HABER / YAZI / KONUŞMA / SÖYLEŞİ SEÇKİSİ

HABER / YAZI / KONUŞMA / SÖYLEŞİ SEÇKİSİ ŞUBAT 2021 (5.Sayı)

 • 15 Mart 2021

SUNUŞ

Seçki’nin 5.sayısını değerlendirmelerinize sunuyoruz.
Bu Sayıda girdiler 24 konu başlığı altında gruplandırıldı.Yeni açılan konu başlıkları şöyle: ”Öncesiyle ve Sonrasıyla ‘Gara’ Operasyonu” , “Myanmar’da Darbe ve Darbe Karşıtı Gösteriler”, “ Yeni Anayasa Tartışması”, “Eğitim” , “Prof.Dr. Ayşe Buğra’yı Hedef Alan Sözlere Tepkiler", “Türkiye’nin Uzay Programı” , “Sevgililer Günü” ve “ ‘Sivil Toplum Kuruluşu’ Kavramı “
Gara’da olup bitenler ve bunlarla bağlantılı sert siyasi tartışmalar toplumumuzda ilgiyle izlendi.“Öncesiyle ve Sonrasıyla ‘Gara’ Operasyonu” konu başlıklı bölümde yer alan haberlerin ve yorumların akıllara takılan pek çok sorunun cevabının bulunmasına yardımcı olabileceği kanaatindeyiz.
“Yeni Anayasa Tartışması” başlıklı bölümde okurlarımıza etraflı bir kaynak demeti sunabildiğimiz için mutluyuz.Muhalefet kanadında bulunanların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın getirdiği yeni anayasa önerisine keskin ve iğneleyici değerlendirmelerle karşı çıktığı yazı başlıklarından kolaylıkla anlaşılabiliyor.Yeri gelmişken, 2007 yılında AKP’nin talebi üzerine anayasa taslağı hazırlayan Prof.Ergun Özbudun’un, bugünkü yeni anayasa tartışmalarını ‘kamuoyunu anayasa hayali ile oyalamak’ olarak değerlendirdiğini belirtelim..
“Çıplak arama” konusundaki tartışma AKP Grup Başkan Vekili Özlem Zengin’in "Ahlaklı, onurlu kadın çıplak aramayı açıklamak için bir yıl beklemez” şeklindeki açıklamasından sonra alevlendi. “Adalet/İnsan Hakları” başlıklı bölümde “Ayşe Çelik cezaevinde çıplak aramayı anlattı” ve “Özlem Zengin’in sözleri nasıl yankı buldu?”başlıklı haberler; Ayşe Düzkan’ın “çıplak arama kimin onursuzluğu” ve Tuba Torun’un “Çıplak arama vardır”başlıklı yazıları yer alıyor.Derinliğine okumasını sevenler bu Bölümdeki ,Avukat Eylem Zengin’le yapılmış “Uşak’tan İzmir’e çıplak arama:Bu bir tesadüf geğil politika” başlıklı söyleşiye bakabilirler.

Boğaziçi’nde öğrencilerin ve.akademisyenlerin geçen ay başlattıkları özerklik mücadelesine ülkemizin dört bir yanından ve yutdışından destekler geliyor.Özerklik mücadelesi barışçıl ve renkli protestolardan ibaret değil.Aydınlar ve bilim insanları üniversite özerkliği ile ilgili fikri üretimlerini sürdürüyorlar.Siyasilerin direnişe ve katılımcılara yönelik sert ve acımasız beyanlarına kuşkusuz gereken tepkiler gösteriliyor.Dünya çapında tanınırlığı olan ,örnek eğitimci ve bilim insanı Prof.Dr. Ayşe Buğra’yı hedef alan sözler toplumun her kesiminden tepki gördü.Bu yüzden “Prof.Dr. Ayşe Buğra’yı Hedef Alan Sözlere Tepkiler", başlıklı bölüm açtık.
Şubat ayı içinde Türkiye İşçi Partisi’nin 60.yıl anması vardı.Bu anma bağlamındaki panelleri,yazıları ve haberleri “Siyaset” konu başlığı altında art arda sıralayarak sunduk.Meraklı olanlar 60.Yıl vesilesiyle açılmış “Türkiye İşçi Partisi 1961-1988)” başlıklı,zengin ve güvenilir içerikli Web Sitesinden (https://turkiyeiscipartisi.org/) yararlanabilirler.
Doğan Cüceloğlu,aramızdan ayrıldı.Ayşe Bilge Selçuk “Anı/Kültür/ Sanat” konu başlıklı bölümde yer verdiğimiz “ Gözleri aşkla gülen: Doğan Cüceloğlu” başlıklı yazısında “Doğan Cüceloğlu Hoca, toplumla bağlantılı olmaktan da öte, halktan biri olarak insana dair yaptığı ve herkesin anlayabileceği bir dille paylaştığı gözlemleriyle tam olarak toplumun içindeydi, onun bir parçasıydı.” diyor.Yankı Yazgan’ın Cüceloğlu hakkında kaleme aldığı aynı bölümdeki “Madem insanım, o zaman en iyisi olacağım…” başlıklı yazının da ihmal edilemeyecek kadar değerli olduğunu düşünüyoruz.
“Sunuş”u Ragıp Duran’ın Seçki’de yer verdiğimiz “Tipsiz egemenler yerine sevimli ötekiler” başlıklı yazısından uzun bir alıntıyla noktalamak istiyoruz:
“Tabi şimdi egemenler bu kadar çok ve gereksiz yer ve zaman kaplayınca, toplumun diğer kesimlerine, sözcülerine, muhaliflere, işçilere, köylülere, öğrencilere, kadınlara yeteri kadar yer ve zaman kalmıyor. Ya da haber/yayın hiyerarşisinde altlara düşüyor iyiler. Bu kesimin sesini aktarabilmek için emek harcamak lazım. Egemenler görüşlerini devletin olanaklarıyla, onlarca TV kanalıyla, ajanslarıyla, kendi yayın organlarıyla rahatlıkla geniş çevrelere ulaştırabiliyor. Mazlumlar ise, sessiz. Medyatik açıdan mülksüz. İyi ve doğru bir medya organı, hayırseverlik, farklı olmak ya da solculuktan değil, geleceği temsil ettiği için bu kesimlere kulak kabartmalı, onların sesi olmalı. İyi ve doğru gazetecilik/habercilik adet yerini bulsun diye, o kesime de arada sırada, o kesimlere yakın uzman ya da konuklara söz vermekle hakkıyla helaliyle yapılamaz. Aracıları minimuma indirip, konuk, uzman, ikinci düzey tanıkları değil, olayı gerçekleştirenleri sahneye çıkarmalı muhabir ve editörler”.
Selamlar ve sevgiler…

KONU BAŞLIKLARI

1-SİYASET

2-DÜNYA

3-ÖNCESİYLE VE SONRASIYLA ‘GARA’ OPERASYONU

4-MYANMAR’DA DARBE VE DARBE KARŞITI GÖSTERİLER

5-‘YENİ ANAYASA’ TARTIŞMASI

6-SAĞLIKTA DURUM

7-ADALET/ İNSAN HAKLARI

8-EKONOMİYE BAKIŞ

9-EMEK DÜNYASI

10-KADINLARIN GÜNDEMİ

11-GAZETECİLİK / GAZETECİLER

12-KENTSEL YAŞAM / KENT KÜLTÜRÜ

13-GENÇLİK

14-EĞİTİM

15-BOĞAZİÇİ’NDE ÖZERKLİK MÜCADELESİ

16-‘PROF.DR. AYŞE BUĞRA’YI HEDEF ALAN SÖZLERE TEPKİLER

17-TARIM/ GIDA

18-ÇEVRE/DOĞA/ HAYVAN HAKLARI

19-BİLİM VE TEKNOLOJİ

20-TÜRKİYE’NİN UZAY PROGRAMI

21-SOSYAL MEDYA

22-ANI / KÜLTÜR / SANAT

23-SEVGİLİLER GÜNÜ

24- SİVİL TOPLUM KURULUŞU’ KAVRAMI

GİRDİLER BÖLÜMÜ

1-SİYASET

 • Taner Akçam / 2023 Bir başka cumhuriyet için

Farklı olduklarını iddia eden kültürel-siyasal gövdeler, Cumhuriyet hakkında aynı tarihi hafızaya, aynı hatırlama tarzı ve hikayesine sahiptirler. Hafıza-hatırlama konusundaki zihniyet kalıpları aynıdır. Bunu “tek-tür ve rekabetçi” hafıza-tarih hatırlaması olarak tanımlamak isterim. Geçmişe ilişkin sahip olunan bu “tek-tip ve rekabetçi hafıza” geldiği noktada dışlayıcıdır ve birleştirici olma özelliğine sahip değildir. Demokratik bir gelecek vaat edemez ve bu şansını da kaybetmiştir.

Gazete Duvar, 02/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/2023-bir-baska-cumhuriyet-icin-haber-1511995

 • Ayşen Uysal ile ‘Başka Siyaset’  – Sokağın talepleri: Boğaziçi öğrencilerinden, Hollanda protestolarına

İktidarından muhalefetine siyasetin üç maymunu oynadığı Boğaziçi öğrencileri ne talep ediyor? Taleplerini nasıl dillendiriyor? Başta Hollanda olmak üzere salgın önlemlerine karşı sokağa çıkan protestocular ne istiyor? Kim bu gruplar? Ayşen Uysal yorumluyor.

Medyascope, 02/02/ 2021 https://medyascope.tv/2021/02/02/aysen-uysal-ile-baska-siyaset-30-sokagin-talepleri-bogazici-ogrencilerinden-hollanda-protestolarina/

 • Kemal Can / Normali vaat etmeyin, şimdi savunun

Boğaziçi öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin gösterdikleri tepki ve direnç, olağanüstü olduğu için değil, olması gerekeni hatırlattığı için değerli. Bu normali kirletme gayretindeki her türlü müdahaleyi, yalan hassasiyetleri ya da uyduruk provokasyon risklerini önemsemek, önemsiyor gibi yapmak, sağduyu ve sakinlik değil. Haksızlık, adaletsizlik, baskı karşısındaki tepki ve direncin kuvveti, onun olağanüstü olmasında değil normal haline gelebilmesinde aranmalı.

Gazete Duvar, 03/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/normali-vaat-etmeyin-simdi-savunun-makale-1512197

 • Hakkı Özdal / Anayasal diktatörlük ve Boğaziçi kavşağı

Öğrenci eylemleri, bu fiili kayyum rejiminin, Kürt belediyelerinden ibaret olmayıp, tüm ülkeye teşmil ettiğini gösterdi, ne tür bir yol ayrımında olduğumuzu daha anlaşılır hale getirdi. Gençlerin eyleminde vücut bulan siyasal-toplumsal itirazın sokaktaki meşruluğu, Türkiye’nin önündeki bir kavşak artık. İktidarda kalmanın yolu olarak bu fiili rejime ‘anayasallık’ kazandırılacaksa, sokaktaki itirazın ezilmesi şart. Peki fiziki gücü bunu kolayca başarmasını sağlayabilir mi?

Gazete Duvar, 05/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/anayasal-diktatorluk-ve-bogazici-kavsagi-makale-1512410

 • Ümit Kıvanç /  Bahçeli’yi ciddîye almamak - aymazlık mı riya mı?

Bu memlekette her an toplaşıp herkese saldırmaya hazır, bunu yapabilecek kapasitede, icabında silahlanabilen ve sonuçta ceza görmeyeceğini bilen sayısız grup, MHP liderinin ağzına bakar. İlle emir için değil. Zaten içlerinden gelenlerin ne kadarını yapabileceklerini ona bakarak görürler, anlarlar.

Gazete Duvar, 05/02/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/bahceliyi-ciddiye-almamak-aymazlik-mi-riya-mi-makale-1512408

 • Mesut Yeğen / Seçim Hazırlığı mı?

Erdoğan ve Bahçeli; bildikleri, becerebildikleri ve her zaman bir diğerine uyumlu olmayan araçlar vasıtasıyla “meselelerimizin kaynağında cumhurbaşkanlığı sistemi var” fikrinin güçlenmesinin önüne geçmeye çalışıyorlar.

Perspektif, 05/02/2021 https://www.perspektif.online/secim-hazirligi-mi/

 • Prof. Sencer Ayata anlatıyor: ‘Yeni anayasa’ manevrası ne sonuçlar üretebilir; partilerin ittifaklar içindeki durumları ne, CHP otoriterleşmeye karşı neden kritik bir önem taşıyor?


Türkiye’nin dünyada da bilinen toplum bilimcilerinden olan, Harvard ve Oxford üniversitelerinde misafir akademisyen olarak bulunan, geçtiğimiz dönemde parlamentoya giren ve CHP yönetiminde görev üstlenen Prof. Dr. Sencer Ayata ile düzenli olarak yaptığımız söyleşilerin dördüncü bölümünün merkezine biz de siyasal bloklaşma ve seçim ittifaklarını aldık. Prof. Dr. Ayata, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yeni / sivil anayasa” önerisi, anayasa değişikliği yapacak bir parlamento çoğunluğu bulunmayan Cumhur İttifakı’nın ‘gerçek niyeti’ odağında tartışılırken T24’ün sorularını yanıtladı.

Metin Kaan Kurtuluş,T24, 06/02/ 2021 https://t24.com.tr/haber/prof-sencer-ayata-anlatiyor-yeni-anayasa-manevrasi-ne-sonuclar-uretebilir-partilerin-ittifaklar-icindeki-durumlari-ne-chp-otoriterlesmeye-karsi-neden-kritik-bir-onem-tasiyor,931321

 • Prof. Sencer Ayata: Oy kaybı yaşayan MHP reformlar konusunda düşünüldüğünden esnek davranabilir; CHP ve İyi Parti seçmenleri arasında geleceği temsil eden ve hızlı büyüyen nüfus öne çıkıyor

"AKP, seçmen davranışı itibarıyla uzun dönemli sorunlarla da karşı karşıya. Diğer yandan iktidardan uzaklaşanseçmen onun karşısındaki ittifaka değil ‘işte alternatif‘ diyeceği bir partiye bakar, bu rolü oynayabilecek  parti CHP’dir"

Metin Kaan Kurtuluş,T24,07/02/2021 https://t24.com.tr/haber/prof-sencer-ayata-oy-kaybi-yasayan-mhp-reformlar-konusunda-dusunuldugunden-esnek-davranabilir-chp-ve-iyi-parti-secmenleri-arasinda-gelecegi-temsil-eden-ve-hizli-buyuyen-nufus-one-cikiyor,931468

 • Ergin Yıldızoğlu / Totaliter rejim burada, muhalefet nerede?

“Rektör-Kayyım”, Melih Bulu, rejimin patolojik semptomudur. Öğrencilerin hızla diğer kentlerde ve üniversitelerde yankılanan tepkilerinin rejim tarafından yaşamsal bir tehdit olarak algılanması, “disiplin ve cezalandırma” cephaneliğindeki fiziki, simgesel araçların büyük bir önyargıyla, azami şiddetle harekete geçirilmesi şaşırtmadı. CHP’nin refleksi de…

Cumhuriyet, 08/02/2021 http://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/totaliter-rejim-burada-muhalefet-nerede-1812071

 • Ülkü Doğanay / Marjinal bir çoğunluk

Eylemi sürdüren öğrencileri sapkınlıkla, marjinallikle suçlayan, açıkça insan haklarına aykırı bir dille nefret söylemi üreten iktidar sözcüleri, ne öğrencilerin ve hocaların eylemlerinin ne de dile getirdikleri taleplerinin neden marjinal olduğunu açıklayabilmiş değil. Asıl marjinal olan, LGBTİ+ haklarını insan hakları olarak ele almayı “sapkınlık”; öğrencilerin üniversitelerin demokratik usullerle yönetilmesini istemesini “terörle iltisaklılık” gören zihniyetin kendisi...

Gazete Duvar, 08/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/marjinal-bir-cogunluk-makale-1512642

 • İlhan Uzgel / Biden'ı beklerken

AKP bir süredir dış politikada yumuşamaya başladı. Mavi Vatan’dan geri çekilme ve Yunanistan’la başlatılan diyalog bunun ilk aşamasıydı. Bundan sonra öyle görünüyor ki, İsrail ile yakınlaşma başlayacak. Biden yönetiminin önem verdiği demokratikleşme ve insan hakları konusunda ise, AKP bizi şaşırtmayacak. Pazarlığı bunun üzerinden yapmaya çalışacak.

Gazete Duvar, 08/02/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/bideni-beklerken-makale-1512634

 • Fuat Keyman / Nasıl Bir Muhalefet?

“İki Türkiye” tablosu ortaya çıkmış durumda. Bir tarafta, toplumdan kopuk ve iktidar oyunları içinde gündemde ön almaya çalışan siyasilerin ve yönetim elitlerinin oluşturduğu bir Türkiye var. Diğer taraftaysa; geleceğe güvensiz ve mutsuz bakan, iş, aş, sağlık, geçim derdinde olan, güvenli ve haysiyetli bir yaşam isteyen endişeli vatandaşların oluşturduğu bir Türkiye.  Bu iki Türkiye arasındaki kopukluk giderek artıyor.  

Perspektif, 08/ 02/ 2021 https://www.perspektif.online/nasil-bir-muhalefet/

 • Ümit Akçay / Öğrencilerin demokrasi mücadelesinden öğreneceklerimiz var

Boğaziçi direnişinin en önemli özelliği, resmi muhalefetin düştüğü bu ortayolculuk tuzağına düşmemesidir. Üniversite bileşenlerinin haklı ve meşru mücadelelerini istikrarlı ve ısrarlı bir şekilde sürdürmeleri ve iktidarın kurduğu kutuplaştırma zeminini terk etmeleri, kendi gündemlerini ülke gündemi haline getirmelerini sağladı. Bundan tüm toplumsal muhalefetin alacağı pek çok ders var.

Gazete Duvar, 09/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ogrencilerin-demokrasi-mucadelesinden-ogreneceklerimiz-var-makale-1512693

 • Metin Çulhaoğlu /  Muhalefet paradoksu

Bugün Türkiye’de muhalefeti temsil eder durumdaki partilerin, iktidarın “yeni Türkiye” iddiası karşısında “eski Türkiye” vizyonuna kilitlenmiş olduğu söylenmektedir. Biz bu kanıda değiliz. Kuvvetler ayrılığından “güçlendirilmiş parlamenter sisteme”, laiklikten üniversite özerkliğine kadar hangi konu açılsa, önerilenler, AKP öncesi Türkiye’ye dönüşten çok AKP’nin yeni Türkiye’sini bir tür “yeni normalle” buluşturma vizyonunun ötesine geçmemektedir.

İleri Haber, 09/02/2021 https://ilerihaber.org/yazar/muhalefet-paradoksu-122762.html

 • Ömer Laçiner / Boğaziçi ile Başlayan ?

…. Bu trendin geldiği noktada  bu ülke devleti,  kâğıt üstündeki tarifinde yer alan “sosyal”, “hukuk”, “laik” ve “demokratik” gibi sıfatları bazı kalıntılara indirgenmiş, güvencesini verdiği hak ve özgürlükleri keyfileştirmiş ve neredeyse çıplak bir baskı ve şiddet aygıtından ibaret hale gelmiş olduğu gibi; bu enkazın yanı sıra toplum  da parçalara ayrıştırılmış, kendilerine memleketin sahibi/efendisi unvanı verilmiş –yerli ve milli– AKP-MHP seçmenleri  ile böyle sayılmayanlar arasında Ortaçağ’a özgü bir hiyerarşinin epeydir fiilen yürürlükte  olduğu bir “düzen” ortaya çıkmıştır.

Birikim /Haftalık, 09/02/ 2021 https://birikimdergisi.com/haftalik/10473/bogazici-ile-baslayan

 • Kemal Can / Kutuplaştırma dili dolaşınca

İktidarın kapasitesinde ortaya çıkan sorunların, tabanı tarafından da görünür olduğu giderek daha iyi anlaşılıyor. En belirleyici kırılma, bütün sorunlarını çözmek yerine, “yok öyle şey” diyerek inkâr yolunu seçmesi. İkinci önemli kırılma, -muhalefet çevrelerindeki yaygın inancın aksine- işlediği demokrasi ve adalet kusurlarına destekçilerini ortak olmaya zorlaması. Üçüncü kırılma ise kutuplaştırma dilinin yukarıda özetlemeye çalıştığım kabalık ve saldırganlığıyla bağlantılı.

Gazete Duvar, 10/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kutuplastirma-dili-dolasinca-makale-1512860

 • Erinç Yeldan / Türkiye İşçi Partisi 60, DİSK 54 yaşında

Türkiye İşçi Partisi, (TİP) bundan altmış yıl önce 13 Şubat 1961’de, on iki sendikacı tarafından kuruldu. Ülkemizde emeğin, yurtseverliğin, demokrasinin anaokulu olarak tanındı. İşçilerin siyasi mücadelesinde umudun adı oldu.Bu umut mücadelesine 1967’nin 13 Şubatı’nda Maden-İş, Lastik-İş, Basınİş, Bağımsız Gıda-İş ve Türk Madenİş sendikalarının öncülük ettiği DİSK’in kuruluşu katıldı.

Cumhuriyet, 10/02/2021 http://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erinc-yeldan/turkiye-isci-partisi-60-disk-54-yasinda-1812585

 • Doğan Özgüden / İşçi sınıfıyla Kürt halkının ortak direnişinin 60. yılı...

1961'de işçi sınıfımızın partisi olarak kurulan Türkiye İşçi Partisi Aybar'ın liderliğinde Kürt halkıyla mücadele beraberliğini gerçekleştirmiş, bugünlere tarihsel bir miras bırakmıştı.

Artı Gerçek, 11/02/ 2021 https://artigercek.com/yazarlar/doganozguden/isci-sinifiyla-kurt-halkinin-ortak-direnisinin-60-yili

 • ÜRETİM VE DÜŞÜNCE PLATFORMU : TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ 60. YIL

      I.    Panel : TİP- Demokratikleşme İçin Plan 1978-82;  Tarih: 13 Şubat 2021 Cumartesi, Saat: 15.00 –17.00  https://www.youtube.com/watch?v=tqfqF1ES71E                    

     II.   Panel : Sosyalist Geleceğin İnşası; Tarih: 14 Şubat 2021 Pazar, Saat: 18.00-20.00  (“ Türkiye İşçi Partisi 60.YIL 2.Panel Sosyalist Geleceğin İnşası” yazınca izlenebiliyor.)

 • TİP 60 YAŞINDA TİP (1961-1988)'den 60. yıla özel paylaşımlar

Bütün bir yıla yayılacak çalışmalar, pandemi koşulları nedeniyle sosyal medya hesapları üzerinden yapılacak.

Bianet, 13/02/ 2021https://bianet.org/bianet/siyaset/239224-tip-1961-1988-den-60-yila-ozel-paylasimlar

 • Oğuz Oyan / TİP ve demokratikleşme için plan

Resmi planların sınıfsal niteliğine vurgu yapılırken, DİP'in bunun tam karşıtında bir sınıfsallık içerdiğinin altı da özenle çizilmektedir: "DİP, büyük burjuvazinin çıkarlarına hizmet eden resmi planlardan daha iyisini değil, tam karşıtını gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır".

BirGün Pazar,14/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/tip-ve-demokratiklesme-icin-plan-334128

 • Aziz Çelik / 60 yıl önce işçilerin kendi partisi vardı!

1960’ların sonunda TİP’ten çok daha küçük partiler olarak siyasal yaşama katılan muhafazakâr ve milliyetçi partiler ve onların mirasçıları bugün ülke siyasetinin temel aktörleri haline gelirken TİP’in kıymeti bilinemedi.

BirGün, 15/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/60-yil-once-iscilerin-kendi-partisi-vardi-334214

 • Selahattin Demirtaş: Unutmasınlar, beni burada tuttukları her günün bir faturası var

Tutuklandıktan sonra hiç tahliye talebinde bulunmadığını söyleyen eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Unutmasınlar, beni burada tuttukları her günün bir faturası var ve bunu ödemekten asla kaçamayacaklar, kaçamıyorlar zaten. Bugüne kadar bir defa bile tahliye talebinde bulunmadım. Gerisini onlar düşünsün” dedi.

Gazete Duvar, 13/02/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/selahattin-demirtas-unutmasinlar-beni-burada-tuttuklari-her-gunun-bir-faturasi-var-haber-1513178

 • İrfan Aktan / Herkesin kurtuluşu HDP’sizlikte mi?

İktidar taklitçisi sağ muhalefet HDP karşıtlığını hem iktidarın gazabına karşı bir kalkan hem de iktidara sıçramada bir yay olarak işlevselleştirmek istiyor. İktidar açısından ise HDP karşıtlığı, ideolojik sebeplerin ötesinde, kısa vadede kendi koalisyonunu muhafaza etmenin yapışkanı, orta vadede de iktidarda kalmanın yolu olarak işlevselleştiriliyor.

Gazete Duvar, 15/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/herkesin-kurtulusu-hdpsizlikte-mi-makale-1513345

 • Kemal Can / Milat imalatı ve eşik korkusu

Israrla devam ettirilen bildik stratejiye, yeni bir “milat” eklenerek ivme kazandırılmak isteniyor. Yapılanlara meşru gerekçe, söyleneceklere gürültülü bahane ve karşısında durabileceklere zorlu tereddütler yaratılmaya çalışılıyor. Yıl başında, “2021 için iyi ihtimal, 2020’nin kötü tekrarıdır” yazmıştım ama şimdi “daha kötü ihtimalin” daha da ağırlık kazandığı tabloya doğru ilerliyoruz.

Gazete Duvar, 17/ 02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/milat-imalati-ve-esik-korkusu-makale-1513568

 • Fatih Yaşlı / Sopayla anayasa, sopayla seçim

Karşımıza çıkacak olan şeyin bir “sopalı anayasa” yapımı ve “sopalı seçim” süreci olması kimseyi şaşırtmamalıdır. 

soL,17/02/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/sopayla-anayasa-sopayla-secim-26273

 • Sıkıştıkça nefret diline sarılıyorlar

İktidar bloku siyaset dilini giderek sertleştiriyor. Saray ittifakı dışında hemen herkes ‘terörist’ ilan edilirken bilhassa HDP’nin kapatılması tartışması muhalefet cephesini bölme amacı taşıyor. Kısa vadede iktidarın bekasına dönük bu dil, uzun vadede ülkeyi daha karanlık günlere sürüklüyor.

Mehmet Emin Kurnaz, BirGün, 17/ 02/ 2021https://www.birgun.net/haber/sikistikca-nefret-diline-sariliyorlar-334446

 • Oya Baydar / Mantıkla bağlar koptu, hedef HDP’den ibaret değil

Başarısız olduğu en yetkili ağızdan itiraf edilen rehine kurtarma operasyonunda şehit olan, yaralanan, yitip giden evlatlarımızı, daha fazla çatışma, daha fazla kan, daha fazla zulüm vaadinden başka bir şey olmayan kendi milatlarına gerekçe yapmalarına izin vermeyin. Bu lânetli miladın kurbanı haline getirilen HDP'ye sahip çıkın. HDP'nin arkasına saklanırsak kurşun ona isabet eder, postu kurtarırız, diye düşünmeyin

T24, 18/02/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar/mantikla-baglar-koptu-hedef-hdp-den-ibaret-degil,29922

 • Metin Çulhaoğlu / 'Kötülüğün sıradanlığı'

Bugün Türkiye’de siyasetin bir kutbunda, giderek daha fazla cisimleşip görünür hale gelen bir “kötü” vardır. Kastettiğimiz, en baştan veri alınması gereken sınıfsal ve ideolojik angajmanların, siyasal hırs ve iddiaların ötesinde bir “kötü olma” durumudur. Dahası, bu kötüyü temsil edenler, büyük çoğunlukla zihinsel sorunu olmayan, pek çok açıdan sıradan insanlardır.

İleri Haber, 20/02/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/kotulugun-siradanligi-123208.html

 • SOSYO POLİTİK SAHA ARAŞTIRMALARI MERKEZİ "Kürtlerin birinci sorunu ekonomi, ikincisi Kürt meselesi"

“Sizce Türkiye’nin en büyük birinci sorunu nedir?” sorusuna katılımcıların yüzde 61,4 “ekonomik kriz/işsizlik”, yüzde 16,9’u “Kürt sorunu”, yüzde 4,9’u “çatışma şiddet ortamı”, yüzde 2,5’i “hükümet”, yüzde 2,4’ü “muhalefetsizlik” yanıtını verdi.

Bianet, 20/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/239640-kurtlerin-birinci-sorunu-ekonomi-ikincisi-kurt-meselesi

 • Berrin Sönmez / HDP fezlekeleriyle şehitlerin bedeli demokrasiye ödetiliyor

El çabukluğuyla savcılığın Pervin Buldan ve Huda Kaya dahil dokuz HDP milletvekili için hazırladığı, yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezleke önümüzdeki hafta mecliste okunabilir. Yedi yıl önceki Kobane olaylarına ilişkin deliller, tam da ihtiyaç anında hatırlanarak, devreye sokularak on üç şehidin bedeli PKK mensuplarına, yöneticilerine değil HDP’li vekillere ve partinin kendisine ödettirilmiş sayılabilir.

Gazete Duvar,21/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hdp-fezlekeleriyle-sehitlerin-bedeli-demokrasiye-odetiliyor-makale-1513938

 • Selahattin Demirtaş / İyi misiniz?

Önümüzdeki seçimler; partiler, kimlikler, inançlar arasında değil, iyiler ve kötüler arasında olacak. İyilerin tarafındaysanız yeriniz bellidir, kararsız olmaya gerek yok

T24, 22/02/ 2021https://t24.com.tr/yazarlar/selahattin-demirtas/iyi-misiniz,29975

 • Sevilay Çelenk : Selahattin Demirtaş ve “İyilerle İttifak” çağrısı

Yeri Gelmişken’de Edirne Cezavi’nde tutuklu bulunan eski Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “İyi misiniz?” diye soran son yazısı değerlendiriliyor. İyileri aynı safta yer almaya davet eden Demirtaş’ın yazısı ışığında iyilik ve kötülük meselesi tartışılıyor. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun hapis cezasının onaylanması ve çıplak aramalarla ilgili AKP’li Özlem Zengin’in açıklamaları gibi haftanın önemli olay ve konuları da kötülük mefhumu etrafında gözden geçiriliyor.

Medyascope, 23/02/ 2021 https://medyascope.tv/2021/02/23/sevilay-celenk-ile-yeri-gelmisken-64-selahattin-demirtas-ve-iyilerle-ittifak-cagrisi/

 • HDP'ye baskının ardındaki oy hesabı

Cumhur İttifakı, HDP'ye yönelik terör söylemini sertleştirirken HDP'nin kapatılmasından da bahsedilmeye başlandı. Peki HDP üzerindeki baskı neden artıyor? Uzmanlar, iktidar partilerinin yaşadığı oy kaybına işaret ediyor.

Hilal Köylü, DW Türkçe,23/02/ 2021 https://www.dw.com/tr/hdpye-bask%C4%B1n%C4%B1n-ard%C4%B1ndaki-oy-hesab%C4%B1/a-56663231

 • Kemal Can / Ritim bozuldu, alan genişliyor

Muhalefetin daha önce defalarca önüne gelen fırsatları pek değerlendirmeyip, şimdi hayli zor bir alandan siyaset yapmaya başlaması, ritmi değiştirecek kadar önemli. Ancak iktidarın baskıyı artırdığında bu direncin ne kadar dayanacağına ilişkin tereddütler tamamen dağılmış değil. Siyasi alanın genişleyebilmesi için ümitvar olmayı sağlayan en önemli unsur, muhalefetin çeşitli katmanlarında bu yeni tutumun destek alıyor olması.

Gazete Duvar, 24/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ritim-bozuldu-alan-genisliyor-makale-1514233

 • Dinçer Demirkent /  Devleti çeteden ayıran nedir?

Kaçırma iddiaları, kamu gücü kullandığı halde yasa ile sınırlanan yetkisinin dışına çıkan ve suç teşkil eden eylemlerde bulunan bir gruba işaret ediyor. Bu iddialar karşısında devlet katındaki tutumlar ise reddetme, mağduru suçlama veya suskunluğun ötesine geçmiyor. Hükümeti denetleme görevi hâlâ kâğıt üzerinde var olan TBMM’nin Başkanı Mustafa Şentop’un bu konuda söyleyecekleri var mıdır örneğin?

Gazete Duvar, 25/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/devleti-ceteden-ayiran-nedir-makale-1514312

 • The Guardian Alaattin Çakıcı'yı yazdı: Türkiye mafya devletine mi dönüşüyor?

The Guardian gazetesi, organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı'nın son dönemde Türkiye'de kamusal alanda sık sık boy göstermesine ilişkin bir makale yayımladı. '"Son 20 yılda potansiyel siyasi ortakların büyük çoğunluğunu yabancılaştıran Erdoğan'ın, iktidarda kalmak için MHP'den başka pek şansı yok" diyen gazete, "MHP'nin ve nahoş dostlarının artan önemi, bazılarına Türkiye'nin zamanla hakikaten bir mafya devletine dönüşüp dönüşmeyeceğini düşündürüyor" ifadelerini kullandı.

Gazete Duvar, 25/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/the-guardian-alaattin-cakiciyi-yazdi-turkiye-mafya-devletine-mi-donusuyor-haber-1514382

 • Fezlekeler TBMM'de: Muhalefetin dokunulmazlık sınavı

Gara operasyonu sonrası 28'i HDP'li olmak üzere 33 milletvekilinin dokunulmazlık dosyası TBMM'ye gönderildi. Gara'dan hükümeti sorumlu tutan Millet İttifakı, zorlu bir "dokunulmazlık sınavı" ile karşı karşıya.

Hilal Köylü, DW Türkçe, 25/02/ 2021 https://www.dw.com/tr/fezlekeler-tbmmde-muhalefetin-dokunulmazl%C4%B1k-s%C4%B1nav%C4%B1/a-56699939

 • Korkut Boratav  /  'Türkiye’nin 1970’li Yılları'

Sermaye, 'yükselen sol' ile uzlaşmayı reddetti; 12 Eylül seçeneğini yeğledi.  Bugünkü siyasal İslam-yozlaşmış kapitalizm bileşkesinin temelleri de 1970’li yılların bitiminde atıldı

soL, 26/02/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/turkiyenin-1970li-yillari-26845

 • Bekir Ağırdır: HDP üzerinden çatlak yaratma planı çalışmıyor

AK Parti tabanında işsizlik, yoksulluk, pandemi gibi reel sorunların rahatsızlık yarattığını ancak bunun henüz partiyi bırakmaya yetmediğini ifade eden Bekir Ağırdır, iktidarın vaatleriyle seçmeni tutamayınca karşı tarafa dair korkular üzerine oynamaya devam ettiğini belirtti.

Gazete Duvar, 27 /02 / 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bekir-agirdir-hdp-uzerinden-catlak-yaratma-plani-calismiyor-haber-1514598

 • Aydemir Güler / Yurtta sulh cihanda sulh

Mademki tarih sınıf mücadelelerinin tarihidir, emperyalizmi kovmak da emperyalist olma meraklılarını alaşağı etmek de bizim işimizdir, emekçi halkımızın işidir.

soL, 27/ 02 / 2021 https://sol.org.tr/yazar/yurtta-sulh-cihanda-sulh-26916

 • 28 Şubatçılar İslamcılıkla değil, gölgesiyle uğraştı

Siyasal tarihimizin temel kırılma noktalarından 28 Şubat’ın asıl amacına İslamcı akımları neoliberal dönüşüme eklemleme çabası olduğunu vurgulayan Siyaset Bilimci Öztan: “Toplumsal muhalefet, çatışmanın ulusalcılar ile İslamcılar arasındaki bir güç mücadelesiymiş gibi gösterilmesini engelleyebilseydi 28 Şubat yaşanmayabilir, AKP hiç ortaya çıkmayabilirdi.”

Mehmet Emin Kurnaz, BirGün Pazar, 28/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/28-subatcilar-islamcilikla-degil-golgesiyle-ugrasti-335761

 • Oğuz Oyan / 28 Şubat: Bir dönüm noktası üzerine

28 Şubat, siyasal İslamcı hareket açısından çok verimli bir istismar ögesidir. Üstelik bu istismar, dinci hareketin siyaset alanını ilk ele geçirdiği momentumla sınırlı kalmamıştır. Bu istismarlar boyunca sergilenen fırsatçılıklar ve ikiyüzlülükler ise siyasal İslamcı kadroların siyasi davranış kodlarını ortaya koymak bakımından çok öğreticidir.

BirGün Pazar, 28/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/28-subat-bir-donum-noktasi-uzerine-335764

 • Tolga Binbay / Depresyon, intihar derken Cumhur çukuru, Millet çıkmazı!

Düzen muhalefeti bozulan psikolojimiz için bir çıkış önermiyor. Önerdikleri ya da ima ettikleri yerde toplumsal akıl sağlığımız açısından düzlüğe çıkış da yer almıyor.

soL, 28/02/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/depresyon-intihar-derken-cumhur-cukuru-millet-cikmazi-2696

2-DÜNYA

 • Hindistan'da bütçe görüşmeleri öncesinde polis başkenti kapattı

Hindistan'da çiftçilerin eylemleri devam ederken polis bütçe görüşmeleri öncesinde Yeni Delhi'ye giren tüm yollara barikat kurdu.

soLGazete, 01/02/2021 https://sol.org.tr/haber/hindistanda-butce-gorusmeleri-oncesinde-polis-baskenti-kapatti-25128

 • Aditya Bahl / Hindistan’da tarım kapitalizmi ve direniş

Hindistan’da aylardır süren direniş, saflarına kattığı milyonlarca topraksız köylü ve tarım işçisiyle tarihi bir olaya dönüştü. Toplumun en zayıf kesimlerini bünyesinde barındıran bu ayaklanma, sağcı Hindistan hükümeti ve ona bağlı milliyetçi çeteler tarafından ağır bir şiddet ve karalama kampanyasının da hedefi haline geldi.

Gazete Duvar, 07/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hindistanda-tarim-kapitalizmi-ve-direnis-haber-1512559

 • Musa Özuğurlu / Kürt düğümü 2021'de çözülecek mi?

Kürt meselesi Obama döneminden bu yana ABD ile en önemli başlıklardan birisi. Türkiye açısından “mücadelede” nitelikli bir kazanım olmadı şu ana kadar. Tersine Kürtler bazı yerlerden çıkmış olsalar da halen çok geniş bir bölgeye hakimler ve siyasi kazanımlarını gelecekte daha da somutlaştırma planları yapıyorlar.

Gazete Duvar, 02/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kurt-dugumu-2021de-cozulecek-mi-makale-1512050

 • Engin Solakoğlu / Fransa'da laiklik tartışması: Eğri gemi, doğru sefer

Fransa bir öğretmenin gerici bir fanatik tarafından katledilmesinin ardından İslam tartışması sürüyor. İktidar bu konuda yasal adımlarını sıklaştırdı. Emekli Diplomat Engin Solakoğlu soL için yazdı

soL, 02/02/ 2021  https://sol.org.tr/haber/gorus-fransada-laiklik-tartismasi-egri-gemi-dogru-sefer-25241

 • Hakan Güneş / Navalni eylemlerinin anatomisi

Eylemlerin diline ve eylemci profiline baktığımızda sokağa çıkanlar kim ve ne istiyorlar? Solcular, anarşistler, kadın örgütleri, çevreciler, sendikalar, işçiler, azınlık hakları temsilcileri, yer almıyorlar. Ciddi bir dışlanmaya maruz kalan LGBTi+ grupları da bu kez sahnede yoklar.

BirGün,03/02/2021 https://www.birgun.net/haber/navalni-eylemlerinin-anatomisi-332784

 • Erinç Yeldan / Biden’ın üçlemi

 Başlık, ünlü yapısalcı/heterodoks iktisatçı Lance Taylor ve eski öğrencisi Nelson Barbosa’ya ait. Lance ve Nelson, “Enflasyon, İthalat Fiyatları ve Emeğin Milli Gelirden Payı” başlıklı yazılarında, Covid-19 pandemisinin yarattığı ekonomi ve güvenlik krizinin tam ortasında Amerika’nın yeni başkanı olarak göreve başlayan Joe Biden’ın önündeki seçenekleri sıralıyor:1) ABD’de daha eşitlikçi bir ekonomik düzen için baş koşul, ücretli emeğin milli gelirden aldığı payın yükseltilmesidir (dolayısıyla ücretler, enflasyon ve üretkenlik artışlarından daha hızlı artırılmalıdır).2) Ancak bu durum enflasyonun hızlanmasına ve faizlerin de yükselmesine neden olacaktır.3) Bunun sonucunda da finansal varlıkların değeri gerileyecek; buna da Wall Street’in rantiyerlerinden ve büyük servet sahiplerinden güçlü bir siyasi tepki doğacaktır.

Cumhuriyet, 03/02/ 2021 http://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erinc-yeldan/bidenin-uclemi-1810916

 • Biden’dan LGBTİ+ haklarının korunması için başkanlık bildirisi

ABD Başkanı Joe Biden, LGBTİ+ haklarının korunmasını mali yaptırımlar yoluyla genişletmeyi amaçlayan bir bildiri yayınladı. Bildiride, vize kısıtlaması da dahil olmak üzere tüm diplomatik araçların bu hakların daha iyi korunmasını sağlamak için kullanılacağı kaydedildi.

Gazete Duvar, 05/02/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/bidendan-lgbti-haklarinin-korunmasi-icin-baskanlik-bildirisi-haber-1512425

 • Yunanistan'daki öğrenci eylemleri: Gücümüzü Boğaziçi'nden alıyoruz

Yunanistan'da öğrenciler, muhafazakâr Yeni Demokrasi hükümetinin üniversitelerle ilgili hazırladığı yasa taslağına karşı eylemler düzenliyor. Atina Ulusal Teknik Üniversitesi öğrencisi Dimos Koufopoulos, "Baskıya ve korkuya meydan okuyan Türkiyeli sıra arkadaşlarımızın, daha iyi bir bakış açısı için mücadelesi bize güç veriyor" diyor.

Kavel Alpaslan, Gazete Duvar, 06/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/yunanistandaki-ogrenci-eylemleri-gucumuzu-bogazicinden-aliyoruz-haber-1512481

 • Erhan Nalçacı / ABD’nin Rusya seferi!

Her an bir 'kazanın' çıkabileceği çok tehlikeli bir kışkırtma. Şimdi Rusya’da işçi sınıfı siyaseti ne yapsın bu durumda?

soL,06/02/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/abdnin-rusya-seferi-25523

 • Hazırlayan : Zafer Aydoğdu / Wilders faşizminin farkı

Hoşgörü timsalliğinden ötekileştirmeye, ayrımcılığa ve ırkçılığa giden yolun adım adım döşendiği seçim arifesindeki Hollanda’da neo-faşist yapıların yükselişi ürkütüyor. Dünyanın her yanında olduğu gibi faşizm, en başta işçi sınıfını ve onun siyaset sahnesindeki temsilcilerini hedef alır. Wilders hareketi de tüm okları sola yöneltti.

BirGün, 09/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/wilders-fasizminin-farki-333552

 • Hazırlayan : Zafer Aydoğdu / ‘Merkez’in yanlışları aşırı sağı besliyor

Merkez sağ ve sol partilerin kitlelerden kopması, egemen sınıfların çıkarlarını gütmekten halkın taleplerine eğilmemesi, alt tabakalara hitap eden Wilders hareketine güç sağlıyor. Peki, neofaşizme karşı nasıl bir mücadele hattı izlenmeli

BirGün, 10/02/ 2021https://www.birgun.net/haber/merkez-in-yanlislari-asiri-sagi-besliyor-333650

 • Küba’da ekonomik düzenlemenin ilk ay bilançosu: İstihdamda ayarlamaya gitmek

Ekonomi alanındaki düzenleme, Kübalıların devlette çalışma isteğini tetikledi. Küba, pandemi ve ablukanın da baskı altına aldığı istihdamdaki hareketliliğin, üretime sevk edilmesi için çabalıyor.

soL, 09/02/ 2021  https://sol.org.tr/haber/kubada-ekonomik-duzenlemenin-ilk-ay-bilancosu-istihdamda-ayarlamaya-gitmek-25727

 • Devrimin ülkesi Küba, kapitalizme mi geçiyor?

Küba'da duyurulan son özelleştirme paketi sürecine nasıl gidildiğine ve tüm ambargolara karşın tıpta önde gelen ülkelerden biri olan ülkenin son durumuna baktık.

Pınar Tarcan, Bianet, 09/02/ 2021https://bianet.org/bianet/dunya/239000-devrimin-ulkesi-kuba-kapitalizme-mi-geciyor

 • ABD Senatosu kararı: Trump'ın yargılanması anayasaya uygun

ABD Senatosu’nda yapılan oylamada eski ABD Başkanı Donald Trump’ın azil istemiyle yargılanması anayasaya uygun bulundu. 6 Cumhuriyetçi senatör de Trump’ın yargılanması yönünde oy kullandı.

DW Türkçe, 10/02/ 2021 https://www.dw.com/tr/abd-senatosu-karar%C4%B1-trump%C4%B1n-yarg%C4%B1lanmas%C4%B1-anayasaya-uygun/a-56517867

 

 • Veysel Başçı / İran’ın 42 yılı: Bir hiç, iki devrim, üç adam (1)

Uçak henüz havadayken ve ülkeye ineceği dahi belli değilken, uçaktaki Fransız gazetecilerden birisi usulca Ayetullah Humeyni’nin oturduğu koltuğun önüne gelmiş ve tercüman aracılığıyla kendisine şu soruyu sormuştu: “Uzun yıllar sonra tekrar İran’a dönmek size ne hissettiriyor?” Daha İmam unvanı almamış Ayetullah Humeyni’nin cevabı kısa ve netti: Hiç!

Gazete Duvar, 10/02/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/iranin-42-yili-bir-hic-iki-devrim-uc-adam-1-haber-1512893

 • Veysel Başçı / İran’ın 42 yılı: Bir hiç, iki devrim, üç adam (2)

Hatemi’nin, sekiz yıllık cumhurbaşkanlığı döneminde fikir babası da yönlendiricisi de Rafsancani olmuştu. Artık perde gerisinden nizamın değil ama yürütmenin başındakilerin başındaydı. Rafsancani’nin temsil ettiği reformistler, gelenekselcilerle karşı karşıyaydı her an. Reformistler ile gelenekselci muhafazakârlar arasındaki her itişme, Rafsancani-Hamenei itişmesi olarak algılanıyordu. Doğrusu da buydu.

Gazete Duvar, 11/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/iranin-42-yili-bir-hic-iki-devrim-uc-adam-2-haber-1512900

 • Veysel Başçı / İran’ın 42 yılı: Bir hiç, iki devrim, üç adam (3)

İki hafta önceki Bakanlar Kurulu toplantısında Hasan Ruhani, “İmam Humeyni’nin ülke geleceğine dair bütün tahminleri doğru çıktı” dese de ülke, İmam Humeyni’nin Beheşti Zehra’daki konuşmasında vadettiği bir ülke olmaktan çok uzaktadır. Bugün hangi İranlıya geleceğe dair ne hissediyorsunuz diye soracak olursanız muhtemelen İmam Humeyni’nin kırk iki yıl önce uçakta gazeteciye verdiği o cevabı verecektir: Hiç!

Gazete Duvar, 12/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/iranin-42-yili-bir-hic-iki-devrim-uc-adam-3-haber-1512906

 • Ergin Yıldızoğlu / ABD için ‘geri dönmek’ kolay mı?

  ABD Devlet Başkanı, yeni dönemin dış politikasını açıkladığı 4 Şubat konuşmasına “ABD geri döndü”, “Diplomasi geri döndü” sözleriyle başladı. Trump döneminin istikrarsız ve tutarsız dış politika reflekslerinin bir sonucu olarak ABD ile ilişkileri bozulan geleneksel müttefiklerinin siyasi liderleri, Biden’ın konuşmasını adeta bir “normale dönüş” olarak gayet olumlu karşıladı. 

Cumhuriyet, 11/02/2021 http://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/abd-icin-geri-donmek-kolay-mi-1812845

 • Korkut Boratav / Ekvador’da Seçim ve Latin Amerika Solu

Faşizmin, emperyalizmin, sermaye tahakkümünün bunalttığı Türkiye gibi ülkelere, Latin Amerika bir kez daha hatırlatıyor: Başka bir dünya mümkündür…

soL, 12/02/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/ekvadorda-secim-ve-latin-amerika-solu-25937

 • Trump azil davasında aklandı

Kongre baskınını kışkırtmakla suçlanan ABD Eski Başkanı Donald Trump, Senato'daki azil davasında aklandı. Oylamada, Trump'ın mahkum edilmesine yetecek üçte iki çoğunluğa ulaşılamadı.

DW Türkçe, 14/02/ 2021 https://www.dw.com/tr/trump-azil-davas%C4%B1nda-akland%C4%B1/a-56563793

 • Zafer Aydoğdu / Türkiye'nin gölgesinde kalan Hollanda seçimleri: Uzun kol mu kısa kol mu?

Seçim sürecine giren Hollanda’da Ankara ile ilişkiler ve buradaki Türkiyeliler seçim tartışması olmaya devam ediyor… AKP iktidarının buradaki göçmenler üzerinden yürüttüğü çalışmalar ülke güvenliğini ve kamu düzenini etkiliyor.

BirGün, 17/ 02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/turkiye-nin-golgesinde-kalan-hollanda-secimleri-uzun-kol-mu-kisa-kol-mu-334460

 • Gözde Kök / 'ABD’nin dönüşü' ve Rusya ilişkilerinde yeni dönem

 ABD’nin Çin gibi er ya da geç hesaplaşmak zorunda kalacağı güçlü bir rakibi varken Rusya ile zamansız bir çatışmaya girmek yerine ülkeyi ABD ile uyumlu bir yönetimin eline teslim etmek için uzun soluklu bir politika izleyeceğini, en azından akıllardan geçenin bu olduğunu söylemek mümkün. Elbette delilik derecesinde artan militarizasyonun tüm hesapları bozacak bir kışkırtmaya sebep olabileceğini hesaba katmak şartıyla.

soL, 17/02/ 2021 https://sol.org.tr/haber/analiz-abdnin-donusu-ve-rusya-iliskilerinde-yeni-donem-26285

 • Gözde Kök / ABD 'geriyor' ama Avrupa Rusya'dan kolayca vazgeçemez

Rusya AB’ye net bir mesaj veriyor: “Biden’ın peşine takılırsanız, Rusya direnir, siz zarar görürsünüz.” Putin yönetimi karşı cephedeki dağınıklığın farkında ve istismar etmeye çalışıyor.

soL,18/02/ 2021 https://sol.org.tr/haber/analiz-abd-geriyor-ama-avrupa-rusyadan-kolayca-vazgecemez-26365

 • Surupa Gupta / Hindistan siyasetinde çiftçilerin ve protestoların önemi çok büyük

Hindistan’da aylardır sürmekte olan çiftçi protestoları ülkede hayatı olağan seyrinden çıkardı. Tarım alanında büyük şirketlerin tekelleşmesine yol açacak yeni tarım yasaları, küçük çiftçileri topraksız bırakarak yoksulluğu daha da büyütme potansiyeli taşıyor. Yaşanan direnişse, örgütlü olmasalar bile tarım işçileri ve küçük çiftçilerin aslında ne kadar güçlü olduklarının en bariz göstergesi.

Çeviren:Tarkan Tufan , Gazete Duvar, 18/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hindistan-siyasetinde-ciftcilerin-ve-protestolarin-onemi-cok-buyuk-haber-1513652 

 • Özlem Kaygusuz / Türkiye-ABD ilişkilerinde sular ısınırken: ‘Perakendeci’ dış politika ‘Büyük Stratejiye’ karşı

Türkiye-ABD arasındaki ilişkiler bundan böyle uzun vadeli, karşılıklı güvene ve ortak değerlere dayalı bir müttefiklik ilişkisi olmayabilir. İkili ilişkiler daha çok ortak çıkarlardaki kısa vadeli kazançları önceleyen, değer temelli olmayan, parça başı diyebileceğimiz, perakendeci bir mantıkla devam edecek gibi görünüyor.

Kısa Dalga, 22/02/ 2021 https://www.kisadalga.net/yazar/turkiye-abd-iliskilerinde-sular-isinirken-perakendeci-dis-politika-buyuk-stratejiye-karsi_2793

 • Ergin Yıldızoğlu / Texas’ta serbest piyasa ve afet

 Sevgililer Günü”nde Texas’ın payına, son 30 yılın en büyük kar fırtınası ve dondurucu soğukları düştü. Elektrik, doğalgaz şebekeleri, internet, telefon sistemleri çöktü, sular kesildi; bu yazı yazılırken hâlâ milyonlarca insan içilebilir sudan, düzenli elektrikten ve gaz servisinden mahrumdu

Cumhuriyet, 22/02/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/texasta-serbest-piyasa-ve-afet-1815504

 • Engin Solakoğlu /  Fransız usulü Diyanet ve kaybedenler

Macron, esasen 1905 Laiklik Yasası’na tümüyle aykırı bir nitelik taşıyan girişiminde bir tür 'İslam Konseyi' oluşturmayı hedefliyor. Erdoğan'la rekabet ederken onun eline oynuyor.

soL,23/02/2021  https://sol.org.tr/haber/fransiz-usulu-diyanet-ve-kaybedenler-26663

 • Mühdan Sağlam /  Rusya AB'ye nasıl meydan okuyabiliyor?

Rusya’nın “Avrupa ile AB farklı” vurgusunun ardında da bu ilişkilere güven var, zira Soğuk Savaş’ın çetin koşullarında dahi, SSCB bu devletlerle işbirliği yaparak Avrupa’ya gaz ve petrol aktarıyordu, hem de NATO ve ABD’den gelen baskıya rağmen. Bu açıdan Rusya AB’yi Soğuk Savaş’taki karşı cepheye göre daha kolay bir rakip olarak görüyor.

Gazete Duvar, 24/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/rusya-abye-nasil-meydan-okuyabiliyor-makale-1514229

 • Zafer Aydoğdu /  Ütopyaya kaçış!

Batı bir ütopya mı yoksa distopya mı? 22 yıldır Hollanda’da oturum iznini bekleyen, “illegal”, yersiz yurtsuz yaşayan ve daha fazla bu hayata dayanamayan Afgan Prof. Dr. Bargami’nin ve onun gibi on binlerce insanın hazin hikâyeleri, Avrupa’da aşırı sağın baskıları sonunda, mülteciler politikasının geldiği noktayı anlatma bakımından ibret verici.

BirGün, 25/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/utopyaya-kacis-335391

 • Ermenistan'da ordu Paşinyan'ın istifasını istedi, Paşinyan destekçilerini sokağa çağırdı

Ermenistan ordusu Başbakan Paşinyan ve hükümetini istifaya çağırdı. Paşinyan ülkede darbe girişimi olduğunu belirterek destekçilerini sokağa çağırdı.

soL, 25/02 / 2021 https://sol.org.tr/haber/ermenistanda-ordu-pasinyanin-istifasini-istedi-pasinyan-destekcilerini-sokaga-cagirdi-26798

 

 • Richard Giragosian: Ermenistan’da görünenden daha derin bir siyasi kriz var

Her ne kadar bu açık darbe girişimi hızla geriletilse de ordunun siyasi alana bu müdahalesi hem ciddi hem de önemliydi. Bu meydan okuma aslında yaşanan siyasi krizin derinliğini gösteriyor. Bu konuda hâlâ tehdidin de sürdüğü söylenebilir.

Mühdan Sağlam, Gazete Duvar, 26/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/richard-giragosian-ermenistanda-gorunenden-daha-derin-bir-siyasi-kriz-var-makale-1514471

 • Hazal Yalın / Ermenistan’da bilek güreşi

Paşinyan, 10 Kasım anlaşmasından sonra muhalefeti dağıtmak için tedbirlerden kaçınmadı; bir suikast girişimi senaryosu eşliğinde “Cumhuriyetçi Parti” eski milletvekillerinden Bagdasaryan, “Vatan” partisi liderlerinden Minasyan ve istihbarat teşkilatının eski başkanı Vanetsyan tutuklandı. Kendisine karşı darbe girişiminde bulunulduğu iddiasıyla “mağdur” olan Paşinyan’ın aslında 10 Kasım anlaşmasından beri muhaliflerini tasfiye etmek için bir tür “sivil darbe” örgütlediği de ileri sürülebilir.

Gazete Duvar, 26/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ermenistanda-bilek-guresi-haber-1514494

 • Ermenistan’ın geleceği belirsiz

Ermenistan’da ordunun istifa çağrısına karşı Paşinyan ve destekçileri sokaklarda. Ordunun yanındaki muhalefet partisinin destekçileri de şehir meydanında çadırlar kuruyor. Tansiyonun her geçen gün yükseldiği Ermenistan’da halk ekonomik kriz ve yoksullukla boğuşuyor.

Özde Çelikbilek, BirGün, 27/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ermenistan-in-gelecegi-belirsiz-335669

3-ÖNCESİYLE VE SONRASIYLA ‘GARA’ OPERASYONU

 • 2015-2016'DA KAÇIRILMIŞLARDI  Gare'de öldürülen 13 kişiyle ilgili farklı kaynaklar ne diyor?

Savunma Bakanı Akar'ın daha önce kaçırıldıkları açıklanmayan 13 Türkiye vatandaşının cesetlerinin bir mağarada bulunduğunu söylemesinden sonra yaşanan gelişmeler şöyle...

Bianet, 15/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/militarizm/239274-gara-da-oldurulen-13-kisiyle-ilgili-farkli-kaynaklar-ne-diyor

 • Fehim Taştekin /  Gare: Müjde yerine…

Ne var ki feci bir sonuç ya da başarısızlık da iç siyasette yakıta dönüşebiliyor. “Bugün milat olmalı, HDP kapatılmalı” koduyla hızla devreye sokulan kampanyanın niyeti süregiden siyasi soykırımı tamamlamak, muhalefet adına ne varsa hepsini felç etmek ve Cumhur İttifakı’na karşı olası ortaklığın zeminini tekraren dinamitlemek.

Gazete Duvar,15/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/gare-mujde-yerine-makale-1513344

 • Gare operasyonu öncesi ve sonrası: PKK - İran ilişkisi tartışılıyor

PKK bağlantılı bazı milislerin İran destekli Irak Halk Seferberlik Güçleri’ne entegre olmasının söz konusu olduğu bildiriliyor. Öte yandan PKK Irak merkezi siyasetinde de rol almaya soyunuyor.

soL, 15/02/ 2021 https://sol.org.tr/haber/gare-operasyonu-oncesi-ve-sonrasi-pkk-iran-iliskisi-tartisiliyor-26131

 • İHD’den ‘Garê' açıklaması: İktidarın duyarsızlığı nedeniyle girişim başarısız oldu

İHD, Garê'de 13 kişinin ölümüne ilişkin yaptığı açıklamada PKK ve hükümete seslendi. PKK tarafından alıkonan kişiler varsa bunların serbest bırakılmasını, hükümetin de yaşananlara ilişkin idari soruşturma başlatmasını talep eden İHD, “Tüm bu olup biten ağır yaşam hakkı ihlallerinin devam eden silahlı çatışmanın sonuçları olduğu ve Kürt sorununun demokratik çözümü olmadığı sürece maalesef devam edeceği unutulmamalıdır” dedi.

Gazete Duvar,15/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ihdden-gare-aciklamasi-siyasi-iktidarin-duyarsizligi-nedeniyle-girisim-basarisiz-oldu-haber-1513387

 • Erdoğan ABD’yi ve sosyal medyayı suçladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan “ABD'nin yaptığı bir açıklama var, evlere şenlik. Hani siz PKK'nın, YPG'nin yanında değildiniz? Bal gibi de yanındasınız ve arkasındasınız” dedi.

Bianet, 15/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/239307-erdogan-abd-yi-ve-sosyal-medyayi-sucladi

 • Yorum: Gara'dan sonra "1 Kasım" yeniden mi?

Gara’dan gelen cenazeler, Türkiye’de siyasetin havasını sertleştirdi. İktidarın ölümleri muhalefete fatura etmesinin arkasında ne var? Bülent Mumay’ın yorumu.

DW Türkçe, 15/02/ 2021 https://www.dw.com/tr/yorum-garadan-sonra-1-kas%C4%B1m-yeniden-mi/a-56575579

 • Gara: 2015'ten bu yana neler yaşandı?

Irak’ın Gara bölgesine yapılan operasyonda 13 Türk vatandaşının cenazelerine ulaşılması, dikkatleri PKK’nın kaçırdığı kişilere çevirdi. Muhalefet, kaçırılan kişilerin 6 yıldan bu yana görmezden gelinmesini eleştiriyor.

Felat Bozarslan, DW Türkçe, 15/02/ 2021https://www.dw.com/tr/gara-2015ten-bu-yana-neler-ya%C5%9Fand%C4%B1/a-56577299

 • Hüseyin Aygün / Düşmanla konuşmak

Bundan dört yıl evvel Kuzey Irak'ta bir şehre "özel görev" ile gönderilen bir MİT ekibi, kaldıkları hotele gelen PKK'lılar tarafından rehin alındılar. PKK'lıların "gizli" görevde olan MİT personelini tanımaları, güpegündüz bir hotelden almaları -hemen bir ihbarın varlığını akla getirse de, bu ihtimal hiç araştırılmadı-, Irak ile diplomatik bir krize bile dönüşmedi. Kol kırıldı, yen içinde kaldı.

BirGün, 15/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/dusmanla-konusmak-334198

 • Murat Yetkin / 13 şehit soruları: harekâtın amacı neydi, sorumlusu kim?

“Pençe Kartal 2” kod isimli harekâtın asıl amacı rehin kurtarmak mı, yoksa Gara bölgesini PKK kontrolünden kurtarmak mıydı? Ve Cumhurbaşkanı tarafından saptanan başarısızlığın faturası kime kesilecek? Ya da başarısızlığın sorumluluğu Cumhur İttifakı içindeki dengeler nedeniyle unutulmaya mı bırakılacak?

Yetkin Report, 16/02/ 2021   https://yetkinreport.com/2021/02/16/13-sehit-sorulari-harekatin-amaci-neydi-sorumlusu-kim/

 • Gara katliamında yaşamını yitiren askerin babası: Bizi oyaladılar, bu işin çözümü siyasilerdi

Gara katliamında yaşamını yitiren 13 kişiden biri olan Başçavuş Semih Özbey’in babası Gürsel Özbey, yıllardır oğlunu alabilmek için çok mücadele ettiğini söyledi, “Bizi oyaladılar. Bu işin çözümü siyasilerdi, ben değildim” dedi.

BirGün, 16/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/gara-katliaminda-yasamini-yitiren-askerin-babasi-bizi-oyaladilar-bu-isin-cozumu-siyasilerdi-334395

 • Mehmet Y. Yılmaz / Erdoğan yönetiminin sorumluluğu yok mu?

Karadaki operasyondan önce 39 uçağın Gara'yı bombalaması, başarısı sürpriz olmasına bağlı böyle özel bir operasyonun açığa çıkmasına neden olmadı mı? Bu operasyonun, başarıyla planlanıp, icra edildiğinden ne kadar eminiz?

T24,17/02/ 2021  https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/erdogan-yonetiminin-sorumlulugu-yok-mu,29903

 • ‘Ölümlerin sorumluluğu Saray’da’

İktidar, TBMM’de grubu bulunan muhalefet partilerini ziyaret etti. HDP ile görüşmeyen Akar ve Soylu, Kılıçdaroğlu ve Akşener’le yaptığı görüşmenin ardından Meclis’e bilgi verdi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Genel Başkanı Sancar, 13 kişiyi sağ geri alma olanağı bulunduğunu bildirerek, ölümlerin sorumluluğunun AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’da olduğunu söyledi.

Birgün, 17/02/2021 https://www.birgun.net/haber/olumlerin-sorumlulugu-saray-da-334443

 • Sevilay Çelenk / Müjdenin müjdesi ve halledilen işin yasası

Yapılması gereken buydu. Bu kez iş hamasete ve siyasetsizliğe terk edilmedi. Muhalefet partilerinin, “ya benim yanımdasın ya da terörün” diyen AKP şantaj siyasetine bu kez teslim olmamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elini fena halde yanlış oynamasının da büyük rolü oldu. Toplumda vicdan namına kalmış ne varsa hareketlendi.

Gazete Duvar, 18/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/mujdenin-mujdesi-ve-halledilen-isin-yasasi-makale-1513643

 • Ragıp Duran / Zehirli Öpücük

Biden yönetimi ile ilk temas, Gare operasyonu zoruyla gerçekleşti. Beyaz Saray yönetimi önce biraz tereddüt etti ama işin içinde PKK olunca devletlerarası dayanışma refleksi canlandı.Ya da…

Artı Gerçek, 18/02/ 2021 https://artigercek.com/yazarlar/ragipduran/zehirli-opucuk

 • İHD: Soylu’nun ithamları yanlış ve asılsız

İHD, alıkonulan asker ve polislerin serbest kalması için defalarca yaptıkları çağrılar ve girişimlerinin sonuçsuz kaldığını açıkladı.

Bianet, 18/02/ 2021  https://bianet.org/bianet/insan-haklari/239532-ihd-soylu-nun-ithamlari-yanlis-ve-asilsiz

 • Demirtaş'tan 'Gara' açıklaması: Halka hesap vermesi gereken, iktidardır

Tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "PKK'nin elindeki 13 insanımızın katledilmiş olmasını açıkça kınıyorum" dedi. Demirtaş, "Diplomatik yollar yerine, siyasi şov amaçlı operasyon sonucunda ortaya çıkan trajedinin sorumluluğunu HDP'ye ve muhalefete yüklemek de aymazlıktır. Halka hesap vermesi gereken, iktidardır" dedi.

BirGün, 18/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/demirtas-tan-gara-aciklamasi-halka-hesap-vermesi-gereken-iktidardir-334649

 • Burak Bilgehan Özpek ile Ön Libero – Muhalefet ablukayı kırdı: Rüzgar dönüyor mu?

Medyascope, 18/02/ 2021 https://medyascope.tv/2021/02/18/burak-bilgehan-ozpek-ile-on-libero-30-muhalefet-ablukayi-kirdi-ruzgar-donuyor-mu/

 • Hakkı Özdal / Gare şoku ve rejimin Vişne Bahçesi

İktidar daha önce, başarısız sonuçları da milliyetçi bir ajitasyona tevil edebiliyor ve muhalefetin önemli bir bölümünü hizaya çekebiliyordu. Riskli hamleler bir tür ‘milliyetçilik sigortası’ ile korunuyor, olumsuzlukların faturası gündeme bile gelmiyordu. Ancak Türkiye’de siyasi alanı da etkileyecek şekilde hızlanan iktisadi ve sosyal gelişmelerin geriye böyle bir imtiyaz da bırakmadığı Gare operasyonuyla birlikte ayyuka çıktı.

Gazete Duvar, 19/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/gare-soku-ve-rejimin-visne-bahcesi-makale-1513783

 • Faruk Bildirici / Peki PKK'nın kaçırdıkları için medya ne yaptı?

  “PKK’nın elinde asker polis rehin olduğunu bilmiyordum” ya da “Onlar altı yıldır hâlâ kurtarılmamışlar mıydı?” diyen o kadar çok insana rastladım ki, anlatamam. Sosyal medya da “Bilmiyordum” diyen insanlarla dolu.   Eminim Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Gara’da düzenlediği operasyonda PKK’nın elinde rehin tuttuğu 13 asker, polis ve sivil insanı öldürmesiyle benzer bir şaşkınlığa düşen milyonlarca insan var bu ülkede.

Medya Ombudsmanı, 20/02/ 2021  https://farukbildirici.com/peki-medya-neredeydi/

 • Ahmet Murat Aytaç /  Operasyon başarılı olsaydı ödülleri kim toplayacaktı?

Siyasetçinin alınan kararın başlattığı süreçten kaynaklanan bir “süreç sorumluluğu”, nihai otorite rolünü üstüne almaktan ve vatandaşının can güvenliğini sağlama ödevinden kaynaklanan bir “egemenlik sorumluluğu” ve son olarak aldığı kararın değişen sonuçlarına göre üstlenmesi gereken bir “ahlaki sorumluluğu” vardır. Söz gelişi askerleri kurtarmak için bu operasyon başarılı olsaydı tüm ödülleri toplayacak olan taraf, başarısız olması durumunda ortaya çıkan sonuçtan da etik açıdan sorumludur.

Gazete Duvar, 20/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/operasyon-basarili-olsaydi-odulleri-kim-toplayacakti-makale-1513864

 • Merdan Yanardağ / Gara operasyonundan tarih ve siyaset dersleri

Erdoğan-AKP iktidarı tarafından siyasal hesaplarla planlandığı ve yapıldığı anlaşılan Gara harekatının kaçınılmaz şekilde siyasal sonuçları da olacaktır. Dahası, tam anlamıyla başarısızlıkla sonuçlanan bu askeri-politik operasyon zaten siyasal bakımdan büyük bir sıkışma yaşayan iktidar açısından bir bozguna dönüşme potansiyeli taşımaktadır. 

BirGün, 21/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/gara-operasyonundan-tarih-ve-siyaset-dersleri-334903

 • Aydın Selcen /  Garê sonrası bir durum değerlendirmesi denemesi

Bilanço, son Garê vakasında “onlardan da 52” yahut “2005’ten bu yana on yedi bini aşkın” gibi hiçbir anlam ifade etmeyen rakamlara (“metrics”) indirgenir. Varılacak yerin her hal ve kârda “siyasal” bir unsur içereceğini dile getirmek, ya “sen önce PKK’yi kına” yahut “teröre destek” olarak yaftalanıp, hainlikle eşdeğer tutulur. Vatanın öz evsahipleri ve niyetlerinin salihliğinden şüphe duyulması gereken konukları vardır. Asıl konu bunların arasındaki çelişki, çekişme ve çatışma olarak sunulur.

Gazete Duvar, 21/02/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/gare-sonrasi-bir-durum-degerlendirmesi-denemesi-makale-1513920

 • İHD EŞ BAŞKANI ÖZTÜRK TÜRKDOĞAN’LA GARÊ OPERASYONU VE KAÇIRILMA VAKALARI Suç ve sorumsuzluk

Garê’de tam olarak ne oldu, bir süre daha bilinemeyecek. Ama 13 polis, asker ve istihbaratçının hayatını kaybettiği “kurtarma operasyonu”nda, iktidarın fiyaskolara muhalefeti ortak etme taktiği bu defa tutmadı. Neredeyse altı yıldır rehin tutulan 13 kişiyi sağ salim evlerine getirmek için sayısız girişimde bulunan İnsan Hakları Derneği ise Meclis kürsüsünden İçişleri Bakanı tarafından “canı çıkasıcalar” denerek hedefe kondu. Garê operasyonunu, insan hakları örgütlerinin arabuluculuk rolünü, artan kaçırılma vakalarını İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’dan dinliyoruz.

Söyleşi Bekir Avcı, Bir+Bir, 22/02/2021 https://www.birartibir.org/siyaset/1061-suc-ve-sorumsuzluk

 • Hüsnü Öndül  / Gara katliamı ve barış ihtiyacı

Gara katliamı, bir kez daha dünyanın ve Türkiye’nin barışa olan ihtiyacını hatırlattı. Barışın öneminin, değerinin ve aciliyetinin böyle vahim bir olaydan sonra hatırlanması elbette çok acı ve düşündürücüdür.

Evrensel, 25/02/ 2021  https://www.evrensel.net/yazi/88219/gara-katliami-ve-baris-ihtiyac

4-MYANMAR’DA DARBE VE DARBE KARŞITI GÖSTERİLER

 • Myanmar: Ülkenin nasıl bir siyasal hayatı var ve darbeye nasıl gelindi?

8 Kasım’da düzenlenen ve Aung Suu Kyi’nin partisi NLD’nin kazandığı seçimlerde ‘hile yapıldığını’ iddia eden Myanmar ordusu, darbeyle ülkenin yönetimine el koydu. Eski İngiliz sömürgesi olan ülkede, darbesiz dönemlerde de askerin etkisinden arındırılmış, demokratik bir siyasal sistemin işlediğini söylemek hayli zor.

BirGün, 01/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/myanmar-ulkenin-nasil-bir-siyasal-hayati-var-ve-darbeye-nasil-gelindi-332597

 • Myanmar’da 10 yıllık ‘demokrasi’ye darbe: İktidar yeniden orduda

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’da ordu, yönetime el koydu; ülkenin lideri Aung San Suu Kyi, iktidar partisi Ulusal Demokrasi Birliği’nden diğer üst düzey isimlerle birlikte gözaltına alındı. Prof. Dr.Çağdaş Üngör, “Myanmar’da ordu o kadar güçlü bir aktör ki darbenin arkasında bir dış güç aramaya hiç gerek yok” dedi.

Özde Çelikbilek, BirGün, 02/02/2021 https://www.birgun.net/haber/myanmar-da-10-yillik-demokrasi-ye-darbe-iktidar-yeniden-orduda-332684

 • Myanmar'da darbe karşıtı protestolar: Budist rahipler sokağa indi

Myanmar'da yönetime el koyan orduya karşı başlatılan sivil itaatsizlik eylemleri devam ederken, Budist rahipler ile hemşirelerden de protestolara destek geldi. Başkent Nepido'da polisin göstericilere tazyikli suyla saldırdığı kaydedilirken, Yangon'da toplanan on binlerce kişi "Oylarımıza saygı gösterin" ve "Demokrasiyi kurtarın" sloganları attı.

Gazete Duvar, 08/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/myanmarda-darbe-karsiti-protestolar-budist-rahipler-sokaga-indi-haber-1512666

 • Myanmar polisine 'öldürücü güç kullanımı' uyarısı: Zalimce önlemler durdurulsun

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Myanmar'da darbe karşıtı gösterilerde polislerin aşırı ve öldürücü güç kullanımına son vermesi için çağrıda bulundu. Açıklamada, cuntanın protestolarla ilgili zalimce emirlerini iptal etmesi ve baskılarını sonlandırması gerektiği belirtildi.

Gazete Duvar, 10/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/myanmar-polisine-oldurucu-guc-kullanimi-uyarisi-zalimce-onlemler-durdurulsun-haber-1512959

 • Erhan Nalçacı / Myanmar’da ne oluyor?

Geçen yüzyıla damgasını vuran, insanlığın eşitlik ve özgürlüğe doğru attığı büyük adımdan Myanmar da etkilenmişti. Bu çok uzak olmayan Myanmar’ın sosyalist geçmişi unutturulmaya çalışılıyor.

soL, 13/02/2021 https://sol.org.tr/yazar/myanmarda-ne-oluyor-26016

 • Hakan Okçal / Myanmar'da direniş ve demokrasi umutları

Darbecilerin uluslararası tepkileri önemsemedikleri kuşkusuz. Komşu ASEAN ülkelerinin, Çin’in ve Rusya’nın tavırları darbecileri cesaretlendiriyor. Myanmar’ın üyesi olduğu ASEAN ülkeleri darbeyi genelde Myanmar’ın “iç işleri” sayarak başlarını kuma gömüyor. En ileri tutumu alanlar dahi herhangi bir kınama açıklaması yapmadan, sadece gelişmelerden endişe duyduklarını belirterek darbecilere üstü örtülü şekilde cesaret veriyorlar.

Gazete Duvar, 15/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/myanmarda-direnis-ve-demokrasi-umutlari-haber-151331

5-‘YENİ ANAYASA’ TARTIŞMASI

 • İktidarla muhalefetin "yeni anayasa" polemiği

Yeni reform paketini açıklaması beklenen Erdoğan'ın yeni anayasa çağrısı yapması şaşkınlık yarattı. Muhalefetin cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin iflası olarak gördüğü çağrı, AKP-MHP cephesinde de sorgulanıyor.

DW Türkçe, 02/02/ 2021 https://www.dw.com/tr/iktidarla-muhalefetin-yeni-anayasa-polemi%C4%9Fi/a-56425546

 • Saray’ın yeni hamlesi ‘Anayasa’ tartışması: Sistem krizden çıkmıyor

Sistem krizi derinleştikçe Saray’ın hamle arayışları sürüyor. Erdoğan’ın ‘yeni Anayasa’ çıkışı siyasetin nabzını yükseltti. Olası senaryolar arasında ‘suni gündem yaratmak, 50+1’e dayalı seçim sistemini değiştirmek, mevcut Anayasa’da kendilerini bağlayan maddeleri tırpanlamak’ var.

Mehmet Emin Kurnaz, BirGün, 03/02/ 2021https://www.birgun.net/haber/saray-in-yeni-hamlesi-anayasa-tartismasi-sistem-krizden-cikmiyor-332791

 • 'Erdoğan'ın Anayasa çıkışından yumuşama beklemek en hafif deyimle saflık'

Ali Rıza Aydın Erdoğan'ın amacının yumuşama değil sistemin işleyişinde sıkıntılara neden olan mevcut Anayasa'da düzenlemelere gitmek olduğunu söyledi.

soL, 03/02/ 2021 https://sol.org.tr/haber/gorus-erdoganin-anayasa-cikisindan-yumusama-beklemek-en-hafif-deyimle-saflik-25341

 • Dr. Demirkent: Anayasa tartışması açıldığına göre seçim yaklaştı

“Türkiye’de Erdoğan rejiminin hala aşamadığı eşikler var. Bu anayasa tartışmasının çekirdeğinde de –yani ne kadar süslü öneriler olursa olsun belirleyici çekirdekten bahsediyorum- bu eşik olacak.”

Ayça Söylemez, Bianet, 04/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/238724-dr-demirkent-anayasa-tartismasi-acildigina-gore-secim-yaklasti

 • Nurettin Abacıoğlu / Anayasa yapıyoruz: Haydi koş sen de katıl!

Reisicumhurun son beyanatına kadar, bu Anayasa ve Başkanlık Sistemi güllük gülistanlıktı. Her gün Cumhur ittifakı sözcüleri, işlerin iyi gittiğinden bahsediyordu. Sonra baktık ki ortada yeni bir davetiye var.

İleri Haber, 04/02/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/anayasa-yapiyoruz-haydi-kos-sen-de-katil-122586.html

 • Oya Baydar / Faşizm havuzunda anayasa balığı avlanmaz

Muhalefet partileri, güçleri, sivil toplum; uzlaşmaz görünmeyelim, belki bir iki koşulumuzu kabul ettirebiliriz, belki en olumsuz birkaç maddeyi engelleyebiliriz hayaline veya "hele bir masaya oturalım" aymazlığına kapılırsa zokayı yutmuş demektir

T24, 05/02/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar/fasizm-havuzunda-anayasa-baligi-avlanmaz,29740

 • Prof. Ergun Özbudun: Yeni anayasa tartışması anlamsız bir teşebbüs

2007 yılında AKP’nin talebi üzerine anayasa taslağı hazırlayan Prof. Özbudun, bugünkü yeni anayasa tartışmalarını ‘kamuoyunu anayasa hayali ile oyalamak’ olarak değerlendiriyor.

Seda Taşkın, Artı Gerçek, 05/02/ 2021   https://artigercek.com/haberler/prof-ergun-ozbudun-yeni-anayasa-tartismasi-anlamsiz-bir-tesebbus

 • “Bu iktidardan demokratik Anayasa beklemiyoruz”

Prof. Dr. Levent Köker: “Ciddi bir yol haritası olmasa da görünen, sistemi biraz daha koyu bir otoriter yönetime doğru Anayasal takviyelerle geliştirmek isteyecekleri… Demokratik bir tasavvurları olsa zaten bugünkü Anayasayı uygularlar.”

Bianet, 05/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/238803-bu-iktidardan-demokratik-anayasa-beklemiyoruz

 • Güven Gürkan Öztan /  İktidarın “Yeni Anayasa” Tuzağı

Açlık ve yoksulluk kol gezerken, milyonlarca yurttaş iflas ve icra kıskacında yaşamaya mahkum edilmişken, toplumda umutsuzluk ve öfke çığ gibi büyürken iktidar belki de son kozunu oynamaya hazırlanıyor. 19 yıldır defalarca ortaya attıkları ama hiçbir zaman sonuçlandırmadıkları “sivil anayasa” tartışmasını canlandırmak istiyorlar. 

BirGün, 08/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/iktidarin-yeni-anayasa-tuzagi-333408

 • “Yeni Anayasa’nın amacı, iktidar süresini uzatmak”

Ekonomist ve gazeteci Ali Bilge, iktidarın yeni Anayasa tartışması başlatmaktaki temel amacının, yönetimde kaldığı süreyi uzatmanın yollarını aramak olduğunu söyledi.

Ayça Söylemez, Bianet, 08/ 02/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/238915-yeni-anayasa-nin-amaci-iktidar-suresini-uzatmak

 • Oğuz Oyan / Anayasa, neden şimdi?

2017 Anayasası ve onu izleyen süreç, Cumhuriyet rejimini yıkım projesinin en önemli aşaması olmuştur ama henüz kurulmak istenen rejimin nihai belgesi oluşturulamamıştır.

soL, 09/02/ 2021  https://sol.org.tr/yazar/anayasa-neden-simdi-25697

 • ‘Cumhurbaşkanlığı sisteminden vazgeçmeden 1921 Anayasası ruhuna yaklaşılamaz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısını yaptığı, MHP’nin destek verdiği yeni anayasa yapımına ilişkin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 1921 Anayasası'nı işaret etti. "Cumhuriyetin 1921 Anayasası'nın ruhuyla taçlandırılacağına" dönük Gül’ün açıklamasını değerlendiren Anayasa hukukçularına göre Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nden vazgeçmeden 1921 Anayasası ruhuna yaklaşmak mümkün değil.

Serkan Alan, Gazete Duvar, 09702/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/cumhurbaskanligi-sisteminden-vazgecmeden-1921-anayasasi-ruhuna-yaklasilamaz-haber-1512769

 • Serap Yazıcı / Uzaklardaki Bir Hayal: Özerk Üniversite

Yeni anayasa talebine ilişkin gerekçeler, gerçekten askerî darbe tortularının temizlenmesi ise bu tortulardan biri Cumhurbaşkanına tanınan rektör atama yetkisidir. Bu yetkinin ilgası, üniversitelere gerçek anlamda özerklik tanınması ve akademik hürriyetlerin genişletilmesi, hiç değilse üniversiteler üzerindeki vesayeti ortadan kaldıracaktır.

Perspektif, 09/02/ 2021 https://www.perspektif.online/uzaklardaki-bir-hayal-ozerk-universite/

 • Fatih Yaşlı / Yeni oyuncağımız: Yeni anayasa

Eğer önümüzdeki süreçte muhalefet, 'bu iktidarın yeni anayasa yapma ehliyeti yoktur' deyip kestirip atmazsa, iktidar partisi yeni oyuncağıyla büyük bir keyifle oynamaya başlayacaktır

soL,10/02/ 2021  https://sol.org.tr/yazar/yeni-oyuncagimiz-yeni-anayasa-25767

 • 5 soruda 1921 Anayasası: Tarih yeniden yazılıyor

Tarihçiler tekrar gündeme gelen 1921 Anayasası'nı çoğulcu ve halkçı bir anayasa olarak tanımlıyor. Akademisyen Fatih Yaşlı’ya göre yeni bir rejim inşa eden AKP bazı maddelerde işine yarayacak argümanlar görüyor olabilir.

Tunca Öğreten, DW Türkçe, 09/02/2021 https://www.dw.com/tr/5-soruda-1921-anayasas%C4%B1-tarih-yeniden-yaz%C4%B1l%C4%B1yor/a-56516589

 • Erdoğan: Anayasa hep karşımıza çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni çalışırken karşımıza hep anayasa meselesinin çıktığını gördük. Adalet bakanlığımızca hazırlanan Yargı reformu hazırlıklarında da buna şahit olduk” dedi.

Bianet,10/02/2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/239037-erdogan-anayasa-hep-karsimiza-cikti

 • GAZETECİ KEMAL CAN “Yeni Anayasa, zaman kazanma stratejisinin parçası”

Kemal Can, Erdoğan’ın açıklamalarından, ortada bir “yeni Anayasa” taslağı veya hazırlığı olmadığının anlaşıldığı, bu tartışmanın da iktidarın yönetme süresini uzatma politikasının bir parçası olduğu görüşünde.

Ayça Söylemez, Bianet, 10/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/239052-yeni-anayasa-zaman-kazanma-stratejisinin-parcasi

 • Dinçer Demirkent / 'Yeni anayasa' ve üniversite

Bugün Boğaziçi Üniversitesi’nde üniversite özerkliğini ve bilim özgürlüğünü savunan gençler, öğretim üyeleri taleplerinin “yeni anayasa”nın gerçek konusu olduğunu ve bu anayasada üniversitelerin saygın bir yerinin bulunacağını kanıtlıyorlar. Bunu üniversitenin bir kurum olarak şahsiyetini koruyarak yapıyorlar. Dolayısıyla talepleri siyasal, anayasal talepler. Bu nedenle de Türkiye rejiminin bütün anayasal sorunlarını kesen bir düzlemden sözlerini kurabiliyorlar.

Gazete Duvar, 11/02/ 2020 https://www.gazeteduvar.com.tr/yeni-anayasa-ve-universite-makale-1512926

 • Rıza Türmen / Yeni bir anayasa mı?

AKP ve MHP'nin yeni anayasa hazırlayarak yürüdükleri otoriterlik yolunu terk etmeleri ve ani bir makas değiştirerek demokrasi, özgürlük yoluna girmeleri beklenemez. Öte yandan parlamenter bir demokrasi kurmak isteyen muhalefetin bu amacı gerçekleştirmek için anayasa değişikliğine gereksinmesi olduğu açık. Bu durumda yapılacak en doğru şey, muhalefetin geniş bir halk katılımıyla yeni bir anayasa hazırlaması

T24, 12/02/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/riza-turmen/yeni-bir-anayasa-mi,29845

 • Ahmet Murat Aytaç /  Bugüne kadar Türkiye'nin hiç gerçek anayasası olmadı ki

Sivil bir anayasadan söz etmek gereksiz bir tekrara düşmektir, çünkü anayasa zaten tanım gereği sivil olan bir şeydir. Bugüne kadar Türkiye’nin sözcüğün gerçek anlamında bir anayasası olmamıştır. Bugünkü reform tartışmalarının gerçek bir anayasa getireceğine inanmak da safdillik olur. Bir arada yaşamın garantörü olarak anayasa vesayete değil, barışa odaklanır.

Gazete Duvar, 13/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bugune-kadar-turkiyenin-hic-gercek-anayasasi-olmadi-ki-makale-1513166

 • Eski Anayasa Raportörü Can: 1921 Anayasası deyince ürpermeye başlıyorum; yeni anayasa diyenlerde iyi niyet görmüyorum

Eski Anayasa Raportörü Prof. Dr. Osman Can, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gündeme taşınan ve Cumhur İttifak’ın hemfikir olduğu anayasa değişikliği tartışmaları, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün 1921 Anayasası mesajı, ‘Yeniden Kuruluş Anayasası' tanımının anlamı ve Türkiye’deki mevcut sistemde bir anayasa değişikliğinden neler çıkabileceği üzerine Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtladı. 

T24,13/02/ 2021 https://t24.com.tr/haber/canli-1921-anayasasi-ruhu-tartismasi,932888

 • Güray Öz / Şu parantezi kapatma meselesi

İktidarın iş başına geldiği günden bugüne peşinden koştuğu “parantezi kapatma” çabası aralıksız sürdü. Bir tarihe kadar genellikle “demokrat” ya da o günlerde yaygınlaştırılmak istenen haliyle “muhafazakâr demokrat” olduğu propaganda edilen AKP’nin bir takiye ustası olduğu nihayet görüldü.

BirGün Pazar,14/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/su-parantezi-kapatma-meselesi-334114

 • Kürkçü: Yeni anayasa tartışması Erdoğan ve Bahçeli'nin attığı bir olta

Çözüm süreci devam ederken yaşananları anlatan HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü seçim, ittifak, yeni anayasa tartışmalarını da değerlendirdi. Yeni anayasa tartışmalarına ilişkin “Bu oltayı yutanın siyaset yapmaya hakkı yok” diyen Kürkçü şöyle devam etti: "Manevradan ibaret, ciddiye alınabilir bir tarafı tarihsel olarak yok. Muhalefet seçim güvenliği için yan yana gelmeli. Seçim ittifakı meselemiz yok. Ancak, toplumsal ittifak meselemiz daima var; ezilen kesimlerin ittifakının peşindeyiz."

Gazete Duvar,14/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kurkcu-yeni-anayasa-tartismasi-erdogan-ve-bahcelinin-attigi-bir-olta-haber-1513272

 • Mehmet Ali Güller / Anayasa tuzağı

 Saray’ın 12 Eylül’ün “askeri” anayasası yerine “sivil anayasa” yapma ilanı; birincisi Türkiye’ye, ikincisi muhalefete tuzaktır.

Cumhuriyet, 15/02/ 2021https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/anayasa-tuzagi-1813788

 • “YENİDEN KURULUŞ” ANAYASASI  “21 değil 82 Anayasasına benzeyebilir”

Anayasa hukuku uzmanı Doç. Dr. Çelik: “21 Anayasasına gönderme yapılırken tam aksi çizgide yerel yönetimlerin boğulduğu, güvenlik vurgusunu ön plana alan ve 21 Anayasasının ruhuna aykırı bir düzenleme planlanıyor gibi.”

Bianet, 17/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/239392-21-degil-82-anayasasina-benzeyebilir

 • YENİ ANAYASA TARTIŞMALARI Kadın Koalisyonu: Eşitlik ve adalet olmadan asla!

Kadın Koalisyonu’ndan yapılan açıklamada, “Farklılıkları gözeten, demokratik anlayışa dayalı bir anayasaya ihtiyacımız var” denildi.

Bianet, 24/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/239891-kadin-koalisyonu-esitlik-ve-adalet-olmadan-asla

 • 'AKP anayasa yapamaz!'

Dayanışma Meclisi, yeni anayasa tartışmalarına ilişkin açıklamada bulundu, 'AKP Anayasa Yapamaz!' dedi.

soL, 26/02/ 2021  https://sol.org.tr/haber/akp-anayasa-yapamaz-26867

 • Ergun Özbudun / 1921 Anayasası Hikayesi

Türkiye’nin bugünkü siyasi rejimi ile 1921 Anayasasının kurduğu sistem kadar birbirine zıt iki sistem tasavvur edilemez. Aradaki tek benzerlik, her ikisinin de kuvvetler ayrılığı değil, kuvvetler birliği prensibine dayanmalarıdır. Ancak bugünkü Türk sistemi bütün yetkileri Cumhurbaşkanında toplamış olduğu halde, 1921 Anayasası bütün yetkileri TBMM’de toplamış, dünyada örnekleri pek az olan bir “meclis hükümeti” sistemi yaratmıştır.

Perspektif, 26/ 02/ 2021 https://www.perspektif.online/1921-anayasasi-hikayesi/

6-SAĞLIKTA DURUM

 • AstraZeneca aşısında pandeminin seyrini değiştirebilecek tespit: Bulaştırmayı da engelliyor

Oxford /AstraZeneca aşısının, korona virüsünün bulaştırılmasını da büyük ölçüde engellediği saptandı. Buna göre, bu aşının tek bir dozunu yaptıranların hem kendileri yüzde 76 oranında korunuyor, hem de virüsü başkalarına bulaştırma riski yüzde 67 oranında azalıyor. Uzmanlar, bu durumun pandeminin seyrini değiştirebileceğini düşünüyor.

Gazete Duvar, 03/02/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/astrazeneca-asisinda-pandeminin-seyrini-degistirebilecek-tespit-bulastirmayi-da-engelliyor-haber-1512215

 • 4 Şubat Dünya Kanser Günü: Meme kanseri ilk kez dünyada en çok görülen kanser türü oldu

Bugün 4 Şubat Dünya Kanser Günü. Her yıl 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) ve ortak kuruluşlar, milyonlarca kişinin ölümüne sebebiyet veren ve birçoğu önlenebilir olan bir hastalığa karşı toplumsal bilinci arttırmak amacıyla tüm dünyada kampanyalar düzenliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Dünya Kanser Günü’ne iki gün kala bir açıklama yaptı ve en sık görülen kanser türleri listesinde ilk sıranın değiştiğini açıkladı. DSÖ kanser uzmanı Andre Ilbawi, “Meme kanseri ilk kez dünyada en çok görülen kanser türü oldu” dedi. Dünyadan ve Türkiye’den veriler, kanserle mücadele hakkında neler söylüyor?

Senem Görür, Medyascope, 04/02/2021 https://medyascope.tv/2021/02/04/4-subat-dunya-kanser-gunu-meme-kanseri-ilk-kez-dunyada-en-cok-gorulen-kanser-turu-oldu/

 • Sinovac, 60 yaş üzeri için Koronavirüs aşısı ön raporunu bu hafta yayımladı, üçüncü faz sonuçları bekleniyor

Türkiye'de 75 yaş üstüne uygulamanın sürdüğü. Sinovac'ın geliştirdiği Koronavirüs aşısı CoronaVac hakkında Çin'de 60 yaş üstünün aşılanmasına dair testler birinci ve ikinci fazı bu hafta sonuçlandı. Çin'deki ön rapor, 60 yaş üstüne CoronaVac aşısının uygulanmasına dair "umut vadeden" sonuçlar görüldüğünü belirtti. 

T24, 05/02/2021  https://t24.com.tr/haber/sinovac-60-yas-uzeri-icin-koronavirus-asisi-on-raporunu-bu-hafta-yayimladi-ucuncu-faz-sonuclari-bekleniyor,931137

 • BİLİM ŞEHİR EFSANELERİNE NE DİYOR?  Aşılar genetiğimizle oynayabilir mi?

Bilim insanlarının modern zamanın en büyük salgınıyla mücadele için geliştirdiği aşılar ardı ardına onay alırken, aşıların genetiğimizle oynayabileceği yönündeki "şehir efsanelerini" düşünenlerin sayısı anketlere göre bir hayli yüksek.

Bianet, 05/02/2021 https://bianet.org/bianet/saglik/238428-asilar-genetigimizle-oynayabilir-mi

 • Bilim Kurulu Üyesi Taşova: Rehavet ve ihmal üçüncü dalgaya neden olabilir

Korona Virüsü Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, uzun süre izolasyonda kalmanın vermiş olduğu sıkıntı, aşılamanın vermiş olduğu rehavet ile maske, mesafe ve hijyen kurallarının ihmal edilmesinin beklenen üçüncü dalganın oluşmasına neden olabileceğini söyledi.

Gazete Duvar, 06/02/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bilim-kurulu-uyesi-tasova-rehavet-ve-ihmal-ucuncu-dalgaya-neden-olabilir-haber-1512538

 • Pınar Okyay yanıtladı: Mutasyon neleri değiştirecek? Aşılamada ne durumdayız?

Covid-19'la ilgili gündemi son günlerde iki konu meşgul ediyor: Mutasyon ve yürüyen aşılama çalışmaları. Bilim Kurulu üyesi Pınar Okyay sorularımızı yanıtladı.

soL, 06/02/ 2021 https://sol.org.tr/haber/pinar-okyay-yanitladi-mutasyon-neleri-degistirecek-asilamada-ne-durumdayiz-25566

 • Prof. Dr. Ertuğrul: Aşılama yavaş, kısıtlamalara ağırlık verilmeli

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Türkiye’de mutasyonların yayılımının önüne geçilmesi için aşılama ve kısıtlamaların öne çıktığını belirtti. Ertuğrul, “Aşılamada beklenen hızda ilerleme olmadığı için kısıtlamalara ağırlık vererek virüsün toplum içindeki dolaşımını azaltmamız gerekiyor" dedi.

Müzeyyen Yüce, Gazete Duvar 08/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/prof-dr-ertugrul-asilama-yavas-kisitlamalara-agirlik-verilmeli-haber-1512640

 • Aşılar mutasyonlara karşı

Endişe yaratan iki yeni varyanta son olarak Brezilya'nın P.1 adlı varyantı da katılırken, bilim, mutasyonlu varyantlara karşı neler yapıyor?

Bianet, 08/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/saglik/238938-asilar-mutasyonlara-karsi

 • TTB’den Covid-19 salgınının 11. ay değerlendirmesi

TTB’nin Covid-19 salgınının 11. ay değerlendirme toplantısında birinci basamak sağlık hizmetleri, işçi sağlığı, mülteci sağlığı, eğitim ve bağışıklama başlıkları ele alındı.

Bianet,11/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/saglik/239147-ttb-den-covid-19-salgininin-11-ay-degerlendirmesi

 • TTB: Aşılama hızlı yapılmazsa aşının bir anlamı kalmaz

Covid-19 salgınında 11 ayı geride bırakan Türkiye’de aşılama programındaki pürüzler salgın yönetimine ilişkin sorgulamaları artırdı. "Aşı yok, sorun çok" diyen TTB, acilen yeni bir aşı programına geçilmesini istiyor.

Hilal Köylü, DW Türkçe, 11/02/ 2021 https://www.dw.com/tr/ttb-a%C5%9F%C4%B1lama-h%C4%B1zl%C4%B1-yap%C4%B1lmazsa-a%C5%9F%C4%B1n%C4%B1n-bir-anlam%C4%B1-kalmaz/a-56540429

 • CHP MİLLETVEKİLİ MURAT EMİR’LE AŞI BİLMECESİ  Altı kritik mesele ve aşıdan rant devşirmek

9 Aralık 2020’de, Sağlık Bakanı Şubat 2021 itibarıyla kademeli olarak 50 milyon doz aşı getirileceğini vaat etmişti. Aradan iki ay geçti, vaat edilen aşının çeyreği bile ortada yok. Niye? Ve niye Sinovac? İktidar mensupları hangi aşıyı oldu? Hızla başlayan aşılama niçin dramatik bir düşüşte? Sputnik’in Türkiye’de üretilmesinden kimler sebeplenecek? Hem bir hekim hem bir hukukçu olarak iktidarın pandemi politikasını başından beri yakından izleyen, soru önergeleri veren CHP Ankara milletvekili Murat Emir’i dinliyoruz. 

İrfan Aktan, Bir+ıBir, 11/02/ 2021  https://www.birartibir.org/siyaset/1049-alti-kritik-mesele-ve-asidan-rant-devsirmek

 • Pınar Okyay / COVID-19 gündemi

Aşıları bu kadar kısa zamanda geliştirmeyi başarabilen bir insanlık için, dünyadaki insanların tümü için yeterli aşı üretmek ve eşit bir şekilde paylaşmak hayal değil

T24 Haftalık , 14/02/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/pinar-okyay/covid-19-gundemi,29870

 • Yasemin Giritli İnceoğlu / Aşı milliyetçiliğinin panzehiri: Aşı dayanışması

Şu anda, dünya nüfusunun sadece yüzde 16'sına sahip zengin ülkeler, dünya genelindeki aşı stokunun yüzde 60'ını satın aldı. Aşıya erişim eşitliği sadece ahlaki bir zorunluluk değil, aynı zamanda stratejik ve ekonomik bir zorunluluk.

Bianet, 17/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplum/239377-asi-milliyetciliginin-panzehiri-asi-dayanismasi

 • Asistan hekimler anlatıyor: 'Sisteme itiraz ettik, ayda 8 olan nöbetimizi 14’e çıkardılar'

Türkiye’de sayıları yaklaşık 30 bini bulan asistan hekimler, 36 saate varan nöbet sisteminden, eğitimcilerin mobbinginden ve giderek düşen eğitim kalitesinden şikâyetçi. Kimi cerrahide, kimi anestezide, kimi de çocuk hastalıkları bölümünde uzman olmak için çalışan asistan hekimler yaşadıkları çıkmazı şu şekilde özetliyor: “Nöbet ertesi izin için dilekçe verdik; ayda 8 olan nöbet saatimizi 14’e çıkardılar”, “Bizi 36 saat nöbete dayandıran, hata yapma korkusu aslında”.

Müzeyyen Yüce, Gazete Duvar,17/02/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/asistan-hekimler-anlatiyor-sisteme-itiraz-ettik-ayda-8-olan-nobetimizi-14e-cikardilar-haber-1513579

 • Bozulan akordlarımızı yine sanat düzeltebilir

Yaklaşık bir yıldır her konuda olduğu gibi kültür sanatın da uzağındayız. Bu mahrumiyet süreci psikolojik ve toplumsal olarak bizde nasıl bir hasar yarattı? Kaygı düzeyinin de tavan yaptığı süreci ‘akord bozulması’ olarak tanımlayan uzmanlar, ilacın sanat olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Pandemide devletlerin insanları salt bir biyolojik varlık olarak ele alması, en büyük yanlışlardan biri oldu”

Işıl Çalışkan, BirGün, 18/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/bozulan-akordlarimizi-yine-sanat-duzeltebilir-334615

 • Kademeli kısıtlama sürecinde Türkiye'yi neler bekliyor?

Türkiye, Mart ayından itibaren kademeli normalleşme sürecine geçiyor. Kriterler henüz net değil. Uygulamanın nasıl hayata geçeceğini Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. İlhan ile konuştuk.

Pelin Ünker,DW Türkçe,18/02/2021 https://www.dw.com/tr/kademeli-k%C4%B1s%C4%B1tlama-s%C3%BCrecinde-t%C3%BCrkiyeyi-neler-bekliyor/a-56620668

 • Aşılama yetersiz, yeni pik kapıda

Dünya genelindeki vaka sayısında düşüş yaşanıyor. TTB 2. Başkanı Ökten, “Salgınlar böyledir, zaman zaman düşüş eğilimleri ve pikler görülür. Aşılamada birçok ülke yetersiz ve ilerleyen zamanlarda salgında yeni bir pik göreceğiz” diyor.

İsmail Arı,BirGün, 18/02/2021 https://www.birgun.net/haber/asilama-yetersiz-yeni-pik-kapida-334600

 • İtalya'dan sonra İzmir'de esnaftan sivil itaatsizlik: Restoran hizmete başlıyor

İtalya'da korona virüsü önlemlerine karşı işletmecilerin başlattığı sivil itaatsizlik eylemi "#ioapro'nun (ben açıyorum) bir örneği de İzmir'de ortaya çıktı. Karşıyaka'da bulunan Girit Adası Et ve Balık Evi isimli restoranın işletmecileri "Yakında kaybedecek hiçbir şeyimiz kalmayacak" diyerek "Mart'tan itibaren müşteri kabul edeceklerini" duyurdu.

Gazete Duvar, 19/ 02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/italyadan-sonra-izmirde-esnaftan-sivil-itaatsizlik-restoran-hizmete-basliyor-haber-1513781

 • Pınar Okyay / COVID-19 ve sağlık çalışanları

Umudunu kaybetmiş bir insanın çaresizliğinden kötüsü yok. Umutları olsaydı, geçen haftalarda kaybettiğimiz meslektaşlarımız aramızda olurdu

T24 Haftalık, 21/02/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/pinar-okyay/covid-19-ve-saglik-calisanlari,29961

 • Özdemir Aktan / Tıpta sorumluluk ve yükümlülük

Türkiye'de hiçbir sağlık çalışanı Covid-19 hastalarını tedavi etmeyeceğiz demedi ve demesi de beklenmiyordu. Peki sağlık çalışanlarının, özellikle de hekimlerin, hizmet sunma yükümlülüğü hangi koşullarda tartışmalı hale gelir?

T24 Haftalık, 21/ 02/ 2021  https://t24.com.tr/yazarlar/ozdemir-aktan/tipta-sorumluluk-ve-yukumluluk,29953

 • Onur Hamzaoğlu / Pandemide görünür olanlar

Yeni ‘olanaklar’ doğal olarak dünyada yaşamakta olan herkes için geçerli değil. ‘Olanaklar’, yalnızca, patronlar ve ulusötesi şirketler için. Bir başka ifadeyle, ‘olanaklara’ sahip olmanın sınıfsal farklılığı var. Yaklaşmakta olan felâket ise adı geçenler kendilerine dünya dışında başka bir gezegen bulup taşınamazlarsa “hepimiz” için olacak.

BirGün Pazar, 21/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/pandemide-gorunur-olanlar-334916

 • Covid aşıları virüs bulaşmasını durdurabilir mi?

Küresel salgını kontrol altına almak için viral yayılmayı engelleyen aşılamalar yapılması gerekiyor ama bu özelliği saptamak hiç de kolay değil. Aşılanan bireyler ve yakın temasta olduğu kişiler üzerinde yürütülen çeşitli araştırmalar bu sorunun cevabını ortaya çıkarıyor.

Gazete Duvar, 23/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/covid-asilari-virus-bulasmasini-durdurabilir-mi-haber-1514126

 • Normalleşme yeni bir dalgaya ve piklere neden olabilir

Adana, Hatay ve Mersin Tabip Odası başkanları, iktidarın normalleşme hazırlıklarını ve kentlerdeki son durumu BirGün’e değerlendirdi. Tabip odalarının başkanları, AKP kongreleri nedeniyle vaka sayılarının arttığını vurgulayarak “mutasyonun hızla yayıldığı” ve “normalleşmeyle beraber salgında yeni bir dalga yaşanabileceğini” belirtiyor.

İsmail Arı , BirGün, 25/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/normallesme-yeni-bir-dalgaya-ve-piklere-neden-olabilir-335382

 • “Cezaevleri, bir halk sağlığı sorunudur”

TTB İnsan Hakları Kolu’nun düzenlediği Cezaevinde İnsan Olmak panelinde, son dönemde ağırlaşan insan hakkı ihlallerinin en fazla gerçekleştiği yerlerin başında hapishanelerin geldiği ifade edildi.

Bianet, 25/02/2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/239959-cezaevleri-bir-halk-sagligi-sorunudur

 • Gaye Usluer  / Aşı pasaportuna hazır mıyız?

Aşı pasaportu, Covid-19’a karşı aşı olduğunuzu kanıtlayan belgelere verilen isim. Birçoğumuz henüz çok farkında değilsek de önümüzdeki yılın en önemli tartışma yaratacak konularından birisinin Covid-19 aşısı pasaportu olacağı açıkça görülüyor. Covid-19 için henüz çok yeni ama bir o kadar da çokça tartışılan, tartışılacak bir konudan bahsediyoruz.

BirGün , 26/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/asi-pasaportuna-hazir-miyiz-335524

 • ‘Yüzde elli vaka artışı varken normalleşme cinayet demek’

Türk Tabipleri Birliği’nin aile hekimleri aracılığıyla pandeminin durumuna ilişkin yaptığı anket çalışmasına göre vaka sayılarında yüksek oranlar devam ediyor. Covid-19 test sayılarının artması gerektiğini ifade eden hekimler, “Yüzde ellilik vaka artışı varken bu şartlarda yeniden bir açılma, normalleşme cinayet demek” ifadelerini kullandı.

Gazete Duvar,26/ 02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/yuzde-elli-vaka-artisi-varken-normallesme-cinayet-demek-haber-1514525

 • TTB - AİLE HEKİMLİĞİ PANDEMİ ANKETİ  "Bu hızla devam ederse aşılama 1 yıldan uzun sürebilir"

65 ilden 765 aile hekiminden alınan verilere göre; bu hızla 100 milyon aşının uygulanabilmesi için 1 yıldan uzun süre gerekebilir.

Bianet, 27/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplum/240050-bu-hizla-devam-ederse-asilama-1-yildan-uzun-surebilir

 • Banu Güven / Bir süper bulaştırıcı olarak AKP

"Milyonlarca kişi koronavirüs salgınında yasaklara uymak için bedel öderken, siyasi şov ve çıkarlar kural tanımıyor." Ayasofya’da Cuma namazından AKP il kongrelerine yasaklar nasıl delindi? Banu Güven DW Türkçe’de yazdı.

DW Türkçe, 27/02/ 2021 https://www.dw.com/tr/bir-s%C3%BCper-bula%C5%9Ft%C4%B1r%C4%B1c%C4%B1-olarak-akp/a-56724783

 • Pınar Okyay /  COVID-19 varyantları ve aşılar

COVID-19 pandemisini etkin bir şekilde kontrol altına almak için aşı kompozisyonunda değişikliklere gerek olup olmayacağı belirsiz; ancak hazırlıklı olmak gerektiğine her geçen gün daha çok inanılıyor

T24 Haftalık, 28/02/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/pinar-okyay/covid-19-varyantlari-ve-asilar,3005

7-ADALET/ İNSAN HAKLARI

 • Fikret İlkiz / İnsan haklarında çürüme ve eylem planı

İnsan haklarından hukuk yapılır. Hukuk insan haklarını korumanın güvencesidir. Kanunlarla kurulan sistemdeki hukuk reformu; kurulmuş düzene uygun reformdur sadece.

Bianet, 01/02 2021 https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/238462-insan-haklarinda-curume-ve-eylem-plani

 • AİHM’den Türkiye’ye ikinci kez 18. madde ayarı: Demirtaş’ı neden tutukladınız?

AİHM Demirtaş’ın ikinci kez tutuklanmasına ilişkin dosyayı jet hızıyla gündemine aldı, Türkiye’ye “Demirtaş’ı 18. Maddeyi ihlal ederek mi tutukladınız” sorusunu yöneltti.

Artı Gerçek, 01/02/2021  https://artigercek.com/haberler/aihm-den-turkiye-ye-ikinci-kez-18-madde-ayari-demirtas-i-neden-tutukladiniz

 • Tolga Şirin / İnsan haklarına "dayanan" devletin riyakârlığı: Hakları kullanan muhaliflere ceza – hakları gasp eden muktedirlere cezasızlık

Çifte standardın çalışma düzeneği basit: Anayasal haklarını kullanan muhalifler cezalandırılırken, bu kişileri hukuksuz biçimde baskılayan kişiler cezasızlık ile mükafatlandırılıyor. Dolayısıyla hakkını kullanmak isteyebilecek kişiler ürpertilip iktidara karşıt olmaktan "caydırılıyor", bu kişilerin muhalefetini bastırmaya hazır kitleler ise, hukuka aykırı hareket etmesine rağmen sırtı sıvazlanan güvenlik güçlerinden cesaret alıyor

T24,02/02/ 2021  https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sirin/insan-haklarina-dayanan-devletin-riyakarligi-haklari-kullanan-muhaliflere-ceza-haklari-gasp-eden-muktedirlere-cezasizlik,29699

 • Acun Karadağ: Herkes sussun 'işimi geri istiyorum' sloganı yayılmasın istiyorlar

OHAL KHK’si ile ihraç edilmesinin ardından Ankara Yüksel Caddesi’nde “İşimi geri istiyorum” eylemleri yapan öğretmen Acun Karadağ, altı aydır tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edildi. Kronik rahatsızlıkları varken pandemi döneminde cezaevinde kalan Karadağ iki kez çıplak aramaya maruz kaldığını anlattı. Yüksel Direnişi’nin kriminalize edilmeye çalışıldığını söyleyen Karadağ’a göre tutuklanmalarında amaç, “İşimi geri istiyorum” talebinin yayılmasına engel olmaktı.

Serkan Alan, Gazete Duvar, 03/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/acun-karadag-herkes-sussun-isimi-geri-istiyorum-slogani-yayilmasin-istiyorlar-haber-1512202

 

 • Demirtaş: AİHM kararı 83 milyonu ilgilendiriyor

AİHM’in ikinci kez verdiği “Derhal serbest bırakılsın” kararı da mahkemece tanınmayan Demirtaş, “Bu kararlar eninde sonunda uygulanacaktır. Bu kararı yok saymış bütün hakim ve savcılar ağır bir suç işliyor” dedi.

Bianet, 03/02/ 2021  https://bianet.org/bianet/insan-haklari/238666-demirtas-aihm-karari-83-milyonu-ilgilendiriyor

 • AYM'den Berberoğlu dosyasında oy birliğiyle tarihi karar: Ağır anayasa ihlali var, anayasayı korumak TBMM ve HSK’nın da görevi

Kararda, kararların uygulanmadığı ortamda hukuk devletinden söz edilemeyeceği, bu kavramın retorikten ibaret olmadığı belirtilerek, anayasayı korumanın da sadece Anayasa Mahkemesi’nin görevi olmadığının altı çizildi. Kararda, bu nedenle, kararın bir örneğinin gönderildiği TBMM ve Hâkimler Savcılar Kurulu da göreve davet edildi. Kararda, Berberoğlu ile ilgili yeniden yargılamanın başlatılması ve sonrasında “dokunulmazlığı” nedeniyle “durma” kararı verilmesinin zorunlu olduğu vurgulandı.

Gökçer Tahincioğlu, T24, 03/02/ 2021 https://t24.com.tr/haber/aym-den-berberoglu-dosyasinda-oy-birligiyle-tarihi-karar-agir-anayasa-ihlali-var-anayasayi-korumak-tbmm-ve-hsk-nin-da-gorevi,930760

 • Prof. Dr. Sibel İnceoğlu / Enis Berberoğlu(3) kararı: Köprüden önce son çıkış

Ya bütün devlet organları üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek anayasal hukuk düzenine geri dönüşün yolunu açacak ya da geri dönüş için çok daha büyük bedeller ödenmek zorunda kalınacaktır

Bianet, 05/ 02/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/238762-enis-berberoglu-3-karari-kopruden-once-son-cikis

 • Osman Kavala'nın yargılandığı "Casusluk" ve "Gezi" davası birleştirildi; tutukluğunun devamına karar verildi

 Kavala'nın, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "casusluk" suçlamalarıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Dosyanın İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki Gezi Davası ile birleştirilmesine karar veren mahkeme Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verdi.

T24, 05/02/ 2021 https://t24.com.tr/haber/osman-kavala-hakim-karsisinda-savci-mutaalasinda-kavala-nin-tutuklulugunun-devamini-talep-etti,931243

 • Gökçer Tahincioğlu / LGBTİ+, gökkuşağı, beyaz toroslar ve karanlık

Yasalara aykırı davrananlar, hakkı olmayan koltuklarda oturanlar, hakkı olmayan servetler kazananlar, yetkisini aşanlar, işkence ve kötü muamele yapanlar, sokakları mafyatik kalabalıklara emanet edenler ve o mafyatik kalabalıkların hesap vermesi gerekiyor

T24,06/02/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gokcer-tahincioglu-yuzlesme/lgbt-gokkusagi-beyaz-toroslar-ve-karanlik,29756

 • Fikret İlkiz / Anayasayı hiçe sayan yargının hal-i pür melali

Durmuş saat bile günde iki kez doğruyu gösterir. Yargıya daha kaç tane Anayasa Mahkemesi kararı kaç tane AİHM kararı gerekiyor ki; saati durmuş yargı iki tane değil hiç olmazsa bir doğruya ulaşılabilsin!

Bianet, 08/02/ 2021https://bianet.org/bianet/hukuk/238874-anayasayi-hice-sayan-yarginin-hal-i-pur-melali

 • 14. Ağır Ceza Mahkemesi AYM'ye bu kez uydu; Berberoğlu'nun vekilliğini yeniden kazanmasının yolu açıldı

İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesi, eski CHP milletvekili Enis Berberoğlu'nun yeniden yargılanmasına karar verdi. Mahkemenin 'yargılanmasının durdurulması' ve 'kesinleşmiş hükmün bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılması' kararı da Berberoğlu'nun yeniden vekil olmasının yolunu açtı. 

T24, 08/02/2021 https://t24.com.tr/haber/istanbul-14-agir-ceza-mahkemesi-berberoglu-nun-yeniden-yargilanma-talebini-kabul-etti,931755

 • HDP, “Herkes için adalet” kampanyasını başlattı: “Bütün vicdanlı insanları bu adaletsiz, haksız ve zorba rejim karşısında güçlerini birleştirmeye çağırıyoruz”

Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Herkes için adalet” kampanyasını bugün (8 Şubat) Ankara’da başlattı. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, açılış toplantısında kampanya hakkında bilgi verirken toplantıya milletvekilleri, çok sayıda akademisyen ve sivil toplum kuruluşu katıldı. HDP’nin toplumsal adaleti sağlamak için “Herkes için adalet” sloganıyla başlattığı kampanya haziran ayına kadar sürecek.

Özgür Özdemir, Medyascope, 08/02/ 2021 https://medyascope.tv/2021/02/08/hdp-herkes-icin-adalet-kampanyasini-baslatti-butun-vicdanli-insanlari-bu-adaletsiz-haksiz-ve-zorba-rejim-karsisinda-guclerini-birlestirmeye-cagiriyoruz/

 • Boğaziçi eylemlerinde sosyal medya tutuklamaları

Öğrenci Beyza Buldağ ile HDP Gençlik Meclisi üyesi öğrenci Muhammed Ünal Boğaziçi Üniversitesi’nde yürütülen protestolar hakkındaki soruşturma kapsamında Twitter’deki paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı.

DW Türkçe, 08/02/ 2021 https://www.dw.com/tr/bo%C4%9Fazi%C3%A7i-eylemlerinde-sosyal-medya-tutuklamalar%C4%B1/a-56492753

 • DEVLET ŞİDDETİ FAİLLERİNİN İTİRAF VE İFŞAATLARI  İnkâr repertuarının itiraf performansları

JİTEM’ci Cem Ersever, Arif Doğan, Abdülkadir Aygan, Emniyet İstihbarat Müdürü Hanefi Avcı, Özel Harekât Polisi Ayhan Çarkın... Ve adları daha az bilinenler... 90’lardan beri, devletin karanlık operasyonlarında yer alanlar itiraflarda, ifşaatlarda bulunuyor, kitaplar yazıyor, söyleşiler veriyor, TV kanallarında boy gösteriyor. Bu itiraflar, ifşaatlar ne anlama geliyor, neye hizmet ediyor, nasıl bir toplumsal etki yaratıyor? 1990’lardan 2000’lere, kökü derinlerdeki bu gelenekte değişenler ve değişmeyenler neler? Cizre katliamının beşinci yıldönümünde, devlet şiddeti, bu şiddetin failleri ve itirafları üzerine çalışan Goldsmiths, Londra Üniversitesi sosyoloji bölümü öğretim üyesi Dr. Yeşim Yaprak Yıldız’ı dinliyoruz...

Söyleşi/ Bekir Avcı,Bir+Bir,08/02/ 2021 https://www.birartibir.org/siyaset/1045-i-nkar-repertuarinin-itiraf-performanslari

 • Tolga Şirin /  Kaldırımlar da caddeler de halkındır: Barışçıl göstericilere "aşağıdan" veya "aşağı bak" diyerek saldırılamaz

Anayasal bir hak olarak toplanma özgürlüğünün özünde, bir ölçüde kamusal hayatın olağan rutininin bozulmasının da yeri vardır. Öyle ki, 1968 kuşağının da bu gerçeğe gönderme yapan ünlü bir sloganı anayasaldır: "Kaldırımları değil, sokakları kullan!"

T24,09/02/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sirin/kaldirimlar-da-caddeler-de-halkindir-bariscil-gostericilere-asagidan-veya-asagi-bak-diyerek-saldirilamaz,29796

 • Soma Katliamı davasında tutuklu kalmadı: Her işçi için sadece 8 gün hapis yattılar

Soma Katliamı davasında Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin üç üyesinin değiştirilmesinin ardından verilen kararla tutuklu sanıkların tamamı tahliye edildi. Böylece sanıklar, katliamda can veren 301 işçinin her biri için yalnızca 8 gün hapis yatmış oldu. Davanın avukatlarından Evren İşler “Bugüne kadar bu dosyadan baskı hiç eksik olmadı. Olağanüstü kanun yolunu olağanüstü kullandılar. Çok net bir şekilde yargıya siyasi müdahale söz konusu” diye konuştu.

BirGün,10/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/soma-katliami-davasinda-tutuklu-kalmadi-her-isci-icin-sadece-8-gun-hapis-yattilar-333641

 • Dr. Şeyhmus Gökalp tahliye edildi

Hekimlik faaliyetleri nedeniyle yargılanan TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp, 2,5 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliyesine karar verildi.

Bianet,10/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/239064-dr-seyhmus-gokalp-tahliye-edildi

 • MÜJDAT GEZEN VE METİN AKPINAR'A HAPİS İSTEMİ  Oyuncular Sendikası: Özgür bir ülke özlemi duyuyoruz

"Müjdat Gezen ve Metin Akpınar halkın sanatçısı, bizlerin de hocalarıdır" diyen Sendika, yaşamın her alanına sirayet eden baskı ve korku ikliminden yorulduklarını söyledi.

Bianet, 18/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/sanat/239510-oyuncular-sendikasi-ozgur-bir-ulke-ozlemi-duyuyoruz

 • Ankara’da kaçırılan öğrenciler için suç duyurusu: Suçluları bulun

Hukuk dernekleri, Ankara’da üç üniversite öğrencisinin kaçırılmasına ilişkin suç duyusunda bulundu. HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki, “En büyük kaygımız bu ülkenin 1990’lı yıllara dönmesidir" dedi ve 2020 yılında 200’e yakın kişinin evinin önünden kaçırıldığını belirtti. CHP’li Yıldırım Kaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Ankara’da karıncanın hareketini dahi gözlediğinizi söylüyorsunuz; o zaman bu üç genç arkadaşımızı alıkoyanları bir an önce bulun” diye seslendi.

Gazete Duvar, 19/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ankarada-kacirilan-ogrenciler-icin-suc-duyurusu-suclulari-bulun-haber-1513836

 • Ayşe Çelik cezaevinde çıplak aramayı anlattı

"Ahlaklı, onurlu kadın çıplak aramayı açıklamak için bir yıl beklemez” diyen AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’e cevap veren Ayşe Çelik, cezaevinde yaşadıklarını anlattı.

Bianet,19/02/2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/239635-ayse-celik-cezaevinde-ciplak-aramayi-anlatti

 • Gökçer Tahincioğlu / Ahmet Atakan 31 yaşında: Akla zarar raporlar, suçluluk ve güçlülük

Akla zarar kararlarda yazsanız da "kanıtlar kanıtlamamıştır" diye, Atakan'ın gencecik başının üzerinde hesabı verilmesi zorunlu bir gaz kapsülünün resmi raporlara geçmiş izleri var

T24, 20/ 02/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gokcer-tahincioglu-yuzlesme/ahmet-atakan-31-yasinda-akla-zarar-raporlar-sucluluk-ve-gucluluk,29938

 • Ayşe Düzkan / çıplak arama kimin onursuzluğu

sonra bir kadın gardiyan 'soyun!' dedi. kabul etmedim, oraya birlikte geldiğim kızım, ablam ve yeğenim henüz gitmemişlerdi, kapının hemen dışındaydılar, sesler yükselirse onların tedirgin...

Artı Gerçek, 21/02/ 2021 https://artigercek.com/yazarlar/ayse-duzkan/ciplak-arama-kimin-onursuzlugu

 • Örnek bir hak savunucusu: Ömer Faruk Gergerlioğlu

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle verilen 2 yıl 6 aylık ceza Yargıtay tarafından onandı. Gergerlioğlu’nun hak ihlallerine karşı verdiği mücadeleyi ve bunun iktidarı ne kadar rahatsız ettiğini bilenler için bu durum hiç de şaşırtıcı olmadı.Yayında sözünü ettiğim Murat Sevinç yazısı: Eren Hanım, Şebnem Hoca, Ömer Faruk Bey ve endişe üzerine…

Ruşen Çakır, Medyascope, 21/02/ 2021  https://medyascope.tv/2021/02/21/ornek-bir-hak-savunucusu-omer-faruk-gergerlioglu/

 • Tuba Torun / Çıplak arama vardır

Bilhassa siyasi suçluları aşağılama amaçlı kullanılan bir yöntem çıplak arama. “Burada bizim sözümüz geçer” mesajı vermek bir nevi. İşkence, katalog suçlar arasında yer alır, dolayısıyla zamanaşımına tabi değildir. Gelin görün ki, dört duvar arasında gerçekleştirilen bir eylem. İspatla ispatlayabilirsen. Sesini çıkarmak da kolay değil öyle. Türlü tehdit, baskı, korku, zaten bir işe yaramayacak düşüncesi…Tıpkı ifşaları konuştuğumuz süreçteki gibi.

Gazete Duvar, 23/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ciplak-arama-vardir-makale-1514067

 • Özlem Zengin’in sözleri nasıl yankı buldu?

AKP’li Özlem Zengin’in kadınları hedef alan sözleri partisinin mensupları tarafından eleştirilmedi. Aynı kesim, Zengin’in sözlerine ilişkin yapılan hakaret içerikli paylaşıma tepki gösterirken kadın haklarını hatırlattı.

Pelin Ünker, DW Türkçe, 22/02/ 2021  https://www.dw.com/tr/%C3%B6zlem-zenginin-s%C3%B6zleri-nas%C4%B1l-yank%C4%B1-buldu/a-56655971

 • Tolga Şirin / Gergerlioğlu kararı neden Anayasa'ya aykırı?

Anayasa metninde yüzlerce değişiklik yapılması 12 Eylül hukukunun uygulanmaya devam edilmesine engel olmadı

T24, 23/02/ 2021  https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sirin/gergerlioglu-karari-neden-anayasa-ya-aykiri,29981

 • Uşak'tan İzmir'e çıplak arama: Bu bir tesadüf değil, politika

İzmir’de Boğaziçi Üniversitesi eylemleri sırasında gözaltına alınan kişilerin çıplak arandığına dair tartışmalar gündemdeki yerini koruyor. İzmir Güvenlik Şube’ye getirilen beş kişiden yalnızca iki kadına çıplak arama işkencesinin yapılmasının bir tesadüf değil, bir politika olduğunu vurgulayan Avukat Eylem Zengin, “Çıplak arama hem işkencedir hem de bir tehdittir aslında 'bir daha sesini çıkarırsan, bir daha bunu yaşarsın' demektir” diyor.

Nuray Pehlivan, Gazete Duvar, 24/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/usaktan-izmire-ciplak-arama-bu-bir-tesaduf-degil-politika-haber-1514214

 • Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel tahliye edilmedi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski eski Eş Başkanı Gültan Kışanak, yargılandığı dosyanın siyasi saiklerle yapıldığını belirterek, “Hukukun, siyasi saiklere boyun eğmemesini temenni ediyorum” dedi.

Bianet, 26/02/ 2021  https://bianet.org/bianet/yasam/240016-gultan-kisanak-ve-sebahat-tuncel-tahliye-edilmedi

 • İstanbul Barosu: Cumhurbaşkanına hakaret maddesi hukuk güvenliği sorununa dönüştü

Avukat Mert Yaşar'ın AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile ilgili paylaşımı nedeniyle 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan tutuklanmasına tepki gösteren İstanbul Barosu, tutuksuz yargılamanın esas olduğunu hatırlattı. Baro "TCK md. 299 hükmü, bu türden keyfi uygulamaların yoğunlaşmasıyla birlikte tek başına bir hukuk güvenliği ve öngörülebilirlik sorununa dönüştürülmüştür" dedi.

Gazete Duvar, 26/02/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/istanbul-barosu-cumhurbaskanina-hakaret-maddesi-hukuk-guvenligi-sorununa-donustu-haber-1514539

8-EKONOMİYE BAKIŞ

 • Çiftçi de esnaf da perişan

İktidar gıda fiyatlarındaki artıştan dolayı esnafı hedef gösteriyor. Ancak ülkede artan girdi maliyetleri nedeniyle çiftçi üretimden kopuyor. Prof. Dr. Ortaş, “Gıda kaynaklarının son yıllarda tekellerin eline geçmiş olması gıda fiyatlarını gittikçe artırıyor” diyor.

Namık Alkan, BirGün, 01/02/2021 https://www.birgun.net/haber/ciftci-de-esnaf-da-perisan-332557

 • Araştırma: Veresiye alışveriş yapanların sayısı yüzde 32, borç tutarı yüzde 55 arttı

İstanbul İstatistik Ofisi'nin araştırması yurttaşın alım gücü ve bakkalların yaşadığı zorluklara ilişkin çarpıcı veriler ortaya koydu. Pandemi öncesi döneme göre, bakkallardan veresiye alışveriş yapan kişi sayısı yüzde 32, bakkalların veresiye defterinde yazan toplam borç tutarı yüzde 55 arttı.

BirGün, 01/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/arastirma-veresiye-alisveris-yapanlarin-sayisi-yuzde-32-borc-tutari-yuzde-55-artti-332619

 • Hayri Kozanoğlu / Büyük sıfırlama ve eşitsizlik virüsü

Davos toplantılarında artık “kremanın kreması” şahsiyetlerin karamsarlık havası egemen olmaya başladı. Son radikal bir değişim için umut aşılayan inisiyatifler ortaya çıktı. 2021 ve sonraki yıllarda toplumsal değişim ihtiyacını ne küresel burjuvaziye ne de aşırı sağ faşist akımlara bırakmak için ilerici güçlere büyük sorumluluk düşüyor.

BirGün, 02/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/buyuk-sifirlama-ve-esitsizlik-virusu-332663

 • Ümit Akçay / IMF’den Erdoğan yönetimine destek

IMF ile TCMB’nin aynı düzlemde olduğu göze çarpan bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Zaten iktidarın reform dediği de aşağı yukarı bu. İşin ironik yanı, muhalefet çevrelerinin ekonomik programının da bundan farklı olmaması. Ağbal'ın açıklamalarında kritik olan, 6 Kasım öncesi çerçeve ile arasına kesin bir sınır çizmesi ve ‘piyasaların’ kendisinden duymayı beklediği mesajları teklemeden vermesi.

Gazete Duvar, 02/02/ 2020 https://www.gazeteduvar.com.tr/imfden-erdogan-yonetimine-destek-makale-1512039

 • İthalatta kim kazanıyor? Çiftçiler mi, şirketler mi?

“Türkiye’de çiftçiden esirgenen destekler ithalat yoluyla başka ülke çiftçilerine aktarılıyor” söylemi sık sık dile getiriliyor. Bu argüman bir gerçeği mi dile yansıtıyor, yoksa maksadını aşan milliyetçi savrulma mı? Çiftçi temsilcileri, iktisatçı ve akademisyenlere sorduk.

BirGün, 02/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ithalatta-kim-kazaniyor-ciftciler-mi-sirketler-mi-332693

 • Oğuz Oyan / Tarihi anlayamamak

Tarımın asıl sorunu onun dışa bağımlı yapısıdır. Ama dışa bağımlılık eğer iktidar partisinin de belirleyici özelliğiyse, salt tarıma odaklanarak gidilebilecek yol pek sınırlıdır veya hatta hiç yoktur.2

soLGazete, 02/02/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/tarihi-anlayamamak-25197

 • Bu da TÜİK'in 'bilim kurulu': Ne işe yarayacak?

Yeni ekonomi yönetiminin fiyat istikrarı vurgusunu artırdığı bir aralıkta TÜİK'in de adeta bir tür "bilim kurulu" olarak çalışacak "Fiyat İstatistikleri Danışma Kurulu" oluşturması dikkat çekici.

soL,03/02/ 2021 https://sol.org.tr/haber/gorus-bu-da-tuikin-bilim-kurulu-ne-ise-yarayacak-25322

 • Mustafa Durmuş / Servet vergisi neden ve nasıl alınmalı? (8) | Halk vergi yükü altında eziliyor, vergi rekortmenleri isimlerini gizliyor!

Bir zamanlar bu listelerin başlarında yer almak övünülecek bir durum iken, bugün bu zenginlerin büyük bir çoğunlukla adlarının görünmesini istememelerinin nedenleri ne olabilir?

T24, 03/02/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/servet-vergisi-neden-ve-nasil-alinmali-8-halk-vergi-yuku-altinda-eziliyor-vergi-rekortmenleri-isimlerini-gizliyor,29714

 • Korkut Boratav /  IMF uzmanları Türkiye’de

IMF uzmanları, makro-ekonomik politikalarda AKP’nin son yıllarda zedelediği neoliberal reçeteye tam dönüşü savunuyor.

soL, 05/02/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/imf-uzmanlari-turkiyede-25447

 • Yalçın Karatepe / Önce sat, sonra dönüp geri almanın planını yap

Gerçekten çok ilginç bir iktidara sahibiz. Öyle ki, yaptıkları hiçbir şeyin sorumluluğu onlarda değil. Daha önce yaptıklarının tam tersini yapıp, bakın ne kadar da başarılı işler yapıyoruz diyebiliyorlar. O zaman şu soruyu sormak bizim hakkımız: peki daha önce yaptıklarınızın hesabını kime soracağız? Onların sorumluluğu kimde? Yoksa “dün dündür” deyip devam etmemizi mi istiyorsunuz?

BirGün, 05/02/2021 https://www.birgun.net/haber/once-sat-sonra-donup-geri-almanin-planini-yap-333068

 • Mustafa Durmuş / Servet vergisi neden ve nasıl alınmalı? (9) | Türkiye'de servet nasıl dağılıyor?

Bu ülkenin insanları, emekçileri, kadınları, gençleri, ekonomisi, kamu maliyesi ve demokrasisi için paradigma değişikliğine ve buna uygun radikal reformlara ihtiyaç var

T24,07/02/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/servet-vergisi-neden-ve-nasil-alinmali-9-turkiye-de-servet-nasil-dagiliyor,29772

 • Ekonomistler yanıtladı: Dolar neden düşüyor, Türk ekonomisi açısından ne anlama geliyor, değer kaybı ithal mallarda fiyatlara yansır mı?

Ekim ayında 8 lira bandının üzerine çıkan dolar, kasım ayında 8,58 lira ile tarihi zirvesini gördü. Yükselişin ardından ise düşüş eğilimi başlayan dolar 2018 seviyelerine geriledi. Öte yandan döviz mevduatlarında da keskin bir gerileme mevcut. TCMB verilerine göre 5 Şubat itibarıyla yurt içi döviz mevduatları da 2,1 milyar dolar azaldı. Peki dolar neden düşüyor? Dolardaki düşüş ithal ürünlerin fiyatlarına nasıl ve ne zaman yansır?

T24, 13/02/ 2021 https://t24.com.tr/haber/ekonomistler-yanitladi-dolar-neden-dusuyor-turk-ekonomisi-acisindan-ne-anlama-geliyor-deger-kaybi-ithal-mallarda-fiyatlara-yansit-mi,932827

 • Prof. Korkut Boratav, büyüme için yapılan her hamlenin döviz krizi yaratacağını söyledi: 'Allah kerim' modeli

Boratav, iktidarın ekonomide “çapaçul” bir anlayışa sahip olduğunu belirterek “Dışarıdan para gelirse ihya oluruz, gelmezse Allah kerim modeliyle işsizlik bitmez, toplumsal bunalım sürer” dedi.

Mustafa Çakır ,Cumhuriyet, 13/02/ 2021 http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/prof-korkut-boratav-buyume-icin-yapilan-her-hamlenin-doviz-krizi-yaratacagini-soyledi-ekonomik-model-yanlis-1813403

 • Mustafa Durmuş / Servet vergisi neden ve nasıl alınmalı? (10) | Kamu finansmanında yeni perspektif ihtiyacı ve servet vergisi

Bugün artık daha cesur ve radikal olmak gerekiyor. Radikal olmak ise insanları umutsuzluğa inandırmaktan değil, umudu mümkün kılmaktan geçiyor

T24,14/02/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/servet-vergisi-neden-ve-nasil-alinmali-10-kamu-finansmaninda-yeni-perspektif-ihtiyaci-ve-servet-vergisi,29868

 • Ahmet Haşim Köse / Salgın ve kriz salınımı: Kapitalizm ayar tutar mı?

Oyun bozuldu; kapitalizm kendini her ne kadar yeniden ayarlamayı (Global Reset) düşünse de bu pek mümkün görünmüyor. Kapitalizmin sistemik kriz eğilimi Covid-19 ile birlikte insanlık krizine dönüşmüş durumda… Öyleyse Büyük İnsanlığı kurma mücadelesinin tam zamanı…

Gazete Duvar, 16/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/salgin-ve-kriz-salinimi-kapitalizm-ayar-tutar-mi-makale-1513418

 • Ümit Akçay / Normale dönüşün ağırlığı

Korona salgını sonrası dönemde, salgın öncesindeki eğilimlerin daha da güçlenerek sürmesine tanıklık edeceksek, borçlanmanın hızlanacağını öngörebiliriz. Zaten gerek uluslararası kurumlardan gelen ‘erken faiz artışı felaket getirir’ mealindeki uyarılar, gerekse Fed ve AB Merkez Bankası gibi kurumların mevcut politikalarına en az 2023’e kadar devam edeceklerini açıklamaları, bu öngörüyü destekliyor. Bunun bir anlamı daha var: Büyük merkez bankaları daha uzun bir süre faizleri artıramayacaklar.

Gazete Duvar,16/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/normale-donusun-agirligi-makale-1513394

 • Hayri Kozanoğlu / Ah nerede vah nerede!

Kanamayı durdurmak için döviz rezervleri feda edildi. Yaz aylarında inatla doları 6.85 TL’de, politika faizini de yüzde 8.25 TL’de tutmaya çalışmanın faturası ağır oldu. Bu yazıda adeta pehlivan fıkrasına dönen “Döviz rezervlerine ne oldu?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız

BirGün, 16/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ah-nerede-vah-nerede-334333

 • Erinç Yeldan / 24 Haziran 2018 ve sonrası

 …biz bugünkü yazımızda zaman ufkumuzu pandeminin hüküm sürdüğü 2020 yılı ile sınırlamayıp yakın geçmişimize doğru geriye gideceğiz: Türkiye’nin cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi diye adlandırılan yeni rejiminin resmi olarak yürürlüğe konulduğu 24 Haziran 2018’i referans alacağız. Dokuz çeyrek dönemden oluşan bu kısa tarihçenin ana bulgularını köşe yazımızın sınırları ölçüsünde paylaşmaya çalışmaktayız. 

Cumhuriyet,17/02/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erinc-yeldan/24-haziran-2018-ve-sonrasi-1814281

 • Ali Rıza Güngen / Tersiyle düzüyle dolarizasyon sorunu

Yastık altındaki dolar ve altının finansal piyasalara akması ve lira cinsi varlıklara geçiş, neredeyse katma değeri yüksek ürün üretimi kadar sık dile getirilen bir hedef oluşturuyor. Türkiye’de siyasetçilerin halkın tasarrufları üzerinden daldığı bu tarz hülyaların izini on yıllar öncesine sürmek mümkün. Şirketlerin dolar ihtiyacının hızla arttığı ve küresel finansmana erişimin zorlaştığı dönemlerde döviz bozdurma çağrıları yoğunlaşıyor.

Gazete Duvar, 19/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/tersiyle-duzuyle-dolarizasyon-sorunu-makale-1513695

 • Medyascope Gündem (19 Şubat 2021) Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu “Yabancı sermayeye ve onun kaprislerine bağımlı bir ekonominin sağlıklı büyümesi mümkün değil”

Medyascope Gündem’de bu sabah Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu Merkez Bankası’nın faiz kararını ve Türkiye ekonomisinin gidişatını değerlendirdi.

Tamer Durak, Medyascope, 19/02/ 2021 https://medyascope.tv/2021/02/19/medyascope-gundem-19-subat-2021-prof-dr-hayri-kozanoglu-yabanci-sermayeye-ve-onun-kaprislerine-bagimli-bir-ekonominin-saglikli-buyumesi-mumkun-degil/

 • Mesut Odman / Planlama işçi sınıfının işidir

Kapitalist sınıfı oluşturan sermaye sahipleri de planlar yaparlar. Ama onların planları kârlarını artırmak, pazarlara egemen olmak ve bu egemenliklerini genişletmek içindir.

soL,19/02/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/planlama-isci-sinifinin-isidir-26427

 • Korkut Boratav / 2020’de Ekonominin Dış Dengeleri

2020’nin ödemeler dengesi tablosu yayımlandı. Türkiye’nin son dört yılı, dış dünya ile bağlantılarda iki kriz içerdi. Bu yazıda bu krizlere, ödemeler dengesi verilerini kullanarak göz atacağım ve son iki yıla odaklanacağım

.soL,19/02/ 2021  https://sol.org.tr/yazar/2020de-ekonominin-dis-dengeleri-26426

 • Ağbaba'dan zincir market raporu: Kanserli hücre gibiler

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, zincir marketlerin piyasanın yüzde 50'sinden fazlasını domine ettiğini belirterek "Zincir marketlerin AKP iktidarıyla ile organik ilişki ve iş birlikleri de bu marketlerin kanserli hücre gibi ülkemizin her mahallesinde, hatta sokağında büyümesini kolaylaştırmaktadır" dedi.

Gazete Duvar, 20/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/agbabadan-zincir-market-raporu-kanserli-hucre-gibiler-haber-1513897

 • Mustafa Durmuş / Kapitalizm ve spekülasyon: Tesla, Elon Musk ve Bitcoin

Sisteme karşı örgütlü bir mücadele yerine, sistemin finansal ve teknolojik imkânlarından yararlanarak, örneğin borsada oynayarak ya da Bitcoin kazarak, zengin olmak isteyenler açısından borsadaki yükselişler ve Bitcoin fiyatındaki bu baş döndürücü artış çok cazip gelse de, son derece yanıltıcı

T24, 21/02/ 2021  https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/kapitalizm-ve-spekulasyon-tesla-elon-musk-ve-bitcoin,29960

 • Tahsin Bakırtaş /  Covid-19 salgınının toplumsal ekonomik yapıdaki onarılmaz yıkımı

Covid-19 salgını sonrası dönemde artan eşitsizlikleri ortadan kaldıracak strateji ve politika öncelikleri geliştirmedikçe, Covid-19 krizinden bir toparlanma çıkışı, sürdürülebilir olmayacaktır. Ülkelerin ekonomik toparlanması, çevresel sürdürülebilirlikle ve toplumsal ilerlemeyle birleşmedikçe, ülkelerde baş gösteren huzursuzluk ve hoşnutsuzluk küresel boyut kazanacaktır.

Gazete Duvar, 21/02/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/covid-19-salgininin-toplumsal-ekonomik-yapidaki-onarilmaz-yikimi-haber-1513968

 • Ümit Akçay / İktidarın piyasa disiplini ile imtihanı

Şimdi sorunlar daha farklı. Mesele kamu sektörüne odaklanmış değil, sorun özel sektörde ve dağınık halde. Kredi genişlemesi durmuş durumda ve ekonomi yönetimi mevcut duruşunu sürdürmesi durumunda yakın gelecekte yeni bir canlılık beklemek zor. Dahası, piyasa disiplinini tesis etmenin bir kere daha ertelenmesi TL’deki hızlı değersizleşme baskısını tekrar gündeme getirebilir ve iktidarın 6 Kasım sonrasındaki girişimleri bir anda buharlaştırabilir.

Gazete Duvar, 23/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/iktidarin-piyasa-disiplini-ile-imtihani-makale-1514086

 • Hayri Kozanoğlu / Bitcoin’in akıbeti laleye benzer mi?

Hollanda’nın kesme çiçek ihracatında dünya liderliğine yükselmesinde lalenin payı bir finansal varlık olarak değil ama güzel bir bitki özelliğiyle bulunur. Bitcoin’i de benzer bir akıbetin mi beklediğini zaman gösterecek… Kripto para tartışmalarının farklı boyutları bulunmakla birlikte, pandemi döneminde gözlemlenen büyük fiyat sıçramalarının küresel anlamda likidite bolluğuyla ve çok düşük faiz oranlarıyla da yakın ilintisi var.

BirGün, 23/02/2021 https://www.birgun.net/haber/bitcoin-in-akibeti-laleye-benzer-mi-335143

 • Krizin fitili pandemiden önce ateşlenmişti

Erdoğan rezervlerde yaşanan gelişmeleri pandemi döneminde alınması zorunlu tedbirler olarak açıklasa da gerçek daha farklı. Covid-19’un Türkiye’de görülmeden önceki 9 ayda Merkez’in 41 milyar TL’lik ihtiyat akçesi ve rezervlerinin yüzde 26’sı iç edilmiş, kamu bankalarının döviz açığı 14,5 katına çıkmıştı.

Ozan Gündoğdu, BirGün, 25/02/ 2021  https://www.birgun.net/haber/krizin-fitili-pandemiden-once-ateslenmisti-335374

 • Pınar Tarcan /  Bitcoin çılgınlığı: Geçici bir heves mi?

Şu an dünyaca "kripto paraya giriş 101" noktasındayız. Kripto para değerleri, ekranlarda dolar/euro gibi birimlerin yanına eklenirken, Elon Musk'tan, köşedeki tekelciye bu yeni yatırım aracının nasıl uygulandığına, avantajları ve tuzaklarına baktık.

Bianet, 27/02/ 2021 https://bianet.org/biamag/diger/239990-bitcoin-cilginligi-gecici-bir-heves-mi

 • Ensar Yılmaz / Cari açık: Türkiye’nin daimi ateşi

Türkiye’nin şu anki sermaye birikim süreci temelde piyasanın yönlendirdiği, bireysel ve kısa dönemli kâr ufkuna dayalı sürdürülemez ve adil olmayan bir büyüme modelidir. Türkiye’nin büyüme modelinde plan ve adalet yoktur, dolayısıyla gelecek de yoktur. Bu yüzden ülkenin yüksek teknolojili ürünlerinin toplam ihracattaki payının düşüklüğü kârı düşünen firmaların bir başarısızlığı değildir, burada bir kamu başarısızlığı söz konusudur.

Gazete Duvar, 27/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/cari-acik-turkiyenin-daimi-atesi-haber-1514613

 • Mustafa Durmuş /  Covid-19 salgınının ikinci yılında dünya ekonomisine ilişkin öngörüler

Bu ekonomik kriz, salgının neden olduğu bir kriz olmaktan ziyade, kapitalist sistemin yarattığı kaçınılmaz krizlerinden biri

T24, 28/02/ 2021  https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/covid-19-salgininin-ikinci-yilinda-dunya-ekonomisine-iliskin-ongoruler,30050

9-EMEK DÜNYASI

 • Migros depo işçileri: Bize layık görülen ölüm ücretini değil, işimizi istiyoruz

Kendi tabirleriyle modern kölelik düzeni içinde çalışan Migros Şekerpınar deposu işçileri, sendikaya üye oldukları için ücretsiz izne çıkarıldı. 27 gündür eylem yapan işçiler, “Bize layık görülen ölüm ücretini istemiyoruz, işimizi istiyoruz” diyor.

Gazete Duvar, 01/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/migros-depo-iscileri-bize-layik-gorulen-olum-ucretini-degil-isimizi-istiyoruz-haber-1511867

 • Esnaf ve çalışanlardan eylem kararı: Açmıyorsan da sahip çık

Pandemi sürecinden en çok etkilenen sektörlerden olan kafe, bar ve restoran işletmecileri ile çalışanları “KA-BA-RE” dayanışma platformu kurdu. Hükümetin işletmeler arasında ayrımcılık yaptığını ve yeterli desteği vermediğini belirten platform, Meclis’e yürüyüşün de aralarında bulunduğu çeşitli eylemler organize edecek.

Serkan Alan, Gazete Duvar, 02/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/esnaf-ve-calisanlardan-eylem-karari-acmiyorsan-da-sahip-cik-haber-1512090

 • EVDE KALAMAYANLAR RAPORU “Herkes aynı gemide değil”

Universus’un “Evde Kalamayanlar: COVID-19 Günlerinde Çalışma İlişkileri Araştırması”ndan: “Market ve kargo çalışanlarının çalışma koşulları yoğunlaştı, saatleri uzadı ama bu ücretlere yansımadı. Harcamaları ise salgın sürecinde arttı.”

Ayça Söylemez, Bianet, 03/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/238646-herkes-ayni-gemide-degil

 • Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz

Üyelerine yönelik sürgünlere karşı 4 farklı ilden Ankara Gar önüne yürüyen BTS ve Haber-Sen “Baskılar karşısında mücadeleden geri durmadık, bundan sonra da geri durmayacağız” dedi.

BirGün, 05/02/2021  https://www.birgun.net/haber/mucadelemizden-vazgecmeyecegiz-333098

 • Aziz Çelik / Türkiye’de sosyal bilimcinin serencamı: Orhan Tuna’dan Ayşe Buğra’ya…

1950’lerde Orhan Tuna’nın yaşadığı haksızlığı bugün Ayşe Buğra ve çok sayıda başka bilim insanı yaşıyor. Ayşe Hoca için uzun söze gerek var mı? Yolu sosyal bilimlerden, sosyal politikadan geçen herkes onun kıymetini bilir.

BirGün, 08/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/turkiye-de-sosyal-bilimcinin-serencami-orhan-tuna-dan-ayse-bugra-ya-333429

 • Deniz İpek / Çalışma evde, sömürü derinde

"Zorunlu ve ücretsiz fazla mesainin piyasa kuralı haline geldiği günümüz çalışma rejiminde her fırsatta zorlanan esnek çalışma sistemleri artık patronlar için bir adım daha yakın.”

Evrensel, 12/02/2021 https://www.evrensel.net/haber/425715/calisma-evde-somuru-derinde

 • DİSK kuruluşunun 54. yılını grevde kutladı: 2021 yılını örgütlenme yılı ilan ettik

DİSK 54. yılını, Kocaeli Çayırova’da Şekerpınar Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Baldur Süspansiyon fabrikası önünde direnen emekçilerle kutladı.

Artı Gerçek,12/02/2021 https://artigercek.com/haberler/disk-kurulusunun-54-yilini-grevde-kutladi-2021-yilini-orgutlenme-yili-ilan-ettik

 • Asgari ücret için düzenleme şart

Asgari ücret aralık ayında belirlenmiş olsa da mücadele sürüyor. Asgari ücretin vergi dışı bırakılması ve işçiye de SGK prim desteği sağlanması durumunda, asgari ücretlinin her ay eline geçecek tutarın 750 lira artması mümkün. Aslında bu talep, üç işçi konfederasyonunun ortak talebi. Ekonomistler de bu talebin karşılanmasının ekonomiyi sarsmayacağını, aksine canlandıracağını söylüyor. İşçiler “Bu düzenleme yapılırsa bir nebze rahatlarız, dibin dibini gördük” diyor.,

BirGün, 14/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/asgari-ucret-icin-duzenleme-sart-334136
 

 • DİSK Genel-İş, Kadıköy Belediyesi’ndeki greve dair açıklama yaptı: “Yasal grevimiz bitmiş olup toplu iş sözleşmesi imzalanmıştır”

İstanbul-Kadıköy Belediyesi ile Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş Sendikası, toplu iş sözleşmesinde (TİS) anlaşmaya vardı. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, TİS ile en düşük işçi maaşının, ikramiyeler ve yıllık ödenen sosyal yardımlar hariç aylık net 5 bin 275 lira olduğunu duyurdu. Genel-İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada, yasal grevin bittiği belirtilirken, “Toplu iş sözleşmesi imzalanmıştır” denildi.

Medyascope,18/02/ 2021 https://medyascope.tv/2021/02/18/disk-genel-is-kadikoy-belediyesindeki-greve-dair-aciklama-yapti-yasal-grevimiz-bitmis-olup-toplu-is-sozlesmesi-imzalanmistir/

 • Ücretsiz izne çıkarılan Migros depo işçileri İzmit’te kasa kilitleme eylemi yaptı: “İki çocuğum üniversitede, 1.400 lira ile geçimimizi mi sağlayayım, kitaplarını mı alayım?”

Migros’un Kocaeli Şekerpınar’daki deposunda çalışırken sendikalı oldukları gerekçesiyle ücretsiz izne çıkarılan Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-SEN) üyesi işçilerin eylemleri 45 gündür sürüyor.

Ufuk Çeri, Medyascope, 19/02/ 2021 https://medyascope.tv/2021/02/19/ucretsiz-izne-cikarilan-migros-depo-iscileri-izmitte-kasa-kilitleme-eylemi-yapti-iki-cocugum-universitede-1-400-lira-ile-gecimimizi-mi-saglayayim-kitaplarini-mi-alayim/

 • Her yönüyle evden çalışma

Evden/uzaktan çalışmayı tüm boyutlarıyla ele almaya, en önemlisi de “Emekçiler olarak biz ne yapacağız?” sorusuna yanıt bulmaya çalıştık. Hem ülkede hem de dünyadaki tartışmaları; uzmanların, akademisyenlerin görüşlerini ve emekçilerin deneyimlerini, taleplerini aktarmak istedik.

Sevgim Denizaltı, BirGün, 19/02/2021 https://www.birgun.net/haber/her-yonuyle-evden-calisma-334468

 • HerYönüyle Evden Çalışma *6 / Çalışma hayatı ev hapsine dönüşecek

Kaç Bize Gel Platformu’ndan Topal, “Evden çalışma düzeni mevcut haliyle sürdürülürse ve kalıcı hale gelirse, çalışma hayatı bir ev hapsine dönüşecek, sömürü ve yalnızlaşma artacak” diyor.

Sevgim Denizaltı, BirGün, 22/02/ 2021https://www.birgun.net/haber/calisma-hayati-ev-hapsine-donusecek-335016

 • Aziz Çelik: Her Yönüyle Evden Çalışma-7/  Emek hareketi yaşanan değişimi yok sayamaz

“Geleneksel mücadele araçlarının tümüyle eskidiğini söylemek fazlasıyla teknolojist bir yaklaşım olur. Ancak sendikalar, elbette çalışmanın biçiminde yaşanan değişimi dikkate alarak bu yeni biçimlere uygun mücadele araçları ortaya koymak zorunda”

Sevgim Denizaltı, BirGün, 23/02/ 2021  https://www.birgun.net/haber/emek-hareketi-yasanan-degisimi-yok-sayamaz-335152

 • Özge Güneş / Emekten yana bir irade…

İşsizlikteki artış, gelir ve alım gücündeki düşüş gibi sorunlar, pandeminin ilk günlerinden beri mücadele gündemlerini oluşturuyor. Dahası, bu sorunlar çeşitli ölçeklerde, kısıtlamalar gereği daha çok da yerelleşerek örgütleniyor. Geçtiğimiz hafta, Kadıköy’de gerçekleşen ve gündelik hayatı tümüyle kaplayan belediye işçileri grevi de farklı mücadele biçimlerini birleştiren çarpıcı bir uğrak olarak anılmayı hak ediyor. Grev, pandeminin emekçiler üzerindeki etkisini toplumsal bir sorun olarak sahiplenen bir dayanışmayı ortaya çıkardı. Bu anlamıyla toplumsal hareketlerin muhtevasına dair bir umudu da...

BirGün, 23/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/emekten-yana-bir-irade-335120

 • Fatih Yaşlı / Asıl şımarık sizsiniz

Grev, bir turnusol kâğıdı misali, kimin ne olduğunu ve kimin nerede durduğunu bize bir kez daha gösterdi, işçiler adeta bir linç kampanyası ile karşı karşıya kaldılar.  

soL, 24/02/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/asil-simarik-sizsiniz-26711

 • 'CHP belediyeleri kendilerini velinimet olarak görmesin'

Uzun yıllar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda görev yapan, DİSK'te de çalışmalarda bulunan Dayanışma Meclisi üyesi Perihan Sarı, CHP'li belediyelerdeki grev sürecini soL'a yorumladı.

soL, 26/02/ 2021 https://sol.org.tr/haber/soylesi-chp-belediyeleri-kendilerini-velinimet-olarak-gormesin-26861

 • CHP’li belediyelerde art arda grev kararları alınırken AKP’li belediyelerde ücretler ne durumda?

İstanbul’da CHP’li Maltepe Belediyesi’nde grev devam ederken, yine CHP yönetiminde olan Beşiktaş ve Kartal belediyelerinde de işçiler grev kararı aldı. İstanbul Kadıköy Belediyesi ile DİSK Genel-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanınca 2 bin 300 işçi 16 Şubat günü greve çıkmıştı. İki gün süren grev sonunda anlaşma sağlanarak, en düşük işçi maaşı 5 bin 275 TL olarak kabul edilmişti. 

Ufuk Çeri,  Medyascope, 26/02/ 2021 https://medyascope.tv/2021/02/26/chpli-belediyelerde-art-arda-grev-kararlari-alinirken-akpli-belediyelerde-ucretler-ne-durumda/

 • Grev demokratik belediyelerde yapılabiliyor

DİSK Genel Merkezi, Genel-İş Sendikası’nın CHP’li belediyelerde yaptığı grevlere yönelik eleştirilere “Asıl soru neden iktidara bağlı belediyelerde bu hakkın kullanılmasının engellendiğidir” şeklinde yanıt verdi

BirGün, 27/02 / 2021 https://www.birgun.net/haber/grev-demokratik-belediyelerde-yapilabiliyor-335687

10-KADINLARIN GÜNDEMİ

 • ERKEK ŞİDDETİ ÇETELESİ OCAK 2021  Erkekler Ocak’ta 22 kadını öldürdü

Erkekler, Ocak’ta en az 60 kadına şiddet uyguladı, en az bir çocuğu öldürdü. Aralarında oğlan çocukların da olduğu en az 12 çocuğu istismar eden erkekler, en az dokuz kadını taciz etti. Erkekler en az 28 kadını da seks işçiliğine zorladı.

Evrim Kepenek, Bianet, 03/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/238527-erkekler-ocak-ta-22-kadini-oldurdu

 • Elçin Poyrazlar’dan bir feminist polisiye

Yeni romanı Ecel Çiçekleri’ni okurlarıyla buluşturan Poyrazlar, “Bir çatlak oluşuyor. Çatlaklar iyidir, çünkü ışık oradan girer. O çatlağı yaratan da bizim seslerimiz. Değişimi yaratacak olan kadınlar. Çünkü ezilen biziz. Toplumun yarısı, dört kat fazla çalıştığı halde hak ettiği yerde değil. Kadınlar var. Kabul edecekler. Regl kanına da alışacaklar kusura bakmasınlar” diyor.

Hilal Köse, Cumhuriyet ,03/02/ 2021 http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/elcin-poyrazlardan-bir-feminist-polisiye-1811128

 • Kadına yönelik şiddet salgında da devam etti

Covid-19 salgınının kadınların hayatına etkisi üzerine yapılan Salgında Kadın Olmak Araştırması’nın raporu yayımlandı. Ülkenin 81 ilinde bin 201 kadınla yapılan görüşmelere göre salgın öncesindeki bir yıl içinde kadınların yüzde 97’si, salgın sonrasında ise yüzde 96’sı en az bir kez erkek şiddete maruz kaldığını belirtti. Salgın öncesi ruh halini iyi olarak tanımlayan kadınların oranı yüzde 79 iken, bu oran salgın sonrasında yüzde 30’a düştü.

BirGün, 05/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/kadina-yonelik-siddet-salginda-da-devam-etti-333152

 • L. Gülden Treske / ‘Kadın hakları, madın hakları’

Her iki cins için doğanın kanunları gereği olmazsa olmaz ‘cinsellik’, kadın için beraberinde ‘üreme’yi de getirir. İki kişi ile yapılan; en iyi senaryo ile her iki taraf için de aşkın, sevginin sonucu, mutluluk ve haz veren bir eylem, ‘gebelik’ ile sonuçlandığı andan itibaren, birden ‘kadının meselesi’ olur.

BirGün Pazar,07/02/2021 https://www.birgun.net/haber/kadin-haklari-madin-haklari-333339

 • Suudi kadın hakları aktivistleri yıllardır cezaevinde: Bir an önce özgürlük

Suudi Arabistan'da üç yıldır tutuklu bulunan kadın hakları savunucuları Luceyn el Hezlul ve Nevf Abdulaziz uluslararası tepkller sonucu nihayet serbest bırakıldı. Ancak ülkede onlarca kadın aktivist yıllardır haksız suçlamalarla cezaevinde tutuluyor.

BirGün, 12/02/2021 https://www.birgun.net/haber/suudi-kadin-haklari-aktivistleri-yillardir-cezaevinde-bir-an-once-ozgurluk-333905

 • Funda Cantek / Kampüssüz toplumsal cinsiyet çalışmaları: Aramızda’ki bağ

"Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza attıkları için ihraç edilen akademisyenlerin ve eğitim hakları kesintiye uğrayan öğrencilerin bir araya gelmesiyle kurulan Aramızda Derneği 2017'den beri toplumsal cinsiyet alanında çalışmalarını sürdürüyor. İrem Akı "Amfiler, sınıflar, kantin, bahçe, büyüklü küçüklü odalarımız… Bir arada olabileceğimiz o kadar çok mekân vardı ki… Bunlar bir anda gitti. Fakat aramızdaki bağ bizi yine buluşturdu" diyor. 

Gazete Duvar, 12/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kampussuz-toplumsal-cinsiyet-calismalari-aramizdaki-bag-makale-1513019

 • Öğrenciye kelepçe katillere iyi hâl

Erkek şiddetinin önlenmesi için 6 yıl önce kullanımı yasallaşan elektronik kelepçe, şiddet faili erkeklerin yerine Boğaziçi’nde direnen öğrencilere takılıyor. Hukukçular “İktidar anayasal haklarını kullanan insanların cezalandırılmasını, kadınların yaşam haklarını korumaktan öncelikli tuttu” diyor.

BirGün / Kadın, 13/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ogrenciye-kelepce-katillere-iyi-hal-334031

 • Damla Eroğlu- Hilal Gençay / Haklarımız eve sığar mı?: Covid-19’un kadınların hayatına etkisi üzerine bir araştırma

Esas mesele, eski normal denilen ve hâlâ devam eden düzenin eşitsizliklerle dolu olması. Kadınlar için bu eşitsizlikler salgın döneminde daha fazla yoksullaşma, daha yoğun bakım emeği ve şiddet demek. Bu salgın, mevcut toplumsal krizlerin derinleşmesine neden olan bir değişken; durumu vahim hale getiren ise devletin ve kamusal anlamda yetki ve sorumluluk sahiplerinin, toplumdaki eşitsizlikleri ortadan kaldırmayı hedeflemek yerine bu eşitsizlikleri görmezden gelip normalleştirmeye çalışmalarıdır.

Gazete Duvar, 13/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/haklarimiz-eve-sigar-mi-covid-19un-kadinlarin-hayatina-etkisi-uzerine-bir-arastirma-haber-1513143

 • Elit İşcan: Onların erkek adaleti varsa bizim kadın dayanışmamız var!

Efecan Şenolsun’un kendisini cinsel saldırıya maruz bıraktığı gerekçesiyle yargılandığı davadan beraat etmesinin ardından Elit İşcan BirGün’e konuştu: Direnmeye devam edeceğim, onların erkek adaleti varsa bizim de kadın dayanışmamız var.

BirGün, 13/02/ 2021  https://www.birgun.net/haber/elit-iscan-onlarin-erkek-adaleti-varsa-bizim-kadin-dayanismamiz-var-334036

 • L. Gülden Treske /  Biz hep yukarı bakıyoruz...

Bu bir kadın-erkek yarıştırma meselesi değil. Bu, nüfusun yarısını oluşturan kadınların sürekli görülmezden gelinmesi meselesi. Bu, kadınların yıllardır Aile Bakanı dışında bakan bile olamadıkları bir ülkeye dönüşmemiz meselesi. Böyle bilimsel bir girişimde bile daha en baştan sadece erkeklere ait bir alan olarak lanse edilmesi meselesi.

BirGün Pazar, 14/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/biz-hep-yukari-bakiyoruz-334123

 • CİNSEL ŞİDDETLE MÜCADELE DERNEĞİ   "İdareciler, flört şiddetini sorun olarak görmüyor"

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, okullardaki flört şiddetine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için çalışıyor. Derneğin son yayınladığı rapora göre, bu konuda 5 bin 518 öğrenciye eğitim verildi. Öğretmenler ve idarecilerde bu konuda farkındalık yaratıldı.

Öyküm Akkuş Saka,Bianet, 16/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/239311-idareciler-flort-siddetini-sorun-olarak-gormuyor

 • Kadınlar önce İBB’yi sonra İstanbul’u değiştiriyor

İBB İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Nurcan Alan, İBB'nin toplumsal cinsiyet odaklı insan kaynakları politikalarını bianet'e anlattı.

Evrim Kepenek,Bianet, 16/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/239381-kadinlar-once-ibb-yi-sonra-istanbul-u-degistiriyor

 • Dört kadın emeklerini birleştirdi ve Kırmızı Dükkan’ı açtı

Kendi tabirleriyle “birbirinden cadı, birbirinden dada” dört kadın bir araya geldi ve el emeklerini sergiledikleri hediyelik eşya dükkânını; “Kırmızı Dükkân”ı bugün Gümüşlük’te açtılar. Gazeteci-yazar Mine Söğüt çizimleri, oyuncu Belit Sünear etamin işlemeleri, seramik sanatçısı Zeynep Homan tasarımları, müzisyen Jehan Barbur ise takı tasarımlarıyla karşımıza çıkıyor.

Gazete Duvar,17/02/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/dort-kadin-emeklerini-birlestirdi-ve-kirmizi-dukkani-acti-haber-1513312

 • Ülkü Doğanay / Yaşlı erkek siyasetin kadınlar ve gençlerle imtihanı

Her gün, her akşam, her kanalda, her mecrada konuşan “yaşlı erkek siyaseti”, gençlere ve biz kadınlara ne olduğumuzu ve ne olmamız gerektiğini söyleyip duruyor. Gençleri analarına, anaları ise kocalarına emanet eden nutuklar atarken, her yerde ve elbette sandıkta da, sadece ve sadece onların bizim adımıza düşünen aklına itaat etmemizi istiyorlar.

Gazete Duvar, 22/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/yasli-erkek-siyasetin-kadinlar-ve-genclerle-imtihani-makale-1514026

 • ERKEK ŞİDDETİ  Sibel'in çığlığı: Mutlu E. neden tutuksuz yargılanıyor?

Avukat Eren Keskin, Mutlu E.’nin yargılanmasının tutuklu olarak yapılması gerektiğini belirterek, “Kanıtlar tutuklama yargılama açısından yeterli düzeyde mevcut. Dışarıda olduğu sürece başka kadınlara da zarar verebilir” dedi.

Evrim Kepenek, Bianet, 25/027 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/239921-sibel-in-cigligi-mutlu-e-neden-tutuksuz-yargilaniyor

 • ERKEK ŞİDDETİNE KARŞI ÇÖZÜM YOLLARI "Feminist hukuk doktrinini ders kitaplarına almalıyız"

Bilgi Üniversitesi akademisyenleri M. Buket Soygüt, Aras Türay’ın birlikte yayına hazırladığı “Kadına Yönelik Erkek Şiddeti ile Mücadele, sorunlar ve çözüm önerileri” isimli kitap,

Evrim Kepenek, Bianet, 27/02/ 2021 https://bianet.org/biamag/siyaset/240002-feminist-hukuk-doktrinini-ders-kitaplarina-almaliyiz

 • Kadın cinayetlerine "intihar" kılıfı

Kadınlar kimi zaman şüpheli şekilde hayatını kaybetse dahi ölümlerinin ardından açılan dosyalar "intihar" denilerek kapatılabiliyor. Kadın hakları savunucuları, şüpheli kadın ölümlerinin etkin soruşturulmamasına tepkili.

Burcu Karakaş, DW Türkçe, 27/02/2021 https://www.dw.com/tr/kad%C4%B1n-cinayetlerine-intihar-k%C4%B1l%C4%B1f%C4%B1/a-5671468

11-GAZETECİLİK / GAZETECİLER

 • Abdi İpekçi, katledilişinin 42. yılında mezarı başında anıldı

Şişli Nişantaşı’ndaki evinin önünde Mehmet Ali Ağca tarafından düzenlenen suikast sonucu katledilen Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi, ölümünün 42. yılında mezarı başında anıldı. 

T24, 01/02/ 2021  https://t24.com.tr/haber/abdi-ipekci-katledilisinin-42-yilinda-mezari-basinda-anildi,930326

 • Duvar Özel... Tezcan Durna: Gazeteciyle siyasi iktidarların mücadelesi yıllardır sürüyor

 Gazeteciliğe yıllardır eğitim ve yayınlarıyla katkı sağlayan Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag) bu alandaki çalışmaları okurlarla buluşturmayı sürdürüyor. Duvar Özel’e konuk olan um:ag Genel Yayın Yönetmeni Tezcan Durna, katledilen gazeteci Uğur Mumcu’nun eserlerine ilginin günümüzde çok fazla olduğunu belirterek, “Gazeteciyle siyasi iktidarların mücadelesi yıllardır devam ediyor. Mumcu’nun 70’li yıllarda gazeteciliğe dair tarif ettikleri günümüzle birebir örtüşüyor” dedi. 

Gazete Duvar, 04/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/duvar-ozel-tezcan-durna-gazeteciyle-siyasi-iktidarlarin-mucadelesi-yillardir-suruyor-video-1512328

 • Ragıp  Duran / KÜRESEL MEDYA GEZİNTİSİ / Oku oku, budur başı

“Long read” nedir, hangi ihtiyaca cevap veriyor? Gazeteler internete nasıl adapte oluyor? Köklü yayın organları geçmişte yer vermedikleri hangi konulara yöneliyor? Geride bıraktığımız haftanın altı çizilesi başlıkları neler? Buyurun haftalık medya gezintisine...

Bir+Bir, 07/02/ 2021 https://www.birartibir.org/a-dan-x-e/1042-oku-oku-budur-basi

 • Ragıp Duran / Tipsiz egemenler yerine sevimli ötekiler

Bıktık gazete ve televizyonlarda aynı tipsiz egemen suratları görüp onların söylemini dinlemekten. Haber değeri, mevcut güçle, para ile belirlenemez. Kim temsil ediyor geleceği?

Artı Gerçek, 08/02/ 2021 https://artigercek.com/yazarlar/ragipduran/tipsiz-egemenler-yerine-sevimli-otekiler

 • ADALET BAKANLIĞINDAN AYM'YE YANIT: "Basın kartını Cumhurbaşkanlığı vermediyse gazeteci sayılmaz"

AYM, Osman Şiban ve Servet Turgut’un helikopterden atılmasını haber yapan MA muhabiri Cemil Uğur’u Adalet Bakanlığı’na sordu. Bakanlık, “Basın mensubu değil” yanıtı aldı.

Bianet, 13/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/medya/239211-basin-kartini-cumhurbaskanligi-vermediyse-gazeteci-sayilmaz

 • Özgür Gündem davasında karar

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile ilgili davada, aralarında Eren Keskin’in de bulunduğu dört sanık mahkeme tarafından hapis cezasına çarptırıldı.

DW Türkçe, 15/02/ 2021https://www.dw.com/tr/%C3%B6zg%C3%BCr-g%C3%BCndem-davas%C4%B1nda-karar/a-56572621

 • Gazeteciler için iddianame: Magazinsel haberleri yok

Van'da helikopterle alaya götürülerek işkence edilen iki köylüyü haber yapan dördü tutuklu beş gazeteciyle ilgili iddianamede şu suçlama yer aldı: "Devletin ve kurumlarının aleyhine haberler yapıldığı, normal şekilde spor, magazinsel veya doğa olayları vs. basın komitesinin perspektifi doğrultusunda olmadığından haberleştirilmediğinin tespit edildiği..."

Gazete Duvar,16/02/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/gazeteciler-icin-iddianame-magazinsel-haberleri-yok-haber-1513487

 • Gökçer Tahincioğlu / Van’da köylülerin helikopterden itildiğini yazan gazetecilerin iddianamesinden yeni "örgüt üyeliği" kriterleri çıktı

Van’da iki köylünün işkence yapılarak helikopterden itildiğini haberleştiren beş gazeteci hakkında hazırlanan iddianameden yeni “örgüt üyeliği” kriterleri çıktı. Van Başsavcılığı, iddianamesinde, gazetecilerin helikopter haberlerine yer vermezken, soruşturmanın sadece “örgütsel bağ” nedeniyle açıldığı izlenimini Verdi

T24, 17/02/2021 https://t24.com.tr/haber/van-da-koylulerin-helikopterden-itildigini-yazan-gazetecilerin-iddianamesinden-yeni-orgut-uyeligi-kriterleri-cikti,933663

 • EKRAN TARAMASI RAPORU  Bildirici: Kanalların ortak noktası kadın da yok HDP de

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici’den hazırladığı rapora göre son bir ay içerisinde NTV, CNN Türk, Habertürk, Haber Global ve A Haber’deki programlarda 200 konuğun sadece 19’u, Halk TV, KRT ve Tele 1’deki 168 konuğun 28’i kadındı.

Bianet, 18/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/239552-bildirici-kanallarin-ortak-noktasi-kadin-da-yok-hdp-de

 • Halit Kıvanç 96 yaşında: Onu dinledik, okuduk, izledik...

TGC, 139 sicil numaralı kıdemli üyesi, başta spor olmak üzere mesleğin her dalında görev yapan Halit Kıvanç'ın doğum gününü yayınladığı bir mesajla kutladı.

Bianet,18/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/239555-halit-kivanc-96-yasinda-onu-dinledik-okuduk-izledik

 • Çağdaş Gazeteciler Derneği 43 yaşında

23 Şubat 1978’de kurulan Çağdaş Gazeteciler Derneği, 43. yaş günü vesilesiyle yaptığı açıklamada "Dünün sansür ve sömürü araçları aynı ise bugünün mücadele aracı da aynıdır. Dünün ve bugünün karanlığına karşı yarının mücadele umudu da aynıdır." dedi.

Bianet, 23/02/ 2021  https://bianet.org/bianet/medya/239818-cagdas-gazeteciler-dernegi-43-yasinda

 • Ragıp Duran /  İktidarı bozmak için iktidarın gündemini bozmak lazım

Yurttaşlardan da şikayetler geliyor: 'Mecbur muyuz biz dost bildiğimiz ekran ve sayfalarda her gün bu mendebur adamların yüzünü görmeye sesini duymaya'. Devletin gündemi/Toplumun gündemi.

Artı Gerçek, 25/02/ 2021 https://artigercek.com/yazarlar/ragipduran/iktidari-bozmak-icin-iktidarin-gundemini-bozmak-lazim

 • L. Doğan Tılıç / 43 yaşında!

43 yaşında olan; bu baskılara direnen, direnenleri bir araya getiren, başkanlığını yapmış olmaktan gurur, üyesi olmaktan onur duyduğum Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD). 12 Eylül’ün ayak seslerinin de duyulmaya başladığı günlerde, “emeğin hakkı, basın ve ifade özgürlüğü” için cesaretle öne çıkan genç gazetecilerce kurulmuştu.

BirGün, 25/02/ 2021  https://www.birgun.net/haber/43-yasinda-335367

 • Barış İnce / Yaşar Kemal ve gazetecilik

Kelimelerin gücünü toplumun yararına değerlendirebileceğiniz birkaç meslek var. Bunlardan biri de gazetecilik. Esas görevi kamu çıkarı gözeterek ‘aktarmak’ olan gazeteciliğin gözlem yönü yadsınamaz (Nitekim Uğur Mumcu’nun köşesinin adı da Gözlem’di). İyi bir edebiyatçı, gözlem gücüyle sözcüklerin büyüsünü birleştirerek bu mesleğe Yaşar Kemal gibi büyük katkılar sunabilir.

BirGün, 26/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/yasar-kemal-ve-gazetecilik-335501

 • Faruk Bildirici /  Erdoğan'a cuma namazı sonrası müthiş soru: Yeni yaşınızdan beklentileriniz neler olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, namaz sonrası camiden çıkarak önceden hazırlanmış kürsü ve mikrofonların önünde geliyor, gazetecilerin sorularını yanıtlıyor. Fakat cuma çıkışı basın toplantılarında bugüne değin dişe dokunur bir soru sorulduğunu ya da açıklama yapıldığını duymadım.

Medya Ombudsmanı, 27/02/2021 https://farukbildirici.com/erdogan-a-muthis-soru

12-KENTSEL YAŞAM / KENT KÜLTÜRÜ

 • Sami Amca donarak öldü: Evsizlerin ölümleri görünür değil

İkamet, işsizlik ve sosyal dışlanma... Sokakta yaşayan insanların en fazla baş etmek zorunda kaldığı sorunlardan. Çorbada Tuzun Olsun Derneği’nden Ahmet Türker en önemli dayanışma “Sağduyu, paylaşmak ve birbirimize sahip çıkmak” diyor.

Evrim Kepenek, Bianet, 01/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/238470-sami-amca-donarak-oldu-evsizlerin-olumleri-gorunur-degil

 • Zamansız şehir Safranbolu

Safranbolu bir müze kenttir. Çoğu 18’inci, 19’uncu yüzyılda inşa edilmiş yapılarda dönemin kültürü, ekonomisi, sosyal değerleri her bir yapı taşında adeta zamandan apaçık bir mektup gibi okunabilmekte.

Birgül Çay, BirGün, 02/02/ 2021  https://www.birgun.net/haber/zamansiz-sehir-safranbolu-332679

 • Şükrü Aslan / İstanbul’da boğaz köprülerinin gerçek-sanal işlevleri ve sosyolojik dili

Bugün, köprülerin, İstanbul için muazzam derslerle yüklü bir kentsel tecrübe olduğu çok açık. Artık, çıplak gözle de gördüğümüz-yaşadığımız gibi köprüler, kent trafiğini rahatlatmak şöyle dursun, daha da kaotik hale getirdiler

BirGün, 03/02/ 2021https://www.birgun.net/haber/istanbul-da-bogaz-koprulerinin-gercek-sanal-islevleri-ve-sosyolojik-dili-332786

 • Tezcan Karakuş - Candan’a “Yöresine değer katan önder kadın ödülü”

Karakuş-Candan “Yöresine Değer Katan Önder Kadın ödülü” nü Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetimde kadın temsiliyetinin yüzde 70 olduğunu vurgulayarak, “Bu ödülü kadın mücadele arkadaşlarım adına alacağım” dedi.

Bianet, 03/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/238627-tezcan-karakus-candan-a-yoresine-deger-katan-onder-kadin-odulu

 • "Salgın sonrasında şehirler çocuklar için yeniden tasarlanmalı"

Mimarlar ve uzmanlar pademinin kentleri yeniden tasarlamak için bir fırsat olduğu görüşünde.

Bianet, 03/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplum/238659-salgin-sonrasinda-sehirler-cocuklar-icin-yeniden-tasarlanmali

 • Metin Yetkin / İnsan onuruna yaraşır bir yaşam: İnsan İçin Kentler

Jan Gehl’in 'İnsan İçin Kentler' kitabı Koç Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlandı. 'İnsan İçin Kentler' belki de KÜY tarafından yayımlandığı için ilkin akademik dilde yazılmış bir kitap izlenimi verebilir. Ancak kitabın dili gayet anlaşılır. Akademik veriler ise daha çok görseller üzerinden verilmiş.

Gazete Duvar, 04/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/insan-onuruna-yarasir-bir-yasam-insan-icin-kentler-haber-1511676

 • Kent belleği: Gedikpaşa, zaman atlasında bir uğultu...

Gedikpaşa, Kumkapı ile yakınlığından dolayı genellikle aynı kültürel hayat bütünlüğü içinde değerlendirilse de ayrı kimliğe sahipti. Kumkapı “halk semti”, Gedikpaşa “aristokrat semti”ydi. Zamanlar değişti… Kırlangıçlar geçti gökyüzünden, ılık rüzgârlar esti, günler uzadı, güneş tatlı sarı bir ışıkla batmaya başladı. İstanbul Radyosu’ndan türkülerle akşam sefası başladı. Dantel perdeli cumbanın berisinden Manuş Hanım seslendi. “Buyrun bir acı kahvemizi için”.

Berken Döner, Gazete Duvar, 07/02/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/kent-bellegi-gedikpasa-zaman-atlasinda-bir-ugultu-haber-1512459

 • Kuştepe’de zor yaşamlar: Gökdelenlerin gölgesi yoksulluğu kapatamıyor

“Damgalı semt” Kuştepe’nin sokakları dar ama yoksulluğu derin. Gökdelenler belki bu mahallenin güneşini kesiyor ancak yoksulluğunu kapatamıyor. Bir tarafta lüks yaşamlar, diğer tarafta yoksulluğun dip yaptığı hayatlar…

Uğur Şahin, BirGün Pazar, 07/02/ 2021https://www.birgun.net/haber/kustepe-de-zor-yasamlar-gokdelenlerin-golgesi-yoksullugu-kapatamiyor-333316

 • Beyoğlu'nun 44 yıllık emektarı Demir Cafe kapanıyor: Bizi unutmayın, mutlaka buluşacağız

Beyoğlu'nun son yıllarda yaşadığı dönüşüme direnen son mekanlardan 'müdavim kıraathanesi' Demir Cafe de pandemiye yenik düştü. 1977'de askerden döndükten sonra Demir Cafe'yi kuran Ali Nejdet Demir ve ailesi müşterilerine veda etti: "Bizim için hikayenin sonu olsa da geriye dönüp baktığımızda keşke dediğimiz hiçbir şeyin olmaması mutluluk verici. Herkes iyi ki vardı."

Ferhat Yaşar ,Gazete Duvar, 07/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/beyoglunun-44-yillik-emektari-demir-cafe-kapaniyor-bizi-unutmayin-mutlaka-bulusacagiz-haber-1512577

 • Şehirler, insanlara göre değil, arabalara göre tasarlanıyor”

Şehirler çocuklar için ne kadar güvenli? Salgın sonrası çocuklar için yeniden tasarlanmalı mı? Çocuk dostu kentler nasıl olmalı? Şehir plancısı Gizem Kıygı “Bırakın çocukları, şehirleri tasarlarken genellikle insanlar yok sayılıyor. Son 50 yıldır insanlara göre değil, arabalara ya da konut projelerine göre tasarlanıyor şehirler” diyor.

Ayşegül Özbek, Bianet, 11/02/ 2021  https://bianet.org/bianet/kent/239085-sehirler-insanlara-gore-degil-arabalara-gore-tasarlaniyor

 • Atatürk Orman Çiftliği kaçak sarayın otoparkı olamaz’

Atatürk Orman Çiftliği’nin 70 bin metrekareden fazla alanı daha kiralanarak talana açılıyor. Mimarlar Odası AOÇ Müdürü ve Tarım Bakanı hakkında suç duyurusunda bulunacak.

soL, 11/02/ 2021 https://sol.org.tr/haber/ataturk-orman-ciftligi-kacak-sarayin-otoparki-olamaz-25883

 • İzmir'de Kültürpark tartışması: İnşaata açılıyor

Kültürpark için koruma amaçlı imar planının, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şubat ayı olağan meclis toplantısında oy birliği ile kabul edilmesi tepkileri beraberinde getirdi. Kültürpark Platformu'ndan Altan Köse, "Kültürpark'ın hiçbir şekilde inşaata açılmasını doğru bulmuyoruz. 12 bin metrekarelik inşaat hakkı tanınıyor" diyor.

Gazete Duvar, 12/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/izmirde-kulturpark-tartismasi-insaata-aciliyor-haber-1513131

 • ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ KARARI Danıştay: Tarihi alanlarda kamu binası yapılamaz

Danıştay 6. Dairesi, Atatürk Orman Çiftliği gibi tarihi alanlarda kamu binası yapılabilmesinin önünü açan 271 sayılı ilke kararını iptal etti.

Bianet, 19/02/2021 https://bianet.org/bianet/kent/239573-danistay-tarihi-alanlarda-kamu-binasi-yapilamaz

 • Atatürk Orman Çiftliği talan ediliyor: 'Tahribat analiz edilmeli'

TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından yapılan açıklamada Atatürk Orman Çiftliği'nin talan edilmesine ve verilen zarara dikkat çekildi.

Gerçek Gündem, 19/02/ 2021https://www.gercekgundem.com/guncel/252975/ataturk-orman-ciftligi-talan-ediliyor-tahribat-analiz-edilmeli 

 • MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ  Danıştay Munzur Gözeleri projesini iptal etti

Dersim'in Ovacık'taki Munzur Gözelerini tahrip edecek “peyzaj projesine” karşı dava açan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Danıştay 13. Dairesinin, yapımına başlanan projenin ihalesini iptal ettiğini açıkladı.

Bianet, 16/ 02/ 2021 https://bianet.org/bianet/kent/239610-danistay-munzur-gozeleri-projesini-iptal-etti

 • Carl Ratti- Rchiard Florida /  Salgın döneminde kentler işlevini mi kaybetti?

Salgınla beraber, Joseph Schumpeter’in 'yaratıcı yıkım' olarak adlandırdığı süreci kentleşme düzeyinde görmek mümkün. Bunun, barındırdığı ödüller çok büyük ancak riskleri de beraberinde getiriyor.

Gazete Duvar, 21/02/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/salgin-doneminde-kentler-islevini-mi-kaybetti-haber-151393

13-GENÇLİK

 • İnci Hekimoğlu / ‘Z Kuşağı’na anlatıyorum

Madem  'gençlerimiz eskileri bilmiyor', o zaman Oğuzhan Asiltürk’le ilgili ilk kez öğrenecekleri tanıklıkla başlayalım.

Artı Gerçek, 01/02/ 2021  https://artigercek.com/yazarlar/incihekimoglu/z-kusagi-na-anlatiyorum

 • Güven Gürkan Öztan / Bir kuşak, bir öfke, bir umut

İktidar açısından bakıldığında Z Kuşağı adı verilen 2000 ve sonrası doğumluların sahici bir risk oluşturduğu yadsınamaz. Bu kuşak, hem 16 Nisan referandumunda hem de son iki seçimde iktidarın beklentisinin çok dışında hareket etti. Birçoğu ‘hayır’ kampanyasının aktif birer unsuruydu, bir kısmı da AKP’li ailelerde yetişmelerine rağmen iktidarla arasına mesafe koymayı tercih etmişti

BirGün, 01/02/2021   https://www.birgun.net/haber/bir-kusak-bir-ofke-bir-umut-332548

 • Tarık Şengül / Üniversite öğrencileri ne istiyor?

Öğrenciler dağ gibi sorunların altında ezilirken, bu sorunları anlaması gereken iktidar çevreleri, kolay yola kaçıp öğrencileri şeytanlaştırmayı seçiyor; mesele rejimin ve devletin bekası haline getiriliyor

BirGün, 06/ 02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/universite-ogrencileri-ne-istiyor-333214

 • Oyunları bozan gençlik

Yıllardır süren popülist dile karşı gençlik anti-popülist bir dil ve eylem tarzını takip ediyor. İktidar gençliğe “sapkınlar” diye saldırınca gençlik “hepimiz sapkınız” diyebiliyor. Sosyolog Yazar Dr. Gürakar bu hareketlerin geçmiştekinden farklı biçimde oyun kurucu değil oyun bozucu olduğunu vurguluyor.

Ozan Gündoğdu, BirGün, 06/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/oyunlari-bozan-genclik-333238

 • Gençlik gerçekleri görüyor

“Üniversiteler artık medreseye dönüşmüş durumda. Kendileri de açık açık ‘Kendi anlayışımızı yerleştiremedik’ diyorlar. Çünkü yerleştirmek istedikleri kültür 21’inci yüzyıla yabancı. Çünkü yandaş medya haberleri sınırlandırsa da gençlik gerçekleri görüyor”

Meral Danyıldız ,BirGün Pazar, 07/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/genclik-gercekleri-goruyor-333325

 • ALPHAN TELEK YANITLADI Türkiyeli gençler ne istiyor?

İstanbul Politik Araştırmalar Enstitüsü (İstanPol) Akademi Direktörü Alphan Telek, Türkiyeli gençlerin taleplerini ve çözüm önerilerini sıraladı: "Güvencesizlik aynı zamanda statü kaybıdır, yönetimden dışlanmak ve aşağılanmaktır. O açıdan Boğaziçi protestoları benim için şaşırtıcı olmadı."

Evrim Kepenek, Bianet, 08/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/sanat/238891-turkiyeli-gencler-ne-istiyor

 • Boğaziçi Üniversitesi eylemlerinden hareketle beyin göçü tartışmaları ve gençlerin ruh hali – Prof. Dr. Demet Lüküslü ile söyleşi

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenci ve öğretim üyelerinin eylemleri, eylemlere müdahaleler, gözaltılar ve tutuklama kararlarının ardından öğrencilerin paylaştığı bir video sosyal medyanın gündemine oturdu. Öğrencilerin “Artık ülkemde dinlenmediğimi ve istenmediğimi düşünüyorum. Ülkem adına çok üzgünüm” cümlesini tekrarladıkları video ve eylemlerle birlikte, beyin göçü tartışmaları yeniden alevlendi. Türkiye’de sık sık konuşulan gençlerin memnuniyetsizliği ve ülkeden gitme isteği üzerine, sosyolog Prof. Dr. Demet Lüküslü ile konuştuk.

Şükran Şençekiçer, Medyascope, 14/ 02/ 2021 https://medyascope.tv/2021/02/14/sosyopolitik-54-bogazici-universitesi-eylemlerinden-hareketle-beyin-gocu-tartismalari-ve-genclerin-ruh-hali-prof-dr-demet-lukuslu-ile-soylesi

14-EĞİTİM

 • TANIL BORA'DAN HASAN ÂLİ YÜCEL BİYOGRAFİSİ "YÖK ve iktidar üniversitede kötüyü betere inkılâp ettirdi"

Tanıl Bora, yeni kitabı "Hasan Âli Yücel" üzerine sorularımızı yanıtladı. Bora, bugünün eğitim politikaları için "Üniversitenin içine tıkıştırıldığı kalıp, meslek yüksek okuludur. Akademisyenliğin içine tıkıştırıldığı kalıp, onu devlet memuruna irca etmektir" diyor.

Dilek Şen, Bianet, 15/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/kitap/239175-yok-ve-iktidar-universitede-kotuyu-betere-inkilap-ettirdi

 • Arzunur Şimşek / Okullar bir kez daha açılırken

Hijyene indirgenmeyen hakiki önlemler alınıp öğrencilerin bedensel olarak birarada ve sosyal ilişkilerle eğitim alamaması öğrencilerimizin büyük çoğunluğunun sosyal, fiziksel ve duygusal gelişimlerini daha fazla olumsuz etkiliyor

Bianet, 15/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/239256-okullar-bir-kez-daha-acilirken

 • Galatasaray Üniversitesi’nde Türkçe dil şartı getirilen Fransız öğretim üyeleri: “Fransa ve Türkiye kavga eden çocuklar gibi davranıyor, biz ise diplomatik bir savaşta rehin alındığımız hissindeyiz”

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), Türkiye’deki Fransız uyruklu öğretim üyelerine, üniversitelerde eğitim verebilmeleri için Türkçe bilme şartı getirme kararının en fazla etkileyeceği kurumların başında Fransızca eğitim veren Galatasaray Üniversitesi geliyor. Kararı, üniversitenin öğrencileri ve öğretim üyeleri endişeyle karşıladı.

Burak Tatari, Medyascope, 15/02/ 2021 https://medyascope.tv/2021/02/15/galatasaray-universitesinde-turkce-dil-sarti-getirilen-fransiz-ogretim-uyeleri-fransa-ve-turkiye-kavga-eden-cocuklar-gibi-davraniyor-biz-ise-diplomatik-bir-savasta-rehin-alindigimi/

 • ÇYDD’nin 32 yılını Ayşe Yüksel, BirGün'e anlattı: Okumayan kimse kalmayıncaya kadar mücadelemizi vereceğiz

‘Okumayan kimse kalmasın’ şiarıyla 1989’da kurulan ÇYDD 32 yaşında. 1997’de 17 kız öğrencisiyle başlayan eğitim bursu projesi bugüne kadar 92 bini aşkın öğrenciye ulaştı. 32 yıllık mücadeleyi konuştuğumuz ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, ‘Okumak istiyorum ama koşullarım buna yetersiz’ diyen kız çocuğu kalmayana kadar çalışacaklarını söylüyor.

BirGün, 21/ 02 /2021 https://www.birgun.net/haber/cydd-nin-32-yilini-ayse-yuksel-birgun-e-anlatti-okumayan-kimse-kalmayincaya-kadar-mucadelemizi-verecegiz-334904

 • Ayşe Alan / Uzaktan eğitim kız çocuklarına daha mı uzak?

Okulun sadece akademik değil, sosyal ve duygusal bir karşılığı da var. Birçok çocuk için okul, değer verildiği, sevildiği, onay gördüğü, kendini bir birey olarak hissettiği tek yer olabiliyor.

BirGün Pazar, 21/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/uzaktan-egitim-kiz-cocuklarina-daha-mi-uzak-334914

 • Yankı Yazgan / Okulların açılması denenirken*

Okulların açılabilmesi için öğretmen sayısının katlanarak artırılması, derslik başına düşen öğrenci sayısına göre ek derslik yapımı, öğretmenlerin okuldayken bulaşmaya açık oldukları durumların kontrolü ve öğretmenlerin aşılanmasına öncelik verilmesi gibi öneriler yaşama geçirilmelidir.

BirGün Pazar, 21/02/ 2021  https://www.birgun.net/haber/okullarin-acilmasi-denenirken-334913

 • Türkiye'de akademinin karnesi

Araştırmalar üniversitelerin akademik performanslarının dünya standartlarının altında kaldığına, niteliği düşük bilimsel yayınların arttığına ve öğrenci ile akademisyenlerin memnuniyetlerinin azaldığına işaret ediyor.

Deniz Barış Narlı, DW Türkçe, 22/02/ 2021 https://www.dw.com/tr/t%C3%BCrkiyede-akademinin-karnesi/a-56645311

 • AKADEMİSYENLERDEN DEKLARASYON Fransalı öğretmenler sınırdışı mı edilecek?

Türkiye-Fransa arasında yaşanan karikatür krizinin ardından Galatasaray Üniversitesi akademisyenlerine ilk kez dil testi zorunluluğu getirilmesi, sınırdışı tehlikesini gündeme getirdi. Öğretmenler bugün bir deklarasyon metni yayınladı.

Bianet, 23/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/kriz/239795-fransali-ogretmenler-sinirdisi-mi-edilece

15-BOĞAZİÇİ’NDE ÖZERKLİK MÜCADELESİ

 • Ya özerksindir ya da bağımlısındır AKP'ye

Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan Bulu’ya tepkiler sürüyor. Öğrenci ve akademisyenlerin direnişi, ‘özerk üniversite’ tartışmasını bir kez daha gündeme getirdi. Boğaziçili akademisyen Can Candan, “Yöntemin ne olduğundan bağımsız olarak, önemli olan üniversite bileşenlerinin, akademisyenlerin rektörün kim olacağı konusunda söz hakkı olması meselesi” dedi.

Anıl Ataş, BirGün, 01/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ya-ozerksindir-ya-da-bagimlisindir-akp-ye-332570

 • Rap sanatçısı Fuat Ergin ve öğrencilerden şarkı: Ben derim Boğaziçi sen de hür

Rap sanatçısı Fuat Ergin ve Gençlik Hareketi Koordinasyonu, Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasının ardından başlayan eylemlere ilişkin bir şarkı hazırladı. Sözleri Fuat Ergin’e ait olan 'Boğaziçi Hür' şarkısı Gençlik Hareketi Koordinasyonu’nun Youtube kanalında yayına girdi. Fuat Ergin, "Ülkemizin geleceği ve gençlerimiz için kollarım her daim sıvalıdır" dedi. 

Gazete Duvar, 01/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/rap-sanatcisi-fuat-ergin-ve-ogrencilerden-sarki-ben-derim-bogazici-sen-de-hur-video-1511979

 • Boğaziçi akademisyenleri: Öğrencilerimiz serbest bırakılsın

Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlileri, bugünkü rektör protestolarında yaptıkları açıklamada "Tutuklu ve kelepçeyle ev hapsinde tutulan öğrencilerimizin derhal serbest bırakılmasını; kampüslerimizde uzlaşı imkanlarını engelleyen polis mevcudiyetine son verilmesini istiyoruz" dedi.

Bianet, 01/02/ 2021  https://bianet.org/bianet/egitim/238495-bogazici-akademisyenleri-ogrencilerimiz-serbest-birakilsin

 • BOĞAZİÇİLİLERDEN SERGİ VİDEOSU "Bir eserin yargılanması ifade özgürlüğüne karşı çıkmaktır"

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Güney Kampüs'te düzenlenen açık hava sergisindeki bir görsel gerekçe gösterilerek tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

Bianet, 01/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/238486-bir-eserin-yargilanmasi-ifade-ozgurlugune-karsi-cikmaktir

 • New York Times Boğaziçi'ni yazdı: Erdoğan kontrol savaşı başlattı

New York Times gazetesi, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki 'kayyım rektör' protestolarını yazdı. Makalede, Boğaziçi'nin Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olarak özgür düşünce kültürüyle tanındığı vurgulandı; "Melih Bulu'nun atanması, Erdoğan'ın Türkiye'de sosyal ve kültürel hayatın her alanı üzerindeki nüfuzunu genişletme yönünde attığı bir diğer adım olarak görülüyor" denildi.

Gazete Duvar,02/02/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/new-york-times-bogazicini-yazdi-erdogan-kontrol-savasi-baslatti-haber-1512104

 • Boğaziçi’nde yaşananlara hukukçu ve siyaset bilimciler ne diyor?

Boğaziçi gözaltı ve tutuklamaları sürüyor. Hukukçulara göre, dini değerler üzerinden ortada suç unsuru yok. Siyaset açısından ise "iktidarın muhalefeti din temalı bir tartışmaya çekerek bölmek istediği" düşüncesi hakim.

Burcu Karakaş, DW Türkçe,02/02/ 2021,  https://www.dw.com/tr/bo%C4%9Fazi%C3%A7inde-ya%C5%9Fananlara-hukuk%C3%A7u-ve-siyaset-bilimciler-ne-diyor/a-56407679

 • KADIKÖY'DE REKTÖR PROTESTOSU  Boğaziçililere biber gazı, plastik mermi ve gözaltı

Boğaziçililerin atanmış rektöre karşı protestoları devam ediyor. Dün 159 öğrencinin gözaltına alınmasından sonra bugün de Kadıköy'de eylem çağrısı yapan öğrencilerin bazıları otobüse binerken gözaltına alındı. Polis Rıhtım'da toplanan öğrencilere biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti, öğrencileri gözaltına aldı.

Dilek Şen, Bianet, 02/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/238583-bogazicililere-biber-gazi-plastik-mermi-ve-gozalti

 • Türk Tabipleri Birliği : 'Demokratik haklarını kullanan yurttaşlara yönelik uygulamalar kabul edilemez'

Türk Tabipleri Birliği, Boğaziçi Üniversitesi'ne Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasının protesto edildiği eylemlerde ortaya çıkan görüntülere ilişkin, "Taleplerini duyurmaya çalışanların yapmak istedikleri gösterileri bastırma biçimi olarak; kaba dayak, yerlerde sürükleme, tekmeleme, ters kelepçe kullanma, taciz, pandemi koşullarında kalabalık bir biçimde hastane ve emniyet müdürlüğüne götürme, hastane muayenesinde yapılan etik ihlaller gibi tüm işkence yöntemleri insanlık onuruna aykırıdır" açıklamasını yaptı

Cumhuriyet, 03/02/ 2021 http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/demokratik-haklarini-kullanan-yurttaslara-yonelik-uygulamalar-kabul-edilemez-1811069

 • Erdoğan'dan Boğaziçili gençlere: Öğrenci misiz, terörist misiniz?

Erdoğan, Boğaziçili öğrencilere "Siz öğrenci misiniz, yoksa siz rektörün odasını basmaya kalkışan, orayı işgale kalkışan terörist misiniz?" sözleriyle tepki gösterdi. Bahçeli de "vandal" ve "barbar" ifadelerini kullandı.

DW Türkçe, 03/02/ 2021 https://www.dw.com/tr/erdo%C4%9Fandan-bo%C4%9Fazi%C3%A7ili-gen%C3%A7lere-%C3%B6%C4%9Frenci-misiz-ter%C3%B6rist-misiniz/a-56442021

 • Bilim Akademisi, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atamasına ilişkin açıklama yaptı: “Sorun sadece Boğaziçi Üniversitesi’nin değil, tüm üniversitelerin ve Türkiye’nin sorunudur”

Bilim Akademisi, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atamasına ilişkin bir duyuru yayınladı. Her yıl Türkiye’de akademik özgürlüklere ilişkin rapor yayınlayan Bilim Akademisi, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atamasının ardından akademik özgürlüklere ilişkin yaşananları endişe verici bulduklarını belirterek ayrı bir duyuru yayınladı

Medyascope, 03/02/ 2021  https://medyascope.tv/2021/02/03/bilim-akademisi-bogazici-universitesine-rektor-atamasina-iliskin-aciklama-yapti-sorun-sadece-bogazici-universitesinin-degil-tum-universitelerin-ve-turkiyenin-sorunudur/

 • Ayşen Uysal: Rektörler iktidara biat ettiği sürece koltuğunda oturabiliyor

Prof. Dr. Ayşen Uysal: Daha öncesinde cılız da olsa sesini çıkarabilen üniversitelerde artık çıt çıkmıyor. İhraçların bunda önemli bir payı var. Rektörlerin artık öğretim üyelerini kazanma gibi bir derdi de kalmadı, çünkü görevde kalmasının yolu onların oyunu almaktan geçmiyor. Artık rektör iktidara biat ettiği sürece koltuğunda oturabiliyor. O nedenle M. Bulu “bana dokunmak devlete dokunmaktır” diyebiliyor. Bu söz aslında üniversitelerin mevcut halini çok iyi özetliyor.

Gazete Duvar, 04/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/aysen-uysal-rektorler-iktidara-biat-ettigi-surece-koltugunda-oturabiliyor-makale-1512298

 • Ruşen Çakır yorumluyor : Boğaziçi direnişinin başarısının sırları

Medyascope, 04/02/ 2021 https://medyascope.tv/2021/02/04/bogazici-direnisinin-basarisinin-sirlari/

 • "HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN ALTI OYULUYOR "  Dünyadan 3317 akademisyen hükümete Boğaziçi çağrısı yaptı

Dünya çapından düşünür Judith Butler, Noam Chomsky gibi isimlerin aralarında olduğu 3 bine yakın akademisyen ve düşünür, polis şiddetini kınamanın yanı sıra üniversite özerkliğini savundu. İmzacılar Bulu'ya da istifa çağrısı yaptı.

Bianet, 04/02/2021 https://bianet.org/bianet/lgbti/238708-dunyadan-3317-akademisyen-hukumete-bogazici-cagrisi-yapti

 • 35 BARODAN   "Hukuka aykırı tüm işlem ve eylemlerin karşısındayız"

35 baro başkanı, Boğaziçili öğrencilere yönelik polis şiddeti ile ilgili ortak bir açıklama yaparak, "Suç oluşturmayan demokratik haklarını kullanan vatandaşlara karşı her türlü baskının son bulmasını talep ediyoruz" dedi.

Bianet, 04/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/238710-hukuka-aykiri-tum-islem-ve-eylemlerin-karsisindayiz

 • Metin Özuğurlu / Öğrencime dokunma! Onlar gelecektir, siz gidici

Atanmış değil seçilmiş rektör istemek ve bunu üniversite bütünü olarak son derece barışçı biçimlerde dile getirmek, bugün o kadar devrimci (dolayısıyla rejim açısından yıkıcı) bir anlama sahip ki! Fakat bu durum, ne eyleyicilerle ne de eylemlerine atfettikleri anlamlarla ilgili. Üniversitenin kurumsal tarihine biraz aşina biri bakımından bile son derece sıradan görülebilecek bir talebi, etkisi itibariyle devrimci kılan husus, bizzat mevcut rejimin niteliğidir.

BirGün, 04/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ogrencime-dokunma-onlar-gelecektir-siz-gidici-332935

 • AB ve ABD’den "Boğaziçi" açıklaması, Türkiye'den yanıt

ABD ve Avrupa Birliği’nden yapılan açıklamalarda, Türkiye’deki yetkililerden, LGBTİ+’lara yönelik yükselen nefret söylemine tepki geldi. İçişleri Bakanlığı “Türkiye’nin içişlerine müdahale etmeye kalkışmak kimsenin haddi değil” açıklaması yaptı.

Bianet, 04/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/238706-ab-ve-abd-den-bogazici-aciklamasi-turkiye-den-yanit

 • BOĞAZİÇİLİLER ANLATIYOR(7) - ÜSTÜN ERGÜDER  "Özgürlük olmazsa üniversite üniversite olmaktan çıkar"

Günlerdir rektör protestolarına sahne olan meydana adını veren Boğaziçi Üniversitesi Eski Rektörü Üstün Ergüder, okulun rektör seçme geleneğini ve protestoların kendisine düşündürdüklerini bianet'e değerlendirdi.

Dilek Şen, Bianet, 05/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/238760-ozgurluk-olmazsa-universite-universite-olmaktan-cikar

 • Zeynep Kurtuluş Korkman /AKADEMİ, CİNSİYET VE ŞİDDET  “Yerli ve Milli” Boğaziçi kuşatması

Son günlerde Boğaziçi protestolarına yapılan saldırının meşrulaştırılma biçimleri ve aldığı şekil, akademiye saldırının ve zora dayalı hükmetmenin kadın ve LGBTİ düşmanlığıyla ve bilhassa da feminist ve kuir hareketlerin bastırılmasıyla ne kadar ayrılmaz olduğunu gösterdi.

Bianet, 05/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/lgbti/238789-yerli-ve-milli-bogazici-kusatmasi

 • Bir öğrencinin gözünden Boğaziçi: Hocasından öğrencisine herkes önyargımı kırdı

Boğaziçi öğrencisi Merve Kahraman, "Genel kanının aksine Boğaziçi manipülasyon yuvası değil. Hocalarımız bize fikirlerini mutlak doğru olarak sunmuyor" diyerek üniversite yıllarını anlattı. Başörtüsü nedeniyle kendisine önyargı olacağını düşündüğünü belirten Kahraman, "Öğrencisinden, hocasına kadar tanıştığım herkes bendeki bu önyargıyı kırdı. Ben kendim gibi olmayanla tanıştım, kendi önyargılarımı fark ettim" ifadelerini kullandı.

Gazete Duvar, 05/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bir-ogrencinin-gozunden-bogazici-hocasindan-ogrencisine-herkes-onyargimi-kirdi-haber-1512482

 • Nevşin Mengü Soruyor | Boğaziçi eylemleri

Gazeteci Nevşin Mengü, yeni bir programla Deutsche Welle Türkçe'ye döndü. Nevşin Mengü Soruyor'un ilk konukları: Milletvekili ve gazeteci Ahmet Şık, gazeteci Murat Yetkin ve Boğaziçili Müslüman Öğrenciler Grubu'ndan Sevranur Çoban.

DW Türkçe, 05/02/ 2021https://www.dw.com/tr/nev%C5%9Fin-meng%C3%BC-soruyor-bo%C4%9Fazi%C3%A7i-eylemleri/av-56462477 

 • Boğaziçi öğrencilerinden Erdoğan'a açık mektup

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hedef aldığı Boğaziçili öğrenciler bir açık mektup yayımladı."Günlerdir bizleri aracı kanallarla hedef gösteren 12. Cumhurbaşkanına Açık Mektubumuzdur" ifadesiyle duyurulan mektupta Erdoğan'a "Siz padişah değilsiniz, biz de tebaanız değiliz" hatırlatması yapıldı.

BirGün, 06/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/bogazici-ogrencilerinden-erdogan-a-acik-mektup-333242

 • Taner Timur / Medrese, üniversite ve demokrasi kavgası

Üniversite sadece öğrencilerin dersleri izleyerek bilgi edindikleri, kişiliklerini geliştirdikleri bir kurum değildir. Aynı zamanda gençlerin bir arada yaşadığı, dostluklar kurduğu, ortak idealler geliştirdiği bir ortamdır. Bu nedenle sınıf çıkarlarını aşan, baskı ve zulme en çok direnenler de onlar ve onlarla aynı ruhu taşıyan hocaları olur.

BirGün Pazar, 07/2/2021 https://www.birgun.net/haber/medrese-universite-ve-demokrasi-kavgasi-333318

 • 147 yazardan Boğaziçili öğrencilere destek: Aşağıya bakmayacağız

Cumhurbaşkanı kararıyla Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasının ardından protestoların başladığı Boğaziçi Üniversitesi'ne, Zülfü Livaneli, Orhan Pamuk, Oya Baydar, Ahmet Ümit, Elif Şafak, Murathan Mungan, Ece Temelkuran, Zeynep Oral'ın da aralarında olduğu 147 yazardan "Aşağı bakmayacağız" başlıklı destek açıklaması geldi. 

T24, 08/02/ 2021 https://t24.com.tr/haber/147-yazardan-bogazicili-ogrencilere-destek-asagiya-bakmayacagiz,931702

 • Boğaziçili akademisyenlerden, Boğaziçi'ne iki yeni fakülte açılması kararına tepki

Bugünkü eylemde yine sırtlarını rektörlüğe dönen öğretim üyeleri, yaptıkları açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi'ne iki yeni fakülte açılması kararıyla üniversitenin iradesinin hiçe sayıldığını belirterek, “Bugün burada, yeni fakültelerle ilgili kararın iptalini ve bir kez daha atanmış rektörün istifasını talep ediyoruz” dediler.

Cumhuriyet, 08/02/ 2021 http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/bogazicili-akademisyenlerden-iki-yeni-fakulte-kararina-tepki-1812202

 • BOĞAZİÇİLİLER ANLATIYOR(8) - CEMRE BAYTOK  "Taciz gibi şikayetler kriz anlarında ikincil duruma düşer"

Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu Ofis Koordinatörü Cemre Baytok, BÜLGBTİ Çalışmaları Aday Kulübü'nün nasıl kapatıldığını ve geçen bir ay boyunca kampüste ne yaşandığını bianet'e anlattı.

Dilek Şen, Bianet, 09/02/2021 https://bianet.org/bianet/egitim/238953-taciz-gibi-sikayetler-kriz-anlarinda-ikincil-duruma-duser

 • Boğaziçi Üniversitesi rektör ataması protestoları: 10 üniversiteli hangi suçlamalardan tutuklandı?

Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından yapılan eylemlerde yüzlerce kişi gözaltına alınırken, ikisi Boğaziçi Üniversitesi’nden toplam 10 üniversiteli tutuklandı. 1 Şubat’tan bu yana devam eden tutuklamalarda öğrencilerin hangi suçlamalardan tutuklandıklarını Hazar Dost ve Fırat Fıstık derledi. 

Hazar Dost, Medyascope, 09/ 02/ 2021 https://medyascope.tv/2021/02/09/bogazici-universitesi-rektor-atamasi-protestolari-10-universiteli-hangi-suclamalardan-tutuklandi/

 • BOĞAZİÇİ DİRENİŞİNİ ÖĞRENCİLER ANLATIYOR Yüreğimiz yetiyor, fanus kırılıyor

Bir ayı geride bırakan Boğaziçi direnişinde 600’ün üzerinde öğrenci gözaltına alındı, 24 öğrenci ev hapsinde, 11’i tutuklu. Polis şiddetine, iktidarın ve mafyanın tehdidine rağmen öğrenciler geri adım atmıyor. Ne istiyorlar, direnişi nasıl bir motivasyonla sürdürüyorlar, ne yapacaklar? Boğaziçi ve Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerini –isimleri mahfuz– dinliyoruz.

Anıl Olcan- Bekir Avcı,Bir+Bir, 10/02/ 2021 https://www.birartibir.org/siyaset/1048-yuregimiz-yetiyor-fanus-kiriliyor

 • Esra Mungan / Neden kabul etmiyoruz ve vazgeçmiyoruz?

Karşı koyuşumuz çok inatçı ama keza çok da soğukkanlı, sûkunetli ve uzun soluklu olacaktır. Çünkü söz konusu olan bu ülkenin geleceğidir, şakaya gelmez

T24, 11/02/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/esra-mungan/neden-kabul-etmiyoruz-ve-vazgecmiyoruz,29824

 • Binnaz Toprak: Her şeyi kontrol altına alan iktidarın yeni hedefi üniversiteler

Dünyada eşi benzeri olmayan bir başkanlık sistemi ile ülkenin bütün kurumlarının Cumhurbaşkanı’nın vesayeti altına girdiğini vurgulayan Binnaz Toprak, güçler ayrılığının ortadan kalktığı, yargının iktidara bağımlı hale geldiği, demokratik süreç ve özgürlüklerin aşındırıldığı bir ortamda yeni hedefin üniversiteler olduğuna işaret ediyor.

İslam Özkan, Gazete Duvar, 13/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/binnaz-toprak-her-seyi-kontrol-altina-alan-iktidarin-yeni-hedefi-universiteler-makale-1513193

 • Oxford Üniversitesi’nden Boğaziçi’ne dayanışma mesajları

Oxford Üniversitesi’nden akademisyenler, Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı kararıyla rektör atanmasına tepki gösterirken, Boğaziçili öğrenci ve akademisyenlerle dayanışma mesajları paylaştılar.

Bianet,13/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/239208-oxford-universitesi-nden-bogazici-ne-dayanisma-mesajlari

 • BOĞAZİÇİLİLER ANLATIYOR(9) - FEYZİ ERÇİN "Gençler dünyanın seyrini değiştirmek istiyor"

Avukat ve akademisyen Feyzi Erçin, 41 günü geride bırakan Boğaziçi protestolarını bianet'e değerlendirdi. Erçin, "Gençler, geleceği kendilerine tekrar almak için dünyanın seyrini değiştirmek istiyorlar. Bu bende hayranlık uyandırıyor" diyor.

Bianet, 14/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/239227-gencler-dunyanin-seyrini-degistirmek-istiyor

 • BOĞAZİÇİLİLER ANLATIYOR(10) - CLUBHOUSE'TAKİLER  “Öğrencilerin mücadelesi siyaset üstü”

Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin forum alanına dönüşen Clubhouse odalarını, okulun mezunlarından ve bu odaların moderatörlerinden Furkan Dabanıyastı'ya sorduk: "Orada ne konuşuluyor, bileşenlerin talepleri ne anlatıyor ve şimdi ne olacak?"

Bianet,15/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/239253-ogrencilerin-mucadelesi-siyaset-ustu

 • Prof. Dr. Yeşim Arat: “Akademik çalışmalarımın başarısını, Boğaziçi Üniversitesi’nde kendimi akademik açıdan özgür hissetmeme borçluyum”

Bir Kadın programının 95. bölümünde konuğumuz Boğaziçi Üniversitesi’nden siyasetbilimci Prof. Dr. Yeşim Arat oldu. Arat ile çocukluğunu, akademik kariyerini ve Boğaziçi Üniversitesi’nin rektörlüğüne Prof. Dr. Melih Bulu’nun atanmasına öğrencilerin ve akademisyenlerin itirazını konuştuk. 

Gökçe Çiçek Kösedağı, Medyascope,15/02/2021 https://medyascope.tv/2021/02/15/bir-kadin-95-prof-dr-yesim-arat-akademik-calismalarimin-basarisini-bogazici-universitesinde-akademik-acidan-ozgur-hissetmeme-borcluyum/

 • Prof. Sencer Ayata: Boğaziçi meselesi geçmiş ve gelecek arasında bir arayış; gençler liyakatten sadakate giden durumu görüyorlar

Sosyoloji profesörü Sencer Ayata, Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör atamasına karşı başlayan protestolar sonrası yaşanan gelişmeleri, bu gelişmelerin siyasal ve toplumsal yansımalarını Murat Sabuncu’ya değerlendirdi. 

T24, 17/02/ 2021 https://t24.com.tr/video/prof-sencer-ayata-bogazici-meselesi-gecmis-ve-gelecek-arasinda-bir-arayis-gencler-liyakatten-sadakate-giden-durumu-goruyorlar,36430

 • Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri: Atanmış rektör ve dekan istifa etmeli

Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör atamasını protesto eden akademisyenler, yeni kurulan Boğaziçi Hukuk Fakültesi'ndeki dekan atamasına da tepki gösterdi. Akademisyenler, “Atanmış rektörü, rektör yardımcılarını ve hukuk fakültesi dekanını derhal istifaya davet ediyoruz” dediler.

Gazete Duvar, 19/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bogazici-universitesi-akademisyenleri-atanmis-rektor-ve-dekan-istifa-etmeli-haber-1513869

 • Boğaziçililerin aileleri: Çocuklarımızın yanındayız!

Boğaziçili öğrencilerin aileleri bir video yayımladı. Aileler videoda, çocuklarının okullarına sahip çıktığını dile getirdi. Aileler, şu ifadeleri kullandı: “Çocuklarımız sorumluluk sahibi, değer yargılarına sahip çıkıyor. Çocuklarımıza sahip çıktık, çıkmaya da devam edeceğiz. Akademik özgürlük için özgürlük istemek nasıl suç olabilir? Meşru eylemlere karşı orantısız güç kullanmak, üniversiteyi abluka altına almak bunların nedeni nedir?”

BirGün , 21/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/bogazicililerin-aileleri-cocuklarimizin-yanindayiz-334910

 

 • 344 yazar, şair, sanatçı ve gazeteciden Boğaziçi öğrencilerine destek

Türkiye Yazarlar Sendikası'nın çağrısıyla yayınlanan bildiride 344 yazar, şair, sanatçı ve gazeteci, Boğaziçi öğrencilerine desteklerini ilan etti: Üniversiteye polisin girmesi, okul çevresindeki binalara keskin nişancılar yerleştirilmesi, direnenlerin 'terörist', LGBTİ+ öğrencilerin 'sapkın' ve Ayşe Buğra gibi bir akademisyenin 'provokatör' ilan edilmesi kabul edilemez.

Gazete Duvar, 21/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/344-yazar-sair-sanatci-ve-gazeteciden-bogazici-ogrencilerine-destek-haber-1513994

 • Boğaziçi öğrencilerinden Soylu'ya yanıt: Siz geri adım atacaksınız

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, "Olaylara karışan 150 öğrencinin ailesine bilgilendirme yaptık. Bazı ideolojik ailelerin 'Siz bu işe karışmayın' dediler" açıklamasına, "'Çocuğunuzun geleceği kaymasın' gibi tehdit içeren söylemlerini 'bilgilendirme' olarak niteleyen Soylu, haklı taleplerimizi savunan ve mücadelemizi destekleyen ailelerimizi hedef gösterip 'ideolojik' diyerek etiketliyor. Biz uzlaşmayacağız, siz geri adım atacaksınız" yanıtını verdi.

Gazete Duvar, 21/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bogazici-ogrencilerinden-soyluya-yanit-siz-geri-adim-atacaksiniz-haber-1514023

 • 1460 YURTTAŞTAN DESTEK  "Ergüder'in meslektaşı, öğrencisi, dostu olmaktan onur duyuyoruz"

1460 yurttaş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun hedef gösterdiği Boğaziçi Üniversitesi'nin eski rektörlerinden Prof. Dr. Üstün Ergüder'e bir imza metniyle destek verdi.

Bianet, 23/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/239799-erguder-in-meslektasi-ogrencisi-dostu-olmaktan-onur-duyuyoruz

 • Judith Butler, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle açık derste buluştu: “‘Müslümanlar LGTBİ+’lardan nefret ediyor’ diyecekler ama bu doğru değil, bizi bölmelerine izin vermeyelim

Feminist düşünür Judith Butler, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin düzenlediği organizasyonla açık ders verdi. Konuşmasında akademik özgürlüğün önemine değinen ve meşru olmayan yöneticilerin bu özgürlüğü koruyamayacağını söyleyen Butler, üniversitedeki LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün kapatılmasına ilişkin, “Kulübünüz açılacak ve ben ziyarete geleceğim” dedi.

Medyascope, 25/02/ 2021 https://medyascope.tv/2021/02/25/judith-butler-bogazici-universitesi-ogrencileriyle-acik-derste-bulustu-muslumanlar-lgtbilardan-nefret-ediyor-diyecekler-ama-bu-dogru-degil-bizi-bolmelerine-izin-vermeyelim/

 • Kâbe resmi soruşturması: 7 öğrenciye 3 yıla kadar hapis istendi

Boğaziçi Üniversitesi'nde Kâbe görselinin yere serilmesine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. 2'si tutuklu 7 öğrenci hakkında 1'er yıldan 3'er yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

DW Türkçe, 26/02 /2021 https://www.dw.com/tr/k%C3%A2be-resmi-soru%C5%9Fturmas%C4%B1-7-%C3%B6%C4%9Frenciye-3-y%C4%B1la-kadar-hapis-istendi/a-56713276

 • "SEÇİMDE ISRARCIYIZ"   Boğaziçi akademisyenleri sekiz haftadır nöbette

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, bugünkü nöbetlerinde "En kısa zamanda seçilmişlerin göreve başlamasını talep ediyoruz. Sandığın önemine her fırsatta vurgu yapan ülke yöneticilerinden ilham alarak bu konuda ısrarcı olmayı sürdüreceğiz" dedi.

Bianet, 26/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/240026-bogazici-akademisyenleri-sekiz-haftadir-nobett

16-‘PROF.DR. AYŞE BUĞRA’YI HEDEF ALAN SÖZLERE TEPKİLER

 • AYŞE BUĞRA'NIN ÖĞRENCİLERİNDEN AÇIKLAMA "Hocamız Türkiye’nin kıymetli bir değeridir"

Yazılı açıklama yapan Ayşe Buğra'nın öğrencileri, "Biz Ayşe Buğra’ya şahidiz. Hocamızın hedef gösterilmesinden duyduğumuz üzüntü ve rahatsızlığı yineliyoruz. Bu saldırılar bir an önce dursun istiyoruz" dediler.

Bianet, 06/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/238853-hocamiz-turkiye-nin-kiymetli-bir-degeridir

 • Sosyal medyadan Erdoğan’a Ayşe Buğra tepkisi

Erdoğan’ın Emeritus Prof. Dr. Ayşe Buğra’ya ilişkin sözlerine akademisyen, siyasetçi ve Buğra’nın öğrencilerinden tepki geldi: “Öğrenciniz olmak en büyük gurur kaynağı Ayşe Hocam! Eksik olmayın, sizle çoğalacağız."

Bianet, 06/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/238834-sosyal-medyadan-erdogan-a-ayse-bugra-tepkisi

 • Ayşe Buğra'nın hatırlattığı:“En güzel direniş kalbi temiz tutmak”

Kadınları, itibarsızlaştırma, kadınları değersizleştirme çabalarınız, ilk değil. Ama nafile!

Evrim Kepenek, Bianet, 07/02/ 2021  https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/238857-ayse-bugra-nin-hatirlattigi-en-guzel-direnis-kalbi-temiz-tutmak

 • Prof. Dr. Ayşe Buğra’dan kendisini hedef alan Erdoğan’a yanıt: Provokasyon lafı o kadar kötü ki öğrenciye saygısızlık

"Öğrencilerimizin hocalarının yönlendirmesi ile ortalığa dökülecek insanlar olmadığı herhalde görülüyor"

T24, 07/02/ 2021 https://t24.com.tr/haber/prof-dr-ayse-bugra-dan-kendisini-hedef-alan-erdogan-a-yanit-provokasyon-lafi-o-kadar-kotu-ki-ogrenciye-saygisizlik,931495

 • Oya Baydar / "Cumhurun başı olan kişinin karısı"na açık mektup

Hitabın saygılı olmadığının farkındayım. Mazur görün lütfen Sayın Emine Erdoğan. Bilirsiniz, balık baştan kokar; başın üslubu ayaklara da bulaşıyor çaresiz.

T24, 07/02/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar/cumhurun-basi-olan-kisinin-karisi-na-acik-mektup,29776

 • Orhan Bursalı / Cumhurbaşkanı, Prof. Ayşe Buğra’dan özür diler mi?

Cumhurbaşkanı, Kavala için “Soros’un temsilcisi” demiş, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrenci protestolarına değinirken de Kavala’nın eşi Ayşe Buğra için “Bu ülkede Soros’un adeta temsilcisi olan kişinin karısı da aynı şekilde Boğaziçi içinde provokatörlerin içerisinde yer alan bir kadındır” demişti.

Cumhuriyet, 07/02/ 2021 http://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/orhan-bursali/cumhurbaskani-prof-ayse-bugradan-ozur-diler-mi-1811874

 • 140 iktisatçıdan Ayşe Buğra’ya destek: Sizinle meslektaş olmaktan onur duyuyoruz

Aralarında Daron Acemoğlu, Hacer Ansal, Ahmet İnsel, Ahmet Haşim Köse, Refet Gürkaynak, Korkut Boratav, Nesrin Nas, Atilla Yeşilada ve Ümit Özlale gibi isimlerin bulunduğu 140 iktisatçı Ayşe Buğra ile dayanışma içinde olduklarını belirterek "Sevgili Ayşe Buğra, sizinle meslektaş olmaktan onur ve kıvanç duyuyoruz" dedi.

T24, 09/02/ 2021 https://t24.com.tr/haber/140-iktisatcidan-ayse-bugra-ya-destek-sizinle-meslektas-olmaktan-onur-duyuyoruz,932030

 • CHP'li Yunus Emre: Ayşe Buğra'nın aldığı uluslararası atıf sayısı 5776, sizin atadığınız 71 rektörün ise 0

CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Prof. Ayşe Buğra'yı hedef almasını eleştirerek, "Türkiye için gerçekten bir utanç manzarası. Ayşe Buğra'nın aldığı uluslararası atıf sayısı 5776, sizin atadığınız 71 rektörün ise 0" diye konuştu.

T24, 10/02/2021 https://t24.com.tr/video/chp-li-yunus-emre-ayse-bugra-nin-aldigi-uluslararasi-atif-sayisi-5776-sizin-atadiginiz-71-rektorun-ise-0,36229

 • Bahadır Özgür / Prof. Ayşe Buğra, Boğaziçi ve Kırıkkale’deki tünel

Bugünkü canavar, Ayşe hocanın uzun yıllar önce tartıştığı bir “büyük dönüşümün” içinde peydah oldu, beslendi, semirdi ve fırsatı bulduğu anda ilkel duygularının suretinde bir toplum için harekete geçti. Lakin tüm kontrolden çıkmış haliyle bile gücü hâlâ üzerinde tepindiği dönüşümün imkanlarından geliyor. Çoğumuz yakıştıramasak da…

Gazete Duvar, 12/02/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/prof-ayse-bugra-bogazici-ve-kirikkaledeki-tunel-makale-1513050

 • Cevdet Acu / İnsan hakları, yoksulluk ve Ayşe Buğra

Toplum içinde ayrışmaya neden olacak ifadeleri dillendirmek yerine, Ayşe Buğra’nın da yıllardır üzerinde çalıştığı yoksulluk ve küresel gelir dağılımı eşitsizliği konusunda çözüm önerileri sunmak insanlık için daha yararlı olacaktır.

Bianet, 17/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/239365-insan-haklari-yoksulluk-ve-ayse-bugra

 • Erdoğan'a: Ayşe Buğra olağanüstü bir bilgindir

Erdoğan'ın hedef gösterdiği Profesör Ayşe Buğra'ya bir destek daha geldi. Karl Polanyi Enstitüsü'nün mektubunda Buğra'nın uluslararası çaptaki akademik saygınlığına ve bir bilim insanı olarak önemine vurgu yapıldı.

Bianet,18/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/dunya/239535-erdogan-a-ayse-bugra-olaganustu-bir-bilgindir

 • PEN Duygu Asena Ödülü Prof. Dr. Ayşe Buğra'ya verildi

Yazar Duygu Asena adına her yıl bir yazara verilen PEN Duygu Asena Ödülü açıklandı. Ödül, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hedef gösterdiği akademisyen Ayşe Buğra'ya verildi.

Gazete Duvar, 22/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/pen-duygu-asena-odulu-prof-dr-ayse-bugraya-verildi-haber-151406

17-TARIM/ GIDA

 • Özge Güneş / Gıda egemenliği, hemen şimdi!

Hükümetin son gıda politikası, fiyat düşürmeye yönelik olarak PttAvm’den ayçiçek yağı başta olmak üzere, zeytinyağı, şeker, bakliyat, un, tuz, salça ve bal gibi temel gıda ürünleri satmak olarak karşımıza çıktı. Aslında benzer bir şey 2018’de de denenmişti. Vatandaş geçinemiyoruz derken, çarşıdaki pahalılıktan şikâyet ederken hükümet, daha sonra kaybettiği büyükşehir belediyeleri aracılığıyla tanzim satış noktaları açmıştı. Tanzim satış noktaları, aracıyı ortadan kaldıran bir satış kanalı olmayı hedeflemişti. Bunu yaparken de ürünler üreticiden değil, tedarikçi firmalardan almıştı. Geçinme ve pahaya dair sorunları da çözememişti çünkü yapısal sorunları hedeflemiyordu.

BirGün, 02/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/gida-egemenligi-hemen-simdi-332666

 • Ali Ekber Yıldırım / Ucuz Ekmek Kuyruğu ve Buğday Gerçeği

Ekmek tartışması yaşanırken işin kaynağındaki buğdayda neler olduğu gözden kaçırılmamalı. Türkiye, buğday üretimini artırarak hem kendi ihtiyacını karşılayabilir hem de un ve makarna ihracatını kendi ürettiği buğday ile sağlarsa çok daha büyük katma değer yaratmış olur.

Perspektif, 02/02/2021  https://www.perspektif.online/ucuz-ekmek-kuyrugu-ve-bugday-gercegi/

 • Genç çiftçi köyleri boşaltıyor: Son 8 yılda her 100 çiftçiden 22'si tarımı bıraktı

2013’ten bu yana ülke nüfusu yüzde 9 artarken köy nüfusu yüzde 11 azaldı. Memleketin köylerine ölü toprağı serpilmiş durumda. 35 yaş altındaki genç çiftçiler akın akın kentlere göç ediyor ve ucuz işgücü talebini besliyor. Son 8 yılda köylerde yaşayan 100 çiftçinin 22’si tarımı bırakarak kente göç etti.

BirGün, 08 /02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/genc-ciftci-koyleri-bosaltiyor-son-8-yilda-her-100-ciftciden-22-si-tarimi-birakti-333404

 • Gıda fiyatları neden yükseliyor, nasıl düşer?

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baki Suiçmez de esas tartışılması gerekenin tarım politikası olduğunu söylüyor. Raflardaki fiyatlar sadece bir sonuç.

soL,11/02/ 2021 https://sol.org.tr/haber/soylesi-gida-fiyatlari-neden-yukseliyor-nasil-duser-25888

 • Krizi kapitalizm yarattı açlığı yoksullar çekiyor

Gıda fiyatlarındaki artış, son yılların en yüksek rakamlarına ulaştı. Salgın açlıkla boğuşan ülkeleri vurmaya devam ederken gıda güvenliği ve gıdaya erişim ise büyük tehdit altında. Özyeğin Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Candan Türkkan, “Kapitalist sistem kendi yarattığı krizde, aç kalmanızın suçunu size yüklüyor ve bunun çözümünü de yine sizin bulmanızı istiyor” dedi.

Özde Çelikbilek, BirGün, 13/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/krizi-kapitalizm-yaratti-acligi-yoksullar-cekiyor-334026

 • Buğday ekim alanları 15 yılda 24,5 milyon dekar azaldı

Türkiye'nin tarım politikalarında ithalatın payının artması eleştiri konusu olmaya devam ederken Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, "Buğday ekim alanları 2004 yılında 93 milyon dekar iken, ithalata dayalı politikalar ve yerli üreticinin ısrarla desteklenmemesi sonucu 2019 yılında 24,5 milyon dekar azalarak 68,5 milyon dekara düşmüştür" diye konuştu.

Armağan Kabaklı,Gazete Duvar, 17/02/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bugday-ekim-alanlari-15-yilda-245-milyon-dekar-azaldi-haber-1513513

 • Pamukta dışa bağımlılık sürekli artıyor üretim alanları ise giderek küçülüyor

Ulusal Pamuk Konseyi’nin raporuna göre, ülkede 2020’deki lif pamuk üretimi 600 bin ton, ithalatı ise 962 bin ton oldu. Pamukta ithal bağımlılığı artarken üretim alanları son 30 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Havva Gümüşkaya ,BirGün, 23/02/ 2021https://www.birgun.net/haber/pamukta-disa-bagimlilik-surekli-artiyor-uretim-alanlari-ise-giderek-kuculuyor-33514

18-ÇEVRE/DOĞA/ HAYVAN HAKLARI

 •  Kuraklık tartışmasının görünmeyen yüzü: Tehlike sanılandan daha büyük!

2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü nedeniyle bir açıklama yapan Doğa Araştırmaları Derneği, kuraklık tehlikesinin sanılandan çok daha ciddi olduğuna işaret etti.

soLGazete, 02/02/ 2021 https://sol.org.tr/haber/kuraklik-tartismasinin-gorunmeyen-yuzu-tehlike-sanilandan-daha-buyuk-25218

 • Uluabat Gölü bataklığa dönüşüyor

Türkiye’den Uluslararası Yaşayan Göller Ağı’na üye olan tek göl olan Uluabat Gölü’nün kentleşme, sanayileşme, kirlilik, rüzgar tribünleri, taş-maden ocakları nedeniyle tehlike altında bulunduğuna dikkat çekildi. EKODER, DOĞADER ve Nilüfer Kent Konseyi, Uluabat Gölü’nün korunması için önlem alınmasını istedi.

Pelin Akdemir ,Gazete Duvar,02/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/uluabat-golu-batakliga-donusuyor-haber-1512188

 • Kent planlaması iklim krizi düşünülerek yapılmalı

İzmir tarihinin en büyük sel felaketlerinden birini yaşadı. Kente 24 saat içinde 126 kilogram yağış düşerken, bin 714 su baskını yaşandı ve iki yurttaş hayatını kaybetti. Manisa’da da dereler ve su kanalları taştı.

BirGün, 05/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/kent-planlamasi-iklim-krizi-dusunulerek-yapilmali-333111

 • 3 İLDE 15 YAYLA İMARA AÇILDI – 1  Cemalettin Küçük: Bu imara açmak değil mülkiyet değişimi

Cumhurbaşkanı kararıyla 3 ilde 15 yaylanın statüsünün kaldırılarak imara açılması kararını bianet'e değerlendiren TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük, kararı “imara açmak” şeklinde değerlendirmenin yanlış olduğunu, yapılan eylemin mülkiyet değişimi olduğunu söyledi.

Tansu Pişkin, Bianet, 05/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/ekoloji/238804-cemalettin-kucuk-bu-imara-acmak-degil-mulkiyet-degisimi

 • 3 İLDE 15 YAYLA İMARA AÇILDI – 2  Baki Suiçmez: Yayla kültürü ve hayvancılık tehlikede

Cumhurbaşkanı kararıyla 3 ilde 15 yaylanın statüsünün kaldırılarak imara açılması kararını bianet'e değerlendiren Ziraat Mühendisleri Odası'ndan baki Suiçmez, “Yaylalarımız organize şekilde halka değil ranta açılıyor... Yayla kültürümüz ve hayvancılığımız tehdit altında” dedi.

Tansu Pişkin, Bianet, 08/02/2021 https://bianet.org/bianet/ekoloji/238934-baki-suicmez-yayla-kulturu-ve-hayvancilik-tehlikede

 • Beykoz ormanları dayanışmaya çağırıyor

İstanbul’da konut fiyatlarında en çok artışın yaşandığı ilçe olan Beykoz’da 111 bin metrekarelik ormanlık alan imara açıldı ve ticaret alanı ilan edildi. “Beykoz ormanları dayanışmaya çağırıyor” diyerek imza kampanyası başlatan Beykoz Çevre Dayanışması’ndan Ayşenur Sunar, itiraz süreci dolmadan bölgede yapılaşmanın şimdiden başladığını belirtti.

Serpil Kurtay, Gazete Duvar, 07/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/beykoz-ormanlari-dayanismaya-cagiriyor-haber-1512555

 • Yaşamdan yana olun!

Yıllardır rafta olan Hayvan Hakları Yasası ile ilgili tartışmalar sürüyor. İki hafta içinde Meclis’te olacağı söylenen yasanın yine ‘korkunç’ bir şekilde geldiğini kaydeden HAKİM Koordinatörü Biltekin, yetkililere çağrıda bulunuyor: Hayvanlardan, yaşamdan yana olun.

Dilara Şimşek, BirGün, 08/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/yasamdan-yana-olun-333405

 • Prof. Dr. Orta'dan 'Milli Kuraklık Merkezi kurulsun' önerisi: Yeraltı suyunu bitirdik, tükettik

Prof. Dr. Halim Orta,  geçen yıl, son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Türkiye'de, Milli Kuraklık Merkezi'nin kurulması gerektiğini söyledi.

Gerçek Gündem,13/02/ 2021 https://www.gercekgundem.com/cevre/251292/prof-dr-ortadan-milli-kuraklik-merkezi-kurulsun-onerisi-yeralti-suyunu-bitirdik-tukettik

 • DOĞADER Genel Sekreteri Güler: Uludağ'daki 32 endemik bitki tehlikede

Uludağ Milli Parkı'nda daha önce çevrecilerin açtığı davayla iptal edilen 2'inci gelişim bölge sınırları, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yaklaşık 2 hektar daha genişletildi. DOĞADER olarak yeniden dava açmaya hazırlandıklarını belirten Sedat Güler, alana 10 kadar otelin yapılabileceğine dikkat çekerek Uludağ'a özgü flora ve faunanın zarar göreceğini söyledi.

Gazete Duvar, 16/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/dogader-genel-sekreteri-guler-uludagdaki-32-endemik-bitki-tehlikede-haber-1513521

 • İki hafta içinde gelecekti, yine gelemedi: Hayvan hakları yasası

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin tarafından şubat ayının başlarında ‘Önümüzdeki iki hafta içerisinde mecliste’ açıklamasıyla duyurulan Hayvan Hakları Yasası ile ilgili taslağa dair henüz net bir bilgi paylaşımı yapılmadı. Tasarıda tepki çeken düzenlemelerle ilgili Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi’nden Öykü Yağcı, Fatma Biltekin ve Aslı Alpar ile konuştuk.

Ogün Akkaya, Gazete Duvar, 17/ 02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/iki-hafta-icinde-gelecekti-yine-gelemedi-hayvan-haklari-yasasi-haber-1513537

 • TÜRKİYE'DE İLK  İzmir'de iklim krizine karşı "Yeşil Şehir Eylem Planı"

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tamamladığını duyurduğu İzmir Yeşil Şehir Eylem Planı ve İzmir Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı ile kentin iklim krizinin etkilerine uyum sağlayarak dirençli hale gelmesi hedefleniyor.

Bianet,18/02/ 2021https://bianet.org/bianet/kent/239529-izmir-de-iklim-krizine-karsi-yesil-sehir-eylem-plani

 • TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ   "Termik santral kaynaklı kirlilik korkutucu boyuta ulaştı"

TTB Halk Sağlığı Kolu, Afşin-Elbistan Kömürlü Termik Santrali’nin yaşattığı tahribatlara dikkat çekerek, “Hava kirliliği başta olmak üzere toprak ve su kaynaklarının kirliliğini önlemek için kömürlü termik santrallere dayalı enerji politikasından bir an önce vazgeçmelidir” dedi.

Bianet,19/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/saglik/239588-termik-santral-kaynakli-kirlilik-korkutucu-boyuta-ulasti

 • Sermayeyi koruyarak ekolojik sorunları çözemeyiz

Prof. Dr. Aykut Çoban, "İnsanların tümünü fail ilan etmek, ekolojik sorunun kaynağını ortaya koymuyor, tersine gizliyor. İklim önlemleri adı altında piyasa mekanizmalarına, karbon ticaretine, karbon tutma ve depolama teknolojilerine bel bağlama… bunlardan kurtulmadıkça iklim krizine çözüm bulunamaz. Ekolojik yıkımı sermayeyle devlet yaratmıyormuş gibi, dünyadaki herkes için genel geçer çözüm politikaları ileri sürmek, hem hatalıdır hem dar görüşlülüktür hem de adaletsizliktir… Sermaye düzeninin bütün dinamiklerini, düzeneklerini korurken ekolojik sorunları çözmek elbette olanaksız.

Gökay Başcan, BirGün, 22/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/sermayeyi-koruyarak-ekolojik-sorunlari-cozemeyiz-335011

 • Kuzey Ormanları’na RES hançeri: Kuşların göç yolu tehlikede

Kuzey Ormanları’na kurulması planlanan Türkiye’nin en büyük rüzgâr enerji santralı projesine ilişkin verilen ÇED olumlu kararının iptali için hukuki süreç başlatıldı.

BirGün, 24/02/ 2021  https://www.birgun.net/haber/kuzey-ormanlari-na-res-hanceri-kuslarin-goc-yolu-tehlikede-335287

 • YAŞAM İÇİN YASA İNİSİYATİFİNDEN ERAY ÖZGÜNER  "Hayvanlar adalet bekliyor"

2 hafta sonra Meclis'te denilen Hayvan Hakları Yasa Taslağının görüşmelerine 3 hafta geçmesine başlanmadı. bianet'e konuşan Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi kurucusu Eray Özgüner, "Hayvanların haklarını savunacak bizlerden başka kimseleri yok" dedi.

Tansu Pişkin ,Bianet, 26/02/2021 https://bianet.org/bianet/hayvan-haklari/239952-hayvanlar-adalet-bekliyo

19-BİLİM VE TEKNOLOJİ

 • Güneç Kıyak / Koku, kuantum ve zihin kontrolü

Doğal kokumuz dış dünya ile etkileşimlerde önemli, ama kendimizi parfümlerle kapatıyor olabilir miyiz? Dahası kokularla yönlendiriliyor olabilir miyiz?

T24 Haftalık, 07/02/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/koku-kuantum-ve-zihin-kontrolu,29761

 • Güneç Kıyak / Entropi ve uzlaşı

Termodinamik yasalar yalnızca fiziksel sistemler için değil, toplumsal süreçler için de yol gösterici. Ve mutlaka bir sonumuz olduğunu hatırlatıyor

T24 Haftalık, 14/02/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/entropi-ve-uzlasi,29856

 • Çağhan Kızıl / Virüsün varyantları ve bize anlattıkları

Pandemide tünelin ucunda bir ışık var ancak bu ışığa ulaşmak için halen kat etmemiz gereken uzun bir yol da var. Rehavete kapılmadan ve bilimsel gerçekleri önümüze koyarak sürece devam etmemiz gerek.

BirGün, 14/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/virusun-varyantlari-ve-bize-anlattiklari-334138

 • NASA'nın uzay aracı Perseverance Mars'a sorunsuz indi

NASA'nın uzay aracı Perseverance, yedi aylık yolculuğunu tamamlayıp Mars'a başarılı iniş yaptı.

Bianet,19/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/bilim/239570-nasa-nin-uzay-araci-perseverance-mars-a-sorunsuz-indi

 • NASA Perseverance'ten gelen yakın çekim fotoğrafları yayınladı

NASA, Mars keşif aracı Perseverance'ten gelen yakın çekim Mars fotoğraflarını yayınladı. Fotoğraflar arasında Mars'ın yüzeyinin net şekilde göründüğü bir kare de yer alıyor.

DW Türkçe,https://www.dw.com/tr/nasa-perseveranceten-gelen-yak%C4%B1n-%C3%A7ekim-foto%C4%9Fraflar%C4%B1-yay%C4%B1nlad%C4%B1/a-56634233

 • Çağrı Mert Bakırcı / Doğaya diz çöken Teksas’ta neler yaşandı?

Teksas, Türkiye ile neredeyse aynı enlemde ve büyüklükte. Sadece 1-2 ilde değil, tüm illerimizde bu kadar absürt bir hava olayının yaşandığını bir hayal edin.Elektrik altyapımız, enerji üretim yöntemlerimiz, enerji dağıtım ağımız, şebekemiz böyle bir anormal doğa olayına hazırlıklı mı?

BirGün, 21/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/dogaya-diz-coken-teksas-ta-neler-yasandi-334940

 • Prof.Dr. Esin Davutoğlu Şenol / Unutamayacağımız bir başka yıl

Bazılarımız bu yazdan önce kıyıya çıkacak, bazılarımız ise eninde sonunda kıyıya vuracak. Unutamayacağımız bir başka yıl geçirmekte olduğumuz bir gerçek.

BirGün, 21/02/2021 https://www.birgun.net/haber/unutamayacagimiz-bir-baska-yil-334941

 • Güneç Kıyak /  Kuantum bilgi

Başlangıçta yalnızca enerji vardı; sonra temel parçacıklar oluştu ve hepsi bir araya gelerek bize bir gerçeklik yarattılar. Yani makro yapı, sonuçta mikro yapının bir ürünü. Belki de bilim insanları haklıdır; bu hayal, insanı en büyük sorusunun yanıtına götürecektir!

T24 Haftalık, 28/02/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/kuantum-bilgi,3003

20-TÜRKİYE’NİN UZAY PROGRAMI

 • Yusuf Yavuz /  Özal’dan Erdoğan’a Türk’ün uzayla imtihanı…

Özallı yıllarda uydu ve uzay teması sağ-muhafazakâr seçmene sıklıkla verilen bir narkozdu.

soL,10/02/ 2021 https://sol.org.tr/haber/ozaldan-erdogana-turkun-uzayla-imtihani-25847

 • Ali Kayalar / Bize bir astronot lazım, o da bu sene lazım

Rus uzay ajansı Roscosmos’un şu ukalalığına bakar mısınız? Türkiye’den uzay işbirliği için “somut adımlar” bekliyorlarmış. Ay’a atılacak adımdan daha somut adım mı olur!Türkiye’den teklif bekliyorlarmış. Aramızda teklif mi kaldı? Savunma stratejimizi üzerine kurduğumuz NATO ilişkilerini ateşe atmak bahasına almadık mı S-400’leri? Daha geçen ay Mersin’deki nükleer santral inşaatınızda “kontrollü patlama” oldu, ses mi çıktı? Gaz diyorsunuz, “Bırakınız gelsin” diyoruz… Domatesleri bile önden önden seçiyorsunuz. Beğenmediğiniz biberleri geri yolluyorsunuz.

Yetkin Report,11/02/ 2021 https://yetkinreport.com/2021/02/11/bize-bir-astronot-lazim-o-da-bu-sene-lazim/?utm_source=mailpoet&utm_medium=email&utm_campaign=blogumuzdan-son-newsletter-total-yazi_1

 • Ogün Eratalay / Uzay açıklamalarındaki esas hedef: Göğe bak, balistik füzeyi gör!

Türkiye burjuvazisinin bölgesel öneme sahip askeri ve ticari bir aktör olma yolunda bugün atmaya giriştiği adım adlı adınca kıtalararası balistik füze kabiliyetine sahip olmaktır.

soL,11/02/ 2021 https://sol.org.tr/haber/uzay-aciklamalarindaki-esas-hedef-goge-bak-balistik-fuzeyi-gor-25864

 • Nurettin Abacıoğlu /  'Ay’a Seyahat…'

Reisicumhur’un 10 maddelik uzay çalışmaları bildirisi, elbette ve hemen tartışmaya açıldı. İşin iki yüzü var. Birincisi pejoratif (küçümseyici) bakış açısı ve ihtiyaç bu mudur eleştirileri; diğeri ise bunun tersini söyleyen retorik.

İleri Haber, 11/02/2021 https://ilerihaber.org/yazar/aya-seyahat-122841.html

 • Aris Nalcı / Cecebey ve Türkonotlar

Astronomi dünyasının en önemli dergilerinde Profesör Terzan’ın 100’den fazla bilimsel makalesi yayınladı.

Artı Gerçek,12/02/ 2021 https://artigercek.com/yazarlar/aris-nalci/cecebey-ve-turkonotlar

 • Ogün Eratalay / 'Satılan astronot hayalleri sahtekarlıktır'

2023 yılında kendi fırlatma roketi ve kendi uzay modülüyle uzaya çıkacak ve hatta resimlerdeki gibi uzay yürüyüşü yapacak bir Türk astronotu hayalleri kurmak sahtekârlıktır. 

soL,13/02/ 2021  https://sol.org.tr/haber/gorus-satilan-astronot-hayalleri-sahtekarliktir-26019

 • Ay'a seyahat: Hedef yükseklerde, bütçe diplerde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salı günü Milli Uzay Programı'nı kamuoyuna tanıttığı konuşmasında, "İnşallah Ay'a gidiyoruz. İlk aşamada 2023 yılı sonunda yakın Dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrid roketimizle Ay'a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz" dedi. Program için ayrılan bütçenin yeterli olup olmadığı tartışılırken diğer ülkelerin bugüne kadar uzay çalışmalarına ayırdıkları bütçeler ve bu alandaki başarılarının neler olduğunu derledik.

Gazete Duvar, 13/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/aya-seyahat-hedef-yukseklerde-butce-diplerde-galeri-1513198

 • PROFESÖR TANSEL AK   "Türkiye'de astro fizikçi sayısı sadece 120-130"  

Astronomi ve Uzay Bilimleri Dekanı Profesör Ak, Türkiye'de şu an astronot olmadığını söylerken, mevcut astro fizikçi sayısının da en çok 130 olduğunu, dünyada sadece bir üniversitede bu kadar astro fizikçi çalıştığını söylüyor.

Pınar Tarcan,Bianet, 16/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/bilim/239396-turkiye-de-astro-fizikci-sayisi-sadece-120-130

 • Güneç Kıyak / Ay'a seyahat

Daha 1 yıl önce, 2020'de, 2,5 milyon insanımızın ismini NASA aracılığıyla Mars'a gönderdiğini hatırlarsak, Mars yerine Ay tercihi sanki siyasi açıdan stratejik bir hata gibi duruyor

T24 Haftalık, 21/02/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/ay-a-seyahat,29956

 • Hakan Güneş / Kopyala yapıştır: Milli uzay programı

Gerçek bir bilimsel-teknolojik atılım için insan kaynağımız elbette var. Uzaya da gideriz, Ay’a Evrenot da çıkartırız. Ama önce üniversitenin kapısından kelepçeyi çıkaracağız, yurtdışından alınacak teknolojinin üstüne yerli damga basmayı proje diye kabul etmeyeceğiz. Bu haliyle uzay programımızın yerli olan tek kısmı propagandadır. Bu modeli İran ve Birleşik Arap Emirlikleri “milli” diye yıllardır uyguluyor, propaganda ediyor. Onlara benzeyecek bir program uygulayacak isek baştan geçmiş olsun.

BirGün,24/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/kopyala-yapistir-milli-uzay-programi-335238

 • Bülent Danışoğlu / Aya seyahat arifesinde bilim ve teknoloji

2017'de Türkiye’de bir milyon nüfusa düşen araştırmacı sayısı 1.379 kişi. Danimarka ve Güney Kore’de 8.000 civarında. İsveç’te 7.500 kadar. Avusturya, Hollanda, Japonya, Almanya, Belçika’da 5.000’in üzerinde. Fransa, Britanya, Avustralya, ABD, Kanada, Portekiz’de 4.000’den fazla.

Bianet, 24/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplum/239801-aya-seyahat-arifesinde-bilim-ve-teknoloj

21-SOSYAL MEDYA

 • Zehra Çelenk / Clubhouse’da neler oluyor?

Uygulamanın, pandemide giderek açlık sınırını zorlayan sosyalleşme ihtiyacını çeneye kuvvet giderdiği su götürmez. Instagram canlı yayını falan bir yere kadar. Sonsuz konuşma ve dinleme ihtimalinin çılgınca ayartıcılığına karşı koymak zor. Bir de tabii öyle kapıdan içeri dalamıyorsun, davetiye koymuşlar kulübe. Bu da imtiyaz, ün meseleleriyle daima bir sevgi nefret ilişkisi içinde olan toplumumuzun tam aradığı şey.

Gazete Duvar, 02/02/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/clubhouseda-neler-oluyor-makale-1512065

 • Clubhouse'da düşünce özgürlüğü: Biri bizi dinliyor mu?

Türkiye'de iktidarı eleştiren sosyal medya paylaşımları suç unsuru olarak gündeme gelebiliyor. Bu ortamda Clubhouse hayatımıza girdi. Peki bu yeni platformda fikirlerin özgürce ifade edilmesi ne kadar mümkün?

Pelin Ünker, DW Türkçe, 04/02/ 2021 https://www.dw.com/tr/clubhouseda-d%C3%BC%C5%9F%C3%BCnce-%C3%B6zg%C3%BCrl%C3%BC%C4%9F%C3%BC-biri-bizi-dinliyor-mu/a-56460941

 • Ümit Alan / Clubhouse odalarındaki fili görebiliyor muyuz?

Clubhouse, tıpkı Twitter’ın popülerleştiği günlerdeki gibi bir heyecanla başladı. Şimdilik epey seçkinci bir platform: Bir Clubhouse kullanıcısından telefon numaranıza özel bir davet olmadan ve iPhone kullanmadan girilmiyor. Dahası; iPhone’unuz olsa bile henüz güncellemeden düşmemiş, yani iPhone 7 ve üstü bir cihazınız olması gerekiyor. Bu bariyerler yüzünden içeride henüz öncü bir kitle var. Troller, botlar ve algı operatörleri için henüz zemin oluşmadı.

BirGün, 07/02/ 2021  https://www.birgun.net/haber/clubhouse-odalarindaki-fili-gorebiliyor-muyuz-333331

 • Rekabet Kurulu, WhatsApp'ın gizlilik sözleşmesini durdurdu

Rekabet Kurulu, WhatsApp’ın, Facebook ile veri paylaşımına onay veren gizlilik sözleşmesinin yürütmesini durdurdu. WhatsApp tüm kullanıcılarına veri paylaşımını içeren koşulları durdurduğunu bildirecek.

Bianet,15/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/hukuk/239304-rekabet-kurulu-whatsapp-in-gizlilik-sozlesmesini-durdurdu

 • WhatsApp 'zorunlu güncelleme'de diretiyor

WhatsApp, gizlilik politikasından yaptığı zorunlu güncellemeyle ilgili kullanıcılarına daha fazla detayın yer alacağı bir uyarı mesajı yayınlayacağını duyurdu.

Bianet, 19/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/bilisim/239585-whatsapp-zorunlu-guncelleme-de-diretiyor

 • Menekşe Tokyay / Clubhouse: Dijital Siyaset Meydanı mı, Yankı Odalarına Davet mi?

Türkiye’de uzun zamandır kemikleşmiş bir hal alan ve sadece siyasi alanda değil toplumsal düzeyde de yerleşmiş kutuplaşma ortamında, sosyal medyanın algoritmik yönlendirmeleri ve özünde de bizim takip ettiklerimizin neticesinde çoğumuz “yankı odalarında” mutlu mesut yaşıyoruz. Mağaradaki tek gerçekliğin bu olduğunu, sadece kendi sesimizin yankısının duyulduğu konfor alanlarının yeterli geldiğini düşünüyoruz. Ama özünde bu kocaman bir yanılsama.

Perspektif, 23/02/2021 https://www.perspektif.online/clubhouse-dijital-siyaset-meydani-mi-yanki-odalarina-davet-mi/

 • Murat Tırpan / ClubHouse ve mekanın yeniden üretimi

Online yaşamaya başlayan insanoğlunun birden bire Zoom, Google Meet, Instagram/Youtube-live ya da buna benzer iletişim imkânlarını hayatının doğal parçası haline getirdiğini gördük geçtiğimiz yıl. Bunlarsız yaşayabilen kaldı mı? Peki ClubHouse bu saydıklarımızın yeni bir versiyonu mu sadece? Bunun cevabı net bir hayır olmalı, çünkü zaten iletişime doymuş haldeyiz yeterince artık sadece bir mekan duygusuna ihtiyaç duyuyoruz. ClubHouse hem teknik olarak bas-konuş'u andırmasıyla hem de bize bir oda sağlamasıyla tam da gereken zamanda karşımıza çıkan bu tür bir uygulama.

BirGün Pazar, 28/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/clubhouse-ve-mekanin-yeniden-uretimi-33576

22-ANI / KÜLTÜR / SANAT

 • Ece Temelkuran: Yükselen sağ dalganın en etkili aracı utanmazlık

Yeni kitabı “Bu da Geçer”i okuyucuyla buluşturan gazeteci ve yazar Ece Temelkuran, dünyada yükselen sağ dalganın en etkili politik araçlarından birinin utanmazlık olduğunu söyleyerek, “İnsan onuruna yara verecek kararlar ve eylemler yeni sağın neredeyse gururla sahiplenip yükselttiği bir tutum” diyor.

BirGün, 01/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ece-temelkuran-yukselen-sag-dalganin-en-etkili-araci-utanmazlik-332568

 • Kebikeç... Zafer Toprak: Atatürk'ün düşünce dünyasını anlamak için arkeolojik çalışma yaptım

Gazete Duvar'da tarihçi Yalçın Çakmak'ın hazırlayıp sunduğu Kebikeç'e bu hafta 'Atatürk: Kurucu Felsefenin Evrimi' kitabının yazarı Prof. Dr. Zafer Toprak konuk oluyor. Toprak, Atatürk'ün düşünce dünyasıyla ilgili çalışmaların yeterli olmadığını vurguluyor. Toprak, Atatürk'ün entelektüel kimliğini nasıl ele aldığını anlatıyor...

Gazete Duvar, 04/02/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kebikec-zafer-toprak-ataturkun-dusunce-dunyasini-anlamak-icin-arkeolojik-calisma-yaptim-video-1512146

 • C. Hakkı Zariç: Bu ödüle başvuranlar Sennur Sezer’in evlatlarıdır

Şair ve yazar Sennur Sezer anısına düzenlenen Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri'nde şiir jürisinde yer alan C. Hakkı Zariç ile Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri’ni konuştuk. Zariç, "Bu yarışma Sennur Sezer nezdinde olduğu kadar Baldur’da greve çıkan bir işçiyi de temsil ediyor aynı zamanda. Sennur Sezer, herhangi bir Cumartesi Annesi ya da hepimiz adına rüzgâra karşı yürümekte ısrar eden bir şairdir" dedi.

Hakan Güngör, Gazete Duvar,04/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/c-hakki-zaric-bu-odule-basvuranlar-sennur-sezerin-evlatlaridir-haber-1512174

 • Trilye'de restore edilmeyen kiliseler yıkılmak üzere

Tarihi açıdan birçok medeniyetin yaşadığı Bursa'da bilinen varlıkların yanı sıra unutulmuş ve kendi haline bırakılmış yapılar yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Trilye bölgesinde özellikle kiliselerin harabe görüntüsü dikkat çekiyor. Sanat Tarihçisi Burak Can, kiliselerin acilen restore edilmesi gerektiği, aksi halde kültür varlıklarının yıkılabileceği uyarısında bulunuyor.

Osman Çaklı, Gazete Duvar, 10/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/trilyede-restore-edilmeyen-kiliseler-yikilmak-uzere-haber-1512822

 • Fatih Sınar / Bergama: Zamanın sahnesi

Güneş ışınlarının beyaz mermerlere vurmasıyla Roma’nın koca tapınağı göz kamaştırıcı parıldıyor Akropol’de. Batı Anadolu’nun kıyısında, bu anın içerisine bin yılları sığdırmak mümkün, gelmiş ve geçmiş her inancı ve insanlarını, mabetlerini. Koca tarihin bir ana sıkıştığı bir mekan Bergama. 

Gazete Duvar, 11/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bergama-zamanin-sahnesi-haber-1512957

 • 5 yazar tarafından kaleme alınan '2021 Dünya Öykü Günü Bildirisi' yayınlandı

Yazarlar Burçin Tetik, Eylem Ata Güleç, Gamze Arslan, Mevsim Yenice ve Şengül Can tarafından kaleme alınan '14 Şubat Dünya Öykü Günü Bildirisi' yayımlandı. Bildirilde, "Kadınlığı ya değersiz ya da kutsal olma ikiliğine hapsedenlere inat, yazma sürecimiz, kendi kişiliğimizi bulduğumuz, benliğimize ve varlığımıza sahip çıkabildiğimiz bir keşfe dönüşüyor" ifadeleri yer aldı.

Gazete Duvar, 11/02/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/5-yazar-tarafindan-kaleme-alinan-2021-dunya-oyku-gunu-bildirisi-yayinlandi-haber-1512998

 • İoanna Kuçuradi ile hayat üzerine-1: Salgının etkileri, özgürlük, haklar, mutluluk...

Türkiye’nin değerli filozofu, 50 yıllık felsefe hocası Prof. Dr. İoanna Kuçuradi ile konuşmak, onun kitaplarını, yazılarını okumak, seminerlerini dinlemek başlı başına bir mutluluk. Hele de salgınla ilgili korkuların, belirsizliklerin hepimizi yorduğu bugünlerde, “Mutluluk duyulan bir şeydir, olumsuzluklar içinde de mutlu olunabilir” diyen Prof. Kuçuradi’ye kulak vermenin tam sırası.

Figen Atalay, Cumhuriyet, 12/02/2021 http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ioanna-kucuradi-ile-hayat-uzerine-1-salginin-etkileri-ozgurluk-haklar-mutluluk-1813145

 • İoanna Kuçuradi ile hayat üzerine-2: Azların gücü çokların güçsüzlüğü

Birçok çocuk ya da genç, özgürlüğü, örneğin dersin ortasında serbestçe sınıftan çıkıp bir süre sonra dönmesi şeklinde anlıyor! Başta “kadın cinayetleri” olmak üzere birçok suçun temelinde, kişilerin bir an kendilerini tutamamaları/kendilerine hâkim olamamaları var. Bir insanın bir an nevri dönüyor, karısını öldürüyor, sonra da intihar ediyor. Çocukların kendilerini tutmayı en iyi öğrenebilecekleri yaşlar, ilkokul - ortaokul yaşlarıdır.

Figen Atalay,Cumhuriyet, 13/02/2921 http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ioanna-kucuradi-ile-hayat-uzerine-2-azlarin-gucu-coklarin-gucsuzlugu-1813412

 

 • Beyza Ertem / Demir Özlü'nün incelikli öyküleri

Demir Özlü farklı türlerde kalem oynatan 'iyi' bir yazardı evet, fakat samimi ve nahif mizacıyla da ayrı bir yer edindi okurlarının kalbinde. Hürriyete düşkünlüğü, duyarlılığı, zamana/mekâna/varlığa dair incelikli fikirleri, bugün üzerine çokça yazıp çizdiğimiz 50 Kuşağı’nın bir parçası olmasında mutlaka etkiliydi. Sanatçı duyarlılığının yanında aydın bilincine de sahip ender isimlerdendi. Flâneur ruhuna sahipti; İstanbul’u her yönüyle ele aldı, onu sevdi, ondan ayrı düştüğünde hep özledi...

Gazete Duvar, 16/02/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/demir-ozlunun-incelikli-oykuleri-haber-1513395

 • Oya Baydar: Yaşam biter, sen yolları hatırla

Oya Baydar'ın son kitabı '80 Yaş Zor Zamanlar Günlükleri' Can Yayınları tarafından yayımlandı. Baydar, "Umut boş ve süslü bir kavram değil, insanı diri tutan, mücadele etmenin boşa gitmeyeceğini hissettiren itici güçtür. Umudunu yitirmiş insan veya toplum çöker" dedi.

Anıl Mert Özsoy, Gazete Duvar, 18/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/oya-baydar-yasam-biter-sen-yollari-hatirla-haber-1513639

 • Yankı Yazgan / Madem insanım, o zaman en iyisi olacağım…

Doğan Cüceloğlu’nun aramızdan ayrılışının üzerinden ancak saatler geçmişken BirGün’e ona ilişkin bir yazı yazmam istendiğinde acının tazeliği nedeniyle bunu yapabileceğimden kuşkuya düştüm. Bu kişisel yazı onun hayatını, kim olduğunu layıkıyla yansıtmayacak, zira yasın henüz çökmeye başladığı şu anlarda geçmiş zaman eki kullanarak yazıyor olmak üzüntümü daha da arttırıyor. Sonra ‘Doğada ölümün olduğunu ve ölümün kendi yaşamıyla sıkı ilişki içinde olduğunu keşfetmesi çocuk için müthiş bir olgunlaşma fırsatıdır’ diye başlayan cümlesini çizgi notlarımın arasında buluyorum. Ölümü tanımanın, ölümle iç içeliğimizi unutmaksızın yaşamanın ve tam da bu nedenle yaşamın hakkını vermenin önemini öğrendiğim bir insandı, “Madem insanım, o zaman en iyisi olacağım” diyenlerden.

BirGün ,18/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/madem-insanim-o-zaman-en-iyisi-olacagim-334579
 

 • Ayşe Bilge Selçuk / Gözleri aşkla gülen: Doğan Cüceloğlu

Doğan Cüceloğlu Hoca, toplumla bağlantılı olmaktan da öte, halktan biri olarak insana dair yaptığı ve herkesin anlayabileceği bir dille paylaştığı gözlemleriyle tam olarak toplumun içindeydi, onun bir parçasıydı.

BirGün Pazar, 21/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/gozleri-askla-gulen-dogan-cuceloglu-334927
 

 • Dilime sahip çıkmazsam çocukluğum da yok olur

Yok olma riski altındaki Romeika dili üzerine çalışmalar yapan Tanrıkulu, “Eğer ben Romeika’ya sahip çıkmazsam çocukluğuma, anılarıma, ilk sevdama, köyüme, toprağıma sahip çıkmamış olurum” diyor.

Havva Gümüşkaya, BirGün, 21/ 02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/dilime-sahip-cikmazsam-cocuklugum-da-yok-olur-334919

 • 21 ŞUBAT DÜNYA ANADİLİ GÜNÜ  HDP'den tehlike altındaki dillerin korunması için teklif

 

HDP'li Garo Paylan, Türkiye'deki Batı Ermenicesi, Abhazca, Adigece, Çerkes, Zazaca, Abazaca, Hemşince, Lazca, Pontus Yunancası, Romanca, Suret, Gagavuzca, Ladino, Turoyo ve Hertevin dil/lehçelerinin yok olmak üzere olduğunu söyledi

Bianet,21/02/ 2021 .https://bianet.org/bianet/egitim/239655-hdp-den-tehlike-altindaki-dillerin-korunmasi-icin-teklif 

 • Fındıklı Belediyesi Kadın Korosu, Anadil Günü'nde Lazca, Gürcüce, Hemşince şarkılar söyledi

Fındıklı Belediyesi Kadın Korosu, 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nde Lazca, Gürcüce, Hemşince şarkılar söyledi: 'Tüm dillerin kardeşçe yaşadığı bir dünya dileğiyle.'

Gazete Duvar, 21/02/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/findikli-belediyesi-kadin-korosu-anadil-gununde-lazca-gurcuce-hemsince-sarkilar-soyledi-haber-1514009

 • Amin Maalouf: ‘Tek bir insanlık macerasına inanıyorum!’

Amin Maalouf ile Empedokles’in Dostları’nı konuşurken geçmiş ve günümüz hattında gidip geldik. İnsanoğlunun sakatladığı gezegenin durumunu, bu durumdan çıkarılabilecek dersleri, kıssadan hisseleri değerlendiren Maalouf; yeni çağı, yükselmekte olan yeni şafağı da değerlendirdi. Her anlamda “sağlıklı” işleyen, sosyalist ögeleri göz ardı edemeyecek bir sistem arayışıyla evrilmekte olan yeni devrimi, mümkün olduğuna inandığı “yeni dünya”yı yorumladı.

Gamze Akdemir,Cumhuriyet Kitap eki, 25/02/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/amin-maalouf-tek-bir-insanlik-macerasina-inaniyorum-1816241

 • Güray Öz / Meskeni dağ, macerası halk olan...

Şubatın 25’inde doğmuştu, 1907’de. Onun yaşamına son verenler, hâlâ şaşkındırlar nasıl da devam ediyor yaşamaya diye. Mezarı yoktur. Mezarı olmayınca nereye gömülmüş öyleyse? Halkın kalbine, mavi siyah karanlığa, bir yıldız olarak gökyüzüne mi? Halkın diliyle halkı yazan bir büyük yazar başka nereye gömülebilir ki. Macerası ülkesinin macerası olan şair nereye gömülsün. 

BirGün Pazar, 28/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/meskeni-dag-macerasi-halk-olan-33575

23-SEVGİLİLER GÜNÜ

 • Mehmet Yeşiltepe / 14 ŞUBAT  Aşk, bir yaşam biçimi ve bir hakikat algılayışıdır

Kapitalizmde aşk, iki kişilik bir yaşam biçimi, bir değer algılayışı ve sevda barikatıdır. İşte “yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” gibi şiirler bu kavrayış dahilinde yazıldı, benzer şekilde devrimci olmak “yeniden kurulacak bir ülkeyi aşkla örmek” olarak şarkılaştırıldı.

Bianet, 14/02/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/239232-ask-bir-yasam-bicimi-ve-bir-hakikat-algilayisidir

 • Zehra Çelenk / Sevgililer Günü küflü konseptler terörü

Aile yapımızda banyo, küvet yok yani. Banyo çocukların kafasına sabunla vuran kötü üvey annelerin, kapı aralığından dikizlenen genç kadın bedenlerinin ero-melodramatik mekânı. Banyoya beraber giren çift falan, ne münasebet. Aile yapımızda neşe yok, köpük yok, kadeh yok, rızayla cinsel ilişki yok, kadınla erkek arasında gayet doğal, olağan, gündelik şeylere yer yok. Ama tecavüz, aile içi şiddet, koldan tutup sürükleme, bunların hepsinin dramatik karşılığı var, kolay kolay cezası da kesilmiyor.

Gazete Duvar, 14/02/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/sevgililer-gunu-kuflu-konseptler-teroru-makale-1513266

 • 14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ  İyi ki sanat var, iyi ki sevgi var!

Sanatçı Seher Becel, kendi sanat galerisinde hem kendi eserlerini sergiliyor hem de başka sanatçılara alan açıyor. Galerisinde yer verdiği son serginin mottosu ise: “Aşka en güzel hediye sanat eseri”

Evrim Kepenek ,Bianet, 14/02/ 2021  https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/239231-iyi-ki-sanat-var-iyi-ki-sevgi-var

 • Nesli Zağlı / Aşk bunun neresinde?

Aşk en popüler mağazaların, en çiçekli sepetlerin, en şık mücevherlerin barkodlarından okutulacak bir şey değildir. Aşk tüketilenle değil, üretilenle ilgilidir. Âşık olan, milyonlarca kişi arasından seçip suretini belleğine, kokusunu nefesine işlediği kişi için habire üretir.

BirGün Pazar, 14/02/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ask-bunun-neresinde-33412

24- ‘SİVİL TOPLUM KURULUŞU’ KAVRAMI

 • Tanıl Bora /  STK

 STK, “modern” bir kavram; modern olmaktan gayrı da prestiji var; adındaki “sivil toplum” kavramından ötürü. Sivil toplum, sivilleşme, 1990’lardan beri bütün dünyada modernleşmenin, medenileşmenin, demokratikleşmenin simgesi zira. 

Birikim/Haftalık,24/02/ 2021 https://birikimdergisi.com/haftalik/10499/stk

Düzenleyen Sacit Yörüker
 • Paylaş

POPÜLER İÇERİK