SERTELLER

SERTELLER Sabiha ve Zekeriya Sertel Çifti

  • 8 Mart 2021

Serteller kitabı yayında

İletişim Yayınlarından yayınlanmış, Serteller kitabı 431 sayfa (isbn: 9789750530364), Korhan Atay’ın aynı yayınevinden ikinci kitabı… Kitap, karı-koca Sertelleri anlatıyor:

“Serteller”, Tan Gazetesi, Görüşler, Resimli Ay gibi birçok gazete ve dergiyi yayınladılar ve matbaa çalıştırdılar. Bu ülkede hakikatlere ulaşmak üzere iyi ve doğru gazeteciliğin, yayıncılığın nasıl yapılması gerektiğini dünya aleme gösterdiler. İkinci Dünya Savaşı öncesinde ve sonrasındaki, o gerçekten en karanlık, baskıcı yıllarda özgürlük ve hak savunuculuğuna soyundular. Kimselerin yayınlamaya cesaret edemedikleri, aralarında Nazım Hikmet, Sabahattin Ali, Nail Çakırhan, Suat Derviş gibi birçok özgürlükçü, demokrat ve solcu münevvere kapı açtılar, kitaplarını yayınladılar. Tan Gazetesi ve Matbaası, siyasi iktidarın kışkırtmaları ile yağmalandıktan sonra uzun süre yurtdışında sürgünde yaşadılar. TKP’nin Bizim Radyo’sunu da onlar kurdular. Sertel çiftinin hayatları, hep zor ve mücadeleyle geçti.

Serteller kitabının yazarı Korhan Atay

Serteller kitabının yazarı Korhan Atay, 1949 İzmir doğumlu. Aydınlık Gazetesi’nde haberciliğe başladı. Kitap yayıncılığı ile de uğraştı. Ses ve ardından Nokta Dergisi’nde haberciliğe ve editörlüğe devam etti, yazıişleri müdürü, yayın ve yazı kurulu üyesi olarak da çalıştı. 1990’lı yıllarda televizyonlarda haberciliğe geçti: Star, Kanal 6 ve ATV’de çalıştı. NTV ve diğer TV’ler için de, ortağı olduğu yapımcı firmalar vasıtasıyla haber, tartışma, belgesel, dizi ve yarışma programları hazırladı. Karı-koca Sertel’lerin hayatını anlatan son kitabından önce, Seyfi Dursunoğlu’nu anlatan “Katina’nın Elinde Makası” adlı bir uzun söyleşi kitabı, daha öncesinde Figen Kumru ile yazdığı "Mizahın Abisi Oğuz Aral" ile "Adalarda İz Bırakanlar" ve "1 Mayıs 1977 İşçi Bayramı Nasıl ve Neden Kana Bulandı" isimli kitapları da var.

Korhan Atay’la 15 Mart 2021 saat 18.00’de zoom üzerinden bir randevumuz var. Çevrimiçi konferansta, Sertelleri anlatacak.

15 Mart 2021 saat 18.00'de zoom linkini tıklamayı unutmayın: https://zoom.us/j/93157870287 

Nur Deriş, Sertellerin 2. kuşaktan yeğeni

Konferansta, bir konuğumuz daha var: Nur Deriş. Nur Deriş, Türkiye’nin ilk kadın gazetecisi Sabiha Sertel’in ikinci kuşak yeğeni, yani aileden. Sertellerin torunu Tia O'Brien ile birlikte Sabiha Sertel'in otobiyografisi Roman Gibi'nin İngilizceye çevrilmesini sağladı. Bloomsbury Yayınevinden 2019'da The Struggle for Modern Turkey: Justicei Activism and a Revolutionary Female Journalist (Modern Türkiye Mücadelesi: Adalet, Aktivizm ve Devrimci Bir Kadın Gazeteci) başlığıyla yayınlanan kitabın Tia O'Brien ile birlikte editörlüğünü yaptı. Boğaziçi Üniversitesinde çevirmenlik üzerine eğitmen olarak çalıştı, halen konferans çevirmenliği yapmakta.

İzleyicilerimizin, 15 Mart saat 18.00’deki çevrimiçi sohbetimize  katkılarını bekliyoruz…

Zoom linki  https://zoom.us/j/93157870287

  • DKSD ve Solfasol.tv işbirliği ile...              

Serteller kitabı ile iligili sohbetimizin tamamına şu linkten ulaşabilirsiniz: 
 https://www.youtube.com/watch?v=F9yMFpP-0cM 

Haber Aydın Bodur
Konuk Korhan Atay & Nur Deriş