“CORONA BİZE NE YAPTI” - 2. Bölüm

“CORONA BİZE NE YAPTI” - 2. Bölüm

Covid-19 pandemisini ve ardından gelen sosyal izolasyonu herkes kendince deneyimliyor. Zaten ev ortamında yaşamını geçiren birisi için izole olmak ile, hergün işe giden, giderken toplu ulaşım araçlarını kullanan, iş ortamında başkalarıyla beraber olan, öğle yemeğini arkadaşlarıyla birlikte yiyen, işten çıktıktan sonra başkalarıyla kahvede, kafede, barda, meyhanede buluşan, sonrasında eve gidip eşi ve çocuklarıyla eyleşen birisinin bu durumu farklı yaşayacağı kuşkusuz.

Salgının resmi ifadesinde kullanılan ölüm, test sayıları vb göstergeler yanısıra, farklı yaşam pratiklerine sahip kesimlerin pandemiyi nasıl deneyimlediğini anlamak için yapılacak çalışmalar anlamlı olabilir. İzolasyon çağrılarına uyum gösterenlerle buna direnenlerin veya uymayanların hangi saiklerle hareket ettiğini anlamak için yapılacak sohbetler paylaşımı artıracak, yalnızlık duygusundan bir nebze uzaklaşmayı sağlayacaktır. İzolasyon dolayısıyla işini kaybeden, ücretinde kısıntıya uğrayan çok kişinin olduğu biliniyor. Bu kesimleri temsil eden örgütlerin, mağduriyetlerin giderilmesi ve/veya karşılanması ve hakların korunması için çalışmaları anlamlıdır.

Ancak bunların yeterliliği ve mağdurları ne ölçüde tatmin ettiği, yaşanan durumun gelecek beklentilerinde ne tür umut veya çöküntü yarattığı da kapsamlı çalışmalara elbette konu olacaktır. Bununla birlikte sohbet konusu olarak paylaşılması da dar günlerde psikolojik dayanışma ve destek anlamı taşıyabilecektir. “Pandemi bize ne yaptı?” çalışmasi bu seslerin tümünü duymaya çalışan, mağduriyet ve kayıpları istatistiğin malzemesinden ibaret olmaktan çıkarıp, gündelik yaşamı gerçek kişiler üzerinden görüntü ve sese büründüren bir samimiyeti aramakla ilgilidir.

Proje Tasarım : Bülent Atamer
Yayına Hazırlayanlar. : Sema Alpan Atamer, Bülent Atamer, K. Can Bircan
Görüşmeye Katılanlar : Macit Şahinbaş, Arzu Eylem Yılmaz, Demiral Birsen Demirağ, Sezgin Pepeler, Gökçe Birinci, Kemal Yarımkaya, Hala Hankan, Mesude Soylu, Koray Doğan Urbarlı, Nuri Mehmet Kocabey, Neşe Ürel, Nesim Erkip, Şeyma Soylu, Ziya Özsökmenler
Kamera : Behiye Erinç Taş
Kurgu : K. Can Bircan
Teşekkürler : Mehmet Onur Yılmaz, Alanur Çavlin

Programı hazırlayan Bülent Atamer
  • Paylaş