Kumrular’da 30 yıllık marketçi Mustafa Kayalar:  “Şantiyede çalışan işçilerden bilgi almaya çalışıyoruz!”

Kumrular’da 30 yıllık marketçi Mustafa Kayalar: “Şantiyede çalışan işçilerden bilgi almaya çalışıyoruz!”

Kumrular Caddesinde 30 yıldır marketçilik yapan Mustafa Kayalar, 30 yıl önce hava parası ile dükkan bulmak bile zorken şimdi cadde üzerinde yıllardır boş olan dükkanlar olduğunu ve kiralar çok düşmesine rağmen dükkan sahiplerinin kiracı bulamadığını belirtti. Kendisinden çok daha eski esnaf olan Vardar Pastanesi'nin dört yıl önce kapatıldığından beri boş durduğunu örnek gösteren Kayalar, “Sadece Kumrular değil, genel olarak Kızılay esnafının durumu kötü” dedi.

Gazete Solfasol · Kumrular Caddesi Esnafı Ne Düşünüyor Projeyle Ilgili Hiçbir Bilgim Yok!

“Kızılay esnafı çalışmaya çalışıyor”

Kızılay bölgesinde esnafın genel olarak durumunun pandemi ile iyice kötüleştiğini belirten Kayalar, dolmuşçu arkadaşları örnek göstererek, “3 kişiyle gidip 5 kişiyle dönüyorlar, mazot paraları çıkıyor mu, ondan bile emin değilim” dedi.

“Şantiyede çalışan işçilerden bilgi almaya çalışıyoruz!”

Şehircilik Bakanlığı’nın açıkladığı Saraçoğlu Projesi ile ilgili ne bildiğini sorduğumuzda, projeyle ilgili hiçbir bilgisinin olmadığını, Saraçoğlu’nda ne yapıldığını şantiyede çalışan işçilerden sorup öğrenmeye çalıştığını, onlardan kafeler yapılacağını, binaların restore edilip tekrar satılacağını duyduğunu ama kesin bilgisi olmadığını söyledi. Diğer mahalleli gibi ona da bilgilendirmeye gelen ya da görüş soran kimsenin olmadığını söyleyen Kayalar, “kim ne yapıyor, ne ediyor bilmiyorum” dedi. Yeni yapılacak alanda kendisinin dükkan alıp alamayacağını bilmediğini belirten Kayalar, insanların yeşille baş başa olabileceği bir alan olursa iyi olacağını ama ne yapıldığına, ne olacağına dair belirsizlik olduğunu vurguladı. 

None

“Fazladan bir su satabilsem yeter”

Esnaf olarak tek dileğinin caddenin, mahallenin canlanması olduğunu belirten Kayalar inşaat faaliyetinin başlamasının bile gelen giden işçiler sebebiyle getirdiği kıpırdanmayı hissettiklerini belirterek “fazladan bir su satabilsem yeter” dedi. Ankara’nın gözde caddelerinden birindeki bir esnafın caddedeki olası canlanmadan beklentisinin bu denli düşük olması genel umutsuzluğu da yansıtan bir ifadeydi. 
 

“Eskiden günde üç yüz menemen satan lokantacı komşum bugün üç menemen satamıyor!”

Eskiden hafta sonu izne çıkan askerlerin yarattığı hareketliliği bile özlediklerini söyleyen Kayalar, zaten azalan hareketliliğin pandemi yasakları sebebiyle tümden ortadan kalktığını belirterek, eskiden günde en az 300 menemen satan lokantacı komşusunun bugün 3 menemen satamadığını örnek göstererek, zaten zor olan durumun dayanılmaz hale geldiğini şu sözlerle ifade etti:  “Kızılay esnafı bitmiş durumda!”

Yapım Mehmet Onur Yılmaz & Onur Mat

POPÜLER İÇERİK