Biz şimdi alçak sesle konuşuyoruz ya
Sessizce birleşip sessizce ayrılıyoruz ya
Anamız çay demliyor ya güzel günlere
Sevgilimizse çiçekler koyuyor ya bardağa
Sabahları işimize gidiyoruz ya sessiz sedasız
Bu, böyle gidecek demek değil bu işler
Biz şimdi yanyana geliyor ve çoğalıyoruz
Ama bir ağızdan tutturduğumuz gün hürlüğün havasını
İşte o gün sizi tanrılar bile kurtaramaz

Cemal Süreya

Mahalleli Saraçoğlu Projesi Hakkında Ne Düşünüyor: "Ne bilgi veren oldu, ne görüşümüzü soran..."

Mahalleli Saraçoğlu Projesi Hakkında Ne Düşünüyor: "Ne bilgi veren oldu, ne görüşümüzü soran..."

Mustafa Zahir Altıok, 65 yıldır Kumrular’da yaşıyor. Geçen ay kapatılan Namık Kemal Ortaokulu’nun 1969 yılı mezunlarından. Saraçoğlu projesi kapsamında okulunun kapatılmış olmasına dair düşüncelerini sorarak başladık. Altıok, “İnsan evladını kaybetmiş gibi oluyor.” diye cevapladı bu sorumuzu ve ekledi, “Üzüldük, çok üzüldük, okulumuz diye üzüldük”. Projenin kapsamı hakkında ne bildiği sorumuza yayınladıkları kadarıyla okuduğunu ama pek bir bilgisi olmadığını belirten Altıok, ne bilgi veren ne de görüş soran kimse olmadığını söyledi.

“Saraçoğlu ile Hamamönü karşılaştırılamaz”

Proje ile ilgili mahallede arkadaşlarıyla da konuştuğunu belirten Mustafa Bey, bazılarının buranın Hamamönü gibi olacağını söylediğini ama bu benzetmeye katılmadığını, buranın çok önemli ve büyük bir alan olduğunu vurguladı. Mahallenin restore edildikten sonra eskisi gibi lojman olarak kullanılmasının en iyi çözüm olduğunu düşündüğünü söyleyen Altıok, eskiden üst düzey bürokratların oturduğu çok elit bir semt olduğunu aslına dönmesini umduğunu belirtti.

“Ben ortaokuldaydım bu ağaçlar o zaman da vardı”

Proje kapsamında çocukluğundan beri bildiği anıt ağaçların korunmasını çok önemsediğini belirten Altıok'a ya mahalle içindeki diğer ağaçlar diye sorduğumuzda mahalleye girmek yasaklandığı için içerideki ağaçların durumunu bilemediğini belirtti ve ekledi: "Biz bilemeyiz tabi, emir demiri keser!"

Yönetmen Mehmet Onur Yılmaz
Yapım Onur Mat

Yorumlar (0)

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış