HABER / YAZI / KONUŞMA / SÖYLEŞİ SEÇKİSİ

HABER / YAZI / KONUŞMA / SÖYLEŞİ SEÇKİSİ MART 2021 (6.Sayı)

 • 2 Nisan 2021

SUNUŞ

Değerli okurlar,
Mart ayında, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi, HDP’ye kapatma davası açılması, Gezi Parkı’nın mülkiyetinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilmesi, Merkez Bankası başkanının son 20 ayda dördüncü kez değiştirilmesi, Kanal İstanbul’a devlet garantisi verilmesi ve son olarak İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanının kararı ile çıkılması gibi tercihler iktidar tarafından art arda ülke gündemine taşınmıştır. Bu konularla ilgili olarak basında yer alan tartışmalar ve yorumlar, elbette, yoğun biçimde Seçki içeriğine de yansımıştır.
Seçki’nin bu Sayısında içeriği 24 konu başlığı altında kategorileştirdik. Yeni konu başlıkları ”Gergerlioğlu Olayı ve HDP’ye Kapatma Davası”, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”, “Kitap/Dergi Tanıtımı”, “Rosa Luxemburg 150 Yaşında”, ”Perihan Pulat İçin Yazılanlar”, ”Nükleer Enerji” ve “ 1871 Paris Komününün 150.Yılı” şeklinde sıralanabilir. Ayrıca, “Kadınlar ve İstanbul Sözleşmesi” konu başlığı içerdiği “İstanbul Sözleşmesi” ögesi nedeniyle yeni bir başlık olarak değerlendirilebilir..
Nobel ödüllü ünlü edebiyatçımız Orhan Pamuk, Yapı Kredi Yayınları tarafından ilk baskısı yapılan Veba Geceleri'ni, T24 yazarı Murat Sabuncu'ya anlatmış ve ayrıca söyleşi sırasında Türkiye gündemine ilişkin görüşlerini açıklamıştır .Pamuk’la yapılan söyleşinin tam metni Seçki’nin “Siyaset” bölümünde yer alıyor. Pamuk, Murat Sabuncu'nun, "Mutlu musunuz" sorusu üzerine, özetle şunları söylüyor:"Ne yazık ki mutlu ve huzurlu değilim, zor soru…. Benim gibi milyonlarca, on milyonlarca vicdan sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da yaşadığımız siyasi ortam yüzünden mutlu ve huzurlu değildir… (…) Pamuk, Sabuncu'nun, "Sizce toplumda bir umut duyulabilmesi için somut olarak ne yapılmalı" sorusuna da, özetle şu yanıtı veriyor: "Romancı Ahmet Altan -arkadaşım-, Osman Kavala, Selahattin Demirtaş gibi simge isimler var. Türkiye'nin hapiste yatan cesur insanları... Bu açık sözlü muhalifler, diğer bütün muhalif gazeteciler hapisten salıverilmedikçe, hapishaneleri dolduran sayısız siyasi mahkûm serbest bırakılmadıkça toplumun normalleşmesine, kendimizi iyi hissetmemize imkân yok aslında."
Avukat Selin Nakıpoğlu “Karanlıktan gelen bir karar” başlıklı yazısında Cumhurbaşkanı kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi şu sözlerle nitelendiriyor : “Devlet kadınları, kız çocuklarını, lgbti+’ları korumasız bıraktı. Erkek şiddetiyle mücadele konusunda temel olan bir insan hakları düzenlemesinden gelenekler kalkan olarak kullanılarak, ülkenin bağı evrensel hukuk değerlerinden koparıldı. Sözleşmenin ne dediği, kimleri kimden koruduğu, ne ile mücadele ettiği, nasıl bir toplumu murat ettiğine kulak bile verilmeden 19 Mart gece saatlerinde bir milat yaşandı”. Kadınlar ülkenin her yanında, sokaklarda ve alanlarda gösterileriyle İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi kınıyorlar. Kadınların tepkilerini bütün çeşitliğiyle ve zenginliğiyle Seçki’nin “Kadınlar ve İstanbul Sözleşmesi” başlıklı bölümünde yansıtmaya çalıştık
14 yıllık Hrant Dink davasında 37 beraat, 26 mahkumiyet, 4 müebbet, 2 ağırlaştırılmış müebbet çıkan karar sonrası Dink’in avukatları kararı “eksik ve hatalı” olarak değerlendirdiler. Mahkeme kararı hakkında etraflı bilgi edinmek isteyen okurlarımız “Adalet/İnsan Hakları” bölümündeki haberleri incelenebilirler
24 Mart 1978 tarihinde katledilen Doğan Öz her 24 Mart’ta hayatıyla, savcılık mesleğiyle, katledilmesiyle ve tabii ki öfke uyandırıcı cinayet davasıyla birlikte hatırlanır Seçki’de Doğan Öz hakkında bir yazı bir de söyleşi var. Yazıda Orhan Gazi Ertekin Doğan Öz’ün eşi Sezen Öz’ün 43 yıllık adalet mücadelesini anlatıyor. Söyleşi ise, “Savcı Doğan Öz’ü Vurdular-Bir Kontrgerilla Cinayeti” kitabının yazarı gazeteci Berivan Tapan’la yapılmış.
Dostları ve yoldaşları Perihan Pulat’ı kendisine yakışan bir şekilde sonsuzluğa uğurladılar. SOLFASOL Pulat’ın kaybını Mart ayına ilişkin 98.sayısında ana sayfadan Emine Kart’ın çok anlamlı bir fotoğrafının eşliğinde “Ankara’nın Perisi Perihan Pulat’ı 2 Mart 2021’de kaybettik” manşetiyle verdi. Solfasol’un bu. Sayısında Hüseyin Esentürk’ün “Ankara’nın Perisi: Perhan Abla” başlıklı, Fatma Rana Arıbaş’ın “Hepimizin Perihan Ablası” isimli yazıları yer alıyor. Bunun yanı sıra, Seçki’nin “ Perihan Pulat İçin Yazılanlar” başlıklı bölümünde yer alan haberlerin ve yazıların sosyalist, aktivist ve insani yönleriyle Pulat’ı yakından tanımak isteyenler için bir fırsat oluşturduğunu hatırlatmak isteriz.
“Sunuş”u Ragıp Duran’ın Seçki’de de yer verdiğimiz “Bütün dünyayı 24 saat film oynatan devasa bir sinema salonu yapmak istiyorlar” başlıklı yazısından alıntılarla noktalıyoruz:
“Artık her şey görsel. Sözün, yazının değeri anlamı her geçen gün azaltılıyor. Oysa ki düşünce ancak yazıyla somut ifadesini bulabilir, ancak yazıyla ete kemiğe bürünebilir. Düşüncenin kutsal ve işlevsel mecrası yazıdır, görsellik değil.(…)
Türkiye'deki iktidarın 2002'den bu yana genel olarak görselliğe özel olarak televizyona milyarlarca lira yatırım yapması da bozuk düzeni güzel memleket olarak gösterme sevdasıyla açıklanır. Kuşkusuz sorun Türkiye ile sınırlı değil, Türkiye'ye de has değil.
Neo-liberal düzen, bütün memleketi hatta bütün dünyayı devasa bir sinema salonu haline getirip, burada 24 saat boyunca kendi yapımı filmleri, belgeselleri göstermek istiyor. Uzun uzun reklam kuşakları koyuyorlar aralara. Seyircilerin çoğu aslında memnun gibi. Çünkü beyaz perde kocaman, çok renkli, çok çeşitli konular çıkıyor sahneye...Bütün seyircilere pembe gözlükler de verilmiş. Patlamış mısır, eskimo servisi de var. Mutlu mesut bahtiyar film seyrediyor herkes.
İyi güzel de, insanlar 24 saat boyunca film seyretmekten bıkmayacaklar mı? Öööff sıkıldım, bunaldım, burası çok havasız, çıkayım dışarıda bir hava alayım demeyecek mi?
Bir gün herkes gerçekle şu ya da bu şekilde karşılaşacak.”
Selamlar ve saygılar…

KONU BAŞLIKLARI

1-SİYASET

2-DÜNYA

3-ADALET / İNSAN HAKLARI

4-İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI

5- GERGERLİOĞLU OLAYI VE HDP’YE KAPATMA DAVASI

6-SAĞLIKTA DURUM

7-EĞİTİM

8-EKONOMİYE BAKIŞ

9-EMEK DÜNYASI

10-KADINLAR VE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

11- 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

12- GAZETECİLİK /GAZETECİLER

13-GENÇLİK

14-BOĞAZİÇİ’NDE ÖZERKLİK MÜCADELESİ

15-KENTSEL YAŞAM /KENT KÜLTÜRÜ

16-TARIM / GIDA / KOOPERATİFÇİLİK

17-ÇEVRE /DOĞA / HAYVAN HAKLARI

18-BİLİM VE TEKNOLOJİ

19-TARİH /KÜLTÜR/ SANAT

20- KİTAP/ DERGİ TANITIMI

21--ROSA LUXEMBURG 150 YAŞINDA

22-PERİHAN PULAT İÇİN YAZILANLAR

23-NÜKLEER ENERJİ

24-1871 PARİS KOMÜNÜNÜN 150.YILI

GİRDİLER BÖLÜMÜ

1-SİYASET

 • Mehmet Y. Yılmaz / Siyaset yapmayı yasaklamak istiyorlar

Erdoğan yönetimi, HDP'yi siyaset alanında bir figür olmaktan çıkarmak istiyor. Bu vesileyle karşısındaki ittifakı parçalayarak, yeniden seçilebilmenin ümidini canlı tutmak peşinde

T24, 01/03/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/siyaset-yapmayi-yasaklamak-istiyorlar,30058

 • Selahattin Demirtaş Medyascope’a yazdı: Ölümlere sessiz kalmak, ölümleri seyretmek insanlığımızdan kaybettirir, barış mümkündür

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Medyascope için bir yazı kaleme aldı. Barış ve birlikte yaşam dışında seçeneğimiz yok” diyen Demirtaş’ın yazısını sizlerle paylaşıyoruz:

Medyascope, 01/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/01/selahattin-demirtas-medyascopea-yazdi-olumlere-sessiz-kalmak-olumleri-seyretmek-insanligimizdan-kaybettirir-baris-mumkundur/

 • Azmi Karaveli / Düşman yarat, inkâr et, vaatte bulun, köşeye sıkıştır!

Tutarlı bir siyaset üretmek yerine, oportünizmin tarihi yeniden yazılıyor, muhafazakâr pastadan pay kapma savaşı ülkeyi sıkıştırıyor, her şey saçmalaşıyor… Garê katliamında muhalefetin aldığı şaşırtıcı tutum, ne yazık ki tutarlı bir gelecek vaadi taşımıyor henüz. Zihinler, izlenen siyasetler, pandemi ortamında iyice aşureye dönen gündelik yaşam pratiklerimiz allak bullak halde...

Gazete Duvar, 01/03 / 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/dusman-yarat-inkar-et-vaatte-bulun-koseye-sikistir-makale-1514709

 • Ergin Yıldızoğlu /  Distopya ile ütopya arasında

Çoktandır, bir “tıkanmadan” söz ediyorduk. Kapitalist uygarlığın, ekonomik, siyasi, jeopolitik, ekolojik çelişkileri sertleşiyor, teknolojik gelişmeler hızlanıyor, “izleme-gözetleme kapitalizmi” derinleşiyor, “Faşizm süreci” yaklaşık 100 yıl sonra yeniden gündeme geliyordu. Şimdi, bunlara pandeminin merceğinden bakınca, uygarlığın bir yol kavşağında olduğu söylenebilir: 

Cumhuriyet, 01/03/2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/distopya-ile-utopya-arasinda-1817218

 • Doğan Ergün / ‘Çok da şey yapmayalım’ muhalefeti

İşçi sınıfı mücadele ettikçe, sosyalistler seslerini yükselttikçe ak koyun-kara koyun ortaya çıkıyor. Ülkenin on yıllardır mahkum edildiği siyaset biçiminin, bu ülkenin toplumsal dinamikleri açısından nasıl da yıkıcı olduğu gün yüzüne çıkıyor. 

İleri Haber, 01/03/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/cok-da-sey-yapmayalim-muhalefeti-123555.html

 • KUMRU TOKTAMIŞ YORUMLUYOR Siyaset dili: Erdoğan, Soylu, biraz da Trump

"Erdoğan had bildirmeye yeltenirken, kendi kırılganlığını, zaaflarını da gözler önüne seriyor" desek inanır mısınız? Bir siyaset sosyoloğundan dinleyelim... Siyaset Sosyoloğu Kumru Toktamış bianet'e konuştu.

Bianet, 02/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/militarizm/240134-siyaset-dili-erdogan-soylu-biraz-da-trump

 • Ayşen Uysal ile Başka Siyaset : Pusulası şaşmış “imha siyaseti”

Hem iktidar hem muhalefet pusulasını mı şaşırdı? “İmha siyaseti” ne demek? Türkiye’de siyaset aklı imha makinası gibi mi çalışıyor? Ayşen Uysal yorumluyor.

Medyascope, 02/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/02/aysen-uysal-ile-baska-siyaset-34-pusulasi-sasmis-imha-siyaseti/

 • Fatih Yaşlı / İslamcılardan Erbakan mutabakatıyla kurtulmak

Esas mesele bu mutabakat dışında kalmayı reddedenlerin ne yapacaklarıdır. İçinde bulunduğumuz karanlıktan sahici bir çıkış, bu mutabakata usulden değil esastan bir itirazla mümkün olabilecektir çünkü.

soL, 03/03/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/islamcilardan-erbakan-mutabakatiyla-kurtulmak-27151

 • Ruşen Çakır / HDP’yi kapatmanın kime ne yararı olabilir?

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da HDP hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu. Kapatma davası açılır mı? Açılırsa Anayasa Mahkemesi’nin kararı ne olur? Bu soruların tamamının cevabı hukukta değil de siyasette.

Medyascope, 03/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/03/hdpyi-kapatmanin-kime-ne-yarari-olabilir/

 • Dinçer Demirkent  / Rejim, siyasal partiler ve seçim yasası

Bugüne kadar yaşadığımız seçimleri ayarlama girişimlerinin MHP-AKP tarafından önümüzdeki günlerde yoğun bir biçimde sürdürüleceğini tahmin etmek zor olmayacaktır. Yeni anayasa söylemi ve insan hakları eylem planı da dahil olmak üzere siyasal iktidardaki ittifakın -inandırıcı vaatlerde bulunmanın dahi politik imkanlarını yitirmişken- ana gündemi budur.

Gazete Duvar, 04/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/rejim-siyasal-partiler-ve-secim-yasasi-makale-1514989

 • Siyasete Bakış... İbrahim Kaboğlu: Savcılar bu kadar kolay fezleke düzenliyorsa vay yurttaşların haline!

DUVAR - CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Siyasete Bakış programında Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Nergis Demirkaya’nın yeni anayasa çağrısı, reform söylemi, insan hakları eylem planı, parti kapatma çağrıları ve dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili sorularını yanıtladı.

Nergis Demirkaya, Gazete Duvar,05/03/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/siyasete-bakis-ibrahim-kaboglu-savcilar-bu-kadar-kolay-fezleke-duzenliyorsa-vay-yurttaslarin-haline-video-1515201

 • Aydemir Güler  / Yönetmek ve yönetememek

AKP nereye doğru yöneteceğini bilmese de, dünyadaki benzerleri, sermayenin açgözlülüğü ve muhalefetin beter hali sayesinde bir biçimde günü yönetmeye devam ediyor.

soL, 06/03/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/yonetmek-ve-yonetememek-27371

 • Sungur Savran / 28 Şubat: İğne ve çuvaldız

28 Şubat’ın asıl büyük meselesi sosyalist solun 28 Şubat’ı mahcup biçimde de olsa desteklemiş olmasıdır. Çuvaldızı kendi tarafımıza batırmayan 28 Şubat analizleri esası es geçmektir.

BirGün, 06/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/28-subat-igne-ve-cuvaldiz-336541

 • Mesut Yeğen / Muhalefetin Muhalifleri

İktidar önümüzdeki seçimlerde değişebilir değişmesine ama bu sadece aritmetik bir ihtimal. Bu aritmetik ihtimalin fiili bir duruma dönüşmesi için biri diğerinden zorlu iki siyasi adımın atılması gerekiyor: Birincisi, CHP, HDP, İYİ Parti, DEVA ve Gelecek (ve SP) seçmenlerinin firesiz oy vereceği bir cumhurbaşkanı adayında ortaklaşmak; İkincisi, bu partilerin oylarının heba olmayacağı bir ya da daha çok seçim ittifakı oluşturabilmek.

Perspektif, 05/03/ 2021 https://www.perspektif.online/muhalefetin-muhalifleri/

 • Merdan Yanardağ /  28 Şubat’ta ne oldu?

AKP’nin kuruluşu 28 Şubat döneminde hem askerler hem merkez medya hem de Batı ve ABD tarafından desteklendi. AKP, Büyük Ortadoğu Projesi’nin öncü güçlerinden biri olarak tasarlandı. Ilımlı İslam siyasetinin taşıyıcı örgütü olarak konumlandırıldı.

BirGün, 07/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/28-subat-ta-ne-oldu-336620

 • Ruşen Çakır / İmamoğlu’nun 8 Mart paylaşımından hareketle memleketimizden Kürt sorunu manzaraları

Ekrem İmamoğlu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarken Meral Akşener ve Pervin Buldan’ın isimlerini birlikte anmasının doğurduğu tepkiler ülkemizde Kürt sorununun çözümünden ne kadar uzak olduğumuzu bir kez daha gösterdi. Tek örnek de bu değil.

Medyascope, 08/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/08/imamoglunun-8-mart-paylasimindan-hareketle-memleketimizden-kurt-sorunu-manzaralari/

 • Kemal Can ile 5 Soru 10 Cevap : Siyaseti kadınlardan öğrenmek

5 Soru 10 Cevap programında Kemal Can, şu sorulara yanıt aradı:1- Kadın mücadelesi muhalefete neler anlatıyor? 2- Kendi adını koymak, neden ifadenin başlangıcı?3- Muhalefetin uyanıklık sandığı boş stratejiler? 4- Zayıflık “fıtratından” kurtulmak mümkün mü?5- Muhalefet için yeni aşama ne olmalı?  

Medyascope, 08/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/08/kemal-can-ile-5-soru-10-cevap-126-siyaseti-kadinlardan-ogrenmek/

 • Oğuz Oyan / Dış politikada neye güveniliyor?

Emperyalizmi kalıcı olarak geriletmenin yegane yolu, sosyalist solun siyasi denkleme ağırlığını koyabileceği bir paradigma değişikliğinin yaşanması olacaktır.

soL, 09/03/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/dis-politikada-neye-guveniliyor-27557

 • Fatih Yaşlı / Krizin derinleşmesi, 'kendiliğinden çökecekler'in reddi

Türkiye’de giderek sıkışan sadece iktidar/rejim değil aynı zamanda düzendir, yani Türkiye kapitalizmidir.

soL, 10/03/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/krizin-derinlesmesi-kendiliginden-cokeceklerin-reddi-27619

 • Selahattin Demirtaş / Kim bu, devlet içindeki çeteler?

Bu çetenin siyasete karşı darbe faaliyeti yürüttüğünü, gayrı meşru yollarla siyasete, seçimlere müdahale ettiğini tespit etmek zor olmasa gerek. Ve bu çete teşhir edilip üstüne gidilmezse, frenlenmezse önümüzdeki seçimlere de gayri meşru yol ve yöntemlerle müdahale edeceğini öngörmek için kâhin olmaya gerek yok. Bu vesileyle tüm liderlere açık çağrı yapıyorum.

Gazete Duvar, 11/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kim-bu-devlet-icindeki-ceteler-haber-1515726

 • Dinçer Demirkent  / Unuttunuz, ama bir anayasamız var!

Nasıl İnsan Hakları Eylem Planı, asıl olarak Avrupa Birliği ile kaçak bir pazarlığın, çıplak çıkarların alışverişinin örtüsü olarak kurgulandıysa, yeni anayasa iddiası da muhalefeti içine çekecek bir pazarlığın aracı kılınmak isteniyor. HDP’yi ve hatta seçmenini siyasal olarak pasifize etmek; muhafazakarlıkla sınanmış bir CHP ve parçalanmış bir İYİ Parti karşısında girişilecek yarışta kendisine yeniden demokratik meşruiyet görüntüsü sağlayacak ayarlamaları yapmak…

Gazete Duvar, 11/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/unuttunuz-ama-bir-anayasamiz-var-makale-1515664

 • Hedef gösterilen Mine Söğüt: Ortaçağ bizden çok uzak değil

Yazarımız Mine Söğüt, Cumhurbaşkanı’nın kendisiyle ilgili sözlerine yanıt verdi. “İsterdim ki bu ülkenin söz sahibi olan ileri gelenleri, iktidarda söz sahibi olanları, daha doğru bir yerden tartışabilsin. Sağlıklı, ölçülü ve bilimsel bir platform olabilse, keşke o zaman farklı fikirler karşı karşıya gelip çatır çatır tartışsak, ben yenilsem, haksız çıksam bunların hepsine razıyım. Yanlışım bulunsa, çürütülse tezler, böyle bir ülke hayal ediyorum ben onların zannettiği gibi değil…” diyor.

Hilal Köse, Cumhuriyet, 11/03/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/hedef-gosterilen-mine-sogut-ortacag-bizden-cok-uzak-degil-1819744

 • 50 yıldır süren cunta

12 Mart Darbesi’nin üzerinden yarım asır geçti. ABD ve NATO’yu tedirgin eden antiemperyalist damarı hedef alan darbenin etkileri ise halen sürüyor. 6. Filo eylemleri sadece döneme karakterini vermedi, antiemperyalist tutumun da temellerinin atılmasını sağladı. Devrimci gençler kuşkusuz 1967-1971 sürecinin taşıyıcı unsurlarıydı. Sadece kendi taleplerini değil tüm ülkenin ihtiyaçlarını gözettiler.

Yaşar Aydın, BirGün, 12/03/ 2021  https://www.birgun.net/haber/50-yildir-suren-cunta-337236

 • Aydemir Güler / Elli yıl öncesini hatırlarken

Elli yıl öncesini acılarla değil o umutlu meltemle kavrıyoruz. Geçmişte 'yapabilirdik.' Gelecekte mutlaka yapacağız.

soL, 13/03/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/elli-yil-oncesini-hatirlarken-27855

 • Korkut Boratav / Günümüz faşizmi üzerine

Günümüz faşizmi de, her seferinde, egemen sınıfların kapitalizm açısından tehlikeli gördüğü devrim-dışı bir tehdidi önlemek üzere iktidara gelmiştir

soL, 12/03/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/gunumuz-fasizmi-uzerine-27777

 • Metin Çulhaoğlu /  Durum ve vazife

Belirli bir düzeni sürdürmeye yönelik siyaset, ortam ne olursa olsun, mutlaka bir “denge”, bir tür “normal” arayışı içinde olacaktır. Sonuçta öyle bir denge bulunsun ki bu dengenin dışında kalanlar derece derece “tali”, “marjinal”, nihayet “gayrı meşru” sayılsın.Buna “düzen siyaseti” diyoruz.

İleri Haber, 16/03/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/durum-ve-vazife-124102.html

 • Selahattin Demirtaş'ın savunmasının tam metni: İktidar bu seçimde yüzde 99 değişecek

Demirtaş, AİHM kararı sonrası ilk kez hâkim karşısına çıktı; duruşmaya SEGBİS ile bağlandı

T24, 16/03/2021 https://t24.com.tr/haber/selahattin-demirtas-in-savunmasinin-tam-metni-iktidar-bu-secimde-yuzde-99-degisecek,939525

 • Kemal Can /  'Şahıs partileri' kongre yapıyor

2015 dönemecinden sonra herkesin görebileceği bir ortaklığa ilerleyen Erdoğan ve Bahçeli ilişkisi, siyasetin ve Türkiye’nin kaderini belirlerken, kendi siyasal kariyerlerini de şekillendirdi. 2015 Kasım seçimi, 15 Temmuz darbe girişimi ve 2017 referandumu olaylar serisi, her iki aktörün partilerini “şahıslarının” örgütüne dönüştürmesinin hikayesiydi.

Gazete Duvar, 17/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sahis-partileri-kongre-yapiyor-makale-1516297

 • Nabi Kımran /  Marksizm ve siyaset üzerine-1

12 Eylül'ün halka kapattığı siyaset sahasının Gezi ile açıldığını ve buradan hareketle 12 Eylül'ün Gezi ile bittiğini söylemek mümkün müdür? Değildir ve tersi geçerlidir: Gezi, 12 Eylül sonrası iniş çıkışlarla yürüyen mücadelelerin birikimi üzerinde; bir bakıma önceki tarihsel dönemi içerip-aşarak yaşam bulmuştur.

Gazete Duvar, 17/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/marksizm-ve-siyaset-uzerine-1-haber-1516292

 • Nabi Kımran / Marksizm ve siyaset üzerine-2

Marx, politika alanına temel teşkil edecek öncülleri bıraktı ardında, fakat gelişkin bir politika teorisi inşa etmedi ya da edecek zamanı bulamadı. II. Enternasyonal liderleri ise devrimci özü boşaltılmış dogmatik Marksizmden türetilen "otomatik pilota bağlanmış" ve aslında politikasızlığa tekabül eden bir "politika" inşa ettiler; en politik olduğu hallerde dahi işçi sınıfını burjuvazinin kapısına bağlayan reformist bir politikadır bu.

Gazete Duvar, 18/03/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/marksizm-ve-siyaset-uzerine-2-haber-1516353

 • Nabi Kımran /  Marksizm ve siyaset üzerine-3

"Tarihin hep ileriye doğru dönen tekerleğinin" bizi sosyalizme falan götüreceği yok, bu kaba determinist, ilerlemeci, teleolojik tarih anlayışı çocuklar için peri masalı olabilir ancak. "İnsanlar verili şartlar altında kendi tarihlerini kendileri yaparlar"; başarabilirsek sosyalizme doğru gideceğiz, başaramazsak pekâlâ barbarlığa, hatta yokoluşa sürüklenebilir dünya.

Gazete Duvar,19/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/marksizm-ve-siyaset-uzerine-3-haber-1516460

 • Fatih Yaşlı /  'Sermaye demokrasi ister'

Kapitalizmin demokrasi ve demokrasinin kapitalizm olmadan yaşayamayacağı yönündeki iddianın gerçeklerle uzaktan yakından alakası yoktur.

soL,17/03/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/sermaye-demokrasi-ister-28089

 • Ayşen Uysal / Salgının güçlendirdiği kurumlar: Ulus-devlet ve aile

Salgın bazı kurumların toplumsal ve politik yaşamda giderek güçlenmesine neden oldu. Ulus-devlet (Bir kurumlar bütünü olarak) ve aile toplumlardaki yerlerini güçlendiren kurumlardan en önemlileri. Her iki kurumun da ideolojilerle olan yakın ilişkileri düşünüldüğünde, bu derece güçlenmeleri göz ardı edilemez bir mesele haline geliyor.

Evrensel, 17/03/ 2021 https://www.evrensel.net/yazi/88354/salginin-guclendirdigi-kurumlar-ulus-devlet-ve-aile

 • Ali Duran Topuz /  Yeni devlet hayırlı uğurlu olsun!

“Önünde devlet, arkasında millet” olan yeni bir yönetim bu, devlet dedikleri Devlet Bahçeli, millet dedikleri de Cumhurbaşkanının şahsı; “organik lider, milletle özdeşleşmiş kişi.” O nedenle bir kanun, (İstanbul Sözleşmesi) bir emirle kalkabilir; o kalktıysa mesela Medeni Kanun da bir kanun olarak artık iki dudak arasındadır.

Gazete Duvar, 20/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/yeni-devlet-hayirli-ugurlu-olsun-makale-1516644

 • Murat Yetkin / Al sana reform: İstanbul Sözleşmesi, Merkez Bankası, HDP

İlk bakışta görünen manzara tablo şu: MHP istedi diye HDP’ye kapatma davası açılıyor. Saadet Partisi ve Akit gazetesi çevresinin sözcülüğünü yaptığı İslami tarikat ve cemaatler istedi diye İstanbul Sözleşmesi iptal ediliyor. Yani Şafak gazetesinin sözcülüğünü sermaye kesimleri istedi diye MB Başkanlığına Yeni Şafak yazarı bir iktisatçı getiriliyor.

Yetkin Report, 20/03/2021  https://yetkinreport.com/2021/03/20/al-sana-reform-istanbul-sozlesmesi-merkez-bankasi-hdp/?utm_source=mailpoet&utm_medium=email&utm_campaign=blogumuzdan-son-newsletter-total-yazi_1

 • Merdan Yanardağ /   Dinci-faşizan blok harekete geçti

İslamcı hareketin siyaset tarzı bakımından belirleyici olan takiyye yapma kapasitesi daralınca, iktidar, içeride ve dışarıda kimin ne diyeceğine bakmaksızın kendi ajandasını uygulamaya, açık-seçik adımlar atmaya başladı. Bu durum, iktidar bakımından büyük bir siyasal sıkışmışlık ve güçsüzlüğe işaret.

BirGün, 21/03/2021 https://www.birgun.net/haber/dinci-fasizan-blok-harekete-gecti-338306

 • Güray Öz /  Alacakaranlıkta Schmitt hikâyeleri...

Ötekileştirmenin, devlete millete ihanet suçlamalarının zirveyi zorladığını biliyoruz; iktidar kanadınca ısrarla yinelenen sözcüklerinden birisinin de beka, devletin bekası olduğunu da her gün duyuyor, dinliyoruz. Sanal bir tehlike bir tehdit olarak dayatılan devletin bekası amacını hukukun cenderesinden kurtarma çabalarını görebiliyor muyuz peki?

BirGün Pazar, 21/03/2021 https://www.birgun.net/haber/alacakaranlikta-schmitt-hikayeleri-338303

 • Yaşar Aydın / Erdoğan’ın hamlesi muhalefetin direnci

Erdoğan ardı sıra adımlar atarak ülkeyi muhalif siyaset yapılamaz hale getirdi. Bu stratejiyi kafasındaki seçim takvimine kadar uygulamakta da kararlı. Kritik olan muhalefetin durduğu yer.

BirGün, 21/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/erdogan-in-hamlesi-muhalefetin-direnci-338301

 • Güven Gürkan Öztan  /  İktidar sıkıştıkça cephe açma iştahı artıyor

Arkamızda derin bir uçurum olduğunu fark edeli çok oldu. En azından memlekette bir grup insan yanındakileri gidişata dair uyarmak için çırpındı durdu. Ancak “bize bir şey olmaz” diyenlerin, “bu da geçer” korosunun sesi daha çok çıktı. Uçuruma yaklaştıkça kimileri araçtan atladı, birileri gölgesiyle kavga etti, diğerleri aşağıya yuvarlanmadan şoförün değişebileceğine kendini inandırdı. Bugün artık iki tekerlek karada, diğer iki tekerlek uçurumda boşa dönüyor. Olup bitenlerden muavini mesul tutanlar, şoförün “rehin” alındığını zannedenler, freni bozuk aracı sadece sürücü değiştirerek düzlüğe çıkarabileceğini düşünenler ise konuşup durmaya devam ediyor.

BirGün, 22/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/iktidar-sikistikca-cephe-acma-istahi-artiyor-338399

 • Doğan Ergün /  İktidarda kalma stratejisi olarak cihatçılık

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi, HDP’ye açılan kapatma davası, Gezi Parkı’nın mülkiyetinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilmesi, Merkez Bankası başkanının son 20 ayda dördüncü kez değiştirilmesi ve son olarak İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çekilme kararı bir bütün olarak bakıldığında ne anlatıyor? AKP ile MHP’nin ittifakında cisimleşen siyasi iktidar ne yapmaya çalışıyor?

İleri Haber, 22/03/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/iktidarda-kalma-stratejisi-olarak-cihatcilik-124317.html

 • Ruşen Çakır / Hasan Mezarcı’dan Mehmet Boynukalın’a Türkiye’de siyasal İslam’ın son 30 yılı

Ayasofya Camii baş imamı Prof. Mehmet Boynukalın, bir tür “fahri şeyhülislam” gibi Erdoğan iktidarının attığı adımları dini açıdan meşrulaştırmaya çalışıyor, sorunlardan bunalan halkı da dini referanslarla tevekkül ve itaata çağırıyor. Bu, ülkenin sorunlarıyla gerçekler temelinde yüzleşmek ve onları çözmeye çalışmak yerine siyaseti sadece din temelinde kurgulamanın ilk örneği değil, sonuncusu da olmayacak.

Medyascope, 22/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/22/hasan-mezarcidan-mehmet-boynukalina-turkiyede-siyasal-islamin-son-30-yili/

 • Yeşiller Partisi'nden İçişleri'ne dava: 6 aydır bekletiliyorlar

Altı ay önce kurulan Yeşiller Partisi, İçişleri Bakanlığı’nın alındı belgesini vermeyerek partinin tüzel kişilik kazanmasını sekteye uğrattığını belirterek bugün itibariyle dava açacaklarını duyurdu.

Gazete Duvar, 22/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/yesiller-partisinden-icislerine-dava-6-aydir-bekletiliyorlar-haber-1516855

 • Murat Belge  / Erdoğan'ın politika felsefesi

Tayyip Erdoğan'ın davranışları, "meydanı boş bulmuş" derler ya, işte öyle birinin davranışları. Bu davranışlar, açıkça yasadışı, hukuku ayaklar altına alan davranışlar. Böyle olması onun umurunda değil, çünkü onun "siyaset kültürü" de iradesinin önünde herhangi bir engel olmayan bir "yönetici" anlayışına dayanıyor

T24, 23/03/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/murat-belge/erdogan-in-politika-felsefesi,30334

 • Ayşen Uysal ile “Başka Siyaset” : Sokağın iktidara yanıtı

İktidarın aklı ve mantığı imha eden politikalarına sokağın ve meydanların yanıtı ne oldu? Ayşen Uysal yorumluyor.

Medyascope, 23/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/23/aysen-uysal-ile-baska-siyaset-36-sokagin-iktidara-yaniti/

 • Metin Çulhaoğlu /  Rejimin hesabı ve kitabı

Gördüğümüz her öküzün altında bir buzağı, rejimin her adımının ardında uzun vadeli bir planın gerektirdiği rasyonaliteyi aramayacaksak, basit görünen, ama çok daha gerçekçi bir tespitte bulunabiliriz: Günümüz ve en fazla 2023’e kadar uzanacak dönem açısından, başka her şey tali ve değişken kalmak üzere rejimin odaklandığı tek bir hedef vardır:Seçim kazanmak ve Reis’in bir kez daha seçilmesinin yolunu açmak…

İleri haber, 23/03/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/rejimin-hesabi-ve-kitabi-124342.html

 • Sevilay Çelenk ile Yeri Gelmişken : AKP muhalefetin bir seçenek olmadığını göstermeye oynuyor

AKP, ekonomi baş aşağı giderken ve önemli toplumsal meselelerin hiçbirine çözüm üretilemiyorken, muhalefet partilerinin gerçek bir muhalefet seçeneği olmadığını göstermeyi bir şekilde yine başardı. Toplumun en örgütlü ve en güçlü iki kesimine -hem de bir ekonomik krizin eşiğinde olunan bir dönemde- çok ciddi biçimde meydan okudu. İstanbul Sözleşmesi‘nden çekilerek kadınlara, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğini düşürerek ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması konusunu gündeme getirerek HDP seçmenine yönelik gerçekleştirilen bu meydan okuma, maalesef muhalefet partilerinin güçsüzlüğünü yeniden belirginleştirdi.

Medyascope, 23/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/23/sevilay-celenk-ile-yeri-gelmisken-65-akp-muhalefetin-bir-secenek-olmadigini-gostermeye-oynuyor/

 • Mustafa Durmuş / İktidar blokunun yeni stratejisi üzerine

İktidar bloku ortaya çıkabilecek her türden, insani, ekonomik, sosyal ve ekolojik tahribatı göze alarak sonuna kadar otoriter bir rejim oluşturma stratejisini sürdürmede kararlı gibi görünüyor

T24, 23/03/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/iktidar-blokunun-yeni-stratejisi-uzerine,30332

 • Kemal Can/  Umutlu olmak için neden?

Yaşananların iyi hesaplanmış bir planın parçası veya zorunlu savrulmaların ürünü olması da durumu değiştirmiyor. Süreci kontrol edebilmek, anı yönetmek kadar kolay değil. Yani özetle herkes, daha önce olduğu kadar umutlu ve iyimser ya da umutsuz ve kötümser olabilir. Elbette yapılması gerekenler ve yapılabilecekler de hala yerli yerinde duruyor.

Gazete Duvar, 24/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/umutlu-olmak-icin-neden-makale-1517040

 • Sosyalist partiler: Sağcılık yarışıyla ileri gidilemez

Kitle desteğini yitiren Saray ittifakı bir grup gerici azınlığa yaslandı. Baskı her geçen gün artarken toplumun geniş kesimleri hedef alınıyor. Sosyalist partiler bu cendereden ancak düzen içi muhalefetin sınırlarını aşan örgütlü bir toplum mücadelesiyle çıkılabileceğini vurguluyor.

BirGün, 24/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/sosyalist-partiler-sagcilik-yarisiyla-ileri-gidilemez-338662

 • Orhan Pamuk'un T24'te yayınlanan video söyleşisinin tam metni: Okumuş yazmışların başka bir işi daha var, bu olağanüstü baskıcı, müstebit iktidarın yarattığı ortama alışmayı önlemek

"Muhafazakâr olması ve İslamı siyasallaştırmaktan bir fayda umması Abdülhamit’in bugünkü iktidar tarafından bu kadar sevilmesine yol açmıştır"

T24, 24/03/2021 https://t24.com.tr/haber/orhan-pamukun-t24te-yayimlanan-video-soylesisinin-tam-metni-okumus-yazmislarin-baska-bir-isi-daha-var-bu-olaganustu-baskici-mustebit-iktidarin-yarattigi-ortama-alismayi-onlemek,941015

 • Murat Yetkin'den AKP kongresi yorumu: Beklentilerin gerisinde kaldı, dağ fare doğurdu

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, "AK Parti Kongresi haftalardır süren kamuoyu çalışmasına rağmen hem içerik hem de yeniden yapılanma bakımından beklentilerin gerisinde kaldı. Bunların hiçbiri olmadı. Erdoğan manifesto bir yana, 'yeni Anayasa 2022 başında' niyeti dışında yeni bir bilgi dahi vermedi. Öyle Batı’ya posta koymalar da yoktu, Yalnızca bir-iki 'Bay Kemal', o kadar. Dağ fare doğurdu." görüşünü savundu. 

T24, 25/03/ 2021 https://t24.com.tr/haber/murat-yetkin-den-akp-kongresi-yorumu-beklentilerin-gerisinde-kaldi-dag-fare-dogurdu,941335

 • Hakkı Özdal   / Kavara: Reform, büyük kongre, manifesto vs...

Türkiye kapitalizminin yaşadığı kriz; onu siyasal olarak yönetmeyi de giderek zorlaştıran, sınıf ittifakları ve koalisyonlarını aşındıran bir noktaya vardıkça rejim, kendi bekasına yönelik tehdit hissediyor ve tehlike anında kabuğunun içine saklanan bir kaplumbağa gibi, destek çevresinin sadık katmanına, ‘dava neferleri’nin sert ama dayanıklılığı tartışmalı kabuğuna doğru çekiliyor. Tüm toplumu, propagandadan kışkırtmaya varan yollarla tehlikeli şekilde geriyor.

Gazete Duvar,25/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kavara-reform-buyuk-kongre-manifesto-vs-makale-1517154

 • Prof. Sencer Ayata: Başkanlık sistemi kırmızı çizgi olunca toplumun yeni anayasası nasıl konuşulabilir ki?

Toplum bilimci Prof. Sencer Ayata, AKP’nin 7. Olağan Kongresi’nde öne çıkan mesajları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında yer alan satır arası mesajları yorumladı. Kongre’de Erdoğan’ın konuşmasına dair büyük bir beklenti oluşturulduğunu söyleyen Prof. Ayata, verilen mesajların beklentileri karşılamadığını dile getirdi.  Kongrede yeni bir mesaj verilmediğini belirten Ayata, “Herkesin beklentisi 2023 vizyonu iken tam tersine, istikrara yani iktidar ve iktidara nasıl tutunuruz konuşması oldu” dedi. 

T24, 26/03/ 2021 https://t24.com.tr/haber/canli-19-yillik-iktidarinda-akp-nin-son-kongresi,941657

 • Polat S. Alpman: Bitmeyen Tanzimat sendromu muhalefeti de yönetiyor

Kendinden zayıf gördüğü kadına, işçiye, göçmene, Kürde, LGBTİQ+’ya, yaşlıya, hayvana, ağaca saldırmayı, zapturapt altına almayı gelenek-görenek kılıfına bürüyen, iktidarı ya da Türk milliyetçiliğini arkasına alınca bu kötülüklerden mesul tutulmayacağını hisseden geniş bir erkek kümesi olduğunu söyleyen Doç. Dr. Polat S. Alpman, iktidarın bu kıskaçtan çıkışı da kapatmaya çalıştığını söylüyor. Alpman’a göre muhalefet de “bitmeyen Tanzimat sendromu” yüzünden karşı söylem üretemiyor.

İrfan Aktan, Gazete Duvar, 27/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/polat-s-alpman-bitmeyen-tanzimat-sendromu-muhalefeti-de-yonetiyor-makale-1517359

 • Güray Öz /  Siyaset belirsiz senaryolar arabesk

Sık sık söylenen “iktidarın gidici olduğu ekonominin tümüyle battığı koşullarda iktidarını sürdürmesinin olanaksız olduğu yani kısacası kendiliğinden çekip gideceğidir.” Bu saptama bir yanıyla doğru olabilir, yani gerçekten iktidar bloku halk- seçmen desteğini yitirmiş olabilir ama yine de iktidarlar erke talip başka, farklı bir siyasi güç kendini göstermedikçe, harekete geçmedikçe yerlerinden edilemezler.

BirGün Pazar, 28/03/2021  https://www.birgun.net/haber/siyaset-belirsiz-senaryolar-arabesk-339115

 • Oğuz Oyan /  Rejim nereye gidiyor?

Montrö'nün baypas edilmesi veya Kanal İstanbul üzerinden aşılması hesapları bir yana, Montrö Sözleşmesi'nin TBMM Başkanı tarafından Cumhurbaşkanı’nın bir kararnamesiyle değiştirilebilecek sıradan bir belge olarak takdimi, ABD'ye mesaj vermekten başka anlama gelmez. Ama bunu yapmak söylemekten daha zordur; ülkenin Lozan, Montrö gibi kuruluş belgelerinin tartışma konusu yapılması, bu iktidarın boyunu çok aşacaktır.

BirGün Pazar, 28/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/rejim-nereye-gidiyor-339119

 • Mehmet Y. Yılmaz /  Özel hayat hafiyesi bir bakan

Ortaya çıkıyor ki Bakan, devletin olanaklarını da kullanarak milletvekillerinin mahrem hayatlarını takip ediyor, bilgileri not ediyor ve hiç çekinmeden bunu kullanabileceğini de ima ediyor. Ama o kadar yüce gönüllü ki "Allah muhafaza" demeyi de ihmal etmiyor, bilgileri şimdilik kullanmayacağını anlıyoruz

T24, 29/03/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/ozel-hayat-hafiyesi-bir-bakan,30394

 • Prof. Dr. Sencer Ayata, "İdeoloji, otoriterleşmenin önemli bir aracı haline geldi"

Prof. Dr. Sencer Ayata ile kongresini gerçekleştiren ve kritik dönemeç 2023 için iktidar hedefi olan Cumhur İttifakı'nın ortağı AKP'nin vizyonunu ve izlediği stratejiyi konuştuk.

İpek Özbey, Cumhuriyet, 29/03/ 2021https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/prof-dr-sencer-ayata-ideoloji-otoriterlesmenin-onemli-bir-araci-haline-geldi-1823932

 • Selahattin Demirtaş: Gözleri açık insanların büyük ittifakı kazanacak

Selahattin Demirtaş, T24 için yazdığı 'Hadi Gülümse' başlıklı yazıda "Siz, aydınlanmanıza bakın. Aydınlanmış bir halkın tabanda kuracağı ittifakın karşısında durabilecek siyasetçi, daha doğmadı. Kesin bilgi, içeriden bildiriyorum" ifadelerini kullandı.

Gazete Duvar, 29/03/ 2021 https://www.gercekgundem.com/siyaset/262501/selahattin-demirtas-gozleri-acik-insanlarin-buyuk-ittifaki-kazanacak

 • KIZILDERE 49. YIL    Mahir Çayan ve arkadaşları karanfillerle anıldı

Ankara’daki emek ve demokrasi güçleri, 49 yıl önce Kızıldere’de öldürülen Mahir Çayan ve arkadaşlarını anmak için Karşıyaka Mezarlığı’nda bir araya geldi. Kırmızı karanfillerin konulduğu mezar başında, yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapıldı.

Bianet, 30/03/2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/241603-mahir-cayan-ve-arkadaslari-karanfillerle-anildi

 • Oğuz Oyan /  İktidarın toplumsal/ekonomik maliyeti

İktidar, Cumhuriyeti başkalaştırmak yolunda dur durak tanımayacağını her vesileyle açıklıyor. Yani iktidarda kalacağı her yeni gün yeni maliyetler anlamına geliyor.

soL, 30/03/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/iktidarin-toplumsalekonomik-maliyeti-28956

 • Murat Yetkin /  Sadece kovit değil, Erdoğan’ın Türkiye tablosu dökülüyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün, 29 Mart’ta hükümetinin kovit salgınıyla mücadelede maalesef gerilemesini kabul etmek mecburiyetinde kaldı. Salgın, 29 Mart konuşmasında Erdoğan’ın verdiği bilgiye göre, nüfusun yüzde 80’inin yaşadığı 58 il “çok yüksek yüksek risk” düzeyine vurdu. Aylardır kendi açıkladığı önlemleri AK Parti il ve ilçe kongrelerindeki kucak kucağa görüntülerle ihlal edilmesiyle övünen Erdoğan dün canlı yayında hâlâ “maske, mesafe, temizlik” diyordu. “Maalesef” ve “mecburiyet” sözcüklerini telaffuz etmeden önceyse hâlâ kendi yönetiminde Türkiye’nin dünyadaki en akılcı önlemleri aldığından söz ediyordu. Bilim insanlarının, tıp insanlarının dilinde tüy bitti, “yanlış yapılıyor” diye. Ama sadece kovit değil, başka açılardan da Erdoğan’ın Türkiye tablosu adeta tel tel dökülüyor.

Yetkin Report, 30/03/ 2021 https://yetkinreport.com/2021/03/30/sadece-kovit-degil-erdoganin-turkiye-tablosu-da-dokuluyor/

 • Fatih Yaşlı /  Çürüme, çöküş, ahlak, adalet

Bugün Türkiye toplumu planlı programlı bir şekilde sürüleştirilmek, ahlaksızlaştırılmak isteniyor ve bunda da hayli yol alınmış durumda.

soL,31/03/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/curume-cokus-ahlak-adalet-29026

 • Kemal  Can / Manifesto Bahçeli’den geldi

İktidarın stratejisini anlatan cümleyi şöyle özetleyebiliriz: İstikbal, bu iktidarın herkesten ve her şeyden istiklalini almış gücünün istikrarından ibarettir.

Gazete Duvar, 31/03/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/manifesto-bahceliden-geldi-makale-1517737

 • Demirtaş: Muhalefetteki milliyetçi odaklar demokrasi ittifakına ısrarla engel olmaya devam edeceklerse HDP’nin öncülüğünde üçüncü bir ittifak ilan edilebilir

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, demokrasi güçlerinin beş temel ilke etrafında bir araya gelebileceğini söyleyerek, “Bana göre, eğer muhalefetteki milliyetçi odaklar demokrasi ittifakına ısrarla engel olmaya devam edeceklerse bu durumda HDP’nin öncülüğünde üçüncü bir ittifak, ‘demokrasi ittifakı’ olarak ilan edilebilir” dedi.

T24, 31/03/ 2021https://t24.com.tr/haber/demirtas-muhalefetteki-milliyetci-odaklar-demokrasi-ittifakina-israrla-engel-olmaya-devam-edeceklerse-hdp-nin-onculugunde-ucuncu-bir-ittifak-ilan-edilebilir,942627

2-DÜNYA

 • Hakan Okçal / Ermenistan krizinin düşündürdükleri

Ermenistan krizinde, biri kötü, biri iyi olmak üzere, iki senaryo var. Taraflar birbirleriyle yarışarak Türk ve Azeri karşıtlığı üzerinden şovenizmi köpürtürlerse Ermenistan kaybeder. Hele muhalefet iktidarı ele geçirir ve Dağlık Karabağ’da yeni bir askeri maceraya atılırsa, bölge daha derin bir kriz içine girer. Rusya’nın ve Batı’nın buna izin vermeyeceğini umalım.

Gazete Duvar, 01/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ermenistan-krizinin-dusundurdukleri-haber-1514704

 • Gürsel Köksal / Sol kadınlara emanet

Almanya‘nın Sol Parti‘sinin genel başkanlığını önümüzdeki dönem iki kadın politikacı paylaşacak. Farklı eğilimleri temsil eden Janine Wissler ve Susanne Hennig-Wellsow‘un önünde altı eyalet, bir de genel seçim sınavı var.

BirGün, 01/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/sol-kadinlara-emanet-335849

 • Haluk Arican /  Almanya'da Sol Parti kongresini topladı: Sol, ne kadar ve nereye kadar sol?

Almanya'da Sol Parti kongresi tamamlandı. İki yeni kadın eş başkan seçildi. Partinin izleyeceği temel politikalardaki yönelimleri tartışmalı gözüküyor.

soL, 01/03/ 2021 https://sol.org.tr/haber/analiz-almanyada-sol-parti-kongresini-topladi-sol-ne-kadar-ve-nereye-kadar-sol-27042

 • Erdoğan İşçan / Darbeler ülkesi Myanmar: Aung San Suu Kyi ve Myanmar Büyükelçisi

26 Şubat’ta BM Genel Kurulu’nda Myanmar Büyükelçisi, ülkesinde gerçekleşen askeri darbeye karşı demokratik güçleri ve gösterileri destekleyen bir konuşma yaptı. Ertesi gün darbeciler tarafından görevden alındı, ama olsun, diplomasi ve demokrasi tarihine geçti…

T24, 01/03/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/erdogan-iscan/darbeler-ulkesi-myanmar-aung-san-suu-kyi-ve-myanmar-buyukelcisi,30065

 • "EN ÖLÜMCÜL GÜN"  Myanmar: Polis ateş açtı

Ülkede Şubat başında yapılan darbeden bu yana süren barışçıl sivil itaatsizlik eylemleri, dün polisin orantısız gücü artırmasıyla 18 kişinin ölümünü gördü.

Bianet, 01/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/dunya/240106-myanmar-polis-ates-acti

 • Ceyda Karan / Biden'ın 'demokrasi, insan hakları ve değerler' cephesi: Af Örgütü örneği

Donald Trump'ın 'Önce Amerika' vurgulu politikaları gitti, Joe Biden'ın 'ABD'nin dünya liderliğini geri getirme' dönemi başladı. Biden'ın ABD'nin jeostratejik meydan okumalara verilecek yanıtlarda özünde Trump'tan çok farklı olmayacağı kısa sürede anlaşılmış durumda. Asıl fark, Amerikan dış politikasında çok aşina olduğumuz 'demokrasi ve insan hakları' başlığını yeniden açmış bulunması. Yeni dönemdeki 'miladını' Biden'ın Münih Güvenlik Konferansı'ndaki konuşması olarak alabiliriz.

BirGün, 01/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/biden-in-demokrasi-insan-haklari-ve-degerler-cephesi-af-orgutu-ornegi-335834

 • BM: Myanmar'daki darbe karşıtı gösterilerde bugün 38 kişi öldürüldü

BM Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener, darbe karşıtı gösterilerde bugün 38 kişinin, toplamda da 50'den fazla kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Gazete Duvar, 03/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bm-myanmardaki-darbe-karsiti-gosterilerde-bugun-38-kisi-olduruldu-haber-1515051
 

 • Ergin Yıldızoğlu /  ‘Büyük yalan’, mağduriyet ve faşizm

Faşist entelijansiyanın kitle duyarlılıklarını şekillendirme hareketi, partiyi inşa etme sürecinde bir “büyük yalan” ve “mağduriyet” iddiası belirleyici rol oynar. 

Cumhuriyet, 04/03/2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/buyuk-yalan-magduriyet-ve-fasizm-1817996

 • Sınıf mücadelesi her şeyi belirler

Bütün dünya koronavirüs salgınının yol açtığı sorunlarla boğuşurken hayatın her alanında artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Covid-19 çalışma yaşamından ekonomiye, insan psikolojisinden toplumsal ilişkilere her alanda büyük kırılmalar yaşanacak. Mevcut politik uygulamalar, ekonomik koşullar ve pandemi sonrası bizi bekleyen senaryoları İngiltere'deki York Üniversitesi’nden siyaset bilimci Prof. Dr. Werner Bonefeld ile konuştuk. 

Didem Mercan /Söyleşi, BirGün, 04/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/sinif-mucadelesi-her-seyi-belirler-336286

 • Ceren Ergenç /  Çin pandemiyi atlattı, geleceğe bakıyor

14. Beş Yıllık Plan’ın öncelikli konuları arasında yoksullukla mücadele, yeşil dönüşüm, yapay zeka teknolojileri, finansal piyasalar ve uluslararasılaşma var. Her ne kadar, Xi Jinping çifte toplantıların başlamasına bir hafta kala şaşalı törenlerle Çin’de artık mutlak yoksulluğun kalmadığı müjdesini verdiyse de, bu başlık altında hâlâ birçok çözülmemiş mesele yer alıyor.

Gazete Duvar, 05/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/cin-pandemiyi-atlatti-gelecege-bakiyor-makale-1515134

 • Korkut Boratav  / Hindistan’da Kasım-Şubat çiftçi direnmesi

Ulusal sınıf hareketlerinin birbirinden öğreneceği çok şey var. İletişimleri gerekiyor ki sınıf mücadeleleri uluslararası alana taşınabilsin. 

soL, 05/03/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/hindistanda-kasim-subat-ciftci-direnmesi-27283

 • Mustafa Türkeş / ABD'nin 'Geçici Ulusal Güvenlik Strateji Rehberi’ ne anlatıyor?

Prof. Dr. Mustafa Türkeş soL için ABD'de Biden yönetiminin 'Geçici Ulusal Güvenlik Strateji Rehberi'nin ne anlattığını aktardı ve analizini yaptı

soL, 05/ 03/ 2021 https://sol.org.tr/haber/analiz-abdnin-gecici-ulusal-guvenlik-strateji-rehberi-ne-anlatiyor-27310

 • Mühdan Sağlam / Hindistan’da çiftçiler neden ayakta?

Hindistan parlamentosunun Eylül 2020’de yayınladığı belgeye göre yalnızca 2019’da 10 binden fazla çiftçi, borçları ve içine düştüğü çıkmaz sebebiyle intihar etti. Ayrıca Hindistan’da çiftçi intiharlarında ciddi artış var, toplam intihar vakalarının yüzde 7.4’ü çiftçi intiharlarından oluşuyor.

Gazete Duvar, 07/ 03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hindistanda-ciftciler-neden-ayakta-makale-1515299

 • Aydın Selcen  / Dış politikada tuzaklar ve yapısal çelişkiler

Basitçe ilk ne yapmalı? En önce İsrail ama onunla birlikte Mısır, SA, BAE ile diplomatik iletişim canlandırılıp, yeniden kurumsallaşmalı. Azerbaycan’a verilen etkili destek sonrasında, Ermenistan’ı diplomasiye çekecek açılım planlanıp, uygulanmalı.

Gazete Duvar, 07/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/dis-politikada-tuzaklar-ve-yapisal-celiskiler-makale-1515316

 • Ergin Yıldızoğlu / Teknoloji ‘büyük resmin’ merkezinde mi?

Geçen haftaki yazımda, “büyük resmin” içinde teknolojik gelişmeler hızlanırken, Covid sonrası döneme ilişkin umutları ve riskleri yansıtan iki yaklaşıma değinmiştim. Bir haftada yayımlanan kapsamlı bir araştırma, iki önemli rapor, Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Halk Kongresi’nin onaylayacağı 14. “5 Yıllık Plan”a ilişkin tartışmalar teknolojik gelişmelerin ve ilgili sorunların “büyük resmin” merkezine oturmaya başladığını düşündürüyor. 

Cumhuriyet, 08/03/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/teknoloji-buyuk-resmin-merkezinde-mi-1818941

 • Ergin Yıldızoğlu /  Yeni silahlanma yarışı

  Önceki yazıma, “Kapsamlı bir araştırma, iki önemli rapor, Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Halk Kongresi’nin onaylayacağı 14. 5 Yıllık Plan’a ilişkin tartışmalar teknolojik gelişmelerin ve ilgili sorunların ‘büyük resmin’ merkezine oturmaya başladığını düşündürüyor” sözleriyle başlamış, Yapay Zekâ Üzerine Ulusal Komisyon’un (YZÜUK) raporu, “Risk alanlarını, yükselen tehditleri ve gereken devlet politikalarını tartışarak devam ediyor” saptamasıyla bitirmiştim. 

Cumhuriyet, 11/03/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/yeni-silahlanma-yarisi-1819706

 • Hakan Güneş /  Mısır-Türkiye yakınlaşmasının anlattıkları: İmaj inşasının sınırları!

Türkiye, Mısır, S. Arabistan, Katar, İran vb. ülkeler adeta bir soğuk savaş düzeninde yeniden konum alıyorlar. Daha doğrusu kısmen İran ve İsrail dışındakiler uluslararası aktörlerin müdahaleleri karşısında denklemi yeniden üreten adımlar atıyorlar.

BirGün, 10/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/misir-turkiye-yakinlasmasinin-anlattiklari-imaj-insasinin-sinirlari-336944

 • Ermenistan'da Gasparyan krizi derinleşiyor: Sarkisyan, Paşinyan'ın kararını Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı

Ermenistan'daki darbe girişiminin ardından Başbakan Paşinyan'ın Genelkurmay Başkanı Gasparyan'ı görevden alma kararı anayasal krize dönüştü. Paşinyan, kararının cumhurbaşkanlığının onayını almamasına rağmen iki hafta sonra otomatik olarak devreye girdiğini ve Gasparyan'ın bugün itibarıyla görevden alındığını duyurdu. Ancak Cumhurbaşkanı Sarkisyan, konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı.

Gazete Duvar, 10/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ermenistanda-gasparyan-krizi-derinlesiyor-sarkisyan-pasinyanin-kararini-anayasa-mahkemesine-tasidi-haber-1515661

 • Londralı kadınlar Sarah Everard için haykırdı: Sokaklar da, geceler de bizimdir!

Birleşik Krallık, 3 Mart’ta kaybedilen ve polis memuru Wayne Couzens’in katlettiği tespit edilen Sarah Everard cinayetiyle sarsıldı. Polis teşkilatı, Everard’ın kaçırıldığı Londra’daki eyleme önce yasak getirmeye, sonra engellemeye çalışsa da, yüzlerce kadın Clapham’da bir araya gelerek haykırdı: ‘’Ne zaman, nereye istersek; sokaklar da, geceler de bizimdir!’’

Gazete Duvar, 14/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/londrali-kadinlar-sarah-everard-icin-haykirdi-sokaklar-da-geceler-de-bizimdir-haber-1516025

 • Çağdaş Gökbel /  İngiltere’de demokrasi masalının sonu: Sarah Everard'ın ölümü ve Londra'da gözaltına alınan kadınlar

Sarah ve onun gibi milyarlarca kadının bir daha vahşice katledilmesini istemiyorsak sırtımızda bir kambur gibi duran ezberleri ve bu çürümüş düzeni atmak zorundayız.

soL, 16/03/ 2021  https://sol.org.tr/yazar/ingilterede-demokrasi-masalinin-sonu-sarah-everardin-olumu-ve-londrada-gozaltina-alinan

 • Akdoğan Özkan / Onuncu yılı biterken Suriye savaşı

Suriye'nin sınırlarının yüzde 85'i üzerinde kontrolünü yitirdiği savaşın 10 yılda yol açtığı tahribatı gidermek için gereken tutar 1,7 trilyon

T24,15/03/ 2021  https://t24.com.tr/yazarlar/akdogan-ozkan/onuncu-yili-biterken-suriye-savasi,30214

 • Aydın Selcen ile söyleşi: “10. yılında Suriye İç Savaşı, diplomatik bir fiyasko ve insanlık trajedisi”

Suriye’nin kuzeyinde, Fırat Kalkanı bölgesindeki Cerablus’a ve el Bab’a füze saldırıları düzenlendi. Milli Savunma Bakanlığı, saldırıların durdurulması için Rusya Federasyonu’na bildirimde bulunulduğunu açıkladı. Medyascope yorumcusu Aydın Selcen ile Cerablus ve Bab saldırılarını, 10. yılında Suriye İç Savaşı’nda ufukta çözüm görünüp görünmediğini konuştuk.

Burak Tatari,  Medyascope, 15/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/15/aydin-selcen-ile-soylesi-10-yilinda-suriye-ic-savasi-diplomatik-bir-fiyasko-ve-insanlik-trajedisi/

 • Ergin Yıldızoğlu / Neo-liberalizm geride kalıyor

Çoktan ölmüştü neo-liberalizm, ama cesedi şimdi Covid-19 krizi içinde kaldırılabiliyor, hem de ilk doğduğu, zamanla sosyal demokratları bile peşine taktığı yerde.

Cumhuriyet, 15/03/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/neo-liberalizm-geride-kaliyor-1820685

 • BM : Myanmar'daki darbe karşıtı gösterilerde ölenlerin sayısı 149'a yükseldi

Birleşmiş Milletler, askeri darbe karşıtı gösterilerde öldürülen Myanmarlıların sayısının 149'a çıktığını duyurdu.

Gazete Duvar, 16/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bm-myanmardaki-darbe-karsiti-gosterilerde-olenlerin-sayisi-149a-yukseldi-haber-1516321

 • Musa Özuğurlu / Türkiye'ye karşı Arap manifestosu

Mısır gazetesi El Vatan’ın yazı işleri müdürü Ahmet El Hatip “Türkiye ile Mısır arasında normalleşmenin olabilmesi için” 10 madde sıralamış. Türkiye’nin işi hiç de kolay değil, bir gazetecinin yazdıklarından dolayı değil, yazdıkları saha gerçeklerini (Arap başkentlerinde Türkiye denildiğinde nelerin konuşulduğunu) yansıttığı için. Bu nedenle bu yazılanları bir gazetecinin iddiaları diye okumanın yanı sıra “Türkiye’ye karşı Arap Manifestosu” olarak da okuyabiliriz.

Gazete Duvar, 16/ 03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiyeye-karsi-arap-manifestosu-makale-1516188

 • Mete Çubukçu /  Suriye’de 10 Yıldan Geriye Kalan: Kimsenin Kazanamadığı Bir Savaş

10 yıl boyunca tam anlamıyla kurtlar sofrasına dönen, bu kanlı iç savaşın kazananı yok. Esad savaşı kazandı diye düşünülebilir ama barışı kazanması zor görünüyor. Üstelik ortada ülkeden geriye kalan pek bir şey de kalmamış gibi. İdlib ve Fırat’ın doğusu dışında birçok noktada bundan sonra büyük çatışmaların olması beklenmiyor. Özellikle İdlib’deki radikal İslamcıları Rusya’nın rahat bırakmayacağı biliniyor. Ama bu yapıların ne olacağı da belirsiz. Fırat’ın doğusu ise nasıl bir pazarlığa sahne olacak, göreceğiz.

Birikim/Haftalık, 16/03/ 2021 https://birikimdergisi.com/haftalik/10519/suriye-de-10-yildan-geriye-kalan-kimsenin-kazanamadigi-bir-savas

 • KATLİAMIN 33. YILI  Halepçe Katliamı: Dayê bêhna sêva tê*

İnsan hakları savunucuları Halepçe Katliamı’nda yaşamını kaybedenleri hatırlatıyor ve aynı suçun tekrar işlenmemesi için “bir daha asla” diyor.

Bianet,16/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/240850-halepce-katliami-daye-behna-seva-te

 • Levent Özçağatay –Londra /  Birleşik Krallık’ta iki gelin

Birisi kızıl saçlı prensle evlenip bir peri masalının başkahramanı olarak Kraliyet ailesine giren Amerikalı siyah beyaz televizyon oyuncusu Megan. Öbürü ise Hollanda kökenli ve kalaşnikoflu bir cihadi ile evlenip İslam Devleti’ne gelin giren Bangladeş asıllı İngiliz genç kız, Şamima.

BirGün, 17/ 03/ 2021  https://www.birgun.net/haber/birlesik-krallik-ta-iki-gelin-337835

 • Ermenistan'da erken seçimin adı kondu: 20 Haziran

Karabağ Savaşı sonrası Başbakan Paşinyan'a yönelik istifa çağrıları ve darbe girişimi sonrası erken seçim kararı alındı

Bianet, 18/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/dunya/241006-ermenistan-da-erken-secimin-adi-kondu-20-haziran

 • Ergin Yıldızoğlu /  ‘Devlet geri geliyor!’

  Finansal krizde kurtarma, Covid’de izleme, ekonomide korumacılık ve sanayi politikası... “Devlet geri geliyor!” Hiçbir zaman bir yere gitmedi ki! Liberaller entelijansiya, “Küreselleşme içinde artık ulus devletler dönemi geride kalıyor” diye sayıklarken, ulus devletler dünya çapında yeni kriz yönetim modelini inşa ediyorlardı. Ulus devletler şimdi başka şeyleri inşa etmekle meşguller.  

Cumhuriyet, 18/03/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/devlet-geri-geliyor-1821366

 • Korkut Boratav / Çin’de 14’ncü Beş Yıllık Plan

UHK’nin Mart 2021 toplantısının ana gündem maddelerinden biri 2021-2025 yıllarını kapsayan 14’ncü Beş Yıllık Plan oldu. Gözden geçirelim. 

soL, 19/03/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/cinde-14ncu-bes-yillik-plan-28245

 • Brezilya’da yeniden sol

İtinayla tasarlanan bir dava ile 2 yıl tutuklu kalan Eski Brezilya Devlet Başkanı Lula, 2022 seçimleri için henüz aday olmadı. Ama olursa anketlere göre seçimi kazanacak.

Alexandre de Santi - Rafael Moro Martins, BirGün, 22/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/brezilya-da-yeniden-sol-338421

 • İlhan Uzgel / ABD'nin Çin sorunu

Biden yönetimi içeride yeni bir meşruiyet yaratarak, müttefikleriyle ilişkilerini güçlendirerek ve Çin’e yönelik olarak askerî çevreleme yanında küresel bir demokratikleşme dalgası yaratarak son bir hamleyi denemeye çalışıyor. İçeride Trump’ın açtığı yaraları sararak kendisinin demokratik ve iyi huylu bir hegemonik güç olduğunu gösterip, Çin’in otoriter modelinin sakıncalarını göstermeye çalışıyor. Bunlar ABD’nin elinde kalan son araçlar.

Gazete Duvar, 22/03/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/abdnin-cin-sorunu-makale-1516785

 • Gürsel Köksal /  Frankfurt’ta “sol birlik” arayışları sürüyor

Zaman zaman Almanya‘nın “gizli başkenti“ olarak anılan Frankfurt, bugünlerde tüm ülkeye siyasi model olabilecek bir tarihi gelişmenin eşiğinde. İki hafta önce gerçekleştirilen yerel seçimlerden sonra, il genel meclisinde ortaya çıkan tablo, en fazla oyu alan Yeşillerin liderliğinde bir “sol“ daha doğrusu “ilerici partiler“ ortaklığını, yani yeşil, sosyal demokrat (SPD) ve sosyalist (Sol Parti) partilerin oluşturacağı bir koalisyonu mümkün kılıyor. SPD ve Sol Parti, böyle bir koalisyon için görüşmelere hazır olduklarını hemen açıkladılar, ancak Yeşiller‘den halen bir karar çıkmadı. 

BirGün, 26/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/frankfurt-ta-sol-birlik-arayislari-suruyor-338882

 • Fehim Taştekin /  Normalleşmedeki anormallik: Al verden hep vere 

Herkes birbirini çözmüş durumda. Dün Alman Şansölye Angela Merkel diyalogdan yana konuşmasını ‘AB’nin refahı için işbirliği’ vurgusu üzerine kurdu. Türkiye’den ortak değil ‘komşu’ olarak söz etti. Aranan haslet ‘iyi komşuluk’. Hal tercümesi; “Evin içi bizi ilgilendirmez!” Erdoğan’ın aradığı da bu değil mi? Beni ben olarak kabul et, dile ne dilersen.

Gazete Duvar, 26/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/normallesmedeki-anormallik-al-verden-hep-vere-makale-1517265

 • Myanmar'da darbe karşıtı protestolarda ölü sayısı 320'ye çıktı

Myanmar Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşu, 1 Şubat'ta ordunun yönetime el koyduğu ülkede darbe karşıtı protestolarda ölenlerin sayısının 320'ye çıktığını duyurdu. Ölenlerin çoğunun, 18-24 yaş grubundaki gençlerden oluştuğu belirtildi.

Gazete Duvar, 26/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/myanmarda-darbe-karsiti-protestolarda-olu-sayisi-320ye-cikti-haber-1517339

 • Myanmar’da “kanlı gün”: Darbe karşıtı protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 459’a yükseldi

Myanmar’da askeri darbe ve hükümet üyelerinin gözaltına alınmasına karşı düzenlenen protestolarda güvenlik güçlerinin silahlı müdahaleleri sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 459’a yükseldi. Güvenlik güçlerinin protestoculara karşı sert müdahaleleri dünyanın dört bir yanından kınanmaya devam ediyor.

Senem Görür, Medyascope, 29/03/2021 https://medyascope.tv/2021/03/29/myanmarda-kanli-gun-darbe-karsiti-protestolarda-hayatini-kaybedenlerin-sayisi-459a-yukseldi/

 • Myanmar'da askeri darbeye karşı "çöp grevi"

Myanmar'da askeri hükümete karşı süren protestolar kapsamında, darbe karşıtı göstericiler bugün de caddelere çöp bırakma eylemi yaptı. Ülkedeki gösterilerde 510 kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

DW Türkçe,30/03/ 2021 https://www.dw.com/tr/myanmarda-askeri-darbeye-kar%C5%9F%C4%B1-%C3%A7%C3%B6p-grevi/a-57050401

 • Fransa'da "Ruanda soykırımı" raporu açıklandı

Cumhurbaşkanı Macron'un talimatıyla kurulan tarihçiler komisyonu, Fransa'nın Ruanda soykırımındaki rolüyle ilgili raporunu kamuoyuna açıkladı.

DW Türkçe, 26/03/  2021  https://www.dw.com/tr/fransada-ruanda-soyk%C4%B1r%C4%B1m%C4%B1-raporu-a%C3%A7%C4%B1kland%C4%B1/a-57021743

 • Mühdan Sağlam /  Haiti halkı yenilirse biz de yenilmiş sayılır mıyız?

Batı yarımkürenin en yoksul ülkesi, 1987’den beri ilk defa referanduma gidecek. Ancak referanduma ve başkana karşı sokaklarda itiraz sesleri yükseliyor. Haiti’nin darbelerle, diktatörlüklerle dolu tarihi incelendiğinde halkın itirazının anlamı büyük.

Gazete Duvar, 28/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/haiti-halki-yenilirse-biz-de-yenilmis-sayilir-miyiz-makale-1517414

 • Sosyalist umut sağı panikletti

Ekvador’da halk, ekonomik krizden çıkış için yüzünü sola döndü. Nisan ayında yapılacak seçimlerde sol aday Arauz’un zaferine kesin gözüyle bakılıyor, ancak sağcıların ülke dışında kurduğu ittifaklar endişe yaratıyor.

Dış Haberler Servisi, BirGün, 29/03/2021 https://www.birgun.net/haber/sosyalist-umut-sagi-panikletti-339209

 • Fehim Taştekin / Azami baskıda ters sonuç: Çin Tahran'dan nanik yaptı

18 Mart’ta Alaska’da Çin’le ilk buluşmada Biden’ın ekibi, azar modunda Tayvan, Hong Kong ve Sincan (Uygur) dosyasıyla lafa girince alışık olmadıkları bir şeyle karşılaştı. Çinli diplomatlar, ABD’nin insan haklarından bahsedecek durumda olmadığını, uluslararası toplum adına konuşamayacağını ve üst perdeden buyuramayacağı karşılığını verdi. ‘Alttan alan ağırbaşlı’ Çinli görüntüsü sona ermişti. 

Gazete Duvar, 29/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/azami-baskida-ters-sonuc-cin-tahrandan-nanik-yapti-makale-1517514

 • Hayri Kozanoğlu /  Elveda AB çıpası!

AB liderleri su almaya başlayan Türkiye gemisini yüzdürmeye çalışadursun, sıcak para ülkeyi hızla terk ediyor. Bir zamanlar sol liberallerin fazlaca bel bağladığı AB çıpasının artık hiçbir değerin azgın sularda sürüklenmesini önleyemediği net biçimde ortaya çıkıyor

BirGün, 30/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/elveda-ab-cipasi-33934

3-ADALET / İNSAN HAKLARI

 • Şebnem Korur Fincancı /  Canı çıkasıcalar!

İnsan hakları kavramı ile ilişkimiz turnusol kağıdı gibidir. Yaşama, doğaya, insana bakışımızı ve tümüyle ilişkilenmemizi olanca çıplaklığıyla gözler önüne serer. Nice demokrasi söylemi insan haklarıyla ilgili bir sözümüzle paramparça dağılır, en sivri yerlerinden hepimizi kanatır.

Evrensel, 01/03/ 2021 https://www.evrensel.net/yazi/88249/cani-cikasicalar

 • Özlem Zengin'e hakaret etti, 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten tutuklandı; avukat Mert Yaşar'ın tutukluluğuna itiraz reddedildi

AKP'li Özlem Zengin'e hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten tutuklanan avukat Mert Yaşar'ın tutukluluğuna itiraz reddedildi. 

T24, 04/03/ 2021 https://t24.com.tr/haber/ozlem-zengin-e-hakaret-etti-cumhurbaskanina-hakaret-ten-tutuklandi-avukat-mert-yasar-in-tutukluluguna-itiraz-reddedildi,936886

 • Gergerlioğlu, Yargıtay’ın onadığı ceza için AYM'ye başvurdu

Bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle 2 yıl 6 aylık hapis cezası alan HDP'li Vekil Ömer Faruk Gergerlioğlu, Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvurunun bir kopyasını TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a gönderdi.

Bianet, 05/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/240388-gergerlioglu-yargitay-in-onadigi-ceza-icin-aym-ye-basvurdu

 • Gökçer Tahincioğlu /  O bombalar nasıl patladı: "IŞİD beklesin, Gergerlioğlu'nu mahkûm edelim"

İnsanlık suçlarına imza atanların o imzaları nasıl bu kadar kolay atabildiklerinin kanıtları, basit bir arşiv taraması ve bu dosyaları yıllarca sayfa sayfa takip eden hak savunucularının, avukatların çabalarıyla hep önümüzde duruyor

T24, 06/ 03/ 2021  https://t24.com.tr/yazarlar/gokcer-tahincioglu-yuzlesme/o-bombalar-nasil-patladi-isid-beklesin-gergerlioglu-nu-mahkum-edelim,30117

 • Cezaevinde çıplak aramaya karşı açlık grevi: Sesimi duyun

Beşikdüzü Cezaevi'nden Espiye Cezaevi'ne nakledilen Kurbani Özcan adlı mahpus, burada çıplak aramaya maruz kaldığını ve ötekileştirildiğini söyleyerek açlık grevine başladı. Uğradığı kötü muameleye karşı intihar girişiminde bulunan Kurbani'nin durumu için Adalet Bakanlığı'na başvuru yapıldı.

Hacı Bişkin, Gazete Duvar, 06/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/cezaevinde-ciplak-aramaya-karsi-aclik-grevi-sesimi-duyun-haber-1515225

 • Kayseri Bünyan Cezaevi’nde tutuklu bulunan Dr. Selçuk Mızraklı, Medyascope’un sorularını yanıtladı: “Mahkemeler adliyelerde sürüyor, kararlar Ankara’daki bin odalı sarayda alınıyor”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı iken yerine kayyum atanan ve ardından tutuklanan Dr. Selçuk Mızraklı, dokuz ay boyunca yargılandığı davadan 9 yıl 4,5 ay hapis cezası aldı. Mızraklı, tutuklu bulunduğu Kayseri Bünyan Cezaevi’nden Medyascope’un sorularını yanıtladı.

Ferit Aslan, Medyascope, 06/ 03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/06/kayseri-bunyan-cezaevinde-tutuklu-bulunan-dr-selcuk-mizrakli-medyascopeun-sorularini-yanitladi-mahkemeler-adliyelerde-suruyor-kararlar-ankaradaki-bin-odali-sarayda-aliniyor/

 • AİHM hakim ve savcılar için emsal bir karar verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi,  eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun yaptığı başvuruyla ilgili kararını açıkladı. AİHM, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) 2012 yılındaki kararnamesi ile Çankırı’ya atanan Eminağaoğlu ile ilgili Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetti. AİHM kararının ardından Cumhuriyet'e konuşan Eminağaoğlu, kararın açıklamaları nedeniyle ceza alan hakim ve savcılar için emsal nitelikte olduğunu belirtti.

Cumhuriyet, 09/03/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/aihm-hakim-ve-savcilar-icin-emsal-bir-karar-verdi-1819386

 • Mimar Şahin, Sincan Cezaevi’nden gazetemize mektup yazdı: "Çıplak arama yapıldı"

Kalitesiz beton kullandığı için ceza kestiği şirket sahibi tarafından adı KHK listesine konulan Şahin, 4 yıl Düzce’de oturma eylemi yaptı. Gözaltılarla yıldırılmak istenen Şahin, “örgüt üyeliği” suçlaması ile tutuklandı.

Zehra Özdilek, Cumhuriyet,10/03/ 2021https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/mimar-sahin-sincan-cezaevinden-gazetemize-mektup-yazdi-ciplak-arama-yapildi-1819433

 • 10 Ekim Davası: Hakim duruşmayı terk etti

10 Ekim Katliamı davasının firari sanıklar yönünden devam eden davasının dokuzuncu duruşması Ankara Adliyesi’nde görüldü. Mahkeme başkanı, “Başkan biz buraya adalet aramaya geldik” diyen mağdurun salondan çıkmasını istedi. Ailelerin tepkisi üzerine hakim "O şahıs çıkmazsa devam etmiyorum” dedi ve duruşma salonundan ayrıldı. Daha sonra dönen mahkeme başkanı, mağdurun salonda olması gerekçesiyle duruşmayı bitirdi.

Gazete Duvar, 10/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/10-ekim-davasi-hakim-durusmayi-terk-etti-haber-1515668

 • GAZİ KATLİAMININ 26. YILI  Gazi'den Ümraniye'ye adalet çağrısı

12 Mart Platformunun çağrısıyla Gazi Cemevi'nde bir araya gelenler, yürüyüş yaparak katliamı protesto etti.

Bianet, 12/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/tarih/240735-gazi-den-umraniye-ye-adalet-cagrisi

 • Gökçer Tahincioğlu / Tek fotoğrafındaki o gözlerin büyük kusuru

Yüzde 10 kusurlu bulundu Ceylan, geçtiğimiz günlerde, o şekilde öldüğü için. 12 sene sonra yüzde 90 kusurun kimde bulunduğunun ise bir önemi yok. Yok; çünkü kusur varsa da kusurlu yok ve artık Ceylan da yok…

T24,13/03/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gokcer-tahincioglu-yuzlesme/tek-fotografindaki-o-gozlerin-buyuk-kusuru,30192

 • Hakkı Özdal /  Harun Çetin’i hatırlamak ve Gergerlioğlu

Gergerlioğlu'na parmak sallayanlar hem devlet geleneğinin en geri, en canavarca âdetlerini hem de Türkiye sağının tüm fraksiyonlarında mevcut, insani değerlerden ve ilke’den yoksun acımasızlığı, o soğukkanlı pişkinliği neşrediyor. 90’larda berkitilen bu şiddet devleti, o günlerde bir embriyon halindeki AKP iktidarının da geleneğidir. 28 yıl önce bugün katledilen Harun Çetin’i ve işkence kurbanlarını hatırlamak, o doğrusal hattı gözden kaçırmamak; tüm bunlarla mücadelede ‘yanılmamak’ için önemli.

Gazete Duvar, 15/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/harun-cetini-hatirlamak-ve-gergerlioglu-makale-1516096

 • 16 Mart Katliamı'nın üzerinden 43 yıl geçti: Zamanaşımıyla akladılar!

16 Mart 1978'de 7 devrimci öğrencinin öldürüldüğü katliamın üzerinden tam 43 yıl geçti. Katliam davası tüm sorumluları bilinmesine rağmen AKP iktidarında zamanaşımından düşürülmüştü.

soL,16/03/ 2021 https://sol.org.tr/haber/16-mart-katliaminin-uzerinden-43-yil-gecti-zamanasimiyla-akladilar-28029

 • Dinçer Demirkent /  Ankara’da hâkimler var, peki adalet?

10 Ekim katliamı yargılaması, 19 tutuklu sanık için çeşitli mahkûmiyet cezaları ile kapatıldı, şu an Yargıtay’da. 16 firari sanık için ise yargılama sürüyor. Fakat yaklaşık beş yıldır süren yargılamada heyet ve duruşma savcısı değiştirildi. Değişen heyet ile ilk duruşma 10 Mart 2021’de görüldü. Daha doğrusu görülemedi, çünkü mahkeme başkanı duruşmayı terk etti.

Gazete Duvar, 18/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ankarada-hakimler-var-peki-adalet-makale-1516391

 • 10 Ekim davası: 11'inci duruşma 9 Haziran'a ertelendi

10 Ekim Ankara Katliamı davasının firari sanıklar yönünden devam eden davasının onuncu duruşması Ankara Adliyesi’nde görülmeye başlandı. Avukat Senem Doğanoğlu, "Neden sadece Erman Ekici? Bütün sanıkların insanlığa karşı suçtan yargılanması gerekiyor" dedi. 11'inci duruşma 9 Haziran'a ertelendi.

Gazete Duvar, 19/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/10-ekim-davasi-11inci-durusma-9-hazirana-ertelendi-haber-1516566

 • Selahattin Demirtaş’a “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla 3 yıl 6 ay hapis cezası verildi – Demirtaş’ın avukatı Ramazan Demir: “Mahkeme, bugüne dek hiçbir talebimizi kabul etmedi”

Demirtaş’ın avukatı Ramazan Demir kararı Medyascope’a şöyle değerlendirdi: “Demirtaş’la ilgili mahkemenin anayasa sorumsuzluğu kapsamında değerlendirme yaptığı ilk ve tek dosyaydı. Bir önceki mahkeme bu kararı vermişti. Yeni mahkeme bu kararı kaldırdı ve bugüne dek sunulan hiçbir talebi kabul etmedi. Hakim başından beri görüşünü açıklayan ifadelerde bulunmuştu, bu nedenle hakimi reddetmiştik. Çok anlattık ama bizi dikkate almadılar. Karşılaştığımız tablo mahkemenin bir an önce ceza verip dosyadan kurtulması yönündeydi.”

Beyza Kural, Medyascope, 22/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/22/selahattin-demirtasa-cumhurbaskanina-hakaret-suclamasiyla-3-yil-6-ay-hapis-cezasi-verildi-demirtasin-avukati-ramazan-demir-mahkeme-bugune-dek-hicbir-talebimizi-kabul/

 • Orhan Gazi Ertekin /  Bir suikast ve bir kadının yeniden doğuşu: Sezen Öz’ün adalet mücadelesi

Doğan Öz kısa hayatının sonuna geldiğinde bir kadının hayat hikayesi de yeniden başlamıştı: Doğan Öz’ün eşi Sezen Öz’den söz ediyorum. Bize Doğan Öz’ü hep anlatan; bizi on yıllarca hiç yorulmadan 24 Mart 1978’in o donmuş zamanına götüren, davayı hüzünle yeniden ve yeniden dillendiren kişiden bahsediyorum. 43 yıl boyunca aralıksız mücadele verdiği halde kendisi bir türlü anlatılmayan kişi o.  24 Mart aynı zamanda Doğan Öz’ün eşi Sezen Öz’ün bütün bir Türkiye’nin önünde yeniden doğduğu ve yeni bir hayata başladığı günün yıldönümüdür. 

Diken, 23/03/ 2021 http://www.diken.com.tr/bir-suikast-ve-bir-kadinin-yeniden-dogusu-sezen-ozun-adalet-mucadelesi/

 • SÖYLEŞİ | 'Yeni kuşaklar Doğan Öz'ü tanısın, dürüst savcılar da yüreklensin istedim'

'Savcı Doğan Öz'ü Vurdular - Bir Kontrgerilla Cinayeti' kitabının yazarı gazeteci yazar Berivan Tapan'la, Doğan Öz cinayetini konuştuk.

soL, 24/03/2021  https://sol.org.tr/haber/soylesi-yeni-kusaklar-dogan-ozu-tanisin-durust-savcilar-da-yureklensin-istedim-28591

 • Cumartesi Anneleri davası: Galatasaray meydanı mezar yerimizdir

Kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için her hafta Galatasaray meydanında toplanan Cumartesi Anneleri'nin 700'üncü eyleminde gözaltına alınan 46 kişi hakkında açılan dava başladı. Jiyan Tosun, "Mezarsız sevdiklerimizin mezarlarına bırakamadığımız karanfilleri götürdüğümüz yerdir o meydan, mezar yerimizdir" dedi.

Gazete Duvar, 25/ 03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/cumartesi-anneleri-davasi-galatasaray-meydani-mezar-yerimizdir-haber-1517205

 • Dinçer Demirkent / İki Türkiye, iki hukuk

Aynı yasaya tabi olan insanların oluşturduğu siyasal topluluğa yurttaşlar topluluğu diyorsak, bugünün Türkiye'sinde bir yurttaşlar topluluğundan bahsetmek mümkün müdür? Sokakta nefes almak amacıyla bir an maskesini çıkardığı için ödenmesi güç bir para cezasıyla karşılaşan bir insan ile AKP kongresinde maskesiz, mesafesiz duran ve hiçbir yaptırımla karşılaşmayan binlerce insanın aynı yurttaş topluluğunun üyeleri olduğunu söyleyebilir miyiz?

Gazete Duvar, 25/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/iki-turkiye-iki-hukuk-makale-1517120

 • Charlie Hebdo dergisinin 4 yöneticisine 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten iddianame

İddianamede, Erdoğan'ı hedef alan karikatürün, "kaba, müstehcen, saldırgan, onur kırıcı ve haya duygularını incitmeyi amaçladığı" vurgulandı

T24, 26/03/2021 https://t24.com.tr/haber/charlie-hebdo-dergisinin-4-yoneticisine-cumhurbaskanina-hakaret-ten-iddianame,941729

 • Dink davasında karar: FETÖ'nün amaçları doğrultusunda öldürüldü

Hrant Dink davasında mahkeme cinayetin 'FETÖ'nün amaçları doğrultusunda işlendiğine' hükmetti. Davada 6 kişiye daha tutuklama kararı çıkmasıyla tutuklu sayısı 12'ye yükseldi. Eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ve eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Eski Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay beraat etti. Gazeteci Ercan Gün 10 yıl hapis cezası aldı. Dink'in avukatları kararı 'eksik ve hatalı' olarak değerlendirdi.

Gazete Duvar, 26/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/dink-davasinda-karar-fetonun-amaclari-dogrultusunda-olduruldu-haber-1517299

 • İşte Hrant Dink davasında AKP'nin 'akladığı' isimler ve cinayetteki rolleri...

Dink suikasti davası sorumluların sadece bir bölümünün ceza aldığı bir yargılamaya sahne oldu. Dört isim hakkında verilen 'zamanaşımı' ve beraat kararı ise bunun özeti niteliğinde.

soL, 26/03/ 2021 https://sol.org.tr/haber/iste-hrant-dink-davasinda-akpnin-akladigi-isimler-ve-cinayetteki-rolleri-28753

 • HRANT DİNK CİNAYETİ DAVASI KARARI  "Cinayetin üstünü örten karanlık perde kaldırılmadı"

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin bugün görülen ve 37 beraat, 26 mahkumiyet, 4 müebbet, 2 ağırlaştırılmış müebbet çıkan karar sonrası Hakan Bakırcıoğlu, Bülent Aydın, Erol Önderoğlu ve Yetvart Danzikyan'dan açıklama geldi.

Bianet, 26/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/241437-cinayetin-ustunu-orten-karanlik-perde-kaldirilmadi

 • Hrant Dink davasında karar açıklandı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 14 yıl önce öldürülmesine ilişkin 6’sı tutuklu 13’ü firari 76 sanığın yargılandığı dava karara bağlandı. FETÖ elebaşı Gülen ve Zekeri Öz dahil 13 sanığın dosyası ayrıldı. Gazeteci Ercan Gül, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın davası zaman aşımından düştü. Ramazan Akyürek'e ve Ali Fuat Yılmazer'e tasarlayarak kasten adam öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis verildi. Hrant Dink'in ailesinin avukatı Hakan Bakırcıoğlu, cinayet davasına ilişkin mahkemenin açıkladığı karara itiraz edeceklerini belirterek, "Bugün verilen karar, Hrant Dink cinayetini tüm yönleriyle açığa çıkartmayan ve sorumlular hakkında hüküm kurmayan bir karardır." diye konuştu.

Cumhuriyet, 26/03/2021  https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/hrant-dink-davasinda-karar-aciklandi-1823335

 • Dink ailesi: Dink'in bahsettiği kişiler soruşturmaya dahil edilmedi

Dink Ailesi, Hrant Dink cinayeti davasındaki yargılamanın kendilerini ikna etmediğini açıkladı. Açıklamada Dink'in son yazısında bahsettiği kişi ya da ilişkilerin soruşturmaya dahil edilmediği belirtildi.

DW Türkçe, 26/03/2021 https://www.dw.com/tr/dink-ailesi-dinkin-bahsetti%C4%9Fi-ki%C5%9Filer-soru%C5%9Fturmaya-dahil-edilmedi/a-57011366

 • Fikret İlkiz /  Özellikle İstanbul Sözleşmesi esas alınır

“İnsan Hakları Eylem Planı”nı kâğıt parçası olmaktan çıkarmayı vaat eden siyasi iradenin amacı; insan hakları sözleşmelerini feshetmekten geçiyorsa eğer; insan hakları siciliniz kötülükleri çoğaltacak, baskıyı artıracak demektir.

Bianet, 29/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/kadin/241485-ozellikle-istanbul-sozlesmesi-esas-alini

4-İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI

 • Kemal Göktaş /  Yeni “İnsan Hakları” planı: Cezaevleri doldu, ev hapsine buyurun

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı, beklendiği gibi iktidarın bekası için atılmış önemli bir adımı ifade ediyor. Planın insan haklarının geliştirilmesi ile dolaylı da olsa herhangi bir ilgisi bulunmadığı gibi içerdiği düzenlemelerle iktidarın yeni dönemde ihtiyaç duyacağı yeni baskı araçlarının hazırlandığı bir plan olarak ortaya çıkıyor.

Kısadalga.net, 02/03/ 2021 https://www.kisadalga.net/yazar/haberanaliz-yeni-insan-haklari%E2%80%9D-plani-makyaj-da-tutmaz-cila-da-cezaevleri-doldu-ev-hapsine-buyurun_3133

 • Kemal Can  / Reform paketi ve süreceği görünen abluka

Reform paketi açıklandığına ve bazılarının iddia ettiği gibi önemli değişikliklerin sinyalini vermediğine göre, gerçekte olup biteceklere bakmaya devam edebiliriz. İktidar hiçbir şey yapmadan normalleşeceğine ikna olunmasını, ikna olunmasa bile kendisine biraz daha vade açılmasını, küçük hamlelerle gerilimi kendi lehine çevirebileceğini hesaplamaya devam ediyor.

Gazete Duvar, 03/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/reform-paketi-ve-surecegi-gorunen-abluka-makale-1514929

 • Muhalefetten Eylem Planı yorumu: Makyaj, göz boyama, gülünesi...

9 Amaç, 50 hedef ve 393 faaliyet içeren İnsan Hakları Eylem Planı açıklandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Makyaj ve göz boyama” olarak nitelendirdiği planı, “AYM ve AİHM kararlarına uymayan iktidar nasıl insan haklarından bahsedebilir. Kavala’yı 3.5 yıldır tutuklu tutuyorsan hiçbir haktan bahsedemezsin” sözleriyle eleştirdi. HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “Sanırsınız 1948’deki İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni yeniden keşfettiler. Gülünesi” yorumunda bulundu. 

Gazete Duvar, 03/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/muhalefetten-eylem-plani-yorumu-makyaj-goz-boyama-gulunesi-haber-1514957

 • Sezin Öney /  İnsan Hakları Eylem Planı’nın sebep ve sonuçları

AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın perspektifinden baktığımızda böylesi bir eylem planı, tam bir can simidi: ABD’de ve ötesinde “pozitif imaj” için yüklü meblağlar harcanırken, bu sefer üzerine para alınıp çok önemli bir siyasi koz elde edilmiş oluyor. Bir yandan iç politika boyutu var bu kozun; diğer yandan da dış politika boyutu.

Gazete Duvar, 04/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/insan-haklari-eylem-planinin-sebep-ve-sonuclari-haber-1515075

 • Ali Rıza Aydın /  Hak gaspları, eylem planı ve AKP

AKP'nin uzun iktidarındaki hak gasplarından ve adaletsizliklerden sonra gelen eylem planı, emekçi halkın hak ve özgürlüğünü değil, sermayenin emekçiyi ezme hak ve özgürlüğünü anlatıyor.

soL, 04/03/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/hak-gasplari-eylem-plani-ve-akp-27225

 • Nurettin Abacıoğlu / ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ ve bağlamı üzerine düşünmek…

Gündemde yeni bir tartışma var. ‘İnsan haklarında yeni dönem’ çağrıları, açıklamaları çok taze ve nihai planda yeni bir anayasa vazediliyor. Demokratik, sivil ve askeri vesayetlerden arındırılmış bir anayasaya gerek olduğu dile getiriliyor. Saray kabinesi ve Cumhur İttifakı'nın hazırlayacağı metne katkı verilmesi bekleniyor. 

İleri Haber, 04/03/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/insan-haklari-eylem-plani-ve-baglami-uzerine-dusunmek-123672.html

 • Hukukçu  Mehmet Cemil Ozansü : “Eylem planı değil, propaganda metni”

Dr. Mehmet Cemil Ozansü, İnsan Hakları Eylem Planı’na dair “Bu açıklanan, yapacakları siyasi ve hukuki hamlelere meşruiyet sağlamak için içeriğine itibar edilemeyecek basit bir propaganda metni” dedi.

Ayça Söylemez, Bianet, 04/03/ 2021https://bianet.org/bianet/insan-haklari/240313-eylem-plani-degil-propaganda-metni

 • Yorum: Olmayan insan haklarına eylem paketi

Erdoğan'ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Paketi’nde “AB ile vize serbestisi görüşmelerini sürdürmek” de var. "Vaatler yerine gelmedikçe vize parkurunda kaydedilecek hız saatte 0 km’yi geçmez". Banu Güven’in yorumu:

Banu Güven,DW Türkçe, 06/03/ 2021 https://www.dw.com/tr/yorum-olmayan-insan-haklar%C4%B1na-eylem-paketi/a-56794563

 • Güray Öz /  'Yıldızlara Yolculuğun Eylem Programı'

İktidarın neredeyse rutin hale getirdiği reformlar kısır döngüsü, muhalefetin de aynı döngüyü sahiplenmesiyle tüm ülkeyi içinden çıkılmaz bir girdaba savuruyor. Muhalefet de aynı kavramlarla düşünüyor, aynı kavramlarla çözüm arıyor. Bundan sonrası önü alınamayan işsizlik, artan ve daha da artacak yoksullaşma; bunun doğal sonucu olarak dışlanmanın, farklılıkların doğallaşmasına, doğal kabul edilmesine doğru hızlı bir gidiş olacaktır.

BirGün Pazar, 07/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/yildizlara-yolculugun-eylem-programi-336604

 • Tolga Şirin / Yeni İnsan Hakları Eylem Planı: Havanda su mu dövüyoruz?

Bu yazıda Plan'ı, insan haklarına taraf ama nesnel bir bakış açısıyla değerlendirmek istiyorum. Böyle bir değerlendirmenin nesnelliği için, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesinin ihlal kararları esas alınabilir

T24, 09/03/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sirin/yeni-insan-haklari-eylem-plani-havanda-su-mu-dovuyoruz,30148

 • Özgür Urfa /  Üzerimize çekilen perde: İnsan Hakları Eylem Planı

Kocaman karanlık bir evin içinde her türlü zorbalığa maruz kalıyoruz. Polis şiddeti, gözaltılar, kadın cinayetleri, LGBTİ+'lara yönelik nefret söylemleri, işçi düşmanlığı gibi bitmeyen kötülüklerle mücadele ediyoruz. Sesimiz çıkmasın, zorbalıkları görünmesin istiyorlar. Odanın camına koskoca bir perde çekmek istiyorlar, içerideki itirazlar duyulmasın, kötülükler görünmesin diye örtmek istiyorlar pisliklerini.

İleri Haber, 09/03/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/uzerimize-cekilen-perde-insan-haklari-eylem-plani-123856.html

 • Rıza Türmen / İnsan Hakları Eylem Planı mı?

Son derece yaygın, sorun olsun olmasın her konuyu içeren ama hiçbir soruna somut çözüm getirmeyen, devletin hiçbir taahhüt altına girmediği bir plan hazırlanmış. Bu eylem planının insan hakları, hukuk devleti konularında bir farkındalık yaratmasını beklemek iyimserlik olur

T24,10/03/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/riza-turmen/insan-haklari-eylem-plani-mi,3016

5-GERGERLİOĞLU OLAYI VE HDP’YE KAPATMA DAVASI

 • Gergerlioğlu: Vekilliğim düşürülebilir, beni cezaevine de gönderebilirler ama halkın vicdanı yanımda

Hakkındaki mahkeme kararının Meclis Genel Kurulu'nda okunması durumunda milletvekilliği düşecek olan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, çıplak aramayı gündeme taşıdığı için hedef olduğunu söyledi: “Bu, Türkiye’nin siciline kara leke olarak yansıyacak. Herkes 'bir vekil çıplak aramayı gündeme getirdiği için Meclis’ten atılıyor' diyecek. Devlet bizi doktorluktan attı, millet Meclis’e taşıdı. Vekilliğim düşürülebilir, beni cezaevine gönderebilirler ama halkın vicdanı benim yanımda."

Gazete Duvar, 16/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/omer-faruk-gergerlioglu-vekilligim-dusurulebilir-cezaevine-gonderebilirler-ama-halkin-vicdani-yanimda-haber-1516210

 • Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliği düşürüldü

Sosyal medyada paylaştığı bir mesaj gerekçe gösterilerek hakkında hapis cezası verilen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliği bugün TBMM Genel Kurulu'nda düşürüldü. Karar okunmadan önce Genel Kurul'a gelen AK Parti 22. Dönem Milletvekili Abdurrahim Aksoy "otokrasiye karşıyım" diyerek protestoda bulundu. Düşürme kararı 15.17'de okundu.

Nergis Demirkaya, Gazete Duvar, 17/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/omer-faruk-gergerlioglunun-milletvekilligi-dusuruldu-haber-1516379

 • Vekilliği düşürülen HDP'li Gergerlioğlu: Eve gitmeyeceğim, demokrasi nöbeti tutuyorum

Milletvekilliği düşürülen HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun 'demokrasi nöbeti' Meclis'te sürüyor. "Eve gitmeyecek misiniz?" sorusuna Gergerlioğlu, "Eve gitmeyeceğim. Buradayım. Demokrasi nöbeti tutuyorum” yanıtı verdi.

BirGün, 18/03/2021 https://www.birgun.net/haber/vekilligi-dusurulen-hdp-li-gergerlioglu-eve-gitmeyecegim-demokrasi-nobeti-tutuyorum-337976

 • Gergerlioğlu TBMM'de gözaltına alındı

Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Adalet Nöbeti'ni sürdürdüğü TBMM'de gözaltına alındı. Abdest aldığı sırada, üzerinde pijamalarıyla, ayakkabılarını dahi giymesine izin verilmeden gözaltına alınan Gergerlioğlu, Kavaklıdere polis karakoluna götürüldü. Savcılığın, Gergerlioğlu hakkında yeni bir soruşturma başlattığı da ortaya çıktı.

Gazete Duvar,21/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/gergerlioglu-tbmmde-gozaltina-alindi-haber-1516733

 • Serbest bırakılan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ifadesi: “TBMM’den çıkmak zorunda değildim, bana yapılan haksızlığa karşı millete seslenmek en doğal hakkım”

Gözaltına alındıktan sonra Ankara’nın Kavaklıdere semtindeki Kavaklıdere Şehit Mithat Ülker Polis Merkezi Amirliği’ne götürülen Gergerlioğlu’nun ifadesi alındı. Avukatları Kerem Altıparmak, Sercan Aran ve Kenan Maçoğlu refakatinde ifade veren Gergerlioğlu daha sonra serbest bırakıldı.

Medyascope, 21/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/21/serbest-birakilan-omer-faruk-gergerlioglunun-ifadesi-tbmmden-cikmak-zorunda-degildim-bana-yapilan-haksizliga-karsi-millete-seslenmek-en-dogal-hakkim/

 • 13 yıl sonra ilk kapatma davası: HDP kendini feshedebilirse dava düşebilir

Kapatma davaları, 15 üyeli AYM’de oylamaya katılanların üçte ikisinin oyuyla karara bağlanıyor

Gökçer Tahincioğlu, T24, 18/03/ 2021 https://t24.com.tr/haber/13-yil-sonra-ilk-kapatma-davasi-hdp-kendini-feshedebilirse-dava-dusebilir,939795

 • Başsavcı 'HDP ile PKK'nin farkı yok' dedi, herkese yasak istedi

Yargıtay Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatılması için hazırladığı iddianamede "Aslında HDP ile PKK/KCK arasında bir fark yoktur" dedi. İddianamede HDP için "Hiçbir milli meselede Türkiye'nin yanında yer almadığı, karşısında kim varsa onların safında yer aldığı" yorumu yapıldı. Siyasi yasak istenen isimler arasında Pervin Buldan, Mithat Sancar, Sırrı Süreyya Önder, Leyla Zana, Ahmet Türk gibi isimlerin yanı sıra Selahattin Demirtaş da yer aldı.

Gazete Duvar, 18/03/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/bassavci-hdp-ile-pkknin-farki-yok-dedi-demirtasa-da-yasak-istedi-haber-1516464

 • AYM KAPATTI, SİYASETÇİLER AÇTI   Türkiye demokrasisinde parti kapatma

Türkiye'de parti kapatma yetkisi Anayasa Mahkemesi'nde. Kurulduğu 1963’ten bu yana 26 siyasi partiyi kapattı. Fakat Türkiye tarihi Bakanlar Kurulu Kararı, Askeri Mahkeme Kararı veya yerel mahkeme kararlarıyla kapatmalar da gördü.

Hikmet Adal, Bianet, 18/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/240980-turkiye-demokrasisinde-parti-kapatma

 • HDP'yi kapatma iddianamesi beraat verilen davalarla dolu

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP'nin kapatılması amacıyla hazırladığı iddianamede beraat kararı verilmiş, takipsizlikle sonuçlanmış birçok dosyanın yer aldığı ortaya çıktı. Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder'in yargılandığı ve AYM'nin hak ihlali kararı verdiği dosya, Bursa'da 'üfürükten fezleke' diye anılan dava bunlardan bazıları.

Hacı Bişkin, Gazete Duvar, 18/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hdpyi-kapatma-iddianamesi-beraat-verilen-davalarla-dolu-haber-1516501

 • "HDP'ye kapatma davasında Erdoğan-Bahçeli mutabakatı var; muhalefet demokrasi sınavında"

T24 yazarı Murat Sabuncu’ya konuk olan gazeteciler Fikret Bila, Kemal Can ve T24 Ankara Temsilcisi Gökçer Tahincioğlu, MHP’nin 13. Olağan Büyük Kurultay'vında Devlet Bahçeli’nin verdiği mesajları ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in, HDP’nin  kapatılması istemiyle açtığı davayı değerlendirdi. 

 

T24, 18/ 03/ 2021 https://t24.com.tr/video/hdp-ye-kapatma-davasinda-erdogan-bahceli-mutabakati-var-muhalefet-demokrasi-sinavinda,37262

 • 11. Cumhurbaşkanı Gül T24'e konuştu: HDP’ye kapatma davası açılmasını ve Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesini çok yanlış buluyorum

"Parti kapatmalarının ve dokunulmazlıkların kaldırılmasının terör örgütlerinin çok işine geldiğini daha önceki deneyimler göstermiştir..."

T24, 18/03/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/murat-sabuncu/11-cumhurbaskani-gul-t-24-e-konustu-hdp-ye-kapatma-davasi-acilmasini-ve-gergerlioglu-nun-milletvekilliginin-dusurulmesini-cok-yanlis-buluyorum,30262

 • Tüm yönleriyle Gergerlioğlu olayı ve HDP’ye kapatma davası – Prof. Dr. Mesut Yeğen, Av. Hürrem Sönmez, Mehmet Kaya ile söyleşi

 

17 Mart 2021 günü, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldü. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin de HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) dava açtı. Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini ve HDP’yi kapatma davasını Prof. Dr. Mesut Yeğen, Avukat Hürrem Sönmez ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya ile konuştuk.   

Burak Tatari, Medyascope, 18/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/18/tum-yonleriyle-gergerlioglu-olayi-ve-hdpye-kapatma-davasi-prof-dr-mesut-yegen-av-hurrem-sonmez-mehmet-kaya-ile-soylesi/

 • Mehmet Y. Yılmaz /  Adını doğru koyalım: Bu bir "sivil darbe"!

AKP zihniyetinin, aradan onlarca yıl geçse bile alnından silemeyeceği bir kara leke!

T24, 19/03/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/adini-dogru-koyalim-bu-bir-sivil-darbe,30267

 • DİSK: Parti kapatmayla hangi meselelerin üstü örtülüyor?

Türkiye'nin ekonomik kriz ve pandeminin ağır toplumsal sonuçlarını yaşadığını hatırlatan ve HDP’nin kapatılmak istenmesine tepki gösteren DİSK Başkanı Çerkezoğlu, "HDP'ye oy veren 6 milyon seçmeni cezalandırmak meşru görülmüştür?" dedi.

Bianet, 19/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/241050-disk-parti-kapatmayla-hangi-meselelerin-ustu-ortuluyor

 • Dayanışma Meclisi: Siyasal faaliyet hakkı engellenemez

Dayanışma Meclisi, genel oy hakkının gasp edilmesi, vekilliklerin düşürülmesi ve HDP'ye açılan kapatma davasına ilişkin bir açıklama yaptı.

soL, 19/03/ 2021  https://sol.org.tr/haber/dayanisma-meclisi-siyasal-faaliyet-hakki-engellenemez-28293

 • Demirtaş: İlk kez, bir partinin seçim kazanması için bir başka partiye kapatma davası açılıyor

HDP'nin kapatılması talebiyle başlatılan yasal süreç hakkında açıklama yapan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “İlk kez, bir partinin seçim kazanması için bir başka partiye kapatma davası açılıyor. Bu sadece ahlaksızlığın dibi değil, aynı zamanda ağır bir anayasal suçtur” dedi.

Gazete Duvar, 19/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/demirtas-ilk-kez-bir-partinin-secim-kazanmasi-icin-bir-baska-partiye-kapatma-davasi-aciliyor-haber-1516619

 • Bekir Ağırdır / Gergerlioğlu ve HDP’ye yapılanlar hepimizin utancı; sine-i millet diyorlar, muhalefet zaten Meclis'te yok ki!

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi, HDP’ye açılan kapatma davasını ve iktidarın 2023’e giderken izlediği politikaları Sayıların Dili’nde Murat Sabuncu’ya yorumladı. 

T24, 19/03/ 2021 https://t24.com.tr/video/konda-genel-muduru-agirdir-gergerlioglu-ve-hdp-ye-yapilanlar-hepimizin-utanci-erdogan-uzerinden-kendimizi-temize-cekemeyiz,37280

Murat Sevinç /  HEPDEPHADEPDTP-HDP’nin kapatılması talebi…

Başsavcılığın AYM’ye sunduğu iddianamenin içeriği hakkında bir şey yazmak gelmiyor içimden. Şöyle bir göz attım, doğru dürüst okumadım. Çokça konu edilecektir nasıl olsa. Yazının başlığındaki harfler ve kapatılan diğer partiler hakkındaki tüm iddianameleri okumak zorunda kalmıştım geçmişte. 

Diken, 19/03/ 2021 http://www.diken.com.tr/hepdephadepdtp-hdpnin-kapatilmasi-talebi/

 • Sancar: Kapatma dışında bir karar beklemiyoruz, yeni parti ve HDP'nin kendini feshetmesi seçenekler arasında

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın partileri hakkında kapatma davası açılması talebiyle hazırladığı iddianameyi Anayasa Mahkemesi'ne göndermesini değerlendirdi; "Kapatma dışında bir karar beklemiyoruz. Yeni parti kurmak ve HDP'nin kendisini feshetmesi seçeneklerden" dedi.

Gazete Duvar, 21/03/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/sancar-kapatma-disinda-bir-karar-beklemiyoruz-yeni-parti-ve-hdpnin-kendini-feshetmesi-secenekler-arasinda-haber-1516731

 • Prof. Dr. Osman Can: Bu iddianame ile HDP kapatılamaz

HDP'nin kapatılması davasına ilişkin konuştuğumuz hukukçu Prof. Dr. Osman Can, "Türkiye siyasal kanalları kapatıyor. Bu, ‘şiddete başvurun’ demektir. Bunun ne anlama geldiği konusunda herkesin oturup düşünmesi gerekiyor" dedi.

Bianet, 23/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/241191-prof-dr-osman-can-bu-iddianame-ile-hdp-kapatilamaz

 • Mithat Sancar: Yargı süsü verilmiş intikam davası

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP'ye açılan kapatma davasıyla ilgili olarak "Bize açılan kapatma davası yargı süsü verilmiş siyasi bir intikam davasından başka bir şey değildir. Hukukla tartışılan bir tarafı yoktur.  Kapatma davasının savcısı iktidarın başıdır, dava bizzat Saray’da hazırlanmıştır" dedi.

Gazete Duvar, 23/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/orhan-pamuk-ahmet-altan-osman-kavala-selahattin-demirtas-turkiyenin-hapiste-yatan-cesur-insanlari-haber-1516952

6-SAĞLIKTA DURUM

 • Bir yılın muhasebesi: Pandeminin Düşürdüğü Maskeler

Hekimler Osman Elbek ve Kayıhan Pala'nın Türk Tabipleri Birliği'nin bilimsel birikim ve alan deneyimini yansıtarak hazırladığı "Pandeminin Düşürdüğü Maskeler", salgınla mücadeleyle geçen bir senenin her yönüyle bir muhasebesini yapıyor.

Bianet, 01/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplum/240123-bir-yilin-muhasebesi-pandeminin-dusurdugu-maskeler

 • AB aşı belgesi için hazırlıklara başladı

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen AB çapında dijital aşı pasaportu için gereken yasal düzenlemeye ilişkin tekliflerini Mart ayı içinde sunacaklarını açıkladı.

DW Türkçe, 01/03/2021 https://www.dw.com/tr/ab-a%C5%9F%C4%B1-belgesi-i%C3%A7in-haz%C4%B1rl%C4%B1klara-ba%C5%9Flad%C4%B1/a-56734970

 • "Kontrollü normalleşme" kapsamında iki genelge

İçişleri Bakanlığınca tüm valiliklere "Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler" konulu genelge gönderilirken, Cumhurbaşkanlığınca "Covid-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler" başlıklı bir genelge yayımlandı.

Bianet, 02/03/ 2021  https://bianet.org/bianet/saglik/240158-kontrollu-normallesme-kapsaminda-iki-genelge

 • Yankı Yazgan /  Bastırılan duyguların ortaya çıkışı farklı oldu

Pandeminin en çok etkilediği gruplardan birisi de çocuklar ve gençler oldu. Kendilerini dış dünyaya duyurma araçları sınırlandıkça duygular bastırmakla bir yere gitmediğinden ötürü, bir yol bulup ‘kendilerini’ ortaya koyarlar. Bu nedenle giderek artan oranda birçok çocuk öfke, hırçınlık, içe dönüklük şeklinde davranışlar gösterdi.

BirGün, 02/03/ 2021  https://www.birgun.net/haber/bastirilan-duygularin-ortaya-cikisi-farkli-oldu-336012

 • Doğu ve Güneydoğu koronavirüsten nasıl korundu?

Koronavirüs risk haritasına göre Doğu ve Güneydoğu’daki 13 kent ve Uşak, riskin en az olduğu iller olarak belirlendi. Riskli bölgelerin başında gelen Güneydoğu’da bu başarı nasıl sağlandı, rakamlar gerçeği yansıtıyor mu?

Felat Boazarslan, DW Türkçe,02/03/ 2021 https://www.dw.com/tr/do%C4%9Fu-ve-g%C3%BCneydo%C4%9Fu-koronavir%C3%BCsten-nas%C4%B1l-korundu/a-56750203

 • Osman Elbek /  “Valla gayet normal”

İnsan sormaz mı: Çok yüksek riskli iller dışında her yerde maskesiz biçimde restoran, kafe, pastanede bir şeyler yemek serbestken, neden saat 22.00’de burnumu ve ağzımı kapatan bir maske ile sokağa çıkıp bir arkadaşıma gidemiyorum?

Bianet, 03/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplum/240209-valla-gayet-normal

 • Doç. Dr. Çağhan Kızıl: Gerekli önlemleri almadan ‘deneme’ yapmak pandemiyi uzatır

Doç. Dr. Çağhan Kızıl, ‘kontrollü normalleşmeyi’ değerlendirdi: Veri paylaşımı yok, aşılama yetersiz, kriterler muğlak, bölgeler arası seyahat serbest. Böyle, deneyerek görme yöntemi pandemiyi uzatır.

Meltem Akyol, Evrensel, 03/03/ 2021 https://www.evrensel.net/haber/427182/doc-dr-caghan-kizil-gerekli-onlemleri-almadan-deneme-yapmak-pandemiyi-uzatir

 • Dr. Nuriye Ortaylı /  Pandemide yeni normal: 3 olumlu adım, büyük haziran riski

Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 Mart akşamı “normalleşme” kararlarını açıkladı. Zaten Şubat başından itibaren 1 Mart itibarıyla tedbirlerin kaldırılacağı/gevşetileceği yolunda çeşitli haber kırıntıları duymaya başlamıştık.On bir aydır salgını takvimle yönetmeye çalışıyoruz. Halbuki virüs takvim bilmiyor. Onun kendi seyri var. Düşmanımız oysa, onun davranış şeklini anlayıp, uygun tedbirler almak lazım. Yani veri kullanmak lazım. Tedbirlerin konulup kaldırılmasına, takvime, turizm sezonunun başlangıcına vb göre değil, virüsün yaygınlığına, bulaşmanın hızlanıp hızlanmadığına göre karar vermek lazım. Verilere bakınca da tedbirlerin gevşetilmesine niye sayıların son bir ayda yüzde 50 artarak günlük on binler düzeyine dayandığı 1 Mart’ta karar verildiğini anlamak mümkün değil.

Yetkin Report, 03/03/ 2021 https://yetkinreport.com/2021/03/03/pandemide-yeni-normal-3-olumlu-adim-buyuk-haziran-riski/?utm_source=mailpoet&utm_medium=email&utm_campaign=blogumuzdan-son-newsletter-total-yazi_1

 • Sinovac aşısının etkililiği yüzde 83,5

Koronavirüse karşı Sinovac tarafından geliştirilen aşının Türkiye'deki Faz 3 çalışmaların sonuçları açıklandı. Buna göre, aşının Covid-19'a karşı etkililiği yüzde 83,5 olarak belirlendi.

DW Türkçe, 03/03/ 2021 https://www.dw.com/tr/sinovac-a%C5%9F%C4%B1s%C4%B1n%C4%B1n-etkilili%C4%9Fi-y%C3%BCzde-835/a-56756062

 • Türk Tabipleri Birliği Başkanı Fincancı: Bir önlem alınmazsa salgında çok daha sert bir dalgayla karşı karşıya kalacağız

"Yeni normalleşme açıklaması da tümüyle ekonomik kaygılara dayanıyor"

T24, 04/03/ 2021 https://t24.com.tr/haber/turk-tabipleri-birligi-baskani-fincanci-bir-onlem-alinmazsa-salginda-cok-daha-sert-bir-dalgayla-karsi-karsiya-kalacagiz,936861

 • Selay Dalaklı / PANDEMİYLE GEÇEN BİR YILIN ARDINDAN   Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak: Peki ya arkadaşlıklar?

Koronavirüs salgınının getirdiği kapanma ve kısıtlamalar bildiğimiz, alıştığımız anlamıyla sosyal hayatımızın da sınırlanmasına sebep oldu. Peki, arkadaşlıklarımız bu süreçten nasıl etkilendi?

Bianet, 06/03/ 2021 https://bianet.org/biamag/yasam/240332-hicbir-sey-eskisi-gibi-olmayacak-peki-ya-arkadasliklar

 • Türkiye'de pandemi: Bir yılda neler yaşandı?

Türkiye'de ilk Covid-19 vakasının açıklanmasının üzerinden tam bir yıl geçti. Bu süre içinde Türkiye'de neler yaşandı? Salgının seyrindeki önemli gelişmeleri derledik.

Deniz Barış Narlı, DW Türkçe, 10/03/ 2021 https://www.dw.com/tr/t%C3%BCrkiyede-pandemi-bir-y%C4%B1lda-neler-ya%C5%9Fand%C4%B1/a-56822009

 • Aytun Çıray ve Gaye Usluer ile siyasi açıdan salgının birinci yılı: “Salgınla mücadele bilimsel değil, siyaseten olması gerektiği gibi yönetildi”

Türkiye koronavirüs salgınıyla mücadelede bir yılı geride bıraktı. Salgınla mücadelenin siyasi boyutunu Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 25 – 26. dönem Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer ve İYİ Parti İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray ile konuştuk. 

Gökçe Çiçek Kösedağı, Medyascope, 10/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/10/aytun-ciray-ve-gaye-usluer-ile-siyasi-acidan-salginin-birinci-yili-salginla-mucadele-bilimsel-degil-siyaseten-olmasi-gerektigi-gibi-yonetildi/

 • TTB: İstifanın yasaklanması, zorla çalıştırma demektir

Sağlık çalışanlarına getirilen istifa yasağının hukuka ve anayasaya aykırı olduğunu belirten TTB, 'Görevinden çekilmek, herkesin anayasal hakkıdır' açıklamasında bulundu

soL,10/03/ 2021 https://sol.org.tr/haber/ttb-istifanin-yasaklanmasi-zorla-calistirma-demektir-27684

 • Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Pandeminin birinci yılında başta birçok bilim insanımız olmak üzere, ne yazık ki ders almadıklarımız aldıklarımızdan fazla görünüyor

Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi, Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’de ilk resmî  Koronavirüs vakasının açıklandığı 11 Mart'ta pandeminin birinci yılını değerlendirdi. Ceyhan, "Başta birçok bilim insanımız olmak üzere, ne yazık ki ders almadıklarımız aldıklarımızdan fazla görünüyor" düşüncesini dile getirdi.

T24, 11/03/ 2021 https://t24.com.tr/haber/prof-dr-mehmet-ceyhan-pandeminin-birinci-yilinda-basta-bircok-bilim-insanimiz-olmak-uzere-ne-yazik-ki-ders-almadiklarimiz-aldiklarimizdan-fazla-gorunuyor,938453

 • TTB’den “Koronavirüs salgınında birinci yıl” değerlendirmesi – TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı: “Veriler şeffaf olmadığında bir sonuca ulaşabilme şansımız olmadığını biliyoruz”

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edilmesinin üzerinden tam bir yıl geçerken Türk Tabipler Birliği (TTB), bugün (11 Mart) “Covid-19 Pandemisi 1. Yıl Değerlendirmesi’’ başlığı ile çevrimiçi bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, eski TTB Başkanı Sinan Adıyaman, TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut ve Prof. Dr. Esin Şenol katıldı.

Sema Kızılarslan, Medyascope,11/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/11/ttbden-koronavirus-salgininda-birinci-yil-degerlendirmesi-ttb-baskani-sebnem-korur-fincanci-bizim-temel-onerimiz-veri-seffafligi-veriler-seffaf-olmadiginda-bir-sonuca-ulasabilme-san/

 • Özlem Kayım Yıldız  /  14 Mart Tıp Bayramı: Zor bir yılın ardından

Türkiye'de bugüne dek 390’a yakın sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Üstelik sağlık çalışanlarındaki hastalık ve ölüm oranlarının toplum genelinden belirgin bir biçimde yüksek olmasına karşın Covid-19 ülkemizde meslek hastalığı kabul edilmedi.

BirGün Pazar, 14/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/14-mart-tip-bayrami-zor-bir-yilin-ardindan-337453

 • 14 MART TIP BAYRAMI Sağlıkçılar Bakanlık önünde seslendi: Haklarımızı verin

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur- Fincancı, önerilerini ve taleplerini iletmek üzere Sağlık Bakanlığı’ndan bugüne kadar istedikleri randevulara hiçbir olumlu dönüş alamadıklarını belirtti.

Bianet, 15/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/240825-saglikcilar-bakanlik-onunde-seslendi-haklarimizi-verin

 • Doç. Dr. Emrah Altındiş: Yeni zirvenin kıyısındayız

İktidarın önceliği ekonomik kaygılar değil de insan canı olsaydı bu iş çok daha farklı çözülebilirdi. Bu ciddiyetsizlikle turizmde büyük kayıp yaşanacak. Verilerin gösterdiği, yeni bir vaka dalgasının kıyısında olduğumuz. Eğer önlemler alınmazsa Türkiye’yi nisanda korkutucu bir tablo bekliyor. Türkiye’de vaka grafiğine bakıldığında neredeyse dümdüz bir çizgiyle seyrettiğini görüyoruz. Bu da paylaşılan verilerin gerçekçi olmadığını gösteriyor.

Uğur Şahin , BirGün, 17/03/2021 https://www.birgun.net/haber/doc-dr-emrah-altindis-yeni-zirvenin-kiyisindayiz-337851

 • Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Hamzaoğlu: Para yaşama tercih edildi

Sağlık Bakanlığı yazılı ve sözlü soruların hiçbirisine bugüne kadar yanıt vermedi. Ellerindeki bilgiyi “nasıl olsa unutulur” beklentisiyle saklıyorlar. Covid-19 işçiler, yoksullar, göçmenler arasında daha sık görülen ve daha çok öldüren bir hastalık haline getirildi. Maliyet, insan yaşamına tercih edildi. Yeni bir dalganın ortaya çıkabilmesi için öncekinin sönümlenmesi gerekir. Oysa Mart 2020’de başladığı açıklanan dalga henüz sönümlenmedi.

Uğur Şahin, BirGün, 18/ 03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/halk-sagligi-uzmani-prof-dr-hamzaoglu-para-yasama-tercih-edildi-337959

 • İSTANBUL TABİP ODASI  “Türkiye’nin Wuhan’ı” İstanbul’da pandeminin bir yılı nasıl geçti?

İstanbul Tabip Odası, nüfusu 15 milyondan fazla* olan İstanbul’da ikinci doz aşısını olabilenlerin sayısının sadece 849 bin 121 kişi olduğunu açıkladı.

Bianet, 23/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/saglik/241271-turkiye-nin-wuhan-i-istanbul-da-pandeminin-bir-yili-nasil-gecti

 • Fahrettin Koca: Mayıs sonuna kadar toplam 100 milyon doz aşı Türkiye’ye gelecek

Bilim Kurulu toplantısından sonra açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Yurt dışından getirerek kullanıma aldığımız aşı, toplamda 18 milyon dozun üzerinde. Ayrıca bugün itibariyle, 10 milyon doza tekabül eden, dolumu Türkiye’de yapılacak aşı elimize ulaşmış durumda. Mayıs sonuna kadarsa toplam 100 milyon dozun Türkiye’ye ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

Gazete Duvar, 25/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/fahrettin-koca-mayis-sonuna-kadar-toplam-100-milyon-doz-asi-turkiyeye-gelecek-haber-1517259

 • TTB’den Bakan Koca’ya istifa çağrısı: Önlenebilir ölümleri engellemediniz

TTB bir basın toplantısı düzenleyerek, “Salgında bir tsunami ile karşı karşıyayız” diye uyardı. Basın toplantısında, Sağlık Bakanlığı’nın salgınla mücadelede başarısız olduğunu kabul etmesi gerektiği belirtilerek tüm sorumlular istifaya davet edildi. Ayrıca yapılan açıklamada, “Antidemokratik salgın yönetimine son verilmeli” dendi.

BirGün, 26/03/2021 https://www.birgun.net/haber/ttb-den-bakan-koca-ya-istifa-cagrisi-onlenebilir-olumleri-engellemediniz-338987

 • İTO GENEL SEKRETERİ PROF. DR. OSMAN KÜÇÜKOSMANOĞLU "İstanbul'da pandemi servisleri doldu, yenileri açılıyor"

Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, İstanbul'un son durumu için "İstanbul’da günlük vaka sayısının 6 binlere ulaştı. Şu an günlük vefat sayısı 60-70'e çıkmış durumda ama böyle devam ederse kasım aralık aylarını da geçecek" dedi.

Ruken Yücel, Bianet, 29/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/saglik/241526-istanbul-da-pandemi-servisleri-doldu-yenileri-aciliyor

 • DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ AÇIKLADI Aşıların yüzde 76'sı 10 ülkeye gitti

Şu an dünyada var olan mevcut aşı dozlarının üçte ikisi 10 ülkenin elinde. Dünya Sağlık Örgütü, yeni bir aşı adaletsizliği uyarısı yaptı.

Bianet, 30/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/saglik/241586-asilarin-yuzde-76-si-10-ulkeye-gitti

 • Çağhan Kızıl /  Kritik eşiği çoktan aştık

Pandeminin başından itibaren virüsün yayılmasıyla nasıl mücadele edilmesi gerektiği konusunda çeşitli metotlar, fikirler, bilimsel veriler ortaya çıktı. Son bir senede bu metotlar farklı ülkelerde çeşitli kombinasyonlarda ve zamanlarda, ülkelerin kendi özgül koşulları ve gücü çerçevesinde uygulandı.

BirGün, 31/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/kritik-esigi-coktan-astik-33949

7- EĞİTİM

 • MONTE SOLE BARIŞ OKULU'NDAN STEFANO MERZİ: "Barışa giden yol yok, barışın kendisi bir yoldur"

2019 yılında bir "Barış Eğitimi Projesi" kapsamında Monte Sole Barış Okulu'nu ve bu bölgeyi ziyaret etmiştim. İlk görünüşte el değmemiş olarak görünen bu bölgenin sessizliği ve sükuneti, 2. Dünya Savaşı sırasında bu bölgede neler yaşandığını gösteriyor bizlere.

Dara Demiralp, Bianet, 06/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/240412-barisa-giden-yol-yok-barisin-kendisi-bir-yoldur

 • Eğitim-Sen Genel Başkanı Kurul: Finike'de eğitim ve öğretim faaliyetlerini imam ve eşleri yürütüyor

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Genel Başkanı Nejla Kurul, Antalya'nın Finike ilçesinin köylerinde internet ve öğretmen olmadığı için çocukların eğitime ulaşamadıklarını, öğrencilere köylerdeki imamların ve eşlerinin eğitim verdiğini söyledi.

T24, 10/03/ 2021 https://t24.com.tr/video/egitim-sen-genel-baskani-kurul-finike-de-egitim-ve-ogretim-faaliyetlerini-imam-ve-esleri-yurutuyor,37046

 • Tolga Binbay / İlk 500’e girmenin dolambaçsız 500 yolu

Sorun şu ki ilk 500’e nasıl gireceksiniz? Oxford girmiş, Harvard girmiş, Cambridge girmiş, o girmiş, bu girmiş. Onlar zaten suyun başını, çoktan tutmuş.

soL, 14/03/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/ilk-500e-girmenin-dolambacsiz-500-yolu-27911

 • Aydemir Güler /  Tek kalacak olan uzaktan eğitim mi?

Üstünden bir yıl geçtikten sonra diyebiliriz ki, burjuvazi 2020’de insanlığın tepesine çöken pandemiye kurtarıcı olarak sarılıyor!

soL, 27/03/ 2021 https://sol.org.tr/yazar/tek-kalacak-olan-uzaktan-egitim-mi-28790

 • Zafer İlken / Cahilliğe devam

Bir önceki yazımda ülke halkının bilinçli olarak cahil bırakılmışlığını bazı sayısal bilgiler ışığında ve ilk, orta öğretimden örneklerle değerlendirmeye çalışmıştım. Bu kez de lisans ve lisansüstü eğitime bakarak konuyu kısa bir yazı sınırlarında irdelemeye çalışacağım. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, Türkiye’deki 20-25 Üniversiteyi (devlet artı vakıf) yazacağım olumsuzlukların dışında tutuyorum. Her şeye rağmen, gelenekleri, kadroları ve üniversite kavramına evrensel bakışları çerçevesinde üniversite olmaya gayret eden özverili bir kesim olduğu gerçektir.

İleri Haber, 27/03/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/cahillige-devam-124491.html

 • L.Doğan Tılıç  / Uzaktan eğitim

Bu yazının konusu pandemi döneminin uzaktan eğitimi! Eğitim dediğimiz şey yalnızca öğrencileri ya da hocaları ilgilendirmiyor, evde bunlardan biri varsa hane halkının tümünü, ülke nüfusunun büyük çoğunluğunu ilgilendiriyor.

Bu noktada, içimi ısıtan bir çalışmadan söz etmek istiyorum. Birkaç ay önce ODTÜ’de yapılmış olsa da, çalışmanın hâlâ devam eden bir yönü var ve öğrencilerin hazırladığı bu uzaktan eğitim raporu, yöneticiler için de bir tür “uzaktan eğitim.” Onlar için de dersler içeriyor.

BirGün, 30/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/uzaktan-egitim-339338

 • Erinç Yeldan /  Üniversiteler küresel tehdit altında

Geçen hafta sonu Boğaziçi Kelepçesiz Akademi öğrencileri Tehdit Altında Üniversiteler başlığıyla uluslararası düzeyde katılımcılarla birlikte önemli bir söyleşi-panel gerçekleştirdi.

Cumhuriyet, 31/03/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erinc-yeldan/universiteler-kuresel-tehdit-altinda-182445

8-EKONOMİYE BAKIŞ

 • Söyleşi / Oğuz Oyan: IMF'siz IMF programı da çözüm olmayacak

Prof. Dr. Oğuz Oyan, Berat Albayrak döneminde uygulanan politikanın dışa açık ekonomilerdeki "üçlü imkansızlık" durumuyla çelişmesinin rezervlerin erimesinde başat etken olduğunu söylüyor.

soL, 28/02/ 2021 https://sol.org.tr/haber/soylesi-oguz-oyan-imfsiz-imf-programi-da-cozum-olmayacak-26979

 • Bahadır Özgür / AKP’den inşaatçıya yeni müjde: Borçlara devlet kefil oluyor

AKP’nin hazırladığı yeni kanun teklifine göre kamu-özel işbirliği (KÖİ) projesi alan ama bankalardan kredi bulamayan inşaatçılar için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı devreye giriyor. Yeni kredilerin hepsine bakanlık kefil olacak. Yani ödenemeyen borç devlete kalacak. Yeni düzenlemeden son yıllarda ihalesi yapılıp sözleşmesi imzalanmış hastane, yol vs. tüm projeler yararlanabilecek.

Gazete Duvar, 01/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/akpden-insaatciya-yeni-mujde-borclara-devlet-kefil-oluyor-haber-1514781

 • 92 kuruluş imza attı: Gelir adaletsizliği korkunç boyutlara ulaştı

Temel Gelir Güvencesi Yaşatır Platformu, gelir adaletsizliği ve işsizliğe karşı temel gelir güvencesinin acilen hayata geçirilmesi için basın açıklaması yaptı. HDP'nin de imzacısı olduğu platformda konuşan Garo Paylan, “Bu iktidar bir yıkım yaşatmış durumda. Kamu kaynaklarını peşkeş çekmiş ve tüketmiş durumda. Bu iktidar artık gidecek Türkiye'de yeni bir anlayış hakim olacak. Bu anlayış hayata soldan bakan bir anlayış olacak” dedi.

Gazete Duvar, 02/03/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/92-kurulus-imza-atti-gelir-adaletsizligi-korkunc-boyutlara-ulasti-haber-1514888

 • Erdal Sağlam / Büyüdük ama hesapsız ve kalitesiz...

Türkiye tüm dünyada salgın yılı olan 2020 yılında yüzde 1.8 oranında büyüme gerçekleştirdi. Büyüyen ender ülkelerden biri olduk ama yaşanan büyümenin kredilerin dopingiyle, sonuçları tartışmalı, hesapsız ve kalitesiz bir büyüme olduğu da kesin.

Cumhuriyet, 02/03/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erdal-saglam/buyuduk-ama-hesapsiz-ve-kalitesiz-1817481

 • Nazır Kapusuz / Yine büyümüşüz maşallah, büyümez olaydık!

Sonuçta enflasyondan arındırılmış haliyle Türkiye %1,8 büyüdü. Enflasyon da 2020 sonunda yaklaşık %15 civarındaydı. Yani her hizmeti, üretimi birbiriyle çarp, et alt alta topla %16,8 artmış. düş bundan enflasyonu, kalanı büyüme... Elbette hesap bu kadar basit değil, yaratılan katma değer üzerinden bir hesap var ama kabaca böyle.

İleri Haber, 02/03/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/yine-buyumusuz-masallah-buyumez-olaydik-123590.html

 • Erinç Yeldan /  Büyüme, istihdam, bölüşüm üstüne

Türkiye’nin milli geliri (gayri safi yurtiçi hasılası - GSYH) 2020 yılını ortalama yüzde 1.8’lik büyümeyle kapattı. Milli gelirdeki artışa karşın, Türk Lirası’ndaki aşınmayla birlikte kişi başına gelirimiz 8.599 dolara geriledi. Bu rakam 2009’da gerçekleşen 8.980 dolarlık kişi başına gelirin altında; yani bireysel olarak 2009 krizi düzeyini yeniden yaşamaktayız.

Cumhuriyet, 03/03/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erinc-yeldan/buyume-istihdam-bolusum-ustune-1817718

 •  Korkut Boratav: 2020 büyüme sayıları sorgulanmalı

"TÜİK’in milli gelir ve istihdam serilerinin sorgulanmasını gerekiyor. Aralarındaki tutarsızlık, her iki serinin kaynakları, hesaplama yöntemleri ve kavramlar açısından sorgulanmalıdır."

soL, 03/03/ 2021 https://sol.org.tr/haber/gorus-korkut-boratav-2020-buyume-sayilari-sorgulanmali-27171

 • Mustafa Özer / Cenneti mi cehennemi mi yaşıyoruz?

Erken bahara giden yol, bir gece yarısı operasyonuyla Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın yerine Naci Ağbal’ın atanmasıyla başladı. Bu atamayı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası ve/veya görevinden af talebi izledi. Ardından yeni Hazine ve Maliye Bakanı olarak Lütfi Elvan atandı. Her zaman olduğu gibi, ‘yeni bir beyaz sayfa’ açılarak piyasalara (aslında finansal kapitale) ‘güven’ tesis edildi. Kasım 2020’de 8,58 ile zirveyi gören ABD Doları, ekonomiye bu ‘sihirli’ dokunuşlarla bir anda 6,94’e kadar geriledi. Avroda da benzer bir gelişme yaşandı.

İleri Haber, 03/03/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/cenneti-mi-cehennemi-mi-yasiyoruz-123631.html

 • Mustafa Durmuş / "Temel Gelir Güvencesi" zamanı

Temel Gelir Güvencesi bir lütuf, bağış ya da sadaka değil, insanlık hakkı

T24, 03/03/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/temel-gelir-guvencesi-zamani,30086

 • Ali Rıza Güngen / Mafevkine fevkalade reformlar

Sermaye açısından yeni olumlu adımların atılması ile birlikte hanelerin mevduat tercihlerinde değişim gerçekleşeceği planlanıyordu. Uluslararası sermayenin beklentilerinde iyileşmeyle birlikte Erdoğan yönetiminin elini rahatlatacak gelişmeler görünüşe göre oldukça ağır aksak gidiyor. Bu arka planda mafevkine mütebasbıs madununa müstebit (üsttekine yaltaklanan, alttakini ezen) rejimin son aylardaki ekonomik yönelimi, gelecek hafta yeni bir reform paketi ile tekrar tartıya çıkacak.

Gazete Duvar, 05/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/mafevkine-fevkalade-reformlar-makale-1515096

 • Alp Altınörs / Bitcoin bilmecesi

Roubini'nin yazısını okuyunca insanın aklından ‘’Öyleyse Bitcoin neden var?’’ sorusu uyanıyor.

Artı Gerçek, 05/03/ 2021 https://artigercek.com/yazarlar/alp-altinors/bitcoin-bilmecesi

 • Mustafa Durmuş / Covid-19 salgınının ikinci yılında Türkiye ekonomisi: Gerçekler ve algı yönetimi

Ülkenin hukuk, özgürlükler ve demokrasi anlamındaki notu 18 yıl öncesinin altında olduğu gibi, ekonomisi 2001 krizindekinden çok daha kırılgan ve krizlere çok daha eğilimli bir hale geldi

T24, 07/03/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/covid-19-salgininin-ikinci-yilinda-turkiye-ekonomisi-gercekler-ve-algi-yonetimi,30129

 • Bahadır Özgür / Zehirli kokteyl: Tek adam ve piyasa

2002’de Türkiye, toplumu cendereye alan farklı bir iktisadi rejime geçti ve hem bunun ortaya çıkardığı olanaklardan hem de yıkıcı sonuçlarından beslenen despotik bir siyasi rejim doğdu. Zehirli bir kokteyl içirildi topluma. Şimdi birisinden kurtulmayla işlerin düzeleceğini savunan yaygın bir siyasi eğilim hakim kılınıyor. Oysa o toplum 2001 öncesinde, mazide kaldı.

Gazete Duvar, 09/ 03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/zehirli-kokteyl-tek-adam-ve-piyasa-makale-1515521

 • Mustafa Özer / Dört gösterge ile panoramik Türkiye ekonomisi turu

Ekonomide ne olup bittiğini anlamak için GSYİH büyümesi, enflasyon, işsizlik oranı ve sanayi üretim endeksi (SÜE) gibi göstergeleri kullanacağız. Bu sayede Türkiye ekonomisinin şifrelerini çözmeye çalışacağız.

İleri Haber, 10/03/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/dort-gosterge-ile-panoramik-turkiye-ekonomisi-turu-123894.html

 • Erdoğan ekonomi reform paketini açıkladı

Erdoğan'ın açıkladığı ekonomik reform paketine göre, Ekonomi Koordinasyon Kurulu ve Finansal İstikrar Komitesi kurulacak, 850 bin esnafa gelir vergisi muafiyeti gelecek, israfa karşı önlem alınacak.

DW Türkçe, 12/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bogazicinde-akademisyenler-50-gundur-eylemde-taviz-vermeyecegiz-haber-1515910

 • Uzmanlar Ekonomik Reform Paketi'ni yorumladı: Mesele reçete değil, sistem hasta; 'yeni' diye sunulanların çoğu eski

Eski Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ve ekonomist Cüneyt Akman, Barış Soydan'a yorumladı

T24, 12/03/ 2021 https://t24.com.tr/video/uzmanlar-ekonomik-reform-paketi-ni-yorumladi-mesele-recete-degil-sistem-hasta-yeni-diye-sunulanlarin-cogu-eski,37115

 • Mustafa Durmuş /  "Reform" algısına değil, köklü, ilerici bir toplumsal dönüşüme ihtiyacımız var

Ancak bireysel özgürlükler toplumsal bir taahhüt olarak kabul edildiğinde yoksunluğumuzla ve yoksulluğumuzla baş edebiliriz

T24,14/03/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/reform-algisina-degil-koklu-ilerici-bir-toplumsal-donusume-ihtiyacimiz-var,30211

 • Ekonomik reform değil ajans bülteni

Ekonomik bunalımın nedeni haline gelen siyasi iktidar, çözüm olarak PR ajanslarından çıktığı belli olan reform paketleri açıklıyor. Amaç, toplumsallaşan yoksulluğa çare olmak yerine oylardaki gerilemeyi durdurmak olunca reform paketi de çelişkiler yumağı haline geliyor.

Ozan Gündoğdu, BirGün,14/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ekonomik-reform-degil-ajans-bulteni-337466

 • Mustafa Durmuş : "Salgının getirdiği ekonomik kriz sistem krizine dönüştü"

Prof. Dr. Mustafa Durmuş "Türkiye’ye OECD ülkeleri arasında en eşitsiz gelir dağılımına sahip üçüncü ülke konumunda, yoksulluk açısından da en yoksul ülkelerin başında geliyor. Salgın ise bu eşitsizlikleri daha da artırdı" diyor.

Hikmet Adal, Bianet, 15/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/240790-salginin-getirdigi-ekonomik-kriz-sistem-krizine-donustu

 • Barış Soydan /  128 milyar dolarla ilgili doğru sanılan 7 yanlış

Merkez Bankası'nın rezervlerinden 2019 ve 2020 yıllarında devasa tutarlarda döviz satışı yapıldığını, başka bankalardan Swap'la (para takası) alınan borçlar çıkarıldığında rezervlerin tarihte görülmemiş biçimde eksiye indiğini artık hemen herkes biliyor. Ortada birkaç gün konuşulup kapatılamayacak kadar büyük bir para var, rezervlerdeki erime önümüzdeki seçimlere damga vuracak konulardan biri olmaya aday… Madem daha çok konuşacağız, sapı samandan ayırmakta fayda var.

T24, 15/03/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/baris-soydan/128-milyar-dolarla-ilgili-dogru-sanilan-7-yanlis,30218

 • Oğuz Oyan /  İktidar açılıma doymuyor!

İktidar bu yeni paketiyle önümüzdeki süreçte iki alana saldıracağının açık işaretlerini vermektedir.

soL, 16/03/ 2021https://sol.org.tr/yazar/iktidar-acilima-doymuyor-28020

 • Hayri Kozanoğlu /  Biden’ın paketi mi Erdoğan’ınki mi?

‘Ekonomi Reformları’nın ne ülkeyi yabancı sermaye karşısında “istiklal”e kavuşturacak ne de genç kuşaklara umut aşılayarak “istikbal”e taşıyacak bir içerik taşıdığını görüyoruz. Erdoğan konuşmasını yaparken Biden’ın paketi yürürlüğe girdi. ABD’deki sol çevreler dahi paketin çubuğu emekten yana büktüğünü kabul etti.

BirGün, 16/03/2021 https://www.birgun.net/haber/biden-in-paketi-mi-erdogan-inki-mi-337697

 • Erinç Yeldan  /  Bitmeyen masal: Yapısal reform

  Enflasyon canavarına, dövizin pahalılığına, cari açığa, işsizliğe, çevre kirliliğine, her derde deva... 7’den 70’e, yerli-yabancı tüm “yatırımcıların” beklediği bir düş, bir umut, yapısal reformlar. Bu sihirli sözcük en son geçen cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleriyle bir kez daha vücut buldu. 

Cumhuriyet, 17/03/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erinc-yeldan/bitmeyen-masal-yapisal-reform-1821148

 • Yalçın Karatepe /  Ver yüksek faizi belki gelirler!

Naci Ağbal merkez Bankası Başkanı olduğu Kasım ayından bugüne faizlerin yüklü bir şekilde artırıldığını biliyoruz. Dün açıklanan Para Politikası Kurulu kararında politika faizi 200 baz puan artırılarak %19’a yükseltildi. Oldukça yüksek bir faiz artışı. Her ne kadar yabancı finansal kuruluşlar arasında 300 baz puan artış talep edenler olsa da aslında piyasa 100 baz puan artışa razı gibi görünüyordu.

BirGün,19/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ver-yuksek-faizi-belki-gelirler-338075

 • Ali Rıza Güngen /  Ekonomide zaman mekân kaymaları

Fiyat istikrarı sağlamak üzere yeni bir komite oluşturulmasından tutun Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun ihdasına, kurumsal yapıyı güçlendirmekten anlaşılanın yeni kurul ve komite oluşturmak şeklinde somutlaştığı bu reform programında, ekonomi yönetiminin bir zaman mekân kayması gerçekleştirmeye soyunduğunu görüyoruz.

Gazete Duvar, 19/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomide-zaman-mekan-kaymalari-makale-1516478

 • Mehmet Tuna Doğan /  Naci Ağbal’ın ardından: Serbest piyasa öldü, yaşasın serbest piyasa!

Kavcıoğlu’nun gelişi tek bir şeyi anlatıyor: Sermaye sınıfı gemiyi yürütememekte, Türkiye kapitalizmi ne Berat Albayrak’ın ne de Naci Ağbal’ın politikalarıyla yaşadığı tıkanıklığı açamamaktadır.

soL, 20/03/ 2021 https://sol.org.tr/haber/naci-agbalin-ardindan-serbest-piyasa-oldu-yasasin-serbest-piyasa-28385

 • Mühdan Sağlam /  Siyasallaşmanın odağı: Merkez Bankası ve Başkan Değişimleri

Murat Çetinkaya’dan Naci Ağbal’a uzanan süreçte Merkez Bankası başkanlarını en fazla yoran konuların başında bankanın siyasallaşmasının geldiği seviye vardı. Diğer sorun, kendi ekonomik birikimleriyle “faiz eşittir enflasyon” denkleminin arasına sıkışmaları, bir başka anlatımla ekonomi ile siyaset arasına. Dikkat çekici olan, neredeyse bu denkleme başkanların karşı çıkmak ve böyle olmadığını söylemek yerine alternatif yollarla çözüm bulma gayretleriydi.

Gazete Duvar, 21/03/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/siyasallasmanin-odagi-merkez-bankasi-ve-baskan-degisimleri-makale-1516723

 • Mahfi Eğilmez: Türkiye'de istikrarsızlık istikrarlı hale geldi

Gerek kurları gerekse faizleri eş zamanlı düşürebilmenin kolay olmadığını, çünkü bu iki hedefin genellikle birbiriyle çeliştiğini belirten ekonomist Mahfi Eğilmez "Bunu başarabilmenin tek yolu her iki sorunun temelindeki ortak kördüğümü çözmek yani riskleri düşürmekten geçer. Riskler düşürülürse toplumun geleceğe ilişkin beklentileri olumlu hale gelir ve birçok gösterge rayına oturur" dedi.

Gazete Duvar, 22/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/mahfi-egilmez-turkiyede-istikrarsizlik-istikrarli-hale-geldi-haber-1516873

 • Hayri Kozanoğlu /  Ekonomide toz duman arasında...

Gelişmelerin o kadar hızlı seyrettiği bir dönemden geçiyoruz ki, yarın siz bu yazıyı okurken ekonomi gündeminde neleri tartıştığımızı kestirmek hiç kolay değil. Belirsizlik öyle koyu ki, döviz kurlarının düzeyini, piyasa faizlerinin son halini, borsa endeksinin seyrini tahmin edemiyoruz. Ancak orta-uzun dönemde Türkiye ekonomisinin büyüme performansını, yatırım eğilimini, ülkenin en önemli sorunu işsizliği son derece olumsuz etkileyecek bir trendle karşı karşıya kaldığımız çok açık.

BirGün, 23/03/2021  https://www.birgun.net/haber/ekonomide-toz-duman-arasinda-338510

 • Oğuz Oyan /  Ekonomide fırtına günleri

Yeni Şafak 'bu operasyonu kim adına çektiniz' başlığıyla cepheden saldırırken, günün sonunda operasyonu çekenlerin aslında kendileri olduğunun açığa çıkması bu vodvilin galiba en eğlenceli kısmıydı.

soL, 23/03/ 2021https://sol.org.tr/yazar/ekonomide-firtina-gunleri-28517

 • Erinç Yeldan / Halkların Merkez Bankası tarihi

   Paranın ve merkez bankacılığının serüveni, insanlık tarihinde görece yeni bir olgu. İnsanlar arası sosyal ilişkilerde ticaret elbette yüzlerce yıl öncesine dayanıyor ancak malların mallar ile mübadelesinde paranın, hele hele kâğıt paranın kullanımı şunun şurasında sadece sekiz yüz, dokuz yüz yıllık bir öykü.  

Cumhuriyet, 24/03/2021https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erinc-yeldan/halklarin-merkez-bankasi-tarihi-1822775

 • Mustafa  Özer /  Beşerî sermayen kadar konuş!

Günümüzün küreselleşen dünyasında ülkelerin başarı hikayeleri, ekonomilerin gelişmişlik düzeyleri, üretme ve rekabet kapasiteleri; ülkenin sahip olduğu topa tüfeğe, ülkenin bulunduğu jeopolitik konuma ve/veya sahip olduğu doğal kaynağın türüne ya da miktarına göre değil, ülkenin sahip olduğu beşerî sermayesinin kalitesine dayanmaktadır. 

İleri Haber, 24/03/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/beseri-sermayen-kadar-konus-124385.html

 • Erdal Sağlam /  İktidarın ekonomide sözü tükendi

 AKP kongresi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasına bakınca, iktidarın artık ekonomide söyleyecek sözü kalmadığını gördüm. Siyasi mesajlarına bakınca, toplumsal değişime “aile” kavramını kullanarak ayak direme niyeti öne çıkıyordu. Yeni anayasa sözleriyle toplumda biriken rahatsızlığı bir yıl daha öteleme niyetinin gerçekleşmesi ise çok zor gözüküyor.

Cumhuriyet, 25/03/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erdal-saglam/iktidarin-ekonomide-sozu-tukendi-1823042

 • Mustafa Durmuş /  'Güven, istikrar' ve 'şahlanan' Türkiye ekonomisinin teknoloji ve sanayi temeli

Küreselleşmenin tersine dönmeye başladığı, ekonomik milliyetçiliğin ve uluslararası ticaret savaşlarının giderek artmakta olduğu bir dönemde, düğmenin çevrilip, reel yatırım, üretim ve ihracat artışının nasıl sağlanabileceğini kestirebilmek çok güç

T24, 28/03/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/guven-istikrar-ve-sahlanan-turkiye-ekonomisinin-teknoloji-ve-sanayi-temeli,30390

 • Alp Altınörs /  Naci Ağbal da gitti, sırada ne var?

Merkez Bankası Başkanı AKP'li Naci Ağbal geldiği gibi ansızın bir kararname ile gitti. ‘Bir hışımla geldi geçti.’ diyebiliriz. 4 aylık kısa görev süresi içinde Merkez Bankası'nın bağımsız olduğuna dair bir imaj vermek için çok uğraştı. Finans sermayesine sürekli ‘ bana güvenin’ çağrıları yaptı. %5 enflasyon hedefinin ve Bu doğrultuda yüksek faizin ’yıl sonuna kadar’ süreceğine dair teminatlar verdi. Ne var ki neticede kendisi yıl sonunu göremedi. Yüksek faizler sebebiyle AKP içerisinde sertleşen rant kavgasına bağlı olarak bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile gece yarısı görevden alındı.

Artı Gerçek, 28/03/2021 https://artigercek.com/yazarlar/alp-altinors/naci-agbal-da-gitti-sirada-ne-var

 • Siftah yapan esnaf seviniyor

Zor günler yaşayan esnaf, yapılan desteklerin de politikaların da yetersizliğine dikkat çekiyor. Edirne’de 20 yıllık esnaf Çelik: “Kirayı ödeyemiyoruz. Son demlerimiz daha ne kadar dayanırız bilmiyorum.”

Yaren Çolak, BirGün, 29/03/2021  https://www.birgun.net/haber/siftah-yapan-esnaf-seviniyor-339219

 • "Ağbal'ın gidişinden haberdar olanlar 1,1 milyar dolar aldı"

HDP'li Vekil Necdet İpekyüz normal gündeki alımların 150-400 milyon dolar arasında olduğunu ve Naci Ağbal'ın gideceği bilgisine sahip olanların zenginliklerine zenginlik kattığını söyledi.

Hikmet Adal , Bianet, 30/03/ 2021https://bianet.org/bianet/ekonomi/241600-agbal-in-gidisinden-haberdar-olanlar-1-1-milyar-dolar-ald

9-EMEK DÜNYASI

 • Aziz Çelik / Grev haktır, lütfen sakin olun

CHP’li belediyelerde merkezi bir toplu pazarlık politikasının yokluğu ve pek çok yerde adeta bir özel sektör işvereni yaklaşımı ile hareket edilmesinin süreci tıkadığı unutulmamalı. CHP’li belediyeler ve CHP yönetimi akıl ve sağduyu içinde hareket etmeli ve toplu iş sözleşmelerinin işçilerin makul talepleri ile sonuçlanmasını sağlamalı.

BirGün, 01/03/2021  https://www.birgun.net/haber/grev-haktir-lutfen-sakin-olun-335855

 • Hayri Kozanoğlu /  Bu ülkenin umudu nerede?

Orta sınıf kültüründe, mavi yakalıların hak mücadelelerinde tepkisel yaklaşmanın tarihi eskilere dayanır. 70’lerde özellikle toplu sözleşme dönemlerinde, “X işletmesinde işçi, müdürü kadar para alıyormuş” türünden yakınmalara sık rastlanırdı.

BirGün, 02/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/bu-ulkenin-umudu-nerede-335976

 • İlhan Cihaner /  Belediye grevleri

Uyuşmazlığın gerekçesi belediyeler tarafından, çoğu yerde doğru ve şeffaf şekilde kamuoyuna yansıtılmadı. KHK nedeniyle gelen işçilerle “kadrolu” işçiler arasındaki fark bile anlatılmadı. Bunun yerine bazı belediye yönetimleri ellerindeki propaganda üstünlüğünü kötüye kullanılarak, işçileri hak ettiklerinden fazlayı talep eden, uzlaşmaz “şımarıklar” olarak sundular. Çöplerin toplanmaması nedeniyle oluşan rahatsızlık nedeniyle işçiler düşmanlaştırıldı. Genel ücret düşüklüğü ve işsizlik konusundaki iktidarın sorumluluğu bile sendikanın ve işçilerin sırtına yıkıldı. Daha da ileri gidilerek grev kırıcılığına girişildi. 

BirGün, 05/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/belediye-grevleri-336383

 • Kadıköy Belediyesi’nde kadın işçiler kazandı

Kadıköy Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’ne İstanbul Sözleşmesi'nin maddeleri de eklendi.

Bianet, 06/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/240413-kadikoy-belediyesi-nde-kadin-isciler-kazandi

 • DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu: Şu an ümidini kaybetmiş 1.5 milyon kadın var

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, geniş tanımlı kadın işsizliğinin yüzde 43 olduğunu belirterek “Neredeyse her iki kadından biri işsiz. Kadınlar işgücünden daha fazla çekiliyor ve iş bulma ümidini kaybediyor. Şu an ümidini kaybetmiş 1.5 milyon kadın var" dedi.

Gazete Duvar, 06/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/disk-genel-baskani-arzu-cerkezoglu-su-an-umidini-kaybetmis-15-milyon-kadin-var-haber-1515271

 • Aziz Çelik / Salgın sürerken destekler kesilmesin

Salgının birinci yılında kısa çalışma ödeneği kaldırılmak bir yana güçlendirilmeli. İşten çıkarma yasağı devam etmeli. Ücretsiz izin uygulaması sona ermeli. Daha fazla sosyal güvenlik şart.

BirGün, 08/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/salgin-surerken-destekler-kesilmesin-336704

 • Kadınlar çifte mesai yapıyor

DİSK-AR’ın yayımladığı rapora göre işbaşında olan kadınların sayısı 1 yılda 992 bin azaldı. Ekmek ve Gül ise 680 emekçi kadınla konuşarak pandeminin kadın işçilerde yarattığı yükü derledi.

BirGün, 08/03/ 2021https://www.birgun.net/haber/kadinlar-cifte-mesai-yapiyor-336707

 • Uzaktan çalışma yönetmeliği yürürlüğe girdi

Yönetmelikle uzaktan çalışmanın usul ve esaslarının belirlenmesinin yanında uzaktan çalışmanın yapılamayacağı işler de belirlendi.

Bianet, 10/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/emek/240580-uzaktan-calisma-yonetmeligi-yururluge-girdi

 • DİSK: TÜİK de nihayet geniş tanımlı işsizliği kabul etti

DİSK-AR, TÜİK'in bugün yayınladığı işsizlik verilerinde ILO metodolojisini kullanmasını üzerine "Yeni veriler, eski verilerin ve dar tanımlı işsizlik oranlarının ne kadar gerçek durumu açıklamaktan uzak olduğunu ortaya koydu" yorumunu yaptı.

Bianet, 10/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/ekonomi/240611-disk-tuik-de-nihayet-genis-tanimli-issizligi-kabul-etti

 • Oğuz Oyan / İstihdam fonları sömürüsü: ANAP-AKP buluşması

Siyasette aynı zaman dilimi içinde çakışmayan ANAP ve AKP, "istihdam fonları sömürüsü"nde nasıl buluşmuş olabilirlerdi? Yanıtı basit: Bu fonları kuran ANAP'sa, tasfiye eden AKP'dir. Ama resmi tam görebilmek açısından buna ANAP ile AKP arası hükümetleri de dahil etmek gerekir. Çünkü bu fonların hem kuruluş hem işleyiş/uygulama hem de tasfiye süreçleri sömürüye konu olmuştur.

BirGün Pazar, 14/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/istihdam-fonlari-somurusu-anap-akp-bulusmasi-337447

 • Aziz Çelik / İşsizlik verileri açıklandı: Tebrikler TÜİK, sorular TÜİK!

TÜİK son verilere ilişkin 2 şey yapmalı. Birincisi ocak ayı istihdamındaki 822 bin kişilik artışın makul bir izahını yapmalı. İkincisi aylık ayrıntılı verileri gecikmeden yayımlanmalı.

BirGün, 15/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/issizlik-verileri-aciklandi-tebrikler-tuik-sorular-tuik-337553

 • Fıtrat hep işçiyi öldürüyor

Hendek patlaması davasında sanıklar ve sanık avukatları pişkin savunmalar yaptı. Tutuklu olan sanıklardan patron Yaşar Coşkun, mağdur olduğunu iddia etti. Sanık avukatlarından Mehmet Mangıroğlu da “Bu işin fıtratında var” ifadelerini kullandı. İşçi yakını Tepeçınar ise “İşçilerin hiçe sayıldığı bir ülke istemiyoruz artık” dedi.

BirGün, 16/03/2021 https://www.birgun.net/haber/fitrat-hep-isciyi-olduruyor-337700

 • Kadir Sev / İşsizlik fonu erirse erisin bize ne?

Çok yazılır ama yinelemekte yarar var: Fon bütçesine giren nakitlerden en çok patronlar yararlandırılıyor.

soL,17/03/2021 https://sol.org.tr/yazar/issizlik-fonu-erirse-erisin-bize-ne-28090

 • Aziz Çelik  /  Covid-19’un öğrettiği: Daha fazla sosyal güvenlik!

Hiç evde kalabilenle işe gitmek zorunda olan işçi aynı olabilir mi! Salgında yaşamını sürdürecek maddi gücü ve izolasyon imkânı olanla olmayan bir olabilir mi? Hiç sağlıklı beslenenle beslenmeyen bir olabilir mi?

BirGün Pazar, 21/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/covid-19-un-ogrettigi-daha-fazla-sosyal-guvenlik-338307

 • Emek ve adalet için yürüyorlar

KESK, KHK’li ihraçların işe iadesi ve demokrasi talebiyle başlattığı Ankara yürüyüşünde Bursa’yı geride bıraktı. KESK Eş Genel Başkanı Gezen “Yürüyüşümüz laik demokratik bir cumhuriyetin de yürüyüşü” dedi.

BirGün, 26/03/2021https://www.birgun.net/haber/emek-ve-adalet-icin-yuruyorlar-338893

 • Tekstil işçileri anlattı: Renk renk elbiseler dikiyoruz ama...

Türk ve göçmen tekstil işçileri ve avukatlar yuvarlak masada buluştu; sektördeki sorunları, işçilerin haklarını korumak için ne yapması gerektiğini konuştular.

soL, 26/03/ 2021 https://sol.org.tr/haber/tekstil-iscileri-anlatti-renk-renk-elbiseler-dikiyoruz-ama-28745

 • Kocaeli'de Hyundai işçisi ayakta

İzmit Alikahya'daki Hyundai otomobil fabrikasında, 2021 yılı zam oranının eski işçiler için yüzde 14, yeni işçiler için yüzde 10 olarak açıklanmasıyla işçiler direnişine geçti. Bu sabah servis araçlarına binmeyen işçiler zam oranlarının gözden geçirilmesini istiyor.

Gazete Duvar, 26/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kocaelide-hyundai-iscisi-ayakta-haber-1517289

 • Aziz Çelik /  İki paket çocuk bezine eşdeğer sosyal yardım

Kamu müdahalesi, kamusal düzenlemeler, gelir ve servet bölüşümüne dönük toplumcu ve kamucu müdahaleler olmaksızın Covid-19’un ekonomik ve sosyal sonuçları ile mücadele etmek olanaksız.

BirGün, 29/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/iki-paket-cocuk-bezine-esdeger-sosyal-yardim-339192

 • Ev işçileri sosyal güvenceden ve yardımdan mahrumlar

Salgının başından bu yana 600 bin ev işçisinin işsiz kaldığı tahmin ediliyor. Yüzde 95’inin güvencesiz çalıştığı ev işçileri ile ilgili komisyon kurulmasını talep eden CHP’li Demirtaş, “Kiralarını, faturalarını nasıl ödeyecekler? Sosyal devlet anlayışı gereği bu vatandaşlara sahip çıkılmalıdır.”

BirGün, 30/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ev-iscileri-sosyal-guvenceden-ve-yardimdan-mahrumlar-339361

10-KADINLAR VE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

 • AKADEMİSYEN TAYLAN ACAR ANLATTI  Eğitim kadınların evlenme davranışlarını değiştiriyor mu?

Ferhunde Özbay Makale Ödülü'nü kazanan Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Taylan Acar, eğitim durumuyla evlenme davranışlarının ilişkisini incelediği makalesini bianet'e anlattı.

Dilek Şen, Bianet, 01/ 03/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/240073-egitim-kadinlarin-evlenme-davranislarini-degistiriyor-mu

 • Canan Arın: Ataerki ne kadar direnirse dirensin, zafer kadınların olacak!

2021 yılının Anne-Klein-Kadın Ödülü sahibi, avukat ve kadın hakları aktivisti Canan Arın Heinrich-Böll-Stiftung Vakfı tarafından çevrimiçi düzenlenen basın toplantısında “Polisin gaz sıkmasına rağmen bu yıl da kadınlar yine bir araya gelecekler ve yine ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ diye bağıracaklar. Ataerki ne kadar direnirse dirensin, dünya değişiyor. Zafer kadınların olacaktır. Ben buna inanıyorum” dedi.

Filiz Gazi, Gazete Duvar, 04/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/canan-arin-ataerki-ne-kadar-direnirse-dirensin-zafer-kadinlarin-olacak-haber-1515118

 • EDEBİYATIN KADINLARI ANLATIYOR Pınar Kür: Kadın hareketinin içinden güçlü liderler çıkacak

Edebiyatçı Pınar Kür, “Ülkemizdeki kadın-erkek eşitsizliğini görmemek için aptal olmak gerekir. Bunu dile getirmeyen bir kadın yazar edebiyatçı falan değildir” diyor

Evrim Kepenek , Bianet, 05/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/240329-pinar-kur-kadin-hareketinin-icinden-guclu-liderler-cikacak

 • 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ Kadınlar kadınlarla iyileşiyor

Diyarbakır'da biraraya gelen beş ruh sağlığı çalışanı kadının oluşturduğu "Kadın İçin Kadın İnisiyatifi", 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi, 6 Mart'ta üç farklı etkinlikle kadınlar arası dayanışma ve yardımlaşmayı çoğaltmak istiyor.

Bircan Değirmenci, Bianet, 05/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/kadin/240352-kadinlar-kadinlarla-iyilesiyor

 • Ankara Üniversitesi’nden Boğaziçi’ne, üniversitelerin cinsiyetçilikle imtihanı ve cinsel taciz: Alev Özkazanç ile sohbet

  Feminist akademisyen Alev Özkazanç’la son yıllarda akademinin gündeminde yer alan iki üniversiteyi, Ankara Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’ni, feminist çalışmaları ve tartışmaları, cinsel taciz ve saldırıyı önleme birimlerinin deneyimlerini, üniversite içerisindeki faal dönemleri birbiriyle denk gelmemiş iki feminist olarak son on yılda neler gözlemlediğimizi, üniversitelerin önemini konuştuk. Beş yıl önce Ankara Üniversitesi tartışmaların odağındaydı. Şimdi ise Boğaziçi. Değişen dönüşenleri hatırlamaya, üniversite içindeki feminist çalışmalara katkısı olması dileğiyle.

Cemre Baytok, Çatlakzemin ,05/03/ 2021 https://www.catlakzemin.com/ankara-universitesinden-bogazicine-universitelerin-cinsiyetcilikle-imtihani-ve-cinsel-taciz-alev-ozkazanc-ile-sohbet/

 • EDEBİYATIN KADINLARI ANLATIYOR  Burçin Tetik: Dayanışma yaşatır, dışlayıcılık ise öldürür

“LGBTİ+ gençler öylesine yalnız ki” diyen Burçin Tetik, çözümü dayanışmada görenlerden.

Bianet, 06/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/240393-burcin-tetik-dayanisma-yasatir-dislayicilik-ise-oldurur

 • Tuğçe Isıyel / Anneden kız çocuğa aktarılan kadınlık

Kadın kadının yurdu olmaya önce annenin yani ilk bakıcının kız çocuğuna yurt olmasıyla başlar. Onu koşulsuzca sevmesi, kabul etmesi, saygı duymasıyla… Orada kurulacak güvenli ilişki, kuşkusuz tüm kadınlarla kurulacak ilişkileri de etkileyecektir. O vakit “kadın kadının yurdudur” slogan olmaktan çıkıp gerçekten bir ilişki biçimine dönüşecektir.

Gazete Duvar, 06/ 03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/anneden-kiz-cocuga-aktarilan-kadinlik-makale-1515239

 • Kadınlar, Kadıköy’de buluştu: Sokakları doldurmaya devam edeceğiz

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde kadınlar Kadıköy’de bir araya geldi. Rıhtım’da buluşan binlerce kadın, “Hayatlarımızı savunmak için 8 Mart’ta ve her günde bir aradayız, alanları, sokakları doldurmaya devam edeceğiz” dedi.

BirGün, 06/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/kadinlar-kadikoy-de-bulustu-sokaklari-doldurmaya-devam-edecegiz-336573

 • Protokol imzalamakla yerel yönetim olunmaz

Yerel yönetimlerin kadın ve toplumsal cinsiyet sorunlarına çözüm üretmesini bekleyen Emine Akın Fırat “Protokol imzalamakla kadın dostu belediye olunmuyor” diyor. Artvin’den Özlem Akyürek de “Belediyeler 8 Mart’ta veya 25 Kasım’da afiş asmanın ötesine geçmeli” diye konuşuyor.

Seda Balmumcu, BirGün, 07/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/protokol-imzalamakla-yerel-yonetim-olunmaz-336600

 • EDEBİYATIN KADINLARI ANLATIYOR Meryem: İfşalar, iktidarı hizalandırmak için çok yararlı

Yazar Meryem, “Eğer bir gün edebiyatçı kadınlar medya ve toplum tarafından fark edilirse, doğrusu bu onların çok da hayrına olmaz. Çünkü onlar hakikati yazıyor ve medyayla toplumun hakikatle uzaktan yakından ilgisi yok” diyor.

Bianet, 07/ 03/ 2021  https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/240417-meryem-ifsalar-iktidari-hizalandirmak-icin-cok-yararli

 • Öznur Özkaya /  Kadın neden susar?

Peki, kadın neden susar? Yaşadıkları ağır geldiğinden, bir umuda tutunmak, görmezden gelmek, olanlara hep iyi tarafından bakmaya çalışmak yorduğundan susar. Kadın, karşısındakini her hali ile kabullenip önce onu anlamaya çabalarken kendi hislerini, sevgi ve şefkat gereksinimini, dertlerini, isteklerini öteler. Emeklerinin, sevgisinin heba edildiğini gördüğünde, karşısındakine dair inancı / güveni yerle yeksan edildiğinde, kadın susar. 

İleri Haber, 07/03/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/kadin-neden-susar-123781.html

 • EDEBİYATIN KADINLARI ANLATIYOR    Seray Şahiner: Zalimin adına utanmak vatani göreve dönüştü

Edebiyatçı- Yazar Şahiner, “Bizi yazar olarak bile görmeyip temsilen çağıran herkese bir kez daha söyleyeyim: bir İngiliz, bir Alman, bir Temel uçağa binmişler fıkralarını anlatıp kendiniz gülün; biz sizin uçak fıkranızın Temel’i değiliz."

Evrim Kepenek,Bianet, 08/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/240452-seray-sahiner-zalimin-adina-utanmak-vatani-goreve-donustu

 • EDEBİYATIN KADINLARI ANLATIYOR   Buzluk: İfşalar, adalet mücadelesinde kadınlara başka alan açtı

Yazar Pelin Buzluk, “Birbirimizin çaresi olmaya, eşitlik ve adalet mücadelesine devam edeceğiz” diyor ve ekliyor: “Dayanışma yaşam ve düş alanlarımızı, dünyamızı genişletiyor.”

Evrim Kepenek,Bianet, 09/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/240511-buzluk-ifsalar-adalet-mucadelesinde-kadinlara-baska-alan-acti

 • Sokakların kaderini de duvarların renklerini de değiştiren kadınlar

Batman’ın en eski mahallerinden biri olan Kısmet Mahallesi'nin kaderi Yıldız Tüzer ve arkadaşlarının fırça darbeleriyle renklendi. Uyuşturucu satılan sokaklar şimdi kadınların işlediği resimlerle rengarenk.

Metin Yoksu, Kısadalga.net, 09/03/ 2021 https://www.kisadalga.net/haber/detay/batmanda-sokaklarin-hem-kaderini-hem-duvarlarini-renklendiren-kadinlar_3357

 • Nurettin Abacıoğlu / Bedenin sınıfsal ve sosyokültürel inşası

Kapitalizm, kendi modernitesini yaratırken, kadim tarihsel birikimlerin tortuları üzerinde, kadın kimliğini yeniden inşa etmektedir. Nasıl mı (?) sorusu ise, burada şu nitelemelerle bitişmektedir:Bedeniyle, varlığıyla, onu bir fetiş simgesi kılarak…Bedeniyle, varlığıyla, onun yarattığı emeği bir artı değer ve sömürü aracı kılarak…Bedeniyle, varlığıyla, onu hem sınıfsal ve hem de sosyokültürel bir beden inşa materyali haline getirerek…

İleri Haber, 12/03/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/bedenin-sinifsal-ve-sosyokulturel-insasi-123965.html

 • Erinç Yeldan / Türkiye’de kadın olmak

Kâr, daha çok kâr... Bu tek hedef doğrultusunda kapitalist pazar ekonomisi insanlığın tüm değerlerini teker teker ticari bir mala dönüştürüyor; içeriğini boşaltıyor; anlamsızlaştırıyor: “Dünya Sevgililer Günü”, “Anneler / Babalar Günü”, “Çocuklar Günü”, “Alışveriş Günü”... Küresel pazarın en yeni tasarımlarından birisi de “Kadınlar Gününe Özel”...

Cumhuriyet, 10/03/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erinc-yeldan/turkiyede-kadin-olmak-1819434

 • Mahmut Tezcan / Kadınlara karşı gelişen bir saldırı biçimi olarak dezenformasyon

Kadınları kamusal tartışmalardan caydırmak, bulundukları pozisyonların hakkını verememekle suçlamak, hedef göstererek siber saldırı ve çeşitli tacizlere kapı aralamak; bunu yaparken de öncelikle kadınların cinsiyetini vurgulayarak yetersiz oldukları algısını yeniden yaratmaya çalışmak bu tür dezenformasyonun asıl amacıdır.

Gazete Duvar, 10/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kadinlara-karsi-gelisen-bir-saldiri-bicimi-olarak-dezenformasyon-haber-1515580

 • Hülya Kirmanoğlu /  KADIN VE ÇEVRE Feminizmin dalgaları sahile vurunca

Ekofeminizm kadınların ezilmesi ile doğanın tahakküm altına alınması arasındaki bağlantıların açığa çıkarılması ve eril tahakküme bağlanması konusunda hem eylemsel hem de kuramsal yönden katkı yapan bir akımdır.

Bianet, 16/03/ 2021  https://bianet.org/bianet/kadin/240809-feminizmin-dalgalari-sahile-vurunca

 • Türkiye, Cumhurbaşkanı kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekildi

Türkiye, dün gece yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldı.

Medyascope, 20/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/20/turkiye-cumhurbaskani-karari-ile-istanbul-sozlesmesinden-cekildi/

 • KADIN HAKLARI SAVUNUCULARI YORUMLADI "Çekilme kararı şiddete icazet çıkarmaktır"

Canan Arın, Prof. Dr. Feride Acar, Nebahat Akkoç, Canan Güllü, Prof. Dr. Fatmagül Berktay, Prof. Dr. Şahika Yüksel, Prof. Dr. Sibel İnceoğlu'dan "İstanbul Sözleşmesi" yorumları.Canan Arın, Prof. Dr. Feride Acar, Nebahat Akkoç, Canan Güllü, Prof. Dr. Fatmagül Berktay, Prof. Dr. Şahika Yüksel, Prof. Dr. Sibel İnceoğlu'dan "İstanbul Sözleşmesi" yorumları.

Ruken Tuncel, Bianet, 20/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/kadin/241108-cekilme-karari-siddete-icazet-cikarmaktir

 • Barolar: Cumhurbaşkanı yetkisini aştı, İstanbul Sözleşmesi yürürlükte

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi ile İstanbul Barosu, Cumhurbaşkanı kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çekilinemeyeceğini belirterek açıklama yaptı. Sözleşmenin geçerliliğini koruduğunu belirten barolar, “Cumhurbaşkanı yetkilerini aşmıştır” dedi.

Gazete Duvar, 20/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/barolar-cumhurbaskani-yetkisini-asti-istanbul-sozlesmesi-yururlukte-haber-1516696

 • Kadınlar Türkiye genelinde ayakta: İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz

İstanbul Sözleşmesi'nden Cumhurbaşkanı Kararı ile dün gece tek taraflı olarak çıkıldığının açıklanmasının ardından Türkiye'nin farklı illerinde protestolar düzenlendi. Bir araya gelen kadınlar İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeyeceklerini belirtti.

Gazete Duvar, 20/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kadinlar-turkiye-genelinde-ayakta-istanbul-sozlesmesinden-vazgecmiyoruz-haber-1516704

 • "SÖZLEŞMEDEN ÇEKİLDİK” KARARINA TEPKİLER  Üç örgütten açıklama: Sözleşme’den çekilmeyi reddediyoruz

Mor Çatı, SES ve İnsan Hakları Derneği'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı'nın "Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi" yönündeki kararına tepki gösterildi.

Bianet, 20/03/ 2021  https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/241113-uc-orgutten-aciklama-sozlesme-den-cekilmeyi-reddediyoruz

 • Banu Güven /  Erdoğan’ın imzası bir tek kendini bağlayabilir

"Erdoğan’ın TBMM onayıyla yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’ni bir geceyarısı tek imzayla feshetme iddiası usule aykırı ve otokratik yönetimin ispatı." Banu Güven DW Türkçe’de yazdı.

DW Türkçe, 20/03/ 2021 https://www.dw.com/tr/erdo%C4%9Fan%C4%B1n-imzas%C4%B1-bir-tek-kendini-ba%C4%9Flayabilir/a-56940374

 • Prof. Kemal Gözler: İstanbul Sözleşmesi sadece Cumhurbaşkanı kararıyla feshedilemez

Anayasa hukuku hocası Prof. Dr. Kemal Gözler, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden 'çekilmesine' ilişkin Cumhurbaşkanı kararını değerlendirdi. Gözler, "İstanbul Sözleşmesi, TBMM tarafından 24 Kasım 2011 tarih ve 6251 sayılı Kanunla uygun bulunduğuna göre, feshedilmesine ilişkin bir kanun çıkarılmadıkça, sadece Cumhurbaşkanı kararıyla feshedilemez" yazdı. 

Gazete Duvar, 21/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/prof-kemal-gozler-istanbul-sozlesmesi-sadece-cumhurbaskani-karariyla-feshedilemez-haber-1516729

 • Barolardan ortak açıklama: İstanbul Sözleşmesi yürürlüktedir, uygulanmaya devam edilecektir

Ortak bir açıklama yapan Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu ve 77 baro, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden Cumhurbaşkanı kararıyla çekilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Anayasa'nın, Cumhurbaşkanı'na milletlerarası antlaşmaları feshetme yetkisi vermediğinin vurgulandığı açıklamada "İstanbul Sözleşmesi yürürlüktedir, uygulanmaya devam edecektir" ifadeleri yer aldı.

Gazete Duvar, 21/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/barolardan-ortak-aciklama-istanbul-sozlesmesi-yururlukte-uygulanmaya-devam-edilecek-haber-1516730

 • SANATÇILARDAN SÖZLEŞMENİN İPTALİNE TEPKİ    "Kadınlara isyan edin diyorlar"

Deniz Türkali, Nur Sürer, Şebnem Sönmez, Asiye Dinçsoy, Tülin Özen ve Sema Moritz İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını yorumladı.

Bianet, 21/03/ 2021https://bianet.org/bianet/kadin/241117-kadinlara-isyan-edin-diyorlar 

 • AK Partili Kaya: İstanbul Sözleşmesi'ne ihtiyacımız yok, 'Ankara Mutabakatı' denen yeni bir çalışma yapıyoruz

Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Kararı'yla kadına karşı şiddeti önleyecek mekanizmaların oluşturulmasını, yasal tedbirler alınmasını, şiddet mağdurlarının korunmasını öngören İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesinin ardından AK Parti, yeni bir adıma hazırlanıyor. "Kadın haklarının teminatı için İstanbul Sözleşmesine ihtiyacımız olmadığını görüyoruz" diyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, 'Ankara Mutabakatı' denen yeni bir çalışmayı ortaya koymayı planladıklarını söyledi.

Gazete Duvar, 21/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ak-partili-kaya-istanbul-sozlesmesine-ihtiyacimiz-yok-ankara-mutabakati-denen-yeni-bir-calisma-yapiyoruz-haber-1516728

 • İstanbul Sözleşmesi kararı Batı basınında: Kahredici haber

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla çıkması başta Reuters olmak üzere Batı basınının manşetlerinde yer aldı. Avrupa Konseyi de kararı “İçler acısı, kahredici bir haber” olarak değerlendirdi.

BirGün, 21/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/istanbul-sozlesmesi-karari-bati-basininda-kahredici-haber-338299

 • Türkiye Barolar Birliği: Türkiye'nin imzasını çekmesi hukuka aykırı

Türkiye Barolar Birliği yaptığı açıklamada, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden imzasını çekmesinin hukuka aykırı olduğunu söyledi.

İleri Haber, 21/03/2021 https://ilerihaber.org/icerik/turkiye-barolar-birligi-turkiyenin-imzasini-cekmesi-hukuka-aykiri-124269.html

 • Prof. Feride Acar: 6284 sayılı kadına şiddeti önleme yasası da tehlikede

İstanbul Sözleşmesi ile ilgili müzakere sürecinde iki yıl boyunca görev alan Prof. Dr. Feride Acar, Sözleşmeden imza çekilmesiyle ilgili “Değişik kesimlere verdiği mesajlar açısından son derece sakıncalı ve tehlikeli bir durum yaratıyor” dedi. 6284 sayılı kadına şiddeti önlemeyi amaçlayan kanunun da tehlikede olduğuna işaret eden Acar, “Bu yasanın getirdiği uzaklaştırma kararlarında ve koruma tedbirlerinde kısıtlamaya gidilmesi söz konusu olabilir” uyarısı yaptı.

Gazete Duvar, 21/03/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/prof-feride-acar-6284-sayili-kadina-siddeti-onleme-yasasi-da-tehlikede-haber-1516701

 • ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin açıklama yaptı: “Derin bir hayal kırıklığı”

Türkiye’nin, 11 Mayıs 2011 tarihinde ilk imzacısı olduğu, kamuoyunda “İstanbul Sözleşmesi” olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye ilişkin Avrupa Sözleşmesi”nden çekilmesi Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) tepkiyle karşılaştı. ABD Başkanı Joe Biden ve Avrupalı liderler Türkiye’ye yönelik tepkilerini dile getirdi.

Medyascope, 21/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/21/abd-baskani-joe-biden-turkiyenin-istanbul-sozlesmesinden-cekilmesine-iliskin-aciklama-yapti-derin-bir-hayal-kirikligi/

 • Kadınlar Taksim'de oturma eylemi başlattı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesini protesto eden kadınlar Taksim Meydanı'nda oturma eylemine başladı. Kadınlar, tüm kadınları eylemlerine desteğe çağırdı.

Gazete Duvar , 22/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kadinlar-taksimde-oturma-eylemi-baslatti-haber-1516872

 • Barolar İstanbul Sözleşmesi için dava açtı

Ankara ve Antalya Baroları, Cumhurbaşkanı kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına karşı Danıştay’da dava açtı.

Gazete Duvar, 22/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/barolar-istanbul-sozlesmesi-icin-dava-acti-haber-1516887

 • AKP gericilikte yalnız değil: İstanbul Sözleşmesi'ne dünyada kimler karşı çıkıyor?

Sadece AKP değil, kapitalist dünyanın her yerinde gericiler, muhafazakarlar ve sağcılar sözleşme karşıtlığında birleşmiş vaziyette

soL, 23/03/ 2021 https://sol.org.tr/haber/akp-gericilikte-yalniz-degil-istanbul-sozlesmesine-dunyada-kimler-karsi-cikiyor-28534

 • Kadın örgütlerinin yol haritası: Sosyal medya miting alanına çevrilecek

İstanbul Sözleşmesi feshinin sadece hukuki değil aynı zamanda politik bir mücadele olduğuna dikkat çeken kadın örgütleri, hem Meclis'te hem de sahada çalışmayı sürdürecek. Özellikle sosyal medya "miting alanına" çevrilecek, siyasi partiler ile yakın temas kurulacak.

Gazete Duvar, 24/03/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/kadin-orgutlerinin-yol-haritasi-sosyal-medya-miting-alanina-cevrilecek-haber-1517045

 • Ankara Sözleşmesi: ‘LGBTİ+’lara ne yapsam mubahtır’ algısı oluşacak

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına gerekçe olarak sözleşmede yer alan LGBTİ+’lara yönelik ifadeleri işaret etti. Önümüzdeki günlerde özellikle kamu görevlilerinin LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı tutumlarında artış yaşanmasından endişe ediliyor. Avukat Emrah Şahin, “Ankara Sözleşmesi diye bir şey icat ettiler. ‘Kadınları koruyacağız ama LGBTİ+’ları korumayacağız’ dedikleri noktada insanlarda, ‘LGBTİ+’lara ne yapsam mübahtır’ algısı oluşacak” dedi.

Gazete Duvar, 24/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ankara-sozlesmesi-lgbtilara-ne-yapsam-mubahtir-algisi-olusacak-haber-1517048

 • Çocuk hakları açısından İstanbul Sözleşmesi ne diyor?

Avukat Kardelen Yarlı, Sözleşme'nin daha çok kadınlar üzerinden konuşulduğunu ancak çocukları koruyan hükümlerinin de çok önemli olduğunu söylüyor. Avukat Ezgi Koç ise Sözleşme'den çıkılması haline en büyük bedeli kız çocuklarının ödeyeceğini vurguluyor.

Ayşegül Özbek ,Bianet, 24/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/241306-cocuk-haklari-acisindan-istanbul-sozlesmesi-ne-diyor

 • İstanbul Sözleşmesi Dayanışma Ağı kuruldu

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, bütün kadınları, amasız fakatsız İstanbul Sözleşmesi Dayanışma Ağı’nda buluşmaya çağırdı. Kaftancıoğlu, “İstanbul Sözleşmesi, İstanbul birleşmesi olacak” dedi.,

Gazete Duvar, 25/03/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/istanbul-sozlesmesi-dayanisma-agi-kuruldu-haber-1517184

 • Avrupa Konseyi’ne İstanbul Sözleşmesi çağrısı: Bildirimin yasallığı incelensin

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine yönelik tepkiler büyüyor. Türkiye’nin dört bir yanında protesto edilen karar için hukukçular “yok hükmünde” diyor. Barolar, sivil toplum örgütleri ve bağımsız kişilerin iptal talebiyle Danıştay’a taşıdığı kararı, Avrupa Konseyi'nin ivedilikle işleme alınması da tepki çekiyor. Eşitlik için Kadın Platformu Platformu (EŞİK), bildirimin iç hukuk ve uluslararası hukuka göre yasal olup olmadığının incelenmesi için Avrupa Konseyi’ne çağrı yaptı.

Gazete Duvar, 27/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/avrupa-konseyine-istanbul-sozlesmesi-cagrisi-bildirimin-yasalligi-incelensin-haber-1517365

 • İstanbul Sözleşmesi: "Bana bir şey olursa hangi devlet büyüğü hesap verecek?"

Türkiye'nin, cinsiyet temelli her türlü şiddete karşı önlem yükümlülüğü getiren İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı nedeniyle öldürülme korkusu yaşayan kadınlar anlatıyor: "Yaşam hakkımız elimizden alınıyor"

Burcu Karakaş,DW Türkçe, 27/03/ 2021  https://www.dw.com/tr/istanbul-s%C3%B6zle%C5%9Fmesi-bana-bir-%C5%9Fey-olursa-hangi-devlet-b%C3%BCy%C3%BC%C4%9F%C3%BC-hesap-verecek/a-57022400

 • Selin Nakıpoğlu /  Karanlıktan gelen bir karar

Devlet kadınları, kız çocuklarını, lgbti+’ları korumasız bıraktı. Erkek şiddetiyle mücadele konusunda temel olan bir insan hakları düzenlemesinden gelenekler kalkan olarak kullanılarak, ülkenin bağı evrensel hukuk değerlerinden koparıldı. Sözleşmenin ne dediği, kimleri kimden koruduğu, ne ile mücadele ettiği, nasıl bir toplumu murat ettiğine kulak bile verilmeden 19 Mart gece saatlerinde bir milat yaşandı.

BirGün, 27/03/2021 https://www.birgun.net/haber/karanliktan-gelen-bir-karar-339019

 • Doç.Dr. Özge Yücel  /  İstanbul Sözleşmesi’nden asla dönüş yok!

İstanbul Sözleşmesi bir başlangıç değildir, bir ilk değildir. İstanbul Sözleşmesi hem yerel toplumların hem de uluslararası toplumun deneyimlerinin, birikiminin sonucudur. İstanbul Sözleşmesinin ve diğer metinlerin her sözcüğünde erkeklik şiddeti sebebiyle yaşamından, özgürlüğünden olan, onuru zedelenen, korku içinde yaşayan, sömürülen kadınların ayak izleri vardır. Hukuksal metinler kurgu ürünü değildir, yaşamsal gerçekliğin ve taleplerin dışavurumudur.

BirGün, 27/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/istanbul-sozlesmesi-nden-asla-donus-yok-339049

 • Kadınlar İstanbul Sözleşmesi için alanlarda: Vazgeçmiyoruz

Türkiye'nin birçok kentinde alanlara çıkan kadınlar, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesini protesto etti.

Bianet, 27/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/kadin/241471-kadinlar-istanbul-sozlesmesi-icin-alanlarda-vazgecmiyoruz

 • Kadınlar 'kararı' parçaladı: İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz

İzmir'de kadınlar, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedildiği Cumhurbaşkanlığı kararını, üzerine “hükümsüzdür, tanımıyoruz” yazarak parçaladı. Kadınlar, “Yaşamlarımız, haklarımız, mücadelemiz bizim! İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” dedi.

Gazete Duvar, 27/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kadinlar-karari-parcaladi-istanbul-sozlesmesinden-vazgecmiyoruz-haber-1517415

 • “İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması Batı demokrasilerinin temsil ettiği eksenden net bir kayma anlamına geliyor” – Doç. Dr. Özlem Kaygusuz ile söyleşi

19 Mart’ı 20 Mart’a bağlayan saatlerde Resmi Gazete’de yayımlanan bir Cumhurbaşkanlığı kararı ile tam adı “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesine ve Bunlarla Mücadele’ye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” olan İstanbul Sözleşmesi’nin Türkiye bakımından feshedildiği duyuruldu. Gülçin Karabağ, konuğu Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Kaygusuz ile Türkiye’nin dış politika hattı olarak eksen kayması yaşayıp yaşamadığını ve Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri üzerinden Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin uluslararası ilişkiler açısından anlamını değerlendirdi.

Gülçin Karabağ, Medyascope, 27/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/27/istanbul-sozlesmesinden-cikilmasi-bati-demokrasilerinin-temsil-ettigi-eksenden-net-bir-kayma-anlamina-geliyor-doc-dr-ozlem-kaygusuz-ile-soylesi/

 • Metin Çulhaoğlu  /  İstanbul Sözleşmesi, gericilik ve ‘solculuk’

İstanbul Sözleşmesine karşı olan kesimlerin ileri sürdükleri başlıca iddialardan biri bu sözleşmenin “eşcinselliği özendirici” ve “meşrulaştırıcı” içerik taşıdığı şeklindedir.Oysa Sözleşmede “eşcinsellik” terimi hiç geçmediği gibi bununla ilişkilendirilebilecek “cinsel yönelim” terimi bile sadece bir kez kullanılmaktadır. 

İleri Haber, 30/03/2021 https://ilerihaber.org/yazar/istanbul-sozlesmesi-gericilik-ve-solculuk-124613.htm

11- 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

 • DİB: Kadınların mücadelesi yolu aydınlatıyor

DİB açıklamasında, “Tek adam rejimi tarafından uygulanan erkek egemen politikalar ve cinsiyetçi, ayrımcı, düşmanlaştırıcı nefret söylemleriyle, kadınları ve LGBTİ+lan hedef göstererek, ülkemizde gerici dinci bir rejim kalıcılaştırılmak isteniyor" denildi

Bianet, 08/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/240470-dib-kadinlarin-mucadelesi-yolu-aydinlatiyor

 • Psikolog Alev Dumanoğlu: Erkek egemen dünya kadın emeği üstünde yürüyor

Klinik Psikolog Alev Dumanoğlu ile ev içi bakım emeğini ve kadınların yaşamları üzerine etkilerini konuştuk. Ataerkil toplumsal cinsiyet kodları gereği kadınların doğal görevi addedilen bakım emeğini, en çok yoksul kadınlar ve kız çocukların üstlendiğini ifade eden Dumanoğlu, "Kayıtlara göre, dünya üzerindeki ücretsiz bakım emeğinin dörtte üçünden fazlasını; ücretli bakım hizmetlerinin de üçte ikisinden fazlasını kadınlar gerçekleştiriyor" diyor.

Nuray Pehlivan/Söyleşi, Gazete Duvar, 08/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/psikolog-alev-dumanoglu-erkek-egemen-dunya-kadin-emegi-ustunde-yuruyor-haber-1515400

 • EŞİK Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için basın toplantısı düzenledi: “Ailede, toplumda, devlette reis istemiyoruz”

300’den fazla kadın örgütü ve LGBTİ+ oluşumunun bileşeni olduğu Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için çevrimiçi basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan yazar Berrin Sönmez, kadın hakları aktivisti ve hukukçu Gökçiçek Ayata ve kadın hakları aktivisti ve avukat Hülya Gülbahar, hem EŞİK’in faaliyetleri ve siyasi partiler ile yaptıkları görüşmeler hem de Türkiye’de kadınların yaşadığı sorunlar hakkında konuştu.

Okan Yücel, Medyascope, 08/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/08/esik-platformu-8-mart-dunya-emekci-kadinlar-gunu-icin-basin-toplantisi-duzenledi-ailede-toplumda-devlette-reis-istemiyoruz/

 •  Mor Çatı: Yaşasın 8 Mart, yaşasın feminist mücadelemiz!

Mor Çatı, "Her gün, her saat verdiğimiz mücadeleyi ve dayanışmamızı bugün, 8 Mart’ta kutluyoruz" dedi.

Bianet, 08/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/240492-mor-cati-yasasin-8-mart-yasasin-feminist-mucadelemiz

 • Serap Yazıcı / Dünya Kadınlar Gününün 44. Yıl Dönümünde Türkiye’de Kadın

İstanbul Sözleşmesi, bazı çevrelerin iddia ettiği gibi, Türkiye’nin aile yapısı üzerinde bozucu etkiye sahip bir hukuk metni değildir. Bu iddiayı öne sürenler, çeşitli siyasi maksatlarla Sözleşme metninin içeriğini tahrif etmektedir.

Perspektif, 08/03/ 2021 https://www.perspektif.online/dunya-kadinlar-gununun-44-yil-donumunde-turkiyede-kadin/

 • Ankara'da kadınlar yürüdü: Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz

Ankara’da kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’de Feminist Gece Yürüyüşü'nün 15’incisini gerçekleştirdi. Sakarya Caddesi'nde bir araya gelen kadınlar "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganlarını attı.

Gazete Duvar, 08/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ankarada-kadinlar-yurudu-susmuyoruz-korkmuyoruz-itaat-etmiyoruz-haber-1515513

 • ÇGD - KADIN VE MEDYA PANELİ   "Kadının güvenliği gazetecilikten önemli"

TKDF Başkanı Canan Güllü, bianet Yayın Yönetmeni Nazan Özcan, Deutsche Welle’den gazeteci Burcu Karakaş ve ev sahibi ÇGD Akdeniz Şube’nin yönetim kurulu üyesi gazeteci Müzeyyen Yüce, ÇGD'nin "Kadın ve Medya" panelinde konuştu.

Bianet, 08/ 03/ 2021 https://bianet.org/bianet/kadin/240499-kadinin-guvenligi-gazetecilikten-onemli

 • Diyarbakır’da kadınlar 8 Mart’ı kutladı: Kadın tutsaklar için adalet

Kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitingle kutladı. Mitinge katılan kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için ısrarcı olacaklarını vurguladı.

Gazete Duvar, 08/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/diyarbakirda-kadinlar-8-marti-kutladi-kadin-tutsaklar-icin-adalet-haber-1515496

 • Kadınlar İzmir'de haykırdı: İnsanca yaşam için mücadeleye devam

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla İzmir'de yürüyüş düzenleyen kadınlar, tüm baskılara rağmen kazanılmış haklarını korumaya ve insanca yaşam için mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Gazete Duvar, 08/03 /2021https://www.gazeteduvar.com.tr/kadinlar-izmirde-haykirdi-insanca-yasam-icin-mucadeleye-devam-haber-1515518

 • 8 MART FEMİNİST GECE YÜRÜYÜŞÜ "Feminist isyan her yerde"

Polisin İstiklal Caddesi'ni kapatması üstüne ara sokaklarda toplanan kadınlar, Sıraselviler Caddesi'nde bir araya geldi.

Evrim Kepenek ,Bianet, 08/03/ 2021https://bianet.org/bianet/kadin/240504-feminist-isyan-her-yerde

 • Gözaltındaki kadınlar adliyede: Ritme göre zıplamak suç sayıldı

Feminist Gece Yürüyüşü'ne katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 12 kadın adliyeye çıkarıldı. “Tayyip kaç kaç kaç kadınlar geliyor” ve “Zıpla zıpla zıplamayan Tayyiptir” sloganları suçlama konusu yapıldı.

Bianet, 11/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/240669-gozaltindaki-kadinlar-adliyede-ritme-gore-ziplamak-suc-sayildi

 • Avukat Diren Cevahir Şen: 30 bin kadın vardı, 13 kişi zıpladı demek saçmalık

8 Mart'ta Beyoğlu'nda yapılan Feminist Gece Yürüyüşü'ne katılan 13 kişi dün gece evlerinden gözaltına alındı. Avukat Diren Cevahir Şen, kadınların gözaltı gerekçesini “Maskeli oldukları için slogan atıp atmadıklarının tespit edilemediği belirtiliyor. Ritme ayak uydurdukları görülmüş ve buna göre gözaltına alınmışlar. Orada 30 binin üzerinde kadın vardı” sözleriyle anlatıyor.

Filiz Gazi, Gazete Duvar, 11/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/avukat-diren-cevahir-sen-30-bin-kadin-vardi-13-kisi-zipladi-demek-sacmalik-haber-1515795

 • 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde “ritme göre hareket etmek” ile suçlanan kadınlar serbest bırakıldı

8 Mart’ta katıldıkları, İstanbul’da düzenlenen 19. Feminist Gece Yürüyüşü’de “‘Tayyip kaç kaç kaç kadınlar geliyor’ ve ‘Zıpla zıpla zıplayamayan Tayyip’tir’ şeklinde atılan slogan ritmine göre hareket ettikleri” ve “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” gerekçesiyle gözaltına alınan biri çocuk 18 kadının tamamı yurtdışına çıkış yasağı, dördü ise ayrıca imza verme şeklinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Beyza Kural, Medyascope, 11/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/11/8-mart-feminist-gece-yuruyusunde-ritme-gore-hareket-etmek-ile-suclanan-kadinlar-serbest-birakildi

12-GAZETECİLİK / GAZETECİLER

 • İletişim öğrencilerinden yeni mecra: Gazete Stalk

İletişim fakültesinde eğitim gören bir grup genç, Gazete Stalk ismiyle yeni bir internet gazetesi kurdu.

Bianet, 04/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/medya/240298-iletisim-ogrencilerinden-yeni-mecra-gazete-stalk

 • Ümit Alan / Büyük teknoloji, muhalefetin de büyük derdi olmalı

Sosyal medyayı ve arama motorlarını elinde tutan Büyük Teknoloji (Big Tech) şirketleri artık hayranlıkla izlenecek ve sadece sınırsız özgürlüklerle anılacak aşamayı geçti. Bu haftaki Köşe Vuruşu’nda, geçmişte çok kereler andığım bu konuyu yeni örneklerle detaylandırmak istiyorum. Sorumuz şu: Büyük Teknoloji neden muhafeletin de büyük derdi olmalı?

BirGün, 07/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/buyuk-teknoloji-muhalefetin-de-buyuk-derdi-olmali-336602

 • Gazetecilik yargılandı: Mahkemeden gazeteciler Yıldız ve Dükel'e hapis cezası!

Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, TELE 1 Ankara Temsilcisi İsmail Zeki Dükel'in yargılandığı davada karar açıklandı. Mahkeme, Yıldız’ın 3 yıl 7 ay 10 gün, Dükel’in 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

BirGün, 08/03/ 2021  https://www.birgun.net/haber/gazetecilik-yargilandi-mahkemeden-gazeteciler-yildiz-ve-dukel-e-hapis-cezasi-336746

 • Kadın gazeteciler kariyer hedefine ulaşmada zorluk çekiyor

TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu’nun 100 kadın gazeteciyle yaptığı ankete göre kadın gazeteciler en çok kariyer hedefine ulaşmadaki zorluktan şikayetçi. Bunu cinsiyetçi yaklaşım, ücret, mobing, aile ve toplumsal kimlik yanıtları takip ediyor.

Bianet, 08/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/kadin/240493-kadin-gazeteciler-kariyer-hedefine-ulasmada-zorluk-cekiyor

 • Gazetecilere saldırıda Levent Gültekin ne ilk ne de son

Türkiye’de 2021 ilk üç ayında 7, 2020’de 18, son beş yılda ise 139 gazeteci saldırıya uğradı.

Bianet, 09/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/240564-gazetecilere-saldirida-levent-gultekin-ne-ilk-ne-de-son

 • Faruk Bildirici: Aydın Doğan bana 'sendikacılar gazetemi elimden alacaktı' dedi

Burası Ankara'nın bu haftaki konuğu gazeteci/medya ombudsmanı Faruk Bildirici oldu. Bildirici Cumhuriyet'te stajyer olarak başlayıp, Hürriyet'in okur temsilciliğine uzanan meslek yaşantısını Erkan Yıldız'a anlattı.

soL, 10/03/2021 https://sol.org.tr/haber/faruk-bildirici-aydin-dogan-bana-sendikacilar-gazetemi-elimden-alacakti-dedi-27615

 • Medya ombudsmanı Faruk Bildirici yazdı: “Gazeteciler, memleketin ortasına Covid-19 bombası atılıyor, neredesiniz?”

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, kişisel internet sitesinde yayımladığı yazısında, birçok basın kuruluşunun, koronavirüs önlemlerine uyulmamasından vatandaşı sorumlu tutup, iktidar partisinin kongrelerindeki kalabalıklara hiç değinmemelerini eleştirdi.

Medyascope, 10/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/10/medya-ombudsmani-faruk-bildirici-yazdi-gazeteciler-memleketin-ortasina-covid-19-bombasi-atiliyor-neredesiniz/

 • 3388 imzalı Levent Gültekin açıklaması: Saldırı hepimize

Gazeteci-yazar Levent Gültekin’e saldırıyı protesto için 'Ülkeyi yönetenlere çağrımız ve ikazımızdır" başlıklı bir açıklama yapıldı. "Bu saldırıyı ve bir süredir görülen benzer saldırıları azmettirenlere ve gerçekleştirenlere dur demenin zamanının çoktan geldiğini bir kez daha hatırlatıyoruz" ifadesine yer verilen açıklamada, ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı politikalara son verilmesi çağrısı yapıldı.

Gazete Duvar,11/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/3388-imzali-levent-gultekin-aciklamasi-saldiri-hepimize-haber-1515753

 • Ragıp Duran / Bütün dünyayı 24 saat film oynatan devasa bir sinema salonu yapmak istiyorlar

Hayatta hakikat bir tek kere vücut bulur. Hakikatın tekrarı olmaz. Hakikatin fotografı, filmi, imajı sonradan insan tarafından yapılır. Kendi işine geldiği gibi...

Artı Gerçek, 11/03/ 2021 https://artigercek.com/yazarlar/ragipduran/butun-dunyayi-24-saat-film-oynatan-devasa-bir-sinema-salonu-yapmak-istiyorlar

 • Güray Öz / Şu bizim kirli kutsal mesleğimiz

Medya neoliberal politikaların, baskıcı iktidar ve bürokrasisinin kendileri de sanayici tüccar ya da üstenci olan medya patronlarının tam denetimindedir. Bağımsız, objektif gazetecilikten söz edilemez. Direnen bir iki küçük gazete, TV kanalı da ağır baskı altında yaşam savaşı veriyor.

BirGün Pazar, 14/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/su-bizim-kirli-kutsal-meslegimiz-337444

 • Medya ombudsmanı Faruk Bildirici yazdı – Sağlık Bakanı Koca’nın bir yıllık aşı sicili: Yerli aşı stratejisi çöktü, aşılama hedefi üç ay ertelendi

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, kişisel blogunda yayınladığı yazısında, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüs salgınının başında gazetecilerin sorularını “sakin ve babacan bir edayla yanıtlamasına” ve Cumhurbaşkanlığı tarafından akredite edilmeyen medya kuruluşlarını da basın toplantılarına almasına fakat salgınla geçen bir yılın ardından yaptığı açıklama sırasında salona sadece Anadolu Ajansı muhabirlerinin alınmasına dikkat çekti. “Sağlık Bakanı Koca, ne oldu da artık gazetecilerin sorularından rahatsız oluyor?” sorusuna yanıt arayan Bildirici, Koca’nın aşı tedariğiyle ilgili açıklamalarını inceledi.

Medyascope, 14/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/14/medya-ombudsmani-faruk-bildirici-yazdi-saglik-bakani-kocanin-bir-yillik-asi-sicili-yerli-asi-stratejisi-coktu-asilama-hedefi-uc-ay-ertelendi/

 • Medya Ombudsmanı Bildirici 'Hürriyet'te Etik Kavga' kitabını anlattı: Tek taraf suçlu değil, gazeteciler de direnmedi!

Hürriyet gazetesinde 9 yılı aşkın okur temsilciliği, medya ombudsmanlığı yapan Faruk Bildirici son kitabı ve Ayrıntı Yayınları'ndan çıkan "Medyanın ombudsmanı Saray'ın medyası-Hürriyet'teki etik kavgasının bilinmeyenleri" kitabını T24'e anlattı. 

Candan Yıldız, T24, 15/03/ 2021  https://t24.com.tr/video/medya-ombudsmani-bildirici-hurriyet-te-etik-kavga-kitabini-anlatti-tek-taraf-suclu-degil-gazeteciler-de-direnmedi,37184

 • Yasemen Giritli İnceoğlu / Protesto haberciliği

“Gazeteci hak ihlallerine uğrayanların sesi olmalıdır” ilkesi, iyi gazeteciliğin olmazsa olmazı ancak dikkat edilmesi gereken şey, gazetecinin, yalnız polisin ve güvenlik güçlerinin değil, aynı zamanda protestocuların da olası bir manipülasyon tuzağına düşmemesi.

Bianet, 17/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/medya/240862-protesto-haberciligi

 • Bir Kadın  – Çiğdem Toker: “Gazetecilik mesleğinin yanında müzik hep hayatımda oldu”

Kadınların hayatlarını, hikayelerini ve kadınlık hallerini konuştuğumuz Bir Kadın programımız bugün 100. bölümünü geride bıraktı. Bu bölümün konuğu Sözcü gazetesi yazarı, gazeteci Çiğdem Toker.

Gökçe Çiçek Kösedağ, Medtascope, 22/03/ 2021https://medyascope.tv/2021/03/22/bir-kadin-100-cigdem-toker-gazetecilik-mesleginin-yaninda-muzik-hep-hayatimda-oldu/

 • Metin Göktepe Gazetecilik Ödüllerini kazananlar belli oldu

Kazananlara ödülleri Metin Göktepe'nin doğum günü olan 10 Nisan'da düzenlenecek törenle verilecek.

Bianet, 27/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/medya/241463-metin-goktepe-gazetecilik-odullerini-kazananlar-belli-old

13- GENÇLİK

 • İrem Yıldırım / Unutmayın kaldığımız yeri

Özerk üniversite rafa kaldıracağımız eski bir talep değil, yerine ikame edeceğimiz ise ‘özgür’ üniversite deyip mücadeleyi yarınlara havale etmek hiç değil… Özgür yarınlar için, başka bir üniversite ve başka bir dünya için bugünden, bugünün ihtiyaçlarıyla mücadele bir görev olarak öğrencileri bekliyor.

BirGün, 01/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/unutmayin-kaldigimiz-yeri-335868

 • Aydın Ördek / Özgür ve özerk bir üniversite için öğrenci

Öğrencilik kelimenin olumsuz anlamında mesleğe dönüşmüş durumda. Özellikle öğrencilerin, ailelerin kitlesel olarak müşteriye dönüşmeye başladığı 1980’lerin ikinci yarısından sonra bu hastalıklı hal gittikçe ağırlaştı. 1980’den önce genel olarak bürokrat ve elitlerin çocuklarının eğitim alması için açıldığı ortada olan az sayıdaki kolej ve ortaöğretim kurumuna, bu tarihten sonra vakıf üniversiteleri, özel okullar ve dershaneler eklendi.

BirGün, 01/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ozgur-ve-ozerk-bir-universite-icin-ogrenci-335866

 • Almanya'ya göçen gençler anlatıyor: "Türkiye'de eğitimli olmanın değeri kalmadı"

Boğaziçi eylemleri, beyin göçü tartışmalarını yeniden alevlendirdi. DW Türkçe, Almanya'ya yerleşen ODTÜ ve Boğaziçi mezunlarına yaşananlara dair görüşlerini ve gelecek perspektiflerini sordu.

Kısadalga.net, 06/03/ 2021 https://www.kisadalga.net/haber/detay/almanyaya-gocen-gencler-anlatiyor-turkiyede-egitimli-olmanin-degeri-kalmadi_3268

 • BOĞAZİÇİ DİRENİŞİNDEN 8 MART’A ÜNİVERSİTELİ KADIN KOLEKTİFİ  Yeni gençlik hareketinin nüveleri

Yoksullaştırılıyor, yalnızlaştırılıyor, geleceksizleştiriliyorlar. Bu düzene itiraz ettiklerindeyse gözaltına alınıyor, ev hapsine mahkûm ediliyor, tutuklanıyorlar. Ama onlar gitgide daha kalabalık, gitgide daha yüksek sesle haykırıyor: Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz! Boğaziçi’nde başlayıp diğer üniversitelere yayılan öğrenci direnişini, dayanışma ağlarını, feminist özsavunma perspektifini ve özerk-demokratik-feminist üniversite talebini Üniversiteli Kadın Kolektifi üyeleri, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Melek ve Mine’den dinliyoruz.

Tuba Çameli, Bir+Bir, 16/03/2021 https://www.birartibir.org/siyaset/1084-yeni-genclik-hareketinin-nuveleri

 • DAYANIŞMA AĞLARIYLA BÜYÜYEN ÖĞRENCİ HAREKETİ  Ortak dertlerin ortak mücadelesi: Bundan sonrası hepimizde

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum-rektör atamasına karşı başlayan direniş üçüncü ayına girerken iktidar elinden geleni ardına koymuyor: Gözaltılar, tutuklamalar, ev hapisleri ve onların eşlikçisi kara propaganda. Öğrenciler ise bütün baskılara rağmen direnişi sürdürmekle kalmıyor, “Bundan Sonrası Hepimizde”kampanyasıyla, 22-29 Mart arasındaki “Boğaziçi Boykotta: Direniş Festivali”yle, dayanışma ağlarıyla, meclisleşme çabalarıyla mücadeleyi genişletiyor. Boğaziçi, Ege, Marmara ve Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerini, Arif Sarıyaşar, Ceyda Bostancı, Hüseyin Çam ve Lizge Biter’i dinliyoruz...

Anıl Olcan-Bekir Avcı, Bir+Bir, 26/03/2021 https://www.birartibir.org/siyaset/1097-ortak-dertlerin-ortak-mucadelesi-bundan-sonrasi-hepimizde

 • Meşru olan biziz sinmeyeceğiz

Hukuken hiçbir dayanağı olmayan uygulamalarla bizleri sindirmek isteyen iktidar sinmeyeceğimizi de yanıldığını tüm açıklığıyla gördü. Elbette gençlik bu iktidarı yanıltmaya da direnmeye de devam edecek

BirGün, 29/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/mesru-olan-biziz-sinmeyecegiz-339230

 • Sarya Toprak /  O barikat yıkılacak elbet

Seslerimiz yankılanıyor. Bu ses biat ettirilmeye çalışılan bir kuşağın dayanışmasının sesi. Özgür yarınlara olan özlemimizin sesi.

BirGün, 29/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/o-barikat-yikilacak-elbet-33923

14-BOĞAZİÇİ’NDE ÖZERKLİK MÜCADELESİ

 • Ankara Üniversitesi akademisyenlerinden Boğaziçi’ne destek

Ankara Üniversitesi (AÜ) öğretim üyeleri Boğaziçi protestolarına destek verdi. Rektörlerin üniversite bileşenleri tarafından belirlenmesi gerektiğini belirten Ankara Üniversiteli akademisyenlerin çağrısına destek veren Prof. Dr. Korkut Boratav, “Boğaziçi Üniversitesi’nin bilimsel birikiminin iki parlak temsilcisi olan Üstün Ergüder ve değerli dostum Ayşe Buğra ile meslektaş olmaktan da ayrıca kıvanç duymaktayım” dedi.

Gazete Duvar, 28/02/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ankara-universitesi-akademisyenlerinden-bogazicine-destek-haber-1514738

 • Fikret İlkiz / İktidarlar gelir, iktidarlar gider

Türkiye yüksek öğretimi uzun zamandır olmadığı kadar baskı altındadır. Nefes almaya ve yeniden yapılanmaya ihtiyacı vardır. Aksi durumda beyin göçünün durdurulması mümkün olmayacağı gibi ülkemizin en önemli değerlerinin erimesine şahit olmaya devam edeceğiz.

Bianet, 01/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/240069-iktidarlar-gelir-iktidarlar-gider

 • BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ'NE ATANAN REKTÖR Melih Bulu'dan sonra "demokrasi": Her göreve Naci İnci!

Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan Melih Bulu, Sosyal Bilimler Enstitüsü'nün seçilmiş müdürünü atamadı. Bulu, bu göreve, iki öğrencisi tutukluyken rektör yardımcılığını kabul eden Naci İnci'yi getirdi.

Bianet, 01/03/ 2021   https://bianet.org/bianet/egitim/240124-melih-bulu-dan-sonra-demokrasi-her-goreve-naci-inci

 • BOĞAZİÇİ PROTESTOLARI   Ev hapsine alınan öğrenci: "Evimizi hapishaneye çevirdiler"

Yunus Emre Karaca, 2 Şubat’ta İstanbul-Kadıköy’de düzenlenmek istenen Boğaziçi’ne destek eyleminde polis tarafından gözaltına alınan yüzlerce öğrenciden biri. 2 gün gözaltına kaldıktan sonra, Karaca’ya ev hapsi verildi. Karaca, yaşadıklarını ve ev hapsi sürecini bianet'e anlattı.

Bianet, 05/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/240359-ev-hapsine-alinan-ogrenci-evimizi-hapishaneye-cevirdiler

 • Boğaziçi'nde direniş sürüyor: Öğrencilerin tahliyesini talep ediyoruz

Boğaziçi Üniversitesi'nde Melih Bulu'nun rektörlüğe atanmasıyla başlayan protestolar sürüyor. Akademisyenler ve öğrenciler tarafından hazırlanan bültende, "Liyakati gözardı ederek, siyasi motivasyonlarla ve anayasal ilkelere aykırı bir şekilde gerçekleştirilen bu atamanın iptalini talep etmeye devam edeceğiz" denildi.

Gazete Duvar, 05/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bogazicinde-direnis-suruyor-ogrencilerin-tahliyesini-talep-ediyoruz-haber-1515206

 • Evlerden sokaklara direnişteyiz

Ev hapsindeki Boğaziçililer anlatıyor: Bu yıl meydanlarda olamasak da sokaklar kız kardeşlerimizin sesiyle yankılanacak. İsyanımızla dolup taşacak meydanlar.

Rozerin Yüksel / BirGün, 07/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/evlerden-sokaklara-direnisteyiz-336599

 • Boğaziçi Üniversitesi’nin ilk kadın rektörü Prof. Soysal: 'İnsan istenmediği yerden gider'

AKP’li Rektör Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından başlayan protestolar devam ederken kurumun ilk kadın rektörü Prof. Dr. Ayşe Soysal, Cumhuriyet’e konuştu.

Kübra Köklü, Cumhuriyet, 08/03/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/bogazici-universitesinin-ilk-kadin-rektoru-prof-soysal-insan-istenmedigi-yerden-gider-1818939

 • Üstün Ergüder: Çözüm, sivil toplum destekli üniversite

Boğaziçi Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Üstün Ergüder (1992-2000): Üniversitelerin kurumsal özerkliği ve hocalarımızın akademik özgürlüğü ülkemiz için önemli bir kamu yararıdır. Bu sayededir ki üniversitelerimiz ülkenin bilimsel ve teknolojik gelişmesine önderlik ederler. Parayı devlet veriyor diye üniversiteleri sıkı bir bürokratik rejimle kısıtlamak ülkenin gelişmesini olumsuz yönde etkiler.

Aytaç Demirci/Söyleşi, Gazete Duvar, 09/ 03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ustun-erguder-cozum-sivil-toplum-destekli-universite-haber-1515482

 • BOĞAZİÇİ'NE ATANAN REKTÖRÜ PROTESTO  Çadıra müdahaleyi hocalar önledi: Öğrencime dokunma!

Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrencilerin nöbet çadırına müdahale eden güvenlikçilere engel olan akademisyenler, haftaya başlayacak bahar döneminde öğrencilerinin eğitim haklarının ihlal edilmesine de izin vermeyeceklerine dikkat çekti.

Bianet,12/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/240725-cadira-mudahaleyi-hocalar-onledi-ogrencime-dokunma

 • Mehmet Altan: Boğaziçi Üniversitesi'nde yaşananlar niteliksizin nitelikliden öç alma hali

Boğaziçi Üniversitesi'ne AK Partili Melih Bulu'nun atanmasının ve sonrasında yaşananları değerlendiren Prof. Dr. Mehmet Altan, “Boğaziçi'nde yaşananları niteliksizin nitelikliden öç alma hali, diplomasızların diplomalılara rövanş oynama hali olarak değerlendiriyorum. Boğaziçi dendiği vakit üniversite kapısına kelepçe konmuş bir Türkiye resmi çıktı” dedi.

Gazete Duvar, 17/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/mehmet-altan-bogazici-universitesinde-yasananlar-niteliksizin-nitelikliden-oc-alma-hali-haber-1516326

 • Boğaziçi davasında 7 öğrenci hâkim karşısına çıktı; tutuklu 2 öğrenci hakkında tahliye kararı verildi!

Ara kararla birlikte davada tutuklu öğrenci kalmazken, bir sonraki duruşma 5 Temmuz'da görülecek

T24, 17/03/2021 https://t24.com.tr/haber/bogazici-davasinda-7-ogrenci-hakim-karsisina-cikiyor,939709

 • ATANMIŞ REKTÖRÜ PROTESTO    Boğaziçi'nde SÖZ 101 dersi: Eğitim kalitesinden ödün yok

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, atanmış Rektör Melih Bulu'ya yönelik protestolarında 11 haftayı geride bıraktı. Üniversite, bahar dönemine de polis ablukası altında girdi.

Bianet,19/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/241056-bogazici-nde-soz-101-dersi-egitim-kalitesinden-odun-yok

 • Boğaziçililer tutuklu altı öğrenci için boykotta

Atanmış rektör Melih Bulu'ya yönelik protestolar nedeniyle tutuklanan altı üniversite öğrencisinin serbest bırakılmasını isteyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri kampüste boykot başlattı.

Bianet, 22/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/241199-bogazicililer-tutuklu-alti-ogrenci-icin-boykotta

 • Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrencilere darp ve gözaltı

Melih Bulu protestolarının devam ettiği Boğaziçi Üniversitesi'nde LGBTİ bayrakları taşıdıkları gerekçesiyle öğrencilere polis tarafından müdahale edildi. Kapıya sıkıştırılan öğrencilerden gözaltına alınanlar oldu.

Gazete Duvar, 25/03/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/bogazici-universitesinde-ogrencilere-darp-ve-gozalti-haber-1517225

 • Gözaltındaki arkadaşları için toplanan öğrencilere gözaltı

Boğaziçi Üniversitesi'nde devam rektör protestolarında dün LGBTİ+ toplumunu temsil eden gökkuşağı bayrağını taşıdığı için gözaltına alınan öğrencilere destek olmak üzere Çağlayan Adliyesi'ne giden öğrenciler de gözaltına alındı. Polis müdahalesi sürüyor.

Bianet, 26/ 03/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/241429-gozaltindaki-arkadaslari-icin-toplanan-ogrencilere-gozalti

 • Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinden öğrenci gözaltılarına tepki: “Üniversitedeki yönetim krizi, en savunmasız kimliklere saldırılarak atlatılmaya çalışılıyor”

Atanan rektör Prof. Dr. Melih Bulu’ya karşı eylemlerin 4 Ocak’tan bu yana devam ettiği Boğaziçi Üniversitesi’nin önünde dün (25 Mart) 12 öğrenci gözaltına alındı. Polisin kampüse girmeleri için müdahale ettiği öğrenciler, gözaltına alınan arkadaşları serbest bırakılana kadar kampüsü terk etmeyeceklerini belirterek geceyi kampüste geçirdi. Öğrenciler bugün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı fakat onlara destek için İstanbul Adliyesi’ne giden ve açıklama yapmasına izin verilmeyen 52 kişi gözaltına alındı. Medyascope‘tan Mehmet Yaşar Altundağ, yaşananları Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleriyle konuştu. 

Mehmet yaşar Altundağ, Medyascope, 26/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/26/bogazici-universitesi-ogretim-uyelerinden-ogrenci-gozaltilarina-tepki-universitedeki-yonetim-krizi-en-savunmasiz-kimliklere-saldirilarak-atlatilmaya-calisiliyor/

 • Öğrenciler Kadıköy'den haykırdı: Gözaltına alarak durduramazsınız

Kadıköy'de eylem yapan öğrenciler, Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan Melih Bulu'ya karşı mücadeleyi büyütme çağrısında bulundular.

Bianet, 27/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/genclik/241470-ogrenciler-kadikoy-den-haykirdi-gozaltina-alarak-durduramazsiniz

 • BOĞAZİÇİ SERGİ DAVASININ ARDINDAN /PODCAST  "Gerçek bir demokrasi istiyoruz"

Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan rektörü protestonun bir parçası olarak düzenlenen sergi nedeniyle tutuklanan ve haklarında açılan davanın ilk duruşmasında serbest bırakılan öğrenciler Doğu ve Selahattin, bianet'e geçen iki ayda yaşadıklarını anlattı.

Dilek Şen, Bianet, 28/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/241421-gercek-bir-demokrasi-istiyoru

15-KENTSEL YAŞAM /KENT KÜLTÜRÜ

 • Sultanbeyli'de kentsel dönüşüm: 'İBB garantör olsun'

Kentsel dönüşümün hızlandığı ilçelerden biri de Sultanbeyli oldu. İlçenin yeni imar planı geçtiğimiz hafta İBB'den geçti. Mahalleli TOKİ eliyle yapılacak kentsel dönüşümde İBB'nin de garantör olmasını istiyor. Saadet Partisi Sultanbeyli ilçe teşkilatı da mahalledeki kentsel dönüşümle ilgili bir rapor hazırladı.

Gazete Duvar, 03/03/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/sultanbeylide-kentsel-donusum-ibb-garantor-olsun-haber-1514894

 • Şükrü Aslan / Şehirlerde toplumsal ayrışma ve ‘gönüllü’ gettolar

Hem Avrupa’da hem de Amerika’da aynı kimlikten insanların bir mekânda toplanması, Sema Erder’in de işaret ettiği gibi gönüllü getto olarak tanımlanabilir. Ancak bu yerleşmede dışsal bir iradenin zorlaması söz konusu değildir. Bir tür gönüllü/zorunlu yerleşme demek belki de daha uygundur.

BirGün, 03/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/sehirlerde-toplumsal-ayrisma-ve-gonullu-gettolar-336116

 • Kadınların el emeği göz nuru bu pazarda

Kadınların el emeği ile ürettikleri ürünleri tüketiciyle buluşturmak amacıyla, Kadıköy İskele Meydanı’na pazar kuruldu. KEP’in yöneticilerinden Akal, “Kadınları tüketicilerle farklı meydanlarda da buluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

BirGün, 03/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/kadinlarin-el-emegi-goz-nuru-bu-pazarda-336127

 • MİMARLAR ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ  "Diyarbakır’da kent suçu işleniyor"

Şube binasında yapılan basın toplantısında konuşan Mimarlar Odası Diyarbakır Şube Başkanı Ferit Kahraman, kentte kanunlara aykırı birçok suçun işlendiğini, ihtiyaç olmamasına rağmen birçok alanın yıkılıp yeniden ihale edildiğini söyledi.

Bianet, 04/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/kent/240323-diyarbakir-da-kent-sucu-isleniyor

 • Diyarbakır'da kadın pazarına erkek baskısı

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde kadınların yönettiği Jiyan Semt Pazarı’na erkeklerin yerleştirilmeye çalışıldığını belirten pazarcılar duruma tepki göstererek, “Kadın pazarına kayyım atandı, kadını tasfiye edip eve göndermek istiyorlar. Pazarımızda erkekleri istemiyoruz” dedi. 

Gazete Duvar, 06/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/diyarbakirda-kadin-pazarina-erkek-baskisi-haber-1515289

 • İBB'de kentsel dönüşüm çalışması: Riskli yapılar adresleniyor

İstanbul'da olası bir depremde zarar görecek binlerce yapı kentsel dönüşüm için bekliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu yıl 39 ilçedeki tüm binalarda tespit çalışmalarını tamamlamayı hedeflerken, dönüşümün önünü tıkayan sorunlar için de kolları sıvamış durumda. İBB Deprem Risk Yönetimi Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman, "Çalışmalarımızı hızla sürdürmeye devam ediyoruz" dedi.

Hacı Bişkin, 10/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ibbde-kentsel-donusum-calismasi-riskli-yapilar-adresleniyor-haber-1515618

 • Tezcan Karakuş Candan: Ermeni ve Katolik mezarlarının üzerine dükkan yapılıyor

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ulus tarihi kent merkezinde yıkılan İller Bankası binasının yeniden yapılması için ayrılan alanda, hukuka aykırı şekilde kazıya devam edildiğini ve dükkanlar yapıldığını belirterek, "Bölge bilimsel kaynaklarda Ermeni ve Katolik Mezarlığı olarak görünmekte, ilgili parselin tapu sorgularında, kilisenin ve hamamında bulunduğu tarihi eserler görülmektedir" dedi.

Gazete Duvar,10/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/tezcan-karakus-candan-ermeni-ve-katolik-mezarlarinin-uzerine-dukkan-yapiliyor-haber-1515738

 • Danıştay’dan kritik karar: AOÇ arazisinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin yapımına olanak sağlayan ifadeler için iptal kararı

Danıştay 6. Daire, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin yaptığı başvuruda verdiği kararın ardından, Atatürk Orman Çiftliği arazisinde kamu binası yapılmasına olanak sağlayan ilke kararına yönelik kritik bir iptal kararına daha imza attı. 

Gökçer Tahincioğlu, T24 ,11/03/ 2021https://t24.com.tr/haber/danistay-dan-kritik-karar-aoc-arazisinde-cumhurbaskanligi-kulliyesi-nin-yapimina-olanak-saglayan-ifadeler-icin-iptal-karari,938425

 • Ali Cegizkan / Atatürk Orman Çiftliği’ne Saldırı 1: Ankapark

Bildikleri ise, 1960’lar dünyasının gazino ve lunapark kültüründen kalma, yalnızca kendilerini “eğlendirecek” “nesne”ler ile sınırlıdır: Ortaya Ankapark çıkar! Zerrece rahatsız olmazlar çünkü zaten gerçek amaç, Atatürk Orman Çiftliği’nden, onun önemli parçası olan Hayvanat Bahçesi’nden, giderek Atatürk’ün kendisinden kurtulmaktır. O kadar ki sıkıştıkları Ankara Şehri Amblemi davalarında, Thinkwell’in yalnızca “Ankara Kingdom of the Wild” için çalıştığı Ankara Kedisi motifini bile maskot, logo, amblem olarak kullanmaya yeltenir, şehrin peyzajına, orasına burasına yerleştirirler!

Yetkin Report, 11/03/ 2021 https://yetkinreport.com/2021/03/11/ataturk-orman-ciftligine-saldiri-1-ankapark/?utm_source=mailpoet&utm_medium=email&utm_campaign=blogumuzdan-son-newsletter-total-yazi_1

 • Mimarlar Odası Ankara Şubesi: Memleket parsel parsel satılıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara başta olmak üzere, Türkiye’nin birçok ilinde ihaleye çıkılarak kamuya ait arazilerin özelleştirilerek satıldığını ve açık artırma ile satışa çıkartıldığını bildirdi. Oda Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Son iki günde 402 milyon 11 bin 24 metrekare taşınmaz yani yaklaşık Yalova’nın yarısı kadar arazi satışa çıkartılıyor” dedi.

Gazete Duvar, 12/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/mimarlar-odasi-ankara-subesi-memleket-parsel-parsel-satiliyor-haber-1515888

 • Ankara Kent Konseyi seçimleri iptal edildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Kent Konseyi Genel Kurulu'na meslek odalarını davet etmemesi üzerine açılan davada Kent Konseyi Genel Kurulu seçimleri iptal edildi. Mimarlar, belediyenin yeniden seçim için harekete geçmesi çağrısı yaptı.

Gazete Duvar, 17/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ankara-kent-konseyi-secimleri-iptal-edildi-haber-1516384

 • Bir skandal karar daha: Gezi Parkı'nın mülkiyeti İBB'nin elinden alındı!

Taksim Gezi Parkı'nın mülkiyeti İBB'den alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredildi.

Gerçek Gündem, 19/03/ 2021 https://www.gercekgundem.com/guncel/260291/bir-skandal-karar-daha-gezi-parkinin-mulkiyeti-ibbnin-elinden-alindi

 • İBB: Taksim projesini engellemek istiyorlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Gezi Parkı’nın mülkiyetinin, kendilerine haber verilmeden ve bir günlük yazışma ile alındığını açıkladı.

Bianet, 20/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/kent/241107-ibb-taksim-projesini-engellemek-istiyorlar

 • Gezi Parkı’nın devri: ‘İhya adı altında kamu mülkü gasp ediliyor’

Gezi Parkı’nın mülkiyeti, bir mazbut vakıf olan Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı’na devredildi. Devrin gerekçesi, önceden Gezi Parkı’nın arazisinde bulunan Topçu Kışlası’nın ihyası olarak belirtildi. Kararı Gazete Duvar’a değerlendiren Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Esin Köymen, “İhya adı altında kamu mülkü gasp ediliyor” diyor.

Özel haber/ Aynur Tekin, Gazete Duvar, 22/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/gezi-parkinin-devri-ihya-adi-altinda-kamu-mulkunu-gasp-etmek-haber-1516810

 • Barış Terkoğlu /  Gezi Parkı’na bir günde nasıl el koydular...

Cumadan cumartesiye ardı ardına gelen haberlerden biriydi. “Taksim Gezi Parkı’nın mülkiyeti ‘Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı’na geçti” ifadeleriyle duyuruldu. Merkez Bankası Başkanı’nın ya da İstanbul Sözleşmesi’nin bir kişinin isteğiyle değiştiği günün içinde öğrendik. Tarihi şehrin en kalabalık ve tabii yakın zamandaki en tartışmalı meydanının mülkiyeti bir imzayla değişmişti.

Cumhuriyet, 22/03/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/gezi-parkina-bir-gunde-nasil-el-koydular-1822265

 • Cem Erciyes /  Gezi Parkı şimdi ne olacak?

Taksim Gezi Parkı Türkiye’nin kolektif belleğinde çok önemli bir yer. Şimdi oranın park olarak düzenlenmesini engelleyip, belki de tekrar Taksim Kışlası ihya projesini gündeme getirecek bir adımla Belediye’den alınması toplumsal fay hattımızda yeni sarsıntılara sebep olacak…

Gazete Duvar, 22/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/gezi-parki-simdi-ne-olacak-makale-1516817

 • İBB Gezi Parkı'nın mülkiyet devrine karşı dava açacak

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Gezi Parkı'nın mülkiyetinin Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı'na geçirilmesiyle ilgili mülkiyet davası açacaklarını duyurdu.

Bianet, 22/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/kent/241194-ibb-gezi-parki-nin-mulkiyet-devrine-karsi-dava-acacak

 • Vakıflar Kanunu’nun 30. Maddesi ve Gezi Parkı - Av. Mehmet BAYRAKTAR

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 19.03.2021 tarihinde yapılan yazılı açıklamada, 5737 sayılı Vakıflar Kanunu’nun 30. maddesi gereğince İnönü Meydanı 751 ada 1, 2 ve 3 parsel, Cumhuriyet mevkii 751 ada 4 parselin mülkiyetinin, Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı’na geçtiği, 22.03.2021 tarihinde yapılan ikinci açıklamada da bu tescil işleminin gerekçeleri kamuoyuna duyurulmuştur.

Cumhuriyet, 26/03/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/vakiflar-kanununun-30-maddesi-ve-gezi-parki-av-mehmet-bayraktar-1823299

 • GEZİ PARKI'NIN VAKFA DEVRİ  "Kimsenin evinin ve iş yerinin güvenliği kalmadı"

Taksim Gezi Parkı’nın mülkiyetinin İBB'den alınarak Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı’na devredilmesini avukatlar Can Atalay ve Sebu Aslangil bianet’e değerlendirdi: "Hiç kimsenin evinin, iş yerinin güvenliği yok."

Tansu Pişkin, Bianet, 26/03/2021 https://bianet.org/bianet/kent/241427-kimsenin-evinin-ve-is-yerinin-guvenligi-kalmadi

 • Gezi Parkı, Galata Kulesi, Selimiye Kışlası ve diğerleri – İstanbul’daki önemli yerler vakıflara devrediliyor

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Gezi Parkı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) alınarak Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı’na devredilmesine gerekçe olarak Topçu Kışlası’nı gösteriyor. Ancak Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı şu anda faaliyette olan bir vakıf değil ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yönetiliyor. Vakıflar Kanunu’nun 30. maddesine dayandırılarak daha önce Galata Kulesi, Selimiye Kışlası, Adile Sultan Sarayı, Şişli Etfal Hastanesi dahil Türkiye genelinde 1.014 taşınmaz vakıflara devredilmişti. Pera Palas Otel, Beyoğlu Öğretmen Evi de Gezi Parkı gibi Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı’na devredilen yerlerden biri. 

Fırat Fıstık, 22/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/22/gezi-parki-galata-kulesi-selimiye-kislasi-ve-digerleri-istanbuldaki-onemli-yerler-vakiflara-devrediliyor/

 • Mimarlar: Yahudi Mahallesi yıkım tehdidi altında

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ankara’nın simge mekanlarının yer aldığı Yahudi Mahellesi’nde kentsel dönüşüm süreci başlatıldığını açıkladı. Mahallenin tehdit altında olduğunu belirten mimarlar, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne çağrı yaptı.

Gazete Duvar, 22/03/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/mimarlar-yahudi-mahallesi-yikim-tehdidi-altinda-haber-1516862

 • Kanal İstanbul'a devlet garantisi verildi

"Yap-İşlet-Devret" diye bilinen kanuna eklenen bir madde ile Kanal İstanbul’a devlet garantisi verildi. CHP'li Özgür Karabat, garantinin Kanal İstanbul için değil, Kanal İstanbul’a çıkan 8 milyar 239 milyonluk bir yol için olduğunu söyledi

Bianet, 22/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/kent/241203-kanal-istanbul-a-devlet-garantisi-verildi

 • Ankara Ulus’ta üzerine TOKİ inşaatı yapılan Ermeni Katolik Mezarlığı ve Şapeli’nin hikâyesi: Başkentin yerli Hıristiyanları’na ait son kilise

Ankara’nın Ulus semtindeki İtfaiye Meydanı’nda yıkılan İller Bankası binasının yerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan yeni inşaatın kazı çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar sırasında kazı alanında insan kemikleri bulunmuştu ve bu kemikler Anadolu Medeniyetleri Müzesi yetkilileri tarafından incelenmeye götürülmüştü. Bilimsel kaynaklara göre daha önce bu arazide Ermeni Katolik Mezarlığı ve Şapeli bulunuyordu. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan da kemiklerin Ermeni Katolik Mezarlığı’ndaki cenazelere ait olduğunu bildirmiş ve inşaatın hukuksuz olduğunu söylemişti. Ulus’taki Ermeni Katolik Mezarlığı ve Şapeli’nin tarihini ve arazinin mevcut durumunu araştırdık.

Özgür Özdemir-Okan Yücel, Medyascope, 26/03/2021 https://medyascope.tv/2021/03/26/ankara-ulusta-uzerine-toki-insaati-yapilan-ermeni-katolik-mezarligi-ve-sapelinin-hikayesi-baskentin-yerli-hiristiyanlarina-ait-son-kilise

16-TARIM / GIDA/ KOOPERATİFÇİLİK

 • Özge Güneş /  Yeterli beslenmek haktır

Gıda fiyatlarındaki artış sürerken yeterli beslenme sorunu büyümeye devam ediyor. Alım gücündeki düşüş ve gelir kaybına vergi artışları ve gıda zamları da eklenince sadece yeterli beslenmedeki düşüşle ile açlık sınırı da artıyor. Derin Yoksulluk Ağı’nın verilerine göre İstanbul’da her 100 kişiden 14’ü gıdaya hiç erişemezken, yüzde 49’u belirli besin gruplarına erişemiyor.

BirGün,02/ 03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/yeterli-beslenmek-haktir-335971

 • SÖYLEŞİ | ZMO Başkanı Baki Suiçmez: Çiftçinin borcu 34 milyar TL’den 138 milyar TL’ye yükseldi

Tarım sektörü 4.8 büyüme ile tarım sektörünün Türkiye ortalamasının üzerinde büyüdü. ZMO Başkanı Baki Suiçmez'e göre iyimser olmaya çalışmakla birlikte en kötü senaryoya hazır olunmalı.

soL, 03/03/ 2021 https://sol.org.tr/haber/soylesi-zmo-baskani-baki-suicmez-ciftcinin-borcu-34-milyar-tlden-138-milyar-tlye-yukseldi

 • Gönüllüler işbaşında: İhtiyaç sahipleri için tarım

Bornova Belediyesi’nin desteğiyle yaklaşık iki yıldır Yaka Mahallesi’ndeki 20 dönümlük arazide alternatif tarım metotları uygulanıyor. Çalışmaları yürüten gönüllüler elde edilecek sağlıklı gıdayı ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak.

Gazete Duvar,10/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/gonulluler-isbasinda-ihtiyac-sahipleri-icin-tarim-haber-1515619

 • Sarıbal: Çiftçi gözden çıkarıldı, reform paketinde adı bile yok

CHP'li Vekil Orhan Sarıbal, Erdoğan'ın açıkladığı Ekonomi Reform Paketi'nde çiftçinin adının dahi anılmamasına tepki göstererek "AKP tarımı da çiftçiyi de gözden çıkardı" dedi.

Bianet,15/03/ 2021  https://bianet.org/bianet/tarim/240818-saribal-ciftci-gozden-cikarildi-reform-paketinde-adi-bile-yok

 • Bergama Belediyesi tarım arazilerini satışa çıkardı

Büyükşehir Yasası ile mülkiyetleri kendisine devredilen verimli tarım arazilerini satışa çıkaran Bergama Belediyesine karşı yöre sakinleri eylem yaptı: "Malımı satarak yol yapacaksan, ben istemiyorum. Babanın malını mı satıyorsun".

Bianet, 15/03/2021 https://bianet.org/bianet/ekoloji/240827-bergama-belediyesi-tarim-arazilerini-satisa-cikardi

 • Kooperatifçiliğin gücü: Dayanışma ve demokrasi

Dizimizin ikinci gününde üretim veya tüketim ayağında yer alan 20 kooperatifle yaptığımız söyleşiler yer aldı.

BirGün, 16/03/2021 https://www.birgun.net/haber/kooperatifciligin-gucu-dayanisma-ve-demokrasi-337733

 • Kooperatifçilik / Üretenlerin mücadelesi

Kooperatifçilik, 70’li yılların toplumsal mücadeleleriyle büyüyerek bunlara yeni bir zemin sağlayan örgütlenme alanlarından biriydi. Kooperatifçilik bu mücadele ortamında aracıların, tefecilerin, tüccarların sömürüsüne karşı güçlü bir örgütlenme oluşturdu.

BirGün Kolektif, BirGün, 17/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/uretenlerin-mucadelesi-337855

 • Kooperatifçilik / Krizden alternatif çıkış

Kapitalist sistemin yapısal krizi ve bununla bağlantılı gıda krizi, pandeminin yarattığı sosyo-ekonomik koşullarla birlikte daha da derinleşti. Tohumların tarlaya ekilmesinden ürünlerin hasadına ve ürünlerin tüketiciye ulaştırılmasına kadar her aşama üretici için başa çıkılamaz bir hal aldı. Gıda ürünlerinde yaşanan enflasyon ise tüketicinin sağlıklı, güvenilir gıdaya erişimini kısıtladı.

BirGün Kolektif, BirGün, 18/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/krizden-alternatif-cikis-337962

 • Kooperatifçilik / Başka bir yaşam mümkün

Kooperatifler, kapitalist sistemin üretim ve tüketim ilişkilerine karşı alternatif bir model sunuyor. İnsanın hem kendisine hem ürettiği ve tükettiği ürüne hem de doğaya yabancılaşmasının önüne geçebilecek bir dünyanın nüvelerini göstermesi açısından önemini 21. yüzyılda da sürdürüyor. Kooperatifçilik binlerce deneyimle; hukuk, toplumsal hareketler, ekoloji, iktisat, siyaset gibi çok farklı alanları içeren yapısıyla bu yazı dizisinin sınırlarını aşıyor. Kooperatifçiliğin farklı boyutlarını da içerecek çalışmalar, insanlığın eşitlik ve dayanışmaya dayalı bir dünya yaratma çabalarını zenginleştirecek. Kooperatifçiliğin toplumsal mücadeledeki rolünü akademisyenler Uygar Dursun Yıldırım ve Serkan Öngel ile konuştuk.

BirGün Kolektif, BirGün, 19/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/baska-bir-yasam-mumkun-33809

17-ÇEVRE /DOĞA / HAYVAN HAKLARI

 • Türkiye Ormancılar Derneği: Milli parklar ucuz hammadde sağlamak için gözden çıkarıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, iç piyasadaki odun arzını karşılamak için bazı milli parkların içerisinde orman kesim alanları belirledi. Türkiye Ormancılar Derneği ise Bakanlığın uygulamasını eleştirerek doğal ekosistemi tehlikede olan milli parkların odun kesim alanları dışında tutulması gerektiğini belirtti.

Gazete Duvar, 02/03/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiye-ormancilar-dernegi-milli-parklar-ucuz-hammadde-saglamak-icin-gozden-cikarildi-haber-1514903

 • Danıştay'dan sorunlu termik santrallere kırmızı ışık

Çevre mevzuatlarını yerine getirmediği için kapanması gereken 13 termik santralin görev sürelerinin gece yarısı çıkarılan yönetmelikle uzatılmasına Danıştay geçit vermedi.

Serkan Ocak, DW Türkçe, 04/03/ 2021 https://www.dw.com/tr/dan%C4%B1%C5%9Ftaydan-sorunlu-termik-santrallere-k%C4%B1rm%C4%B1z%C4%B1-%C4%B1%C5%9F%C4%B1k/a-56776283

 • HAYVAN HAKLARI Fethiye’de bahçe duvarlarına jiletli tel yasaklandı

Fethiye Belediye Meclisi'nin aldığı kararla bundan sonra vatandaşlar bahçe duvarlarına hayvanların yaralanmasına ve ölümüne neden olan jiletli tel koyamayacak, varolanlar sökülecek.

Bianet, 10/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/hayvan-haklari/240602-fethiye-de-bahce-duvarlarina-jiletli-tel-yasaklandi

 • HAYVAN HAKLARI YASASI "15 milyon can için 15 gündür açlık grevindeyim"

Muharrem Akburak, hayvan hakları yasasına dair taleplerinin duyulması için 15 gündür açlık grevinde: “Vücudum artık sinyal vermeye başladı. Fakat 15 milyon canı yok edeceklerse, ben bir canı neyleyim".

Tansu Pişkin, Bianet, 10/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/hayvan-haklari/240627-15-milyon-can-icin-15-gundur-aclik-grevindeyim

 • TEMİZ HAVA HAKKI PLATFORMU "Çevre yatırımı yapmayan santraller acilen durdurulmalı"

Temiz Hava Hakkı Platformu gerekli altyapısını tamamlamadığı halde geçici izinle çalışan termik santrallerin hala zehir saçtığını belirtti, bu santrallerin derhal durdurulmasını talep etti.

Bianet, 11/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/cevre/240673-cevre-yatirimi-yapmayan-santraller-acilen-durdurulmali

 • Köylüler maden ocağına karşı ayaklandı

Kartal Dağı’nda kurulması planlanan maden ocağına karşı çıkmak için kurulan "Kartal Dağı Koruma Platformu" Küçükkale Köyü’nde bir araya geldi. Bölgede yaşayan yurttaşlar, Kartal Dağı’nda doğaya zarar verecek hiçbir faaliyeti izin verilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Cumhuriyet, 14/03/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/koyluler-maden-ocagina-karsi-ayaklandi-1820543

 • HAYVAN HAKLARI SAVUCULARI ANKARA'DAYDI   Hayvan hakları yasası yine muğlak kaldı

Taslakta kürk üretimi ve sirklerin yasaklanması, 6. maddenin korunması, sahipli-sahipsiz hayvan ayrımının kaldırılması gibi umut verici maddeler olsa da hayvanat bahçeleri, yunus parkları, cezalar, hayvan tanımı gibi konularda araştırma komisyonu raporunun gerisine düşüldü.

Bianet, 15/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/hayvan-haklari/240817-hayvan-haklari-yasasi-yine-muglak-kaldi

 • FRIDAYS FOR FUTURE TÜRKİYE    "Geleceğimiz için eyleme geçme zamanı"

Fridays For Future Türkiye, 19 Mart Küresel İklim Grevine destek verdi: "Artık ‘boş vaatler istemiyoruz’ çünkü bu boş söz ve taahhütlerin bizi küresel yok oluşa daha da yakınlaştırmaktan başka bir işlevi yok".

Bianet,19/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/iklim-krizi/241063-gelecegimiz-icin-eyleme-gecme-zamani

 • Hopa sahilleri talana açılıyor: 'Sıvılaşma tehlikesi var'

Hopa Belediyesi tarafından hazırlanan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanan planlar ile sahil tamamen doldurulacak.

soL, 26/ 03/ 2021 https://sol.org.tr/haber/hopa-sahilleri-talana-aciliyor-sivilasma-tehlikesi-var-28770

 • “Bir gün öleceğim ama arkamda bir orman bırakmak isterim”

Şehmus Erginoğlu, Mardin’de 26 yıl boyunca 30 binden fazla ağaç dikti, 50'de fazla kaynak suyunun çıkması için hendek açtı. Açtığı kaynak sularını    ağaç sulanacak yerlere hortumla çekti.

Söyleşi: Murat Bayram, Bianet, 27/03/2021 https://bianet.org/biamag/diger/241423-bir-gun-olecegim-ama-arkamda-bir-orman-birakmak-isteri

18-BİLİM VE TEKNOLOJİ

 • Bilim insanları dinozorları yok eden asteroitten kalıntılar buldu

Araştırmacılar, günümüzden 66 milyon yıl önce soyları tamamen tükenen dinozorlarla ilgili tartışmalara son verebilecek kanıtlara ulaştı. Yucatán yarımadasının merkezinde bulunan milyonlarca yıllık kraterden toplanan materyaller, yok oluşa bu asteroidin neden olduğunu doğruluyor.

Queenie Hoi Shan Chan , Gazete Duvar, 06/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bilim-insanlari-dinozorlari-yok-eden-asteroitten-kalintilar-buldu-haber-1515251

 • Gezegen ve uzaybilimci Monica Grady yazdı: Fizik, Tanrı’nın var olup olmadığını kanıtlayabilir mi?

Merkezi İngiltere’de bulunan The Open University – Açık Üniversite’den gezegen ve uzaybilim profesörü Monica Grady’nin, 2 Mart 2021’de BBC Future sayfasında yayımlanan “If there is a God, would they be bound by the laws of physics?” (Eğer bir Tanrı varsa, fizik yasalarıyla bağlı olabilir mi?) başlıklı makaleyi, Enes Kerim Şafak’ın çevirisiyle sunuyoruz.

Enes Kerim Şafak, Medyascope, 06/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/06/gezegen-ve-uzaybilimci-monica-grady-yazdi-fizik-tanrinin-var-olup-olmadigini-kanitlayabilir-mi/

 • Güneç Kıyak  / Kuantum ve zihinsel süreçler

Beyin atomlardan oluşur ve atomlar da atomaltı parçacıklardan; ve tümü kuantum fiziğinin yasalarına göre hareket ediyorlar

T24 Haftalık, 07/03/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/kuantum-ve-zihinsel-surecler,30118

 • Özdemir Aktan /  Evrimin bir bedeli de doğum sancısı

İki ayağımızın üzerine dikilip yürümek bize birçok avantaj sağlamış ama oldukça fazla sorunu da beraberinde getirmiş

T24, 07/03/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/ozdemir-aktan/evrimin-bir-bedeli-de-dogum-sancisi,30121

 • Şeyda İpek / Gökkuşağının fiziği

Su damlacıklarına giren ışık beyaz olsa da, bu damlacıklar bir tarak gibi o beyaz ışığı farklı renklere ayrıştırıyor. Gözlemlediğimiz gökkuşağını oluşturan damlaların belirli bir açıda olması gerekiyor. Yani belki de bir gözümüzün gördüğü gökkuşağı diğerinden farklı. Ama yine de ulaşan renk dağılımı her zaman aynı, çünkü fizik bunu söylüyor.

BirGün, 07/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/gokkusaginin-fizigi-336606

 • Hayri Kozanoğlu /  Türkiye teknolojik gelişmenin neresinde?

Bir kuşağın maruz kaldığı eşitsizlikler, genç kuşağın önündeki fırsatları da azaltıyor, eşitsizlik kuşaktan kuşağa devredilmiş oluyor. İleri Teknolojilere Hazırlık Endeksi’ne göre Türkiye’nin yeri 158 ülke arasında 55’incilikten öteye gidemiyor. Özellikle bilgi teknolojileri, işgücü becerisi ve sanayide teknoloji kullanımı alanlarında geri kaldığımız gözleniyor

BirGün, 09/03/ 2021https://www.birgun.net/haber/turkiye-teknolojik-gelismenin-neresinde-336809

 • Özlem Kayım Yıldız /  Özgür irade ve nörobilim

Bizler sahip olduğumuz birçok seçenek arasından seçim yaptığımızı ve özgür iradeye sahip olduğumuzu düşünürüz. Bu bir yanılsama mıdır yoksa katı nöral determinizm, eylemlerimizden sorumlu olmamıza yetecek bir alan bırakmış mıdır?

Herkese bilim teknoloji,10/03/ 2021 https://www.herkesebilimteknoloji.com/yazarlar/ozlem-kayim-yildiz/ozgur-irade-ve-norobilim

 • Güray Öz / Bilimin şiirle dansı

Eski çağlarda söyleyecek sözü olanlar anlatmak istediklerini şiirle ifade ederlerdi. Hemen bütün dallarda, felsefe, bilim, sanat ve kültürde manzum konuşur, yazar, halk onları ilgiyle dinler, okurdu. Didaktik şiir deniyordu. Lucretius’un De Rerum Natura- Evrenin Yapısı adlı 6 kitaba bölünmüş şiiri de bu türdendir. 

İleri Haber, 12/03/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/bilimin-siirle-dansi-123958.html

 • Prof. Dr. Betül Tanbay: 'Daha iyi bir dünya için matematik' şart; Türkiye'de 'doğru' ve 'eğri' epey karıştı

Dünya Matematik Birliği (IMU)'nin  başvurusu üzerine UNESCO ( Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) tarafından ilan edilen 14 Mart Dünya Matematik Günü'nün bu yıl ikincisi kutlanıyor. Pandemi koşulları nedeniyle 5 dilde 100'e yakın ülkede Dünya Matematik Günü pazar günü online olarak kutlanacak. 

Canan Yıldız,T24,13/03/ 2021 https://t24.com.tr/video/prof-dr-betul-tanbay-daha-iyi-bir-dunya-icin-matematik-sart-turkiye-de-dogru-ve-egri-epey-karisti,37117

 • Dr. Mustafa Gündoğan /  Ay bize ne kadar uzak?

Evet, Ay bizden ne kadar uzaktadır sizce? Ankara ile İstanbul arasının kuşuçuşu yaklaşık 350 km olduğunu düşünürsek, Ay-Dünya arasına kaç tane Ankara-İstanbul sığar? Yüz tane, bin ya da milyon? Doğru cevap ortalama 383 bin km (Ay’ın yörüngesi elips olduğu için Dünya’ya en yakın noktada 360 bin, en uzaktaysa 406 bin km), yani yaklaşık 1100 tane Ankara-İstanbul uzaklığının uç uca eklenmesi demek. Fakat bu mesafeyi bu hassaşıyetle nasıl biliyoruz?

BirGün 14/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ay-bize-ne-kadar-uzak-337450

 • Güneç Kıyak /  Tek bir evrende mi yaşıyoruz?

100 yıl önce hayal bile edilemez şeyler bugün gerçekleşti. Güneş sisteminden çıktık, Samanyolu Galaksi'sini aştık ve evrenin başlangıcına ulaştık. Bu insan aklının bitip tükenmeyen merakının ve inovasyon gücünün başarısı. Belki bir gün bizi komşu evrenlerle de tanıştırabilir!

T24 Haftalık, 21/03/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/tek-bir-evrende-mi-yasiyoruz,30282

 • Özlem Türeci’den kanser aşısı müjdesi: Birkaç yıl içerisinde sunacağız

Prof. Dr. Uğur Şahin ile birlikte Covid-19’a karşı geliştirdikleri aşı ile dünyanın gündemine oturan Dr. Özlem Türeci ABD basınına açıklamalarda bulundu. Türeci, “Elimizde kanser ile mücadele eden mRNA aşılarımız var. Birkaç yıl içerisinde insanlara sunmaya hazırlanıyoruz” dedi.

Cumhuriyet, 21/03/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ozlem-tureciden-kanser-asisi-mujdesi-birkac-yil-icerisinde-sunacagiz-1822101

 • Çağrı Mert Bakırcı  /  Uzay teknolojisi tam gaz sürüyor!

NASA ile SpaceX arasında yapılan bir anlaşma sayesinde kurumlar birbiriyle veri paylaşımına başlayacak ve bu sayede uzaydaki cisimlerin hareketi çok daha bütüncül bir şekilde koordine edilebilecek. İlginç bir şekilde, anlaşma şartlarından birisi, araçların çarpışma rotasında olduğunun tespit edilmesi halinde SpaceX’in NASA’ya yol vermesi gerektiği yönünde.

BirGün, 21/03/2021 https://www.birgun.net/haber/uzay-teknolojisi-tam-gaz-suruyor-338329

 • Evrimle ilgili temel bir soru yanıtlandı: İnsan beyninin maymunlara kıyasla neden büyük olduğunun sırrı çözüldü

İnsan beyninin şempanze ve goril beyinlerine kıyasla neden ve hangi süreç sonucunda üç kat daha fazla nöronla büyüdüğünün sırrı çözüldü. Araştırma ekibinden Madeline Lancaster, "Kendimi bildim bileli ilgilendiğim sorular üzerine gerçekten de temel bir şey öğrenmişiz gibi hissediyorum; yani bizi neyin insan yaptığını” dedi. 

Gazete Duvar, 26/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/evrimle-ilgili-temel-bir-soru-yanitlandi-insan-beyninin-maymunlara-kiyasla-neden-buyuk-oldugunun-sirri-cozuldu-haber-1517207

 • Güneç Kıyak /  Kutsal soneler ve Trinity

Bu sürece dahil olanlar, korku ile karışık pişmanlık duyguları içinde bulurlar kendilerini ve bu duygu bir daha onların peşlerini bırakmaz...

T24 Haftalık, 28/ 03/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/kutsal-soneler-ve-trinity,30378

 • Hubert Krivine’in “Yapay Zekâ Düşünebilir mi?” kitabı üzerine: Organizmalar birer algoritmadan, yaşam da veri işlemeden mi ibaret?

Jacques Treiner’in 22 Mart’ta Mediapart’ta yayınlanan yazısını Türkçe’ye Haldun Bayrı çevirdi.

Modern yapay zekâ, esas olarak milyonlarca –hatta milyarlarca– verinin analizinden çıkarılan bağıntılarla (korelasyon) çalışır. Bu bağıntılar sık sık, öngörme, dolayısıyla harekete geçme olanağı verir; fakat anlamaksızın, özellikle de açıklamaksızın… Yine de yararlı mıdır? Bu kısa ve yoğun kitap, o temel sorunun analizine hasredilmiş.

Medyascope, 28/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/28/hubert-krivinein-yapay-zeka-dusunebilir-mi-kitabi-uzerine-organizmalar-birer-algoritmadan-yasam-da-veri-islemeden-mi-ibaret

19-TARİH /KÜLTÜR/ SANAT

 • Cem Erciyes / Yaşar Kemal’e yeni bir bakış

Yaşar Kemal geride zengin bir külliyat büyük bir edebiyat bırakarak gitti. Şu sıralar onun doğa dostu, denizin, bitkilerin, toprağın her tür başka canlının yanında yer alan tavrı öne çıkıyor. Hafta sonu düzenlenen etkinliklerde görüldü ki en çok konuşulan romanı da Deniz Küstü.

Gazete Duvar, 01/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/yasar-kemale-yeni-bir-bakis-makale-1514735

 • Ragıp Duran /  Yaşar Kemal: 'Kürdüm, Eğriyim, Tembelim!'

Büyük romancı, büyük hümanist ölümünün 6. yılında anılıyor. Çok şey öğrendik ondan. Çok sevdik Yaşar ağabeyi.

Artı Gerçek, 01/03/ 2021 https://artigercek.com/yazarlar/ragipduran/yasar-kemal-kurdum-egriyim-tembelim

 • Medet Dilek / KOÇGİRİ İSYANI  100 yılın yüzleşilemeyen ezgisi

1920-21 Mart ayında başlayan ve 3,5 ay süren Koçgiri İsyanı askeri harekatla bastırıldı. Harekat esnasında Koçgiri coğrafyasında köyler yakıldı, bine yakın insan katledildi.

Bianet, 05/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplum/240334-100-yilin-yuzlesilemeyen-ezgisi

 • Ayşe Buğra : "Duygu Asena Ödülü karanlık günlerimi aydınlattı"

PEN Duygu Asena Ödülü'ne layık görülen Prof. Dr. Ayşe Buğra, online törende “Bu ödüle layık görülmek, özellikle uzun bir süredir içinde bulunduğum zor zamanlarda bu ödülle onurlandırılmak, bana büyük bir mutluluk verdi" dedi.

Bianet, 06/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/kadin/240421-duygu-asena-odulu-karanlik-gunlerimi-aydinlatti

 • Serpil Güvenç / Muzaffer Ağabey için,

Erdost kardeşler insanın insan tarafından sömürülmediği, kardeşliğin, barışın, eşit ve özgür bir toplumun dünyada ve Türkiye'de inşası için yaşamlarını verdiler.

soL, 07/03/ 2021  https://sol.org.tr/yazar/muzaffer-agabey-icin-27426

 • Tekin Deniz / Bir ömür tiyatro

Rasim Öztekin, hayatı boyunca; paraya, şöhrete ya da apoletlere önem vermemiş, çevresindeki herkes tarafından sevilen, son derece saygılı bir insandı. Bu saygıyı var eden ve Rasim Öztekin’i Rasim Öztekin yapan da; Münir Özkul’lar, Erol Günaydın’lar, Gazanfer Özcan’lar, Nejat Uygur’lar, Tuncel Kurtiz’lerdi elbette. Ortaoyuncular, tiyatromuzun temel çekirdeği olan usta-çırak ilişkisini de bu manada yeniden ayağa kaldırmışlardı.

Gazete Duvar, 10/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bir-omur-tiyatro-haber-1515631

 • Yönetmen Ertem Göreç hayatını kaybetti

Toplumsal gerçekçi filmleriyle iz bırakan sanatçı, ilk işçi-grev filmi olarak kabul edilen "Karanlıkta Uyananlar"ı da yönetmişti.

Bianet, 13/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/240750-yonetmen-ertem-gorec-hayatini-kaybetti

 • Vecdi Sayar / Şiirin dışındayız üşüyoruz...

Bugün Uluslararası Irk Ayrımcılığı ile Savaşım Günü, Dünya Şiir Günü ve baharın müjdecisi Nevruz/Newroz. Bu önemli günlerin bir araya geldiği 21 Mart’ta maalesef ülkemde hâlâ ayrımcılık rüzgârları esiyor.

BirGün, 21/03/2021 https://www.birgun.net/haber/siirin-disindayiz-usuyoruz-338326

 • Mehmet Erdem /  Memleketin en tanınan bohemi hâla aramızda

142 yıl önce doğdu. Hala capcanlıdır. 1953’te ölen sanki başkasıymış gibi yaşar aramızda Neyzen. Hiçbir malı mülkü olmamıştır. Doğduğu gibi “çıplak” yaşamıştır.

BirGün, 27/03/2021  https://www.birgun.net/haber/memleketin-en-taninan-bohemi-hala-aramizda-339028

 • Dünya Tiyatro Günü’nünde tiyatronun kadın tarihi

Kadınların tiyatroda kendi alanlarını açmaları yüzyıllar sürdü. Tüm dünyada olduğu gibi, Osmanlı İmparatorluğu'nda da tiyatro, sadece erkeklerin alanı olarak görüldü.

Meral Akkent, Bianet, 27/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/sanat/241462-dunya-tiyatro-gunu-nunde-tiyatronun-kadin-tarihi

 • 27 MART DÜNYA TİYATRO GÜNÜ  "Yaratma güdüsü asla bastırılamayacak, sabırsızlanıyorum!"

Dünya Tiyatro Günü'nün Ulusal Bildirisini bu yıl Müjdat Gezen ve Metin Akpınar kaleme aldı. Uluslararası Bildiriyi ise İngiltereli oyuncu Helen Mirren yazdı. Mirren, "Yaratma güdüsü asla bastırılamayacak ve çok yakın bir gelecekte yeni bir enerjiyle yine meyvelerini verecek" diyor.

Bianet, 27/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/241464-yaratma-gudusu-asla-bastirilamayacak-sabirsizlaniyorum

 • Selim Yıldız: Roboski'yi ve Roboskili ailelerin hikâyelerini unutturmamak hepimizin görevidir

Yönetmen Selim Yıldız ile belgesel sinemayı konuştuk. Yıldız, "Kürtlerin üretmiş olduğu belgesel filmlerin başat teması, hak ihlalleridir. Yasakların ve sansürün de en çok olduğu ve olacağı yerdir. Bunca dezavantaja rağmen, bizler bir şekilde izleyiciyle buluşturmaya çabalıyoruz. Çektiğimiz hikâyelerin en çok izleyici ile buluştuğu mecralar maalesef yaşadığımız yere en uzak yerler" dedi.

Soner Sert, Gazete Duvar, 28/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/selim-yildiz-roboskiyi-ve-roboskili-ailelerin-hikayelerini-unutturmamak-hepimizin-gorevidir-haber-1517233

 • Dinlemenin ve İzlemenin Ritmi | 3 Derdim Var

Bugün köşemizde Serap Yağız ve Taner Öngür'ün geçtiğimiz hafta yayınladıkları "3 Derdim Var" adlı albüme yer vereceğiz. Türkiye'deki rock müziğin gelişiminde önemli bir yeri olan Taner Öngür'ün Serap Yağız ile birlikte çıkardığı bu albümde klasikleşmiş pek çok şarkının yanında bazı türküler yeni düzenlemeleriyle ve bir de yeni beste dinleyiciye buluşuyor.

soL, 28/03/2021  https://sol.org.tr/haber/dinlemenin-ve-izlemenin-ritmi-3-derdim-var-28845

 • Yiğit Bener / İktidar dilinden arınmak

'Mutlak kötülükle' amansız bir mücadeleye girişen muhalifler, kendi aralarındaki sorunları iktidarın zifir diliyle çözebilirler mi? Bu sorunun yanıtını eski bir yazıda bulabilir miyiz?

Artı Gerçek, 29/03/ 2021 https://artigercek.com/yazarlar/yigit-bener/iktidar-dilinden-arinmak

 • Sosyal bilimler ve sanat, “Futbolun nesi güzel?” sergisiyle bir araya geldi: “Serginin en büyük amacı futboldaki cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek”

Hacettepe Araştırma Görevlisi Dr. Pınar Öztürk ve resim-heykel sanatçısı Aslı Tanrıkulu‘nun hazırladıkları “Futbolun nesi güzel?” sergisi 25 Mart-25 Mayıs 2021 tarihleri arasında Ankara Goethe Enstitüsü’nde sanatseverlerle buluşuyor. Ahşap heykel, kolaj ve seramiklerden oluşan eserlerin Almanya’da yaşayan Türkiyeli kadınların yaşadığı zorlukları yansıttığını belirten resim-heykel sanatçısı Aslı Tanrıkulu, “Göçmenler için futbol ve futbolculuğun anlamı çoğalıyor. Futbol, birçoğu için aşkla oynanan bir oyun, bir hayal, bir mücadele alanı ve hayata tutunma aracı. ‘Kimsin sen?’ sorusuna aile kökleriyle yanıt üretebilen ama ‘Nereye aitsin?’ sorusunun ağırlığını taşıyan bu kadınların ortak noktası futbola aidiyet geliştirmeleri. Futbol tüm sınırları silikleştiren ve insanları birleştiren muazzam bir güce sahip” ifadelerini kullandı.

Zelal Direkçi, Medyascope, 30 /03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/30/sosyal-bilimler-ve-sanat-futbolun-nesi-guzel-sergisiyle-bir-araya-geldi-serginin-en-buyuk-amaci-futboldaki-cinsiyet-esitsizligine-dikkat-cekmek

20-KİTAP/ DERGİ TANITIMI

 • Murat Sevinç / Hasan Âli Yücel, kimdi?

Hasan Âli Yücel, yaşadığı dönemin diğer önemli simaları gibi, bir 'kuruluşun' mimarlarından. Dönemin hemen tüm eğitimlilerinde gözlemlenebilen, yeni bir şey inşa edenlere özgü azim ve heyecana sahip. Dolayısıyla 'Cumhuriyet' ile onu kuran ve rejime bağlı 'insanları' ayrı düşünmek, kolay değil; olumlu ve olumsuz anlamda.

Gazete Duvar, 02/03/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/hasan-ali-yucel-kimdi-makale-1514776

 • Murat Sevinç /  Bir medeni vazife olarak, unutmamak...

Hasan Âli'de, yazarın deyişiyle “dünyaya katılma iştahı” var; her yaptığında bu iştah ve aşkın varlığını sezmek mümkün. Katılma iştahı ve çalışkanlığa, bitip tükenmeyen bir 'sevilme' arzusunun eşlik ettiğini bir kez daha hatırlatmalı.

Gazete Duvar,11/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bir-medeni-vazife-olarak-unutmamak-makale-1515675

 • Marksizm ve Siyaset: 'Radikal pasifizm' ve 'duyarlılık aktivizmi'

Can Soyer'in kaleme aldığı 'Marksizm ve Siyaset', Yordam Kitap tarafından yayımlandı. Sosyalizm üzerine entelektüel bir katkı olan çalışmada Soyer, 'radikal pasifizm' ve 'duyarlılık aktivizmi' kavramlarını tartışıyor.

Soner Sert/Söyleşi, Gazete Duvar, 04/03/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/marksizm-ve-siyaset-radikal-pasifizm-ve-duyarlilik-aktivizmi-haber-1514857

 • Korhan Atay ile söyleşi- Sabiha ve Zekeriya Sertel’in fevkalade yaşam öyküsü 

Gazeteci-yazar Korhan Atay‘ın Serteller adlı biyografi çalışması, Osmanlı’nın yıkılış ve Türkiye’nin kuruluş döneminde düşünce, duygu ve yeniliklere yön veren iki başarılı gazeteci ve yazarın; Sabiha ve Zekeriya Sertel’in hikâyesini anlatıyor

Işın Eliçin, Medyascope, 07/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/07/sabiha-ve-zekeriya-sertelin-fevkalade-yasam-oykusu-korhan-atay-ile-soylesi/

 • 200 Yılın Ardından Engels... Marksist yöntem kılavuzu: Ailenin, Özel Mülkiyetin ve Devletin Kökeni

 Filozof ve devrimci Friedrich Engels'in 200. doğum yılı, 2020'de kutlandı. Marksist düşüncenin şekillenişinde Karl Marx'la birlikte büyük rol oynayan Engels'i Gazete Duvar'da Kavel Alpaslan konuklarıyla konuşuyor... Programın Ekmek ve Gül yazarı Sevda Karaca'nın katıldığı son bölümünde Engels'in adı sıkça anılan eserlerinden biri, Ailenin, Özel Mülkiyetin ve Devletin Kökeni kitabı ele alınıyor

Gazete Duvar, 12/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/200-yilin-ardindan-engels-marksist-yontem-kilavuzu-ailenin-ozel-mulkiyetin-ve-devletin-kokeni-video-1515793

 • Güray Öz anlattı, biz dinledik: ’Sonunda ışık, karanlığı yener’

‘Berkin küçücük bir çocuktu. Onun ölümünü duyduğumuzda içimizdeki çocuk da öldü. Öfkelendik, bizi öldürenlere kızgınlığımı onu anma mitingini anlatan şiirde yeterince anlatamadım. Öyle, sessiz öfkesini dışa çıkaramamış, yarım kalmış bir şiir o. Ama belki öfke hep yarım kalmalı, tükenmemelidir.’ Gazeteci ve edebiyatçı Güray Öz’ün ikinci şiir kitabı “dinleyin, size bir şey söylüyorum” geçen ay Kırmızı Kedi Yayınevi etiketiyle yayımlandı. Öz’den şiirlerinin ve kitabının öyküsünü dinledik.

İleri Haber, 14/03/ 2021 https://ilerihaber.org/icerik/guray-oz-anlatti-biz-dinledik-sonunda-isik-karanligi-yener-124033.html

 • İzge Günal / Marks neden haklıydı?

Fark etmişsinizdir, yazımın başlığı özgün değil: Terry Eagleton’ın kitaplarından bir tanesinin ismi. Eagleton, Marksizm’e yöneltilen on eleştiriyi yanıtlıyor bu kitabında. Aslında yapılan eleştiriler ne yeni ne de birbirinden farklı, hepsi yıllardır duyduğum ve özünde "Marks'ın geçerliliği kalmadı" yargısının değişik biçimlerde söylenmiş şekilleri.E-mail

İleri Haber, 14/03/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/marks-neden-hakliydi-124026.html

 • Arkeoloji Dergisi / Arkeo Duvar sayı 1... Neden savaştık? Nasıl barıştık?

Arkeo Duvar ilk sayısında dünden bugüne savaşa ve barışa bakıyor... Savaşmayan toplumlar hiç oldu mu? 'Anadolu birliği' Troya'yı nasıl savundu? Pers barışı ne getirdi? Şiddet kültürle dizginlenebilir mi? Kadeş barışı neden önemliydi?

Gazete Duvar, 15/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/arkeo-duvar-sayi-1-neden-savastik-nasil-baristik-haber-1516050

 • Sevengül Sönmez / Dostluklar... Fakir Baykurt ve Abidin Dino: Bir uzun yol

 'Bir Uzun Yol' 1989’da Ortadoğu Yayınları tarafından yayımlanır. Fakir Baykurt, 17 Mayıs 1989’da yazdığı mektupta kitabın Türkiye’de      eleştirildiğinden bahseder, eleştirilere üzülmüş olmakla birlikte Abidin Dino’nun desteği ve “kol kanat gerişi” moralini yükseltir. Mektupta, kitabı Türkiye’de kendi çevresine gönderdiğini ama ulaştırmak istediği başka kişiler olduğunu yazar, bir kez daha yardım ister: “Kimlere istiyorsanız siz üstüne bir şeyler yazıp yollayıverin; İstanbul’a, Ferit’e de lütfen..."

Gazete Duvar, 19/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/dostluklar-fakir-baykurt-ve-abidin-dino-bir-uzun-yol-haber-1516231

 • Çağlar Akyüz /  Gereon Rath serisi: Weimar Cumhuriyeti'nin çöküşü

Yazar seri boyunca romanlarında ön plana çıkan cinayetlerle dönemin siyasi ve kültürel durumu hakkında bağlantı kuruyor.

soL, 28/03/ 2021 https://sol.org.tr/haber/kitap-gereon-rath-serisi-weimar-cumhuriyetinin-cokusu-2885

21-ROSA LUXEMBURG 150 YAŞINDA

 • Yücel Özdemir / Rosa Luxemburg 150 yaşında

Bugün, dünya sosyalist hareketinin en önemli sembollerinden bir olan Rosa (Rozalia) Luxemburg’un 150. doğum günü. Bir süredir, başta Almanya’da olmak üzere değişik ülkelerde Rosa’nın kişiliği, eserleri, söyledikleri ve yaptıkları üzerine konuşmalar yapılıyor, yazılar yazılıyor. Bu anmalar, yıl sonuna kadar devam edecek.

Evrensel, 05/03/ 2021 https://www.evrensel.net/yazi/88275/rosa-luxemburg-150-yasinda

 • Hilal Onur İnce / Rosa Luxemburg 150 yaşında ve hala genç

5 Mart 1871’de Polonya’nın Zamosc kentinde dünyaya gelen Alman Marxist politika teorisyeni, filozof ve devrimci Rosa Luxemburg'un hedefi demokratik, adil, eşitlikçi bir yaşam; hayali başka bir siyaset, başka bir yaşam mümkün diyenlerle kolkola olmaktı.

Bianet,05/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplum/240326-rosa-luxemburg-150-yasinda-ve-hala-genc

 • Rosa Luxemburg 150 yaşında: 'O bir kartaldı, hâlâ da bir kartaldır...'

Hayatını işçi sınıfının kurtuluşuna, devrime adayan bir önderdi o, Lenin'in dediği gibi 'O bir kartaldı, hâlâ da bir kartaldır...'

soL, 05/03/ 2021 https://sol.org.tr/haber/rosa-luxemburg-150-yasinda-o-bir-kartaldi-hala-da-bir-kartaldir-2734

22-PERİHAN PULAT İÇİN YAZILANLAR

 • Hakkı Özdal :Türkiye’nin ışıkları: Behice Boran, Perihan Pulat…

75 yaşındaki Perihan Pulat, memleketin ‘ittifaklara’, ‘adaylara’, ‘turlara’ sıkışıp fazla teknikleşmiş politika algısını doğru yere, ezilenlere, iş ve ekmek mücadelesine, emekçilere ve Kürtlere doğru genişletmeden bir kurtuluş olamayacağını gösteren bir işaret olmuştur. Behice Boran gibi…

         Gazete Duvar,04/05/ 2018 https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/05/04/turkiyenin-isiklari-behice-boran-perihan-pulat

 • Ankara Perihan Abla’sını kaybetti

Ankara'daki Yüksel eylemlerinin simgesi, Yüksel Caddesi'nin “Perihan Ablası” Perihan Pulat, vefat etti. Pulat, eylemlerde defalarca yerlerde sürüklenerek gözaltına alınmış, Yüksel Caddesi'ndeki eylem sırasında bir polisin kendisine "Sen daha ölmedin mi!" demesi üzerine "Karar verdim 100 yaşına kadar yaşayacağım" cevabı verdiğini söylemişti.

Gazete Duvar, 02/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ankara-perihan-ablasini-kaybetti-haber-1514840

 • Acun Karadağ / Ben büyüyünce Perihan Pulat olacağım

1 Mayıs’ta işçilerle, Tekel direnişçileriyle, Soma madencileriyle, Gezi’de milyonlarla sokaktaydı, Yüksel Direnişçileri ile yine sokaktaydı. Yüreğimde güçlü-kalıcı bir öykü ve yenilmez, baş eğmez bir direnişçi olarak yerini aldı.

Bianet,  02/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/240176-ben-buyuyunce-perihan-pulat-olacagim

 • Perihan Pulat yaşamını yitirdi

Ankara Yüksel'de KHK ile ihraç edilenlerin eylemine destek vermesiyle bilinen ve birçok kez polis şiddetine maruz kalan Perihan Pulat, yaşamını yitirdi

soL, 02/03/ 2021 https://sol.org.tr/haber/perihan-pulat-yasamini-yitirdi-27100

 • Perihan Abla’yı kaybettik

Ankara'da verdiği mücadelelerle 'Perihan Abla' olarak tanınan Yüksel Direnişçisi ve eski Sayıştay Hâkimi Perihan Pulat, yaşama veda ettti. İki yıl önce polis tarafından darp edilen ve o günden beri eski sağlığına kavuşamayan Pulat, solunum yetmezliği rahatsızlığı sebebiyle yoğun bakıma kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Kardelen Tatar, BirGün, 03/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/perihan-abla-yi-kaybettik-336122

 • Yusuf Nazım /  Direne direne öldü

Yüksel Caddesi Perihan ablasını kaybetti

T24, 05/03/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/yusuf-nazim/direne-direne-oldu,30106

 • Perihan Pulat karanfillerle anıldı

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Yüksel Direnişçisi ve emekli hakim Perihan Pulat Ankara'da anıldı.

İleri Haber, 06/03/ 2021 https://ilerihaber.org/icerik/tutuklu-bogazici-eylemcisi-anil-akyuzden-mektup-var-123480.htm

23-NÜKLEER ENERJİ

 • 10 soruda Akkuyu Nükleer Santrali

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin üçüncü ünitesi temel atma töreni akıllara santralle ilgili soruları yeniden getirdi.

Mühdan Sağlam,Gazete Duvar, 11/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/10-soruda-akkuyu-nukleer-santrali-haber-1515751

 • Filiz Yavuz / Fukuşima nükleer felaketinin 10. yıldönümü: “Barış için atom” mümkün mü?

Bazı devletler felaketlerin müsebbibi nükleer ısrarlarından bir türlü vaz geçmiyorlar. Tekerrür eden tarih değil, iktidar odaklarının hırsları. Aynı hataları yapıp farklı sonuçlar beklemenin dayanılmaz hafifliği içindeler. Lakin dünya daha fazla hatayı kaldıramayacak belli ki. Dünyevi tecrübeyle sabit.

Kısadalga.net, 10/03/ 2021 https://www.kisadalga.net/yazar/fukusima-nukleer-felaketinin-10-yildonumubaris-icin-atom%E2%80%9D-mumkun-mu_3401

 • Fukuşima felaketinin 10. yılı: 'Nükleer inadından vazgeçin'

Fukuşima nükleer felaketinin 10. yılında bir basın açıklaması yapan Nükleer Karşıtı Platform, AKP iktidarını 'nükleer inadından vazgeçmeye' çağırdı.

soL,11/03/ 2021 https://sol.org.tr/haber/fukusima-felaketinin-10-yili-nukleer-inadindan-vazgecin-27743

 • Özgür Gürbüz /  Nükleeri iklim sosuyla satmak

Türkiye’ye nükleer santral pazarlama çabalarının ilk evresinde “sudan ucuz” sloganı öne çıkmıştı. Nükleer enerjinin hidroelektrik santrallardan bile daha ucuza elektrik ürettiği iddia ediliyordu. Nükleer karşıtları ise hem sosyal maliyetlerin hesaba katılmadığını hem de yapılan hesabın doğru olmadığını söyleyerek bu iddianın asılsız olduğunu vurguluyordu.

BirGün, 11/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/nukleeri-iklim-sosuyla-satmak-337087

 • FUKUŞİMA'NIN 10. YILINDA AKKUYU'DA REAKTÖR TÖRENİ "Maske dağıtamayan hükümet nükleer kazadan nasıl koruyacak?"

Fukuşima’nın 10. yılı ve Türkiye’nin nükleer politikasını Ekosfer Derneği Kampanyalar Sözcüsü Özgür Gürbüz ve TMMOB Akkuyu Nükleer Santrali İzleme Komitesi Başkanı Bülent Damar bianet’edeğerlendirdi.

Bianet, 11/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/ekoloji/240695-maske-dagitamayan-hukumet-nukleer-kazadan-nasil-koruyacak

 • Nükleer felaketten 10 yıl sonra Fukuşima’nın etkileri – Gazeteci Ilgın Yorulmaz Tokyo’dan anlatıyor: “Japonya’da siyasetçiler de halk da nükleer enerjiyi istemiyor”

Japonya’da 2011 yılında meydana gelen Fukuşima nükleer felaketinin üzerinden 10 yıl geçti. 11 Mart tarihinde meydana gelen deprem ve tsunaminin tetiklediği nükleer facia, Çernobil’den beri yaşanılan en büyük nükleer felaket. Fukuşima’nın süre gelen etkilerini gazeteci Ilgın Yorulmaz Tokyo’dan anlattı.

Fazıl Alp Akiş, Medyascope,12/03/ 2021 https://medyascope.tv/2021/03/12/nukleer-felaketten-10-yil-sonra-fukusimanin-etkileri-gazeteci-ilgin-yorulmaz-tokyodan-anlatiyor-japonyada-siyasetciler-de-halk-da-nukleer-enerjiyi-istemiyor/

 • Nedim Bülent Damar / Nükleer alternatif değil

Felaketi yaşayan Japonya, bölgeden 164 bin kişiyi tahliye etmek zorunda kaldı. Aradan geçen 10 yılda deprem, tsunami ve nükleer santral hasarları için toplamda 280 milyar ABD Doları harcandı. Yenilenebilir enerjiye yönelen, nükleerden kaçış planlarını hızlandıran ülkelerin verdiği kararlar, 2050 yılı itibarıyla nükleer santralların enerjideki payının bugüne oranla yüzde 25 azalacağını gösteriyor.

BirGün,13/03/ 2021 https://www.birgun.net/haber/nukleer-alternatif-degil-337372

 • Aydın Sezer: Türkiye’nin nükleerde Rusya dışında seçeneği yoktu

İnşaatı Mersin'de devam eden Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımına nasıl karar verildiğini, Rusya'yla yapılan sözleşmeyi ve santralin ömrünü tamamladıktan sonraki akıbetini dış ticaret uzmanı Aydın Sezer'le konuştuk. Sezer, yapım sürecinde Rusya'nın Kanal İstanbul'la tehdit edildiğini fakat Türkiye'nin nükleerde Rusya'dan başka alternatifi olmadığını ifade etti.

Mühdan Sağlam, Gazete Duvar, 15/03/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/aydin-sezer-turkiyenin-nukleerde-rusya-disinda-secenegi-yoktu-haber-151608

24-1871 PARİS KOMÜNÜNÜN 150.YILI

 • Ragıp Duran / Küresel Medya Gezintisi -Komün’ün hayaleti Paris semalarında

Pandemide aşı dönemi, Biden’ın 1.9 trilyon dolarlık yardım paketi, Cohen ve Hydra adası, edebiyat- gazetecilik ilişkisi ve Komün’ün 150. yıldönümü... Buyurun haftalık küresel medya gezintisine..

Bir+.Bir, 14/03/ 2021  https://www.birartibir.org/a-dan-x-e/1081-komun-un-hayaleti-paris-semalarinda

 • Ragıp Duran /  Dünyayı değiştiren 72 gün

Bu aralar Fransa’da ve dünyada 1871 Paris Komününün 150. yılını kutluyoruz. Dünyanın en modern, en katılımcı, en orijinal, en velut devrimi olarak tanımlanıyor Komün.

Artı Gerçek,15/ 03/ 2021 https://artigercek.com/yazarlar/ragipduran/dunyayi-degistiren-72-gun

 • "YALNIZ BİR DEVRİM" Paris Komünü, 150 yaşında

Siyaset bilimci Doğan Y. Çetinkaya: "Fransa’nın bugün de kullanılan 3 renkli bayrağı yerine 18 ve 19 Mart'ta Hotel de Ville’de Belediye Sarayı'na yani kızıl bayrak çekiliyor. Yani ulusal bayrak yerine aşağıdakilerin, işçilerin daha sonra sosyalistlerin de bayrağı olacak kızıl bayrak çekiliyor."

Bianet,18/03/ 2021 https://bianet.org/bianet/tarih/240958-paris-komunu-150-yasinda

 • ÖLDÜLER Mİ SANDINIZ?   Paris Komününün feminist ruhları...

André Léo, Elizabeth Dmietrieff, Louise Michel…Fransız Devrimi’nin başlamasına neden olan Paris Komünü'ne kadınlar da öncülük ediyordu.

Evrim Kepenek, Bianet,18/03/2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/240923-paris-komununun-feminist-ruhlari

 • Özgür ve onurlu bir yaşam: Paris Komünü 150 yaşında

İşçi sınıfının ilk kez kendi kaderini egemenlerin elinden aldığı, Karl Marx’ın deyimiyle “Göğü fethe çıkan Komünarların iktidarı” bugün tam 150 yaşında. 72 gün boyunca kadınlar Komün’ün önünde yer aldı, genel oy hakkı tüm halka tanındı. Din ve devlet işleri birbirinden ayrıldı, laik fikirler tüm Paris’e yayıldı. Serveti paylaşmak istemeyen egemenler, Komün’ü kanlı bir şekilde bastırdı ancak Komün'ün 150 yıl önce yarattığı hayalleri hâlâ güncel, hâlâ cesur.

Özde Çelikbilek, BirGün, 18/03/2021 https://www.birgun.net/haber/ozgur-ve-onurlu-bir-yasam-paris-komunu-150-yasinda-337946

 • Paris Komünü 150 yaşında: Tarihin ilk işçi iktidarı

Tarihin ilk işçi iktidarı Paris Komünü 150 yaşında... 70 günlük kısa ömrüne rağmen insanlığın eşit geleceğinin ilk işaret fişeği, bıraktığı mirasla yolunu aydınlattığı bir deneyim oldu.

soL, 18/03/ 2021  https://sol.org.tr/haber/paris-komunu-150-yasinda-tarihin-ilk-isci-iktidari-28180

 • İşçi sınıfının ilk senfonisi... Paris Komünü 150 yaşında!

Parisli taş ustalarının, kunduracı, metalci, sıvacı, çamaşırcı ve diğerlerinin eseri, işçi sınıfının ilk senfonisi Paris Komünü 150 yaşında. Paris’i işgalci Alman güçlerine terk eden burjuvalara karşı duruşun, kapitalist sömürüye ve diktatörlüğe karşı ayaklanışın adı Paris Komünü, yalnızca 72 gün yaşamasına karşın tarihe pek çok iz bıraktı.

İleri Haber, 18/03/2021  https://ilerihaber.org/icerik/isci-sinifinin-ilk-senfonisi-paris-komunu-150-yasinda-124191.html

 • 150. YILDÖNÜMÜNDE PARİS KOMÜNÜ’NÜN SİYASİ MUHAYYİLESİ    Bir saray yakmak ve kamusal güzellik

Tam 150 yıl önce, insanlık tarihinde yepyeni bir ufuk belirdi. Marx’a “işte aradığımız siyasal biçim”, Ekim Devrimi’ne “biz oyuz” dedirten bir ufuk. 1870-71 Fransa-Prusya savaşında, 26 Şubat'ta teslim bayrağı çeken Fransa hükümeti, 18 Mart'ta Paris halkına “silahları bırakın” çağrısı yapmıştı. Cevap o güne dek görülmemiş bir şeydi: Paris Komünü. 72 gün sürdü, katliamla bitirildi, ama yalımı 150 yıldır berdevam. Nasıl bir muhayyileydi, bugün bize neler söylüyor? “Ortak Lüks –Paris Komünü’nün Siyasi Muhayyilesi”nin yazarı Kristin Ross’a bağlanıyoruz. Express’in Ekim 2016 sayısından naklen...

Ulus Atayurt- Demet Ş.Dinler, Bir+Bir, 1703/2021 https://www.birartibir.org/a-dan-x-e/1087-bir-saray-yakmak-ve-kamusal-guzellik

 • Burçak Özoğlu /  Yaşasın Komün!

İşçilerin yönetimi ele aldığı, eşitliği, özgürlüğü, laikliği ve adaleti kıskançlıkla savunduğu, bir emekçi cumhuriyetinin anısını temsil eder 1871 Paris’i.

soL, 19/03/ 2021  https://sol.org.tr/yazar/yasasin-komun-28248

 • Vive la Commune! Paris Komünü 150 yaşında 

Paris Komünü’nün 150. yılında bu eşsiz deneyimin dünya devrim mücadelelerine ışık tutan kazanımlarını ve tartışmaları yeniden hatırlamak ve günümüze araladığı kapılardan bir adım içeriye atmak için bu özel sayıyı hazırladık

Dergi, Sendika.Org, 18/03/ 2021 https://dergi.sendika.org

Düzenleyen Sacit Yörüker
 • Paylaş