Datçalılar Deniz Poyraz’ı Faşizme Karşı Omuz Omuza Sloganları ile Uğurladı

Datçalılar Deniz Poyraz’ı Faşizme Karşı Omuz Omuza Sloganları ile Uğurladı

  • 18 Haziran 2021

HDP İzmir İl Örgütü dün (17.06.2021) öğlen saatlerinde faşist odakların nefret söylemleri ile yönlendirilmiş silahlı bir grubun saldırısına uğradı. Saldırıda HDP üyesi ve çalışanı Deniz Poyraz üst üste kurşunlanarak öldürüldü. İl binası yakılmak istendi. Öldüren faşist, insanlık dışı vahşetini sosyal medyadan yayınladı. Hunharca işlediği bu cinayeti planlı ve kasıtlı yaptığını, silahla saldırdığı il binasında önüne başkaları da çıksaydı onları da öldüreceğini açıklamaktan kaçınmadı.
HDP’ye, HDP’lilere, giderek tüm muhalefete yönelmiş bu saldırılar ilk değil. Faşist saldırılar, giderek muhalefetin hemen her kesimine yöneliyor. Ama HDP’ye ve HDP’lilere karşı yapılanlar daha da hunharca, insanlık dışı.
İzmir İl Binasına yapılan saldırının ve Deniz Poyraz’ın öldürülmesinin ardından HDP dışından geniş halk yığınlarından, demokrasi güçlerinden de tepkiler yükseliyor. Türkiye’nin dört bir yanından demokratlar, cenaze töreninin yapılacağı İzmir’e gidiyor. Gidemeyenler ise HDP örgütlerini ziyaret ediyor ve yapılan basın açıklamalarına kitlesel olarak destek veriyordu.
Muğla’da da HDP Muğla İl Örgütü, faşist cinayete karşı yaptığı açıklama sonrası, İzmir’e cenaze törenine katılmaya çağrı yaptı. HDP Datça İlçe Örgütünün önünde de son zamanların en kalabalık basın açıklamalarından biri yapıldı. Açıklamaya siyasi partilerden, sendikalara ya da çeşitli sivil toplum örgütlerine kadar Datça’daki Demokrasi Platformunun hemen hemen tüm katılımcıları ile birlikte kalabalık bir topluluk da vardı.

Deniz Poyraz’ı Öldüren Kurşun Hepimize Sıkıldı.

Yapılan açıklama, “Dün bir canımızı daha aldılar aramızdan. Partimiz üyesi- çalışanı, canımız, güler yüzümüz, hevalimiz gencecik kadın yoldaşımız Deniz Poyraz’ı İzmir İl binamızda alçakça katlettiler. Bu katliamı devlet denetiminde yaptılar, göstere göstere, koruyup kollayarak yaptılar. Öfkeliyiz, kırgınız, kızgınız, çok üzgünüz ama bilinsin ki kadın yoldaşlarımızın hep dediği gibi yasta değil isyandayız…” diye başladı. Cinayet telin edildi ve “adını Deniz Gezmişlerden almış sevgili Deniz, senin gibi katledilmiş yoldaşların arkasından gözyaşları akıtarak direnen sevgili Deniz, sözümüz olsun bu ülkeye demokrasiyi barışı getirmek için mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz, pes etmeyeceğiz. Bir tek gencimizi, canımızı daha kaybetmeye artık tahammülümüz kalmadı. HDP halktır, HDP milyonlardır bu böyle biline. HDP her yerdedir. HDP barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesidir. Ey muktedirler, ne yaparsanız yapın gideceksiniz, barış ve demokrasi kazanacak…” diyerek bitirildi.

Faşizme Karşı Omuz Omuza

Açıklama sonrası, Sağlık-Sen vb. sendikalardan ve diğer platformlardan temsilciler, CHP Datça İlçe Örgütünden bir heyet bu menfur cinayeti kınadı ve HDP’ye destek açıklamalarında bulundular.

Açıklama boyunca “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganları atıldı ve Deniz Poyraz için 1 Dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

None

Datça HDP İlçe Örgütünden yapılan basın açıklamasının tam metni:

Dün bir canımızı daha aldılar aramızdan. Partimiz üyesi- çalışanı, canımız, güler yüzümüz, hevalimiz gencecik kadın yoldaşımız Deniz Poyraz’ı İzmir İl binamızda alçakça katlettiler. Bu katliamı devlet denetiminde yaptılar, göstere göstere, koruyup kollayarak yaptılar. Öfkeliyiz, kırgınız, kızgınız, çok üzgünüz ama bilinsin ki kadın yoldaşlarımızın hep dediği gibi yasta değil isyandayız… Dün İzmir il binamızda, saat 12.00-14.00 arası önceden duyurusu yapılmış olanKobane davasından cezaevinde olan Beyza Üstün hocamızın kitabı ile ilgili söyleşi ve imza günü etkinliği yapılacaktı. Karanlık güçler karanlık mahfillerinde toplu bir katliam mı planlamışlardı henüz bilmiyoruz ama, parti binamızda kahvaltısını yapmakta olan Deniz Poyraz yoldaşımızı kahpece katlettiler. Tüm binayı tarayıp ateşe vermeye kalkıştılar. Hem de kapıda bekleyenonlarca polisin gözetiminde. Binada 35 kurşun deliği tespit edildi Biz bu katilleri, bu katilleri görevlendirenleri çok iyi tanıyoruz. HırantDink’imizi bizden alan Ogün Samast’tan, bir çocuktan katil yaratanlardan biliyoruz. Biz katilleri Madımak yakılarken çıkan alevlerde, Berkin Elvan’ın, gözlerinde gördük. Biz katileri Roboski de savaş uçağına dönüşürken gördük, Diyarbakır’da patlayan bombada, Suruç’ta çocuklara oyuncak götüren fidanların kırılmasında, Ankara Gar’ında akan kanların yansımasında gördük. Biz katileri her gün bize parmak salarken görüyoruz. Biz katileri “taş üstünde taş omuz üstünde baş bırakmayın” diyenlerden, “ver400 vekili konu kapasın” diyenlerden “bir tuğla çekersek duvar yıkılır” diyenlerden tanıyoruz. Biz katileri, bugün manşetlerinde HDP İzmir il binasında çatışma başlığı atan, savaş baronlarının kemik yalayıcılarından tanıyoruz Saymakla bitmez ki…. Miray bebeden, Taybet anadan Cizre bodrumlarından, Maraştan, Çorumdan… Bu iktidar köşeye sıkıştıkça HDP ye saldırmayı, HDP üzerinden toplumu kutuplaştırmayı, gündemi değiştirip pisliklerini kapatmayı alışkanlık haline getirdi. Artık yeter diyoruz. Tüm toplum olarak, tüm demokrasi güçleri, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler olarak herkesin bu yapılanları görmesi, hep birlikte bu oyunu bozmamız gerekiyor. Toplum olarak bu devletin kirli yapılanmasıyla yüzleşmeden, bu yapılanmayı yok etmeden, ne huzur, ne barış, ne demokrasi mümkün olamaz. Bunlar engerekler ve çıyanlar, bunlar aşımıza ekmeğimize göz koyanlar. Bunlar bölücüler ve hainler. Devletin, bayrağın bekanın arkasına saklanan kan emiciler… Yeter artık yeter yeter yeter diyoruz… Adını Deniz Gezmişlerden almış sevgili Deniz, senin gibi katledilmiş yoldaşların arkasından gözyaşları akıtarak direnen sevgili Deniz, sözümüz olsun bu ülkeye demokrasiyi barışı getirmek için mücadeleden asla vaz geçmeyeceğiz, pes etmeyeceğiz. Bir tek gencimizi, canımızı daha kaybetmeye artık tahammülümüz kalmadı. HDP halktır, HDP milyonlardır bu böyle biline. HDP heryerdedir HDP barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesidir. Ey muktedirler, ne yaparsanız yapın gideceksiniz, barış ve demokrasi kazanacak…. HDP Datça İlçe

None
Haber Aydın Bodur

POPÜLER İÇERİK