianet/siyaset/250771-kurt-sorunu-arayan-varsa-bu-salona-baksin

6-SAĞLIK

İbrahim Ö. Kaboğlu / Aşı: Kişisel tercih mi, toplumsal sorumluluk mu?

Covid-19’un küresel ölçekte ölümcül etkileri karşısında, tıbbi olarak en etkili mücadele aracı aşı öne çıkıyor. Kitlesel salgın hastalıkiçin, koruma önlemleri de kitlesel olmalı.

BirGün, 9/9/2021https://www.birgun.net/haber/asi-kisisel-tercih-mi-toplumsal-sorumluluk-mu-358041

13 soruda PCR testi zorunluluğu: Çalışanın itiraz hakkı olacak mı, işveren yaptırmak istemeyen işçiyi işten çıkartabilecek mi?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı genelge yayımlayarak, aşı olmayan işçilere PCR testi zorunluluğu getirdi. Buna göre, işverenler haftada bir işçilerden test yaptırmasını isteyebilecek. Peki, test uygulaması zorunlu mu, kimler test yaptıracak, çalışanın itiraz hakkı olacak mı, işveren test yaptırmak istemeyen işçiyi işten çıkartabilecek mi?

T24, 9/9/2021https://t24.com.tr/haber/13-soruda-pcr-testi-zorunlulugu-calisanin-itiraz-hakki-olacak-mi-isveren-yaptirmak-istemeyen-isciyi-isten-cikartabilecek-mi,977618

Mu varyantı endişe yaratıyor: "Antikorlara karşı daha dirençli, önlem alınmalı"

Türkiye’de iki kişide görülen Mu varyantı korkutuyor. Uzmanlar, bu varyantın antikorlara karşı daha dirençli olduğunu, önlem alınması gerektiğini söylüyor.

Berkay Sağol, 10/9/2021https://www.birgun.net/haber/mu-varyanti-endise-yaratiyor-antikorlara-karsi-daha-direncli-onlem-alinmali-358148

ABD'de çalışanlar için aşı zorunluluğu genişletildi

ABD Başkanı Biden, ülkede tüm federal ve sağlık çalışanları ile 100'den fazla personeli olan iş yerlerinde çalışanlara aşı zorunluluğu getirildiğini açıkladı.

bianet,10/9/2021https://bianet.org/bianet/dunya/250035-abd-de-calisanlar-icin-asi-zorunlulugu-genisletildi

Prof. Dr. Azap: Korona 6-9 ayda grip gibi mevsimsel bir hastalığa dönüşebilir

Prof. Dr. Alpay Azap, "Aşılanma ve birkaç ay içinde kullanıma girecek yeni ilaçlar sayesinde covid pandemisinin 6-9 ay içinde endemik yani mevsimsel bir hastalığa dönüşeceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Gazete Duvar, 10/9/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/prof-dr-azap-korona-6-9-ayda-grip-gibi-mevsimsel-bir-hastaliga-donusebilir-haber-1534539

Pandemide yaş ayrımcılığına en çok yoksul yaşlılar maruz kaldı’

Senex Yaşlanma Çalışmaları Derneği, Covid-19 salgını sürecinde yaşlılara yönelik hak ihlallerine dair yaptığı araştırmayı kitaplaştırdı. Çalışmaya göre, medya ayrımcılığı besledi.

Serkan Alan,Gazete Duvar,11/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/pandemide-yas-ayrimciligina-en-cok-yoksul-yaslilar-maruz-kaldi-haber-1534587

Umdukları sayıya ulaşamadılar: Aşı karşıtlarından İstanbul’da maskesiz ve mesafesiz, 3 bin kişilik miting

Aşı karşıtları İstanbul’un Maltepe ilçesinde miting düzenledi. “Büyük Uyanış” adı verilen mitinge yaklaşık üç bin kişi katıldı. Neredeyse tamamı maskesiz olan katılımcılar sosyal mesafeye de dikkat etmedi. Mitingde konuşan yazar Abdurrahman Dilipak, küresel güçlere meydan okumak amacıyla toplandıklarını söyledi. Bir başka konuşmacı yazar Erkan Trükten ise basın mensuplarına hakaret etti.

Zeynep Timurlenk Pozut, Medyascope,12/9/2021https://medyascope.tv/2021/09/11/umduklari-sayiya-ulasamadilar-asi-karsitlarindan-istanbulda-maskesiz-ve-mesafesiz-3-bin-kisilik-miting/

TTB'den aşı karşıtı mitinge sert tepki: Sağlık çalışanlarının özverisi hiçe sayılıyor

"İktidarın sessiz kalması; pandemi önlemlerinin, genelgelerin, uygulamaların göstermelik olduğunun bir göstergesidir"

T24,11/9/2021https://t24.com.tr/haber/ttb-den-asi-karsiti-mitinge-sert-tepki-saglik-calisanlarinin-ozverisi-hice-sayiliyor,978331

Ruşen Çakır / Aşı karşıtları mitinginin gündeme getirdiği sorular

Cumartesi günü İstanbul Maltepe’de, başta aşı olmak üzere salgınla mücadele uygulamalarına karşı çıkanlar bir miting düzenledi. Her ne kadar çok geniş yankı uyandırmadıysa da bu miting, kimisi sorulmak istenmeyen bir dizi soruyu da beraberinde getirdi.

Medyascope,13/9/ 2021https://medyascope.tv/2021/09/13/asi-karsitlari-mitinginin-gundeme-getirdigi-sorular/

Bülent Şık / Bal ve polen çocuklar için sağlık riski oluşturabilir

Türkiye’de tüketilen gıda ürünlerinin pirolizidin alkaloidleri içeriği ve ne ölçüde sağlık riski yarattığı tespit edilene kadar, polen ve polen içerikli arıcılık ürünleri ile bitkisel çayları bebek ve çocukların tüketmemesi gerektiğini düşünüyorum.

bianet,14/9/2021https://bianet.org/bianet/saglik/250206-bal-ve-polen-cocuklar-icin-saglik-riski-olusturabilir

Tolga Binbay / Aşı haberlerini nasıl verme(me)li?

Çoğu kişi bilimin “tarafsızlığını, sınıflar ve çıkarlar üstü olmasını vs.” vurgulayıp duruyor ama nafile. Bilim, piyasanın ve liberal aklın kuşatması altında.

soL, 19/9/ 2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/asi-haberlerini-nasil-vermemeli-313976

Selçuk Candansayar / Aşı sosyalizmi

Modern bilimsel tıbbın hastalık ve ölüme karşı en büyük ve “gerçek” başarısından biri antibiyotikler ise diğeri de aşı. Her ikisinin de bulaşıcı hastalıkların tedavisi için bulunmuş olmaları da çok anlamlı.

BirGün, 20/ 9/2021 https://www.birgun.net/haber/asi-sosyalizmi-359278

Sağlık Dosyası / ' Bu ülkede hekimlik değersizleştirildi'

Hekimler sağlıklı bir toplum için çalışıyor ama kendi çalışma şartları sağlıksızlık üretiyor. ”Kölelik dayatması” diye tanımladıkları koşullara itirazları var.

Esra Çiftçi,Artı Gerçek, 20 /9/ 2021https://artigercek.com/haberler/bu-ulkede-hekimlik-degersizlestirildi

Sağlık Dosyası / 'Ölüyoruz duyan var mı?': Son 3 yılda 431 sağlık çalışanı intihar etti

Emeğinin, alın terinin hiçleştirildiğini, mesleki olarak itibarsızlaştırıldığını görmek, işsiz bırakılma tehdidi ve şiddet.

Esra Çiftçi, Artı Gerçek,21/9/ 2021https://artigercek.com/haberler/oluyoruz-duyan-var-mi-son-3-yilda-431-saglik-calisani-intihar-etti

Pınar Okyay / COVID-19 aşısı zorunlu olmalı mı?

Ülkemizde aşı haritamızın iki doz aşılıları göstermesi ile aşılama konusunda aldığımız yolun yeterli olmadığını gördük.

T24, 26/9/ 2021https://t24.com.tr/yazarlar/pinar-okyay/covid-19-asisi-zorunlu-olmali-mi,32595

Doktor Esin Davutoğlu-Şenol, grip aşısı için Ekim’i önerdi

Aşı tedarik sorununun olmaması durumunda altı aydan büyük herkesin grip aşısı olması gerektiğini söyleyen Davutoğlu -Şenol, aşılı kişilerin enfeksiyonla karşılaşmalarının hatırlatıcı bir etki yaptığını ve dolayısıyla aşının bağışıklığı güçlendirdiğini belirtti.

bianet, 27/9/2021https://bianet.org/bianet/saglik/250929-doktor-esin-davutoglu-senol-grip-asisi-icin-ekim-i-onerdi

Prof.Dr. Serap Şimşek : Aşı olmayanlara kısıtlama artmalı

Vaka sayıları 26 bine yaklaştı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, aşı olmayanlara kısıtlamanın artması gerektiğini vurguluyor: İnsanları aşılama için bilgilendirirken zorlayıcı önlemler de alınmalı.

BirGün, 28/9/2021 https://www.birgun.net/haber/asi-olmayanlara-kisitlama-artmali-360186

7-EKONOMİ

İktisatçı Mustafa Özer OVP’yi değerlendirdi: ‘Seçime doğru piyasa beklentilerini olumluya çevirme hamlesi’

OVP’yi değerlendiren Prof. Dr. Özer, üretim yapmadan 3 yılda yüzde 5-5,5 büyümenin mümkün olmadığını ve 2021 yılı dolar kuru 8,30 TL tahmin edilirken enflasyonun yüzde 16,2 olmasını beklemenin saflık olduğunu vurguladı. Özer; “Bu tamamen piyasa beklentilerini yönlendirmeye dönük ve olası bir seçime doğru piyasa beklentilerini olumluya çevirmeye dair iyi bir malzeme olarak kalacak” dedi.

Ayşenur Öcal,İleri Haber, 6 /9 / 2021https://ilerihaber.org/icerik/iktisatci-mustafa-ozer-ovpyi-degerlendirdi-secime-dogru-piyasa-beklentilerini-olumluya-cevirme-hamlesi-129879.html

Hayri Kozanoğlu / Sonbahar başında ülke ekonomisi

Sonbahara girerken bir yandan büyüme şampiyonlukları ilan edilip ihracat patlaması destanları yazılırken, diğer yandan sade yurttaşların yaşamına yansıyan hiçbir olumlu gelişme gözlenemiyor.

BirGün, 7/9/2021 https://www.birgun.net/haber/sonbahar-basinda-ulke-ekonomisi-357809

Oğuz Oyan /  OVP: Orta karar yalanlar

Ne diyelim? Bir kalkınma planına dayanmayan, dengesizlikleri denge olarak sunan bu hayırsız programdan hala bir şeyler bekleyenlere akıl-fikir dileyelim

soL,7/9/ 2021https://haber.sol.org.tr/yazar/ovp-orta-karar-yalanlar-313109

Türkiye'de konutta "fahiş fiyat" krizi

Türkiye genelinde konut satış fiyatları ve kira bedelleri zirveye ulaştı. Bir yandan pandemi öncesine göre yaklaşık iki katına çıkan ev fiyatları el yakarken, diğer yandan yeni ev bulabilmek her geçen gün zorlaşıyor.

Aram Ekin Duran, DW Türkçe, 8/ 9/ 2021https://www.dw.com/tr/t%C3%BCrkiyede-konutta-fahi%C5%9F-fiyat-krizi/a-59113134

Mustafa Durmuş / Orta Vadeli Program: Ortaya vasat propaganda belgesi

Büyüme ile ilgili olarak, iktidarın açıktan kabullenmediği ama OVP’de itiraf edilen bir gerçek söz konusu. 2024 yılı sonunda dahi, 2013 yılındaki kişi başı gelir düzeyini tekrar yakalayabilmek mümkün olamayacak.

T24, 9/ 9/ 2021https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/orta-vadeli-program-ortaya-vasat-propaganda-belgesi,32401

Korkut Boratav/ Yakın geçmişten bugüne kısa bir bilanço

Bu cendereye yol açan sınıfsal ve siyasal bilanço, ekonominin büyük onarımının çok güç olacağına; devrimci yöntemleri gerektireceğine; ancak halk iktidarları tarafından üstlenileceğine işaret ediyor. 

soL,10/9/2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/yakin-gecmisten-bugune-kisa-bir-bilanco-313327

Yalçın Karatepe ile ParaPolitik  – “Siz enflasyonu göreceksiniz ama Merkez Bankası görmeyecek”

ParaPolitik programının 90. bölümünde Prof. Dr. Yalçın KaratepeTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu‘nun çarşamba günkü (8 Eylül) açıklamalarını değerlendirdi. Kavcıoğlu’nun açıklamaların ardından Türk Lirası’nın değer kaybettiğine dikkat çeken Yalçın Karatepe, Merkez Bankası’nın mevcut politika faiz oranının, kendi baz aldığı çekirdek enflasyonun üzerinde olduğunu söyledi.

Medyascope,10/9/ 2021 https://medyascope.tv/2021/09/10/yalcin-karatepe-ile-parapolitik-90-siz-enflasyonu-goreceksiniz-ama-merkez-bankasi-gormeyecek/

Barış Soydan / Berat Albayrak politikalarına dönüş hazırlığı mı?

Ankara’da bir şeyler piştiği açık. İktidar sanki ekonomide vites değişikliğine hazırlanıyor...

T24,13/9/ 2021https://t24.com.tr/yazarlar/baris-soydan/berat-albayrak-politikalarina-donus-hazirligi-mi,32452

Erdal Sağlam / Polisiye tedbirle ekonomiyi düzeltme fikri değişmedi

AKP iktidarının “polisiye tedbirlerle ekonomiyi düzeltme anlayışı” hâlâ devam ediyor. Gıda enflasyonu yükseldiği için, yine bakanlıkların hal teftişleri ve etiket kontrolleri başladı.

Cumhuriyet,14/9/ 2021https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erdal-saglam/polisiye-tedbirle-ekonomiyi-duzeltme-fikri-degismedi-1868585

Dayanışma Meclisi’nden özelleştirme dosyası

Dayanışma Meclisi’nin yayını Dayanışma Forumu’nun ikinci sayısı yayımlandı. Dergide Dayanışma Meclisi üyelerinin hükümetin özelleştirme politikalarını değerlendiren pek çok yazısı yer alıyor.

soL, 14/ 9/ 2021https://haber.sol.org.tr/haber/dayanisma-meclisinden-ozellestirme-dosyasi-313599

MustafaÖzer / Manşet enflasyonla olmadı çekirdek enflasyonla indirelim bari!

Yıllık %19,25 oranındaki ağustos ayı manşet (tüketici) enflasyonu, faiz indirimi konusundaki tartışmaları yeniden alevlendirdi.

İleri Haber,15/9/ 2021https://ilerihaber.org/yazar/manset-enflasyonla-olmadi-cekirdek-enflasyonla-indirelim-bari-130165.html

Güldem Atabay / Merkez Bankası’nın kritik kararı: Faiz inerse TL’deki kırılganlık artacak

Yılın son çeyreğinde faiz indirimi gerçekleşirse, Türk Lirası, döviz borçlu şirketleri ve ekonomisi de hasar alacak, bu kaçınılmaz.

Artı Gerçek,15/9/2021https://artigercek.com/yazarlar/guldem-atabay/merkez-bankasi-nin-kritik-karari-faiz-inerse-tl-deki-kirilganlik-artacak

Ali Ekber Doğan /  Ev fiyatları uçmuşken kiralar sınırlanabilir mi?

İngiltere merkezli global gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank'ın (Şövalye Frank) dünya çapında 150 kentin verilerini kullanarak hazırladığı rapora göre, İzmir ve Ankara kira artışında bu yıl zirvenin ilk iki sırasında yer alıyor.

İleri Haber,16/ 9/ 2021https://ilerihaber.org/yazar/ev-fiyatlari-ucmusken-kiralar-sinirlanabilir-mi-130205.html

Yalçın Karatepe / 128 milyar dolar bulundu mu?

Gündemin hızlı değişiyor olmasına pek takılmayın. Bir şekilde gündem olmuş konular zihinlerin bir köşesinde yer ediyor. Zamanı geldiğinde de o konuyu hatırlıyoruz. Örneğin “128 milyar dolar” meselesi. Daha birkaç ay öncesine kadar en önemli gündem maddesi iken şimdi pek konuşulmuyor. Peki, neden?1

BirGün, 17/ 9/ 2021https://www.birgun.net/haber/128-milyar-dolar-bulundu-mu-358971

Ali Rıza Güngen/ Tiksindirici veya gayrimeşru: Hangi borçlar biriksin?

Bugünün dünyasında, gelecekte somutlaşacak ve finansman koşulları ile ayrıntılarını bilmediğimiz sözleşmeler için daha net iddialarda bulunmak mümkün değil. Ancak tam da bu nedenle sözleşmelerin kamuya açık hale gelmesi, borç denetim komitelerinin kurulması, bütün kirli çamaşırların ortaya serilmesi gerekiyor. Bugünden ısrarla söylemek, yazıya dökmek şart.

Gazete Duvar, 17/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/tiksindirici-veya-gayrimesru-hangi-borclar-biriksin-makale-1535166

Hayat pahalılığı gençleri vurdu

Okudukları kentlere dönen öğrenciler, önce cep yakan otobüs fiyatları sonra yüksek kiralarla karşılaşıyor. BirGün’e konuşan öğrenciler, okula dönüşün çok pahalı olduğunu söyleyerek sorunlarının çözülmesini istedi.

Nisa Küçük, BirGün,18/ 9/ 2021https://www.birgun.net/haber/hayat-pahaliligi-gencleri-vurdu-359111

İktisatçı Özer: Faiz kararları siyasetin gündeminde olan gelişmelerle şekillenecektir

Olası faiz kararlarının piyasaları nasıl etkileyeceğini değerlendiren Prof. Dr. Mustafa Özer, ¨Cumhurbaşkanlığının iktisadi politikalar üzerindeki etkisini de simgelemek amacıyla faiz indirimi adım atabilirler ama bu adımın ekonomide son derece tehlikeli olduğunu söylemek için iktisatçı olmaya gerek yok¨ dedi.

İzel Sezer,İleri Haber,18/9/ 2021https://ilerihaber.org/icerik/doviz-gunu-nasil-kapatti-130244.html

Konut sorununu mülk sahipliği ağırlaştırıyor

Konut sahipliği alt gelir gruplarının satın alabileceği konutlar bir borç ekonomisi içerisinde gerçekleşiyor. Prof. Dr. Şen, “Konuta erişimde bir sorun var” diyor.

Havva Gümüşkaya, BirGün, 19/9/ 2021https://www.birgun.net/haber/konut-sorununu-mulk-sahipligi-agirlastiriyor-359195

SÖYLEŞİ | Korkut Boratav ile sermayenin özelleştirme saldırısı üzerine

Özelleştirme yaftası altında son kırk yıla damgasını vuran hazin dönüşümlerin, tüm kalıntıları, mirası ile tasfiyesi, AKP sonrasında Türkiye emekçilerinin acil mücadele gündemlerinden biridir.

soL, 19/9/2021 https://haber.sol.org.tr/haber/soylesi-korkut-boratav-ile-sermayenin-ozellestirme-saldirisi-uzerine-313988

Gıda fiyatları daha da artacak

Artan gıda fiyatlarına karşı iktidar çözümü market baskınlarında arıyor. Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım ise uyarıyor: Hasat döneminde bile düşmeyen fiyatlar önümüzdeki günlerde daha da artar. Çiftçi desteklenmeli.

Namık Alkan, BirGün, 20/9/ 2021https://www.birgun.net/haber/gida-fiyatlari-daha-da-artacak-359260

 

Hayri Kozanoğlu /  Ekonomide de ‘kadınlar vardır’

IMF Başkanı, Dünya Bankası ve OECD’nin baş ekonomistleri hep kadın. Henüz toplumsal cinsiyet eşitliği sağlamanın uzağında bulunsak da, mali kuruluşlarda kadınların “cam tavanları” aşması mutluluk verici…

BirGün, 21/9/2021 https://www.birgun.net/haber/ekonomide-de-kadinlar-vardir-359383

Mustafa Özer /  Enflasyonu hedefle, gerisine karışma!

EBu yazımızda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 2002-2005 yılları arasında örtük, 2006 yılından itibaren de açık bir biçimde uygulamaya konulan “Enflasyon Hedeflemesi Rejimi”ni çeşitli yönleriyle değerlendirmeye çalışacağız. Bunun için önce TCMB kaynaklarını(1) kullanarak bazı soru ve cevaplarla bu rejimi ana hatları ile açıklamaya çalışacağız. -mail

İleri Haber,22/9/ 2021https://ilerihaber.org/yazar/enflasyonu-hedefle-gerisine-karisma-130424.html

Prof. Hayri Kozanoğlu: “Merkez Bankası’nın faiz kararı ne şekilde alınırsa alınsın, sade yurttaşın hayatını olumlu etkileyecek bir karar olma ihtimali yok”

Gündem’de bu sabah Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, Merkez Bankası’nın olası faiz kararını, salgının ardından yüzyüze eğitimin yeniden başlaması ile ortaya çıkan öğrencilerin barınma ve yaşam şartlarının kötüleşmesini, Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın son raporu ışığında Türkiye ekonomisinin gidişatını değerlendirdi.

Tamer Durak, Medyascope, 23/9/2021https://medyascope.tv/2021/09/23/medyascope-gundem-23-eylul-2021-prof-hayri-kozanoglu-merkez-bankasinin-faiz-karari-ne-sekilde-alinirsa-alinsin-sade-yurttasin-hayatini-olumlu-etkileyecek-bir-karar-olma-ihtimali-yok/

Prof Dr. Özer : Merkez Bankası'nın faiz indirimi ‘büyük cesaret’

Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararına ‘büyük cesaret’ diyen Prof. Dr. Özer, dışa bağımlılığın artacağını, enflasyonun yükseleceğini ve olanın yine emekçiye olacağını vurguladı.  

Ayşenur Önal ,İleri Haber,23/9/2021https://ilerihaber.org/icerik/merkez-bankasi-faiz-kararini-acikladi-doviz-ucusa-gecti-130472.html

Yalçın Karatepe / Taammüden

Efendim, dün Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, uzun zamandır üzerinde konuşulan faiz kararını açıkladı. Politika faiz oranını 100 baz puan indirerek %18’e düşürdü. Aslında bu “korkulan” ama “yok canım bu kadarını da yapamazlar” denilen bir durumdu. Peki, ne oldu? Bu kararın hemen ardından dolar ve avro kurları fırladı. Dolar 8,80’i, avro ise 10,33’ü gördü. Kurlardaki bu hareket beklenen bir şeydi, sürpriz bir gelişime değildi. Bu nedenle PPK kararı “taammüden” bir eylemdir; sonucunun bu olacağını bilmelerine rağmen yapılan bir iştir.

BirGün, 24/9/ 2021 https://www.birgun.net/haber/taammuden-359780

Ozan Gündoğdu / Faiz kararının perde arkası

Merkez Bankası, faizi bir puan düşürerek 18’e indirdi. Saray’ın talimatıyla alınan kararın ardından döviz yeniden yükselişe geçti. Ekonomistler kararı “Sırf, tek adamın dediği boş çıkmasın diye faiz indirdiler” diye yorumladı. Elektrikten doğalgaza yeni zamlar kapıda.

BirGün, 24/9/2021https://www.birgun.net/haber/faiz-kararinin-perde-arkasi-359781

Korkut Boratav: Ekonomik kriz yok, yoksuldan alıp zengine veriyorlar

Türkiye’nin en önemli iktisatçısı Prof. Dr. Korkut Boratav’a göre Türkiye ekonomisi salgın döneminde kriz yaşamadı, büyüdü. Fakat iktidar yoksulun payını zengine verdi. IMF’nin Türkiye için 2026 yılına kadar yüzde 3,3’lük bir büyüme öngörüsünde bulunduğunu aktaran Boratav’a göre “devrim” niteliğinde adımlar atılmazsa, AKP gitse de mevcut tablo değişmeyecek.

İrfan Aktan, Gazete Duvar,25/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/korkut-boratav-ekonomik-kriz-yok-yoksuldan-alip-zengine-veriyorlar-makale-1536232

Erdal Sağlam / İktidar, 2022 için faiz indirimi yaptı ama ters tepebilir

Merkez Bankası’nın geçen hafta aldığı sürpriz faiz indirimi kararının yankıları sürüyor. Piyasalarda bu kararın olası bir seçim yılı olacak 2022 yılında büyüme oranlarını yüksek tutup işsizliği azaltmak için planlandığı kanısı hâkim.

Cumhuriyet, 28/9/2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erdal-saglam/iktidar-2022-icin-faiz-indirimi-yapti-ama-ters-tepebilir-1872380

Hayri Kozanoğlu /  10 maddede faiz indirimi

Dövizin yükselmesiyle enflasyonda artış görülecek. Kışa doğru giderken gıda ve yakıt fiyatları el yakacak. 1 puanlık faiz indirimi borcu olan yurttaşa yaramayacak.

Birgün, 28/9/2021https://www.birgun.net/haber/10-maddede-faiz-indirimi-360203

Mustafa Özer / Herkes gider Mersin'e, biz gideriz tersine!

Türkiye ekonomisinin gerçekleri ile uyuşmayan, tamamen siyasetin isteği ve yönlendirmesi doğrultusunda alınan bu faiz indirme kararı sonrası, ülke risk primi ölçüsü olarak kullanılan CDS (Credit Default Swap-Kredi Temerrüt Takası) primi -Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi- Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesi 386,9 olan düzeyinden, 24 Eylül günü 403,87’ye çıktı. Hem kurdaki hem de ülke risk primindeki artışlara baktığımızda, TCMB bu faiz indirme kararı ile bir anlamda “kaş yaparken göz çıkardı” diyebiliriz! 

İleri Haber, 29/9/2021https://ilerihaber.org/yazar/herkes-gider-mersine-biz-gideriz-tersine-130707.html

Erdal Sağlam / Faiz indirimi, yeni kur ve enflasyon rekorları getirecek

Merkez Bankası’nın erken faiz indirimi ardından, bu yıl sonu için enflasyonda ve kurlarda yeni zirve beklentileri ardı ardına dile getiriliyor. Bununla birlikte 2021 yılı büyüme oranları tahminleri de yükseltiliyor

Cumhuriyet,30/9/2021https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erdal-saglam/faiz-indirimi-yeni-kur-ve-enflasyon-rekorlari-getirecek-1872951

8-EMEK / YOKSULLUK

Aziz Çelik / Sosyal güvenlikte devasa küresel eşitsizlik yaşanırken Türkiye’nin sosyal güvenlik karnesi zayıf

Dünyada 4,1 milyar insan sosyal güvenlikten yoksun ve sosyal güvenlik harcamaları açısından zengin ve yoksul ülkeler arasında devasa eşitsizlikler var. Türkiye sosyal güvenlik harcamalarında Arnavutluk’la birlikte Avrupa’nın en zayıf iki ülkesinden biri konumunda.

BirGün, 6/9/2021https://www.birgun.net/haber/sosyal-guvenlikte-devasa-kuresel-esitsizlik-yasanirken-turkiye-nin-sosyal-guvenlik-karnesi-zayif-357664

Kansu Yıldırım /  Ölesiye çalışma rejimi: Mezarda istirahat

'Kapitalist şiddet emekli yaşlı nüfusu ya kamusal mekanlardan dışlayan-eve kapatan ya da esnek güvencesiz çalışmaya zorlayan, her iki surette de ölüme yaklaştıran bir nitelik arz etmektedir.'

soL,7/9/2021 https://haber.sol.org.tr/haber/gorus-olesiye-calisma-rejimi-mezarda-istirahat-313142

Aziz Çelik / Emeğin 68’li şövalyeleri

Zafer Aydın zor zamanlarda da bildikleri yoldan yürümeye devam eden, toplumsal mücadelenin farklı katmanlarında ve zerrelerinde yer alan insanların öykülerini yazdı. Onları 1800’lerde ABD’deki yoldaşlarından ilhamla ‘emeğin 68 şövalyeleri’ olarak adlandırabiliriz.

BirGün, 10/9/2021https://www.birgun.net/haber/emegin-68-li-sovalyeleri-358155

Oğuz Oyan / Sosyal devlet aranıyor!

Yoksullaşma cenderesine sıkışan bir başka kesim, tarımsal üreticilerdir. Kapitalist çiftçi konumundakiler ve tarım dışı kazançlı faaliyetleri olanlar dışındakiler, yani neredeyse tüm küçük/orta boy tarımsal üretici kategorileri bu kapana girmiş durumdadır.

BirGünPazar,12/9/2021 https://www.birgun.net/haber/sosyal-devlet-araniyor-358378

Aziz Çelik / Aşı zorunludur, işçiler aşı olmalıdır!

Pandemide aşı tüm yurttaşlar ve çalışanlar açısından zorunlu tutulabilir. Aşı olmayanlara ciddi kısıtlamalara ve yaptırımlara başvurulabilir. İşverenler aşı yapılmasını denetlemekle, işçiler aşı yaptırmakla yükümlüdür.

BirGün, 13/9/ 2021https://www.birgun.net/haber/asi-zorunludur-isciler-asi-olmalidir-358472

Derin Yoksulluk raporu: Anneler çocuklarına mama yerine şekerli su içiriyor

İstanbul'daki yoksul 103 haneyle yapılan görüşmede, ailelerin yüzde 85’inin yeterli besine ulaşamadığı görüldü. Aileler 0-3 yaş çocuklarını hazır çorba, şekerli su, lapa gibi şeylerle besliyor.

Ferhat Yaşar, Gazete Duvar,14/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/derin-yoksulluk-raporu-anneler-cocuklarina-mama-yerine-sekerli-su-iciriyor-haber-1534965

Burçak Özoğlu / Nedir bizim durumcuklar?

Kendi bilgimize, kendi gerçekliğimize sahip çıkmalıyız. Önce, izleyeceğiz, gözleyeceğiz, bileceğiz ve sonra değiştirip dönüştüreceğiz.

soL, 17/9/ 2021https://haber.sol.org.tr/yazar/nedir-bizim-durumcuklar-313835

Aziz Çelik /  Devasa artış değil emekli yoksulluğu var

Erdoğan’ın emekli aylıklarının 27 kat arttığı şeklindeki iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Tersine ortalama emekli aylıkları hem milli gelir hem de asgari ücret artışının çok altında kaldı. Eğer emekli aylıkları 27 kat artmış olsaydı işçi emeklisinin 7 bin 450 lira, memur emeklisinin de 13 bin 500 lira civarında ortalama emekli aylığı alması gerekirdi.

BirGün, 20/ 9/ 2021https://www.birgun.net/haber/devasa-artis-degil-emekli-yoksullugu-var-359282

Tuğçe Isıyel / Çük farkı 10 TL

Bağbozumunda kadınlar 120 TL, erkekler 130 TL yevmiye alıyor. 10 TL'lik farkın sebebini merak ediyorum. Çünkü bir günü bağda üzüm keserek geçiren biri olarak kadın ve erkeğin yaptığı iş arasında herhangi bir fark göremedim ben. Hatta kadınların daha çok çalıştıklarına tanık oldum. Sorup soruşturuyorum bu 10 TL'lik farkı, kimse dişe dokunur bir cevap veremiyor. Tarım Kooperatifi’nin belirlediği rakam bu diyorlar. Anlamıyorum. Çük farkı 10 TL demek ki diyorum. Çük farkı! 10 TL!

Gazete Duvar, 25/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/cuk-farki-10-tl-makale-1535918

Sağlık emekçileri: Bıçak kemiğe dayandı

Salgın yönetimindeki beceriksizliğin faturası, Aile Sağlığı Merkezleri’nde çalışan emekçilere çıkarılıyor. Sağlık emekçileri, “Artık tükenme noktasına geldik” diyor.

BirGün, 29/9/ 2021https://www.birgun.net/haber/bicak-kemige-dayandi-360310

Çöpten çıkan hayatlar: Geri dönüşüm işçileri 

Son dönemde geri dönüşüm işçilerinin depolarına baskın düzenleniyor, çekçekleri ellerinden alınıyor, işleri ‘kabahat’ görülerek ağır cezalar kesiliyor. Geri dönüşüm işçileri ‘yaşadıklarını' anlatıyor.

Müzeyyen Yüce, Gazete Duvar, 30/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/copten-cikan-hayatlar-geri-donusum-iscileri-haber-1536725

9-GAZETECİLİK /GAZETECİLER

"Baskı ve sansür yerleşik bir hal alıyor, kalıcılaştırılıyor"

Çağdaş Gazeteciler Derneği, Ağustos ayının öne çıkan gelişmelerini değerlendirdiği "Medya İzleme Raporu"nu yayınladı

bianet,7/9/ 2021https://bianet.org/bianet/medya/249861-baski-ve-sansur-yerlesik-bir-hal-aliyor-kalicilastiriliyor

Çerkeslerin Özgür Sesi /Jıneps'in Eylül sayısı çıktı

Aylık olarak yayımlanan Çerkeslerin Özgür Sesi/Jıneps gazetesinin Eylül sayısı PDF formatıyla yayında.

bianet,7/9/2021 https://bianet.org/bianet/medya/249907-jineps-in-eylul-sayisi-cikti

Sosyal medyanın yeni gündemi: “Dezenformasyon”

Teyit.org editörü Emre İlkan Saklıca bianet’e, bilgilerin ve haberlerin doğrulanmasında nasıl bir yol izlediklerini, hangi süreçleri işlettiklerini anlattı.

bianet,10/9/ 2021 https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/250090-sosyal-medyanin-yeni-gundemi-dezenformasyon

Gazeteciler,Hukukçular,Bilim İnsanları Tartıştı :  “Unutulmak” hak mı, tehdit mi?

Türkiye’de alanında uzman gazeteci, bilim insanı ve hukukçular TÜBİTAK destekli araştırma projesi “Unutmak ya da Unutmamak: Unutulma Hakkının Gazetecilik Perspektifinden Uygulanabilirliği” konulu çalışma için biraraya geldi.

bianet,13/9/ 2021https://bianet.org/bianet/kitap/250178-unutulmak-hak-mi-tehdit-mi

Balkanlar ve Türkiye medyası: Mücadeleye devam

Hırvatistan'daki Fazana Medya Festivali'nin ana konusu Balkanlar ve Türkiye medyasındaki gelişmelerdi. 70'e yakın profesyonelin katıldığı festivalde Güney Doğu Avrupa Medya Profesyonelleştirme Ağı'nın genel kurulu da yapıldı. Bianet'ten Erol Önderoğlu yönetim kuruluna seçildi.

Nazan Özcan, bianet ,16/ 9/ 2021https://bianet.org/bianet/medya/250342-balkanlar-ve-turkiye-medyasi-mucadeleye-devam

Musa Anter Gazetecilik Ödülleri açıklandı

Bu yıl 28'ncisi düzenlenen, Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin kazananları belirlendi.

bianet,18/9/2021https://bianet.org/bianet/yasam/250486-musa-anter-gazetecilik-odulleri-aciklandi

Faruk Bildirici / Saray'dan 'poz' kaçırma: Erdoğan'la görünme kuyruğu, son anda eklenen ve çıkarılan isimler, plaketlendirilen gazeteciler!

Derneğin Başkan Yardımcısının yönettiği TV'ye, sözcüsü olduğu kulübe de ödül verilirken, "Medya ödülü" listesine sonradan dahil olanlar var: Hilal Kaplan ve Zahid Akman

T24, 19/ 9/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/faruk-bildirici/saray-dan-poz-kacirma-erdogan-la-gorunme-kuyrugu-son-anda-eklenen-ve-cikarilan-isimler-plaketlendirilen-gazeteciler,32505

Yasemin G. İnceoğlu / Medya çoğulculuğu ve Türkiye

Medya sahipliği şeffaf olmadığı gibi, Türkiye'de medyada çapraz mülkiyet düzenlemesi de yok. Medyadaki yoğunlaşmalar nedeniyle, farklı sesler duymak neredeyse olanaksız.

bianet, 22/9/2021https://bianet.org/bianet/medya/250651-medya-cogulculugu-ve-turkiye

10-KADINLAR

Berrin Sönmez / Bir erkek şiddeti haberinin anatomisi

Kadın örgütleri yıllardır erkek şiddetinin haberleştirilmesi sırasında yapılan hatalara dikkat çekse de özellikle ana akım denebilecek basın yayın organlarında gerek eril dil gerekse failin savunma mekanizmasıyla söylemine dayalı bilgilerle haber yazılması alışkanlığı sürüyor. Hele psikiyatrik teşhis koyma hastalığı, özellikle haber başlığı veya haberin spotuna taşınarak sürdürülüyor.

Gazete Duvar,7/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/bir-erkek-siddeti-haberinin-anatomisi-makale-1534035

Judith Butler: Kadın kategorisini yeniden tasavvur etmeliyiz

Feminist düşünür Judith Butler'ın dün (7 Eylül 2021, Salı) Guardian'da yayınlanan röportajı birkaç saat içerisinde sansürlendi. 5harfliler, metnin orijinal halini Hazal Halavut'un çeviri ile yayımladı.

bianet, 8/9/2021https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/249938-judith-butler-kadin-kategorisini-yeniden-tasavvur-etmeliyiz

Meksika’da kadınlar kazandı: Kürtaj suç değil

Meksika Yüksek Mahkemesi Başkanı Arturo Zaldivar, kararı tüm kadınlar, özellikle de en savunmasız olanlar için “bir dönüm noktası” olarak selamladı.

bianet,9/9/2021https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/249984-meksika-da-kadinlar-kazandi-kurtaj-suc-degil

Mehmet Erdem / Bunları kadınlar yola getirecek ama...

Kadınlar daha ne kadar bu densizlerin pis dillerinin malzemesi olacak? Bu “hakkı” sadece erkek doğmuş olmalarından alan bu tipleri elbette kadınlar tedavi edecek ama o zamana kadar bunlara tepki yükselmeyecek mi? Bu “adamların” toplumda pohpohlanmaları incitici.

BirGün,18/9/ 2021https://www.birgun.net/haber/bunlari-kadinlar-yola-getirecek-ama-359089

Siber tacizin sonucu cezasızlık ve depresyon

Bir savcının, siber tacize maruz bırakılan kadının şikâyetini ‘profilini gizle’ diyerek reddetmesiyle bu durumun ne kadar yaygın olduğu tekrar akıllara geldi. Avukat Eroğlu, bu gibi kararların failleri cesaretlendirdiğini söyledi. Kadınlara önlem olarak ‘internete ara vermeleri’ gibi birçok öneri yapılıyor ancak bunlar siber şiddetin normalleşmesine katkı sağlıyor. Klinik Psikolog Altekin’e göre siber şiddetin depresyona kadar giden sonuçları oluyor.

BirGün, 18/9/ 2021https://www.birgun.net/haber/siber-tacizin-sonucu-cezasizlik-ve-depresyon-359109

Ebru Pektaş / Tatsız erkekler, sahte sevişmeler, düzen bozan kadınlar

Sevgi Soysal'da bahçe duvarından ayaklarını sarkıtan kız çocuğunun merakı vardır, hayat gailesine teğellenmiş ironi vardır, arzularını gemlemeyen kadının yaşama sevinci vardır. Aldanma kadar terk etme etiği vardır. İrade vardır. Onda en acı deneyimler bile ağlak bir sona bağlanmaz. Zira onda kadınlar vardır…   

İleri Haber, 19/9/ 2021    https://ilerihaber.org/icerik/tatsiz-erkekler-sahte-sevismeler-duzen-bozan-kadinlar-130301.html

Mor Çatı’dan Yeni Rapor"Erkek şiddeti normalleştiriliyor"

Araştırma, kadınların farklı şiddet biçimlerine bir arada maruz kaldığını ve toplumsal cinsiyet normlarının maruz kaldıkları şiddeti normalleştirmelerine neden olduğunu gösteriyor.

bianet, 22/9/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/250681-erkek-siddeti-normallestiriliyor

Şiddete ve kadın cinayetlerine karşı yeşil sahaya çıktılar

Aliağa’da kadınlar yeşil sahaya çıktı: Dünyadaki bütün kadınlara yönelik şiddet, taciz ve cinayetlere son vermek için futbol oynuyoruz.

Gazete Duvar, 24/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/siddete-ve-kadin-cinayetlerine-karsi-yesil-sahaya-ciktilar-haber-1536120

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği / "Kadın hareketi kendi adaylarını seçmeli"

Kadın hareketi temsilcileri, SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği'nin çağrısıyla “Türkiye'nin Gelecek Hikayesi Yazılırken Kadınlar Nerede?” başlıklı çevrimiçi etkinlikte bir araya geldi.

bianet, 24/9/2021https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/250819-kadin-hareketi-kendi-adaylarini-secmeli

Fas'ta bir seçim, üç kadın belediye başkanı

Fas'ta 8 Eylül'de yapılan yerel seçimlerinin yeni açıklanan net sonuçlarına göre Rabat, Kazablanka ve Marakeş gibi ülkenin büyük şehirlerini kadın adaylar kazandı. Bu Fas'ın tarihinde bir ilk oldu.

bianet, 25/9/ 2021https://bianet.org/bianet/kadin/250861-fas-ta-bir-secim-uc-kadin-belediye-baskani

11-KENT HABERLERİ

Önder Algedik / Acılar, anılar ve ODTÜ ormanı

CHP’nin belediye başkanı adayı seçimlerde "asfalt-beton belediyeciliği yapmayacağım" sözünü vererek seçildi ve sadece “asfalt-beton belediyeciliği” yaptı. Öyle ki, bu son ODTÜ yolu ile noktayı koydu.

Gazete Duvar,6/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/acilar-anilar-ve-odtu-ormani-makale-1533873

Özlem Belçim Galip / Çok katlı binadan gözü yaşlı bir veda: Türkiye’nin güneydoğusunda mülksüzleştirme ve zorla yerleştirme

1993'te bir çatışma sonrası bir gece aniden evimizi terk etmeye ve oradan Türkiye’nin batısına kaçmaya zorlandık. 28 yıl sonra, aynı bölgede, asıl gördüğüm şey tarihin tekerrür etmesinin de ötesinde.

Gazete Duvar,7/9/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/cok-katli-bir-binadan-gozu-yasli-bir-veda-turkiyenin-guneydogusunda-mulksuzlestirme-ve-zorla-yerlestirme-haber-1534075

Meslek odaları: Başkentin ve modern Cumhuriyetin simgesi Güvenpark yok ediliyor!

Meslek odaları, göçüğe neden olan, Güvenpark’ı ve insan yaşamını tehdit eden metro çalışmaları hakkında suç duyurusunda bulunacak.

soL, 8/9/ 2021 https://haber.sol.org.tr/haber/meslek-odalari-baskentin-ve-modern-cumhuriyetin-simgesi-guvenpark-yok-ediliyor-313213

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu: “Bisikletini süsle ve şaşkın şaşkın bakanlara el sallayıp gülümse”

Rengarenk kıyafetleri ve süsledikleri bisikletleriyle dünya genelinde birçok kadın 19 Eylül Pazar günü dokuzuncusu düzenlenecek olan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nda pedal çevirecek. 2013 yılında tarih öğretmeni Sema Gür’ün girişimiyle başlayan bisiklet turu tamamen gönüllü kadınların katılımıyla Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında her yıl gerçekleştiriliyor. Bisiklet turunun temel amacının bisikleti ulaşım aracı olarak kullanmaya teşvik etmek olduğunu belirten Sema Gür, “Elbiseyle ve topuklu ayakkabı ile binilebiliyorsa rahatlıkla günlük kıyafetinle de binebilirsin” duygusunu yaratmak, bisikleti ulaşım aracı olarak kullanmaya teşvik etmek temel amaçlarımızdan” dedi. 2020 yılında koronavirüs salgını nedeniyle turun bireysel gerçekleştirildiğini belirten Gür, bu yıl yapılacak olan bisiklet turunun 19 Eylül tarihinde 25 ülkede ve 155 şehirde yapılmasının planlandığını söyledi.

Zelal Direkçi, Medyascope, 8/9/2021https://medyascope.tv/2021/09/08/suslu-kadinlar-bisiklet-turu-bisikletini-susle-ve-saskin-saskin-bakanlara-el-sallayip-gulumse/

Kadıköy sokaklarında 'Sevmek Zamanı'...

Metin Erksan’ın klasikleşmiş eseri 'Sevmek Zamanı', MUBI’nin 'Klasiklere Övgü' projesiyle Kadıköy sokaklarında sanatseverlerle buluştu.

Gazete Duvar, 8/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/kadikoy-sokaklarinda-sevmek-zamani-galeri-1534288

Tezcan Karakuş Candan /  Sakarya’da yarım asırlık bir Bektaşi geleneği sürdürücüsü: Ayaküstü

Ayaküstü’nde her hafta çarşamba günü öğle saatlerinde kuru fasulye, pilav ve salata menüsü ücretsiz olarak servis ediliyor

Gazete Duvar,12/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/sakaryada-yarim-asirlik-bir-bektasi-gelenegi-surdurucusu-ayakustu-haber-1534669

Kadir Sev / İzmir'e beton yağacak

İzmir’in üzerinde kara bulutlar dolaşıyor.

soL, 15/ 9/ 2021https://haber.sol.org.tr/yazar/izmire-beton-yagacak-313649

Gönüllü gençler Dünya Temizlik Günü’nde Ankara’da çöp topladı: “Daha temiz bir dünya için mücadelemize devam ediyoruz”

Estonya merkezli sivil toplum kuruluşu Let’s do it Türkiye koordinatörlüğünde, Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın da katılımlarıyla bugün (18 Eylül), 81 ildeki 274 noktada “Dünya Temizlik Günü” kapsamında çöp toplama etkinliği düzenlendi. Ankara Kent Konseyi (AKK) önünde bir araya gelen toplum gönüllüsü gençler, başkentin 12 farklı noktasında çöp topladı. Türkiye genelinde düzenlenen etkinliğe Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Let’s do it Türkiye ve Türk Kızılay Kadın Vakfı’ndan birçok gönüllü katıldı. 

Zelal Direkçi, Madyascope,19/9/2021https://medyascope.tv/2021/09/18/gonullu-gencler-dunya-temizlik-gunu-kapsaminda-ankarada-cop-topladi-daha-temiz-bir-dunya-icin-mucadelemize-devam-ediyoruz/

Meslek odaları ODTÜ yolu ihalesini yargıya taşıyor

Meslek odaları, Melih Gökçek döneminde tartışmalara neden olan ve Mansur Yavaş döneminde de ihalesi yapılan ODTÜ yoluna karşı dava açtıklarını duyurdu.

bianet, 20/9/ 2021 https://bianet.org/bianet/kent/250573-meslek-odalari-odtu-yolu-ihalesini-yargiya-tasiyor

“Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”nda buluştu

Antep, Edirne, Karabük, Tekirdağ, Düzce, Antalya, İzmir, Samsun, Çorum başta olmak üzere birçok kentte bisiklet turu yaptı.

bianet, 20/9/ 2021https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/250548-suslu-kadinlar-bisiklet-turu-nda-bulustu

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 2,5 yıllık kadın çalışmaları karnesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Mansur Yavaş dönemindeki 2,5 yıllık kadın çalışmaları karnesi açıklandı. Buna göre 2 bin 500 EGO şoförüne eğitim verildi, 521 kız çocuğunun okula dönmesi sağlandı.

Serkan Alan, Gazete Duvar, 23/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/ankara-buyuksehir-belediyesinin-25-yillik-kadin-calismalari-karne-haber-1535937

Cem Erciyes / Taksi siyasi krize dönüştü

İktidar her konuda olduğu gibi taksi meselesinde de İBB’nin çözümünü engelliyor. İBB yönetimi ise reddedileceğini bildiği halde projesini tekrar tekrar UKOME’ye sunarak bu ‘engelleme’ halini teşhir ettiğini düşünüyor. Ama olan bize, İstanbul’da yaşayanlara oluyor.

Gazete Duvar, 27/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/taksi-siyasi-krize-donustu-makale-1536429

İzmir Çocuk Çalışmaları Ağı Raporu :"Yanlış kent planlamaları nedeniyle çocukların oyun hakkı ellerinden alınıyor"

Türkiye'de çocuğun oyun hakkına yönelik yapılan değerlendirmelerde genel olarak "erişim noktasındaki sıkıntılar, oyun alanlarında çocukların sağlığını tehdit eden unsurlar ile oyun alanlarındaki güvenlik zafiyetleri" ön plana çıkıyor.

bianet, 27/9/ 2021https://bianet.org/bianet/yasam/250906-yanlis-kent-planlamalari-nedeniyle-cocuklarin-oyun-hakki-ellerinden-aliniyor

'Konur’un belleği'ne gölge düşüren şemsiyeler: Özgün değil, gereksiz

Çankaya Belediyesi tarafından Konur Sokak’a yerleştirilen renkli şemsiyeler, sokağın belleğini bozduğu gerekçesiyle eleştiriliyor. Mimarlar Odası'na göre şemsiyeler sokağın hafızasıyla uyuşmuyor.

Gazete Duvar, 29/9/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/konurun-bellegine-golge-dusuren-semsiyeler-ozgun-degil-gereksiz-haber-1536692

12-GÖÇ SORUNU

Koridor değil artık son durak

Dış politika yazarı Mehmet Ali Güller’in ülkedeki göç sorunun işlendiği “Tampon Ülke: Emperyalizmin Göç Stratejisi” adlı kitabı okurla buluştu. BirGün’ün sorularını yanıtlayan Güller’e göre, ülke tampon bölgeye dönüştü. Güller, “Türkiye koridor olmak yerine ‘son durak’ olmayı kabul etmiş oldu” diyor.

Gökay Başcan,BirGün,16/9/2021https://www.birgun.net/haber/koridor-degil-artik-son-durak-358850

Türkiye'nin "açık kapı politikası" sona mı erdi?

AKP hükümetinin Türkiye’deki yaklaşık 4 milyon Suriyeliyi geri göndermek için çalışma yaptığını duyurması Ankara’nın "açık kapı politikası" üzerindeki sorgulamayı artırdı.

Hilal Köylü, DW Türkçe, 17/9/2021https://www.dw.com/tr/t%C3%BCrkiyenin-a%C3%A7%C4%B1k-kap%C4%B1-politikas%C4%B1-sona-m%C4%B1-erdi/a-59215310

İbrahim Sirkeci / Bir İngiliz gurur tablosu olarak Raducanu ve Afgan göçmenler

Amerika Açık Tenis Turnuvasını kazanan Emma Raducanu pek çok göçmen hikayesinde bulabileceğiniz kişilerden birisi. Kazandığı ödül 1,8 milyon Sterlin yani 20 milyon TL civarında olunca bu sıradanlık azalıyor. Bir de ödülü Birleşik Krallık adına da alınca daha da renkleniyor.İngiliz aşırı sağ siyasetinin önde gelen isimlerinden Nigel Farage Emma’yı tebrik edip övünce tartışma alevlendi.

BirGün, 19/9/ 2021https://www.birgun.net/haber/bir-ingiliz-gurur-tablosu-olarak-raducanu-ve-afgan-gocmenler-359173

Yunanistan "kapalı mülteci" kampı açtı

AB'nin 276 milyon euro ayırdığı Sisam Adasında açılan kampta bir gözaltı merkezi buluyor. Kampa yalnızca elektronik çiplerle girilebiliyor.

bianet,19/9/2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/250514-yunanistan-kapali-multeci-kampi-acti

Mustafa Durmuş/ 'Sınır/Göç-Sanayi Karması' sığınmacıların acılarından kâr devşiriyor (İklim krizi, göç ve sığınmacı ilişkisi-1)

Tıpkı Covid-19 salgını gibi iklim krizi de mülteciler üzerindeki baskıların artırılması, sınırların militarizasyonu ve gözetimi faaliyetlerinin yoğunlaştırılması için bir araç olarak kullanılıyor

T24, 26/ 9/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/sinir-goc-sanayi-karmasi-siginmacilarin-acilarindan-kar-devsiriyor-iklim-krizi-goc-ve-siginmaci-iliskisi-1,32592

Altındağ’da lincin faturası sığınmacılara

Altındağ’da sığınmacılara yönelik saldırıların etkileri sürüyor. Hasarlı binalardaki göçmenler yerleşim yerlerini terk ederken evinde kalmayı sürdüren göçmenler “Olaydan sonra bize karşı tutumlar değişti” dedi.

Nisa Küçük, BirGün, 26/9/2021https://www.birgun.net/haber/lincin-faturasi-siginmacilara-359999

Endam Köybaşı / Göçmen Karşıtlığının Psikososyal Dinamikleri

Dünyaya yoksulluk ve huzursuzluktan başka bir şey sunamayan ekonomik bir işleyişin kendi büyük, zengin metropollerindeki insanlara dahi güvende hissettirebilmesi mümkün değil.

soL,26/9/2021  https://haber.sol.org.tr/gelenek/gocmen-karsitliginin-psikososyal-dinamikleri-314509

Diyarbakır Barosu İnsan Hakları Merkezi Mülteci Hakları Komisyonu: “Sınırdışı işlemleri acilen durdurulmalı”

Diyarbakır Barosu İnsan Hakları Merkezi Mülteci Hakları Komisyonu, Van’a gönderilen 39 mülteciyle ilgili raporunda, “15’ i çocuk, ikisi görme engelli olan göçmenlerin arasında geri gönderilmeleri halinde öldürülme tehlikesi olanlar var” açıklamasını yaptı.

bianet, 29/9/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/251042-sinirdisi-islemleri-acilen-durdurulmali

13-ÇEVRE / İKLİM KRİZİ

Avrupa kıtası 2021'de en sıcak yazı yaşadı

Copernicus İklim Değişikliği Sevisinin analizlerine göre, Avrupa kıtasında kaydedilen en sıcak yaz mevsiminin 2021'de yaşandı. Akdeniz'de sıcaklık rekor seviyeye çıkarken, kıtanın kuzeyinde ortalamanın altında seyretti.

bianet,8/9/2021 https://bianet.org/bianet/iklim-krizi/249925-avrupa-kitasi-2021-de-en-sicak-yazi-yasadi

Pelin Cengiz / Avrupa Yeşil Mutabakatı ile yüzleşmeyen Türkiye, OVP’deki yeşil dönüşümü nasıl yapacak?

Yeşil Dönüşüm’ü gerçekleştirecek olan üç bakanlığa ayrılan payları alt alta toplayınca bir Diyanet etmediğini görüyoruz.

Artı Gerçek, 8/9/2021https://artigercek.com/yazarlar/pelincengiz/avrupa-yesil-mutabakati-ile-yuzlesmeyen-turkiye-ovp-deki-yesil-donusumu-nasil-yapacak

Funda Gacal: Türkiye enerji üretiminde termik santrale mecbur değil

Yeniköy-Kemerköy termik santrallerinin ömrü doldu. Sağlık ve enerji politikaları uzmanı Funda Gacal, Türkiye'nin termik santrale mecbur olmadığını belirterek, bütçenin yanlış kullanıldığını söylüyor.

Osman Çaklı,Gazete Duvar, 10/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/funda-gacal-turkiye-enerji-uretiminde-termik-santrale-mecbur-degil-haber-1534400

Mustafa Durmuş / Emperyalist savaşlar ve sömürgecilik ekosistemi yok ediyor (İklim krizi militarizm ilişkisi-3)

Kapitalizm sürdükçe gezegenimizde insanın var oluşu ölümcül bir tehdit altında olmaya devam edecek

T24,12/9/2021https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/emperyalist-savaslar-ve-somurgecilik-ekosistemi-yok-ediyor-iklim-krizi-militarizm-iliskisi-3,32438

Bir Medyascope belgeseli: İkizköy’ün hikayesi

Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerine kömür sağlayan madenler tarafından bir mahallesi 2018’de yutulan Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy, 2019’dan beri köyün kalanını ve köyün etrafındaki Akbelen Ormanı‘nı korumak için mücadele ediyor.

İkizköylüler’e göre, Akbelen Ormanı da madene katılırsa, köyün kalanı ile maden arasındaki son sınır aşılmış olacak, İkizköy’ün haritadan tamamen silinmesi kolaylaşacak.

Şubat 2021’den itibaren İkizköy’deki gelişmeleri takip eden Medyascope‘un hazırladığı İkizköy’ün Hikayesi belgeseli

Doğu Eroğlu, Medyascope,13/9/2021https://medyascope.tv/2021/09/13/bir-medyascope-belgeseli-ikizkoyun-hikayesi/

Muğla’daki ormanlar maden, otel ve RES projelerine açılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Muğla'da farklı ilçelerdeki orman alanlarında 7 adet maden, otel ve RES projesine "ÇED Gerekli Değildir" ve "ÇED Olumlu" raporları verdi.

bianet, 15/9/2021https://bianet.org/bianet/cevre/250338-mugla-daki-ormanlar-maden-otel-ve-res-projelerine-aciliyor

Ayman Yaylasında 1500 ağaç kesilecek, köylüler eylemde

Ayman Yaylasında taş ocağı açılması için 1500 ağacın kesilmesi kararından sonra köylüler protesto eylemi yaptı. Köylülerin avukatı yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurdu.

Ferid Demirel, bianet, 16/9/2021https://bianet.org/bianet/yasam/250384-ayman-yaylasinda-1500-agac-kesilecek-koyluler-eylemde

Paris İklim Anlaşmasının onaylanması ne anlama geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu Paris İklim Anlaşması'nı onaylama kararını çevre ve ekoloji aktivistleriyle konuştuk: "Türkiye anlaşmayı onayladıktan sonra hızla karbon emisyonu azaltım hedeflerini net bir şekilde belirlemeli"

Tansu Pişkin, bianet, 22/9/ 2021https://bianet.org/bianet/iklim-krizi/250700-paris-iklim-anlasmasinin-onaylanmasi-ne-anlama-geliyor

Katharina  Pistor / ‘Yeşil kapitalizm’ efsanesi

Büyük şirketler ve özel finans kurumları, iklim değişikliğiyle mücadele etmek için yeni oluşan standartları hakiki bir hesaplaşmadan kaçınmak için kullanıyor.

Gazete Duvar, 24/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/yesil-kapitalizm-efsanesi-haber-1536107

Adile Kaya /  Paris İklim Anlaşması onayı: Sermayenin gözü ‘Yeşil Dönüşüm’ fırsatlarında

Cumhurbaşkanı Erdoğan altı yıldır sürüncemede olan Paris İklim Anlaşması’nın onaya sunulacağını önceki gün açıkladı. Kararın arkasında çok boyutlu ekonomik dinamikler, sermaye için yeni fırsatlar var.

soL, 24/9/2021https://haber.sol.org.tr/haber/paris-iklim-anlasmasi-onayi-sermayenin-gozu-yesil-donusum-firsatlarinda-314400

Prof. Dr. Sargın: Neoliberal modeller iklim krizini çözemez

İklim krizi son zamanlarda yangın ve sel gibi büyük felaketler nedeniyle en çok tartışılan konulardan. Prof. Dr. Sargın neoliberal kent politikalarının iklim krizini çözemeyeceği görüşünde. Sargın, “Kentin sermayedar sınıflarca açık bir işgali söz konusu ve süreç her türlü düzlemde acımasızca yürürlükte. Kent topraklarının bu işgalden süratle kurtarılması gerekiyor” diyor.

Setenay Kızılkaya, BirGün, 26/9/2021https://www.birgun.net/haber/prof-dr-sargin-neoliberal-modeller-iklim-krizini-cozemez-360010

Pelin Cengiz / 3 milyar dolarlık kredi Türkiye’nin ekolojik günahlarını affeder mi?

Türkiye'nin, AKP iktidarları döneminde doğal, tarihi, kültürel pek çok varlığına zarar verildi. Ülke betona, kömüre, petrole teslim. 3 milyar dolar kredi onca zararın günahını affeder mi?

Artı Gerçek, 27/9/2021https://artigercek.com/yazarlar/pelincengiz/3-milyar-dolarlik-kredi-turkiye-nin-ekolojik-gunahlarini-affeder-mi

14- YAŞAM / KÜLTÜR / SANAT

Serdar Şahinkaya / 'Beşinci Mevsim' Eylül ve 'Yalnız Olmadığımızı Bilince'…

Motorları maviliklere sürebilmek için aydınlanmadan, emekten, bağımsızlıktan yana olanlar, kol kola girmeli, dayanışmalı… Şimdi yeni bir çağrı var…

soL, 6/9/2021https://haber.sol.org.tr/yazar/besinci-mevsim-eylul-ve-yalniz-olmadigimizi-bilince-313044

Metin Çulhaoğlu / Sanatçılara kıymayın efendiler!

Ferhan Şensoy ve Mikis Theodorakis’in birbirini izleyen ölümleri, solda bu sanatçıların siyasal kimliklerine ilişkin tartışmalara yol açtı.

İleri Haber, 7/9/ 2021https://ilerihaber.org/yazar/sanatcilara-kiymayin-efendiler-129893.html

Asaf Güven Aksel / İki büyük yürek, iki yılkı atı: Yılmaz Güney ve Erkan Yücel

9 Eylül anılmadan geçilemeyecek, unutulmayacak iki büyük ismi kaybettiğimiz tarih: Oyuncu, yönetmen ve yazar Yılmaz Güney ile Erkan Yücel... Sanata ve emekçilere adanmış iki yaşam.

soL, 9/9/2021https://haber.sol.org.tr/haber/iki-buyuk-yurek-iki-yilki-ati-yilmaz-guney-ve-erkan-yucel-313278

Theodorakis Girit'teki köy mezarlığında toprağa verildi

Theodorakis bugün Yunanistan Komünist Partisi üyeleri ve halk tarafından alkışlar ve şarkılar eşliğinde Girit Adası'ndaki Hanya kentinde bir köy mezarlığında toprağa verildi.

soL,9/9/2021 https://haber.sol.org.tr/haber/theodorakis-giritteki-koy-mezarliginda-topraga-verildi-313309

Sanatçı Tarık Akan, beşinci ölüm yıl dönümünde anılıyor

Yaşamı boyunca 120 filmde rol alan, 7 kez Altın Portakal ödülüne layık görülen Yeşilçam'ın usta oyuncularından Tarık Akan, vefatının 5'inci yıl dönümünde anılıyor. 

Gazete Duvar,16/ 9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/sanatci-tarik-akan-besinci-olum-yil-donumunde-aniliyor-haber-1535219

Arif Şentek /  Theodorakis hemşerimiz olur

Mektuba siyasal bir vasiyet de denilebilir. Belki kimileri siyasal "günah çıkarma" diye de niteleyebilir.

bianet,18/9/ 2021https://bianet.org/biamag/sanat/250451-theodorakis-hemserimiz-olur

"Genç olan her zaman devrimcidir"

Cumhuriyet tarihinin ilk zaferinin salgınlara karşı olduğunu söyleyen Sunay Akın ile pandemi günlerini, Z kuşağını, Oyuncak Müzesi'ni, yeni projesi "Sanatla Oyun Müzesini" ve daha pek çok şeyi konuştuk.

Atahan Ünal, bianet, 18/9/ 2021https://bianet.org/biamag/yasam/250439-genc-olan-her-zaman-devrimcidir

Global Kürt Film Festivali dosyası Temaşe'nin yeni sayısında: Kürt sineması güçlü filmleriyle geliyor

Kürtçe sinema dergisi Temaşe'nin yeni sayısı Global Kürt Film Festivali dosyasıyla yayımlandı. Derginin editörleri Armanc Dayan ve Fatoş Stêrk ile festivali ve Kürt sinemasını konuştuk.

Ferhat Yaşar, Gazete Duvar, 18/ 9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/global-kurt-film-festivali-dosyasi-temasenin-yeni-sayisinda-kurt-sinemasi-guclu-filmleriyle-geliyor-haber-1535375

HRANT DİNK ÖDÜL SAHİPLERİ KONUŞUYOR "Umut olmadan enerjimiz kalmaz"

Gazeteci Hrant Dink'in doğum gününde yapılan ödül töreni bu yıl farklı ülkelerde aynı mücadeleleri yürüten iki kadının oldu. Gazeteci Maria Ressa ve Avukat Canan Arın'ın umut dolu konuşmalarının tam metnini aktarıyoruz.

bianet,18/9/ 2021https://bianet.org/bianet/medya/250497-umut-olmadan-enerjimiz-kalmaz

Vecdi Sayar / Dik duranlara selam olsun

28. Adana Altın Koza Film Festivali’nin Onur Ödülleri Şerif Sezer, Haluk Bilginer ve Yavuz Turgul’un olurken, Ulusal Yarışma seçkisinde yer alan on film içinde üçü öne çıkıyordu.

BirGün, 19/9/2021 https://www.birgun.net/haber/dik-duranlara-selam-olsun-359207

Serdar Şahinkaya / 'Sabah Olursa'

Bu yazıda söz, Tevfik Fikret’in olmalı. O’nun Sabah Olursa şiirinin hatırlanması gerekir diye düşünüyorum...

soL, 20/9/ 2021  https://haber.sol.org.tr/yazar/sabah-olursa-314035

Cem Erciyes / Nazım Hikmet her zaman zirvede

Bugün Nazım, neredeyse siyasetlerüstü bir kabul görüyor Türkiye’de. Müziğe belki eskisi kadar ilham vermiyor, Nazım şarkıları çıkmıyor sık sık ama şiirleri en çok okunan şair olmayı sürdürüyor. Nazım’ı okumak, Nazım üstüne okumak ve düşünmek Türk edebiyatı tarihi ve Türkiye’nin siyasi-entelektüel geçmişi üstüne de bir okuma yapma fırsatı veriyor.

Gazete Duvar, 20/ 9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/nazim-hikmet-her-zaman-zirvede-makale-1535575

100. yaşın kutlu olsun Nermin Abadan Unat

Prof. Dr. Nermin Abadan Unat’ın 100’üncü yaş günü İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği’nin düzenlediği bir etkinlikle kutlandı. Etkinlikte Unat’ın yeni yayınlanan “100 Yıllık Umut” kitabının tanıtımı da yapıldı.

bianet,21/9/ 2021https://bianet.org/bianet/yasam/250659-100-yasin-kutlu-olsun-nermin-abadan-unat

Ruhi Su ölümünün 36'ıncı yılında anıldı

Sanatçı, 20 Eylül'de Zincirlikuyu Mezarlığı'nda kabri başında, dün ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ile Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen törenle Cemal Reşit Rey Konser Salonunda anıldı.

bianet,22/9/2021https://bianet.org/bianet/yasam/250682-ruhi-su-olumunun-36-inci-yilinda-anildi

Kaybolmaya yüz tutan kadim kültür: Hemşin çorapları

“Bu çorabı örebilen son kuşak olabilirim” diyerek sözlerine başlıyor Tülay ve ekliyor: “Bizden sonraki nesiller bunları merak etmek yerine sosyal medyayı merak ediyor. Bir gelenek unutulmak üzere…”

Evrim Kepenek, bianet, 25/9/ 2021https://bianet.org/biamag/toplumsal-cinsiyet/250846-kaybolmaya-yuz-tutan-kadim-kultur-hemsin-coraplari

Tezcan Karakuş Candan / Bir organize iyilik hikayesi

Hayatta olmasını iyi insanların kesişen enerjisine borçluydu. Birbirlerini hiç tanımayan bu insanların yaptıkları, hepimize bir insanlık dersi, bir umut veriyor, onca umursamazca olay karşısında.

Gazete Duvar, 26/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/bir-organize-iyilik-hikayesi-haber-1536302

Prof. Dr. Doğan Kuban hayatını kaybetti

İstanbul üzerine önemli çalışmalarda imzası olan mimarlık tarihçisi Prof. Dr. Doğan Kuban Kuban, akademik çalışmalarıyla yurtiçi ve yurtdışından birçok önemli ödülün sahibiydi.

bianet,22/9/ 2021https://bianet.org/bianet/yasam/250721-prof-dr-dogan-kuban-hayatini-kaybetti

Zeynep Oral / Doğan Kuban’a özlemle

 Onu 1972’de Milliyet Sanat dergisini çıkarmaya başladığımızda tanıdım. Ona gereksinimimiz vardı. Çünkü Tükiye’de ilk kez bir edebiyat-sanat dergisine tüm sanatların bir bileşkesi olan mimariyi de katmak için çalışıyorduk. Geldi bizim gazetedeki “sanat odamıza”; sadece aklımızı, yüreğimizi değil, gönlümüzü, ruhumuzu da kaptı. 

Cumhuriyet, 26/9/ 2021https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/zeynep-oral/dogan-kubana-ozlemle-1871838

Yıldız Salman / Kült ölümsüzdür: Doğan Kuban 2.5 milyar yaşında aramızdan ayrıldı

Çok sevdiğiniz o rengârenk akide şekerlerinden anılar bıraktınız bize. Kulaklarımızda kahkahanız, sevgi, hayranlık ve gururla anacağız tüm paylaştıklarınızı, paylaştıklarımızı.

Gazete Duvar, 27/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/kult-olumsuzdur-dogan-kuban-25-milyar-yasinda-aramizdan-ayrildi-haber-1536354

15-BİLİM VE TEKNOLOJİ

NASA'nın keşif aracı Mars’tan ilk kaya örneğini aldı

NASA'nın Mars'a gönderdiği Persevarence keşif aracı Mars’tan ilk kaya örneğini aldı. bilim insanları araç dünyaya döndükten sonra kızıl gezegende milyarlarca yıl önce hayat olup olmadığını araştırmayı umuyorlar.

bianet ,8/9/2021https://bianet.org/bianet/bilim/249924-nasa-nin-kesif-araci-mars-tan-ilk-kaya-ornegini-aldi

Güneç Kıyak / Lise Meitner ve ayrımcılığın üç türlüsü

O, dinsel ve ırksal ayrımcılığın en şiddetlisini yaşadı; cinsiyetçi tavrın en ağırlarına katlandı. Şimdi ona "atom bombasının annesi" diyorlar.

T24,12/9/2021https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/lise-meitner-ve-ayrimciligin-uc-turlusu,32433

Doç.Dr. Ümit Kartoğlu / Aşı karşıtı annenin oğlunun hikâyesi

Aşı karşıtı bir ailenin oğlu olan Ethan Lindenberger çocukken hiç aşı olmadı. Büyüyünce aşı olmaya karar veren Ethan, hayatını değiştirecek soruyu Reddit’te paylaştı: “Aşı yaptırmak için nereye gideceğim?”

BirGün, 12/9/ 2021 https://www.birgun.net/haber/asi-karsiti-annenin-oglunun-hikayesi-358396

Arkeo Duvar sayı 4... Aşk ve erotizm: Neydik ne olduk!

Arkeo Duvar yeni sayısında aşka ve erotizme bakıyor... Tarih öncesinden başlayarak insan aşkı nasıl yaşadı? Toplumsal sınıflar ve erkek egemen anlayış aşkı ve seksi nasıl şekillendirdi?

Gazete Duvar,15/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/arkeo-duvar-sayi-4-ask-ve-erotizm-neydik-ne-olduk-haber-1535008

Güneç Kıyak / "Nobel Matematik Ödülü" niye yok?

Matematikçiler, matematiğin doğası gereği, başka alanlarda Nobel ödülüne ulaşabiliyorlar olsa da matematik alanındaki gelişmeleri izlemek adına bu prestijli ödülün matematik için konulmamış olması bizler için bir şanssızlık değil mi?

T24,19/9/2021https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/nobel-matematik-odulu-niye-yok,32498

Çağrı Mert Bakırcı/ Bir tuhaf karşılıklı evrim öyküsü

Su ibriğini incelemek üzere dürttükleri anda içinden fırlayan bir yarasa, kafalarında şimşek çakmasını sağladı: Yarasalar çukur şeklinde vücuda sahip bu bitkilerin içinde uyuyarak avcılarından saklanıyor olabilirler miydi?

BirGün,19/9/2021https://www.birgun.net/haber/bir-tuhaf-karsilikli-evrim-oykusu-359197

Gizem Çoban / Astronot havuzları: Astronotların uzaya hazırlıkları

NASA tarafından işletilen Nötral Yüzdürme Laboratuvarı Sonny Carter Eğitim Tesisleri’nde astronotların eğitim aldığı bir yüzme havuzu. Nötral Yüzdürme Laboratuvarı’nda bulunan bu havuzun temel özelliği, astronotların yaklaşan uzay görevlerinde pratik yapabilecekleri bir alan oluşturması.

BirGün, 19/9/2021 https://www.birgun.net/haber/astronot-havuzlari-astronotlarin-uzaya-hazirliklari-359198

Dr.Onur Güngör-Yavuz Köroğlu / 'Ulusal Yapay Zeka Stratejisi' veya zamanın ruhuna uygun bir rapor daha

Raporun bariz bir şekilde abartılı ve propaganda amaçlı olarak yazılmış kısımlarını elediğimizde, elde kalan kısmen gerçekçi olan amaçlar ile önerilen adımların işe yarayacağını söylemek zor.

soL, 20/9/ 2021https://haber.sol.org.tr/haber/ulusal-yapay-zeka-stratejisi-veya-zamanin-ruhuna-uygun-bir-rapor-daha-314096

‘Bilim bizi kandırıyor mu’nun yazarı Prof.Dr. Mustafa Çetiner : Ot-çöp önerenler hastalanınca bize geliyor

33 yıllık hekim, iç hastalıkları ve hematoloji uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, tam da bu ortamda ‘Bilim Bizi Kandırıyor Mu?’ kitabıyla, hem son dönemde yaşananları analiz etmeye hem de bilim dünyası içinde ve etrafında yaşananları aktarmaya çalışıyor. Bir yandan sorunları çekinmeden tartışırken, diğer yandan her şeye rağmen elimizdeki en kıymetli kaynağın bilim olduğuna bir kez daha dikkati çekiyor.

Mesude Erşan, Diken, 25/9/ 2021https://www.diken.com.tr/bilim-bizi-kandiriyor-munun-yazari-ot-cop-onerenler-hastalaninca-bize-geliyor/

Güçlü Yaman / Gerçek kayıplar bilinenin 3 katı

Türkiye’de 2020 Mart’tan 2021 Eylül’e kadar önceki 3 yılın ortalamasına göre yaklaşık 190 bin fazladan ölüm gerçekleşmiş. Resmi Covid-19 ölümlerinin 3 katı. Sebeplerine dair kesin bir veri yok.

BirGün, 26/9/2021https://www.birgun.net/haber/gercek-kayiplar-bilinenin-3-kati-360015

Güneç Kıyak / İhtilaller yalnızca kendi evlatlarını mı yer?

Danton'un Ölümü, George Büchner'in 1835 yılında kaleme aldığı Fransız Devrimi'ni konu alan bir oyun ve bu oyunda Danton giyotine doğru ilerlerken şöyle diyor: İhtilal, Satürn gibidir; kendi evlatlarını yer

T24, 26/9/2021https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/ihtilaller-yalnizca-kendi-evlatlarini-mi-yer,32583

16-YAKIN TARİH

Yalçın Doğan / Tarihimizin kara sayfası: 6-7 Eylül yağması

İktidarın körüklediği nefret söylemi gazete haberi ile birleşince, tam bir facia yaşanıyor. “6-7 Eylül günlerinde tarihimizin en yüz karası olaylarından biri daha patlıyor”. “İstanbul’un çeşitli semtlerine yayılan yağmada 4 bin 214 ev, bin iş yeri, 73 kilise ve 26 okul tahrip ediliyor. İnsan Hakları Örgütü Helsinki Watch’a göre, olaylarda on beş kişi hayatını kaybediyor”.

T24,6/9/2021https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/tarihimizin-kara-sayfasi-6-7-eylul-yagmasi,32362

Üzerinden 66 yıl geçti: "6-7 Eylül'ü hâlâ yaşıyoruz"

"Rum ve Ermeniler başta olmak üzere Hristiyan ve Musevi yurttaşların ev ve işyerlerinin talan edildiği 6-7 Eylül Pogromu şimdiye kadar resmi olarak kınanmadı ve tazminat veya özür için herhangi bir adım atılmadı."

bianet,6/9/2021https://bianet.org/bianet/azinliklar/249820-uzerinden-66-yil-gecti-6-7-eylul-u-hala-yasiyoruz

Neşe Erdilek / Nazmiyanımın dikiş makinesi ve savaş

Dedemin annesi Nazmiyanım Boğaz'daki ahşap evin cumbasında bu dikiş makinesiyle Balkan savaşı askerlerine iç çamaşırları dikmiş günışığı var oldukça.

bianet,13/9/ 2021https://bianet.org/bianet/yasam/250111-nazmiyanimin-dikis-makinesi-ve-savas

Güray Öz / Şu bizim meşhur 68 kuşağımız

Vedat Demircioğlu, kardeşim benim, 68 kurbanlarının simgesi Taylan’ımız öyle gittiler, Generaller çok can yaktı, çok can aldı. İşçi liderlerini gençliğin yıldızı Denizlerin, On’ların, ötekilerin, buradakilerin canını almayı kurtuluş sandılar. Ama işte dönüyor yine dünya.

BirGünPazar, 26/9/2021https://www.birgun.net/haber/su-bizim-meshur-68-kusagimiz-359983

17-BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİNDE DİRENİŞ

Esra Çiftçi / Boğaziçi kayyım rektörleri istemiyor

Esra Çiftçi, bu haftaki dosyasında Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyımları, akademisyenlerin, öğrencilerin devam eden barışçıl protestolarını ve akademi dünyasını kaleme aldı.

Artı Gerçek,6/9/ 2021https://artigercek.com/haberler/bogazici-kayyim-rektorleri-istemiyor-dosya-1

Esra Çiftçi / Üniversitelerin kurtuluşu başkanlık siteminden kurtuluşa bağlı

Boğaziçi akademi olmanın özgürlüklerine sahip çıkma, dayanışmayı yükseltme ve özerkliğini savunmadan geçtiğini gösterdi.

Artı Gerçek, 7/9/2021 https://artigercek.com/haberler/bogazici-vazgecmiyor-2

Boğaziçi Üniversitesi’nde alternatif mezuniyet töreni: “Bu çimler, binalar sizin özgürlük için direnişinizi on yıllarca taşıyacak”

Boğaziçi Üniversitesi mezuniyet töreninin atanmış yönetim tarafından 5 Eylül’de çevrimiçi düzenlenmesinin ardından üniversitenin öğrencilerinin, akademisyenlerin ve mezun yakınlarının da katıldığı alternatif bir mezuniyet töreni düzenledi.

Medyascope, 8/9/ 2021https://medyascope.tv/2021/09/08/bogazici-universitesinde-alternatif-mezuniyet-toreni-bu-cimler-binalar-sizin-ozgurluk-icin-direnisinizi-on-yillarca-tasiyacak/

Boğaziçi Üniversitesi akademisyeni Prof. Dr. Tınaz Ekim: Direnişimizden taviz vermeyeceğiz; Naci İnci’yi tanıyoruz ve istemiyoruz

Boğaziçi Üniversitesi akademisyeni Prof. Dr. Tınaz Ekim, Murat Sabuncu'ya anlattı

T24,9/9/ 2021 https://t24.com.tr/haber/canli-bogazici-kayyim-anlayisina-karsi-direnmeye-devam-ediyor-universitedeki-son-durum-ne,977767

Rektör Naci İnci'den Boğaziçi protestoları yorumu: Aşkın gözü kördür, farklı şeyler yaptırabilir

Melih Bulu'dan sonra Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan Naci İnci, 250 gündür süren protestolara ilişkin açıklama yaptı: " Bizler üniversitemize aşık olan insanlarız. Bazen farklı şeyler yaptırabilir."

Gazete Duvar,10/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/rektor-naci-inciden-bogazici-protestolari-yorumu-askin-gozu-kordur-farkli-seyler-yaptirabilir-haber-1534521

Boğaziçi'nde akademisyenlerin nöbeti 257'nci gününde

Boğaziçi akademisyenlerinin her gün rektörlük binasına sırtlarını dönerek yaptıkları eylem 257'nci gününe girdi.

Gazete Duvar, 17/ 9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/bogazicinde-akademisyenlerin-nobeti-257nci-gununde-haber-1535374

Boğaziçi'nin atanmış rektörü, Seda Binbaşgil'in 16 yıldır verdiği caz derslerini kaldırdı

Boğaziçi Üniversitesi'nin atanmış Rektör Naci İnci, Can Candan, Feyzi Erçin ve Cemre Baytok'un ardından direnişleri 257. gününe giren hocalardan Seda Binbaşgil'in caz derslerini kaldırdı.

Gazete Duvar, 18/ 9/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bogazicinin-atanmis-rektoru-seda-binbasgilin-16-yildir-verdigi-caz-derslerini-kaldirdi-haber-1535415

Boğaziçi’de Kültür Derslerine Kıyım /  Dersi kapatılan Özcan Vardar: Bahane bulup engellediler

Boğaziçi Üniversitesi'nin atanmış yönetimi, yarı zamanlı öğretim görevlisi Özcan Vardar'ın dersini kapattı. Vardar, bu gibi akademik kararlarda yetkinin rektörlükte değil bölümde olduğunu söylüyor.

bianet, 29/9/2021https://bianet.org/bianet/egitim/251047-dersi-kapatilan-ozcan-vardar-bahane-bulup-engellediler

Boğaziçililerin nöbeti 270'inci gününde: Vangelis bizimle

Boğaziçi akademisyenlerinin rektörlük binasına sırtlarını dönerek yaptıkları eylem 270'inci gününe girdi. Boğaziçililer, 2015'te vefat eden Tarih Bölümü akademisyenlerinden Vangelis Kechriotis’i andı.

Gazete Duvar, 30/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/bogazicililerin-nobeti-270inci-gununde-vangelis-bizimle-haber-1536909

18-‘BARINAMIYORUZ ‘

Barınamıyoruz Hareketi ilk nöbetini tamamladı

Barınamıyoruz Hareketi’nden öğrenciler, yüksek konut ve yurt fiyatlarını protesto ettikleri sokak nöbetlerinin ilk gecesinde Yoğurtçu Parkı’nda uyudu.

bianet, 20/9/2021https://bianet.org/bianet/toplum/250546-barinamiyoruz-hareketi-ilk-nobetini-tamamladi

Tuba Torun / #Barınamıyoruz

Devlet, gençlerin insan olmaktan kaynaklı temel ve yaşamsal bir hak olarak anayasal barınma hakkı taleplerinden dolayı yine gençlere müdahale ediyor. Buna da “kurgu” diyecekler çıkacak. Yine gerçek mağdurlar suçlanacak, yine iktidarı kötüye kullananlar mağdur edebiyatı yapacak.

Gazete Duvar,21/9/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/barinamiyoruz-makale-1535649

Özgür Urfa / Barınma hakkı üzerine bir deneme

Bir grup üniversite öğrencisinin “barınamıyoruz” ismiyle gerçekleştirdiği park buluşmasında yurt ücretlerinin ve konut kiralarının fahiş miktarda yükselmesine tepki göstermelerine devletin cevabı her zamanki gibi çevik kuvvet polislerini olay yerine yığmak ve öğrencileri gözaltına almakla tehdit ederek parktan çıkartmak oldu.

İleri Haber,21/9/2021https://ilerihaber.org/yazar/barinma-hakki-uzerine-bir-deneme-130388.html

Barınamayanlar: Tek hissimiz öfke

Fahiş yurt ve kira ücretlerine karşı bir araya gelen Barınamıyoruz Hareketi, ikinci gün Beşiktaş’taydı. Barınamayanlar, “Çözüm üretilene kadar sokaklardayız” diyerek parkta sabahladı.

Gazete Duvar, 21/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/barinamayanlar-tek-hissimiz-ofke-haber-1535744

'Barınamıyoruz' diyen öğrenciler birçok kentte sokakta sabahladı

Fahiş kiralar ve yurt ücretlerine karşı protesto başlatan öğrenciler birçok kentte gece nöbetini sürdürdü. Öğrenci Sendikası, “KYK ve kira zamlarına sessiz kalmadık kalmıyoruz" açıklamasını yaptı.

Gazete Duvar, 22/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/barinamiyoruz-diyen-ogrenciler-bircok-kentte-sokakta-sabahladi-haber-1535846

Barınma hakkı sorununa 9 maddelik çözüm önerisi

Gençlik Hareketi Koordinasyonu, üniversite öğrencilerinin yaşadığı barınma hakkı sorununa dair 9 maddelik çözüm önerisi sunarken, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Çağdaş Gazeteciler Derneği'nden de çözüm önerileri geldi.

bianet,22/9/2021https://bianet.org/bianet/diger/250679-barinma-hakki-sorununa-9-maddelik-cozum-onerisi

Bakan Kasapoğlu: Yurt konusunda milletimizi kandırmaya çalışıyorlar

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yüksek kira talepleri nedeniyle öğrencilerin yurt veya ev bulamadığı tartışmalarına ilişkin, "Verileri bilmeden farklı şekilde ortaya koyanlar, bildiği halde kötü niyetle istismar edenler, milletimizi kandırmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı. Kasapoğlu, Türkiye'nin dünyanın en kapsamlı ve kapasitesi en yüksek yurtlarına sahip olduğunu iddia etti.

BirGün, 22/9/2021https://www.birgun.net/haber/bakan-kasapoglu-yurt-konusunda-milletimizi-kandirmaya-calisiyorlar-359560

Ali Ekber Doğan / Almanya seçimlerinde 'kira deliliğini durdurma‘ gündemi

E-mail

Doğu'daki daralan bazı kentler dışarıda bırakılırsa, kentsel bölgelerdeki fahiş kira artışları, bu ay sonunda yapılacak, Almanya seçimlerinin de başlıca temalarından biri. Konu üç-dört yıldır Berlin merkezli biçimde Almanya gündeminin üst sıralarında yer alıyor. "Kira Deliliğini Durdur" diyen kiracı inisiyatiflerinin yanındaki sol partilerle (Sosyal Demokrat Parti-SPD, Yeşiller ve Sol Parti), emlak sahiplerinin yanındaki sağ (CDU ve FDP) şeklinde bir bölünme de olunca barınma sorunun, bu seçim döneminin sıcak bir maddesi olmaması mümkün değildi.

İleri Haber, 23/9/2021https://ilerihaber.org/yazar/almanya-secimlerinde-kira-deliligini-durdurma-gundemi-130468.html

#Barınamıyoruz nöbetleri | "Ülkeyi yönetenler rant peşinde"

Günlerdir sokakta sabahlayan üniversite öğrencileri ne istiyor? Muhalefet ve iktidar ne yapabilir? "Parktaki üniversite öğrencileri" yanıtlıyor.

Dilek Şen, bianet, 23/9/ 2021https://bianet.org/bianet/egitim/250783-barinamiyoruz-nobetleri-ulkeyi-yonetenler-rant-pesinde

Alevi Vakıflar Federasyonu: 73 cemevini öğrencilere tahsis ediyoruz

 

Alevi Vakıflar Federasyonu kendilerine bağlı 73 cemevini barınma sorunu yaşayan öğrencilere tahsis ettiklerini duyurdu.

bianet, 24/9/2021https://bianet.org/bianet/insan-haklari/250790-alevi-vakiflar-federasyonu-73-cemevini-ogrencilere-tahsis-ediyoruz

KESK üyeleri 'barınamayan' öğrencileri ziyaret etti

İzmir'de barınma sorunu yaşayan öğrencilerin eylemlerinin beşinci gününde, KESK üyeleri, Buca Hasanağa Parkı'nda bir araya gelen öğrencileri ziyaret etti.

Gazete Duvar, 25/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/kesk-uyeleri-barinamayan-ogrencileri-ziyaret-etti-haber-1536260

Önder Algedik / Barınma sorunu barınma sorunu mudur?

Barınma sorunu bir barınma sorunu değil. Bir gençlik politikası sorunu, bir eğitim sorunu, bir sermaye transferi sorunu ve bir ücretsiz eğitim hakkı tartışması. Barınma sorunu barınma sorunundan fazlasıdır, gençliğin var olma, varlık olma, tanınma sorununun bir parçasıdır sadece.

Gazete Duvar, 27/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/barinma-sorunu-barinma-sorunu-mudur-makale-1536370

Ali Ekber Doğan/ Barınma sorununa kiralık sosyal konut çözümü

Türkiye'de sosyal konut denildiğinde uzun süredir akla belediye ya da TOKİ gibi bir kamu otoritesinin üretip, halka ucuza sattığı konutlar geliyor. Farklı kamu kuruluşları ve KİT'lerin mülkiyeti kendisinde kalacak şekilde kiralık sosyal konut üretmesiyse neredeyse unutulmuş durumda.

İleri Haber, 27/9/ 2021https://ilerihaber.org/yazar/barinma-sorununa-kiralik-sosyal-konut-cozumu-130613.html

Şehir Plancıları Odası’ndan barınma hakkı açıklaması

TMMOB Şehir Plancıları Odası 'Barınma Hakkı Mücadelesini Sahipleniyor, Yöneticileri Sorumluluklarını Yerine Getirmeye Davet Ediyoruz' başlığıyla bir basın açıklaması yayınladı.

soL, 27/9/2021https://haber.sol.org.tr/haber/sehir-plancilari-odasindan-barinma-hakki-aciklamasi-314599

Üniversite öğrencileri okuldan çok barınma sorununu düşünüyor

Üniversitelerin açılmasıyla birlikte KYK yurtlarında yer bulamayan binlerce öğrenci özel yurt ve kiralık evlere yöneldi. Birçok öğrenci eğitimine ara verip memleketine geri dönmekle karşı karşıya.

Gazete Duvar, 28/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/universite-ogrencileri-okuldan-cok-barinma-sorununu-dusunuyor-haber-1536512

İstanbul ve İzmir'de "Barınamıyoruz" eylemcilerine polis şiddeti

İstanbul Kadıköy ve İzmir'de fahiş yurt ücreti ve kiraları protesto eden öğrencilerin nöbet eylemine polis saldırdı. Yaklaşık 80 öğrenci gözaltına alındı.

bianet, 28/9/2021https://bianet.org/bianet/insan-haklari/250953-istanbul-ve-izmir-de-barinamiyoruz-eylemcilerine-polis-siddeti

Koç Üniversitesi'nde yurt nöbeti: "Geçinemiyoruz, yaşayamıyoruz"

Koç Üniversiteliler Dayanışması, kampüste yaşanan yurt sorununu ve sorunun çözümüne ilişkin taleplerini anlatıyor.

bianet, 29/9/ 2021https://bianet.org/bianet/egitim/250993-koc-universitesi-nde-yurt-nobeti-gecinemiyoruz-yasayamiyoruz

Barınamayanlar/ "Öğrenciye ev yok, yurt yok, bank da, park da yok!"

Okulların açılmasıyla anayasal hakları barınma hakkı için mücadele eden öğrenciler, polisin müdahalesiyle karşılaşıyor. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni kazandığı için Kocaeli'nden Ankara'ya gelen Ezgi Gözoğlu, yaşadıklarını anlatıyor.

bianet, 30/9/2021https://bianet.org/bianet/egitim/251098-ogrenciye-ev-yok-yurt-yok-bank-da-park-da-yo

Yazar Sacit Yörüker
  • Paylaş