HABER / YAZI / KONUŞMA / SÖYLEŞİ SEÇKİSİ

HABER / YAZI / KONUŞMA / SÖYLEŞİ SEÇKİSİ HAZİRAN 2021 (9.Sayı)

 • 8 Temmuz 2021

SUNUŞ

Haziran ayına ait 9.sayıyla karşınızdayız.Bu sefer girdileri 19 konu başlığı altında topladık .Konu başlıkları her zamanki gibi “Sunuş” tan hemen sonra sıralanıyor.”Deniz Poyraz’ın Öldürülmesi”, “HDP’ye Yeniden Kapatma Davası” ve “ Kobani Davası” bu Sayıya özgü konu başlıklarımız.Bu arada,bazı konuların peşini bırakmadığımızı da hatırlatmamız gerekiyor.Örneğin, ”Boğaziçi’nde Özerklik Mücadelesi” bölümünde akademisyenlerin , öğrencilerin ve sivil toplum kuruluşlarının direnişlerini aylardır yansıtmaya devam ediyoruz.
Seçki’nin ilk üç bölümündeki bazı girdilerle ilgili tanıtım notlarımızı aşağıdaki paragraflarda sunuyoruz.Kuşkusuz,ilk üç bölüm lehine yaptığımız bu tercih diğer bölümlere yapılmış bir haksızlık gibi düşünülmemelidir..”Sunuş” metni tabiatı gereği uzun ve ayrıntılı açıklamalar yapılmasına elverişli olmadığı için her “Sunuş” yazısında değişik bölümlere atıf yapmakla yetinmek durumunda kalıyoruz.
Merdan Yanardağ, ”Siyaset ”başlığı altında, “Türkiye tarihinin kurulu düzene karşı en büyük başkaldırılarından biri olan Gezi direnişini” direnişin üzerinden sekiz yıl geçtikten sonra haftada bir yayımlanan üç bölümlük “Gezi / Haziran Dersleri” isimli bir yazı dizisinde ele aldı.Okurlarımızın bu yazı dizisine gereken ilgiyi göstereceklerine inanıyoruz..Keza, Güven Gürkan Öztan’ın “Siyaset” bölümünde yer alan “İktidar çarklarının dişleri tek tek kopuyor” , “İslamcılar ellerindeki son kozları oynuyor” ve “Kanal Saray için varlık- yokluk testi” başlıklı birbirleriyle bağlantılı yazılarının ilgiyi hak ettiği kanatindeyiz.Ayrıca,”Siyaset” bölümündeki diğer yazıların da “konunun işlenişi”, “analizler” ve “değerlendirmeler” bakımından okurlarımızın beklentilerini karşılayacak nitelikte olduklarına inanıyoruz
HDP’li Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer ifadesinde: “Sabah taksi çağırıp çantayla iş hanına gittim. Kapıda birisi yoktu. Takside şarjördeki mermiyi namluya vermiştim. HDP’nin katına çıktım. Gergindim. Kapıyı açtım. Soldan ses geldi. Dönmemle ateş etmem bir oldu. Kız düştü. Hem korku hem heyecan hem sevinç yaşıyordum. Kinlenmiştim. Kız yerdeyken, öldüğünden emin olmak için kafasına ateş ettim… İçeriden yetkili birinin çıkmasını istedim. İşkence yaparak öldürme isteği vardı. Rüya ve gerçek ayrımını yitirmiştim… Öleni tanımıyorum. Amacım içeri girdiğimde karşıma çıkacak kim varsa öldürmek ve kan kusturmaktı.”diyor.(Ayça Söylemez,”Geçmişin hayaletleri” başlıklı yazı) Hukukçu Fikret İlkiz “Bir daha asla” başlıklı yazısında görüşünü “Soruşturma etkili yapılmalıdır. Sadece HDP'lileri ve mağdurları ilgilendiren bir sorun olmadığını önce anlamalıyız. Bu cinayet basit bir cinayet değildir; faili ve failleri belli siyasal katliamdır” şeklinde belirtiyor.Okurlarımızın ”Deniz Poyraz’ın Öldürülmesi” başlığı altında derlediğimiz bütün haberleri ve yorumları gerektiği gibi inceleyeceklerinden eminiz.

Ümit Kıvanç,”Sedat Peker’le ne yapmalı?” başlıklı yazısında “Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir ifşaat furyasının orta yerindeyiz. Fırtına mı demeli, kasırga mı, yoksa sağanak mı? …Kendilerinin de içinde yer aldığı kirli-karanlık işleri ifşa eden insanlar başka yerlerde daha önce de çıktı. 40’tan genç okurlar, bu seferlik 40’ın üstündekilere inanın, böylesi görülmedi.”diyor. Ruşen Çakır “Sezgin Baran Korkmaz olayının gösterdikleri “başlıklı video konuşmasında; “ABD’nin başvurusu üzerine Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’ın 2013’ten itibaren yaşanan hızlı yükselişi ve ardından yaşananlar Türkiye’de gayrımeşru işlerin nasıl bir sistem üzerine şekillendiğini gözler önüne seriyor. İş dünyası, bürokrasi, hükümet, yargı ve medyanın birçok unsurunun dahil olduğu Korkmaz olayından Sedat Peker söz etmese ve ABD somut adım atmasa pek haberdar olmayacağımız gerçeğinin de altını çizmek gerekiyor” şeklinde görüş belirtiyor.”Medya-Siyaset-Mafya Üçgeni” başlıklı bölümde kara para aklamaya, rüşvete ve diğer kirli ilişkilere dair düşündürücü pek çok haber ve yorum yer alıyor.
Faruk Bildirici’nin “Sedat Peker vakasında gazetecilik bilançosu: Yeni kanıtlar, yeni ipuçları” başlıklı yazısının “Eleştirel gazeteciliğin başarı çetelesi” bölümünden üç paragraflık bir alıntıyla Sunuş’u noktalıyoruz:
“Neyse ki, bu ülkede hâlâ gazetecilik yapılıyor; bağımsız ve eleştirel gazetecilik, halkın bilgi edinme hakkını kullanabilmesi için etkili bir rol oynuyor. Sedat Peker’in iddiaları, araştırılıyor, soruşturuluyor ve kimi iddialarının doğrulanması yolunda ilerlemeler sağlanıyor.
“Böyle olunca da bu iddialar, asıl olarak yeni kanıtların ortaya çıkarılması sayesinde gündemi sabahtan akşama değişen bir ülkede bir ayı aşkın bir süredir gündemin ilk sıralarında kalabiliyor. Yeni verilerle, yeni kanıtlarla desteklenmemiş olsaydı, emin olun birkaç günde unutulur giderdi…
“Yargının iddiaların üzerine gitmediği, TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulması önerisinin reddedildiği, iktidar yanlısı medyanın olanca gücüyle örtmeye çalıştığı bir ortamda yeni ipuçlarının, kanıtların ortaya çıkarılabilmesi ve gündemdeki yerini koruması ciddi bir gazetecilik başarısıdır. Elbette muhalefet partileri, sosyal medyanın katkısı var ama bu başarıda en büyük pay, bağımsız ve eleştirel medyaya, alternatif medyaya ait.”
Bitirirken, Seçki’nin yayınına iki ay ara vereceğimizi bilgilerinize sunar, esenlikler dileriz.

KONU BAŞLIKLARI

1-SİYASET

2-DENİZ POYRAZ’IN ÖLDÜRÜLMESİ

3-MEDYA-SİYASET-MAFYA ÜÇGENİ

4--DÜNYA

5-HUKUK / YARGI /  İNSAN HAKLARI

6-HDP’YE YENİDEN KAPATMA DAVASI

7-KOBANİ DAVASI

8--SAĞLIK

9-EKONOMİ

10-EMEK / İŞSİZLİK

11--BASIN

12--KADIN

13-EĞİTİM / GENÇLİK

14-KENT

15-ÇEVRE / İKLİM KRİZİ/ HAYVAN HAKLARI

16-ANMA /KİTAP/ KÜLTÜR / SANAT

17-BİLİM/TEKNOLOJİ

18-KANAL İSTANBUL

19-BOĞAZİÇİ’NDE ÖZERKLİK MÜCADELESİ

GİRDİLER BÖLÜMÜ

1-SİYASET

 • Oğuz Oyan /  'Bunlar iyi günler'!

İktidar bugün 2013'ten çok daha güçsüz ve kırılgandır. Gerçi sopasını daha güçlü kılmış ve artık daha gözükaradır belki ama siyaseten de daha zayıftır.

soL, 01/06/ 2021  https://haber.sol.org.tr/yazar/bunlar-iyi-gunler-306096

 • Kemal Can /  Erdoğan karşıtlığı yanlış mı?

Evet iktidar seçmeni açısından hala ana taşıyıcı Erdoğan. Fakat bu döngüyü kıracak olan, sözleri ve temsiliyeti açısından değil yaptıkları ve neden olduklarıyla tarif edilecek bir Erdoğan karşıtlığı.

Gazete Duvar, 02/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/erdogan-karsitligi-yanlis-mi-makale-1524094

 • Fatih Yaşlı /  Neyin fethini kutluyorlar?

Hem dinselleşme siyasetine en ufak bir itirazda bulunmamak, bilakis İslamcı hegemonyayı kabul etmek hem de Mustafa Kemal’e ve Cumhuriyet’e sahip çıkmak mümkün müdür? 

soL, 02/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/neyin-fethini-kutluyorlar-306174

 • Ergin Yıldızoğlu /  Muhteşem mayıs - haziran günleri

“Olay”ın üç özelliği vardır. Hiç beklenmedik bir anda patlak verir. O “olay”a kadar çizgisel, yeknesak biçimde akan zaman, “kırılarak” oluşan yeni olasılıklarla “ebedi” (eternal) bir boyut kazanır. Nihayet “olay”, katılanlara “olay” başlarken sahip olmadıkları bir bilinç, bir ahlak ilkesi sunar. “Olay”ın yarattığı özne, bu ahlak ilkesini evrenselleştirmek için mücadele etmeye kararlı birey, örgüt, topluluktur. Bu anlamda “olay” katılanları değiştirir: “Olay” biter izi kalır

Cumhuriyet , 03/06/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/muhtesem-mayis-haziran-gunleri-1841300

 • Hakkı Özdal /  Bu harabe nasıl kalkacak?

Tüm yıkıntının onarılması, harabenin, makyajlanıp ön cephesi değiştirilerek değil, böyle kolay yıkılmayacak şekilde yeniden yapılması için toplumun mukadder değişime aktör olarak katılması gerekiyor.

Gazete Duvar, 02/06/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/bu-harabe-nasil-kalkacak-makale-1524225

 • Dinçer Demirkent /  Cumhurbaşkanı rejimi ve elemanları

Erdoğan’ın kendi kendine açığa vurdu şey o kadar sembolik ki: 128 maddelik anayasa. Bir yolsuzluk iddiasıyla özdeşleşmiş sayı kadar maddesi olan “yeni” bir anayasa…

Gazete Duvar, 03/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/cumhurbaskani-rejimi-ve-elemanlari-makale-1524144

 • Besim F. Dellaloğlu/ Toplumu tüketmek

Marmara musilajı da, Boğaziçi Üniversitesi’nin başına gelenler de, bir mafya babasının yaratabildiği gündem de bir toplum için tükenmenin alametleridir.

Gazete Duvar, 03/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/toplumu-tuketmek-makale-1524149

 • Siyasete Bakış... Prof. Tanju Tosun: Türkiye en kısa ömürlü başkanlık sistemine sahip ülke olacak gibi görünüyor

Gazete Duvar Ankara Temsilcisi Nergis Demirkaya, Siyasete Bakış programında muhalefetin “iyileştirilmiş parlamenter sistem” önerilerini Siyaset Bilimci Prof. Tanju Tosun ile konuştu.

Gazete Duvar, 04/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/siyasete-bakis-prof-tanju-tosun-turkiye-en-kisa-omurlu-baskanlik-sistemine-sahip-ulke-olacak-gibi-gorunuyor-video-1524384

 • Hamit Bozarslan: Türkiye’de ‘Başkan Babamızın Sonbaharı’ yaşanıyor

Prof. Bozarslan’a göre devlet ve rejim sosyolojisiyle ilgilenenler açısından Peker meselesi önemli, toplumun akli melekelerini imha etmiş rejimin rasyonaliteyi kaybetmesi çok daha önemli bir mesele...

İrfan Aktan , Gazete Duvar,05/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hamit-bozarslan-turkiyede-baskan-babamizin-sonbahari-yasaniyor-makale-1524449

 • Azmi Karaveli / İktidar zenginleri sever!

Mega projeler kamunun parasının 5 büyük firmaya transfer edilmesinin aracı, seçim meydanlarında da kitlelere dönük yoğun hamasetin vesilesi oluyorlar.

Gazete Duvar, 05/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/iktidar-zenginleri-sever-makale-1524422

 • Doç. Dr. Derya Kömürcü: Erdoğan, seçmenlerin vazgeçebileceği biri haline geliyor

(Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezince) Mayıs ayının son günlerinde kamuoyuyla paylaşılan araştırmaya göre “önümüzdeki pazar Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak olsa seçimleri kim kazanır?” sorusuna yüzde 38,8 ‘her durumda Erdoğan’ cevabını verirken, ‘doğru bir aday gösterirse muhalefet’ ve ‘her durumda muhalefet’ diyenlerin oranın toplamı yüzde 53,8 oldu. Toplumun yüzde 58.8’i parlamenter sisteme geri dönülmesi gerektiğini düşünürken, “sizce ülke nasıl yönetilmektedir?” sorusuna ise yüzde 50,1 ‘kötü’ cevabını verirken sadece yüzde 25,3’ü ‘iyi’ yanıtını verdi.

Serpil İlgün/ Söyleşi, Evrensel, 05/06/2021 https://www.evrensel.net/haber/434607/doc-dr-derya-komurcu-erdogan-secmenlerin-vazgecebilecegi-biri-haline-geliyor

 • Ruşen Çakır / Erdoğan bitmekte olan filmi başa sarabilir mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaşadığı krizi atlatabilmesi, yani filmi başa sarabilmesi mümkün mü? Bunu mümkün kılabilecek ideolojik-politik perspektifleri geliştirebilir, AKP’yi buna uygun olarak yeniden yapılandırabilir ve içerde/dışarda kendisine yeni müttefikler bulabilir mi?

Medyascope, 05/06/ 2021https://medyascope.tv/2021/06/05/erdogan-bitmekte-olan-filmi-basa-sarabilir-mi/

 • Ali Duran Topuz / Mafyanın konuştuğu gün

Siyasetçi Kürtçeyi yok etmeyi istiyor, bilim diyor. Gazeteci Aleviliği yok etmek istiyor, İslam diyor. Eski bürokrat, Yahudi-Ermeni-Rumları yok etmeyi övüyor, şartlar diyor. Tek mafya Peker değil.

Gazete Duvar, 05/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/mafyanin-konustugu-gun-makale-1524473

 • Aydemir Güler / Sokak oyunları

Türkiye’de işçi sınıfıyla kucaklaşmayı hedefleyen devrimci bir hareketin belirli bir kitleselliğe ulaşması bu oyunu bozar.

soL, 05/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/sokak-oyunlari-306429

 • Orhan Gökdemir /  Ayasofya kemirgenlerinin kısa tarihi

Tarihinin gösterdiği gibi zaman zaman böyle dev Ayasofya kemirgenleri ürer. Geriye ne kaldıysa kemirir, üstüne pisler. Binanın tarihindeki kısa parantezlerden biridir…

soL, 05/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/ayasofya-kemirgenlerinin-kisa-tarihi-306431

 • Oğuz Oyan /  Gezi’den bugüne iktidarın travmaları

2013 yılı, aynı zamanda, iktidar içi koalisyonda çok sert bir kırılmanın ortaya çıktığı yıldı. Gezi’de en sert tepkileri verenlerden olan Fethullahçı ortak, aynı yılın 17-25 Aralık tarihlerinde kendi operasyonunu gerçekleştirecekti. Normal bir ülkede iktidarı yıkabilecek olan ses kayıtlı yolsuzluk suçlamaları, iktidarın karşı saldırısıyla, emrindeki yargıyı seferber etmesiyle ve dört bakanının -başbakanı kurtarmak adına- istifaya zorlanmasıyla püskürtüldü ama toplumda derin izler bıraktı.

BirGün Pazar, 06/06/2021 https://www.birgun.net/haber/gezi-den-bugune-iktidarin-travmalari-347379

 • Merdan Yanardağ / Gezi / Haziran Dersleri-I

Türkiye tarihinin kurulu düzene karşı en büyük başkaldırılardan biri olan Gezi direnişinin, haksızlık yapmak istemem ama, birkaç önemli değerlendirme dışında, henüz çok yönlü bir çözümlemesi yapılmış değil. Kimi ajitatif yorumlar ve anma yazıları ise, iyi örnekleri olsa bile bu boşluğu doldurmaktan uzaktır. Oysa direnişin üzerinden geçen sekiz yıl, bu görkemli eylemin siyasal, tarihsel ve sosyolojik bir çözümlemesini yapmak için fazlasıyla yeterlidir.

BirGün, 06/06/ 2021 https://www.birgun.net/haber/gezi-haziran-dersleri-i-347367

 • Merdan Yanardağ /  Gezi/Haziran dersleri-II

“Haziranı yaratanlar, Taksim Gezi Parkı’nda direnişçi çadırlarının yakılması üzerine, “yeter” diyen ve 31 Mayıs-1 Haziran gecesi aynı anda sokağa çıkan ilk 400 bin kişi, ardından ülke genelinde dalga dalga yayılarak 11 milyona ulaşacak olan geniş halk kesimleriydi.”

BirGün, 13/06/ 2021https://www.birgun.net/haber/gezi-haziran-dersleri-ii-348186

 • Merdan Yanardağ /  Gezi /Haziran Dersleri-III

Gezi Direnişi’nin liberal çözümlemeleri sınıf bilincini tıkama girişimidir. Çünkü Haziran deneyimi, Türkiye’nin “ekmek ve hürriyet” günlerinin ve daha önemlisi o geleceği kuracak yeni güçlerin habercisiydi.

BirGün, 20/06/2021 https://www.birgun.net/haber/gezi-haziran-dersleri-iii-348975

 • Güven Gürkan Öztan /  İktidar çarklarının dişleri tek tek kopuyor

İktidarın ülkeye çöreklenmek için kurduğu düzenin sadece bir ahbap çavuş kapitalizminden ibaret olmadığı aynı zamanda mafya tarafından korunduğu ve finanse edildiği bugün daha da iyi anlaşılıyor. Şaibeli kaynak transferlerinin düşündüğümüzün çok ötesine geçtiği ve yandaş sermayenin Türkiye’deki faaliyetlerine ilişkin iddialarla sınırlı olmadığı ortaya çıkıyor. 

BirGün, 07/06/2021 https://www.birgun.net/haber/iktidar-carklarinin-disleri-tek-tek-kopuyor-347446

 • İlhan Uzgel / Biden’ın kullanışlı müttefiki

Erdoğan Biden yönetimiyle yeni bir “reset” yapsa, kendi istediği yeni sayfayı açsa bile bu son derece elverişsiz, geçmişten çok daha asimetrik bir ilişki biçimi olacak.

Gazete Duvar, 07/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bidenin-kullanisli-muttefiki-makale-1524589

 • Ülkü Doğanay / Bize balkondan bakanlar ve zedelenen yurttaşlık onurumuz

Belki çok da çabalamaya gerek yok. Bizlerin, yani o balkonda sıraya dizilmek için birbirini itip kakmak yerine meydanlarda birbirlerine sarılanların anlayabileceği işler değil bunlar...

Gazete Duvar, 08/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bize-balkondan-bakanlar-ve-zedelenen-yurttaslik-onurumuz-makale-1524708

 • Metin Çulhaoğlu / Kitlesel ve kendiliğinden hareketlenme

Zaman zaman soruluyor: Bunca pislik ortaya saçılmışken, pandemi bu kadar kötü yönetilirken, “geçim derdi” olanlar için bıçak kemiğe dayanmışken, vb. insanlar neden hala sokağa dökülmüyor? 

İleri Haber, 08/06/2021https://ilerihaber.org/yazar/kitlesel-ve-kendiliginden-hareketlenme-126995.html

 • Kemal Can /  Siyasetin ihaneti, inkarı ve intiharı

Yaşanan şey, salgın yönetiminden MB krizine, dış politika saçmalıklarından kurumsal kapasitenin tam çöküşüne kadar yaygın bir dağılma. Siyaset, inkar ve ihanet serisini intiharla tamamlamaya zorlandı.

Gazete Duvar, 09/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/siyasetin-ihaneti-inkari-ve-intihari-makale-1524828

 • Fatih Yaşlı /   Güney seçimleri: Bir prova

Sandık ve seçimlerin artık iktidarın elindeki en güçlü silah olmadığını biliyorsak eğer, o silahı geri almak için her şeyin yapılacağını da bilmek durumundayız.

soL, 09/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/guney-secimleri-bir-prova-306679

 • Bekir Ağırdır: Yüzde 10'luk bir kütle koptu

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Peker’in videolarında dile getirdiği iddialar ve iktidarın bu konudaki sessizliğini değerlendirirken  “İktidarın problemleri ele alış biçimi toplumu incitiyor" dedi.

Gazete Duvar, 09/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bekir-agirdir-yuzde-10luk-bir-kutle-koptu-haber-1524900

 • Dinçer Demirkent /  '7 Haziran seçimlerini unutmayın!'

AKP Genel Başkanı, devlet başkanı ve hükümet başkanı olarak rollerini iç içe geçirmiş Recep Tayyip Erdoğan açısından tarih, sayı ve olayları simgeselleştirmek önemli.

Gazete Duvar, 10/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/7-haziran-secimlerini-unutmayin-makale-1524926

 • Ali Duran Topuz /  Ahmet Şık’ın iki günahı ve Bahçeli’nin mezarlığı

HDP’yi kapattırmak isteyen başsavcılığın “Elden geleni yaptık” sözü, Şık’ı gözaltına almaya koşan polisin ve mezarlık adresi veren siyasetçinin sözlerinin farklı kelimelerle ifade edilişinden ibaret.

Gazete Duvar, 11/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ahmet-sikin-iki-gunahi-ve-bahcelinin-mezarligi-makale-1525069

 • Nur Betül Çelik /  #HADİ: Hak, Adalet, Demokrasi için…

Sanırım hatamız, karşımızda bu talepleri işitip anlayacak, kamu yararı adına hareket geçecek bir güç varsayıyor olmamız. Oysa artık o gücün yeri boş, bomboş.

Gazete duvar, 11/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hadi-hak-adalet-demokrasi-icin-makale-1525067

 • AHMET ŞIK’TAN TEHDİTLERE CEVAP "Hakikat yalanlardan ve tehditlerden çok daha güçlüdür"

Ahmet Şık, "Devletin karanlıkları örten, hak arayanları ezen bir kalkana dönüşmediği bir gelecek için konuşuyorum, çabalıyorum" dedi.

bianet,11/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/245518-hakikat-yalanlardan-ve-tehditlerden-cok-daha-gucludur

 • Ziraat Bankası’nın takip portföyü geniş: Nice Demirören’ler

Ziraat’ın tek şaibesi Demirören değil. Çoğunluğu şirketler tarafından alınan kredilerin geri ödemeleri sürekli azalıyor. Bankanın riskli görerek izlemeye aldığı krediler 29,5 milyar TL’ye, vadesi aştığı için takibe alınan krediler ise 12,6 milyar TL’ye ulaştı.

Nurcan Gökdemir, BirGün, 12/06/2021 https://www.birgun.net/haber/ziraat-bankasi-nin-takip-portfoyu-genis-nice-demiroren-ler-348097

 • Sırrı Süreyya Önder: İktidar gidecek ama gelecek olan da kör bıçağıyla bekliyor

Peker’in ifşaatları içinde çatışmalı sürece yaslanmayan hiçbir şey olmadığını söyleyen Önder: “Mevcut iktidar gidecek de, gelecek olan kör bıçağıyla bekliyor gibiyken neyle umutlanacağız?"

İrfan Aktan, Gazete Duvar,12/06/2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/sirri-sureyya-onder-iktidar-gidecek-ama-gelecek-olan-da-kor-bicagiyla-bekliyor-makale-1525152

 • Mustafa Durmuş /  İlk günahı kim işledi?

Mafya-politikacı/devlet-sermaye üçgeninde görülen müsilaj ile Marmara Denizi'nde yaşanan müsilaj öz itibarıyla aynı kaynaktan besleniyor. Bu kaynağın kurutulması gerekiyor. Bunu yapmazsak, sadece yurttaşlar olarak yaşamlarımız tehlikeye girmeyecek, aynı zamanda ekolojik çöküşten kaynaklı kitlesel ölümlerle karşı karşıya kalacağız

T24,13/06/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/ilk-gunahi-kim-isledi,31385

 • Selahattin Demirtaş : "HDP'liler Türkiye'nin düşmanı değil, yurttaşı ve özbeöz sahibi"

Yaklaşık beş yıldır cezaevinde tutulan, HDP'nin önceki dönem eş genel başkanlarından Selahattin Demirtaş, HDP'ye yönelik kapatma davasının siyasi olduğunu söyleyip "AYM böylesi tehlikeli bir siyasi operasyona alet olmamalı" dedi.

bianet, 14/ 06/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/245627-hdp-liler-turkiye-nin-dusmani-degil-yurttasi-ve-ozbeoz-sahibi

 • Saadet Partisi'nde Oğuzhan Asiltürk depremi

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, sosyal medyada partisine yönelik eleştiriler sıralayarak 'yeni yönetim hedefiyle' gelecek kongreye işaret etti.

Gazete Duvar, 15/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/saadet-partisinde-oguzhan-asilturk-depremi-haber-1525589

 • Kemal Can /  Haziran iklimi

"Haziran" performansları on yıllık hayli karanlık bir koridorda, umudu ve itiraz direncini canlı tutan –en isteksizlerin bile zaman zaman müracaat etmek zorunda kaldığı- referanslar olarak duruyorlar.

Gazete Duvar, 16/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/haziran-iklimi-makale-1525568

 • Ağırdır'dan "Erdoğan kaybederse" yorumu: 'Yönetilmez bir ülke bırakacak'

KONDA Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır, önümüzdeki seçimlere ilişkin değerlendirmelerinde, "İktidar blokunun siyasi oyunu seçimi kaybedersem de yönetilemez bir ülke bırakayım ve erken seçim kaçınılmaz olsun" dedi.

İpek Özbey, Cumhuriyet, 18/06/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/agirdirdan-erdogan-kaybederse-yorumu-yonetilmez-bir-ulke-birakacak-1845483

 • Aydemir Güler /  Mafya etkisi

Susurluk’ta sarsılan Türkiye’nin ne yöne ittirileceği üç aşağı beş yukarı belliyken, bugün işler çok daha karmaşık hale gelmiş bulunuyor. Madem öyle, sol da hazırlanmalıdır.

soL, 19/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/mafya-etkisi-307433

 • Oğuz Oyan /  Kriz potansiyelleri

Kriz potansiyelleri hem siyasette hem ekonomide birikiyor. Türkiye’yi çalkantılı yıllar bekliyor.

BirGün Pazar, 20/06/2021 https://www.birgun.net/haber/kriz-potansiyelleri-348991

 • Hakkı Özdal /  Pekerler, Soylular ve Cacus’un mağarası

50 yıldır aynı yöntem, araç ve hatta kişilerle ülkeye müdahale eden faşist çekirdeği ve onun ‘nizami’ devletle, sermayeyle, siyasetle sistemli ilişkilerini tarihsel çerçevede açığa çıkarmalıyız.

Gazete Duvar, 20/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/pekerler-soylular-ve-cacusun-magarasi-makale-1525951

 • Ergin Yıldızoğlu / Yeni bir ‘durum’ başladı - Cesaret önemli

Siyasal İslamın partisi AKP’nin lideri, “Daha neler olacak neler” demişti. İzmir’de HDP’ye yönelik katliam girişiminden sonra, “‘neler’ olmaya başladı mı acaba” sorusu gündeme geliyor. 

Cumhuriyet, 21/06/2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/yeni-bir-durum-basladi-cesaret-onemli-1846029

 • Güven Gürkan Öztan /  İslamcılar ellerindeki son kozları oynuyor

Cumhur ittifakının, özellikle de AKP’nin tabanında yaşanan erozyon sürüyor. Her ne kadar bu kopma henüz AKP’yi birinci parti konumundan aşağıya itmese de yakın gelecekte erimenin devam edeceğine dair birçok alamet var. Yoksullaşma derinleştikçe kitlelerin iktidardan uzaklaşma eğilimi de hız kazanıyor. Saray rejimi, yoksullaşmayı “yönetecek” kabiliyete sahip olmamasının yanı sıra iktidar kliklerini ve sermaye fraksiyonlarını bir arada tutma özelliğini de yitiriyor. Kısacası 2002 sonrasında kurulan yeni hegemonya köklerinden sarsılıyor

BirGün,21/06/2021 https://www.birgun.net/haber/islamcilar-ellerindeki-son-kozlari-oynuyor-349082

 • Taner Akçam /  “Barış” niçin ana sorunumuz değil?

Bu toprakların ana sorunu, Türkün neyi varsa, Türk olmayanların ona sahip olmamalarıdır. Bu ülkede Türkle ötekiler arasında yapılmış bir sözleşme yoktur ve bu sözleşme yokluğu ana problemdir.

bianet, 22/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/246051-baris-nicin-ana-sorunumuz-degil

 • Ruşen Çakır / Türkiye Malezya mı oluyor?

Eylül 2007’de Ayşe Arman, Hürriyet Gazetesi’ndeki söyleşisinde Prof. Şerif Mardin’e “Bir gün Malezya olur muyuz, olmaz mıyız? ‘Olmayız’ deyip, içimizi rahatlatır mısınız lütfen…” diye sormuş ve “Rahatlatamam. Çünkü olmayız diye bir söz veremem. Kimse veremez” cevabını almıştı. O günlerde popüler olan “Türkiye Malezya olur mu?” sorusu şimdi “Türkiye Malezya mı oluyor?”a evrildi. Bunun nedeni de Erdoğan yönetiminden peşpeşe gelen “yukarıdan aşağıya, devlet eliyle İslamileştirme” uygulamaları. Son örnek de müzik yasağı.

Medyascope, 22/06/2021 https://medyascope.tv/2021/06/22/turkiye-malezya-mi-oluyor/

 • Fatih Yaşlı /  Çökme, çöküş, çıkış

Kapitalizm sadece doğaya ve kamusal olana çökmekle yetinmez, çalışanların ürettiği artı-değere nasıl daha çok çökebileceğinin hesaplarını da yapar ve ona göre adımlar atar.

soL, 23/06/2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/cokme-cokus-cikis-307704

 • Kemal Can / Size soruyorlar: Alıştınız mı?

Her şey hayat tarzı ile ilgili değil ama nasıl ve neyin içinde yaşadığımızla fazlasıyla ilgili.

Gazete Duvar, 23/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/size-soruyorlar-alistiniz-mi-makale-1526323

 • Demokrasi Konferansı başladı: Adaletsizliğe, baskıya boyun eğmeyeceğiz

Demokrasi Konferansı toplandı. Rıza Türmen, "Bu konferans Deniz Poyraz'ların konferansıdır. Artık susmaya dayanamıyoruz. Adaletsizliğe, baskıya daha fazla boyun eğmeyeceğimiz için buradayız" dedi.

Gazete Duvar, 24/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/demokrasi-konferansi-basladi-adaletsizlige-baskiya-boyun-egmeyecegiz-haber-1526497

 • Demokrasi Konferansı sonuç bildirisi: Bulunduğumuz kavşakta tek bir yolumuz var 

Demokrasi Konferansı sonuç bildirisi: Bizi boğmaya çalışan karanlığa karşı bir kez daha tekrarlıyoruz: Ne umutlarımızdan ne mücadelemizden vazgeçiyoruz. Bu ülkenin geleceğinde bizim de sözümüz var.

Gazete Duvar, 24/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/demokrasi-konferansi-sonuc-bildirisi-bulundugumuz-kavsakta-tek-bir-yolumuz-var-haber-1526567

 • Korkut Boratav /  Faşizm sonrasının sorunları

Türkiye toplumunun bu kadere mahkûm olmadığını açıklamak, yaymak bugün Sosyalist Sol’a düşmektedir.

soL, 25/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/fasizm-sonrasinin-sorunlari-307860

 • Güray Öz / Duvardaki tuğla çekilmedikçe…

Devletin koruma duvarını pek iyi anlatan eski içişleri bakanlarından Mehmet Ağar’ın dediği gibi duvardaki tuğlalardır onlar. Arabasına konulan bomba ile öldürülen sevgili Uğur Mumcu’nun eşi sevgili Güldal Mumcu’ya söylediği gibi “bir tuğla çekilirse tüm duvar yıkılacaktır.”

BirGün Pazar, 27/06/2021 https://www.birgun.net/haber/duvardaki-tugla-cekilmedikce-349807

 • Merdan Yanardağ /  AKP seçimle gider mi?

İktidarı seçimle bırakıp bırakmayacaklarının kolay bir yanıtı yok. Ama gönderilebilir. Bunun için de cesaret, daha fazla cesaret gerekir.

BirGün, 27/06/2021 https://www.birgun.net/haber/akp-secimle-gider-mi-349792

 • Sinan Çiftyürek: Kürt sağ kitleleri AKP’ye geri dönmez

“HDP Kürdistan’da bu kadar sahiplenilmişken batıda kimsesizmiş gibi davranmamalı" diyen KKP Başkanı Sinan Çiftyürek'e göre Kürt sağ kitleleri AKP'ye geri dönmez, HDP tarafından ikna edilmeyi bekliyor.

İrfan Aktan,Gazete Duvar, 27/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sinan-ciftyurek-kurt-sag-kitleleri-akpye-geri-donmez-makale-1526758

 • İtirazım Var Belgeseli: Türkiye'de Ertuğrul Kürkçü Olmak

HDP Onursal Genel Başkanı, gazeteci, 68'li, devrimci Ertuğrul Kürkçü: "Aslında Türkiye’de kimse 1968 olsun istemiyordu. Ancak çığ koptuktan sonra hareket denklemin bir yerine oturdu. Bu köklü ve derin hareket bağrına aldığı herkesi dönüştürdü."

bianet, 27/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/246350-itirazim-var-belgeseli-turkiye-de-ertugrul-kurkcu-olmak

 • Güven Gürkan Öztan / Kanal, Saray için varlık-yokluk testi

İktidar, kitle desteğinin düştüğü ve iç çatışmalarla sarsıldığı bir dönemde Kanal İstanbul’a sarılarak ömrünü uzatma çabasında. 11 yıl önce bu proje ilk ortaya atıldığında AKP siyasi olarak en güçlü zamanlarını yaşıyordu. Erdoğan kendi ismini tarihe geçirecek “çılgın bir proje” bulmuştu; ancak o dönemde dahi Kanal için hızla harekete geçmesi mümkün olmamıştı. Bugün Erdoğan 2010’ların başındaki politik ve ekonomik iklimin çok uzağında. Bunu kendisi de gayet iyi biliyor. Fakat geldiğimiz noktada Kanal İstanbul yalnızca kişisel bir fantezi olmaktan çıktı, Saray rejimi için bir varlık-yokluk testi halini aldı.4

BirGün, 28/06/ 2021 https://www.birgun.net/haber/kanal-saray-icin-varlik-yokluk-testi-349878

 • Sevilay Çelenk / Barış hepimizin meselesi... #Hadi

Çok hırpalandık, çok öfkeliyiz ve sabrımız da azaldı. Fakat iletişime ve anlamaya açık olmanın ahlaki bir sorumluluk olduğunu kendimize sık sık hatırlatmak zorundayız.

bianet, 30/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/246484-baris-hepimizin-meselesi-hadi

 • Fatih Yaşlı /  'Bizi sokağa dökmek istiyorlar'

Yapmak istedikleri şey, bizi sokağa dökmek değil, ne yaparlarsa yapsınlar sokağa çıkamayacak, ses çıkaramaz hale getirmektir ve esas görülmesi gereken tam olarak budur. 

soL, 30/06/20221https://haber.sol.org.tr/yazar/bizi-sokaga-dokmek-istiyorlar-308218

2-DENİZ POYRAZ’IN ÖLDÜRÜLMESİ

 • HDP İzmir İl binasına saldırı: Parti çalışanı Deniz Poyraz öldürüldü

HDP'li vekil Murat Çepni "Deniz Poyraz adlı çalışanımız hayatını kaybetti" dedi.

Evrim Kepenek, bianet , 17/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/245833-hdp-izmir-il-binasina-saldiri-parti-calisani-deniz-poyraz-olduruldu

 • HDP saldırganının ilk ifadesi: "Başka kişiler de olsaydı, onlara da ateş açacaktım"

HDP il başkanlığında bir kişiyi öldüren fail Onur Gencer, ifadesinde "amacının orada birkaç kişiyi bulmak olduğunu, içeride başka kişiler de olsaydı onlara da ateş açacağını" söyledi. Failin ifadesine DW Türkçe ulaştı.

Alican Uludağ, DW  Türkçe, 17/06/ 2021 https://www.dw.com/tr/hdp-sald%C4%B1rgan%C4%B1n%C4%B1n-ilk-ifadesi-ba%C5%9Fka-ki%C5%9Filer-de-olsayd%C4%B1-onlara-da-ate%C5%9F-a%C3%A7acakt%C4%B1m/a-57941283

 • Ali Duran Topuz /  Cinayet cephesi ve demokrasi cephesinin 'seçim'i

Siyaset erbabı yeni bir 'seçim cinayeti' ile karşı karşıya. Ya 'seçim'i demokrasiden yana yapıp cinayet cephesine karşı ortak ses yükseltilecek ya da birkaç sözümona kınamayla işi geçiştirecek.

Gazete Duvar, 17/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/cinayet-cephesi-ve-demokrasi-cephesinin-secimi-makale-1525768

 • DİSK, KESK, TMMOB VE TTB'DEN ORTAK AÇIKLAMA "İhtiyacımız olan acil birlik, acil dayanışma, acil mücadele"

Meslek ve emek örgütlerinin ortak açıklamasında, "Saldırganın kimliği ve saldırının biçimi, bu ülke tarihini bilenler açısından hiç de şaşırtıcı değildir" dedi.

bianet, 18/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplum/245929-ihtiyacimiz-olan-acil-birlik-acil-dayanisma-acil-mucadele

 • Türkan Elçi /  Antigone

Bir katilin eline aldığı silahın tetiğini nasıl bir duyguyla çektiğini anlayamıyor ve her defasında dehşete düşüyorum.

Gazete Duvar, 18/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/antigone-haber-1525878

 • HDP saldırısı: "Polis basit bir vaka muamelesi yaptı"

ÇHD'li avukat Murat Yılmaz, Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer’in 24 saatten kısa bir sürede adliyeye sevk edilmesiyle ilgili "Ortaya çıkan fotoğraflar ve terör bağlantılı olduğu iddiası bile ek gözaltı süresi alınması için nedendi" dedi.

Hikmet Adal, bianet,18/06/2021 https://bianet.org/bianet/hukuk/245936-hdp-saldirisi-polis-basit-bir-vaka-muamelesi-yapti

 • Aydın Selcen /  Deniz Poyraz neden öldürüldü?

Baskıcı, otoriter başkanlık rejiminin başat dayanağı Kürt meselesi. Hiçbir şey olmasa da bir şeyler olan 15 Temmuz’un bize anlattığı gölgeler oyunu bu.

Gazete Duvar, 19/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/deniz-poyraz-neden-olduruldu-makale-1525921

 • Gökçer Tahincioğlu /  Deniz Poyraz'ın katili Onur Gencer: İçimi soğuttum, beni serbest bırakın!

Gencer, emniyette de adliyedede pişmanlık belirtmedi. Aynı beyanı tekrarladı: "İçimi soğuttum, beni serbest bırakın." Serbest bırakılması gerektiğine inanıyordu. Deniz Poyraz'ı öldürdükten dakikalar sonra hırsla yeniden kurşun sıktığını ve saldırdığını da rahatlıkla anlattı.

T24, 19/06/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gokcer-tahincioglu-yuzlesme/deniz-poyraz-in-katili-onur-gencer-icimi-soguttum-beni-serbest-birakin,31464

 • Sancar: Tek hedef HDP değil, amaç demokrasi güçlerini sindirmek

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP İzmir İl Örgütü çalışanı Deniz Poyraz'ın öldürülmesini "basit bir olay" gösterenlerin, "cinayetin ortağı" olduğunu söyledi.

bianet, 19/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/245961-sancar-tek-hedef-hdp-degil-amac-demokrasi-guclerini-sindirmek

 • Kürkçü: Saldırganın 'yalnız kurt' olduğuna inanmak mümkün değil

HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Deniz Poyraz'ın öldürüldüğü saldırıya ilişkin "Saldırıyı kınamak Soylu’nun ve Erdoğan’ın çok ağrına gidiyor. HDP'nin mağduriyetini doğrulayamazlar. Çünkü işin içindeler" değerlendirmesini yaptı.

Ruken Tuncel, bianet,19/06/2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/245954-kurkcu-saldirganin-yalniz-kurt-olduguna-inanmak-mumkun-degil

 • Rıza Türmen /  Deniz Poyraz'ı kim öldürdü?

Demokrasiden yana olan sivil toplum kuruluşları, siyasal partiler, ortaklaşa tek bir ses yükseltebilmeliler. "Dur! Biz varız" diyebilmeliler. HDP'ye yapılan saldırı, Türkiye'deki muhalefet için bir demokrasi sınavı

T24, 20/06/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/riza-turmen/deniz-poyraz-i-kim-oldurdu,31480

 • Şengün Kılıç /  Tanıdık katil profili

Onur Gencer, elini kolunu sallayarak girdi Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binasına. İçeride tek başına olan partili Deniz Poyraz'ı öldürdü. Katili ilk görüşte tanıdı herkes, adını ve yüzünü değil, profilini. Öncesinde işlenen ve görünen o ki, sonrasında da işlenmeye devam edecek siyasi cinayetlerin şimdilik sonuncusu Poyraz'ın cinayeti

T24, 20/06/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/sengun-kilic/tanidik-katil-profili,31483

 • Banu Güven / Yorum: Katil yalnız değildi

HDP’nin İzmir İl Binası’na saldırıp, Deniz Poyraz’ı katleden saldırgana dair cevap bekleyen çok soru var. “Katil yalnız değildi. Ona yalnız olmadığını hissettiren çok şey vardı”. Banu Güven DW Türkçe’de yazdı.

DW Türkçe, 20/06/ 2021 https://www.dw.com/tr/yorum-katil-yaln%C4%B1z-de%C4%9Fildi/a-57965838

 • Ayça Söylemez /  Geçmişin hayaletleri

Devlet Bahçeli’nin Deniz Poyraz’ın katledilmesiyle ilgili sözleri, “suçu ikrar” niteliğinde. Oysa ilk açıklamasında, katilin Bozkurt işareti yapmasının kendilerine yönelik bir komplo olduğunu ileri sürmüştü.

      BirGün Pazar, 27/06/ 2021 https://www.birgun.net/haber/gecmisin-hayaletleri-349809

 • Deniz Poyraz'ı anlatıyorlar: O'nu sevmeyen yoktu

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, kuzeni Gamze Deniz ve HDP Konak İlçe Eş Başkanı Hayat İzgi, Deniz Poyraz'ı bianet'e anlattı: "Yüzü hep gülerdi, her zaman dişlerini görürdünüz Deniz'in..."

Ruken Tuncel, bianet,20/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/245971-deniz-poyraz-i-anlatiyorlar-o-nu-sevmeyen-yoktu

 • Kürkçü: "Erdoğan sussa, daha ayıp etmiş olmazdı"

Ertuğrul Kürkçü, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın HDP İzmir İl Örgütü'ne yönelik katliam girişimini ve Deniz Poyraz'ın öldürülmesini hala kınamaktan kaçındığını söyledi: "Erdoğan HDP'ye suikastten kendisine mağduriyet üretme peşinde."

bianet, 20/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/245981-kurkcu-erdogan-sussa-daha-ayip-etmis-olmazdi

Fikret İlkiz / Bir daha asla

Soruşturma etkili yapmalıdır. Sadece HDP'lileri ve mağdurları ilgilendiren bir sorun olmadığını önce anlamalıyız. Bu cinayet basit bir cinayet değildir; faili ve failleri belli siyasal katliamdır

T24, 21/06/2021https://t24.com.tr/yazarlar/fikret-ilkiz/bir-daha-asla,31493

 • CHP'li Tanrıkulu: Polis, Deniz Poyraz'ın katiline göz yaşartıcı bir şekilde iyi davrandı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP'ye yönelik hedef göstermeleri eleştirerek, "Nefret dolu dillerin tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor" dedi.

Gazete Duvar, 21/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/chpli-tanrikulu-polis-deniz-poyrazin-katiline-goz-yasartici-bir-sekilde-iyi-davrandi-haber-1526178

 • Çayan Okuduci /  İsmin ne abicim!

İzmir’de kuş uçurtmayan emniyet ve istihbaratın, 7/24 gözetim altında olan HDP binasının etrafında defalarca keşif yapmış olan tetikçi Deniz Poyraz'ın katili Onur Gencer’den habersiz olması imkânsız.

bianet, 22/06/2021 https://bianet.org/bianet/toplum/246040-ismin-ne-abicim

 • “Bahçeli, bugünkü sözleriyle saldırıyı sahiplendi”

Bahçeli’nin Poyraz ve HDP’yi hedef aldığı sözlerine tepki gösteren siyasetçiler, hukukçular ve hak savunucuları, sözlerinin “nefret suçu olduğunu” ifade etti.

bianet, 22/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/246096-bahceli-bugunku-sozleriyle-saldiriyi-sahiplendi

 • Ali Duran Topuz / Bahçeli’nin fermanı ve kahraman katillerin tarlası

Bahçeli, padişahların mesir macunu serpmesi gibi dün bu zehri bir kere daha şifa olarak hepimizin üstüne serpti; hem de “katil kahraman”lar kütüğüne yeni bir isim daha çaktı.

Gazete Duvar, 23/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bahcelinin-fermani-ve-kahraman-katillerin-tarlasi-makale-1526389

 • Sevilay Çelenk / Benim adım Deniz...

Başka bir yol var. Bu ülkede “sol” var. Bir süredir bu konu daha fazla konuşulur oldu. HDP'ye saldırı sonrasında herkes gördü.“HDP halktır” diyen milyonlar vardı.

Gazete D25/uvar, 24/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/benim-adim-deniz-makale-1526436

 • HDP il binasına saldırarak Deniz Poyraz'ı öldüren Onur Gencer'in ifadesinden: Amacım içeri girdiğimde karşıma çıkacak kim varsa öldürmek ve kan kusturmaktı

HDP İzmir il binasına saldırarak Deniz Poyraz'ı öldüren Onur Gencer, yakalandıktan sonra emniyet ve savcılıkta verdiği ifadelerinde, "İçeriden yetkili birinin çıkmasını istedim. İşkence yaparak öldürme isteği vardı. Rüya ve gerçek ayrımını yitirmiştim" dedi. Deniz Poyraz'ı öldürdükten sonra fotoğrafını çektiğini ve WhatsApp'ın durumunda “Leş 1” yazısı ekleyerek paylaştığını belirten Gencer, "PKK'ya karşı büyük bir nefret besliyorum. Öleni tanımıyorum. Amacım içeri girdiğimde karşıma çıkacak kim varsa öldürmek ve kan kusturmaktı" dedi.

T24, 25/06/ 2021 https://t24.com.tr/haber/hdp-il-binasina-saldirarak-deniz-poyraz-i-olduren-onur-gencer-in-ifadesinden-amacim-iceri-girdigimde-karsima-cikacak-kim-varsa-oldurmek-ve-kan-kusturmakti,961524

 • Onur Gencer, Deniz Poyraz'a işkence yapmış

Avukat Türkan Aslan, Ölü muayene tutanağında Deniz'in kafatasının sağ tarafında 7-8 cm'lik düzgün hatlı bir kesik var. Ayrıca kaburgalarında kırıklar, iç organlarında ise zedelenme var" dedi.

Ruken Tuncel, bianet, 26/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/246328-onur-gencer-deniz-poyraz-a-iskence-yapmis

3-MEDYA-SİYASET-MAFYA ÜÇGENİ

 • Fehim Taştekin /  Peker’in anlatmadığı gizli hatlar

Savaş suçu, insanlığa karşı suç, yağma suçu, teröre destek suçu, etnik ve dinsel soykırım suçuyla uzayıp giden kirli bir süreç bu.

Gazete Duvar, 01/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/pekerin-anlatmadigi-gizli-hatlar-makale-1523957

 • İrfan Aktan / Sedat Peker sustuğunda

Peker muradına erip anlaşma yaptığında ne olacak? Söylediklerinin yüzlerce misli olan hakikatlerin ortaya çıkması için yeni Peker’in çıkması mı, iktidarın arzuladığında koyacağı sandık mı beklenecek?

Gazete Duvar, 01/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sedat-peker-sustugunda-makale-1523961

 • Atilla Peker, Kutlu Adalı cinayetine ilişkin dilekçe vermişti; soruşturma başlatıldı

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in kardeşi Atilla Peker'in KKTC'de öldürülen gazeteci Kutlu Adalı cinayetine ilişkin olarak verdiği dilekçenin ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu. 

T24,01/06/ 2021 https://t24.com.tr/haber/atilla-peker-kutlu-adali-cinayetine-iliskin-dilekce-vermisti-sorusturma-baslatildi,956039

 • İslam Özkan / Mafya devleti

Suç örgütlerinin devletlerin içine sızma, politikacıları avuçlarının içine alma ve devleti kendisine hizmet eden bir aygıta dönüştürme konusunda oldukça mahir olduklarını kabul etmek gerekiyor.

Gazete Duvar, 02/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/mafya-devleti-makale-1524095

 • Buldan, Karay ve Yıldırım karanfillerle anıldı

Öldürülen Kürt iş insanları Savaş Buldan, Hacı Karay ve Adnan Yıldırım’ın mezarları başında gerçekleştirilen anmada konuşan HDP Eş Genel Başkanları, katillerin belli olduğunu belirterek, hesap sorulmasını istedi.

Bianet, 03/06/2021 https://bianet.org/bianet/yasam/245128-buldan-karay-ve-yildirim-karanfillerle-anildi

 • Bahadır Özgür /  Peker’in kara para iması ve AKP’nin ‘varlık barışı’ sevdası

Uyuşturucudan silaha, insandan petrol kaçakçılığına her türlü suçun kesişme noktasındaki bir ülkede; parasını yurtdışından getirene 14 kat zırh niye sağlanır?

Gazete Duvar, 04/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/pekerin-kara-para-imasi-ve-akpnin-varlik-barisi-sevdasi-makale-1524273

 • Sedat Peker kimdir? Gençliği, yükselişi ve son dönemi...

Sedat Peker son günlerin en çok konuşulan ismi. Kimi onu Susurluk’la, kimi Öztürkler gecesiyle, kimi Kelebek ve Ergenekon dosyalarıyla tanıdı. Hakkındaki şiddet iddialarına rağmen adına şarkılar yazıldı, bakanlarla, generallerle, futbolcularla fotoğraf verdi. Peki kim bu Sedat Peker? Gençliği, yükselişi ve son dönemde yaşanan gelişmeleri derledik.

DW Türkçe, 04/06/ 2021 https://www.dw.com/tr/sedat-peker-kimdir-gen%C3%A7li%C4%9Fi-y%C3%BCkseli%C5%9Fi-ve-son-d%C3%B6nemi/av-57778187

 • Gökçer Tahincioğlu /  JİTEM'den Ergenekon'a, Susurluk'tan Peker'e uzanan yol

Susurluk'la bugün arasında hiçbir farkın olmayışının tek nedeni var, hiçbir şeyin değişmemesi

T24, 05/06/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gokcer-tahincioglu-yuzlesme/jitem-den-ergenekon-a-susurluk-tan-peker-e-uzanan-yol,31269

 • Medya ombudsmanı Faruk Bildirici ile söyleşi: “Sedat Peker videolarının ardında çok ciddi bir iletişim stratejisi var”

Hafta Sonu Siyaset” programının 74. bölümünde medya ombudsmanı Faruk Bildirici ile suç örgütü lideri Sedat Peker’in yayınladığı videoların siyaset ve gazetecilik üzerindeki etkisini değerlendirdik.

Murat Aksoy, Medyascope, 05/06/2021 https://medyascope.tv/2021/06/05/hafta-sonu-siyaset-74-medya-ombudsmani-faruk-bildirici-ile-soylesi-sedat-peker-videolarinin-ardinda-cok-ciddi-bir-iletisim-stratejisi-var/

 • Sedat Peker: Kimseye 10 bin dolar vermedim ama çanta çanta para yolladık. Seçim zamanı Külünk'ün arabasına para bıraktık

Sedat Peker, 9. videoda, ihalelerdeki rüşvet ve yolsuzluk ağını anlattı. Arama kararı olan Sezgin Baran Korkmaz'ı Soylu'nun yurtdışına gönderdiğini öne sürdü. Külünk için çanta çanta paradan bahsetti.

Gazete Duvar, 06/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sedat-peker-belediyelerde-rusvet-dernege-hayir-adi-altinda-aliniyor-haber-1524539

 • Peker, Soylu, Külünk, Almanyalı Osmanlılar…

4 yıl önce Almanya'daki "Almanyalı Osmanlılar" çetesine para yardımı yaptığı ve organize ettiği iddialarıyla gündeme gelen Metin Külünk ile ilgili Sedat Peker, "Almanya'daki o dernekler var ya el altından onlara para yollardım" dedi.

Bianet, 06/06/2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/245233-peker-soylu-kulunk-almanyali-osmanlilar

 • Timur Soykan / Metin Külünk ülkeden büyük!

Ülkenin adalet sistemi, milletin iradesi gasp edildi. Daha büyük hırsızlık, daha büyük yolsuzluk olabilir mi? AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Metin Külünk, bu mafya düzeni sayesinde Türkiye’den büyük oldu.

BirGün, 07/06/2021 https://www.birgun.net/haber/metin-kulunk-ulkeden-buyuk-347454

 • Fikret İlkiz / Faili meçhul cinayet mi, faili meçhul siyaset mi?

Kutlu Adalı hakkında Türkiye aleyhine verilmiş AİHM kararından 16 yıl sonra Savcılık tarafından soruşturma açılıyor! Acaba açılan soruşturma faili meçhul cinayet soruşturması mı yoksa faili meçhul siyasal cinayet soruşturması mı?

Bianet, 07/06/2021 https://bianet.org/bianet/hukuk/245240-faili-mechul-cinayet-mi-faili-mechul-siyaset-mi

 • Murat Sabuncu / MASAK’ın Sezgin Baran Korkmaz kronolojisinin anlattıkları...

Suskun kalan Adalet Bakanı, MHP Lideri ve Cumhurbaşkanı, nasıl olsa konuşulur, biter diye düşünüyorlarsa…Yanılıyorlar…Mutlaka araştırılmalı, soruşturulmalı…

T24,07/06/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/murat-sabuncu/masak-in-sezgin-baran-korkmaz-kronolojisinin-anlattiklari,31313

 • AKP'lilerin para gönderdiği Alman çete 'Osmanen Germania' Saray'a kadar uzanıyor

Peker'in 'Metin Külünk söyledi ben de para gönderdim' dediği, Almanya'da 2018'den beri yasaklı olan 'Osmanen Germania' isimli çetenin sicili kabarık.

soL, 07/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/haber/akplilerin-para-gonderdigi-alman-cete-osmanen-germania-saraya-kadar-uzaniyor-306556

 • Murat Yetkin: O kadim Rus taktiği mi yoksa AK Parti'nin uyguladığı?

Murat Yetkin, Sedat Peker'in videoları karşısında AK Parti'nin tutumunu değerlendirerek "Sessizlik siyaseten sürdürülebilir olsa belki de AK Parti yönetimi haklı, sessiz kalmak taktiği en iyisi" dedi.

Gazete Duvar, 08/06/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/murat-yetkin-o-kadim-rus-taktigi-mi-yoksa-ak-partinin-uyguladigi-haber-1524719

 • Sedat Peker’in görüşmelerini ifşa ettiği Hadi Özışık ilk kez konuştu: Mesafemi koruyamadım

Suç örgütü lideri Sedat Peker’le yaptığı görüşme ifşa olan Hadi Özışık, olayın ardından ilk kez konuştu. Hakkındaki iddiaları reddeden Özışık, “Mesafemi koruyamadım, hatalıyım” dedi.

BirGün, 09/06/ 2021 https://www.birgun.net/haber/sedat-peker-in-gorusmelerini-ifsa-ettigi-hadi-ozisik-ilk-kez-konustu-mesafemi-koruyamadim-347756

 • Sedat Peker bugüne kadar neler iddia etti, kimler ne yanıt verdi?

Peker’in mayıs ayının başında ailesinin bulunduğu eve baskın yapılmasının ardından yayınlamaya başladığı videolardaki iddialarını ve iddialara verilen yanıtları derledik.

Fırat Fıstık, Medyascope, 09/06/ 2021 https://medyascope.tv/2021/06/09/sedat-peker-bugune-kadar-neler-iddia-etti-kimler-ne-yanit-verdi/

 • Sedat Peker'den 'miting' paylaşımı: AK Parti için yaptım

Sedat Peker sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, birçok ilde gerçekleştirdiği mitingleri AK Parti için yaptığını iddia etti.

Gazete Duvar,09/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sedat-pekerden-miting-paylasimi-ak-parti-icin-yaptim-haber-1524934

 • Ali Sirmen /  Neden ‘hepimiz mafyayız?’

Marmara’nın ölümünü tescil eden deniz salyasının nedenleri konusunda uzmanların biri dışında hiçbiri kesin bir şey söylemiyor. Konuya açıklık getiren tek kişi de deniz salyası ya da müsilaj sözcüklerini daha ağzına almadı. Yaptığı açıklamalarla kirlilik konusunda uzman olduğunu kanıtlayan kişi Sedat Peker’den başkası değil. Onu dikkatle dinlediğimizde görüyoruz ki deniz salyasının ve mafya egemenliğinin kaynağı aynı: Talan ve yağma ekonomisinin şahlanışı.

Cumhuriyet, 11/06/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ali-sirmen/neden-hepimiz-mafyayiz-1843464

 • Gazeteci Cengiz Erdinç: Devletten hukuku çıkardığınızda geriye çete kalır

Türkiye’de kuruluş yıllarından beri cinayet işleyen devlet aparatları olmuş. Tek parti döneminde Mustafa Kemal’in ölümüne kadar farklı güç odaklarının çatışması var. Süreç sonra da devam ediyor.

Evrensel, 12/06/2021 https://www.evrensel.net/haber/435261/gazeteci-cengiz-erdinc-devletten-hukuku-cikardiginizda-geriye-cete-kalir

 • Ruşen Çakır / Sedat Peker’in rehin aldığı Türkiye

Sedat Peker’in dün Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri tarafından saatlerce sorgulanması ve bu arada neler olduğu anlaşılana kadar akıbeti hakkında sayısız teori üretilmesi, yeraltı dünyasının bu ünlü isminin Türkiye’yi nasıl rehin almış olduğunu gösterdi.

Medyascope,14/06/ 2021 https://medyascope.tv/2021/06/14/sedat-pekerin-rehin-aldigi-turkiye/

 • İrfan Aktan /  Peker’in yakalanmamasından medet ummak

Toplumsal kesimler bir süredir pazar sabahlarını bekler hale geldiyse, bu Peker’in maharetini değil, muhalefetin sefaletini, toplumun çaresizliğini gösteriyor.

Gazete Duvar, 14/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/pekerin-yakalanmamasindan-medet-ummak-makale-1525353

 • Ümit Kıvanç /  Sedat Peker’le ne yapmalı?

Kendilerinin de içinde yeraldığı kirli-karanlık işleri ifşa eden insanlar başka yerlerde daha önce de çıktı. 40’tan genç okurlar, bu seferlik 40’ın üstündekilere inanın, böylesi görülmedi.

Gazete Duvar,16/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sedat-pekerle-ne-yapmali-makale-1525600

 • İşte Veyis Ateş gerçeği: Din öğretmenliğinden, Habertürk'e, milyon avrolara...

Bir AKP gazeteciliği öyküsü bu: Ülkücü mafya Sedat Peker'in 'gazeteci' Veysi Ateş iddiaları ve sonrasında ortaya saçılanlar, basın tarihindeki en büyük skandallardan biri olmaya şimdiden aday...

soL,15/06/ 2021https://haber.sol.org.tr/haber/iste-veyis-ates-gercegi-din-ogretmenliginden-haberturke-milyon-avrolara-307138

 • Sedat Peker’in iddiaları neden soruşturulmuyor?

Sedat Peker şu ana kadar yayınladığı dokuz videoda onlarca iddia dile getirdi. Bazı iddiaları görevden alınmalara ve istifalara neden oldu fakat işin yargı boyutunda yalnızca bir soruşturma başlatıldı. Bunun sebebi ne?

Batu Boztürk, DW Türkçe,18/06/ 2021 https://www.dw.com/tr/sedat-pekerin-iddialar%C4%B1-neden-soru%C5%9Fturulmuyor/a-57947723

 • Orhan Gökdemir /  Vatanın rengi

Cumhuriyetin bütün birikimleri harcandı, sermayenin birikimlerine dönüştürüldü. Büyük, pahalı, ölçüsüz bir otelden ibaret ülke bir bakıma. Mavi Vatan düşü o otelin pahalı odalarında kuruluyor haliyle.

soL, 19/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/vatanin-rengi-307432

 • Ali Bayramoğlu /  Peker’in Siyasal Figüre Dönmesi Türkiye İçin Çok Vahim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gitse bu sistem değişir mi, hayır. Bu sistem temel, Soylu onun üstündeki bir kat, bir direk… Direği oradan alırsınız ama temeller değişmedikçe, formel olana dönülmedikçe, hukuka dönülmedikçe, hukuk devletine geri dönülmedikçe bu mekanizmaların ortadan kalkması mümkün değil.

Röportaj, Perspektif, 19/06/ 2021 https://www.perspektif.online/pekerin-siyasal-figure-donmesi-turkiye-icin-cok-vahim/

 • Güray Öz / Nereden geliyor bu koku?

Zaman gelir ittifak çöker; ana akım birbirine girer, itiraflar birbirini izler, mafya siyasetçiyle çatışır, siyaset alanı savaş meydanına döner, bürokrat ötekini, öteki berikini kendini korumak için ihbar eder; ortalığı pis bir koku sarar, burnunu tıka, kendini koru, toparlan.

BirGün Pazar, 20/06/ 2021 https://www.birgun.net/haber/nereden-geliyor-bu-koku-348980

 • Veyis Ateş'ın Sezgin Baran Korkmaz'la konuşma kaydı yayınlandı

Veyis Ateş'in, hakkında kara para soruşturması olan Sezgin Baran Korkmaz'la, 'işinin halledilmesi' karşılığında 10 milyon euro istenmesine ilişkin yaptığı görüşmenin ses kaydı yayınlandı.

Gazete Duvar, 20/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/veyis-atesin-sezgin-baran-korkmazla-konusma-kaydi-yayinlandi-haber-1526039

 • Veyis Ateş’ten ses kaydı açıklaması: Montajlama yöntemiyle oluşturulduğu açık

Firari Sezgin Baran Korkmaz'dan 10 milyon Euro istediği iddia edilen ve HaberTürk'ten istifa eden Veyis Ateş, Korkmaz'la aralarında geçen konuşmanın ses kaydına ilişkin olarak, " Montajlama yöntemiyle oluşturulduğu açık" açıklamasını yaptı. 

T24, 20/06/2021 https://t24.com.tr/haber/veyis-ates-ten-ses-kaydi-aciklamasi-montajlama-yontemiyle-olusturuldugu-acik,960355

 • Sezgin Baran Korkmaz ilk ifadesinde rüşveti anlattı

Avusturya'da gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz'ın ilk ifadesinde, Emniyet ve gazetecilere rüşvet verdiğini söylediği öğrenildi. Siyasilerle ilgili bilgi verme teklifini ise ABD reddetti.

Gazete Duvar, 21/06/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/sezgin-baran-korkmaz-ilk-ifadesinde-rusveti-anlatti-haber-1526106

 • Yıldıray Oğur inceledi: Sezgin Baran Korkmaz'ın Amerika'yla kara para trafiğinin öyküsü

Karar yazarı Yıldıray Oğur, kara para aklamakla suçlanan ve Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’ın servetinin kaynağı olduğu öne sürülen ve Amerika'da vergi dolandırıcılığıyla elde edilen 511 milyon doların öyküsünü yazdı. 

T24,21/06/ 2021 https://t24.com.tr/haber/yildiray-ogur-inceledi-sezgin-baran-korkmaz-in-amerika-yla-kara-para-trafiginin-oykusu,960547

 • Bahadır Özgür /  Biz Peker videosu beklerken, Paramount Hotel Singapur’a uçtu!

Herkes merakla Peker videosu, SBK itirafı beklerken, skandalın merkezindeki otelin mülkiyeti göz göre göre Singapur’da ne olduğu belirsiz bir şirkete uzandı.

Gazete Duvar, 21/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/biz-peker-videosu-beklerken-paramount-hotel-singapura-uctu-makale-1526155

 • Korkmaz Türkiye’de yargılanmak istiyormuş: ‘Kara para’nın cezası az

Kara para aklamak‘la suçlanan ve ABD’nin talebiyle Avusturya’da tutuklanan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatı, müvekkilinin Türkiye’de yargılanmayı talep ettiğini duyurdu.

Diken, 21/06/ 2021 https://www.diken.com.tr/korkmaz-turkiyede-yargilanmak-istiyormus-kara-paranin-cezasi-az/

 • Ruşen Çakır / Sezgin Baran Korkmaz olayının gösterdikleri

ABD’nin başvurusu üzerine Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’ın 2013’ten itibaren yaşanan hızlı yükselişi ve ardından yaşananlar Türkiye’de gayrımeşru işlerin nasıl bir sistem üzerine şekillendiğini gözler önüne seriyor. İş dünyası, bürokrasi, hükümet, yargı ve medyanın birçok unsurunun dahil olduğu Korkmaz olayından Sedat Peker söz etmese ve ABD somut adım atmasa pek haberdar olmayacağımız gerçeğinin de altını çizmek gerekiyor.

Medyascope,21/06/ 2021 https://medyascope.tv/2021/06/21/sezgin-baran-korkmaz-olayinin-gosterdikleri/

 • Tüm yönleriyle Sezgin Baran Korkmaz olayı: Ahmet Şık anlatıyor

TİP İstanbul Milletvekili gazeteci Ahmet Şık uzun süredir üzerinde çalıştığı Sezgin Baran Korkmaz dosyasının önemli ayrıntılarını Ruşen Çakır’a anlattı, bundan sonra nelerin yaşanabileceği üzerine görüşlerini dile getirdi.

Ruşen Çakır, Medyascope, 21/06/ 2021 https://medyascope.tv/2021/06/21/tum-yonleriyle-sezgin-baran-korkmaz-olayi-ahmet-sik-anlatiyor/

 • Bahadır Özgür /  SBK olayı nereye bağlanır? Gözden kaçmış bir detay

Peker’in Sezgin Baran Korkmaz’la ilgili bombaları patlatmasından bir gün sonra, bir şirket borsadan çıkarıldı. Normalde önemsiz olacak bu ayrıntı, bizi bambaşka yerlere götürebilir.

Gazete Duvar, 23/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sbk-olayi-nereye-baglanir-gozden-kacmis-bir-detay-makale-1526349

 • Hikmet Adal /  SEZGİN BARAN KORKMAZ PORTRESİ  Ayakkabı boyacılığından 'kara para aklamaya': SBK

Türkiye'de bir dönem 'iyilik meleği' olarak adlandırılan Sezgin Baran Korkmaz... Ayakkabı boyacılığından nasıl holding patronu oldu? İlişkileri, kara para aklama iddiaları, Türkiye'de ve ABD'de açılan davalar, yurtdışına kaçışı! bianet araştırdı.

bianet, 23/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/kriz/246113-ayakkabi-boyaciligindan-kara-para-aklamaya-sbk

 • Sezgin Baran Korkmaz'dan Erdoğan anısı: Bizi hiç kırmadı

Sezgin Baran Korkmaz 2017'de katıldığı programda "Sağ olsun Cumhurbaşkanımız patronlarımızla görüşüyor. Hiç kırmadı bizi” diyor. Korkmaz bu görüşmeler sayesinde Türkiye'ye para getirdiğini anlatıyor.

Gazete Duvar, 26/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sezgin-baran-korkmazdan-erdogan-anisi-bizi-hic-kirmadi-haber-1526709

 • Suriye'den Sedat Peker açıklaması: Söyledikleri tamamen doğru

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Caferi, Peker'in Türkiye'den El Nusra'ya silah gönderildiği ve bazı isimlerle silahlı gruplar arasında ticari ilişkiler olduğu iddialarının doğru olduğunu

Gazete Duvar, 24/06/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/suriyeden-sedat-peker-aciklamasi-soyledikleri-tamamen-dogru-haber-1526544

 • Ergin Yıldızoğlu /  Yeni maceralara, yeni fiyaskolara doğru

 Dış politika fiyaskolarına bir yenisi eklenmek üzere. AKP rejimi, ülkeyi, ABD ve NATO’ya hizmet adına, Karadeniz’de ama özellikle Afganistan’da yeni maceralara sürüklüyor. Neden mi? “Doğasında var” da ondan! 

Cumhuriyet, 28/06/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/yeni-maceralara-yeni-fiyaskolara-dogru-1847872

 • Ümit Kıvanç /  Marifetli Bay ile Büyükbaba

Kimdir “Büyükbaba”? Bu konuda ortaya sürülen tahminlerin en güçlüsü, muazzam skandal potansiyeliyle göz dolduruyor.

Gazete Duvar, 28/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/marifetli-bay-ile-buyukbaba-makale-1526826

 • Ruşen Çakır /  Lağım patladı: Kim, nasıl temizleyecek?

Mayıs ayı başında Sedat Peker videolarıyla birlikte Türkiye’nin tepeden tırnağa nasıl bir kirlilik içinde debelendiği ortaya çıktı. Fakat her yeni bilgi, ifşa edilen her yeni kirli aktör, ülkenin temizleneceği duygusunu güçlendirmek yerine tam tersi sonuçlara yol açabiliyor. Zira toplumun bu kadar pisliği, kimin nasıl ve neden temizleyeceği konusunda kafası net değil.

Medyascope, 28/06/ 2021 https://medyascope.tv/2021/06/28/lagim-patladi-kim-nasil-temizleyecek/

 • Sedat Peker'den Cihan Ekşioğlu ve Soylu iddiaları

Sedat Peker, savcı Mesut Erdinç Bayhan’ın EKBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Paramount Otel’in işletmecisi Cihan Ekşioğlu’ndan bir davayı kapatmak için 3 milyon dolar aldığını ve savcı Bayhan’ın yeğenine de 1,5 milyar TL’lik döküm işi verildiğini açıkladı.

bianet, 29/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/246449-sedat-peker-den-cihan-eksioglu-ve-soylu-iddialari

 • Sedat Peker'in iddialarının odağındaki Mansimov'un cezası onandı

Sahibi olduğu Bodrum Yalıkavak Marina'ya Mehmet Ağar'ın 'çöktüğü' ileri sürülen ve 'FETÖ'ye yardım'dan 5 yıl hapis cezası verilen Mübariz Mansimov Gurbanoğlu'nun cezası onandı.

Gazete Duvar, 30/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sedat-pekerin-iddialarinin-odogindaki-mansimovun-cezasi-onandi-haber-1527110

4-DÜNYA

 • Ayşen Uysal / İşsizlik ve geleceksizlik

Kolombiya’da gençler salgına ve devlet şiddetine rağmen 1 aydır eylemdeler. Tanıdık eylem biçimleri ve sloganlarla çok uzaklardan adeta Türkiye’ye selam gönderiyorlar: “Zıpla zıpla, zıplamayan polistir!” diye sesler yükseliyor eylem alanlarından. Ülkenin üçüncü büyük kenti Cali sokaklarında protestolar nedeniyle onlarca genç hayatını kaybetti ve maalesef kayıplar katlanarak artıyor

Evrensel, 02/ 06/ 2021 https://www.evrensel.net/yazi/88836/issizlik-ve-geleceksizlik

 • Ümit Kıvanç /  Nusra bölüm 1: Nusra’ya niye kötü diyorsunuz?

Hatırlamaya çalışalım, muktedir Türk-İslâmcının ezcümle şeytanlaştırdığı düşmanlara karşı müttefiki gördüğü Nusra kimdir, nedir?

Gazete Duvar, 03/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/nusra-bolum-1-nusraya-niye-kotu-diyorsunuz-makale-1524124

 • Ümit Kıvanç / Nusra bölüm 2: El-Kaide, Nusra, IŞİD

Esad yönetimine karşı silahlı cihatçı örgütlerin en güçlüsü olan Nusra’yı kimse açıktan destekleyemiyordu. Kim El-Kaide’nin Suriye örgütünü silahlandırıp donatmayı göze alabilirdi?

Gazete Duvar, 04/06/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/nusra-bolum-2-el-kaide-nusra-isid-makale-1524166

 • Ümit Kıvanç / Nusra bölüm 3: Önce de sonra da resmen 'terör örgütü'

Nusra, MİT TIR’ları olayı esnasında ABD ve başka bir çok devlet nezdinde, Sedat Peker Türkmenlere destek konvoyları tertiplerken ise artık Ankara’ya göre de resmen “terör örgütü”ydü.

Gazete Duvar, 05/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/nusra-bolum-3-once-de-sonra-da-resmen-teror-orgutu-makale-1524259

 • Korkut Boratav /  Darbe anayasaları nasıl değiştirilmeli? Şili örneği

Sosyalist sol, elbette bugünkü anayasanın değiştirilmesinden yanadır. Ancak, iktidar blokunun revizyon çağrılarına karşı çıkarak…

soL, 04/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/darbe-anayasalari-nasil-degistirilmeli-sili-ornegi-306347

 • Ceren Ergenç /  Devlet ve kadınlar karşı karşıya

Eğitimde, işyerlerinde, aile içinde yaşlı ve çocuk bakımında iyileştirilmelere gidilmezse Çinli kadınların bu söylemlere karnı tok.

Gazete Duvar, 04/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/devlet-ve-kadinlar-karsi-karsiya-makale-1524237

 • Ergin Yıldızoğlu / Faşizm, ortak zemin arayarak durdurulamaz!

ABD’de büyük sermaye ve çalışanlar, ekonomik gelişmelerden hoşnut görünüyorlar. The Wall Street Journal, enflasyon riskine rağmen, “Ekonomik toparlanma burada. Daha önce gördüklerinize benzemiyor” diyor. Ancak Demokratik Parti tabanında, sol çevrelerde, 2022 seçimlerine ilişkin kaygıları giderek artıyor.  

Cumhuriyet, 07/06/ 2021 https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/fasizm-ortak-zemin-arayarak-durdurulamaz-1842361

 • “Bosna Kasabı” lakaplı eski Sırp komutan Ratko Mladiç’in müebbet hapis cezası onandı

Hollanda’nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması (IRMCT), soykırım suçlaması ile yargılanan “Bosna Kasabı” lakaplı eski Sırp komutan Ratko Mladiç’in müebbet hapis cezasını onadı.

Medyascope, 08/06/2021 https://medyascope.tv/2021/06/08/bosna-kasabi-lakapli-eski-sirp-komutan-ratko-mladicin-muebbet-hapis-cezasi-onandi/

 • Fulya Canşen /  Merkel Korona ile final yapıyor

Kadınlara rol model olmayı başaramadı ama Doğu Alman papazın kızı Merkel, erkek siyasetçileri, onların yöntemleri ile hem içeride hem de dışarıda adeta elinde oynattı. İktidar sarhoşu olmaması da onun güçlü bir kadın olduğu ve öyle kalacağının göstergesi

T24,10/06/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/fulya-cansen/merkel-korona-ile-final-yapiyor,31339

 • Korkut Boratav /  Peru’da seçim: Sol kazanıyor

Son otuz yılda giderek marjinalleşen Peru Solu, emekçilerin sorunlarını, özlemlerini sahiplenen bir köylü liderle iktidara adım atmıştır. Dünya sınıf mücadeleleri açısından iyi bir haber… 

soL,11/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/peruda-secim-sol-kazaniyor-306846

 • Erhan Nalçacı /  Katar, El Nusra ve Türkiye

El Kaide’nin önce parçası olup sonra ayrılan El Nusra Suriye’de AKP ve Katar ile aynı perspektife sahip bir cihatçı örgüt.

soL, 12/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/katar-el-nusra-ve-turkiye-306934

 • Şili, feminist bir anayasaya hazır

Şilililer, yeni bir anayasa yazmak için 155 kişilik bir halk meclisi seçmeye hazırlanıyor. Yeni anayasa, dünyada eşit sayıda kadın ve erkek tarafından yazılan ilk anayasa olma özelliği taşıyacak.

bianet, 12/06/2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/245585-sili-feminist-bir-anayasaya-hazir

 • Hayri Kozanoğlu /  Peru’da SOL zamanı

Castillo’nun platformundan aday olduğu Özgür Peru Partisi kendisini Marksist-Leninist olarak tanımlıyor. Aynı zamanda 1930’da hayatını kaybeden Mariategui’nin takipçisi olduğunu söylüyor. Mariategui, Gramsci’nin fikirlerine yakın fikirlere sahip ve ülkedeki yerli sorunun çok önemli olduğunu hep vurgulamış.

BirGün Pazar, 13/06/2021https://www.birgun.net/haber/peru-da-sol-zamani-348175

 • İran seçimleri: Kartlar yeniden karılacak mı?

Cuma günü yapılacak seçimler öncesinde Hamaney'in desteklediği yargı erki başındaki Raisi en güçlü aday olarak görülüyor. Seçimlerin klişe tabiriyle "Ortadoğu'da kartları yeniden karacağı" düşünülüyor.

bianet, 15/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/dunya/245724-iran-secimleri-kartlar-yeniden-karilacak-mi

 • Mühdan Sağlam /  NATO Asya Pasifik’e mi kayıyor?

Biden’ın iktidarıyla yeniden uyumlu bir ittifak pozu veren NATO’nun bilindik düşman vurgusu değişmedi.

Gazete Duvar, 16/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/nato-asya-pasifike-mi-kayiyor-makale-1525547

 • Fatih Yaşlı /  14 Haziran NATO Zirvesi: Liberaller ve ulusalcılar için yas günü

Dünyaya ve Türkiye’ye sınıfsal bir açıdan bakıldığında bu iktidarı da, emperyalizmi de ve bu ikisi arasındaki ilişkileri de çok net bir şekilde görebilir ve anlayabiliriz.

soL, 16/06/ 2021https://haber.sol.org.tr/yazar/14-haziran-nato-zirvesi-liberaller-ve-ulusalcilar-icin-yas-gunu-307178

 • "Ermenistan halkı Kadife Devrim'in devamını istiyor"

Karabağ savaşının ardından yoğun eleştirilere uğradıktan sonra istifa eden Paşinyan'ın tekrar seçilmesini bianet'e yorumlayan analist Alin Ozinian, "Ermenistan halkının milliyetçilik kartını satın almadığını" söylüyor.

Pınar Tarcan, bianet, 22/06/2021 https://bianet.org/bianet/dunya/246047-ermenistan-halki-kadife-devrim-in-devamini-istiyor

 • İsveç'te kiraları artırma girişimi, 63 yıl sonra hükümet düşürdü

İsveç’te sağcılara verdiği taviz uyarınca yeni evlerde kiraların ev sahipleri tarafından belirlenmesi politikasını hayata geçirmeyi hedefleyen Başbakan Stefan Löfven hükümeti, parlamentodan güvenoyu alamadı. Ülkede 1958’den bu yana ilk kez bir hükümet gensoru ile düştü.

BirGün, 23/ 06/ 2021  https://www.birgun.net/haber/isvec-te-kiralari-artirma-girisimi-63-yil-sonra-hukumet-dusurdu-349367

 • Arif Keskin /  Neden İbrahim Reisi?

İran’ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi. Seçim süreci Reisi’nin kazanmasını garantileyecek şekilde tasarlandı ve istenilen sonuç da elde edildi. Hukuk konusunda herhangi bir geçmişi olmadan 18 yaşında adalet mekanizmasının karar verici ve uygulayıcılarından olan Reisi, “devrimci gençlerden” biriydi

BirGün, 24/06/2021 https://www.birgun.net/haber/neden-ibrahim-reisi-349504

 • Bolivya Eski Devlet Başkanı Evo Morales'ten BirGün'e özel röportaj: Devrim yolunda ilerlemeye devam

Kapitalizm, emperyalizm hayatın en büyük düşmanıdır. Sermaye, zenginlik bir avuç elde toplanmış. Ne yazık ki bu zenginlik yanlış ellerde. Sadece bu dünyada değil, bütün evrende kaynaklar sınırlı. Temel hizmetler bir insan hakkıdır. Halk daha da fakirleşirken şirketler daha da zenginleşiyor. Kendimizi özgürleştirmenin, başka bir dünyanın mümkün olduğunu gösterdik. ABD’nin, IMF’nin dayatmalarını kabul etmedik. Buna karşılık her taraftan Bolivya’yı kuşatmaya, vurmaya başladılar. Darbeden bir yıl sonra kültürel, demokratik devrim yolunda ilerlemeye devam ediyoruz.

İbrahim Varlı, BirGün, 28/06/ 2021 https://www.birgun.net/haber/bolivya-eski-devlet-baskani-evo-morales-ten-birgun-e-ozel-roportaj-devrim-yolunda-ilerlemeye-devam-349874

5-HUKUK/ YARGI / İNSAN HAKLARI

 • “Bana ‘hapislerde çürüyeceksin’ demişlerdi”

Ayten Öztürk “İşkencede 25 kilo verdim. Bedenimde 898 yara-iz tespit edildi. Beden yaralarım kapandı ama içimdeki yaralar bu adaletsizlik ortadan kalkmadan asla kapanmayacak. Sesime ses olun” diye yazdı.

Ayça Söylemez, Bianet, 01/06/2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/244967-bana-hapislerde-curuyeceksin-demislerdi

 • İktidar-baro geriliminde yeni perde: 4. yargı paketi

Hükümet 4. yargı paketinde soruşturmaya göre avukatların müvekkille görüşmesinin bekletilebileceğini öngördü. Barolar "Savunmaya darbe var" eleştirisini dile getiriyor.

Hilal Köylü, DW Türkçe, 03/06/ 2021 https://www.dw.com/tr/iktidar-baro-geriliminde-yeni-perde-4-yarg%C4%B1-paketi/a-57770096

 • İlhan Cihaner / Savcıların bağımsızlığı

Başsavcılarla savcılar arasındaki ilişkiyi düzenleyen yasaya bir ek yapılıyor: “Cumhuriyet başsavcısı, Cumhuriyet savcılarının soruşturmayı sonlandıran kararları arasında oluşabilecek farklılıkların giderilmesi ile bu kararların kanuna uygunluğunun denetlenmesi hususunda görevli ve yetkilidir”. Bu özetle şu anlama geliyor: soruşturmama kararları ve iddianameler ancak başsavcının onayı ile verilebilecektir.

BirGün, 04/06/ 2021 https://www.birgun.net/haber/savcilarin-bagimsizligi-347148 

 • 4. Yargı Paketi/  “Avukat hakkına kısıtlama, işkenceyi artırabilir”

ÇHD İstanbul Şubesi Başkanı Akbulut, yeni yargı paketinde öngörülen avukat görüşüne kısıtlama düzenlemesinin, başlı başına bir savunma hakkı ihlali yaratacağını ifade etti.

Ayça Söylemez, Bianet, 04/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/245169-avukat-hakkina-kisitlama-iskenceyi-artirabilir

 • Aydın Engin /  AKP yargısı Ahmet Şık'ı çok "seviyor"…

Acaba Ahmet Şık’ın suçu bugün iyice su yüzüne çıkan gerçeği epey önceden söylemiş olması, yani erken öten horoz olması mı dersiniz?

T24, 09/06/ 2021https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/akp-yargisi-ahmet-sik-i-cok-seviyor,31328#google_vignette

 • KHK’li hukukçulara avukatlık engeli AYM’den döndü

Anayasa Mahkemesi, OHAL KHK’siyle ihraç edilen, haklarında herhangi bir kesinleşmiş ceza olmamasına rağmen avukatlık yapmaları engellenen hukukçularla ilgili ihlal kararı verdi.

Serkan Alan, Gazete Duvar, 09/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/khkli-hukukculara-avukatlik-engeli-aymden-dondu-haber-1524864

 • Ahmet Şık'ın avukatlarından Bahçeli hakkında suç duyurusu: Hedef gösterildi

TİP Milletvekili Ahmet Şık'ın Devlet Bahçeli tarafından hedef gösterilmesinin ardından avukatlar harekete geçti. Bahçeli hakkında yapılan suç duyurusunda Şık'ın hedef haline getirildiği belirtildi.

Gazete Duvar, 09/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ahmet-sikin-avukatlarindan-bahceli-hakkinda-suc-duyurusu-hedef-gosterildi-haber-1524886

 • Murat Sevinç / Beni önce bir odaya aldılar...

Türkiye, can yakıcı yargı süreçleri bir yana, anlaşılması güç kararlar bakımından da zengin bir toprak. Onlardan belki de en akıl almazı, 27 yıldır cezaevinde olan İlhan Sami Çomak'ın hikayesi.

Gazete Duvar, 10/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/beni-once-bir-odaya-aldilar-makale-1524904

 • Nuriye Gülmen tahliye edilmedi

İhraç akademisyen Nuriye Gülmen, yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında tahliye edilmedi; delillerin incelenmesi talebi reddedildi.

bianet, 10/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/245488-nuriye-gulmen-tahliye-edilmedi

 • Hendek Patlaması davası: 'İşçiler bunun bir emek davası olduğunu biliyor'

Hendek patlaması davasını takip eden Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı avukatı Eray Akbal, bugünkü duruşmayı soL'a değerlendirdi.

soL, 10/06/ 2021 Hendek patlaması davasını takip eden Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı avukatı Eray Akbal, bugünkü duruşmayı soL'a değerlendirdi.

 • Peker’in suçladığı hâkimin meslekten ihracı için HSK’ye başvuru yapıldı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TOGO Kuleleri’nin sahipleriyle fotoğrafları ortaya çıkan Ankara Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Esat Toklu’nun meslekten ihracı için HSK'ye başvuruda bulundu.

Gazete Duvar, 11/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/pekerin-sucladigi-hakimin-meslekten-ihraci-icin-hskye-basvuru-yapildi-haber-1525113

 • İHD Eş Genel Başkanı: AYM'de, Cizre bodrumlarında yaşamını yitirenlerin bireysel başvuru süreci devam ediyor

2015 ve 2016 yılında  güvenlik güçlerinin Şırnak’ın Cizre ilçesinde sürdürdüğü operasyonlar sırasında yaşamını yitirenlerin avukatı İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı  Öztürk Türkdoğan,  Anayasa Mahkemesi’nin  bugün Resmi Gazete’de  yayımlanan “reddedilme gerekçesi”  kararının operasyonları sürerken yaptıkları “ihtiyati tedbir” başvurusuyla ilgili olduğunu söyledi. Türkdoğan,  yaşamını yitirenlerin aileleri adına yaptıkları bireysel başvurunun sürdüğünü ifade etti.

T24, 11/06/ 2021https://t24.com.tr/haber/ihd-es-genel-baskani-aym-de-cizre-bodrumlarinda-yasamini-yitirenlerin-bireysel-basvuru-sureci-devam-ediyor,958430

 • Uluslararası Adil Yargılanma Günü: Türkiye adım atmalı

İnsan hakları savunucuları ve avukatlar, bugün ilk kez gerçekleşen 14 Haziran Uluslararası Adil Yargılama Günü (IFTD) ve Ebru Timtik Ödülü'ne ilişkin basın açıklaması yaptı.

Gazete Duvar, 14/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/uluslararasi-adil-yargilanma-gunu-turkiye-adim-atmali-haber-1525424

 • Soma davasında karar: 20 yıl hapis, sanıklar serbest

“Bilinçli taksirle öldürme ve yaralamaya neden olma” suçlamasıyla yargılanan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a 20 yıl hapis cezası verildi.

bianet, 16/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/245752-soma-davasinda-karar-20-yil-hapis-saniklar-serbest

 • Soma’nın hesabı mutlaka sorulur

Siyasi müdahalelerle 7 yıl boyunca sürüncemede bırakılan Soma Katliamı davasında karar sermayeden yana oldu. 301 madenci hayatını kaybederken aramızda gezen katiller hapse girmeyecek.

Rıfat Kırcı, BirGün, 17/06/2021 https://www.birgun.net/haber/soma-nin-hesabi-mutlaka-sorulur-348617

 • Manisa Barosu, 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma katliamı davasını temyize götürüyor

Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, Soma'da 301 madencinin yaşamını yitirdiği kömür ocağı faciasının 4 sanık için yeniden görülen davasında Soma Kömür İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'a 20 yıl, mühendisler Efkan Kurt ile Adem Ormanoğlu'na 12'şer yıl 6'şar ay hapis cezası, yönetim kurulu üyesi Haluk Evinç hakkında ise beraat kararı verilmesini değerlendirdi. Arslan, "Bu cezalar, ne yazık ki madenci ailelerinin acılarını rahatlatmadı çünkü verilen cezalar sonucu sanıkların yatarı yok. Yargıtay'a temyiz yoluna gidiyoruz" dedi. 

T24, 18/06/ 2021 https://t24.com.tr/haber/manisa-barosu-301-madencinin-yasamini-yitirdigi-soma-katliami-davasini-temyize-goturuyor,960015

 • AYM kararnameyi iptal etti: Üniversiteler özerktir

Anayasa Mahkemesi, doktor öğretim üyesi, doçent, profesör ve araştırma görevlisi unvanlı akademisyen personel kadrolarının iptaline ilişkin cumhurbaşkanlığı kararnamesini iptal etti.

bianet,17/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/hukuk/245831-aym-kararnameyi-iptal-etti-universiteler-ozerktir

 • CHP’den 189 maddelik yargı paketi teklifi: AKP'nin yargı reformu sorunları görmezden geliyor

CHP, 'Hak, Hukuk, Adalet Reform Paketi' başlığı altında 12 kanunda değişiklik öngören 12 ayrı kanun teklifini TBMM’ye sundu.

Gazete Duvar, 17/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/chpden-189-maddelik-yargi-paketi-teklifi-akpnin-yargi-reformu-sorunlari-gormezden-geliyor-haber-1525752

 • Berkin Elvan davasında 8 yıl sonra karar: Polis memuru Fatih Dalgalı 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı, tutuklama kararı verilmedi

Gezi Parkı eylemleri sırasında Okmeydanı’nda başına polisin attığı gaz fişeğinin isabet etmesinin ardından aylarca komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin dava bugün Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Sanık Fatih Dalgalı'nın kasten öldürme suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasına, olası kast nedeniyle 20 yıl, neticeten 16 yıl hapsine karar verildi.

T24, 18/06/ 2021 https://t24.com.tr/haber/gezi-parki-eylemleri-sirasinda-polisin-attigi-gaz-fisegi-sonucu-yasamini-yitiren-berkin-elvan-in-davasinda-karar-gunu,959925

 • AKP’nin yeni yargı paketi Meclis’te: Adli kontrol ve ifadelere düzenleme

AKP, ‘dördüncü yargı paketi’ diye bilinen teklifi bugün Meclis başkanlığına sundu. Teklifte, adli kontrol ve ifade verme uygulamalarına ilişkin değişiklikler dikkat çekti.

Diken, 18/06/ 2021https://www.diken.com.tr/akpnin-yeni-yargi-paketi-mecliste-adli-kontrol-ve-ifadelere-duzenleme/

 • Gazeteci Aslıhan Gençay: Hedef sadece ben değilim, sizsiniz

Cezaevinde çıplak arama uygulamasına direndiği için disiplin soruşturması geçiren ve hakkında dava açılan Aslıhan Gençay, yaşadıklarını ve mahkeme sürecini anlattı.

Barış Yıldırım, Gazete Duvar, 22/06/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/gazeteci-aslihan-gencay-hedef-sadece-ben-degilim-sizsiniz-haber-1526188

 • Onur Haftası pikniğine yasak: 1 kişi gözaltına alındı, çok sayıda kişi darp edildi

İstanbul'daki Maçka Parkı'nda yapılması planlanan Onur Haftası pikniği kaymakamlık tarafından yasaklandı. Polisler pikniğe katılmak isteyen çok sayıda kişi darp etti ve 1 kişiyi gözaltına aldı.

Gazete Duvar, 22/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sisli-kaymakamligi-mackada-yapilacak-onur-haftasi-piknigini-yasakladi-haber-1526305

 • İstanbul'da Onur Yürüyüşü başvurusuna valilikten ret

İstanbul Onur Yürüyüşü grubu, İstanbul Valiliği’ne yapılan başvurunun bugün reddedildiğini açıkladı.

soL, 24/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/haber/istanbulda-onur-yuruyusu-basvurusuna-valilikten-ret-307848

 • Polis, Onur Haftası Yürüyüşü'ne saldırdı: En az 50 gözaltı var

Beyoğlu Kaymakamlığı'nın yasaklayarak hedef gösterdiği Onur Haftası Yürüyüşü'ne polis saldırdı. En az 50 kişi gözaltına alındı.

Gazete Duvar, 26/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/polis-onur-haftasi-yuruyusune-saldirdi-en-az-8-gozalti-var-haber-1526727

 • Elmalı'da 2 çocuğun istismar davasında skandallar zinciri: Deliller dikkate alınmadı, failler serbest bırakıldı

Antalya’da 2 çocuğun istismara maruz bırakılmasına ilişkin davada sanıkların 5 Ocak’ta serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Gelişme Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Avukatlar delillere rağmen alınan karara tepkili. Savcının, delillerin tutuklamanın devamı için yeterli olduğuna kanaat getirdiği ancak buna rağmen mahkemenin tahliye kararı verdiği anlaşıldı. Adli Tıp Kurumu, raporunda çocukların istismar edildiğini bildirmişti.

Dilan Esen, BirGün, 30/06/2021 https://www.birgun.net/haber/elmali-da-2-cocugun-istismar-davasinda-skandallar-zinciri-deliller-dikkate-alinmadi-failler-serbest-birakildi-350115

6-HDP’YE YENİDEN KAPATMA DAVASI

 • HDP'ye kapatma davası: AK Parti 2019 hesabı yapıyor

HDP’nin kapatılması siyaseti nasıl etkiler? Yerel seçimlerde HDP’den 43 belediye alan AK Parti kapatma kararının genel seçime yansıyacağı hesabı yapıyor. HDP ise 6 milyon oya dikkat çekiyor.

Nergis Demirkaya, Gazete Duvar, 09/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hdpye-kapatma-davasi-ak-parti-2019-hesabi-yapiyor-haber-1524854

 • HDP dosyasını bekleyen aşamalar

Pazartesi günü AYM'ye gönderilen ikinci Yargıtay dosyası HDP'yi kapatma talebini tekrarlıyor. Bahçeli'nin ısrarlı açıklamalarıyla başlayan süreçte bundan sonra olabilecekler...

Bianet, 09/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/245414-hdp-dosyasini-bekleyen-asamalar

 • Yargıtay Başsavcısı açıkladı: Kapatma davası iddianamesinde 451 HDP'li için siyasi yasak talep edildi

"İddianamenin kabul edilmesini bekliyoruz. 15 gün içinde kabul edilip edilmeyeceğine karar verilecek"

T24, 10/06/2021  https://t24.com.tr/haber/yargitay-bassavcisi-acikladi-kapatma-davasi-iddianamesinde-451-hdp-li-icin-siyasi-yasak-talep-edildi,958133

 • HDP’den 'Elimizden geleni yaptık' diyen başsavcıya: Bu hesabı kime veriyorsunuz

HDP'li Saruhan Oluç, HDP’nin kapatılması amacıyla hazırlanan iddianame için “Elimizden geleni yaptık” diyen Yargıtay Başsavcısı Şahin’e "Birilerine yaranmak için 'Elimizden geleni yaptık' diyor" dedi.

Gazete Duvar, 11/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hdpden-elimizden-geleni-yaptik-diyen-bassavciya-bu-hesabi-kime-veriyorsunuz-haber-1525063

 • HDP kapatma ve Kobanê davaları için özel hukuk bürosu kurdu

Kapatma davasını “siyasi intikam” olarak niteleyen HDP hukuk mücadelesi için anayasa hukukçularının destek vereceği özel büro kurdu: "İddianame kabul edilirse tarihi savunma için hazırlıklı olacağız."

Nergis Demirkaya,Gazete Duvar,17/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hdp-kapatma-ve-kobane-davalari-icin-ozel-hukuk-burosu-kurdu-haber-1525712

 • Anayasa Mahkemesi, HDP iddianamesini kabul etti

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin’in HDP’nin kapatılması istemiyle hazırladığı iddianameyi kabul etti. Davayla ilgili süreç resmen başlamış oldu. Karar oy birliğiyle alındı.

Gazete Duvar, 21/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/anayasa-mahkemesi-hdp-iddianamesini-kabul-etti-haber-1526126

 • Sancar: AYM HDP'yi kapatırsa kendini kapatma kararı da vermiş olur

HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan, kapatma iddianamesi kabul edilen HDP davasıyla ilgili olarak açıklama yaptı. "Bu davada verilecek karar sadece HDP’ye yönelik olmayacaktır."

Gazete Duvar, 21/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sancar-aym-hdpyi-kapatirsa-kendini-kapatma-karari-da-vermis-olur-haber-1526163

 • HDP’nin A planı: Partiyi kapattırmayacağız, daha da büyüteceğiz

HDP kapatma davası resmen başladı. Karar sonrası 6 saat süren HDP MYK toplantısında izlenecek yol haritası konuşuldu. “HDP’yi savunmak Türkiye’yi savunmak” anlayışı ile sürekli sahada olunacak.

Nergis Demirkaya, Gazete Duvar, 22/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hdpnin-a-plani-partiyi-kapattirmayacagiz-daha-da-buyutecegiz-haber-1526251

 • "AKP kendisine oy veren Kürtleri kaybedebilir"

Ankara'da HDP için kapatma sürecinin hukuki boyutu ve sandığa olası yansımaları tartışılıyor. Uzmanlar, HDP'nin oy kaybına uğramayacağı, aksine AKP'nin kendisine oy veren Kürtleri kaybedeceği görüşünde.

Hilal Köylü, DW Türkçe, 22/ 06/ 2021 https://www.dw.com/tr/akp-kendisine-oy-veren-k%C3%BCrtleri-kaybedebilir/a-57989460

 • Prof. Sevtap Yokuş: Bahçeli'nin AYM açıklaması yargı üzerinde ağır baskıdır

Prof. Dr. Sevtap Yokuş'a göre, AYM'nin HDP’ye kapatma davasını kabul etmesi, mahkemenin kapatma kararı vereceği anlamına gelmiyor. AYM yargıçları ağır baskı altında ama yine umudu kesmemek gerekiyor.

İslam Özkan, Gazete Duvar, 26/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/prof-sevtap-yokus-bahcelinin-aym-aciklamasi-yargi-uzerinde-agir-baskidir-makale-1526683

 • HDP'li Tiryaki: Eş genel başkanların telefon görüşmeleri dinlenmiş

HDP'li Mehmet Rüştü Tiryaki, Mithat Sancar ve Pervin Buldan'ın diğer partilerin genel başkanlarıyla yaptığı telefon görüşmelerinin dinlenip kapatma davası iddianamesine girdiğini söyledi.

Gazete Duvar, 27/06/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/hdpli-tiryaki-es-genel-baskanlarin-telefon-gorusmeleri-dinlenmis-haber-1526790

 • HDP hukukçularla buluştu: Zor ve sancılı bir dönemden geçiyoruz

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, partilerinin kapatma davasına ilişkin hukukçularla bir araya geldi. Buldan konuşmasında, "Zor ve sancılı bir dönemden geçiyoruz" dedi.

Ferhat Yaşar, Gazete Duvar, 28/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hdp-hukukcularla-bulustu-zor-ve-sancili-bir-donemden-geciyoruz-haber-1526907

7-KOBANİ DAVASI

 • Buldan ve Sancar'an Kobanê davası açıklaması: 'Bomboş bir iddianame'

Kobanê davasının görülüğü Sincan'a konuşan HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar "Dava toplumu hedef alıyor. Mahkeme bomboş bir iddianameyle sanıkların karşısına geçmiş" dedi.

Gazete Duvar, 14/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/buldan-ve-sancaran-kobane-davasi-aciklamasi-bombos-bir-iddianame-haber-1525405

 • Kobanî davasında dört kişiye tahliye

Mahkeme, tutuklu sanıklardan Ayhan Bilgen, Berfin Özgü Köse, Can Memiş ve Cihan Erdal’ın yurtdışına çıkış yasağı adli kontrol şartı ile tahliyesine karar verdi.

bianet, 15/06/ 2021  https://bianet.org/bianet/siyaset/245714-kobani-davasinda-dort-kisiye-tahliye

 • KOBANÎ DAVASI “7 Haziran 2015’in nefretinin 2021 versiyonu”

Sanıklardan Kubilay, dönemin hükümet adına siyasi sorumluları olan Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın mahkemece dinlenmesi gerektiğini ifade etti.

bianet, 17/06/2021https://bianet.org/bianet/insan-haklari/245843-7-haziran-2015-in-nefretinin-2021-versiyonu

 • KOBANÎ DAVASI “Katliamın sorumluları demokratik çözüme engel olanlar”

Davanın iktidarın kullanılan siyasi söylemleri için sürdürüldüğünü ifade eden Yüksekdağ, “Bu bir provokasyon davasıdır. Sorumluları Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP’dir. Parti binalarımızı da yaksalar, linç de etseler, hakikat açığa çıkacak” dedi.

bianet, 18/06/2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/245931-katliamin-sorumlulari-demokratik-cozume-engel-olanlar

 • KOBANİ DAVASI  “Deniz Poyraz’ın şahsında yine kadınlar hedef alındı”

Sanıklardan Ayla Akat Ata: “İzmir’deki sanık bir gün sonra tutuklandı. Kobanî olaylarından sonra 8 gün gözaltı süresi yaşadık. Bu gözaltı süresinde 6 saat dışında bir sorgu işlemi yapılmadı ama 8 gün gözaltında tutulduk.”

bianet, 21/06/2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/246021-deniz-poyraz-in-sahsinda-yine-kadinlar-hedef-alindi

 • KOBANİ DAVASI “Deniz biziz, bize baktığınızda Deniz’i göreceksiniz”

Siyasetçi, akademisyen ve ekoloji aktivisti Beyza Üstün: “Deniz sadece oraya annesinin emeğine destek vermeye gelen bir yoldaşımız değildi, Deniz biziz. Emeği ve kadın siyasetini bizimle birlikte büyüttüğü için kendisini saygıyla anıyorum.”

bianet, 22/06/2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/246092-deniz-biziz-bize-baktiginizda-deniz-i-goreceksiniz

 • KOBANİ DAVASI “Bahçeli, Poyraz cinayetiyle iltisakın da ötesinde ilişkili”

Altınörs’ün avukatı Bayraktar: “Deniz Poyraz’ın katli ile MHP arasında iltisak var. İltisakın ötesinde ilişki var. Bahçeli, ‘Deniz Poyraz'ın illegal örgütlerle ilişkisi var’ dedi. Devlet Bahçeli bu cinayetle iltisaklıdır.”

bianet, 23/06/2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/246150-bahceli-poyraz-cinayetiyle-iltisakin-da-otesinde-iliskili

 • KOBANİ DAVASI "37 kişinin ölümünden sorumlu tutuluyoruz, bunun delili nedir?"

DBP'den Emine Ayna “37 kişinin ölümünden sorumlu tutuluyoruz. Bunun delili nedir? Nasıl öldürdüm? Tanığı kim? Bunların hiçbirinin cevabı iddianamede yok. İddianamede yer verilen 'deliller' Öcalan’a özgürlük ve özerklik istemem." dedi.

bianet, 24/06/2021 https://bianet.org/bianet/insan-haklari/246251-37-kisinin-olumunden-sorumlu-tutuluyoruz-bunun-delili-nedir

 • KOBANİ DAVASI “Kapatma iddianamesinin Kobanî davasıyla ne ilgisi var?”

Tuncel ve Yüksekdağ'ın avukatı Ezgi Güngördü, “Bu yargılama devam ederken bir Kürt kadın, bir HDP’li kadın katledildi. Savcılık ya da yargı HDP’lilerin peşine düşeceğine ‘ortalığı kana bulayacağız' diyenlerin peşine düşseydi bu katliam yaşanmayacaktı” dedi.

bianet, 25/06/2021https://bianet.org/bianet/insan-haklari/246304-kapatma-iddianamesinin-kobani-davasiyla-ne-ilgisi-var

 • Kobanê davası: 'Hızır Paşa’nın sofrasında oturanlar Pir Sultanları nasıl yargılar?'

Kobanê davasında 2 ayda neler yaşandığı Mezopotamya Ajansı tarafından derlendi. Sebahat Tuncel duruşmada, "Hızır Paşa’nın sofrasında oturanlar Pir Sultanları nasıl yargılar? Yargılayabilir mi?" dedi.

Gazete Duvar, 29/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kobane-davasinda-bugune-kadar-neler-yasandi-haber-1526987

8-SAĞLIK

 • Bülent Şık  / Marmara Denizi’nin ölümü: İstanbul kolera salgınına hazır mı?

Denizdeki müsilajin kolera salgını salgını getirmesi mümkün. Ama her şeye rağmen devam etmekten ziyade durmayı, onarmayı öne çıkarmalıyız. İnsan, bitki, hayvan ve çevre sağlığını bir bütünün birbiriyle ilişkili parçaları olarak görmeye çalışarak çözümler arayacağız.

Bianet, 01/06/2021 https://bianet.org/bianet/saglik/244944-marmara-denizi-nin-olumu-istanbul-kolera-salginina-hazir-mi

 • Pınar Okyay /   Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısı ile ilgili iddialar ve yanıtlar

Aşı sıranız geldiğinde, bu şansımızı kullanalım. Hatta, size aşı önerildiğinde, aşı olma kararınızı görünür kılın!

T24,01/06/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/pinar-okyay/pfizer-bio-n-tech-covid-19-asisi-ile-ilgili-iddialar-ve-yanitlar,31226

 • Sinovac aşısı DSÖ'den acil kullanım onayı aldı

Türkiye'nin de kullandığı Çin menşeli korona virüsü aşısı Sinovac, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) acil kullanım onayı verilen aşılar listesine girdi.

Gazete Duvar, 01/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sinovac-asisi-dsoden-acil-kullanim-onayi-aldi-haber-1524061

 • Esin Şenol / Maskeler ne zaman düşecek: "Mitler, maskeler, ve arkasındaki adamlar ve kadınlar"

Rahat nefesler alabilmek için, bizi nefesimizden hastalandıran bir salgına pek yakışan yüzümüzü örten maskelerden önce farklı maskelerin de düşmesi gerekecek zannederim

T24, 07/06/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/esin-senol/maskeler-ne-zaman-dusecek-mitler-maskeler-ve-arkasindaki-adamlar-ve-kadinlar,31299

 • Prof. Dr. Derya Unutmaz ile bağışıklık üzerine her şey

Pandemi ile birlikte Derya Unutmaz Türkiye’de toplumun hayatına dokundu. Bağışıklık bilimcisi olarak, virüs ve bedenimiz ilişkisi üzerine açıklamalarıyla gündemdeki isimdi. Bedenimize yabancı saldırılara karşı doğal savunmayı, bağışıklığımızın askerleri yapıyordu. O halde bağışıklık sistemimiz önem kazanıyordu. Güçlü mü olmalı? Neden virüse karşı zayıftı? Ne yapmalıydık? Bağışıklık sistemimiz hakkında bildiklerimiz ve bilmediklerimiz, eksikleri gedikleri nelerdi?... Onlarca soru... Prof. Dr. Derya Unutmaz ile tüm bunların sadece bir kısmını konuşabildik.

herkese  bilim teknoloji , 08/06/ 2021 https://www.herkesebilimteknoloji.com/haberler/saglik/prof-dr-derya-unutmaz-ile-bagisiklik-uzerine-her-sey

 • Türk Tabipleri Birliği: “Kapitalist sistemin doğaya orantısız müdahalesi nedeni ile yeni salgınların olacağını öngörüyoruz”

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) çarşamba günleri düzenlediği salgın bültenlerinin dördüncüsü, “Sağlık Bütçesinde Yok Sayılan Toplum Sağlığı” başlığı ile dün (9 Haziran) çevrimiçi olarak yapıldı.

Medyascope, 10/06/ 2021 https://medyascope.tv/2021/06/10/turk-tabipleri-birligi-kapitalist-sistemin-dogaya-orantisiz-mudahalesi-nedeni-ile-yeni-salginlarin-olacagini-ongoruyoruz/

 • "Marmara'da denize girilmemeli, salgın riskine dikkat edilmeli"

Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz, müsilajı halk sağlığı açısından bianet'e yorumladı. Marmara'da denize girmemek gerektiğini söyleyen Yavuz, salgın hastalık riskine karşı da dikkatli olunmalı uyarısında bulundu.

Tansu Pişkin, bianet, 11/06/2021https://bianet.org/bianet/cevre/245547-marmara-da-denize-girilmemeli-salgin-riskine-dikkat-edilmeli

 • Esin Davutoğlu Şenol / Safsatalar ve salgın: Pandemi bitecek mi dönüşecek mi?

Hastalanmayı bin kat, ağır hastalanmayı ve hastaneye yatmayı, ölümü on binlerce kat azalttıkları, yeterli düzeyde aşılamaya ulaşıldıkça toplumsal yaşamın rahatladığı kanıtlarla gösterilmektedir. Aşılarla ilgili yürütülmesi gereken tek tartışma herkese eşit ve hızlı dağıtımın nasıl yapılacağı olmalıdır.

BirGün, 13/06/2021 https://www.birgun.net/haber/safsatalar-ve-salgin-pandemi-bitecek-mi-donusecek-mi-348167

 • 18 yaş üstü tüm yurttaşlara aşı randevusu açılmalı

Artı TV'de ekrana gelen Söz Sırası programının konuğu TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı oldu.

Artı Gerçek, 17/06/2021https://artigercek.com/haberler/sebnem-korur-fincanci-1

 • TTB Salgın Çalışma Grubu’ndan “Aşı Olma Sorumluluğu” Paneli: “Aşı konusunda tereddütlerin ve karşıtlıkların giderilmesi zorunlu”

Türk Tabipleri Birliği (TTB), koronavirüs aşısı için dayanışma çağrısı kapsamında, TTB Salgın Çalışma Grubu üyelerinin katılımıyla dün (16 Haziran), “Tereddütler, Kaygılar, Karşıtlıklar: Aşı Olma Sorumluluğu” başlıklı çevrimiçi bir panel düzenledi.

Sema Kızılarslan, Medyascope, 17/06/ 2021https://medyascope.tv/2021/06/17/ttb-salgin-calisma-grubundan-asi-olma-sorumlulugu-paneli-asi-konusunda-tereddutlerin-ve-karsitliklarin-giderilmesi-zorunlu/

 • Özdemir Aktan /  Hekim hastasıyla nasıl konuşsun?

Hekim hasta ilişkilerinde iletişimin ne kadar önemli olduğunu bizler yaşayarak öğrendik. Oysa ki bu tür konuların tıp fakültelerinde daha geniş bir şekilde ele alınması gerekiyor

T24, 20/06/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/ozdemir-aktan/hekim-hastasiyla-nasil-konussun,31470

 • Tolga Şirin / Covid-19 aşılarının fikri mülkiyet hakları insan yaşamından değerli değil

Bana öyle geliyor ki; 4 milyona yakın insanın ölümüne yüzlerce kat fazlasının hayatının kararmasına neden olan bir salgın devam ederken, hastalığın çaresinden bu denli sıra dışı bir kâr elde etmek pek gururlanacak bir şey olmasa gerek

T24, 22/06/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sirin/covid-19-asilarinin-fikri-mulkiyet-haklari-insan-yasamindan-degerli-degil,31504

 • Yerli aşıda son durum ne, gönüllüler nasıl seçiliyor?

Adı "Turkovac" olarak açıklanan yerli aşının faz 3 çalışmaları kapsamında 1. dozu e-Nabız üzerinden randevu alan ve gönüllülük şartlarını taşıyan kişilere uygulanıyor. COVID-19 teşhisini 10 saniyeye düşüren yerli test kiti de kullanılmaya başlandı.

bianet, 24/06/2021https://bianet.org/bianet/saglik/246239-yerli-asida-son-durum-ne-gonulluler-nasil-seciliyor

 • TTB'den Delta uyarısı: Ağır sonuçları olabilir

Türk Tabipler Birliği, dünyada baskın hale gelen Delta varyantı konusunda halkı ve Sağlık Bakanlığı'nı uyardı. Tabipler, açıklamada "salgın bitti" algısının ciddi sonuçları olabileceğini söyledi.

bianet, 24/06/ 2021https://bianet.org/bianet/saglik/246242-ttb-den-delta-uyarisi-agir-sonuclari-olabilir

 • COVID-19 aşıları ve sık sorulan sorular

Genetiğim değişir mi, yan etkileri neler, kısır yapar mı, alkol alabilir miyim?... TTB, COVID aşıları ile ilgili sıkça sorulan soruları ve yanıtlarını derledi.

bianet, 29/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplum/246463-covid-19-asilari-ve-sik-sorulan-sorular

 • Sinovac sözcüsünden Delta varyantına karşı üçüncü doz önerisi

Çin şirketi Sinovac'ın sözcüsü Liu Peicheng, ürettikleri korona virüsü aşısının Delta varyantından daha az koruduğunu söyledi. Sözcü, Türkiye'de de kullanılan aşı için üçüncü doz önerdi.

Gazete Duvar, 29/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/sinovac-sozcusunden-delta-varyantina-karsi-ucuncu-doz-onerisi-haber-1527027

 • Türkiye açılıyor, hekimler endişeli

Ülke ‘açılıyor’ ama akıllarda pek çok soru var. Yeni bir pik yaşanır mı, Delta varyantı yayılır mı, vaka ve ölüm sayıları neden yeterince düşmüyor, maskeler ne zaman çıkacak? TTB Genel Sekreteri Bulut’a sorduk.

Seda Balmumcu, 30/06/ 2021 https://www.birgun.net/haber/turkiye-aciliyor-hekimler-endiseli-350118

 • "Ayda 80 tıp fakültesi mezunu Türkiye'den gidiyor"

Son iki yılda 3 bin 41 doktor çalışmak için Almanya'ya gitti. Yaklaşık 3 bin doktor da ülkeden gitmek için gün sayıyor. Peki neden gitmek istiyorlar? Genç doktorlar anlatıyor.

Melisa Elçin Özçelikel, bianet, 30/06/2021https://bianet.org/bianet/saglik/246542-ayda-80-tip-fakultesi-mezunu-turkiye-den-gidiyor

 • 50 yaş üstü ve sağlık çalışanları, üçüncü doz için randevu alabilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız, yarından itibaren istedikleri aşı ile üçüncü doz aşılarını olmak üzere randevularını alabileceklerdir” dedi.

Gazete Duvar, 30/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/50-yas-ustu-ve-saglik-calisanlari-ucuncu-doz-icin-randevu-alabilecek-haber-1527173

9-EKONOMİ

 • Hayri Kozanoğlu /  Kredili büyümenin sonuna gelindi

Özetle, enflasyonun yüzde 17’yi aştığı, geniş tanımlı işsizliğin yüzde 27,8 olarak açıklandığı bir ekonomide sade yurttaş açısından yüzde 7 büyüme istatistiğinin fazla bir anlamı bulunmuyor. Önümüzdeki aylarda da kredi genişlemesinin hız kestiği, doların 8,50’nin üzerinde seyrettiği koşullarda mevcut büyüme temposunun devam etmesi de olanaksız görünüyor.

BirGün, 01/06/ 2021 https://www.birgun.net/haber/kredili-buyumenin-sonuna-gelindi-346733

 • Murat M. Kubilay / Büyümede iyi, kötü ve çirkin

2021 yılı ilk çeyreğine ait GSYH verileri açıklandı. TÜİK’e göre 2020 yılı son çeyreğine kıyasla Türkiye ekonomisi yüzde 1,7 oranında büyüdü. 2020 yılının aynı çeyreğine göre ise yıllık büyüme yüzde 7. Bu verilerin enflasyondan arındırıldığını, yani reel ölçüldüğünü belirtelim. Açıklanan GSYH verilerini üç ana grupta inceleyelim.

Diken, 01/06/ 2021 https://www.diken.com.tr/buyumede-iyi-kotu-ve-cirkin/

 • Barış Soydan / Erdoğan’ın “faizi düşürmemiz şart” sözü doları neden patlattı? Bunun 128 milyar dolarla ilişkisi ne?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan‘ın katıldığı bir canlı yayındaki “Bugün Merkez Bankası başkanımla görüştüm. Faizleri düşürmemiz şart” sözlerinin ardından dolar/TL paritesi sert yükseldi. Dolar, Türk Lirası karşısında dakikalar içerinde yaklaşık yüzde 2.5 değer kazanarak 8.78 seviyesine çıktı.

T24, 02/06/2021 https://t24.com.tr/haber/erdogan-in-faizi-dusurmemiz-sart-sozu-dolari-neden-patlatti,956170

 • Mustafa Özer /  İktisaden büyümek kalkınacağınız anlamına gelmiyor!

Yüksek büyüme oranlarına sahip ülkelerin daha çabuk kalkınacağı beklenir. Öyle ya, daha yüksek reel GSYİH sayesinde, daha fazla sağlık ve eğitim harcaması yapma olanağınız olabilir. Ama kazın ayağı öyle değildir. İktisadi büyüme ile sağlanan gelir artışları ‘ipe sapa gelmez’, rasyonellikten uzak kararlarla ve/veya sınıfsal tercihlerle heba edilebilir ya da küçük ve mutlu bir azınlık tarafından kontrol edilebilir

İleri Haber, 02/06/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/iktisaden-buyumek-kalkinacaginiz-anlamina-gelmiyor-126811.html

 • Ekonomi Politik:Kriz Üzerine - III / Neoliberalizmin krizleri

İktisatçı Ümit Akçay ve siyaset bilimci Galip Yalman'la podcast serimizin üçüncü bölümünde neoliberalizmin doğuşuna uzanıyoruz. Sermayeye sınırsız hükümranlık veren bu ekonomi-politik düzen nasıl kuruldu? Neoliberalizmin inşasında merkez solun payı, hatası var mı? Akçay ve Yalman bizi farklı coğrafyalarda dolaştırarak 1970’lerden 2000’lere getiriyor.  

Bir+Bir, 03/06/ 2021 https://www.birartibir.org/podcast/1174-neoliberalizmin-krizleri

 • Prof. Dr. Mustafa Durmuş: Ekonomide sahte bir toparlanma muhalefeti boşa düşürür

Ekonomi Politikçi Prof. Dr. Durmuş: “Mayınlar (yüksek faiz, enflasyon, borç) aşılırsa ABD’den tavizler alarak yeşil ışık yakmasıyla olacak. Muhalefet ‘Ekonomi kötü, iş bitti’ demesin."

Evrensel, 04/06/2021 https://www.evrensel.net/haber/434513/prof-dr-mustafa-durmus-ekonomide-sahte-bir-toparlanma-muhalefeti-bosa-dusurur

 • Enflasyon canavarı diş biliyor

Üretici fiyatları, tüketici fiyatlarından çok daha hızlı artıyor. Bu nedenle gelecek aylarda halkın sırtına daha yüksek oranlı enflasyon yüklenecek.

BirGün, 04/06/2021 https://www.birgun.net/haber/enflasyon-canavari-dis-biliyor-347170

 • Yalçın Karatepe / 18 günde para kazanmak

18 günde ne görüp de hisse senetlerini satıp, oradan başka hisseye giriyorlar? Bir şey görmeleri mümkün değil. Bu ‘stratejinin’ bize söylediği şudur: Bireysel yatırımcılar bir ‘bahis’ oynuyor.

BirGün, 04/06/2021 https://www.birgun.net/haber/18-gunde-para-kazanmak-347169

 • Mustafa Durmuş /  Biri büyüdü, biri küçüldü, biri yeniden bulundu

Ekonomide hızlı büyüme açıklanırken, TÜİK enflasyonun düştüğünü duyurdu. Bir de doğal gaz rezervi bulunduğu 'müjde'si verildi. İktidar bloğunun hızlı bir iniş yaşadığı bu süreçte ekonomide işlerin yoluna girmeye başladığı algısı mı yaratılıyor?

T24, 06/05/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/biri-buyudu-biri-kuculdu-biri-yeniden-bulundu,31290

 • Oğuz Oyan /  Dengesiz ekonomi, dengesiz TÜİK

Bunu artık AKP iktidarının çözebilmesi olanak dahilinden çıkmıştır. AKP'nin ardılı bir iktidarın, salt neoliberal reçeteler üzerinden çözebilmesi de artık pek zordur.

soL, 08/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/dengesiz-ekonomi-dengesiz-tuik-306599

 • Ekonomist Mahfi Eğilmez acı tabloyu çizdi: Yoksullaştıran büyüme

Eğilmez, 'Türkiye 2018'den başlayarak dünya kişi başına gelir ortalamasının gerisine düştü. 2003-2020 arası yaşanan bu gelişme önce zenginleştiren sonra yoksullaştıran büyüme serüveni' dedi.

  Artı Gerçek, 09/06/2021   https://artigercek.com/haberler/ekonomist-mahfi-egilmez-aci-tabloyu-cizdi-yoksullastiran-buyume

 • El Salvador, Bitcoin'i yasal para birimi kabul eden ilk ülke oldu

6,5 milyon nüfuslu ülkede ABD Doları'nın yanı sıra Bitcoin de para birimi olarak kullanabilecek

T24, 09/06/2021 https://t24.com.tr/haber/el-salvador-bitcoin-i-yasal-para-birimi-kabul-eden-ilk-ulke-oldu,958019

 • Mustafa Özer /  Büyümüşüz ama büyüdüğümüzü fark edemedim!

Türkiye İstatistik Kurumu Mayıs ayının son gününde 2021 yılı ilk çeyrek (Ocak, Şubat ve Mart dönemi) büyüme rakamlarını açıkladı. Beklentilerin ve potansiyelinin üzerinde gerçekleşen %7’lik büyüme birçok soruyu ve tartışmayı da beraberinde getirdi.

İleri Haber, 09/06/2021 https://ilerihaber.org/yazar/buyumusuz-ama-buyudugumuzu-fark-edemedim-127031.html

 • Ali Rıza Güngen /  Ziraat Bankası’nı kamusallaştırmak

2017’de Ziraat, Halk ve Vakıf’ın tamamen ya da kısmen Varlık Fonu’na devri dar bir çevrenin emrinde dev bir finansal aygıt yaratılması uğraşlarını da simgeliyor.

Gazete Duvar, 11/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ziraat-bankasini-kamusallastirmak-makale-1525015

 • Mahfi Eğilmez'den Erdoğan'a itiraz: Merkez'in rezervleri eksi 56 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Merkez Bankası rezervi 100 milyar dolar" sözlerine ekonomist Mahfi Eğilmez, Merkez Bankası verileriyle itiraz etti. Eğilmez rezervlerin eksi 56 milyar dolar olduğunu söyledi.

Gazete Duvar, 14/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/mahfi-egilmezden-erdogana-itiraz-merkezin-rezervleri-eksi-56-milyar-dolar-haber-1525336

 • Cem Oyvat /  Büyüme kimin için?

Rejimin kaymağını yiyen bir kesim zenginleşirken, kendisinin pandemi döneminde sıkıntı yaşadığını ve bu sıkıntıların asıl nedeninin “muhalefet” veya “dış güçler” olmadığını artık vatandaş da görüyor.

Gazete Duvar, 14/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/buyume-kimin-icin-haber-1525286

 • Hayri Kozanoğlu /   IMF iktidardan insaflı çıktı

IMF raporunda ‘emek piyasalarınızı esnekleştirin, doğrudan sermaye yatırımlarını cezbedin’ gibi bilinen ezberler tekrarlanıyor. Kamucu ve emekten yana bir ekonomik programa dair kafa yoranlar için ufuk açmıyor

BirGün, 15/06/ 2021 https://www.birgun.net/haber/imf-iktidardan-insafli-cikti-348379

 • Türkiye'de zenginler gelirin yarısını, yoksullar yüzde 6'sını alıyor

Türkiye'de en yüksek gelire sahip yüzde 20'lik grubun toplam gelirden aldığı pay yüzde 47,5'e yükselirken, en düşük gelire sahip yüzde 20'lik grubun aldığı pay yüzde 5,9'a geriledi

Gazete Duvar, 15/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiyede-zenginler-gelirin-yarisini-yoksullar-yuzde-6sini-aliyor-haber-1525522

 • Gelir adaletsizliği makası açılıyor

Toplam gelirin yüzde 47’si nüfusun en zengin yüzde 20’sinin cebini doldururken en yoksul yüzde 20’lik kesim gelirden yalnızca yüzde 5,9 pay alabildi. Gelir eşitsizliğinde 11 yılın en kötü seviyesi görüldü.

BirGün, 16/06/ 2021 https://www.birgun.net/haber/gelir-adaletsizligi-makasi-aciliyor-348497

 • Korkut Boratav /   IMF Türkiye Raporu: Övgüler, eleştiriler, öneriler

Saray, IMF önerilerini niçin sineye çeksin? Öncelikleri farklıdır. Gerekli gördüğünde muslukları açmakta; başı sıkıştığında ekonomi yönetimini değiştirerek zaman kazanmaktadır.

soL, 18/06/2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/imf-turkiye-raporu-ovguler-elestiriler-oneriler-307340

 • Yalçın Karatepe / Rüzgârda savrulan

Geçen hafta bugün döviz piyasasında olumlu bir hava esiyordu. Türk Lirası dolar karşısında hızla değer kazanarak 8,60’lardan 8,28’e kadar geriliyordu. Neden acaba diye merak edenlere “Pazartesi günü Erdoğan Biden ile görüşecek de ondan” yanıtı veriliyordu. Bu yanıtı verenler ne bekliyordu bilmiyordum. Ne olacaktı da Biden ile Erdoğan ilişkileri düzeltecekler, bunun sonucunda da ülkeye oluk oluk dolar akacaktı?

BirGün, 18/06/ 2021 https://www.birgun.net/haber/ruzgarda-savrulan-348741

 • Mustafa Durmuş / Kamu Maliyesi Raporu ve Bütçe Gerçekleşmeleri bütçedeki adaletsizlikleri tescil ediyor!

Siyasal iktidar tarafından 'sağlıklı bir bütçe performansı göstergesi' olarak sunulan kamu maliyesi verileri halk açısından başka bir anlama geliyor

T24, 20/06/2021https://t24.com.tr/yazarlar/mustafa-durmus/kamu-maliyesi-raporu-ve-butce-gerceklesmeleri-butcedeki-adaletsizlikleri-tescil-ediyor,31476

 • Oğuz Oyan /  AKP'nin yükselişi ve tükenişi (I)

AKP ekonomisi bir 'büyük sermaye transferleri' dönemi olarak özetlenebilirdi. Şimdi artık bu dönemin sonuna gelinmiştir.

soL, 22/06/2021https://haber.sol.org.tr/yazar/akpnin-yukselisi-ve-tukenisi-i-307623

 • Oğuz Oyan /  AKP: Yükselişi ve tükenişi (II)

Biriken bu sorunların AKP tarzı yaklaşımların terk edilmesiyle kolayca hallolacağına dair kestirme çözüm beklentilerinin temeli bulunmamaktadır.

soL, 29/06/2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/akp-yukselisi-ve-tukenisi-ii-308141

 • Mustafa Özer /  'Büyüdükçe' yoksullaşan ve geliri daha eşitsiz dağılan Türkiye!

Türkiye çelişkiler ülkesi olmaya devam ediyor. Bir yandan, pandemi koşullarına rağmen 2020 yılında yüzde 1,8 ve arkasından da 2021 yılının ilk üç ayında yüzde 7,01 oranında büyüyen bir ekonomi diğer taraftan, halkının büyük oranda yoksullaştığı ve gelir dağılımındaki eşitsizliğin ise çok ciddi boyutlara ulaştığı bir Türkiye portresi var önümüzde

İleri Haber, 23/06/ 2021 https://ilerihaber.org/yazar/buyudukceyoksullasan-ve-geliri-daha-esitsiz-dagilan-turkiye-127459.html

 • Ozan Gündoğdu / Üzümünü ye bağını sorma

2011 yılında hem cari açık hem büyüme hem de AKP’nin oy oranları rekor kırdı. Para aktıkça oyunun arttığını da fark eden siyasal iktidar, izleyen yıllarda sıcak para kanalları kapanınca çareyi, varlık barışları adı altında ülkeyi kara para cennetine çevirmekte buldu. 2013’ten bugüne 4 kez Varlık Barışı yasası çıkarıldı. 2018-2019 arasında günde kaynağı sorgulanmayan ortalama 46,5 milyon liranın geldiği ülkede, kara para aklama şebekesini yöneten Sezgin Baran Korkmaz gibi isimler sırf para getirebiliyor diye siyasi ilişkiler kurabildi.

BirGün, 24/06/2021 https://www.birgun.net/haber/uzumunu-ye-bagini-sorma-349466

 • Ali Rıza Güngen /  Ekstraktivizmden yeşil finansa dolambaçlı yollar

Her yeşil kredi veren kurum, her şeyiyle iklim değişikliğine karşı mücadeleyi desteklemiş olmuyor.

Gazete Duvar, 25/06/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/ekstraktivizmden-yesil-finansa-dolambacli-yollar-makale-1526496

 • Mustafa Özer /  Yoksuluz, yoksulsunuz, yoksullar!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2020 yılına ilişkin “Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması” (GYKA) sonuçları bir kere daha gösterdi ki, Türkiye giderek daha fazla yoksullaşan bir ülke haline geliyor. Ne yazık ki, artan yoksullaşmadan toplumun her kesimi, doğulusu batılısı, eğitimlisi eğitimsizi, yaşlısı genci ve kadını erkeği kendine düşen payı alıyor.                         

 İleri Haber, 30/06/2021 https://ilerihaber.org/yazar/yoksuluz-yoksulsunuz-yoksullar-127674.html

10-EMEK / İŞSİZLİK

 • İşçilerden Kod 46 tepkisi: Ahlaksız arıyorsanız aynaya bakın

Kod 46 gerekçesiyle Angel Halı'da çalışan 63 kişinin işine son verilmesine tepki gösteren DİSK Gaziantep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, "Ahlaksız arıyorsanız aynaya bakmalısınız" dedi.

Gazete Duvar, 02/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/iscilerden-kod-46-tepkisi-ahlaksiz-ariyorsaniz-aynaya-bakin-haber-1524100

 • Tuğçe Yılmaz /  İşsiz, umutsuz, kaygılı: "Ev genci"

Ev gençlerinin sayısı her geçen yıl artıyor. OECD 2020 verilerine göre, 36 üye ülke arasında ev genci oranının en yüksek olduğu ülke Türkiye. Türkiye’de ev genci sayısının 5 milyon 700 bine yaklaştığı tahmin ediliyor ve bunun büyük kısmı kadınlar.

Bianet, 03/ 06/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplum/245065-issiz-umutsuz-kaygili-ev-genci

 • Haber-İzlenim/    “Güvencesizler”: "Derdum bir olayidi söylemek kolayidi"

“Güvencesizler” bugün sorunlarını anlattı, taleplerini sıraladı. Biri, “İlk kez biri bize sorunlarınız ne? Sizin için ne yapabiliriz?” diye sordu bu çok önemli” dedi.

Evrim Kepenek, Bianet, 04/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/245180-guvencesizler-derdum-bir-olayidi-soylemek-kolayidi

 • Geniş tanımlı işsizlik yüzde 27,4'e yükseldi

TÜİK'in açıkladığı verilere göre 'atıl iş gücü' olarak adlandırılan geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 25,8'den yüzde 27,4'e yükseldi. Dar tanımlı işsizlik ise 0,9 puanlık artışla yüzde 13,9 oldu.

Gazete Duvar, 10/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/genis-tanimli-issizlik-yuzde-274e-yukseldi-haber-1524976

 • Tarımın görünmez işçileri: Çadırda 'yerleşik' hayat  

Çukurova'da on binlerce tarım işçisi tuvaleti, banyosu olmayan derme çatma çadırlarda 'yerleşik' hayat sürüyor. Kimi 3, kimi 9 yıldır çadırda yaşayan ailelerin çocukları beton ev nasıl olur bilmiyor.

Müzeyyen Yüce, Gazete Duvar, 10/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/tarimin-gorunmez-iscileri-cadirda-yerlesik-hayat-haber-1524969

 • DİSK: İşsizlik salgının ilk aylarından daha kötü durumda

DİSK’in İşsizlik raporuna göre, geniş tanımlı işsiz oranı yüzde 27,4 ve işsiz sayısı 9 milyon 837 bin. Kadın işsizliği her geçen gün artıyor, her 100 kadının sadece 16’sı kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda.

bianet, 10/06/2021 https://bianet.org/bianet/emek/245501-disk-issizlik-salginin-ilk-aylarinda-daha-kotu-durumda

 • Atilla Özsever / İŞÇİ HAREKETİNİN 60 YILI-1  Mücadeleci bir başlangıç

1961 Anayasası ile başlayan dönemde işçi hareketi dinamik bir sürece girdi. Grevli toplu sözleşmeli haklar, Türkiye İşçi Partisi ve DİSK’in kuruluşu, sınıf mücadelesini belli bir aşamaya getirdi. 1961 Anayasası ile başlayan dönemde işçi hareketi dinamik bir sürece girdi. Grevli toplu sözleşmeli haklar, Türkiye İşçi Partisi ve DİSK’in kuruluşu, sınıf mücadelesini belli bir aşamaya getirdi.

BirGün, 14/06/2021 https://www.birgun.net/haber/mucadeleci-bir-baslangic-348283

 • Atilla Özsever /  İŞÇİ HAREKETİNİN 60 YILI-2   1980 Darbesi’nin yarattığı tahribat

12 Eylül 1980 Darbesi, özellikle işçi sınıfı ve sol üzerinde büyük ve derin bir tahribata yol açtı. Çok ciddi sendikal hak kayıpları oldu, sendikalara siyaset yasağı geldi. DİSK’in kapatılması için dava açıldı. İşçi sınıfı, 1989 Bahar eylemleriyle darbenin olumsuz koşullarını lehine çevirmeye çalıştı, bununla kamuda yüzde 142’lik bir zam alındı. 1991 Zonguldak Madenci Grevi ve Yürüyüşü’yle de ANAP iktidarı sarsıldı.

BirGün, 15/06/ 2021 https://www.birgun.net/haber/1980-darbesi-nin-yarattigi-tahribat-348399

 • Atilla Özsever /  İŞÇİ HAREKETİNİN 60 YILI-3  Otoriter emek rejimi

2010 Anayasa değişikliği ve 2012 yılında kabul edilen 6356 sayılı Yasa’da da 12 Eylül yasakları korundu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle de grev ertelemeleri, dolayısıyla yasakları yaygınlaştı. Doç. Dr. Aziz Çelik’in deyişiyle “Otoriter bir emek rejimi” inşa edildi.

BirGün,16/06/2021 https://www.birgun.net/haber/otoriter-emek-rejimi-348512

 • Atilla Özsever /  İŞÇİ HAREKETİNİN 60 YILI-4  Politik önderlik şart

Emek kesiminin, işçisinden kamu çalışanına, beyaz yakalısından işsizine ve emeklisine kadar yatay bir örgütlenme içinde olması gerekiyor. Bu model, sendikal birlikler ya da işçi meclisleri şeklinde gerçekleşebilir.

BirGün,17/06/ 2021https://www.birgun.net/haber/politik-onderlik-sart-348625

 • Gamze Yücesan Özdemir /  Bu topraklarda Haziran…

Bu topraklarda Haziran üç gündemi dayatır: İlki sınıf hareketi. İkincisi sınıf hareketinin siyasal ufku. Üçüncüsü ise sınıf kültürü.

soL, 14/ 06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/bu-topraklarda-haziran-307030

 • DİSK'ten 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Direnişi haritası

DİSK, 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Direnişi’nin yıldönümü için 15-16 Haziran 1970 İnteraktif Haritası hazırladı. Haritada, detaylı yazılara ve ilgili belgelere de ulaşılabiliyor.

Gazete Duvar, 14/06/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/diskten-15-16-haziran-1970-buyuk-isci-direnisi-haritasi-haber-1525430

 • DİSK: Sorun mülteci değil, işçi sınıfı sorunudur

DİSK tarafından gerçekleştirilen “Mülteci İşçiler, Sendikalar ve Barış” başlıklı panelde mültecilerin Türkiye işçi sınıfının bir parçası olduğu vurgulanarak birlikte mücadele yöntemleri tartışıldı.

Gazete Duvar, 21/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/disk-sorun-multeci-degil-isci-sinifi-sorunudur-haber-1526187

 • CHP'den istihdam çalıştayı

CHP, 11 farklı sektörde yaşanan istihdam sorunlarını tartışmak ve somut çözüm önerileri geliştirmek için çalıştay serisi başlattı. İlk çalıştay, “Tarımda İstihdam Sorunları ve Çözüm Önerileri” oldu.

Gazete Duvar, 21/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/chpden-istihdam-calistayi-haber-1526131

 • HDP VEKİLİ GARO PAYLAN   "Pandemi bitmedi, işçiye verilen desteğin kesilmesi yıkım olur"

Garo Paylan, 30 Haziran’da sonlandırılacak olan ‘kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin desteği ve işten çıkarma yasağı’yla ilgili "İşçinin doldurduğu İşsizlik Fonu şimdi onlar için seferber edilmeyecekse ne zaman edilecek?" diye sordu.

Hikmet Adal, bianet, 27/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/246301-pandemi-bitmedi-isciye-verilen-destegin-kesilmesi-yikim-olur

 • DİSK: Salgın 10 milyon işsizle devam ediyor

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu 1 Temmuz'da normalleşme süreciyle birlikte kaldırılacak olan desteklerin devam ettirilmesini ve işsizlik ödeneğinden yararlanmak için öngörülen ağır koşulların kaldırılmasını istedi.

bianet, 30/06/ 2021https://bianet.org/bianet/insan-haklari/246532-disk-salgin-10-milyon-issizle-devam-ediyor

11-BASIN

 • CHP’li Çakırözer: Gazeteler Soylu’nun hedefinde

CHP’nin Mayıs ayı Basın Özgülüğü Raporu’na haber takibi yapan gazetecilere yönelik engellemeler ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun gazeteleri hedef gösteren açıklamaları damgasını vurdu.

Bianet, 01/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/245012-chp-li-cakirozer-gazeteler-soylu-nun-hedefinde

 • Polis gazetecileri darp etti: “Genelge çıktı saldırılar arttı”

1 Haziran’da Ankara Adliyesi’nde görülen Esat-Eryaman duruşması sonrası yapılan basın açıklamasına polis müdahale etti. LGBTİ+ aktivistlerine ve gazetecilere şiddet uygulayan polis, basın mensuplarının basın kartını geçersiz saydı.

Buse Özsümer, Bianet, 03/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/245110-polis-gazetecileri-darp-etti-genelge-cikti-saldirilar-artti

 • Bildirici: 'Erkek adama etek giydirme' haberleri kadınları aşağılıyor

Medyanın 'etek giydirilen erkek' haberlerine dikkat çeken medya ombudsmanı Faruk Bildirici "Bu anlayış, sadece kadın giysilerini hakaret ve aşağılama aracı haline getirmiyor; aynı zamanda kadını ve kadınları aşağılıyor" dedi.

Bianet, 07/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/medya/245259-bildirici-erkek-adama-etek-giydirme-haberleri-kadinlari-asagiliyor

 • Bildirici, Peker’in açıklamalarını araştıran gazetecileri yazdı

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, Sedat Peker vakasında gazetecilik bilançosunu yazdı: Yeni kanıtlar, yeni ipuçları

bianet, 11/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/245538-bildirici-peker-in-aciklamalarini-arastiran-gazetecileri-yazdi

 • L.Doğan Tılıç /  Gazeteciliğin Peker’le imtihanı

Peker’in yeri yerinden oynatacak iddiaları, siyasetin iktidar cenahında ve ona ilişmiş yargıda yaprak kıpırdatmıyor ama medyada döktüğü yapraklar oldu. Onun vesile olduğu Habertürk’teki programda yapılan gazetecilik tartışıldı.

BirGün, 12/06/ 2021 https://www.birgun.net/haber/gazeteciligin-peker-le-imtihani-348100

 • A.Raşit Kaya / Turizmi haberleştirmek, ama nasıl?

L. Doğan Tılıç'ın derlediği 'Turizmi Haberleştirmek' çalışması Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlandı. Kitap, turizmin ve gazeteciliğin hakim pratiğine eleştirel bir gözle bakıyor.

Gazete Duvar, 13/ 06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/turizmi-haberlestirmek-ama-nasil-haber-1525130

 • Nadire Mater / BİR HAYAT: GAZETECİLİK VE "FAZLASI"  Atilla Özsever: Mesele teslim olmamakta

Gazeteci Özsever'in teğmen, devrimci, mahpus, gazeteci, sendikacı, akademisyen kimlikleriyle yazdığı "Asker Kökenli Bir 68'linin 12 Mart, Gazetecilik ve Akademisyenlik Anıları" son 50 yıl anlatısı aynı zamanda.

bianet, 15/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/245653-atilla-ozsever-mesele-teslim-olmamakta

 • Kalemlerini para sivrileştiriyor

Kirli ilişkileri ortalığa saçılan gazeteciler ve yaptıkları gazetecilik yeniden gündemi meşgul ediyor. ‘Medyanın en kirli dönemi’ tanımlaması yapan meslek örgütleri “Bu kişiler meslektaşımız değil” diyor.

Gökay Başcan, 16/06/ 2021https://www.birgun.net/haber/kalemlerini-para-sivrilestiriyor-348507

 • RSF: Türkiye gazetecileri susturmak için terör yasasını kullanıyor

Türkiye'den 12 gazetecinin yargılamasını inceleyen Sınır Tanımayan Gazeteciler "Kamu yararı için araştırma yapan gazeteciler terör davalarıyla tacize uğruyor" dedi.

bianet, 16/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/245769-rsf-turkiye-gazetecileri-susturmak-icin-teror-yasasini-kullaniyor

 • Yasemin Giritli İnceoğlu /  Ulusal çıkar savunuculuğu ve gazetecilik

İktidarlar ulusal çıkar savunuculuğuna soyunmuş “vatansever” bir medya beklentisi içinde olurlar. Ancak burada en büyük kurban kamunun bilme hakkı olan gerçeklerdir. Propagandaya aracılık etmemek adına gazetecilerin gönüllü otosansür mekanizmasını devreye sokmak gibi bir zaafa düşmemeleri gerekir.

bianet, 23/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/medya/246083-ulusal-cikar-savunuculugu-ve-gazetecilik

 • Aydın Engin /   Can Dündar, Ahmet Şık ve habercilik

Gazetecilik temel olarak halkın haber alma ihtiyacını değil, haber alma hakkını ete kemiğe büründürür. Kapalı kapılar ardında olup bitenler başta olmak üzere halkın bilmesi gereken gerçekleri bulur çıkarır, üretir ve halka ulaştırır...

T24, 25/06/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/can-dundar-ahmet-sik-ve-habercilik,31547

 • İktidar destekçisi medyaya akan kamu kaynağı-1: Yazılı basında kamu bankaları reklamları dağılımı

İktidara yakın yayın yapan gazeteler diğerlerinden kat kat fazla kamu reklamı alma yolunun daha iyi gazetecilik yapıp tiraj arttırmaktan geçmediğini biliyorlar. Ve açık ki ödüllendirilmişler.

Hazırlayan: Kenan Şener, Gazete Duvar, 25/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/iktidar-destekcisi-medyaya-akan-kamu-kaynagi-1-yazili-basinda-kamu-bankalari-reklamlari-dagilimi-haber-1526532

 • Fikret İlkiz / Gazetecilik ve sorumluluk

Medyada mahkeme kurulmaz. Suçu yargılamak yargının görevidir. Ama bazen tam aksine davranmak gerekir. Rüşvetler, yolsuzluklar ve her türlü çürümenin yaşandığı olaylar karşısında gazeteci, kamunun gözü kulağı olma görevini yerine getirmek zorundadır.

Bianet,  28/06/2021 https://bianet.org/bianet/medya/246363-gazetecilik-ve-sorumluluk

 • 'Gazetecilik dönüm noktasında': Yeni bir güç doğuyor

Gazetecilerin kaynaklarıyla ilişkileri Sedat Peker videolarıyla gündemde. Konuyu medya ombudsmanı Faruk Bildirici ve İstanbul Aydın Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nden Dr. Olcay Uçak değerlendirdi.

Ferhat Yaşar, Gazete Duvar, 28/06/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/gazetecilik-donum-noktasinda-yeni-bir-guc-doguyor-haber-1526866

 • Gazeteciler polis şiddetine karşı eylemde: Nefes alamıyoruz

İstanbul Valiliği önünde bir araya gelen gazeteciler meslektaşları Bülent Kılıç'ın şiddet uygulanarak gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Kılıç, "Boynuma basan polis hala görevde, hangimiz kendisini güvende hissediyor?" diye sordu.

Hikmet Adal, bianet, 29/06/ 2021https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/246478-gazeteciler-polis-siddetine-karsi-eylemde-nefes-alamiyoruz

12-KADIN

 • Melek İpek: Kızlarıma hayır demeyi öğretiyorum

108 günlük cezaevi sürecinden sonra tahliye olan İpek, yeni hayatına hazırlanıyor. Üniversiteye girmek için çalışan İpek, kızlarına istemediklerinde ‘hayır’ demeleri gerektiğini öğrettiğini söyledi.

Gazete Duvar, 01/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/melek-ipek-kizlarima-hayir-demeyi-ogretiyorum-haber-1524064

 • “Erkek adalet değil gerçek adalet için isyandayız”

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, bir ay sürecek kampanyasında faillerin cezasızlığına dikkat çekmeyi amaçlıyor

Bianet, 02/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/nefret-soylemi/245028-erkek-adalet-degil-gercek-adalet-icin-isyandayiz

 • Yerelde kadın gazeteci olmak: Sosyal hak yok, maaş yok!

Kimi idealleri için başladığı mesleğinin daha ilk günlerinde hayal kırıklığına uğruyor, bir başkası gözaltında tecavüzle tehdit ediliyor. Türkiye’de yerelde çalışan kadın gazetecilerin sesini duymaya var mısınız?

Evrim Kepenek, 06/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/245220-yerelde-kadin-gazeteci-olmak-sosyal-hak-yok-maas-yok

 • “Dünyadan Feminist Mücadele Deneyimleri” paylaşıldı

Kadın Dayanışma Vakfı, 6 Haziran’da “Pandemi Sürerken Patriyarkayla Mücadelemiz: Dünyadan Feminist Mücadele Deneyimleri” başlıklı bir panel gerçekleştirdi. Dünyanın farklı yerlerinden kadınlar feminist mücadeleye ilişkin deneyimlerini anlattı.

Buse Özsümer, bianet, 10/06/ 2021https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/245459-dunyadan-feminist-mucadele-deneyimleri-paylasildi

 • Kandiyoti: Kadınlar, demokratikleşmenin kutup yıldızı

Uçan Süpürge Vakfı, “Araftan Çıkmak” panelinde Prof. Dr. Deniz Kandiyoti, Prof. Dr. Alev Özkazanç ve Prof. Dr. Umut Beşpınar, Türkiyeli kadınların mücadelesini anlattı.

Buse Özsümer, bianet, 10/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/245487-kandiyoti-kadinlar-demokratiklesmenin-kutup-yildizi

 • Özge Yücel / Yaşamı ve onuru savunma kavgası

Şiddetle mücadele örfle değil, ortak akılla, bilimle, hukukla mümkün. Sıradaki hedef 6284 sayılı yasaysa haklarımızı birkaç kişinin yalan propagandalarına kurban etmeyeceğimizi herkes bilmeli.

BirGün,12/06/2021 https://www.birgun.net/haber/yasami-ve-onuru-savunma-kavgasi-348107

 • Berrin Sönmez /  Dertleri kadın beyanı, mal rejimi ve uzlaştırma

Kadına yönelik şiddeti önlemek yerine kadın kazanımlarına yönelik saldırıları meşrulaştırmak ve kadın haklarına el koymak için işleyen bir komisyon var karşımızda..

Gazete Duvar, 13/06/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/dertleri-kadin-beyani-mal-rejimi-ve-uzlastirma-makale-1525255

 • Aksu Bora / İstanbul Sözleşmesi'ne sahip çıkmak bütün yurttaşların sorumluluğudur

Tek adam rejimine, antidemokratik uygulamalara, keyfi yönetime karşı çıkmanın yolu, haklarımıza sahip çıkmaktan geçer ve bu, bütün yurttaşların görevidir

Gazete Duvar, 14/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/istanbul-sozlesmesine-sahip-cikmak-butun-yurttaslarin-sorumlulugudur-haber-1525316

 • Prof. Dr.Bertil Emrah Oder /  Danıştay İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi iptal etmeli

Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bertil Emrah Oder, "Avrupa Konseyi ve AB içinde yeni tartışmaları beraberinde getiriyor" diyor.

Evrim Kepenek,bianet, 17/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/245768-danistay-istanbul-sozlesmesi-nden-cekilmeyi-iptal-etmeli

 • Kadınlar İstanbul Sözleşmesi için alanlarda: Tüm şarkıları Deniz Poyraz için söylüyoruz

“İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” diyen kadın ve LGBTİ+ örgütleri Maltepe Etkinlik Alanı’nda miting düzenledi.

Gazete Duvar, 19/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kadinlar-istanbul-sozlesmesi-icin-alanlarda-tum-sarkilari-deniz-poyraz-icin-soyluyoruz-haber-1525986

 • İstanbul Sözleşmesi mitingi: Hür doğdum hür yaşarım

Sözleşme yürürlükten kaldırılsa dahi kadınlar ve LGBTİ+’lar Sözleşme’nin maddelerini uygulatma konusunda kararlı.

Evrim Kepenek, bianet,21/06/2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/246028-istanbul-sozlesmesi-mitingi-hur-dogdum-hur-yasarim

 • CHP, TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonu’ndan çekildi

Komisyondan çekilme kararını açıklayan CHP'li Gamze Taşçıer, "Cumhur İttifakı bizi figüran haline getirip İstanbul Sözleşmesi’nden çıkışı meşrulaştırma çabasında" dedi.

Gazete Duvar, 22/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/chp-tbmm-kadina-yonelik-siddetin-sebeplerinin-arastirilmasi-komisyonundan-cekildi-haber-1526322

 • HDP, Kadına Yönelik Şiddeti Araştırma Komisyonu’ndan çekildi

CHP ve İYİ Parti'nin ardından HDP de Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu'ndan çekilme kararı aldı.

bianet, 30/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/246551-hdp-kadina-yonelik-siddeti-arastirma-komisyonu-ndan-cekildi

 • TURGUT TARHANLI İLE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ÜZERİNE  Fesih hukuka aykırı, gerekçesi meçhul

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’den çekilmesine ilişkin karar alma usulünün hukuka uygun olmadığını söylüyor ve Türkiye’de kadın hakları açısından Sözleşme kadar etkili bir düzenleme bulunmadığına dikkat çekiyor.

Evrim Kepenek, bianet, 23/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/246118-fesih-hukuka-aykiri-gerekcesi-mechul

 • 'Cinsel olan politiktir' ve queer edebiyat

Onur Bütün'le kitabı 'Feminist Okumalar'ı ve queer edebiyatı konuştuk. Bütün, "'Cinsel olan politiktir' sloganvari bir sesleniş değil, queer/feminist öznelerin varlığının kabulünü gerektiriyor" dedi.

Aslı Solakoğlu ,Söyleşi, Gazete Duvar, 25/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/cinsel-olan-politiktir-ve-queer-edebiyat-haber-1526538

 • Mor Zirve sona erdi

İBB tarihinde ilk kez düzenlenen Mor Zirve’de kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” mesajı verdi.

Evrim Kepenek, bianet, 25/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/246302-mor-zirve-sona-erdi

 • Danıştay İstanbul Sözleşmesi başvurularını reddetti

Danıştay, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine dair Cumhurbaşkanı kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması talebini 2’ye karşı 3 oyla reddetti.

bianet, 29/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/246493-danistay-istanbul-sozlesmesi-basvurularini-reddetti

13-EĞİTİM / GENÇLİK

 • Okullar açıldı: Dilekçeli, isteğe bağlı eğitim olmaz

'Kademeli normalleşme'yle haftada 2 gün yüz yüze eğitim de başladı. 'Dilekçeli, isteğe bağlı eğitim olmaz' diyen eğitimciler okulların tüm hazırlıklar tamamlanarak ağustos başında açılmasını öneriyor.

Müzeyyen Yüce, Gazete Duvar, 02/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/okullar-acildi-dilekceli-istege-bagli-egitim-olmaz-haber-1524103

 • Türkiye'nin pandemideki zorlu sınavı: Eğitim

2020-2021 eğitim-öğretim yılı 2 Temmuz'da sona eriyor ancak pandemideki kayıplar nedeniyle yaz döneminde de okullar açık olacak. Peki özellikle birinci sınıflar olmak üzere Türkiye’nin "pandemide eğitim" karnesi nasıl?

Adnan Ağaç, DW Türkçe, 03/06/2021 https://www.dw.com/tr/t%C3%BCrkiyenin-pandemideki-zorlu-s%C4%B1nav%C4%B1-e%C4%9Fitim/a-57768267

 • Cemil Coşkun /  Öğrenme yoksulluğu

Maarif Müfettişi Cemil Coşkun, Dünya Bankası'nın verilerinden yola çıkarak, “Uzaktan eğitimden yararlanamayan öğrencilerin ‘öğrenme yoksulluğu’ katlanarak artıyor” diyor.

BirGün, 04/06/2021 https://www.birgun.net/haber/ogrenme-yoksullugu-347162

 • Cemil Coşkun / Öğrenmeyi bulaştırmak

Maarif Müfettişi Cemil Coşkun, ‘Öğrenme yoksulluğu’nun geldiği boyutu şöyle değerlendiriyor: Öğrenme yoksulluğu bataklıktır ve tüm toplumu etkisi altına alır.

BirGün, 05/06/2021 https://www.birgun.net/haber/ogrenmeyi-bulastirmak-347280

 • Batuhan Nar /  Ekonomik yoksulluktan öğrenme yoksulluğuna

Dünya Bankası raporu, Türkiye'de 10-14 yaş aralığında her beş çocuktan birinin temel düzeyde okuma becerisine sahip olmadığını göstermekte.

Gazete Duvar, 08/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomik-yoksulluktan-ogrenme-yoksulluguna-haber-1524670

 • Eğitimde eşitsizlik okulda olduğundan daha da yükseldi

ARTI TV'de ekrana gelen 'Söz Sırası' programının konuğu Eğitim-Sen Genel Başkanı Profesör Doktor Nejla Kurul oldu.

Artı Gerçek,10/06/ 2021https://artigercek.com/haberler/egitimde-esitsizlik-okulda-oldugundan-daha-da-yukseldi

 • Öğrenci gözüyle salgında eğitim: Bir senedir çürüyoruz

Yasakların da gelmesiyle salgına hazırlıksız yakalanan eğitim sektörü, altyapısı henüz yeterli olmayan uzaktan eğitim modeline geçmek zorunda kaldı.

Poyraz Üçpınar ,Gazete Duvar,12/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ogrenci-gozuyle-salginda-egitim-bir-senedir-curuyoruz-haber-1525166

 • KYK BORÇLUSU GENÇLER “Bizim ödemek zorunda olduğumuz borcu, Demirören neden ödemiyor?”

"Kaygı artık korkuya dönüştü, çünkü hiçbir şey belli değil" diyen KYK borçlusu gençler, ödeyemediği borçlardan kurtulmanın yollarını arıyor.

Vedat Örüç , bianet , 14/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/245646-bizim-odemek-zorunda-oldugumuz-borcu-demiroren-neden-odemiyor

 • Rıfat Okçabol /  Gençlik araştırması raporu!

Bulgular, gençlerin ekonomik koşularının sorunlu olduğunu ve de umutsuz olduklarını gösteriyor.

soL, 18/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/genclik-arastirmasi-raporu-307343

14-KENT

 • Kent rantları mafya, devlet ve siyasetin kesişme noktasında

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ARTI TV'de ekrana gelen Söz Sırası'nda, kent merkezlerindeki rantı ele aldı.

Artı Gerçek, 01/06/2021 https://artigercek.com/haberler/kent-rantlari-mafya-devlet-ve-siyasetin-kesisme-noktasinda

 • Kadir Sev / Kentler kimin için?

Çeteyi yer altında ya da derinlerde aramayalım; gözümüzün önünde hepsi.

soL, 02/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/kentler-kimin-icin-306175

 • Bursa sokakları müzisyenlere açıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği projeyle daha önce sokakta müzik yapmasına izin verilmeyen müzisyenlere, şehrin sokaklarını açtı. Proje, sanatçıların katıldığı etkinlikle duyuruldu.

Gazete Duvar, 02/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bursa-sokaklari-muzisyenlere-acildi-haber-1524132

 • İzmir depremi soruşturmasında bilirkişi raporu tamamlandı: Kullanılan malzemeler standartlara uygun değil

İzmir depremi soruşturmasında bilirkişi raporu tamamlandı. Raporda, binalarda düşük kalite beton kullanıldığının, projelendirme hataları yapıldığının ve standartlara uygun olmayan malzeme kullanıldığının tespit edildiği belirtildi.

BirGün, 10/06/2021 https://www.birgun.net/haber/izmir-depremi-sorusturmasinda-bilirkisi-raporu-tamamlandi-kullanilan-malzemeler-standartlara-uygun-degil-347902

 

 • Funda Cantek /  Salim Amca’nın yazıhanesi

O devirde cebine üç beş kuruş para giren gazeteciyi, yazarı Üç Nal’da görürsünüz. Yolsuzsa Kürdün Meyhanesi’ne bakın. Orhan Veli, Cahit Sıtkı veya Mehmed Kemal’e bir selam sarkıtabilirsiniz.

Gazete Duvar,11/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/salim-amcanin-yazihanesi-makale-1525009

 • Ankara'nın en büyük rant ilişkilerinin organizasyonu

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ARTI TV'de ekrana gelen Söz Sırası'nda, Ankara'daki en büyük rantlardan birini anlattı.

Artı Gerçek, 15/06/2021 https://artigercek.com/haberler/ankara-nin-en-buyuk-rant-iliskilerinin-organizasyonu

 • KADIN DOSTU KENT PROGRAMI YENİDEN Ankaralı kadınlar, danışma merkezi ve sığınak istiyor

Türkiye’de 2006’da başlayan BM Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı, pek çok ilde aksamış durumda. Ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi bu konudaki çalışmalarını hızlandırdı. Peki belediyenin projeleri neler?

Gökçe Akgöl, bianet, 16/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/kadin/245766-ankarali-kadinlar-danisma-merkezi-ve-siginak-istiyor

 • Özge Güneş /  Kentsel muhalefete dair

Neoliberal birikimin en yaygın araçlarından biri, kamusal alanlar veya ortak varlıklar gibi herkese ait şeylere el konularak çitlenmesidir. Üretim ve geçim araçlarının, yaşam alanlarının sermayeye dönüştürülmesi anlamında neoliberal çitlemeler, hem kırsal hem de kentsel alanların kullanım değerinin toplumsal mücadeledeki önemini artırmıştır.

BirGün, 22/06/ 2021 https://www.birgun.net/haber/kentsel-muhalefete-dair-349215

 • Kadir Sev / Sermayenin akıllı şehirleri

Adına akıllı şehir demişler ama aklının sermayeye çalışacağı anlaşılıyor.

soL, 23/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/sermayenin-akilli-sehirleri-307705

 • Bir mahalle hikayesi: Limontepe’de Yaşamak, Büyümek, Beklemek

Dr. Leyla Bektaş Ata'nın yeni kitabı "Limontepe’de Yaşamak, Büyümek, Beklemek" aslında bir doktora tezi. Çocukluk yıllarının geçtiği mahallenin yolunu seneler sonra tekrar tutan Bektaş Ata, okuyucuyu sıradan davranışların, alışkanlıkların ve rutinlerin arka planına bakmaya davet ediyor.

bianet, 25/06/2021 https://bianet.org/bianet/kitap/246290-bir-mahalle-hikayesi-limontepe-de-yasamak-buyumek-beklemek

 • Serdar Şahinkaya / Atatürk Orman Çiftliği ve Merkez Lokantası

Atatürk’ten sonra da uzun yıllar Başkentin kalbinin attığı mekânlar arasında yer alan Merkez Lokantası, tam anlamıyla Cumhuriyete tanıklık etmiş bir toplumsal hafıza merkezi idi.

soL, 28/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/ataturk-orman-ciftligi-ve-merkez-lokantasi-308061

15-ÇEVRE / İKLİM KRİZİ /HAYVAN HAKLARI

 • ‘İkizdere’de kaybedersek bu ayarsız güçleri nerede durduracağız?’

‘İkizdere’de kaybedersek bu ayarsız güçleri nerede durduracağız. Bugün burada, yarın başka bir yerde, başka bir doğal yaşam alanı aynı riski yaşayacak. Buna bir dur denmesi gerekiyor.'

Seda Taşkın, Artı Gerçek, 02/06/2021 https://neu.artigercek.com/haberler/ikizdere-de-kaybedersek-bu-ayarsiz-gucleri-nerede-durduracagiz

 • Emre İşeri / İKLİM VE DÜNYA DEĞİŞİRKEN – 3 Türkiye’nin enerji politikası: Yurtta yerli, cihanda Mavi Vatan

Ülkeler neden gezegenimiz için varoluşsal tehdit olan iklim kriziyle mücadeleyi önceliklendirmek yerine geleceği olmayan fosil kaynakların kontrolünü güvene almak için jeopolitik rekabet içerisinde?

Bianet, 03/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/iklim-krizi/245046-turkiye-nin-enerji-politikasi-yurtta-yerli-cihanda-mavi-vatan

 • Marmara’da balıkçılık durma noktasında, turizmciler endişeli

Marmara Adası’nda faaliyet yürüten Galimi Çınarlı Kırsal Kalkınma Derneği’nden Adil Çamur, müsilaj sorununun etkilerini anlattı.

Nuray Pehlivan, Gazete Duvar, 04/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/marmarada-balikcilik-durma-noktasinda-turizmciler-endiseli-haber-1524306

 • Üç kurumdan "çevre" için açıklama: Zaman daralıyor

Yapılan açıklamalarda, Türkiye'nin ekolojik yıkım sürecinden fazlasıyla etkilendiği ve "denizler ve ormanlar üzerinde kurulan baskıdan vazgeçilmediği sürece ekolojik yıkımı durdurmanın mümkün olmadığı" vurgulandı.

Bianet, 05/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/saglik/245209-uc-kurumdan-cevre-icin-aciklama-zaman-daraliyor

 • Doğayı kendi sözünden tanımak: "Doğanın Peşinde"

Çekül Vakfı’nın yayına hazırladığı “Doğanın Peşinde / İstanbul’un Doğal Alanlarına Yolculuk” kitabı, doğa dostu bir arkadaş gibi doğrudan bizimle konuşup İstanbul’un doğal alanlarını ve bu alanlarda gözlemleyebileceğimiz canlıları anlatarak bize yeni bir kapı aralıyor.

Tansu Pişkin, Bianet, 05/06/2021 https://bianet.org/biamag/diger/245160-dogayi-kendi-sozunden-tanimak-doganin-pesinde

 • Yalçın Doğan / AKP'nin en büyük tahribatı: Çevre

Devletin işleyişi çöküyor. Hukuk yerle bir. Temel hak ve özgürlükler askıda. Ekonomik kriz her gün biraz daha derinleşiyor. Yine de AKP'nin çevreye verdiği tahribat, tam bir katliam

T24, 06/06/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/akp-nin-en-buyuk-tahribati-cevre,31289

 • Gökçe Şencan /  Müsilaj krizini nasıl aşarız, Marmara’yı nasıl iyileştiririz?

Uzun vadede, hem İstanbul’un hem Marmara’nın hem de Türkiye’nin geri kalanının iklim değişikliğinin artıracağı çevre risklerini çalışması ve çeşitli iklimsel ve çevre afetleri için eylem planları hazırlaması, müsilajın yanında diğer beklenmedik doğa olaylarına hazırlıklı olması gerekiyor. Şahit olduğumuz yıkımın sonrasında, Marmara’nın doğal hayatını geri getirmek vicdani bir görev haline geldi

BirGün Pazar, 06/06/2021 https://www.birgun.net/haber/musilaj-krizini-nasil-asariz-marmara-yi-nasil-iyilestiririz-347371

 • Mert Karaca / Bir emek mücadelesi olarak ekolojik aktivizm

Neoliberal devlet politikalarıyla dokunulmazlık kazanan sermaye sahipleri, kapitalist üretim biçimi içinde kendilerine ait “kâr için her yol mubahtır” rolünü rahatça oynayabiliyorlar. Bunu yaparken de gelişim, ilerleme, yatırım gibi kisvelerin arkasına saklanmaktan imtina etmiyorlar.

BirGün Pazar, 06/06/2021 https://www.birgun.net/haber/bir-emek-mucadelesi-olarak-ekolojik-aktivizm-347373

 • Mert Karaca / Bir emek mücadelesi olarak ekolojik aktivizm-2

Peki ne yapmalıyız? Öncelikle unutmamalıyız ki, kapitalizm var olduğu müddetçe ekolojik yıkımdan kaçınmak mümkün değil. Sermaye sahibi bir azınlığın varlığını artırmak üzerine kurulu bir sistemde, doğa paraya dönüşecek hammaddeden başka bir şey olamaz.

BirGün Pazar, 13/06/2021 https://www.birgun.net/haber/bir-emek-mucadelesi-olarak-ekolojik-aktivizm-2-348192

 • Önder Algedik /  Müsilajın arkasında kim var?

Eski Marmara Denizi’ni kaybettik. Bir düzeyde kurtarma imkânımız var. Ama asıl büyük tehlikeyi kaçırıyoruz, Karadeniz’i de kaybetmek!

Gazete Duvar, 07/ 06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/musilajin-arkasinda-kim-var-makale-1524558

 • "Plan sözde kalırsa Marmara'yı daha kötü senaryolar bekliyor"

Marmara Denizi'nde müsilaja karşı açıklanan 22 maddelik eylem planını bianet'e değerlendiren Prof. Dr. Mustafa Sarı ve hidrobiyolog Levent Artüz, planı içerik olarak olumlu bulduklarını ancak uygulamaya geçilmedikçe Marmara'nın akıbeti açısından hiçbir faydası olmayacağını söyledi.

Tansu Pişkin, Bianet, 07/06/2021 https://bianet.org/bianet/ekoloji/245293-plan-sozde-kalirsa-marmara-yi-daha-kotu-senaryolar-bekliyor

 • "Türkiye'de hayvan hakkı yok"

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, 400 türden 10 bin hayvana ev sahipliği yapan Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise dördüncü büyük hayvanat bahçesi. Ancak ziyaret sırasında dahi gözlenebilen hayvan hakları ihlalleri denetim ve yasal eksikliği gözler önüne seriyor.

Mervan Sak, Bianet, 08/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/hayvan-haklari/245285-turkiye-de-hayvan-hakki-yok

 • Bülent Şık /  Müsilaj sorunu ve salgın riski: Eleştirilere yanıtlar

Marmara Denizi'ndeki müsilaj yıkıma uğratılmış bir ekosistemin açığa çıkardığı sorunlardan biri sadece. Asıl mesele tahrip edilmiş, çökmüş bir ekosistemle karşı karşıya olmamızdır.

bianet,08/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/saglik/245305-musilaj-sorunu-ve-salgin-riski-elestirilere-yanitlar

 • Çiğdem Çağlayan-Funda Gacal / İKLİM VE DÜNYA DEĞİŞİRKEN – 4  İklim krizi ve fosil yakıtların çocuk sağlığı üzerindeki etkisi

İklim değişikliği günümüz çocuklarının -ve onların çocuklarının- karşı karşıya olduğu en önemli yaşamsal tehdit.

bianet, 10/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/iklim-krizi/245376-iklim-krizi-ve-fosil-yakitlarin-cocuk-sagligi-uzerindeki-etkisi

 • Yalçın Doğan /  Deniz salyası: İptal ettiği projeye 27 yıl sonra dönüyor

Deniz salyası AKP iktidarının ülkeyi nasıl yönettiğinin temel manzaralarından biri

T24, 10/06/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/deniz-salyasi-iptal-ettigi-projeye-27-yil-sonra-donuyor,31342

 • Bartın Irmağı kahverengi akıyor

Bartın Çevre Kültür ve Doğal Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Keskiner, Bartın Irmağı'ndaki renk değişiminin sebebi olarak çevredeki fabrika atıklarını gösterdi.

Kübra Ay Ulutaş, Gazete Duvar,11/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bartin-irmagi-kahverengi-akiyor-haber-1525122

 • Önder Algedik /  Müsilaj komisyonu Marmara Denizi’ni kurtarabilir mi?

Müsilaj meselesi herkesin meselesi, bunu toplum başardı. Şimdi ötesine geçmek gerekiyor. İlk sorun tabii ki rejim. Halka ve doğaya gelince çalışmayan, mevzuatı uygulamayan bu rejim.

Gazete Duvar, 14/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/musilaj-komisyonu-marmara-denizini-kurtarabilir-mi-makale-1525302

 • Yeşil Mutabakat kim için, ne için?

Avrupa’da süren ‘yeşil dönüşüm’, ‘Yeşil Mütabakat’ tartışmaları Türkiye’de de yer edinmeye başladı. Daha önce devletler düzeyinde yapılan anlaşmalar, verilen tahahhütlerle ne kadar yol alındığı ortadayken Yeşil Mütabakat, bir çok tartışma zeminini oluşturuyor. Hazırladığımız iki günlük yazısı dizisinde Prof. Dr. Aykut Çoban, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz ile Sürdürülebilir Ekonomi ve Finans Araştırmaları Derneği Direktörü Bengisu Özenç’in röportaj ve yazıları yer alacak.

Hazırlayan: Gökay Gökay Başcan, BirGün, 14/06/2021https://www.birgun.net/haber/yesil-mutabakat-kim-icin-ne-icin-348265

 • Yeşil Muatabakat kim için.ne için ? (2)

Avrupa Yeşil Mutabakatı’nı değerlendiren MMO Enerji Çalışma Grubu Başkanı Türkyılmaz, kapitalist çevrelerin sorumlu oldukları karbon salımlarını ‘düşürmek’ iddiasıyla gerçeklerin üstünü örttüğünü belirtti. Türkyılmaz “Bazı çevreci hareketlerin dile getirdiği, sermaye sözcülerinin de katıldığı Türkiye’nin Paris Sözleşmesi’ni onaylaması talebi önemlidir ancak sorunları çözecek sihirli bir anahtar değildir” dedi.

Hazırlayan: Gökay Gökay Başcan, BirGün, 15/06/2021https://www.birgun.net/haber/gercekleri-gizleyerek-krizi-cozemezsiniz-348389

 • Hidrobiyolog Artüz: Karadeniz alarm veriyor

Hidrobiyolog Artüz, denizlerdeki kirliliğe dikkat çekerek Ergene’deki derin deniz deşarjı uygulamasının sürmesi halinde Karadeniz’in Marmara’dan daha kötü bir hale geleceği konusunda uyarıyor.

Pelin Akdemir, Gazete Duvar, 16/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/hidrobiyolog-artuz-karadeniz-alarm-veriyor-haber-1525552

 • Elif Ünal /  İKLİM VE DÜNYA DEĞİŞİRKEN – 5   Direne direne "termik"siz güzel ve güneşli günlere

Güneşli günlere ulaşmamızın yolu mücadeleden geçiyor. Kırklareli, Eskişehir ve Amasra’da yürütülen uzun soluklu termik santral karşıtı mücadeleler ise hepimiz için örnek oluşturuyor.

bianet, 17/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/iklim-krizi/245794-direne-direne-termik-siz-guzel-ve-gunesli-gunlere

 • İkizdere’de İtirazın 60.Günü /  Taş ocağına "analı kızlı" direniş: Tek ağaç kalana kadar umut var

İkizdere’de taş ocağına karşı mücadele eden köylüler, sokağa çıkma döneminde kendilerine verilen cezalara tepki gösteriyor: "Bahçede, ormanda, ailemle birlikte gezdiğim için. Burası sokak değil burası orman."

Eren Dağıstanlı ,bianet, 19/06/2021 https://bianet.org/bianet/ekoloji/245951-tas-ocagina-anali-kizli-direnis-tek-agac-kalana-kadar-umut-var

 • Neil Faulkner / Covid, iklim ve ikili metabolik yırtılma

Bizler, küreselleşmiş, finansallaşmış tekelci kapitalizmin dünya üzerindeki yaşamın sürdürülebilmesi adına varoluşsal bir tehdit haline geldiği yeni bir jeolojik çağın, Antroposen çağının sakinleriyiz.

Çeviren: Özde Çelikbilek, BirGün Pazar, 20/06/2021 https://www.birgun.net/haber/covid-iklim-ve-ikili-metabolik-yirtilma-348996

 • DENİZ KİRLİLİĞİ, MÜSİLAJ VE HALK SAĞLIĞINA ETKİLERİ  Alarmda olmalıyız

Müsilaj Marmara Denizi’ni dipten ve yüzeyden sarmaya devam ederken, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü’nden uzmanlar denizde ölümcül hidrojen sülfür gazı tespit edildiğini duyurdu. Bu, Marmara’da yeterli oksijen kalmadığı anlamına geliyor. Peki, bu ekolojik cinayetin halk sağlığı açısından yarattığı riskler neler? Kısa, orta ve uzun vadede neler yapılmalı? Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi ve çevre sağlığı uzmanı Cavit Işık Yavuz’a kulak veriyoruz...

Söyleşi:Bekir Avcı, Bir+Bir, 21/06/2021 https://www.birartibir.org/ekoloji/1192-alarmda-olmaliyiz

 • Validebağ’a polis eşliğinde gelebildiler

İstanbul Anadolu Yakası’nın en büyük doğal yeşil alanlarından birisi olan Validebağ Korusu’nda talana karşı mahallelinin nöbeti sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, “Validebağ Korusu projesine 21 Haziran Pazartesi günü başlıyoruz” sözlerinin ardından koruda nöbete başlayan gönüllüler, dün nöbetlerinin ikinci gününde de bölgeyi terk etmedi

Yaren Çolak, BirGün, 23/06/ 2021. https://www.birgun.net/haber/validebag-a-polis-esliginde-gelebildiler-349336

 • İBB: Validebağ Korusu’nda şu an için hiçbir uygulama yapılamaz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün “Validebağ Korusu’nda şu an için hiçbir uygulama yapılamaz, yapılmamalı!” diyerek gerekçelerini açıkladı.

soL, 23/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/haber/ibb-validebag-korusunda-su-icin-hicbir-uygulama-yapilamaz-307743

 • Tuna Emren / İKLİM VE DÜNYA DEĞİŞİRKEN – 6  Ya kapitalizm ya gelecek

Fiilen mümkün olan bir enerji dönüşümünü gerçekleştiremiyor olmamızın sebebi, böyle bir dönüşümün sermayedarların çıkarlarına ters düşmesi. Bu nedenle bizim de iklimi değil sistemin ta kendisini hedef tahtasına oturtmamız gerek.

bianet, 24/06/2021 https://bianet.org/bianet/iklim-krizi/246137-ya-kapitalizm-ya-gelecek

 • Validebağ Korusu projesi için yürütmeyi durdurma kararı

İstanbul'da bulunan Validebağ Korusu'nda yapılaşmaya izin veren planın yürütmesi durduruldu. Avukat Onur Cingil, "Karar ile buradaki tüm işlemler duracak. Burada nöbet devam edecek" dedi.

Gazete Duvar, 27/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/validebag-korusu-projesi-icin-yurutmeyi-durdurma-karari-haber-1526558

 • Bülent Şık / Ergene Derin Deniz Deşarjı ve Marmara Denizi’ndeki toksik kirlilik

Ergene havzasındaki kirliliğin Marmara Denizi’ne boşaltılması uygulamasının başlaması şu anda var olan kirlilik sorununu büyütecek ve müsilaj sorunuyla görünür olan Marmara Denizi ekosistemindeki çöküşü derinleştirecektir.

bianet, 29/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/ekoloji/246435-ergene-derin-deniz-desarji-ve-marmara-denizi-ndeki-toksik-kirlili

16-ANMA /KİTAP/ KÜLTÜR / SANAT

 • Kalan Müzik'in sahibi Hasan Saltık'a veda: Dengbejleri, Yezidileri, Süryanileri onun sayesinde tanıdık

Kalan Müzik'in kurucusu Hasan Saltık kalp krizi nedeniyle vefat etti: Dengbejleri, Yezidileri, Süryanileri, kadın halk ozanlarını onun sayesinde tanıdık.

Ezgi Sivrikaya, Gazete Duvar, 03/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kalan-muzikin-sahibi-hasan-saltika-veda-dengbejleri-yezidileri-suryanileri-onun-sayesinde-tanidik-haber-1524242

 • Murat Meriç /  Moruk, nereye gittin böyle durup dururken? 

Unkapanı’nda verilen Kürtçe savaşının bayrak ismidir Hasan. O bayrağı tek başına açtı ve sonuna kadar savaştı. Bugün, 12 Eylül sonrasında getirilen Kürtçe yasağı kalkmışssa bu, Hasan sayesinde.

Gazete Duvar, 03/06/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/moruk-nereye-gittin-boyle-durup-dururken-makale-1524269

 • Murat Beşer / Haziranda Ölmek Zor

'Mösyö, 2 Haziran akşamı şarkının altını kalın bir füzenle çizdi, geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda etti.'

soL, 06/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/haziranda-olmek-zor-306491

 • Ali Bulunmaz /  İktidarın ‘ideal toplum’ düşüncesi ve Diyanet

Burcu Karakaş, 'Biz Her Şeyiz' çalışmasında iki soruya yanıt arıyor: “Diyanet İşleri Başkanlığı, nasıl oldu da bu konuma geldi?” ve “Diyanet, eriştiği ayrıcalıklı konumda nasıl çalışmalar yapıyor?"

Gazete Duvar, 03/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/iktidarin-ideal-toplum-dusuncesi-ve-diyanet-haber-1523813

 • soL Kültür: Nâzım'ın izinde

Usta şair Nâzım Hikmet'in 58. ölüm yıldönümü sebebiyle hazırlanan soL Kültür özel programında gazeteci Gamze Erbil ile birlikte Nâzım Hikmet'in yaşamı ve eserlerinde yer edinmiş mekanların izini sürüyoruz. 

soL, 03/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/haber/sol-kultur-nazimin-izinde-306337

 • Gezi’yi hatırla: Her şeyi yok edebilirsiniz ama şarkıyı yok edemezsiniz

Gezi Parkı eylemleri, birçok şarkıyı ve düzenlemeyi daha o günlerde dilimize dolamıştı. Duman’ın ‘Eyvallah’ı, Boğaziçi Caz Korosu’nun ‘Çapulcu musun vay vay’ı, Kardeş Türküler’in ‘Tencere Tava Havası’nı on binlerce kişi bir ağızdan söyledi o günlerde.Gezi Parkı direnişinden doğan müzik kültürünü müzik yazarı ve eleştirmen Murat Meriç ile konuştuk.

Canan Coşkun, Diken, 03/06/2021 https://www.diken.com.tr/geziyi-hatirla-her-seyi-yok-edebilirsiniz-ama-sarkiyi-yok-edemezsiniz/

 • Zülfü Livaneli: İnsanlığın utancıdır bu!

Zülfü Livaneli ile aile, aşk, ebeveynlik, evlat, kadın dayanışması, dostluk, göç ve doğa meselesini ele aldığı yeni romanı Balıkçı ve Oğlu'nu konuştuk. 

Okan Çil, Söyleşi, Gazete Duvar,04/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/zulfu-livaneli-insanligin-utancidir-bu-haber-1523940

 • Anadolu insanı hep öykülerinde

Bu yılki Sait Faik Hikâye Armağanı’nı alan Şermin Yaşar, öykülerindeki ince mizahı Anadolu insanından edindiğini belirterek “Zihnimde sakladığım o güzel insanlar öykü kahramanının içine yerleşiyor” diyor.

Oğuzcan Ünlü, BirGün, 09/06/ 2021https://www.birgun.net/haber/anadolu-insani-hep-oykulerinde-347731

 • Sanat emekçileri: “Bile isteye yok sayılıyoruz”

Sanat Meclisi, 2021 Mayıs ayında sanat alanında yaşanan baskıları, vurdumduymazlıkları içeren “Sanatta Hak İhlalleri” başlıklı bir rapor yayımladı.

bianet, 11/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/245557-sanat-emekcileri-bile-isteye-yok-sayiliyoruz

 • Tolga Binbay /   Kaan Ertem, Moğollar ve kuşak olamamış bir neslin imzaları

Bu ülkenin arafına doğduk, cehennemine denk geldik. Ülkenin, insanların güzel zamanları geri gelsin diye imzalar topladık, kendimizce uğraştık.

soL, 13/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/kaan-ertem-mogollar-ve-kusak-olamamis-bir-neslin-imzalari-306977

 • Usta yazar Ahmet Ümit yeni kitabıyla ilgili ilk kez BirGün'e konuştu: Amacım yazarak insanlığı anlatmak

Usta yazar Ahmet Ümit, yeni kitabıyla ilgili ilk röportajını BirGün’e verdi. Ümit, “Benim romanlarımın birçok amacı var ama en çok insan hakikatini ortaya koymak. İnsanın iyi veya kötü olmadığını anlatmak” diyor.

Mustafa Kömüş, BirGün, 15/06/ 2021 https://www.birgun.net/haber/usta-yazar-ahmet-umit-yeni-kitabiyla-ilgili-ilk-kez-birgun-e-konustu-amacim-yazarak-insanligi-anlatmak-348387

 • Oğuz Oyan /   İşaya Üşür'ün ardından

İşaya Üşür, kavramsal tartışmaların üstadıydı. Yeri kolay doldurulamayacak bir analitik düşünce yapısını temsil ediyordu. 

soL, 15/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/isaya-usurun-ardindan-307106

 • Yekta Kopan: İsteyen istediği sopayı sallasın sanat susmuyor

'Bana Kuşlar Söyledi' kitabı Can Yayınları tarafından yayımlanan Yekta Kopan'la konuştuk. Kopan, "İsteyen istediği sopayı sallasın sanat susmuyor. Sanat çaresizliğe izin vermiyor" dedi.

Okan Çil, Gazete Duvar, 17/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/yekta-kopan-isteyen-istedigi-sopayi-sallasin-sanat-susmuyor-haber-1525300

 • Oğuz Oyan / Dayanışma Forumu dergisi 'laiklik' konusuyla yola çıktı

Dayanışma Meclisi'nin iki ayda bir hazırlayacağı Dayanışma Forumu dergisinin ilk sayısı laiklik konusuna ayrıldı. Dayanışma Forumu dergisinin sunuş yazısını Oğuz Oyan kaleme aldı.

soL, 21/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/haber/dayanisma-forumu-dergisi-laiklik-konusuyla-yola-cikti-307556

 • Prof. Dr. Türker Kılıç: Esas devrimciler bilim insanlarıdır

Türker Kılıç'ın 'Yeni Bilim: Bağlantısallık-Yeni Kültür: Yaşamdaşlık' kitabı Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlandı. Kılıç, "Bağlantısallık yaşama yeni bir bakış açısı ile bakmamızı sağlıyor" dedi.

Gizem Bilkay, Gazete Duvar, 22/06/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/prof-dr-turker-kilic-esas-devrimciler-bilim-insanlaridir-haber-1526197

 • Mahmut Çınar /  Müzikle derdiniz nedir sizin beyler?

Salgınla ilişkili olduğu varsayılan kısıtlamaların kimlere, ne şekilde ve nasıl tutarsızca uygulandığına bakınca bu hıncın, bir alanın üreticilerini açıkça mağdur etmeye yönelik olduğu anlaşılıyor.

Gazete Duvar, 22/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/muzikle-derdiniz-nedir-sizin-beyler-haber-1526286

 • Müzik devam etmeli!

Erdoğan’ın pandemi tedbirleri kapsamında “kusura bakmasınlar” diye duyurduğu gece 12.00’den sonra müzik yasağı kararı müzik dünyası tarafından sektörü bitirmeye yönelik bir adım olarak değerlendirildi. “Yaşam tarzına müdahale” diyen müzik dünyası sivil itaatsizlik uygulanması konusunda hemfikir.

Işıl Çalışkan, BirGün, 23/06/ 2021 https://www.birgun.net/haber/muzik-devam-etmeli-349334

 • Nevzat Onaran’ın yeni kitabı: Devletin Dâhili Harbi

Gazeteci Nevzat Onaran “Devletin Dâhili Harbi“ kitabında Koçgiri, Pontos, Trakya, Sasun ve Dersim özelinde 1914-1940 dönemini inceliyor.

bianet, 24/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/kitap/246224-nevzat-onaran-in-yeni-kitabi-devletin-dahili-harbi

 • Beşikçi'nin anıları: “Söz Konusu Vatansa Bilim Teferruattır”

Fikirleri yüzünden onlarca kez yargılanan, yıllarca hapishanede kalan sosyolog İsmail Beşikçi’nin anıları, “Söz Konusu Vatansa Bilim Teferruattır” adıyla yayımlandı.

bianet, 25/06/2021 https://bianet.org/bianet/kitap/246275-besikci-nin-anilari-soz-konusu-vatansa-bilim-teferuattir

 • Azmi Karaveli / Karpuz 'heykeli' yapan kültür esnafı

Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren heykel ideolojik araç olarak kullanıldı. İnegöl köftesi ya da Nasrettin Hoca heykellerinin arkasında da vasatlığın kutsanmasına dayalı ideolojik bir altyapı var.

Gazete Duvar, 26/ 06/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/karpuz-heykeli-yapan-kultur-esnafi-makale-1526678

 • 1925'ten günümüze: Sinema Bergama

Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi’nin Yücel Tunca tarafından hazırlanan yeni projesi “Sinema Bergama”, 25 Haziran'da yayınlandı. Yücel Tunca ile bir web belgeseli olan “Sinema Bergama”yı konuştuk.

Söyleşi:Cihan Başakçıoğlu,Gazete Duvar,27/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/1925ten-gunumuze-sinema-bergama-haber-1526645

 • Tolga Şirin / Şeriatçı sanat düşmanlığı ruhumuzu kirletiyor

Sanat alanında tam bir gerileme içindeyiz fakat konu müzik olduğunda durum epey yıkıcı

T24, 29/06/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/tolga-sirin/seriatci-sanat-dusmanligi-ruhumuzu-kirletiyor,31592

17-BİLİM VE TEKNOLOJİ

 • Funda Başaran / Dijital teknolojiler ve kültür

Ong’un “birincil sözlü kültür, yazılı kültür ve ikincil sözlü kültür” ayrımına benzer bir ayrımı internet ve sosyal ağlarla birlikte yeniden düşünmek ve ayrıntılandırmak mümkün mü?

Gazete Duvar,05/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/dijital-teknolojiler-ve-kultur-makale-1524009

 • Güneç Kıyak /  Dayatılan gerçeklik

Belki bizler de, bir simülasyon içinde olmasak bile, bizlere dayatılmış bir gerçekliği yaşıyor olamaz mıyız?

T24, 06/06/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/dayatilan-gerceklik,31281

 • Dr.H. Tuğça Şener /  Uzaya gidebilir miyiz?

2004 yılında ilkokul 4 öğrencileri için hazırladığım astronomi derslerinden birinde bir öğrencimin sorduğu soruyu hatırladım. Soruyu duyduğum anda hissettiklerim bugün hâlâ geçerliliğini koruyor: Neden uzaya gidecek roketler hep Fransız Guyanası’ndan veya Amerika’dan fırlatılıyor?

BirGün, 06/06/ 2021 https://www.birgun.net/haber/uzaya-gidebilir-miyiz-347382

 • National Geographic 'beşinci okyanusu' resmen tanıdı

National Geographic Society, Güney Okyanusu'nu resmen 'beşinci okyanus' olarak tanıdı. Bilim insanları, "Ekolojik yapısındaki farklılıklar nedeniyle bu adımı atıyoruz" açıklamasını yaptı.

Gazete Duvar, 09/06/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/national-geographic-besinci-okyanusu-resmen-tanidi-haber-1524888

 • Tim McMillan /   Ekstra boyutlar karanlık maddeyi açıklayabilir

Riverside Üniversitesi’nden teorik parçacık fizikçileri, yeni çalışmalarında, karanlık maddenin uzay-zamanda yeni bir ekstra boyutun varlığı ile açıklanabileceğini öne sürdü.

Gazete Duvar, 11/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/ekstra-boyutlar-karanlik-maddeyi-aciklayabilir-haber-1525031

 • Prof. Dr. Yılmaz Selim Erdal /  Tarih öncesi toplumlarda pandemi izleri

"Covid-19, bir ilk değil, son da olmayacaktır. Ancak Covid-19 pandemisinin bize öğrettiği; serbest piyasa ekonomisi ve kapitalizmin, virüs karşısında diz çöküşüdür.”

Nuray Pehlivan, Gazete Duvar,12/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/tarih-oncesi-toplumlarda-pandemi-izleri-haber-1524941

 • Çağrı Mert Bakırcı / 24 bin yıl sonra yeniden doğmak

CRISPR gibi gen düzenleme yöntemleriyle genlerimizi değiştirebilir ve donma direnci gibi özellikleri kısmen veya tamamen edinebiliriz. Kriptobiyozun sırlarını çözüp, buna yönelik ilaçlar geliştirip, vücudumuzda eksik olan ve sözünü ettiğim türlere donma direncini kazandıran proteinleri edinebiliriz.

BirGün, 13/06/ 2021  https://www.birgun.net/haber/24-bin-yil-sonra-yeniden-dogmak-348164

 • Eva Hamrud /  Genleriniz ne kadar uzun yaşayacağınızı belirler mi?

Uzmanlar, kalıtımın yaşam süresi üzerindeki etkisinin düşük olduğunu söylüyor.

Gazete Duvar, 13/06/ 2021  https://www.gazeteduvar.com.tr/genleriniz-ne-kadar-uzun-yasayacaginizi-belirler-mi-haber-1525247

 • Güneç Kıyak  /  Köpük evrenler

Bilimin bizlere sunduğu çoklu evren hikayesi olağanüstü sarsıcı ve inanılmaz gibi duruyor. Ama unutmayalım; çoklu evrenler, Kuantum Kuramı'nı yaratan aynı aklın ürünü

T24, 13/06/2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/kopuk-evrenler,31380

 • Akın Ersoy /  Pagan dünyada tanrılar ve salgınlar

Mezopotamya, Mısır, Yunan ve Türklerde pagan dönem için denilebilir ki salgınlar da, hastalıklar da, tedaviler de 'tanrısal'dır.

Gazete Duvar, 15/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/pagan-dunyada-tanrilar-ve-salginlar-haber-1525411

 • Glenn S. Daehn   /  'Zanaatkâr robotlar' insana ihtiyaç duymadan çalışabilecek

Robotların gelişimi dünya genelinde soru işaretlerini artırsa da, farklı alanlarda görev yapabilecek otonom sistemler, birçok faaliyeti olumlu yönde ilerletmeye aday görünüyor.

Gazete Duvar,19/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/zanaatkar-robotlar-insana-ihtiyac-duymadan-calisabilecek-haber-1525925

 • Emek Erez/  Dijital dünya, şirketlerin hâkimiyetinde bir dünya mı?

Parçası olduğumuz ağların altında dünyanın fakir bıraktığı, varlığını sadece ucuz iş gücüne indirgediği, sömürdüğü bedenler var. Elbette klasik kolonyalizmde olduğu gibi burada da mühendisler devrede.

Gazete Duvar, 19/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/dijital-dunya-sirketlerin-hakimiyetinde-bir-dunya-mi-makale-1525877

 • Güneç Kıyak /  Gerçekliğin temelinde bilgi mi var?

Gerçeklik bilgiyse, bu bilginin doğa tarafından mı yoksa süper zeki yaratıcılar tarafından mı oluşturulmuş olmasının bir önemi var mıdır? 

T24, 20/06/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/gercekligin-temelinde-bilgi-mi-var,31474

 • Çağrı Mert Bakırcı / Deniz Salyası: Bitki ve Mikroorganizmaların Salgısı Kontrolden Çıktığında Denizlerin Korkulu Rüyası Olabilir!

Küresel iklim krizinin ağırlığı çöktükçe, denizimizi çok daha zor günler bekliyor. Harekete geçilmezse, yaşanacak sıkıntılar çok daha büyük ve geri döndürülemez olacak.

BirGün, 20/06/2021 https://www.birgun.net/haber/deniz-salyasi-bitki-ve-mikroorganizmalarin-salgisi-kontrolden-ciktiginda-denizlerin-korkulu-ruyasi-olabilir-349007

 • Karanlık madde Samanyolu’nun dönüşünü yavaşlatıyor olabilir

Bilim insanları, Samanyolu’nun merkezindeki galaksi çubuğunun dönüş hızının, zaman içerisinde neredeyse dörtte bir oranında yavaşladığını keşfetti.

Gazete Duvar, 20/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/karanlik-madde-samanyolunun-donusunu-yavaslatiyor-olabilir-haber-1526009

 • Güneç Kıyak / Lityum'un gizemi ve kuantum dolanıklık

Beynin algoritmasını çözebilirsek, onun elektriksel iletileri nasıl kimyasal bilgiye ve ardından da bilişsel yetileri tetikleyen anlamlı bilgiye dönüştürdüğünü anlayabileceğiz

T24,27/06/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/gunec-kiyak/lityum-un-gizemi-ve-kuantum-dolaniklik,31562

 • Çin'deki kafatası evrim tarihini değiştirebilir

Çin'de Harbin'teki kafatası modern insanlara Neandertallerden daha yakın yeni bir dal oluşturdu. Bilim insanları kafatasının yeni bir türü işaret edip etmediği konusunda kararsız.

bianet, 27/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/yasam/246347-cin-deki-kafatasi-evrim-tarihini-degistirebilir

 • Çağrı Mert Bakırcı /  Hubble bozuldu!

Yavaş yavaş ömrünün sonuna geliyor olsa da yıllar boyunca Hubble üzerinde yapılan tamir ve geliştirmeler, fırlatılmasından 30 yıl sonra bile tarihi teleskobun baş döndürücü keşiflere kapı aralamasını mümkün kılıyor.

BirGün, 27/06/ 2021  https://www.birgun.net/haber/hubble-bozuldu-349819

 • Peter Dockrill /  Venüs’te olası yaşam: Bilim insanları yeni bir organizma türüne işaret ediyor

Venüs’ün büyük kısmı sülfürik asitten oluşan bulutları, gerçekten de Dünya’da bilinmeyen bir yaşam biçimini barındırıyor olabilir mi?

Gazete Duvar, 30/06/ 2021https://www.gazeteduvar.com.tr/venuste-olasi-yasam-bilim-insanlari-yeni-bir-organizma-turune-isaret-ediyor-haber-1527054

18-KANAL İSTANBUL

 • Haluk Eyidoğan /  Marmara'nın salyası, İstanbul'un kanalı

Marmara Denizi bu kirliliğe dayanamadı ve salyasını saldı. Bir afete dönüşen bu deniz salyası hastalığı ne kadar sürecek kimse kesin bir şey söyleyemiyor. Önümüzdeki ay sonunda Kanal İstanbul'un projesine başlanacağı ilan edildi. Salyasıyla nefessiz kalarak yoğun bakıma düşen Marmara Denizi, "inadına yapılacak" Kanal İstanbul sonrası morgdan sağ salim çıkamaz

T24, 03/06/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/haluk-eyidogan/marmara-nin-salyasi-istanbul-un-kanali,31242

 • Prof Dr. Naci Görür’den Kanal İstanbul isyanı: Haykırmaktan sesim kesildi, yüz binlerce insanın can güvenliği yok

Kanal İstanbul Projesi'ne ilişkin uyarılarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, söz konusu projenin geçtiği alanların depremi tetikleyebileceği uyarısında bulundu. Görür, "Bir bilim insanı olarak isyan ediyorum. Neden İstanbul'u depreme hazırlayıp insanların can güvenliğine yatırım yapmıyorsunuz?" diye konuştu.

BirGün, 10/06/ 2021 https://www.birgun.net/haber/prof-dr-naci-gorur-den-kanal-istanbul-isyani-haykirmaktan-sesim-kesildi-yuz-binlerce-insanin-can-guvenligi-yok-347892

 • Prof. Naci Görür'den Kanal İstanbul uyarısı: Marmara'ya açılan bölümde depremim şiddeti minimum 9 olacak, en verimli araziler çölleşecek

Bilim Akademisi Üyesi ve İTÜ Jeoloji Mühendisi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, 26 Haziran’da ilk temeli atılacak Kanal İstanbul’un yapılmasının son derece riskli olduğunu belirterek, "Kanalın Marmara'ya açılan bölümünde depremin şiddeti minimum 9 olacak.  Kanal İstanbul yapılırsa Marmara’yı kurtarma şansı ortadan kalkacak." diye konuştu. 

T24, 19/06/2021 https://t24.com.tr/haber/prof-naci-gorur-den-kanal-istanbul-uyarisi-marmara-ya-acilan-bolumde-depremim-siddeti-minimum-9-olacak-en-verimli-araziler-collesecek,960159

 • Ekrem İmamoğlu ile Kanal İstanbul üzerine söyleşi: “Arazi satın alanlar rant elde edemeyecek, oraları geri alıp İstanbul’un daimi tarım arazileri yapacağız, adını da Atatürk Tarım Çiftliği koyacağız”

2011 genel seçimleri öncesi “çılgın proje” denilerek Adalet ve Kalkınma Partisi’nin seçim vaatlerinden biri olarak duyurulan “Kanal İstanbul Projesi” için ilk inşaat çalışmaları, aradan geçen 10 yılın ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı bir törenle 26 Haziran Cumartesi başlayacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, uzun zamandır özellikle muhalefet partileri temsilcileri ve toplumun çeşitli kesimleri tarafından eleştirilen Kanal İstanbul’a neden karışı olduğunu Medyascope yayınında Ruşen Çakır‘a anlattı.

Ruşen Çakır, Medyascope, 24/06/ 2021https://medyascope.tv/2021/06/24/ekrem-imamoglu-ile-kanal-istanbul-uzerine-soylesi-arazi-satin-alanlar-rant-elde-edemeyecek-oralari-geri-alip-istanbulun-daimi-tarim-arazileri-yapacagiz-adini-da-ataturk-tarim-ciftligi-koyacagiz/

 • Bitmeyen tartışma: Kanal İstanbul

Kanal İstanbul'a tepkiler ve itirazlar sürerken, bugün yapılacak törenle projenin geçiş noktasında yer alan Sazlıdere köprüsünün temeli atılıyor. Kanal İstanbul projesi için ise henüz ihaleye çıkılmadı.

Pelin Ünker, DW Türkçe, 26/06/2021 https://www.dw.com/tr/bitmeyen-tart%C4%B1%C5%9Fma-kanal-istanbul/a-58055573

 • Halkın çılgın projeye ihtiyacı yok!

Kanal İstanbul güzergâhındaki mahallelerde yaşayan yurttaşlarla konuştuk. Bölgede arazi fiyatlarının fırladığını belirten yurttaşlar, Kanal İstanbul Projesi’nin bölgeye zarar vereceğini belirterek “Cumhurbaşkanı Erdoğan halkla inatlaşıyor” diyor. TMMOB Başkanı Koramaz, “Geri adım atmayacağız ve ülkemize yapılmaya çalışılan bu kötülüğe izin vermeyeceğiz. Bu proje derhal durdurulmalıdır” dedi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da iktidarın Kanal İstanbul’la İSKİ’ye 50 milyar liralık bir maliyet yüklemeye çalıştığını açıkladı.

İsmail Arı, BirGün, 26/06/2021 https://www.birgun.net/haber/halkin-cilgin-projeye-ihtiyaci-yok-349712

 • Tarık Şengül / Su havzalarından Kanal İstanbul’a

Kanal İstanbul Projesi’nin parçası olduğu ilan edilen geçişlerden birinin temel atma töreni Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla bugün yapılıyor! Kanal İstanbul’un parçası olarak sunulsa da temeli atılan Sazlıdere geçişi aslında 3. Köprü’nün bağlantı yollarından biri ve Kanal’la doğrudan bir ilişkisi yok. 

BirGün, 26/06/2021 https://www.birgun.net/haber/su-havzalarindan-kanal-istanbul-a-349708

 • Yalçın Doğan  /  Kanal İstanbul: Yüzyılın ihaneti

İstanbul'u yirmi beş yıl yönettikten sonra, Tayyip Erdoğan ortaya çıkan manzaraya baktığında, baklayı ağzından çıkartıyor:"Biz İstanbul'a ihanet ettik".Ve bugün...O "ihanet", belki de yüz yılı aşacak bir süreye uzanan "yeni bir ihanete" uzanıyor:Bugün "Kanal İstanbul'un" temelinin atılması söz konusu.

T24, 26/06/ 2021 https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/kanal-istanbul-yuzyilin-ihaneti,31554

 • Bakırköy'deki Kanal İstanbul eylemine polis ablukası: Kanalı yaptırmayacağız!

"Ya Kanal Ya İstanbul" koordinasyonunun Kanal İstanbul'a karşı Bakırköy'de yaptığı eylem polis ablukasında geçti. Polis, eyleme katılanların yürümesine izin vermedi.

Evrensel, 26/06/ 2021 https://www.evrensel.net/haber/436504/bakirkoydeki-kanal-istanbul-eylemine-polis-ablukasi-kanali-yaptirmayacagiz

 • Kanal İstanbul için deprem uyarısı: Kenti tümüyle kaos içine sokacak

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, Kanal İstanbul'a ilişkin yaptığı açıklamada, 'Kanal İstanbul, afet öncesi ve sonrası açısından, zaten hazırlıksız olan kenti tümüyle kaos içine sokacaktır' dedi

soL, 26/06/ 2021 https://haber.sol.org.tr/haber/kanal-istanbul-icin-deprem-uyarisi-kenti-tumuyle-kaos-icine-sokacak-307978

 • İmamoğlu duyurdu: İBB’den Kanal İstanbul web sitesi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul’a ilişkin bilimsel verilerin yer aldığı bir internet sitesi kurduklarını duyurdu.

BirGün, 26/06/ 2021https://www.birgun.net/haber/imamoglu-duyurdu-ibb-den-kanal-istanbul-web-sitesi-349782

 • Metropoll anketi: Kanal İstanbul'a destek oranı yüzde 37,6

Metropol'ün Kanal İstanbul anketine göre katılımcıların yüzde 37'6'sı projeyi doğru buluyor. Yüzde 48,6 projeyi doğru bulmadığını belirtirken Yüzde 13,8 ise "Fikrim yok/Cevabım yok" dedi.

Gazete Duvar,28/06/ 2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/metropoll-anketi-kanal-istanbula-destek-orani-yuzde-376-haber-1526876

19-BOĞAZİÇİ’NDE ÖZERKLİK MÜCADELESİ

 • Öğrenciler kapısı kilitlenen kampüse girdi: "Kayyımlar gidecek"

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, atanmış rektör Melih Bulu'yu protesto etmek için gittikleri kampüse alınmadı. Polis ve özel güvenlik görevlileri Güney Kapı'ya bir kez daha kilit vurdu.

Bianet, 01/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/244979-ogrenciler-kapisi-kilitlenen-kampuse-girdi-kayyimlar-gidecek

 • Boğaziçililere gökkuşağı davası | "Renklerimizle parlayacağız"

LGBTİ+ toplumunu temsil eden gökkuşağı bayrağını taşıdıkları için haklarında dava açılan 12 Boğaziçi öğrencisi ilk kez hakim karşısında.

Dilek Şen, Bianet, 03/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/siyaset/245053-bogazicililere-gokkusagi-davasi-renklerimizle-parlayacagiz

 • Rıfat Okçabol / Yine Boğaziçi Üniversitesi!

Kayyım rektör atandıktan sonra BÜ’de hemen her gün üniversiteye yakışmayan ve toplumu şaşırtan olaylar devam ediyor. 

soL, 04/06/2021 https://haber.sol.org.tr/yazar/yine-bogazici-universitesi-306353

 • Boğaziçi'nde nöbetin 103'üncü günü

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri nöbetlerinin 103'üncü gününde rektörlük binasını sırtını dönerek, "Hepimizin akademik hak ve özgürlüklerini tehdit eden bu müdahaleyi asla kabul etmiyoruz" dedi.

Gazete Duvar, 04/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bogazicinde-nobetin-103uncu-gunu-haber-1524401

 • Üstün Ergüder  /  Boğaziçi Üniversitesi direnişi

Uzaktan izleyebildiğim kadarı ile 2021 yılının ilk günlerinde yapılan rektör ataması yalnız öğretim üyeleri ve öğrenciler için değil camia için de çok büyük bir şok oldu. 1982’deki atamaya benzer bir şekilde atama üniversite dışından yapılmış ve üniversitenin tercihlerine hassasiyet göstermek yönünde hiçbir çaba harcanmamıştı. 2021 yılının ilk günlerinden beri Boğaziçi Üniversitesi yapılan rektör ataması nedeniyle öğrencisiyle, öğretim üyesiyle uzun bir süredir yürütülen protesto eylemiyle ülkenin gündeminde. Neredeyse 100 günü aştı. Bu kadar uzun soluklu bir protesto eylemini ben ülkemizde hatırlamıyorum. 

Yetkin Report, 05/06/2021https://yetkinreport.com/2021/06/05/bogazici-universitesi-direnisi/

 • Kayıtlarda yok: Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi'nde ders vermedi

Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan Melih Bulu'nun, "8 yıl Boğaziçi'nde ders verdim" sözleri gündem oldu. Üniversite kayıtlarında Bulu'nun ders verdiği yönünde bir kayıt bulunmuyor.

Hacı Bişkin, Gazete Duvar, 09/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/kayitlarda-yok-melih-bulu-bogazici-universitesinde-ders-vermedi-haber-1524877

 • BOĞAZİÇİ'NDE NE OLUYOR? (1)  "Kimsenin haberi olmadan" kurulan fakülteler "kimin"?

Boğaziçi Üniversitesi'ne kurulan iki fakülte, üniversitenin yazılı kuralları işletilseydi o kadar hızlı kurulabilir miydi? Atanmış yönetim, bu gibi kararları hangi amaçla alıyor? Emeritus profesör Alpar Sevgen bianet'e anlattı.

Dilek Şen, bianet,15/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/245648-kimsenin-haberi-olmadan-kurulan-fakulteler-kimin

 • BOĞAZİÇİ'NDE NE OLUYOR? (2) "Bu saldırganlıkla bir üniversite yönetilemez"

Kampüse öğrencilerin, akademisyenlerin ve mezunların girişleri hangi gerekçelerle engelleniyor? Kapılara akılan kelepçe ve kilitlerin ötesi ne olabilir? Akademisyenler anlatıyor.

Dilek Şen, bianet, 20/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/245829-bu-saldirganlikla-bir-universite-yonetilemez

 • BOĞAZİÇİ'NDE NE OLUYOR? (3) "Bu yolun sonu felaket olur ama izin vermeyeceğiz"

Atanmış yönetimin, "yarı zamanlı ve emekli kişilere ders verdirilmemesine" yönelik kararı ne anlama geliyor? Kararın sonuçları ne olabilir? Akademisyenler Oya Başak ve Yaman Barlas anlatıyor.

Dilek Şen, bianet, 22/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/245973-bu-yolun-sonu-felaket-olur-ama-izin-vermeyecegiz

 • BOĞAZİÇİ'NDE NE OLUYOR? (4) "Üniversiteyi fabrika gören anlayış, sosyal bilimleri gözden çıkarır"

Özerk üniversite ideali rafa kaldırıldığında neyin ötesine düşeriz? Üniversiteler kimi yetiştirir ve neden bir "girişimcilik fabrikası" değildir? Volkan Çıdam değerlendiriyor.

Dilek Şen, bianet, 29/06/ 2021https://bianet.org/bianet/egitim/246425-universiteyi-fabrika-goren-anlayis-sosyal-bilimleri-gozden-cikarir

 • Boğaziçili hocalar: Senato gasp ediliyor

Boğaziçi Üniversitesi'nde 'kayyum rektör'ü protesto eden akademisyenler: "Demokratik olarak işleyen bir sistem, senatoda sayısal çoğunluğu sağlamak için suiistimal ediliyor..."

Gazete  Duvar, 17/06/2021 https://www.gazeteduvar.com.tr/bogazicili-hocalar-senato-gasp-ediliyor-haber-1525708

 • Boğaziçi gelenekleri yok sayılmak isteniyor

Boğaziçi Üniversitesi'nde 15 yıl Senato üyeliği yapan emekli Prof. Cevza Sevgen, tüm yaşananları, senatonun geldiği durumu BirGün'e anlattı.

Dilan Esen , BirGün, 19/06/2021 https://www.birgun.net/haber/bogazici-gelenekleri-yok-sayilmak-isteniyor-348908

 • Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri: Senatonun bu şekilde gaspı ülke geleceğinin gaspı

Üniversite senatosunda mükerrer oy kullanılmasına tepki gösteren akademisyenler, “Gayrimeşru uygulamayla atanmış yönetim seçilmiş senatörlerimizin ve üniversitemizin iradesini hiçe saymıştır.” dedi.

Gazete Duvar, 25/06/2021https://www.gazeteduvar.com.tr/bogazici-universitesi-akademisyenleri-senatonun-bu-sekilde-gaspi-ulke-geleceginin-gaspi-haber-1526673

 • SENATODA "MÜKERRER OY"  11 dernekten Boğaziçi akademisyenlerine destek

Üniversite derneklerinden akademisyenler, Boğaziçi Üniversitesi Senatosu'nda mükerrer oy kullanan atanmış yönetime karşı "Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz" diyen meslektaşlarına destek verdi.

bianet, 28/06/ 2021 https://bianet.org/bianet/egitim/246417-11-dernekten-bogazici-akademisyenlerine-destek

Derleyen Sacit Yörüker
 • Paylaş