Biz şimdi alçak sesle konuşuyoruz ya
Sessizce birleşip sessizce ayrılıyoruz ya
Anamız çay demliyor ya güzel günlere
Sevgilimizse çiçekler koyuyor ya bardağa
Sabahları işimize gidiyoruz ya sessiz sedasız
Bu, böyle gidecek demek değil bu işler
Biz şimdi yanyana geliyor ve çoğalıyoruz
Ama bir ağızdan tutturduğumuz gün hürlüğün havasını
İşte o gün sizi tanrılar bile kurtaramaz

Cemal Süreya

HABER / YAZI / KONUŞMA / SÖYLEŞİ SEÇKİSİ

EYLÜL 2021 (10.Sayı)

HABER / YAZI / KONUŞMA / SÖYLEŞİ SEÇKİSİ

İki aylık molanın ardından Eylül ayına ait 10.sayıyla karşınızdayız.
Bu sayının haber ve yorumlarını 18 konu başlığı altında kategorileştirdik.Girdilerin hem sayı hem de içerik yönünden zenginliğinin konu başlıklarının hepsi için değilse de büyük çoğunluğu açısından geçerli olduğunu söyleyebiliriz.
”Siyaset”, “Laiklik”,” Dünya” ve ”Ekonomi” bölümlerinde işlenen konular gazetelerde ve haber sitelerinde günlerce çeşitli yönleriyle ele alınmıştır.Gazetelerin ve haber sitelerinin muhabirlerinin ve yazarlarının üretkenliği doğal olarak Seçki’ye yansımıştır.
“Kent Haberleri” bölümündeki girdiler içerikleri kadar başlıklarıyla da ilgi çekicidir. Kent haberlerinden Ankara’yı konu alanlar kuşkusuz okurlarımızın daha fazla dikkatini çekmeye adaydır.
Okurlarımızın Boğaziçi Üniversitesinde aylardır devam eden direnişe ayrılan haberlere göz atmak suretiyle mücadele kararlılıklarını tazeleyeceklerinden eminiz.
Üniversite öğrencilerinin başlattığı “Barınamıyoruz” hareketinin toplumumuzda ve medya dünyasında geniş ve çok yönlü yansımaları söz konusudur.Değerli okurlarımızın ”Barınamıyoruz” başlıklı bölümde yer alan haberlere ve yorumlara gereken hassasiyetle eğileceklerine inanıyoruz.
Selamlar ve saygılar…

KONU BAŞLIKLARI

1-SİYASET

2-LAİKLİK

3-DÜNYA

4-HUKUK / İNSAN HAKLARI

5-KOBANİ DAVASI

6-SAĞLIK

7-EKONOMİ

8-EMEK / YOKSULLUK

9-GAZETECİLİK /GAZETECİLER

10-KADINLAR

11-KENT HABERLERİ

12-GÖÇ SORUNU

13-ÇEVRE / İKLİM KRİZİ

14- YAŞAM/ KÜLTÜR / SANAT

15-BİLİM VE TEKNOLOJİ

16-YAKIN TARİH

17-BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİNDE DİRENİŞ

18-'BARINAMIYORUZ'

GİRDİLER BÖLÜMÜ

1-SİYASET

Tolga Şirin / Başkanlık rejiminde "seçim barajı" anlamsız: Yüzde 7 barajı Anayasa'ya aykırı

Başkanlık rejimlerinde çok nadir biçimde karşılık bulan barajların tek mantığı yasama etkinliklerine düzen vermek olabilir. Fakat bunun için de yüzde 7 gibi bir baraj aşırıdır. Hele ki "yönetimde istikrar"la kolaylıkla haklı çıkarılamaz. Yüzde 7'lik bir barajının kabul edilmesi durumunda, bu "engelin" Anayasa'ya aykırı bulunması ve iptal edilmesi gerektiği düşüncesindeyim.

T24,7/9/2021https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sirin/baskanlik-rejiminde-secim-baraji-anlamsiz-yuzde-7-baraji-anayasa-ya- aykiri,32376

Kemal Can / Siyasette baraj mühendisliği

İttifaklı sistemin dezavantaja dönüşen tablosunu bozmak, ittifakla kolayca aşılacak bir baraj engelinden daha önemli gibi duruyor. Bu değişikliğin MHP barajı aşsın diye yapıldığını düşünmek çok ikna edici gelmiyor. İktidar partilerin ayrı ayrı seçime girmelerinin, tabanlarında ittifakın yarattığı alerjiyi yatıştırmak konusunda bazı imkanlar sağlaması mümkün. Ancak çok daha belirgin etki, iktidar partilerinin ittifakla girmediği bir seçime, muhalefetin de ittifakla girmesinin daha zor olacağı.

Gazete Duvar,8/9/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/siyasette-baraj-muhendisligi-makale-1534181

Bekir Ağırdır: HDP seçimlerde yüzde 15 oy alabilir

Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır, "HDP'nin yüzde 13'ten 12'den 7'ye düşeceği varsayımı değil önümüzdeki seçim sürecinde kendi doğal seçmeniyle bile yüzde 15'e ulaşma ihtimali söz konusu" dedi.

Gazete Duvar,8/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/bekir-agirdir-hdp-secimlerde-yuzde-15-oy-alabilir-haber-1534236

Ali Ekber Doğan / Bozguncu olmadan Millet İttifakı'ndan farkını belirginleştirmek

Erdoğan önderliğindeki Saray Rejimi'nin devrilmesi stratejik hedefi, sosyalistlerin ve Kürt hareketinin CHP'nin başını çektiği Millet İttifakı'yla aynı dalga boyunda oldukları bir nokta.

İleri Haber, 9/ 9/ 2021https://ilerihaber.org/yazar/bozguncu-olmadan-millet-ittifakindan-farkini-belirginlestirmek-129969.html

Güray Öz / Temsili demokrasi ne kadar temsili?

Cumhurbaşkanına olağanüstü yetkiler tanıyan yürürlükteki sisteme, pratikte bu yetkileri de aşan bir uygulamaya karşı muhalefet partilerinin parlamenter demokrasiyi savunmaları kuşkusuz iyi bir gelişmedir.

İleri Haber,10/9/2021https://ilerihaber.org/yazar/temsili-demokrasi-ne-kadar-temsili-130003.html

Erdoğan Bayraktar: Bağımsız bir savcı araştırsın, Yüce Divan'a gitmekten korkmam

Halk TV yazarı ve programcısı Fikret Bila'ya açıklama yapan eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 17-25 Aralık dosyasına ilişkin olarak, "Bağımsız bir savcı araştırsın, Yüce Divan'a gitmekten korkmam. 8 yıldır boğazımda bir düğüm var" dedi.

T24,10/9/2021https://t24.com.tr/haber/erdogan-bayraktar-bagimsiz-bir-savci-arastirsin-yuce-divan-a-gitmekten-korkmam,977938

Yalçın Doğan / Hashimoto yok, rejimi değiştiren iki saat var

Komisyon, rüşvet almakla suçlanan dört Bakanı Yüce Divan'a göndermiş olsaydı... Büyük olasılıkla "Bugün Türkiye'de Anayasa değişikliği, dolayısıyla Tek Adam Rejimi olmayacaktı, tarih Türkiye'de çok başka türlü akmış olacaktı.

T24,11/9/2021https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/hashimoto-yok-rejimi-degistiren-iki-saat-var,32423

DİSK Başkanı Arzu Çekezoğlu / "12 Eylül kötü bir anı değil, 41 yıllık karanlık bir dönemin başlangıcı"

Çerkezoğlu 12 Eylül'ün 41. yılında yaptığı açıklamada, "İktisadi rota değişikliğinin, sosyal devleti ve sosyal hakları ortadan kaldırmak amacıyla kabul edilen neoliberal ekonomik politikaların bir dirençle karşılaşmadan uygulanabilmesi için 12 Eylül askeri darbesi yapıldı" dedi.

bianet, 11/9/ 2021https://bianet.org/bianet/insan-haklari/250113-12-eylul-kotu-bir-ani-degil-41-yillik-karanlik-bir-donemin-baslangici

Merdan Yanardağ / Kaçınılmaz hesaplaşma!

AKP'yi iktidara taşıyan bütün iç dinamikler değişti. Neredeyse toplumun bütün kesimleriyle çatışan AKP iktidarı, artık toplumsal rıza üretemez hale geldi. Parti, kendi çekirdek tabanına doğru durdurulamaz daralma sürecine girdi.

BirGün,12/9/2021https://www.birgun.net/haber/kacinilmaz-hesaplasma-358381

AKP'nin Evren'e borcu büyük

12 Eylül Darbesi'ni Aydın Çubukçu ile konuştuk. Çubukçu, "AKP'nin bir 12 Eylül yaratığı olduğu yolundaki görüşlere katılıyorum. Siyasal İslam'ın güçlenip iktidar olmasının yolunu açan bu askeri darbedir" diyor.

Gökay Başcan,BirGün,12/9/2021https://www.birgun.net/haber/akp-nin-evren-e-borcu-buyuk-358405

Selahattin Demirtaş / İlle de demokrasi

Kürtler, Aleviler, muhafazakârlar, sosyalistler, Atatürkçüler, demokratik milliyetçiler dâhil her kesimden liyakatli kadrolar, demokrasi ortak paydasında birlikte hareket etmeyi başarabilmelidir. Demokrasinin kalıcı hale gelmesinin biricik yolu budur. Önce ilkeler, sonra ilkesel ittifaklar.

T24,13/9/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/selahattin-demirtas/ille-de-demokrasi,32451

HDP'den 2023 seçimi için tutum belgesi hazırlığı

HDP 2023 seçimlerine dair alacağı tavrı 27 Eylül'de bir tutum belgesi ile açıklayacak. Belgeyle hem cumhurbaşkanı adayından hem de ittifaklardan beklentiler ortaya konacak. Kürt sorununa çözüm de belgede yer alıyor.

Hilal Köylü,DW Türkçe,https://www.dw.com/tr/hdpden-2023-se%C3%A7imi-i%C3%A7in-tutum-belgesi-haz%C4%B1rl%C4%B1%C4%9F%C4%B1/a-59167584

Tolga Şirin / Milliyetçi Hareket Partisi'nin AYM çelişkisi ve On Dörtler

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Anayasa Mahkemesi'nin kaldırma talebini periyodik olarak dile getiriliyor. Bu durum, diğer pek çok şeyin yanı sıra tarihsel bir ironi.

T24,14/9/ 2021https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sirin/milliyetci-hareket-partisi-nin-aym-celiskisi-ve-on-dortler,32456

Oğuz Oyan / İlginç zamanlar

TBMM erken seçim kararı almazsa, RTE'nin adaylığı bugün veya yarın şaibeli (Anayasa dışı) duruma düşebilecektir.

soL,14/9/ 2021https://haber.sol.org.tr/yazar/ilginc-zamanlar-313573

Murat Sevinç / Muhafazakâr seçmen, nadide bir çiçek midir?

Muhalefet, biraz dönemin zorlayıcılığından biraz da 'yeni' olanı henüz tam anlamıyla kavramadıklarından olsa gerek, siyasetin toplumu/seçmeni 'dönüştürücü' etkisini neredeyse görmezden geliyor. Seçmene uyarak ve gönlünü hoş tutarak onun oyunu almaya çalışmak bir seçenek. Diğeri ve asıl dönüştürücü olan ise seçmeni farklı seçenekler/yollar olduğuna ikna etmek, gerektiğinde eleştirmek, sorgulamak ve uyarmak. Evet, seçmeni eleştirmek.

Gazete Duvar,15/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/muhafazakar-secmen-nadide-bir-cicek-midir-makale-1534981

Kemal Can/ 'Garip'lerin tercihi değişir mi?

Son üç yıldır -pandeminin de etkisiyle özellikle bu yıl- ekonomik krizin etkilerinin iyice sertleşmesi siyasi aritmetiği etkilemeye başladı. Bu nedenle seçmen tercihlerinde çok önemli değişimler yaşanacağı öngörüsü, seçmenin defalarca kanıtlanmış ekonomik oy verme davranışını tekrar edeceği varsayımına dayanıyordu. Bunun kısmen gerçekleştiği ve iktidar oylarında ciddiye alınması gereken bir gevşeme yaşadığı görülüyor.

Gazete Duvar, 15/ 9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/gariplerin-tercihi-degisir-mi-makale-1535003

Fatih Yaşlı / 'Yeni orta çağ'da aşı karşıtlığından düzen karşıtlığı çıkar mı?

Komplo teorilerinden, bilim ve akıl düşmanlığından, aşı karşıtlığından, hurafelerden, masallardan, sağcılığın tüm dünyada dolaşıma soktuğu argümanlardan düzen karşıtlığı da devrim de çıkmaz.

soL, 15/ 9/ 2021https://haber.sol.org.tr/yazar/yeni-orta-cagda-asi-karsitligindan-duzen-karsitligi-cikar-mi-313648

"Demirtaş, siyasetten silinmek için tutuklandı"

Demirtaş'ın avukatları, AİHM'e gönderdikleri belgede, "ifade özgürlüğü kapsamındaki açıklamaları nedeniyle, somut delil olmadan ve siyaset sahnesinden silinmek amacıyla tutuklandığının tespitini beklediklerini" açıkladı.

bianet,17/9/ 2021https://bianet.org/bianet/insan-haklari/250468-demirtas-siyasetten-silinmek-icin-tutuklandi

Oğuz Kaan Salıcı: Çözüm sürecindeki önerilerimizin arkasındayız

8 Eylül'de Kürdistan'ı ziyaret eden heyetin başında yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, çözüm sürecindeki önerilerin arkasında olduklarını, Türkiye'nin genelinin kabulünü sağlayacak bir yöntemle Kürt sorununu çözmenin kendilerine nasip olacağını söylüyor.

İrfan Aktan, Gazete Duvar,18 /9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/oguz-kaan-salici-cozum-surecindeki-onerilerimizin-arkasindayiz-makale-1535394

Merdan Yanardağ / Yeni bir aydınlanma ve modernite

AKP, muhafazakar değil, dinci bir partidir, siyasal İslamcıdır. Taliban ya da başka bir Sünni siyasal İslamcı hareketten özü itibarıyla farkı yoktur.

BirGün,19/9/ 2021https://www.birgun.net/haber/yeni-bir-aydinlanma-ve-modernite-359187

Bekir Ağırdır / Eksik Türkiye'yi nasıl yöneteceksiniz?

İktidarın pembe söylemleri artık umut değil öfke üretiyor. İktidar seçimi kazansa bile, yurttaşlarının yarısını düşman gördüğü bir ülkeyi nasıl yönetecek? Ya da eksik bir Türkiye hayal etmeyeceğine göre ülkeyi yeniden nasıl bütünleyecek?

T24, 20/ 9/ 2021https://t24.com.tr/yazarlar/bekir-agirdir/eksik-turkiye-yi-nasil-yoneteceksiniz,32520

Güven Gürkan Öztan / Kaygılı muhafazakâr miti ve hesaplaşma

Muhafazakâr seçmen miti, hem iktidar hem de Meclis'teki muhalefet için seçimin sihirli anahtarı işlevi görüyor. Yıllardır siyaseti, kimlikler arası bir itişme-çekişme ve sahte oydaşma çizgisine çekmeyi kendine vazife belleyenler yine en şık kostümleriyle sahnede. Onlara göre seçimde zafer isteyenler önce kaygılı muhafazakârları kazanmak zorunda.

BirGün,20/9/2021 https://www.birgun.net/haber/kaygili-muhafazakar-miti-ve-hesaplasma-359266

Söyleşi / Endişeli muhafazakarlar: İktidar dışında o topa oynayan kalmadı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Taşkın, 'endişeli muhafazakarlar' tartışması için konuştu: Başörtüsü sorunu toplumsal zeminde çözüldü, kimse bu uzlaşının gerisine düşemez.

Nergis Demirkaya,Gazete Duvar, 20/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/endiseli-muhafazakarlar-iktidar-disinda-o-topa-oynayan-kalmadi-haber-1535593

Ağırdır'dan 'Muhatap İmralı' diyen Temelli'ye eleştiri: Bu açıklamayı talihsiz buluyorum

HDP'li Sezai Temelli'nin CHP lideri Kılıçdaroğlu'na "Çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı'dır" diyerek verdiği yanıtı eleştiren Bekir Ağırdır, "Sürecin öncüsü elbette partiler olacak" dedi.

Gazete Duvar, 20/9/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/agirdirdan-muhatap-imrali-diyen-temelliye-elestiri-bu-aciklamayi-talihsiz-buluyorum-haber-1535674

Demirtaş'ın ikinci tutukluluğunda 2 yıl doldu

Selahattin Demirtaş'ın ikinci kez tutuklanmasının üzerinden iki yıl geçti. Demirtaş'ın avukatları, müvekkillerininn tutuklanması gibi tahliyesinin de siyasi bir karar olacağı görüşünde.

Alican Uludağ, DW Türkçe,20/9/2021https://www.dw.com/tr/demirta%C5%9F%C4%B1n-ikinci-tutuklulu%C4%9Funda-2-y%C4%B1l-doldu/a-59243654

Ümit Kıvanç / Kürt sorunu yok, eşya toplamak var

Bahçeli "Kürt sorunu diye bişey yok" açıklaması yaparken, Akçakoca'da, fındık toplamaya Mardin'den gelmiş Kürt işçiler saldırıya uğradı. İşçilerin evine taşlı saldırıyı ve sonrasını bazı komşular videoya çekmişti. Ancak saldırganlardan korkuyorlardı ve kayıtları Kürt işçilere vermediler. Duvar'daki haberin sonunda, işçiler hâlâ saldırıya uğradıkları evdedirler, aralarından biri ifade için savcılığa götürülmüştür, onu beklemekte ve "memleketlerine dönmek için eşyalarını toplamakta"dırlar.

Gazete Duvar, 22/9/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kurt-sorunu-yok-esya-toplamak-var-makale-1535836

Kemal Can / 'Muhataplık tartışması' ve imkanlar

Çok kısa bir aralıkta değişik aktörlerin epey farklı biçimde dahil olduğu muhataplık tartışmaları, kısa vadeli yorumlardan kurtarılabilirse önemli imkanlar üretebilir aslında. Meselenin elbette Kürt sorunu boyutu önemli. Bu pencereden bakınca sorunun çeşitli katmanları için farklı muhataplık adresleri verilebilir. Ancak tartışmayı sertleştiren taraf, Kürt sorunuyla pek ilgili değil aslında. Tartışmayı köpürten, siyasi zeminde bu meselenin nasıl etki yaratacağıyla ilgili.

Gazete Duvar, 22/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/muhataplik-tartismasi-ve-imkanlar-makale-1535827

Murat Belge / İmralı mı?

Kılıçdaroğlu'nun söylediği, HDP için önemli olmasının yanı sıra, CHP'nin kendisi için de önemliydi. Sezai Temelli'den bildiğimiz o cevap geldi. Bir tarihte AKP'ye bakıp sevinerek "İşte, gerçek yüzlerini göstermeye başladılar" diyenler gibi Temelli'ye de hayır dua edenler olmuştur.

T24,22/9/2021https://t24.com.tr/yazarlar/murat-belge/imrali-mi,32543

Öfkeli Genç Türkler ve Türkiye'de milliyetçiliğin dönüşümü

Medyascope'tan Mehmet Yaşar Altundağ, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Berk Esen, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlker Aytürk, KONDA Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır ve TamgaTürk kurucusu Bahadırhan Dinçaslan ile hem Öfkeli Genç Türkler'i hem de Türk milliyetçiliğinin yaşadığı dönüşümü konuştu.

Medyascope, 22/9/ 2021https://medyascope.tv/2021/09/22/ofkeli-genc-turkler-ve-turkiyede-milliyetciligin-donusumu/

Dinçer Demirkent / Geçiş sürecini konuşma(ma)k

Eğer Türkiye'nin demokrasiye geçişini konuşacaksak, AKP sonrası dönemden konuşmalıyız demektir. Eğer AKP sonrası dönemi konuşacaksak, Türkiye'de rejim değişikliğini, olağanüstü hali, olağanüstü hali devam ettiren mevcut düzeni konuşmak zorundayız.

Gazete Duvar, 23/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/gecis-surecini-konusmamak-makale-1535879

Bahçeli: HDP'yi meşru görmek, AYM üzerinde fiili baskı kurmaktır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kürt sorununa yönelik açıklamaları nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek "HDP'yi meşru görmek, AYM üzerinde fiili baskı kurmaktır" dedi.

Gazete Duvar, 23/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/bahceli-hdpyi-mesru-gormek-aym-uzerinde-fiili-baski-kurmaktir-haber-1536051

Emre Kongar / Mithat Sancar'ın TELE 1 söyleşisinden izlenimler

Çarşamba akşamı, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar TELE 1'de Merdan Yanardağ'ın sorularını yanıtladı.

Cumhuriyet, 24/9/ 2021https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/mithat-sancarin-tele-1-soylesisinden-izlenimler-1871314

Kürtler Kürt sorununun çözüldüğüne inanıyor mu?

Türk siyaseti son günlerde bir kez daha Kürt sorununun çözümünü tartışıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kürt sorununu çözdük" açıklaması, Kürtlerin yoğun yaşadığı Güneydoğu'da karşılık bulmadı.

Felat Bozarslan, DW Türkçe, 24/9/2021https://www.dw.com/tr/k%C3%BCrtler-k%C3%BCrt-sorununun-%C3%A7%C3%B6z%C3%BCld%C3%BC%C4%9F%C3%BCne-inan%C4%B1yor-mu/a-59301319

Metin Çulhaoğlu / Muhatap ve adres sorunu üzerine

HDP'nin eski eş başkanlarından Sezai Temelli'nin, Kılıçdaroğlu'na yanıt olarak çözüm için adresin ya da muhatabın İmralı olduğunu söylemesi tartışmalara yol açtı.

İleri Haber, 25/9/2021https://ilerihaber.org/yazar/muhatap-ve-adres-sorunu-uzerine-130548.html

Erdoğan, New York'tan eli boş döndü: Uzmanlar ziyareti nasıl yorumladı?

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyük beklentilerle gittiği New York ziyaretinden hayal kırıklığıyla döndü. Doç. Dr. Yonca Özdemir, Doç. Dr. İkbal Dürre ve Soli Özel, Erdoğan'ın ziyaretini BirGün'e değerlendirdi. Erdoğan'ın gezisini başarısız olarak yorumlayan uzmanlar, Soçi'de yapılacak görüşme öncesi de avantajın Putin'de olduğunu belirtiyor.

BirGün,25/9/ 2021https://www.birgun.net/haber/erdogan-new-york-tan-eli-bos-dondu-uzmanlar-ziyareti-nasil-yorumladi-359867

Ruşen Çakır / Erdoğan'ın çözülemeyen Kürt sorunu

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kürt sorunu yok, çözdük" sözlerini onun kendi Kürt sorununu çözememesinin bir itirafı olarak görmek mümkün. Kürtleri kazanma ihtimalinin kalmadığı ortaya çıktığı andan itibaren kaybetmeye başlayan Erdoğan'ın durumu toparlaması mümkün mü?

Medyascope, 25/9/2021https://medyascope.tv/2021/09/25/erdoganin-cozulemeyen-kurt-sorunu/

Türkiye çıkış yolu arıyor: (1) Kürt sorunu nasıl çözülecek?

Prof. Baskın Oran, DEVA Partisi'nden Mehmet Emin Ekmen, HDP'li Meral Danış Beştaş, İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve Hakan Tahmaz Kürt sorununun çözüm yollarını anlattı.

Esra Çiftçi, Artı Gerçek, 26/9/2021https://artigercek.com/haberler/turkiye-cikis-yolu-ariyor-kurt-sorunu-nasil-cozulecek

Türkiye çıkış yolu arıyor: (2) Kürt sorunu nasıl çözülecek?

DEVA Partisi'nden Ünsal, Sol Parti'den Taş, Diyarbakır Baro Başkanı Av. Eren, DiB Koordinasyon üyesi Davutoğlu ve Emek Partisi'nden Akdeniz Kürt sorununa bakış açılarını anlattı.

Esra Çiftçi, Artı Gerçek ,27/9/2021https://artigercek.com/haberler/turkiye-cikis-yolu-ariyor-kurt-sorunu-nasil-cozulecek-2

Türkiye çıkış yolu arıyor: (3) Kürt sorunu nasıl çözülecek?

Gazeteci Aydın Engin, eski AİHM yargıcı Rıza Türmen, CHP milletvekili Yıldırım Kaya ve KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Kürt sorununu değerlendirdiler

Esra Çiftçi, Artı Gerçek, 28/9/2021https://artigercek.com/haberler/turkiye-cikis-yolu-ariyor-kurt-sorunu-nasil-cozulecek-3

Murat Sevinç / Kürtler sürekli 'sorun' çıkarıp bir şeyler 'talep' eden insanlar mı?

Bir ülkede yıllarca aynı şeylerin konuşulması, aynı tepkilerin verilmesi, aynı eziyetlerin çekilmesi, aynı ezberlerin yinelenmesinin bezdirici bir yanı var. Üstelik bunca yılın sonunda ve hemen her konuda, "Sorunları sorun etmezseniz ortada sorun kalmaz" denilen bir yere varılmışsa.

Diken, 26/9/ 2021https://www.diken.com.tr/kurtler-surekli-sorun-cikarip-bir-seyler-talep-eden-insanlar-mi/

HDP'den 11 maddelik deklarasyon: Ortak yönetime hazırız

"İster HDP'li isterse başka bir aday olsun, isimler yerine ilkelerin ve yöntemlerin tartışılmasının gerekli olduğu inancındayız."

bianet, 27/9/ 2021https://bianet.org/bianet/siyaset/250898-hdp-den-11-maddelik-deklarasyon-ortak-yonetime-haziriz

Haber Analiz / HDP adresi ve formülü gösterdi: Muhatap biziz, adres Meclis, hedef güçlü parlamento ve yeni anayasa

Eş başkanlar Mithat Sancar ve Pervin Buldan tarafından açıklanan tutum belgesi, hiçbir ittifakta yer almayacağını açıklayan HDP'nin Cumhur ittifakı ile neden ilkeler bazında da anlaşamayacağını gösterecek kadar netti.

Gökçer Tahincioğlu,T24, 27/9/2021https://t24.com.tr/haber/hdp-adresi-ve-formulu-gosterdi-muhatap-biziz-adres-meclis-hedef-guclu-parlamento-ve-yeni-anayasa,981540

Fatih Yaşlı / ABD'den Rusya'ya, dostum Biden'dan dostum Putin'e

Nihai bir kırılmaya doğru gidilirken, iktidarı içeride ve dışarıda sıkıştıracak ve eskisi gibi öyle kolay kolay oyun kurmasına izin vermeyecek çoklu bir kriz konjonktürüne de girmiş durumdayız.

soL, 29/9/ 2021https://haber.sol.org.tr/yazar/abdden-rusyaya-dostum-bidendan-dostum-putine-314707

Kemal Can / HDP'nin tutum belgesi

HDP açıkladığı tutum belgesiyle, iktidarın çizdiği stratejide kendisine biçilen rolü güçlü biçimde reddetmiş olmanın ötesinde, muhalefet bloku içinde de "eli mahkum" bir pozisyonda kalmaktan çıkabildi. Genel olarak muhalefet aktörleri de birbirlerini rahatlatırken, kendilerini sıkıntıya sokmak zorunda olmadıkları formüller üretmekte artık daha cesur.

Gazete Duvar, 29/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/hdpnin-tutum-belgesi-makale-1536672

Dincer Demirkent / Kürt sorunu da yok, barınamayan öğrenci de

Baskıcı yönetimler can sıkıntısından değil, yoksulun hesap sormasını, haksızlığa uğrayanın hak aramasını engellemek için kurulur. Rejimin niteliği bu bölüşüm ilişkisinde belirleniyor. Maden işçisine karşı patronu kollayan alay komutanı ile Kaz Dağları'nı nasıl yağmalayacağını anlatan CEO'nun, onu koruyan mafyacılar ile siyasetin demokratik olanaklarını yok eden iktidar ittifakının oluşturduğu blok elbette baskıcı olacak.

Gazete Duvar, 30/9/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/kurt-sorunu-da-yok-barinamayan-ogrenci-de-makale-1536742

2-LAİKLİK

Fikret İlkiz/ Dualarla adli yıl ve Yargıtay binası açılışı

Bir gün soran olursa eğer...Yargıtay binasının açılış töreninde, 2021 adli yıl açılışında mıydınız? Ellerinizi açıp dualar ettiniz mi? Neden katıldınız? Mecbur muydunuz? Evet mecbursunuz. Davetlisiniz çünkü! Devletin davetine icabet etmemek ayıp olur!

bianet,06/09/2021 https://bianet.org/bianet/hukuk/249782-dualarla-adli-yil-ve-yargitay-binasi-acilisi

Rıza Türmen / Adli yılın açılış fotoğrafı

Bu fotoğrafın ortaya çıkardığı iki sorun var. Birinci sorun, laiklik. İkinci sorun, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı.

T24,6/9/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/riza-turmen/adli-yilin-acilisi-fotografi,32372

Mehmet Y. Yılmaz / Diyanet, Erdoğan'a seçim kampanyası yapıyor

Erbaş'ın açıklamaları aslında Anayasal düzeni tehdit ediyor. Anayasa'sında "laik cumhuriyet" yazan bir ülkede, laiklik karşıtı hareketlerin odağında artık Diyanet İşleri Başkanlığı var.

T24,8/9/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/diyanet-erdogan-a-secim-kampanyasi-yapiyor,32393

Adını Koyalım : Laiklik neden iktidarın hedefinde?

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş, laikliği hedef alırken iktidardan bağımsız mı hareket ediyordu? Adını Koyalım'da Kemal Can, Ayşe Çavdar, Burak Bilgehan Özpek ve Ruşen Çakır bu sorudan hareketle Türkiye'de din-devlet ilişkilerinin son halini tartıştı.

Medyascope,8/9/2021https://medyascope.tv/2021/09/08/adini-koyalim-18-laiklik-neden-iktidarin-hedefinde/

Fatih Yaşlı: Laiklik alt sınıfların meselesidir

Akademisyen-yazar Fatih Yaşlı son günlerdeki gelişmeleri değerlendirirken, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yeni rejimin devlet mimarisi içinde son derece önemli bir role sahip olduğunu söyledi.

Volkan Algan,soL,9/9/2021https://haber.sol.org.tr/haber/soylesi-fatih-yasli-laiklik-alt-siniflarin-meselesidir-313241

Ergin Yıldızoğlu / Emirlik mi kurmak istiyorlar?

Afganistan'da Taliban şeriata dayalı bir emirlik inşa etmeye başlarken Türkiye'de Diyanet İşleri Başkanı, devlet protokolünde hızla yükselmesiyle, ürkütücü açıklamalarıyla dikkat çekiyor.

Cumhuriyet,13/9/ 2021https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/emirlik-mi-kurmak-istiyorlar-1868297

Metin Çulhaoğlu / Siyasal İslam'a karşı 'laikçi' bir yazı!

Rejimin, özellikle Ayasofya'nın ibadete açılmasıyla birlikte ağırlık kazanan din bağlantılı çıkışları, Diyanet İşleri Başkanı'nın 6 Eylül'de yaptığı konuşmayla yeni bir safhaya ulaştı. Erbaş'a göre belirli çevreler, "inanç sokakta olmasın insanın içinde olsun, insanla Allah arasında olsun, evine, ticaretine, siyasetine, adaletine, yargısına yansımasın" diye ortalığı ayağa kaldırıyormuş.

Laiklik karşıtlığı bu kadar açık dillendirilemezdi...

İleri Haber,14/9/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/siyasal-islama-karsi-laikci-bir-yazi-130135.html

Diyanet İşleri Başkanlığı: Kur'an kursları zorunlu eğitimden sayılsın

Diyanet İşleri Başkanlığı, 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarının okul öncesi zorunlu eğitimden sayılmasına yönelik Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili akademisyenlerle toplantı gerçekleştirecek.

Alican Uludağ, DW Türkçe,15/9/2021https://www.dw.com/tr/diyanet-i%C5%9Fleri-ba%C5%9Fkanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-kuran-kurslar%C4%B1-zorunlu-e%C4%9Fitimden-say%C4%B1ls%C4%B1n/a-59191858

Ali Rıza Aydın / Kayıkçı kavgası

'Kayıkçı kavgası yalnız iktidar kanadında sürmüyor. Düzen içi muhalefet de, siyasal mücadelesizlik örnekleri sergilerken düzeni koruma yönünden kayıkçı kavgasıyla oyalanıyor, halkı oyalıyor.'

soL, 16/ 9/ 2021https://haber.sol.org.tr/yazar/kayikci-kavgasi-313745

Diyanet devletin anahtarını istiyor

Toplumda rıza üretemeyen ve kan kaybeden iktidarın son aparatı Diyanet oldu. Laikliği hedef alan AKP, Diyanet eliyle her gün mesaj veriyor. 4-6 yaş Kuran kurslarını zorunlu eğitime dahil etmek isteyen, sosyal hayata müdahale eden Diyanet, sınır ötesinde de faaliyetler planlıyor.

Mustafa Kömüş, BirGün, 17/9/2021https://www.birgun.net/haber/diyanet-devletin-anahtarini-istiyor-358947

TKP Genel Sekreteri Okuyan: Bir tür şeyhülislam yarattılar, Diyanet Başkanı suç işliyor

Okuyan, 'Diyanet Başkanı bu konuşmaları yapmasa da laikliği zaten bitirdiler ama üzerinde tepinme ihtiyacı duyuyorlar. Süreklileşmiş bir biçimde laikliğe saldırmak zorundalar' dedi

soL, 17/9/2021https://haber.sol.org.tr/haber/tkp-genel-sekreteri-okuyan-bir-tur-seyhulislam-yarattilar-diyanet-baskani-suc-isliyor-313896

Metin Çulhaoğlu / 'Sosyalizm ve Din'

Marksist literatürde kimi metinler vardır; özellikleri, hem kısa ve özlü olmaları hem de tarihin belirli bir döneminde yazıldıklarından günümüz koşullarında yeniden yorumlama ve tartışma imkanları sunmalarıdır.

İleri Haber, 18/9/ 2021https://ilerihaber.org/yazar/sosyalizm-ve-din-130271.html

Güray Öz / Laikliği savunmanın acilliği üzerine

Türkiye'de laikliği kavramaya çalışırken en kolay yoldan "din devlet ilişkisi ayrılığı" olarak sınırlamak savunmasız insanı çıkmaz bir sokakta haydutların eline teslim etmeye benziyor.

BirGünPazar, 19/9/ 2021https://www.birgun.net/haber/laikligi-savunmanin-acilligi-uzerine-359184

Yalçın Doğan/ Ali Erbaş: Bir ilk... Ve toplum rahatsız...

"Siyasi bir figür" haline geliyor, siyasetin tam ortasında yer alıyor, her hali ve tavrıyla "ateşli bir AKP üyesinden" farksız

T24, 19/9/2021https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/ali-erbas-bir-ilk-ve-toplum-rahatsiz,32503

Oğuz Oyan / Laiklik ekmek/su kadar gerekli

Artık hedef toplumsal yaşamı bütünüyle laiklik temelinde örgütlemek olmalıdır; bunun yapılabilirliği, özellikle de emekçi sınıfların laiklik mücadelesine kazanılmasıyla mümkün olabilecektir.

soL,21/9/2021https://haber.sol.org.tr/yazar/laiklik-ekmeksu-kadar-gerekli-314100

Fatih Yaşlı / Konut krizinden yurt sorununa: Dincilik, piyasacılık, laiklik

'Türkiye'de piyasalaşmadan dinselleşmeye, dinselleşmeden piyasalaşmaya uzanan bir yol var. Kapitalizm olmadan siyasal İslam'ı, siyasal İslam olmadan da Türkiye kapitalizmini anlamak mümkün değil.'

soL, 22/9/ 2021https://haber.sol.org.tr/yazar/konut-krizinden-yurt-sorununa-dincilik-piyasacilik-laiklik-314184

Fikret Başkaya / Diyanet: Söyleyene değil, söyletene bak!

Ali Erbaş da bir devlet memurudur ve başına buyruk olarak asla bir şeye tevessül edemez. Saray ne istiyorsa onu söylüyor. Öyle bir şeyin mümkün olmaması için Diyanet'in 'bağımsız' bir kurum olması ve her inanç grubunun ibadet ihtiyacını kendisinin karşılaması gerekirdi... Devletten maaş alan din adamı devletin dilini konuşur... Bizde Diyanet İşleri Başkanlığı (bakanlığı) tam bir gericilik yuvasıdır.

Özgür Üniversite, 23/9/2021https://ozguruniversite.org/2021/09/23/diyanet-soyleyene-degil-soyletene-bak-fikret-baskaya/

Oğuz Oyan / Laiklik mücadelesinin önceliği

Siyasi İslamcı iktidar, Anayasa'ya rağmen laikliğin içini tamamen boşaltabilmiş; tüm kamu idaresinde uygulamaya soktuğu dincileştirme programında kurumsal engel bırakmamış ve devlet-din işleri ayrımını hiçbir hukuki sınır tanımadan fiilen berhava etmiştir.

BirGünPazar, 26/9/ 2021 https://www.birgun.net/haber/laiklik-mucadelesinin-onceligi-359988

Elif Pektaş / 'Beyaz Efendi' Diyanet ve kadınlar

AKP, seçim sürecine girilen yeni dönemde rejimine dayanak sağlayan "kök unsurlara" daha fazla sarılmak eğiliminde görünüyor. Diyanet İşleri Başkanlığının (DİB) devlet protokolünde kademe kademe yükselen pozisyonu bunu işaret ediyor. Yakın dönemde dualı Yargıtay açılışından, laikliğin açıkça hedef gösterildiği söylemlere uzanan olaylar silsilesi yine aynı minvalde...

İleri Haber, 28/9/ 2021https://ilerihaber.org/yazar/beyaz-efendidiyanet-ve-kadinlar-130667.html

Tolga Şirin / Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılmalı mı?

Çeşitli platformlarda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılması gerektiği savunuluyor. Bu ilk bakışta anlaşılır bir tepki. Fakat eğer arka planında bütünlüklü bir program ve kurumsal bir öneri yoksa aynı şekilde tehlikeli de.

T24, 28/9/2021https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sirin/diyanet-isleri-baskanligi-kaldirilmali-mi,32613

3-DÜNYA

Metin Yeğin / Afganistan Dayanışma Partisi: Biz Afganistan'da kalmaya ve direnmeye karar verdik

Afganistan Dayanışma Partisi: Taliban'a ve ABD emperyalist hükümetine karşı mücadelemizde yanımızda olan, Afganistan halkına dayanışmalarını ifade eden, dünyanın bütün yurttaşlarına teşekkür ediyoruz.

Gazete Duvar,6/9/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/afganistan-dayanisma-partisi-biz-afganistanda-kalmaya-ve-direnmeye-karar-verdik-makale-1533909

Mehmet Ali Güller / Kissinger'ın Afganistan öngörüsü

ABD'nin Afganistan'da "yeni bir oyun kurmak" üzere, Taliban'la anlaşarak, bir planın gereği olarak çekildiğini savunanların azımsanmayacak oranda olduğunu görüyorum.

Cumhuriyet,6/9/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/kissingerin-afganistan-ongorusu-1866428

Taliban'dan kadın öğrencilere peçe, sınıflara perde zorunluluğu

Afganistan'da Taliban, yüksek öğretime dair genelge yayımladı. Sınıfları cinsiyetlerine göre birbirinden ayıran perde zorunluluğu getirilirken, kadın öğrencilere peçe zorunluluğu getirildi.

Gazete Duvar,6/9 /2021https://www.gazeteduvar.com.tr/talibandan-kadin-ogrencilere-pece-siniflara-perde-zorunlulugu-haber-1534011

Hindistan'da çiftçilerin öfkesi dinmiyor: Polis saldırısına ceza verilmesi için yerel hükümet binası kuşatıldı

Hindistan'da binlerce çiftçi geçtiğimiz hafta 11 kişinin polis saldırısı sonucu yaralanmasının ardından tekrar bir araya geldi. İki polis barikatını yıkan çiftçiler yerel hükümet binasına ulaştı.

Gazete Duvar, 7/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/hindistanda-ciftcilerin-ofkesi-dinmiyor-polis-saldirisina-ceza-verilmesi-icin-yerel-hukumet-binasi-kusatildi-haber-1534171

Kadın hakları aktivistleri: Afganistan'da kadınlar belirsiz bir gelecekle karşı karşıya

Uluslararası kadın örgütleri, Afganistan'da kadınların içinde bulunduğu tabloyu "belirsizlik" olarak değerlendirirken, kadın haklarının Afganistan'da tehdit altında olduğunu söylüyor.

Didem Mercan,Gazete Duvar,8/9/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/kadin-haklari-aktivistleri-afganistanda-kadinlar-belirsiz-bir-gelecekle-karsi-karsiya-haber-1534136

El Salvador'da 'Bitcoin' protestosu

El Salvador'da yürürlüğe giren Bitcoin yasası, başkent San Salvador'da protesto edildi. Hükümet karşıtı sloganlar atan protestocular, caddeleri kapatarak lastikleri ateşe verdi ve havai fişek patlattı.

BirGün, 8/9 2021https://www.birgun.net/haber/el-salvador-da-bitcoin-protestosu-357998

Talibanlı Afganistan'ı neler bekliyor?

Siyaset Bilimci Cengiz Aktar, "Dünya çapında bir terör merkezi halini alan Afganistan'ın" yapısını ve Taliban'ı bekleyenleri bianet'e yorumladı.

Pınar Tarcan,bianet,8/9/2021https://bianet.org/bianet/dunya/249963-talibanli-afganistan-i-neler-bekliyor

Fehim Taştekin / Talibanseverliğin mahcubiyeti ve ayazda kalanlar!

Hariçten işgüzarların gömlek değiştirme çabasına rağmen Taliban kendi içinde tutarlı davranıyor. Taliban'dan "Takım elbiseli şirin Taliban" çıkarma çabası önemli ölçüde Afganistan'ın geleceğinde olmak için can atan ve bunun için zemini yumuşatmaya çalışan aktörlerin gayretkeşliği.

Gazete Duvar, 9/9/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/talibanseverligin-mahcubiyeti-ve-ayazda-kalanlar-makale-1534317

Tuluğ Ünlütürk / 11 Eylül Şili darbesi: Santiago'da yağmur var...

'Er ya da geç, o büyük caddeler tekrar açılacak ve özgür insanlar yeni bir toplum oluşturmak için o caddelerden yürüyecekler.'

soL,11/9/2021https://haber.sol.org.tr/haber/11-eylul-sili-darbesi-santiagoda-yagmur-var-313419

Erhan Nalçacı / 11 Eylül saldırıları neye yaradı?

Bu yazıda bu çapta bir terör saldırısını ABD'nin nasıl kullandığını veya neden gereksinim duyduğunu anlamaya çalışacağız.

soL, 11/9/2021https://haber.sol.org.tr/yazar/11-eylul-saldirilari-neye-yaradi-313401

Selay Dalaklı / Bir siyasetçinin portresi: Angela Merkel

Almanya Federal Meclis seçimleri öncesinde dünyanın en güçlü kadınlarından Angela Merkel'in Doğu Almanya'da kuantum kimyagerliğinden Almanya Federal Cumhuriyeti'nde şansölyeliğe uzanan hayatından öne çıkanları sizler için derledik...

bianet,11/ 9/ 2021https://bianet.org/biamag/yasam/250023-bir-siyasetcinin-portresi-angela-merkel

Arif Şentek / Afganistan 1979: Bir telefon görüşmesi ve bazı notlar

Afganistan'ın yakın tarihi ve bugünü üzerine çok şey söylenebilir, anlatılabilir. Bu yapılıyor da. Biz, Kosigin ile Terakki konuşmasında dile getirilen somut gerçekleri ve ülkede bugün varılan noktayı dikkate alarak, pek de iddialı olmayan kısa bazı değerlendirmeler yapalım.

bianet,11/9/2021https://bianet.org/biamag/tarih/250053-afganistan-1979-bir-telefon-gorusmesi-ve-bazi-notlar

Hayri Kozanoğlu / 11 maddede 11 Eylül

Saldırılar ABD'nin "Teröre karşı savaş" sloganı altında kritik bir enerji havzası ve jeopolitik bir kavşak noktası olan Ortadoğu'ya müdahalesi için bahane yarattı. Bu, İslami terör örgütlerinin boy vermesine yol açtı.

BirGün,14/9/2021https://www.birgun.net/haber/11-maddede-11-eylul-358589

Norveç seçimleri: İşçi Partisi son 30 yılın en büyük zaferini elde etti

Norveç'te Erna Solberg liderliğindeki Muhafazakar Parti'nin sekiz yıllık iktidarı sona erdi. Seçimlerden galip olarak çıkan parti ise Jonas Gahr Stoere liderliğindeki İşçi Partisi oldu. Ancak parlamentoda çoğunluk elde edilebilecek bir koalisyon kurması beklenen Stoere'nin önünde zorlu bir müzakere süreci var. Seçim sonuçlarının ardından Norveç'i nasıl bir gelecek bekliyor? Medyascope sizler için Jonas Gahr Stoere'yi, İşçi Partisi'ni ve seçim sonuçlarını inceledi.

Medyascope,14/ 9/2021https://medyascope.tv/2021/09/14/norvec-secimleri-isci-partisi-son-30-yilin-en-buyuk-zaferini-elde-etti/

Ergin Yıldızoğlu / 'Maoizm' 2.0

Batı'da yorumcular ABD'nin küresel liderliğinin geleceğini tartışırken Çin Komünist Partisi (ÇKP), geçen yıl "ikili dolaşım" kavramıyla başlattığı "dönüşümleri", kültürel alanda da hızlandırıyor. Karşımızda adeta, Maoizm 2.0 ve yeni bir sermaye birikim rejimi ya da yeni bir düzenleme sistemi şekilleniyor!

Cumhuriyet, 16/ 9/ 2021https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/maoizm-20-1869197

Korkut Boratav / 'Gökten düşen iki insan'

İkiz Kuleler'den düşen 'meçhul adam'ı tanıyamadık. Ama Taliban'dan kaçmaya çalışırken uçaktan düşen dişçi Feda'ya bir nebze yaklaşabildik...

soL,17/9/2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/gokten-dusen-iki-insan-313836

Selay Dalaklı / Merkel dönemi kapanırken: Türkiye ile ilişkiler

Türkiye'nin Almanya ve Avrupa Birliği (AB) ile ilişkileri Angela Merkel'in 16 yıllık şansölyeliği boyunca hangi yollardan geçip ne badireler atlattı? Ya da atlatabildi mi? Almanya Federal Meclis seçimleri öncesi sizler için araştırdık...

bianet,18/9/2021https://bianet.org/biamag/siyaset/250202-merkel-donemi-kapanirken-turkiye-ile-iliskiler

Taliban, Pakistan'ın kuklası olacaktır!

Taliban rejimi altındaki Afganistan'da cihatçı gruplar arasında çatışmalar yaşanabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Efe Tokdemir, "Bu zamana kadar 'şeytana karşı işbirliği' yapan gruplar, Taliban'ı da beğenmeyerek ona karşı duracak" diyor.

Setenay Kızılkaya, BirGün,18/9/ 2021https://www.birgun.net/haber/taliban-pakistan-in-kuklasi-olacaktir-359097

Putin'in partisi oy kaybına rağmen kazandı

Putin'in partisi Birleşik Rusya, oy kaybına rağmen ülkede Pazar günü sona eren parlamento seçimlerinin galibi oldu. Muhalifler seçimlerde yolsuzluk yapıldığını iddia ediyor.

DW Türkçe, 20/9/2021

Yorumlar (0)

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış